Schip met watervrees Aanleg recreatiepark bij „Grote Kreek te Axel Boeten geëist tegen te bard rijdende jongelui Slabbinck exposeert te Hulst Vervoer Zeeuwse veren opnieuw toegenomen Axel-kijk uit'-weg nog niet aan verbetering toe VLIEGTUIG STORT NEER: 39 DODEN Raad Vlissingen akkoord met herindelingsplan Brabant moet contact met Limburg en Zeeland versterken Oud-lid van G.S. Philipse vierde gouden bruiloft B. en W. STELLEN RAAD VOOR: Overeenkomst over aankoop percelen aan Hospitaal weg Rechtbank Middelburg Gering percentage buitenlandse arbeiders blijft Dr. Kortmann tot feestende Staten Minder auto s bleven achter In Zweden meer Zandzakken helpen niet op Grevelingendam Stamicarbon: Meer dan honderd chemische fabrieken verkocht ÜlaaWaS §ïctn Schriel Talen Onbevredigend Koddige kater: koddig WONINGINRICHTING Piet van Tilburg DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 (Van onze correspondent) 's-HEER ARENDSKERKE. Donder dag: had in het verenigingsgebouw „Het Trefpunt" een druk bezochte receptie plaats i.v.m. de viering van het gouden huwelijksfeest van de heer en mevrouw Philips-Christiaansen. Deze belangstel ling vindt zijn oorzaak in de vele fucties, die de heer Philipse heeft bekleed. In 1935 werd de heer Philipse wethou der van de gemeente 's-Heer Arendsker- ke. Datzelfde jaar werd hij tevens geko zen tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Op 5 juli 1939 werd hij gekozen tot lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Deze functie heeft hij bekleed tot 1962, terwijl hij vanaf 1948 waarnemend commissaris der koningin in deze provincie was. Ook in het kerkelijk leven heeft hij di verse functies vervuld. In de C.H.U.-kring bekleedde hij ongeveer 35 jaar lang di verse functies. Zo was hij voorzitter van de plaatselijke kieskring en van de Sta- tenkring en lid van het hoofdbestuur en lid van Unieraad. Tevens is hij ongeveer 20 jaar lid geweest van de Grondkamer vmor Zeeland. Tijdens de receptie werden het echt paar Philipse diverse bloemstukken over- landigd. De receptie werd onder andere bezocht ioor de commissaris der koningin in Zee and, de burgemeester van 's-Heer A- •endskerke en verscheidene andere auto- •iteiten, benevens het Tweede Kamerlid le heer v. d. Peijl uit Goes. In 1950 werd hij benoemd tot ridder in le Orde van de Nederlandse Leeuw. (Van onze correspondent) "VLISSINGEN De zwaveltanker, „De Schelde" die de N.V. Koninklij ke Mij De Schelde alhier bouwt, zou donderdagmorgen te water worden gelaten. Het 1640 ton zware schip vond het water waarschijnlijk te koud, want het bleef rustig op de helling liggen. Alle pogingen van de scheepsbouwers om het schip van stapel \e laten gaan, liepen op niets uit. Hoog en droog ligt de tanker, bestemd voor de N.V. Zwavel Maat schappij in Rotterdam, nu nog op zijn plaats. Het binnenschip De Schelde, dat op dezelfde helling gebouwd is als de vorige week te water gelaten „Rembrandt" ligt boven op de onge veer 150 meter lange helling. Men zou het schip eerst met be hulp van lieren zestig meter laten zakken, alvorens het in zijn krijloop te zetten. Laat men het schip op de gebruikelijke wijze te water, dan zou de snelheid veel te groot worden. De boot gooide echter roet in het eten door muurvast te blijven liggen. Vrij dag is de Schelde afgevijzeld, zodat men opnieuw de slede kan inzetten. Volgende week gaat men voor de tweede maal proberen de zwaveltan ker in zijn elementen te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De raad van Axel zal tij dens de dinsdagavond a.s. te houden openbare vergadering worden geconfron teerd met een voorstel van b, en w. tot het doen aanleggen van een ongeveer 3,7 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De rechtbank heeft zich gisterochtend voornamelijk bezig gehouden met het behandelen van zaken in hoger beroep. Opvallend was wel dat De in 1914 te Brugge geboren schilder Rik Slabbinck behoort met recht tot de gevestigde, luisterrijke namen der con temporaine Belgische schilderkunst. Men kan zijn werk zien in het Koninklijk Mu seum voor schone Kunsten te Antwerpen en Brussel, verder in de musea van Brug ge, Gent, Doornik en Oostende, in het Wallraif-Richartzmuseum in Keulen en de Galleria d'Arte in Milaan. Van half augustus tot half september van dit jaar wordt in 't Groeningemuseum te Brugge een overzichtstentoonstelling van zijn werk gehouden, die een dwars-doorsnede vormde door een meer dan twintig-jarig schildersleven. In aansluiting op dit evenement brengt boekhandel Van Geyt een tentoonstelling van zijn werk, bestaande uit twee en twintig doeken waarvan de meeste tot de privé-collectie van de schilder beho ren. Het is een kleine, maar niet minder indrukwekkende Zeeuwsch-Vlaamse hul de aan Slabbinck geworden, want er zijn hier enkele van diens beste werken aan wezig. En in zijn beste werken is Slabbinck een groot schilder, een aarts-schilder en een vehement colorist, bovendien een zuiver Vlaams schilder. Jules Superviel- le, de Franse dichter heeft eens gezegd: de dichter herschept de wereld, het uni versum. Dat doet ook Slabbinck op zijn wijze: hij herschept de wereld in zijn kleuren. Hij houdt zich aan de ons om ringende werkelijkheid, hij vereenvoudigt 6 ie en geeft haar weer in zijn vaak ge durfde kleuren, felle blauwen gelen en oranjes vol feestelijke straling. Terwij] Permeke, Slabincks grote leermeester, bij de sombere kleuren bleef die pasten in het klimaat van de na de eerste we reldoorlog, voerde Slabbinck zijn kleu ren op tot hoogste intensiteit. Landschap met groene lucht, Avond, Marine ook zijn een aantal landschappelijke doeken die afleggen. Maar dat wil niet zeggen dat van zijn kleurenbezetenheid getuigenis Slabbinck ook in het gedempte gamma geen meesterstukken van de allerfijnste nuanceringen weet te leveren. Dat is hier vooral in enkele stillevens het geval, waarin hij de fijnheid van een Braque nadert. Wij noemen Stilleven met Banaan en het uiterst subtiele stilleven met Krui- Ken. Deze tentoonstelling betekent kort gezegd, al naar gelang de kennis van de Beschouwer, de ontmoeting of het weer zien met een meester. Terzelfder tijd toont de jonge Zeeuwsch viaamse kunstnijveraar Ruud de Caluwé een aantal van zijn émails, waaronder en kele crucifixen en tripüeken, panelen, kis jes, doosjes, halskettingen en me- mfit!?? dle Setui8en van talent en vak- manschap een grote liefde voor het mé- riji ook. Wat wij echter vooralsnog in werk in missen is een bredere visie 1°;e?.n jpotere vrijheid in de omgang een .i0?13 °?i malsriaal, een ongedwon- hrt ,w, U1«evende speldrift waartoe man i1 a,ls van7elf aanleiding geeft komen 1 zal onSetwÜfeld met de jaren komen. WTT.T.inu pnrWiSnS tijdens deze zitting maar liefst drie zee- vaartscholicrcn voor het hekje moesten verschijnen voor te hard met ondeugde lijke voertuigen rijden. De officier van justitie mr. A. Rosingh vond dat he openbaar ministerie in deze drie geval len terecht in hoger beroep is gegaan tegen de uitspraken van de kantonrech ter, omdat die naar zijn mening niet in overeenstemming zijn met de gepleegde feiten. Hij vond dat de zeevaartscholie ren, die nogal eens voor onjuist gemoto riseerd voortbewegen over de weg in aanraking komen met de justitie, niet minder moeten worden beboet dan an dere mensen. Als eerste kwam aan de beurt de zee vaartscholier J. M. die op zijn brommer had gereden, waar nog heel wat aan mankeerde. Verdachte voerde wel aan dat de brommer was gekeurd en dat er niet zo veel mankementen waren, maar de officier eiste evenwel een boete van in totaal 50,verbeurdverklaring van enkele onderdelen van de brommer en vernietiging van het vonnis van de kan tonrechter. De uitspraak in deze zaak volgt op vrijdag 4 december. De volgende zeevaartscholier was E. de J. die in de bebouwde kom 40 km had gereden. Politie op de motor had dit ge constateerd. Verdachte beweerde echter dat hij veel langzamer had gereden. Hij meende dit te kunnen afleiden uit het toerental en de trillingen van zijn brom mer. In zijn snelheidsmeter had hij niet zoveel vertrouwen. Mr. Rosingh eiste tegen deze verdachte een boete van 30 gulden, subs. 6 dagen hechtenis. Ook in deze zaak uitspraak op 4 december. Tegen de 3e zeevaartscholier T.F. werd bij verstek een boete geëist van twee maal 25,subs, tweemaal 5 dagen. Hij had zonder rijbewijs en kentekenbewijs op een motor gereden, die hij zelf door het plaatsen van een gele plaat en het verwijderen van het kenteken „omgeto verd" had tot een brommer. Mr. Rosingh eiste tevens dat de motor in beslag zou worden genomen. Mr. Peek, raadsman van verdachte, bracht in zijn pleidooi naar voren dat zijn cliënt op deze wijze helemaal de andere weggebruikers niet misleid had. Hij gedroeg zich als een bromiietser en ook rijden er volgens de raadsman bromfietsen rond, die er precies hetzelfde uitzien als de motor van ver dachte. Vooral de bijkomende straf vond de raadsman voor zijn cliënt erg aanko men. Ook in deze zaak zal uitspraak vol gen op vrijdag 4 december. De jongedames A.v.S. (21 jaar) en J.K. (18 jaar) beiden uit Souburg, moesten zich komen verantwoorden voor het op geven van valse namen. Op 5 mei van dit jaar reden ze samen op een brom mer. Ze veroorzaakten een kleine aan rijding. De politie kwam erbij en de da mes gaven eikaars namen op. Ter zitting verklaarden ze dat dit werd gedaan om moeilijkheden met de verzekering uit de weg te gaan. De president van de recht bank, mr. P. van Empel vond het een ernstige zaak. „Daar kun je je niet als een giechelkip vanaf maken", zo sprak hij het tweetal toe. Deze zaak had reeds voor het kanton gerecht gediend, maar toen was het openbaar ministerie in hoger beroep ge gaan. Ook mr. Rosingh achtte de toen uitgesproken straf niet in overeenstem ming met de feiten en eiste thans tegen ieder een boete van ƒ40,subs. 8 da gen hechtenis en vernietiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak WILLEM ENZINCK op vrijdag 4 december. hectare groot recreatiepark aan de Buthdijk ten noorden van de zogenaamde Grote Kreek te Axel; liet betreffende stuk grond is in het uitbreidingsplan West bestemd tot „openbaar groen". Het plan voor de aanleg is opgemaakt door de Nederlandsche Heidemaatschappij. Het recreatiepark zal worden voorzien van plantsoenen, wandelpaden, zitbanken en een kinderspeelplaats met o.m. een speel vijver, een rolscliaatsbaan, een zandbak en een eendenvoederplaats. B. en w. delen de raad mede, dat het exploitatieplan West en de exploitatie plannen zuid-west elk voor de helft met de aanlegkosten voor het recreatieplan zullen worden belast. B. en W. wijzen de raad er in hun préadvies op, dat de gemeente bijzonder grote behoefte heef! aan een dergelijke recreatiemogelijkheid. Tijdens de vergadering van dinsdag zal tevens een voorstel aan de orde komen een perceel van 851 meter2 grootte te verkopen aan de Stichting Protestants Christelijke Bejaardenzorg te Axel. Het perceel is gelegen op de hoek van de Singelstraat en de Beatrixstraat. De stichting wil er een dienstencentrum voor de bejaarden op bouwen. De raad zal daarnaast voorstellen tot de aankoop van drie percelen aan de Hospitaalstraat ten behoeve van de ontsluiting van het uitbreidings plan west voorgeschoteld krijgen. Deze voorstellen moeten voor de raad ongetwijfeld een prettige verrassing zijn: tijdens de vorige vergadering besloot de raad, nadat zij veel be denkingen had geopperd, tot goed keuring van de voorlopige plannen tot onteigening van vier percelen aan de Hospitaalstraat. Verschillende raadsleden merkten toen op, dat b. en w. tijdens de onderhandelingen met de eigenaren wellicht te weinig toegevensgezind zijn. B. en w. zegden toe alsnog bereid te zijn tot onder handelingen met de verschillende eige naren. Met die van drie percelen is inmiddels minnelijke overeenkomst bereikt. En dat logenstraft de bange vermoedens van de raad. Een duide lijk succesje voor b. en w. Voorts zijn er voorstellen tot aankoop en pachtvrij maken van een stukje grond aan de Buthdijk, tot ruiling van stukjes grond met de heer J. J. Wieles, tot ver koop van een ongeveer 1500 meter2 groot perceel industrieterrein, waarop het aan nemingsbedrijf Steel een loods wil bou wen, tot aankoop van een woning aan de Nieuwendijk ten behoeve van de reali sering van het plan Noord I, tot het vast stellen van een ontwerpsaneringsplan voor het gebied, dat wordt begrensd door de Weststraat, Hospitaalstraat, Prins Hendrikstraat, Bylocqstraat en Kerkdreef. Tenslotte zullen enkele administratieve aangelegenheden worden afgewikkeld en zal de begroting voor 1965 aangeboden worden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Slechts vier tot acht pro cent van de buitenlandse arbeiders blijft in Nederland. Dat zijn de jongeren, die hier getrouwd zijn. De anderen komen in ons land met het doel zo snel mogelijk een bepaald bedrag te sparen en keren daarna naar hun eigen land terug. Staatssecretaris dr. J. de Meijer, deelde daarover in de Tweede Kamer mee, dat de wervingskosten tussen de 200 en 500 gulden per man bedragen. De Italianen kosten 200, de Spanjaarden 225 en de Turken 500 gulden. Daarin zijn ook be grepen de kosten van het team, dat de werving in het buitenland verricht. Een moeilijkheid blijft de permanente huis vesting van deze arbeiders, in verband met de woningbouwproblemen, waarmee wij in Nederland nog te kampen hebben. Intussen zijn in Twente goede voorzie ningen voor echtparen getroffen. De re gering weigert medewerking te verlenen aan het laten overkomen van vrouwen, b.v. omdat de meeste arbeiders niet meer dan één kamer ter beschikking hebben. (Van onze provinciredactie) pvEN BOSCH In een buitengewone vergadering hebben de staten van Brabant gisteren het 150-jarig bestaan gevierd. Statenvoorzitter dr. C. N. M. Kortmann heeft daarbij een rede ge houden over de staatsrechtelijke positie van de provincie in het algemeen, een positie die zal moeten worden aangepast aan de so ciaal-geografische verhoudingen. De conclusies voor de provincie Noord-Brabant trekkend zei hij, dat Noord-Brabant vooral het contact met Limburg en Zeeland moet verstevigen, evenals dat met de aangrenzende Belgische gewesten. In heel de wereld en in heel West- Europa valt een sociaal-geografi sche hergroepering te constateren, aldus commissaris Kortmann. Overal groeien stedelijke agglomeraties. Hij wees in dit verband op de megalopolis die rond New York ontstaan is en de „grootstad" die thans groeit in de Del ta der grote Europese rivieren. Aan deze feitelijke ontwikkelingen zal onze bestuurlijke inrichting, die uit de vorige eeuw stamt, aangepast moeten worden. Gebeurt dit in feite al? Dr. Kortmann wees erop dat de nieuwe provinciewet, die de oude Provinciale wet uit 1850 vervangt, in wezen conservatief is, als men de toekomstige ontwikkelingen, die zich nu reeds aftekenen in het oog houdt. Dr. Kortmann wees in dit verband op een groot aantal recente uitspraken, van staatsgeleerden als prof G. A. van Poelje sr. Deze betoonde zich in 1963 een voorstander van één centrale ruimtelijke ordening voor heel Neder land, maar noemde dit tegelijkertijd een illusie, die men alleen maar zo veel mogelijk benaderen kan. Een ideale situatie achtte deze geleerde een hergroepering der provincies tot vier: de Hollanden en Zeeland; Bra bant en Limburg; Utrecht, Gelder- Dr. C. N. M. KORTMANN land en Overijsel; Drente, Groningen en Friesland. Een dergelijke samen voeging zou zich niet met de gang bare opvattingen verdragen aldus ir. S. O. van Poelje jr. die dr. Kort mann ook aanhaalde maar zou des te beter met de feitelijke situatie over eenstemmen. wnat zÜn de conclusies voor Brabant? YtyDr. Kortmann verklaarde dat niet alles wat er is, veranderd moet wor den, maar dat de tijd van het stati sche denken definitief voorbij is. No dig is een kritische twijfel. Bestuur lijk staan Nederland en West-Europa op de helling. Noord-Brabant moet de ramen en deuren wijd open hou den. meedenken en meedoen. De werkelijke sociaal-geografische ver houdingen zullen het basement moe ten vormen voor een nieuw bestuurs recht. Maar voorlopig moet Brabant de contacten met de Maas- en Schelde- provincies nauwer aanhalen, koeste ren en warm houden. Twijfel aan of aarzeling over Noord-Brabants toe komst is gelukkig overbodig", aldus dr. Kortmann. .Want wij zelf zijn Bra bant en onze kinderen maken de toe komst. Daarbij zullen de bestuurlijke behoeften ondergeschikt moeten zijn i aan de behoeften van ons eigen volk". W7derp dr. Kortmann dus een blik W op de toekomst, dr. L. P. L. Pi- renne, rijksarchivaris in Noord-Bra bant, schetste het verleden: de ge beurtenissen van 1795 en 1814, waar over wij gisteren al schreven. Het oudste statenlid in anciënniteit F. den Ouden (Helmond) wees erop dat het Brabantse volk in het verleden de te genspoed rustig gedragen heeft, omdat het een gelovig volk is. „Nu komt Brabant naar voren en telt het mee", stelde hij vast alvorens zijn gelukwen sen aan te bieden. Op het plein voor het huis van de commissaris van de koningin bracht de Koninklijke Harmonie Den Bosch na afloop van de vergadering der Brabantse Staten een serenade. Met een gezamenlijke maaltijd, waarbij de kout onder de bezielende leiding van de Bredase afgevaardigde J. H. Kloe- zen als ceremoniemeester sprankelen de hoogtepunten bereikte, werd de viering besloten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op bijna alle veren is, zo blijkt uit de statistieken van de provin ciale stoombootdiensten per eind okto ber, in de afgelopen maand zowel het passagiers- als het autovervoer toegeno men. Alleen het aantal passagiers en auto's dat in de maand oktober werd vervoerd op het veer Terneuzen-Hoede kenskerke is achtergebleven t.o.v. van de voorgaande jaren. De oorzaak van dit feit is liet niet uitvoeren van diver se reizen op deze dienst tussen 16 en 22 oktober als gevolg van het zinken van een schip in de liaven van Terneu- zen. Hieronder volgen de voornaamste ge gevens per eind oktober van de jaren 1963 t. en m- 1964 en het vooroorlogse jaar 1938. Aantal vervoerde passagiers: Vliss.-Bresk.1938 314.578, 1963 2.373.573, 1964 2.635.504; Tern. Hoedk.: 72.439, 242.003, 267.807; Kruin.-Perkp.71.746. 1 135.795, 1.371.175; Z'zee-Kats: 36.516, 276.476, 371.074 Totaal: 495.279, 4 027.847, 4645.560. Aantal vervoerde auto's: Vliss.-Bresk.: 42.653, 500.502, 582.957; Tern.-Hoedk. 5.470. 26.287, 29.972; Kruin.-Perkp.: 13.170, 424.472, 511 700; Z'zee-Kats: (Van een onzer verslaggevers) AXEL De kansen op een spoedige verbetering van de in een bijzonder slechte staat verkerende rijksweg van Axel naar de Eerste Verkorting (Kijkuit) zijn minimaal. Dat zou men kunnen op maken uit het antwoord dat b. en w. van Axel geven op een vraag door de heer D. J. Oggel tijdens de laatste raadsverga dering gestelde vraag. De heer Oggel in formeerde naar de motie over de urgen tie van verbetering van dit weggedeelte. Een dergelijke motie werd op 3 decem ber van het vorige jaar door de raad sa mengesteld en verzonden naar de minis ter van Verkeer en Waterstaat, Rijkswa terstaat te Middelburg en Terneuzen en g.s. van Zeeland. De minister heeft het gemeentebestuur van Axel enige maanden geleden laten weten niet voornemens te zijn de verbete ring van het genoemde weggedeelte ter hand te nemen. Hij motiveerde dat de belangrijkheid van dit weggedeelte aan zienlijk zal afnemen, wanneer in de naas te toekomst de verbetering van de weg van Absdale in de gemeente St.-Jansteen naar Drie Schouwen in de gemeente Axel zijn beslag zal krijgen. Momenteel worden onderhandelingen gevoerd tussen rijk en provincie. De laat ste instantie zou het weggedeelte van het rijk willen overnemen. „Verbetering van de weg zal eerst kunnen plaatsvinden wanneer het gedeelte is overgenomen door de provincie", zo delen b. en w. de raad mede. .Het gemeentebestuur van Axel heeft, zo blijkt, g.s. in het afgelopen jaar reeds dik wijls op de onhoudbare situatie met be trekking tot dit weggedeelte gewezen vooral omdat bekend werd dat rijk en provincie onderhandelden over respec tievelijk overdracht en overname van het weggedeelte. G.S. hebben b. en w. van Axel echter reeds enige tijd laten weten dat de onderhandelingen nog niet zover zijn gevorderd als van Axelse zijde werd verondersteld. Overigens heeft ook het gemeentebe stuur van Hulst g.s. al eens een keer op de uitermate slechte toestand van de weg gewezen. Beide instanties bepleiten ver betering van deze weg en bovendien de aanleg van een fietspad erlangs. Het beroep bij de Kroon van de raad Axel tegen het besluit van g.s. tot het onthouden van goedkeuring aan de ge meenschappelijke regeling kanaalschap Zeeuwsch-Vlaanderen berust reeds vanaf 23 april 1963 bij de raad van state, zo de len b. en w. op een andere vraag van de heer Oggel mede. STOCKHOLM Bij Vejbyslaett in zuid-Zweden is gisteravond een ver keersvliegtuig van de Zweedse lucht vaartmaatschappij „Linjeflyg", met 39 passagiers aan boord, verongelukt. Alle inzittenden zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Het toestel van de Linjeflyg, die een binnenlands luchtnet verzorgt, kwam uit Stockholm. Totaal: 64.902, 3.609, 68.844, 97.540. 1.020.105. 1.222.169. Over de maand oktober alleen; verge leken met vorig jaar. Aantal vervoerde passagiers: Vliss.-Bresk.: 143.223 151.062; Tern. Hoedk.: 22.876, 20.161; Kruin.- Perkp-: 111.386. 121.797; Z'zee-Kats: 23.275, 27.678. Totaal: 300.760. 320.698. Aantal vervoerde auto's: Vliss.-Bresk.: 41 912, 44.609; Tern.-Hoedk.: 2.751, 2.488; Kruin.-Perkp.: 48.609, 52.151; Z'zee-Kats: 6.746, 8.259. Totaal: 100.018, 107.507. Tevens blijkt dat er in de afgelopen maand minder auto's op de stijgers zijn achtergebleven dan in september van dit jaar. Hieronder volgen de betreffende cij fers over oktober met tussen haakjes de cijfers over de maand september. Vlissingen 381 (1.036), Breskens 768 (1.350), Terneuzen 6 (26), Hoedekens- kerke 16 (46), Kruiningen 5.005 (6.944), Perkpolder 5.370 (9561), Zierikzee 234 (431), Kats 472 (489). BRUINISSE. Het storten van zand zakken via de kabelbaan boven de ir aanbouw zijnde Grevelingendam is stop gezet. De dam wordt nu nog uitsluitend met steen opgehoogd. Bij hoog water bevindt de top van de in aanbouw zijnde dam zich nog slechts gemiddeld anderhalve meter onder het wateroppervlak. De dichting is hiermee inde fase van de grote stroomsnelheden gekomen. Het werken met zandzakken valt in deze kritieke fase tegen. Vandaar dat voortaan alleen nog stenen gestor zullen worden. Tegen het eind van dit jaar zal de Grevelingendam zijn volgestort. Vóór die tijd zal al een begin worden gemaakt met het spuiten van zand op de dam. In de directiekeet van rijkswaterstaat op het werkterrein heeft gisteren met de betrokkenen een bespreking plaatsgehad over deze zandopspuitingen. VLISSINGEN De raadsleden van Vlissingen hebben zich tijdens de gis termiddag gehouden raadsvergadering volledig kunnen conformeren met het conceptschrijven, dat door g.s. was op gesteld in verband met het nieuwe her indelingsplan voor gemeenten op Wal cheren. In dit concept stond te lezen dat voor een evenwichtige ontwikkeling van Vlissingen als werk- en woongebied het gehele grondgebied van Nieuw en St.- Joosland en Oost- en West-Souburg bij de gemeente Vlissingen getrokken zou moeten worden. „Nu weer", stelde de heer E. de Pries ter toen het voorstel van b. en w. aan de orde kwam. Hij vond dat er over deze materie al lang genoeg gesproken is. Hij toonde zich eens met het provinci aal bestuur dat het vormen van één grote gemeente uit de gemeenten Mid delburg, Vlissingen, Souburag, Nieuw en Sint-Joosland en Ritthem voor een harmzonische stedelijke ontwikkeling ge wenst zou zijn. G.S. achtten dit echter niet realiseerbaar, dit in tegenstelling tot de heer De Priester. Dit raadslid was van mening dat er tussen andere sa-! mengevoegde gebieden ook grote ver schillen bestaan. Voor Vlissingen achtte hij thans geen tijd meer over om nog met bepaalde voorstellen te komen. Hij vond dat het nu tijd geworden is om eindelijk eens met definitieve en afge ronde plannen op tafel te komen. ,,Hoe lang duurt het nog", vroeg de heer H. van Rooijen zich af. Hij vond het maar een trieste gang van zaken. Voorts stond ook hij geheel achter het voorstel van b. en w., evenals de heren H Knoop en S. Adriaanse- Dit laatste pleitte evenals de heer Filius voor een krachtig gemeentebestuur op Zuid-Oost- Walcheren. De heer Filius achtte het grote winstpunt van de brief van g.s. dat daaruit blijkt dat ook het provinciaal be stuur van mening is dat Vlissingen aan zijn eigen grondgeied niet genoeg meer heeft. Burgemeester mr. Kolff vond het noodzakelijk nog even de juiste toestand uiteen te zetten. De minister is volgens mr. Kolff van mening dat Nieuw en Sint-Joosland opgeheven moet worden, maar wat er daarna mee moet gebeu ren weet hij niet. Daarom wil hij de meningen horen 'van g.s. van Zeeland en de drie gemeenten: Middelburg, Vlis singen en Nieuw en Sint-Joosland, zo legde de raadsvoorzitter uit. Hij zei het te betreuren dat in de af te leggen weg nu een nieuwe omweg' wordt gemaakt. Het idee om van Zuid-Oost-Walcheren één grote gemeente te maken achtte mr. Kolff niet voor realisatie vatbaar. Bij de rondvraag wilde de heer Van Leeuwen graag weten of in de beheers vorm van het Sloe ook de gemeente Middelburg wordt opgenomen. Hij was van mening dat g.s. hiervoor wel wa ren geporteerd. Burgemeester Kolff kon alleen mee delen dat de minister advies over het havenschap heeft gevraagd aan g.s. van Zeeland en aan de gemeente Vlissingen. ..Meer kan ik niet zeggen", zei de raadsvoorzitter. HEERLEN Stamicarbon N.V., een ottderneming van de Nederlandse Staats mijnen, heeft thans meer dan honderd chemische fabrieken verkocht. Eenderde deel daarvan zijn ureumfabrieken. Sinds 1954 zijn 31 ureumfabrieken afgeleverd aan ondernemingen in twintig landen. In 1964 werden nieuwe verkoopcon tracten gesloten onder meer met „Sofia" in Bulgarije, waar straks de grootste ureumfabriek ter wereld met een capa citeit van 1.800 ton per dag in gebruik zal worden genomen. Andere grote ureumfabrieken staan in Noord-Europa Roemenië, Koeweit en Louisiana. De totale produktiecapaciteit van alle tot dusver verkochte ureumfabrieken be draagt 10.000 ton per dag. Daarmee is van de produktiecapaciteit ter wereld in ge bruik of in aanbouw meer dan eenderde deel gebaseerd op het staatsmijnenproce- de. Behalve de ureumfabrieken heeft Sta micarbon N.V. ook verkocht dertig am- moniumsulfaatfabrieken, twintig salpe- terzuurfabrieken, zeven kalkammonsal- peterfabrieken en vijf ammoniakfabrie- keo. A an de voet en aan de top van ons onderwijs wil minister Bot de ouders meer laten betalen. Wie zijn kleuter naar school stuurt, zou een dubbeltje per dag meer moeten neer tellen, wie zijn zoon of dochter uni versitair onderwijs wil laten volgen, moet er tweehonderd gulden aan col legegeld meer voor over hebben. In de Tweede-Kamercommissie heeft de bewindsman deswege de wind van vo ren gekregen. Niemand had voor deze voornemens een goed woord over. Mi nister Bot wankelde niet. De enkele miljoenen, die hij met deze maatrege len voor het Rijk wil besparen, ziet hij als onmisbaar onderdeel van het stre ven naar algemene uitgaveverminde- ring. En hij niet alleen. Het is kabi- netspolitiek. Een zwaar woord, waarbij men als het ware in de verte porte feuilles ziet zwaaien. Toch kunnen we ons niet voorstellen, dat het kabinet zich zou willen laten opknopen aan zo'n detail. We verwachten althans, dat een Kamermeerderheid zich schrap zal blij ven zetten tegen zulk een schriele po- 'itiek. LJet Kamerlid Baeten heeft bij de be- handeling van de onderwijsbegro- 'ing in de Tweede-Kamercommissie gesproken over een gebrek in het ta- 'enonderwijs aan onze middelbare scholen. De leerlingen worden wel on derwezen in het lezen van Frans, Duits ?n Engels en dat is ook zeer nuttig met het oog op verdere academische stu dies. Wat ze echter, zeker in deze tijd, ook hard nodig hebben, is het volgen van het gesproken woord en het voeren van een gesprek. Mr. Bae ten vertelde van een gymnasiast, die na zijn eindexamen in een winkel in België twee pakjes sigaretten wilde kopen. Hij kon zich echter niet anders verstaanbaar maken dan door met de vinger naar de sigaretten te wijzen en de polyglottische uitspraak te doen: ..deux van die Dit is kenmerkend. Er zijn tal van loopbanen, waarbij het converseren in vreemde talen onmis baar wordt. Staatssecretaris Grosheide en minister Bot toonden zich wel toe gankelijk voor deze gedachtengang, al stelden ze zich nog wat gereserveerd op. We geloven echter, dat het VHMO niet compleet meer is, als het talen- practieum er geen volwaardige plaats in krijgt. P)e derde zitting van het Vaticaans concilie eindigt met een gevoel van grote onbevredigdheid. Inzake de col legialiteit van het wereldepiscopaat liep de opinie van het merendeel der concilievaders door de plotseling op gedoken inleidende nota klem. De stemming over de verklaring inzake de godsdienstvrijheid is ondanks een drin gend verzoek van het overgroot deel der vergaderde kardinalen en bis schoppen uitgesteld. Dit moet naar buiten de indruk maken alsof de Kerk aarzelt en huivert bij het aanvaarden van denkbeelden, die in deze zo sterk veranderde wereld de gewetensvrijheid in het middelpunt zetten en afrekenen met historisch achterhaalde opvattin gen. Zeker, die nieuwe denkbeelden zijn ook niet verworpen. Ze komen in de vierde zitting dadelijk aan de orde. De zaak was echter zo uitgepraat en doorgepraat, dat men redelijkerwijze deze objecties te elfder ure niet mocht verwachten. Deze procedure doet al te zeer denken aan menselijke intriges, aan het verlies-niet-kunnen-nemen. We zullen ons moeten troosten met de gedachte, dat de overwegende me ning onder prelaten en kerkvolk niet meer weg te denken valt uit het le ven der Kerk. Degenen echter buiten de Kerk. die de vernieuwingswil altijd gewantrouwd hebben, krijgen nieuw voedsel voor hun argwaan. Dit was toch niet nodig geweest. De koddige kater Zo heet het nieu we verhaal, dat over Suske, Wiske en onze andere vrienden vertelt. De naam van dat verhaal zegt nog niets over het nieuwe avontuur, dat toch wel heel geheimzinnig begint. We kunnen al verklappen, dat er rond Lambik rare verwikkelingen zich afspelen. Het fijne van het myste rieuze hebben wij zelfs niet kunnen ontdekken. Anders zouden we graag hebben verteld wie de eigenaar van de zwarte auto is en wat de man voorheeft metEén ding staat vast, vrienden van onze vrienden: we moeten ons verplaatsen naar Luxemburg. En nu maar hopen, dat we allemaal spoedig meer zullen we ten over de gebeurtenissen, welke zich afspelen in: De koddige kater. (Advertentie) EEN HEERLIJKE WOLLEN DEKEN Bosstraat - hoek Lindebaan Tel. 5467 Bergen op Zoom

de Stem | 1964 | | pagina 3