ANT k|J|fit Het rechtsgevoel kreunt als de jury weent... Oude yg VELDEN Sentiment redeneert zelfs de bewijzen weg Hervorming is gewenst een eigen Olympia.'n droom wie weet sDe haven gaat open! OP 64 en deelt Her DE ASSISEN-RECHTSPRAAK IN BELGIE Hitiers laatste offensief H 4w IS 3# PP H llSB Él 2 IÉ H! Izvestia valt uit tegen W.-Duitsland WA UI sigaren uitzonderlijk goed! Service Igisch zelfportret Fiscus profiteert Priesterroeping Pathetiek Sentiment Veilig district voor Frank Cousins U proeft de moutwijn i i P! R EIL- door gasverstikking om het was bekend dat de vrouw ji ongeluk veroorzaakt door gas aan te steken zoals an haar woning, had zich wethouders gewend met de as in het bejaardentehuis, erantwoordcn was. een ongeluk gebeurd door uk. De vrouw is overleden, m b. en w.? Die is bij het aar men er niet goed raad ibeantwoord en waarschyn- ombudsman goed werk zou leed de afwikkeling van een zijn opinie geven over de hun werk hebben gedaan, overheid en burgers. (Uit „Het Vrije Volk") jn service-stations voor de jan de kerken geworden? mens niet zelden een be ver beelden juridische macht ïigen met straffen. Maar zo ele beklemming (dat onvrij- e af te romen. Dat gebeurt in de kerk is alles verboden, Fons Jansen in „Jij en Ik") iia een code met gedrags- n wordt verwacht dat zij van hun inkomsten en oeten waardevolle cadeaus it er te hunner ere geen rs worden voorts verant- hun echtgenote, jongere 'den. zich gewaagd aan een ka- isultaat is niet erg vleiend ien herkent u er nog ande- et zo kleine mensen dat de blijven. Wij zweren samen rk en haasten ons naar de el alles zal rechttrekken en en hebben en dat de soep hogen tijdig de prijzen mét slagen. Wij steken een ver- el met vakantie gaat, maar atriotten, dragen ons lintje ekem Pro Ecclesia opgesto- iriem en open hemd in onze ten een boertje en zijn ge- mevr. dr. M. Zeldenrust- voor Seksuele Hervorming, vr. Zeldenrust zei hierover: erg gelukkig met die ont- >de niet te na gesproken werken: zonder onderzoek •ellen en vragen: kan ik de recept ligt in de gang. Daar oorzaak daarvan? De NVSH- rtsen die op het terrein van Er is een tijdje terug een vier procent van de huis- id. Het is gewoon een stuk UACT1E NOV. 1964 de Arbeid voor 1964 toas orden, met dien verstande >art loon zit dat door de n de werkelijke lonen was an januari tot september zijn gestegen; de loon- ruim 1500 tot bijna 2100 iciën was zou ik volgend Allen hebben. „De Gids" van het C.N.V.) n de Europese Gemeenschap van 2 miljoen in een jaar ee derde te danken aan een immigratiesaldo. Het aantal ds minder; de vermindering naar verhouding steeds min- enst. De verhouding tussen was dat: 31%—69%. it „Europese Gemeenschap") et groot seminarie Warmond, ?lopen van de (priester)roe- ging in het klooster. Nu kan en zijn weg vinden als leek emen. Daar komt bij de ver- in het kader dus van het die het huwelijksleven heeft voel krijgt inderdaad ergens roeger, gecompenseerd door maatschappelijke functiever- Op 't ogenblik moet je het r religieuze gronden. Vroe- talde mate van welstand en Er kwam ook wel idealisme lerlei menselijke motieven, el weg. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 (Advertentie, (Van onze correspondent Luc van Gastel) BRUSSEL In België kan men zyn wederhelft beter vermoorden dan tuchtigen. Een paK siaag teveri gevangenis op bij moord ïs er een goeie kans op vrijspraak: een boutade uiteraard, maar meteen een bedenking die langzamerhand mondgemeen wordt bij de Belgische man-in-de-straat. Het is een feit, dat het rechtsgevoel in België de jongste jaren enige harde klappen kreeg, wat in een democratische rechts staat een jammerlijk verschijnsel is. Het verloren gaan van de zin voor maat in de rechtspraak is onlaugs gebleken in veroordelen tot vier maanden gevangenisstraf. Een jaloerse vrouw, die haar on- Brussel. Een bedrogen echtgenoot, die zijn ontrouwe vrouw tuchtigde, hoorde zich trouwe echtgenoot met drie geweerschoten doodde, werd vrijgesproken. Vanwaar dit onderscheid? Het misdrijf van de boze echtgenoot werd behandeld door een cor rectionele rechtbank. De misdaad van de vertoornde vrouw kwam voor een hof van assisen. Een correctionele rechtbank is een zaak van magistraten en juristen. Sen timent, laat staan sentimentaliteit, komt daar zelden aan bod. Daar wordt recht gesproken ,,met de blinddoek". Hoofd zaak voor de rechters is de vraag, of de ten laste gelegde feiten bewezen zijn. In het bevestigende geval wordt de be klaagde veroordeeld volgens een straf maat die de vrucht is van een lange tra ditie. Het „tarief" kan een beetje wor den verzwaard als de beklaagde een bij zonder onhandelbaar man blijkt, het kan worden verlicht indien er verzachtende omstandigheden zijn en de straf kan zelfs voorwaardelijk worden indien het misdrijf niet heel erg is en de beklaag de een blanco strafregister had. Maar daarbij blijft het. Een hof van assisen daarentegen is geen rechtspraak door magistraten. Het is rechtspraak door het volk. De Bel gische wetgeving heeft dat stelsel over gehouden uit de periode van het Franse bewind. De Franse revolutie verheerlijk te het principe van 't „soevereine volk" ook in de rechtspraak. Voor het gemak bleven kleinere rechtszaken toegewezen aan vrederechters en aan voorzitters van correctionele rechtbanken, maar al le zware beschuldigingen, zoals moord en poging tot moord, brandstichting, valsemunterij, persdelicten e.d vallen onder de bevoegdheid der hoven van as sisen. De hoven worden voorgezeten door magistraten, maar de beslissing berust bij de jury der gezworenen. De jury bestaat uit twaalf leden. Het zijn burgers, zowel vrouwen als man nen. Het is voor iedere meerderjarige Belg een verplichting, desgevraagd te zetelen m een dergelijke jury. doch zo wel de verdediging als het openbaar mi nisterie (advocaat-generaal) kunnen een aantal kandidaat-juryleden weigeren, zonder dat ze de reden moeten verdui delijken. De vonnissen van de hoven van assisen zijn onherroepelijk. Zij kunnen slechts ongeldig worden verklaard wan neer een zware procedurefout wordt aan getoond. De juryleden hebben vanzelfsprekend merendeels zeer weinig notie van justi tie, strafrecht enz. Zij benaderen de misdaad langs de emotionele kant. Dil betekent dat ze moeilijk toegankelijk zijn voor juridische spitsvondigheden. Dit be tekent ook dat openbare aanklager en verdediging zich zullen inspannen om in te werken op het gemoed der juryle den. Voor de openbare aanklager is de beschuldigde een gewetenloos monster en ten bestendig gevaar voor de maat schappij. De verdediging daarentegen zal twijfel en verwarring zaaien. Hij tracht de ten laste gelegde feiten te ontzenu wen. Is dat niet mogelijk, dan zal hij niet alleen ruime ve"zachtende omstan digheden bepleiten Hij zal ook pogen aan te tonen dat de beschuldigde in de gegeven omstandigheden niet anders kon handelen dan hij deed. Het verleden van het slachtoffer wordt ontrafeld en alle minder gunstige aspecten daarin wor den fel in de verf gezet. Psychiaters komen twisten over de algehele toere kenbaarheid van de beschuldigde. De laatste aanval van de verdedi ging is gericht op het gemoed en het geweten van de juryleden. De pathe tiek viert triomfen. De verdedigers we ten bij ondervinding: kunnen zij op het Psychologische ogenblik de beschuldig de aan het huilen krijgen en een aantal juryleden naar hun zakdoek doen grij pen, dan is er veel gewonnen. De conclusie der verdediging luidt, dat de beschuldigde het slachtoffers is van de harteloze maatschappij en van een niet-begrypende omgeving, die trouwens zo hatelijk en uitdagend was, dat de beschuldigde (met zijn vermin derde toerekenbaarheid, zyn beïn vloedbaar gevoelsleven, zyn geringe intelligentie enz.) als het ware naar de misdaad werd gedreven. En dan komt de verpletterende vraag: „Da mes en heren van de jury, van uw ja of neen hangt 't verdere leven af van deze man of deze vrouw. Zou uw ge weten nog rust kunnen hebben indien gij, in weerwil van alle nog hangen de twijfels, deze medemens zoudt ver oordelen?" Het ligt voor de hand, dat in zulk emotioneel klimaat vrij veel personen door een hof van assisen worden vrijge sproken die door een rechtbank van magistraten zouden worden schuldig be vonden en veroordeeld. Eigenlijk is dit nog" geen ramp. Het is precies één der goede kanten van het regime, dat de twijfel in het voordeel van de verdach te hoort te werken. Het rechtsgevoel wordt dus niet zwaar geschokt, wanneer b.v. te Gent een vrouw wordt vrijge sproken van de beschuldiging, haar pas geboren kind te hebben gedood, omdat de jury geloofde dat het misschien een „ongeluk" was. Ook de vrijspraak van mevr. Longpré na een geruchtmakend proces te Namen kon nog worden gemo tiveerd. Iedereen was er weliswaar van overtuigd dat de vrouw voortdurend had gelogen, maar het materiële bewijs, dat zij zelf haar kindje in de Samber had Wenende beklaagden, gepassio neerde verdedigers het klimaat is geschikt voor de gezworenen om terwille van het medelijden, de bewijzen te loochenen. geworpen of op een andere wijze had vermoord, was niet geleverd. Veel erger is het, wanneer een jury tegen beter weten in het bestaan ontkent van feiten die bewezen zijn en die zelfs niet door de beschuldigden worden be twist. Dit gebeurde b.v, in het Softe- non-proces te Luik en nu zopas in Brussel. Te Luik erkenden de moeder, de familieleden en de arts die het doden de gif had bezorgd de feiten. Nochtans antwoordde de jury negatief op de vraag: „Staat het vast dat de genaam de X aan Z een giftig produkt heeft ge geven, op die bepaalde dag, op dat be paalde uur?" Te Brussel had de terechtstaande vrouw van meet af aan toegegeven wat ook uit het onderzoek bleek: dat zij haar ontrouwe echtgenoot had gedood met een geweer dat zij een paar dagen tevoren had gekocht. Desondanks ant woordde de jury ontkennend op de vraag: „Staat het vast dat Y haar echt genoot met drie karabijnschoten heeft gedood?" Een dergelijke uitspraak heeft niets meer te maken met juridische sereni teit. Zulke jury's spreken niet meer vrij bij gebrek aan bewijs, zij schenken ver giffenis. Kennelijk redeneren zij als volgt: „Erkennen we de materialiteit van de feiten, dan heeft de beschuldigde geen kans op vrijspraak. We willen niet dat de beschuldigde een zware gevan genisstraf oploopt, want we hebben be grip voor de situatie waarin de misdaad gebeurde. Overigens is de beschuldigde al hard genoeg gestraft door het Voor arrest, de ongunstige publiciteit rond zijn (haar) naam enzovoorts. Daarom blijft ons slechts één middel: de ten laste gelegde feiten ontkennen". Om de jury's een eindweegs tegemoet te komen werd sinds korte tijd bepaald, dat de hoven van assisen in bepaalde omstandigheden ook voorwaardelij ke straffen kunnen opleggen. Tot dusver heeft dit geen enkel resul taat opgeleverd. De gerechtshoven zijn dan een andere tactiek gaan toepassen: zij onthouden zoveel gevallen aan de assisenhoven als maar enigszins moge lijk is. Moord komt voor een hof van Misschien verrast de Sint u wel met 'n Olympia SPLENDID privé-portable! Voor uwzakenbrieven of uwprivé-post, voor het huiswerk of het thuiswerk. De keus zou in elk geval 'n goede zijn: Olympia is niet alleen een gróót merk Olympia is ook wereldberoemd om zijn degelijkheid en betrouwbaarheid. De Olympia Splendid portable is licht hanteerbaar, handig van formaat, oer sterk, kost 260 incl. „hardtop" koffer. Vraag 'n folder aan uw schrijfmachine handelaar of aan Olympia - Den Haag. - -••••• Zend mij een folder van de Splendid-portable, met gegevens over de betalingsmogelijkheden. ADRES NAAM PLAATS .S. W W» w 3': v *êm: ''"wéék'" m- *m- r r i - t i 4 ?v mmm "mm., mm- mm, mm mm -mm* mm- -mm mm mm N.V. Olympia Kantoormachine Import Showroom: Noordeinde 105 Tel 183098 Den Haag Nieuwe Parklaan 55 Tel. 512051 Rotterdam Schiedamevest 58 Tel. 113813 OLYMPLA-DEALERS: Voor OOSTERHOUT en de LANGSTRAAT: H. COUWENBERG Leysenhoek 27-29 Oosterhout Tel. (01620)-3648 Voor WEST-BRABANT: ASPA BREDA N.V. - Tolbrugstraat 2 - Breda - Tel. (01600)-22541 assisen, maar „toebrengen van vrijwil lige slagen en verwondingen, met de dood tot gevolg" kan door een correc tionele rechtbank worden behandeld. Een correctionele rechtbank kan geen doodstraf uitspreken en evenmin le venslang of 20 jaar dwangarbeid, zoals een hof van assisen. Maar, zo menen juristen, beter 15 jaar gevangenisstraf voor een individu, dan een vrijspraak die het rechtsgevoel van onze maat schappij in opspraak brengt. Uiteraard is ook een dergelijke toe stand niet gezond. De rechtspraak is dan ook één der structuren in de Belgische staat die behoefte hebben aan hervorming. LONDEN De Britse minister van technologie, Frank Cousins, zal worden aangeboden zich kandidaat te stellen voor het „veilige" kiesdistrict Nuneaton. De voormalige vakbondsleider heeft nog geen zetel in het Lagerhuis, maar de Labour-afgevaardigde voor Nuneaton, Frank Bowles, is ingegaan op een voor stel hem in de adelstand te verheffen en een plaats in het hogerhuis te zoeken. Bowles, die sinds 1942 voor Nuneaton lagerhuislid is, versloeg in de verkiezin gen van 15 oktober twee kandidaten met 26.059 tegen 11.702 stemmen. MOSKOU Izvestia, spreekbuis van de Russische regering heeft de Westduit- se bondsrepubliek donderdag betiteld ah „schildwacht van het racisme." Izvestia constateerde dat waar kolonia listische kuiperijen waren, waar imperi alisten probeerden nationale bevrijdings bewegingen te onderdrukken, waar het stonk naar kruitdamp en racisme hoog tij vierde, Bonn opdook. Bonn, aldus de Izvestia, „vindt de rol van schildwacht erg vleiend en doet van alles om haar te kunnen spelen. Niet voor niets worden wapens met het Duitse handelsmerk gevonden in Angola en Kon go, in Zuid-Vietnam en in Mozambique. De regering in Bonn en de Bundeswehr geven actieve steun aan premier Hen drik Verwoerds fascistische regime in Zuid Afrika en aan de Portugese onder drukkers in Angola en Mozambique, en delen geheel en al de doelstellingen van de kolonisten: het verstikken van natio nale bevrijdingsbewegingen in deze lan den." Bonn, zo besloot het blad, „heeft een ver-reikend doel: in ruil voor wapens hoopt het sleutelposities in het econo mische en politieke leven van de jonge staten te veroveren, hun onafhankelijk heid doorkruisend." (Advertentie) t ,le daS na de officiële mededeling: dat de strijd op Waleheren ten einde was j joegen Poolse tanks de laatste vijanden ten ruiden van de Maas over de grote Mocrdijkbrug en hiermede was geheel zuidwest Nederland vrij van Duitsers Dit alles gebeurde op de 9e november. Vanaf het dak van een boerderij op on geveer drie kilometer afstand van het brede water zag een Pools officier de uusers als onbehouwen mieren over de zwaaiende voetbrug gaan, want de vVlr "v"SI>a'""ne»''> waren al opgeblazen. In werkelijkheid waren w« nog niel ka„«JC! aa khet ei"de da" de eerste week van september (als wij alle n hadden benut). De rekening voor „Arnhem" was bijna vereffend. bij Grave en in het bezit van hel bruggehoofd bij Nijmegen zette het 2e leger de aanval op 22 oktober met het 12e Korps in, twee dagen nadat het le Korps onder Canadees bevel opgerukt was om de Canadese flank te beveiligen. Uiterst langzaam dron gen vijf infanterie- en drie pantser divisies door de doolhof van mijnen velden en over ontelbare waterwe gen, de vertragende gevechten leve rende vijand naar de rivier terug. Ge durende de twintig dagen dat deze langzame opmars door 's-Hertogen- bosch, Tilburg en Breda duurde, tot dat de laatste vijand de laatste'brug overtrok, werd er geen actie gevoerd die op de naam strijd aanspraak kon maken en er was geen plaats die in de herinnering zou blijven voortleven. Zonder twijfel dacht iedereen aan de lange nare, voor hem liggende winter en nooit hebben de doedelzak ken van de Hooglanders droeviger ge klonken dan in die trieste da gen. Ondanks de belofte gedaan in september en ondanks Arnhem Nij megen en de brug bij Grave doem den de Maas en de Rijn nog steeds als geweldige hindernissen op en Eind oktober had de gehele Eenen- l twintigste legergroep zich naar het westen gekeerd en waren alle dromen van de opmars naar het noorden en oosten vervlogen. De sombere bos sen van het „Reichswald" bewaakten als een onheilspellende schildwacht de opmarswegen door het Rijnland naar de Rijn. Nu was de tijd aange broken om ons te bezinnen. In zuid west Nederland vochten de overblijfse len van zeven Duitse divisies vertra gende gevechten in het gebied, west van de lijn Nijmegen - Roermond. Dit is een gebied doorsneden met kanalen en waterwegen en met boomcomplexen, die nauwelijks bo ven het maaiveld uitsteken. Geduren de de ellendige maanden oktober en november bleek dit grauwgrijze wa terland praktisch ongeschikt voor het doelmatig gebruik van tanks. Hier moest de oorlog worden uitgevochten door de infanteristen. Met zijn rechterflank over de Maas daarachter lag de versperring van de Roer met zijn dreigende dammen. De vijand had terrein verloren, maar veel tijd gewonnen. Heel Ne derland werd neerslachtig. In het noorden, waar steden als Amster dam, Rotterdam en Utrecht lagen, werd geleden onder de Duitse bezet ting en de mensen gingen de winter in met een dieet van tulpebollen. De wegen die naar he zuiden leidden wa ren vol vluchtelingen, die hun ver nielde land en verwoeste dorpen ver lieten met het weinige dat ze had den kunnen redden Oude mannen duwden handkarren voort waarop oude vrouwen zonder uitdrukking op het gezicht, tussen hetgeen zij beza ten, neerhurkten Voor al deze men sen waren ook de dromen van een voorspoedige herfst vervlogen. Het zou een moeilijke winter worden. De haven van Antwerpen kon nog steeds niet gebruikt worden. Terwijl :n november de legers gehergroe peerd werden en de Canadezen het Nijmegen - bruggehoofd overnamen vocht de marine zijn verbeten strijd tegen het Scheldewater en de Ant werpse kaden. Meer dan honderd mijnenvegers veegden het meer dan honderd kilometer lange kanaal van de zee tot aan het havengebied zes tien maal, terwijl de stad een aan houdend bombardement van V-2's on derging. Eindelijk bereikten drie kustvaar ders op 26 november veilig de ha ven en tot op die dag waren 219 ligplaatsen, door duikers van de ma rine die zonder oponthoud bijna twee maanden in het ijskoude water had den gewerkt, veilig gesteld. Twee da gen later leidde het in Canada ge bouwde Liberty-schip, de „Fort Ca- taraqui" een konvooi van achttien schepen veilig de haven binnen en hiermede was een van. de langste, meest ingewikkelde en gevaarlijke mijnenveeg-operaties van de oorlog ten einde. Op 1 december werd de eerste 10.000 ton aan land gebracht en de volgende dag staken de Duitsers de dijken van de Nederrijn door en sloten hiermee de weg naar het nooorden met een binnenzee af. Praktisch het enige stuk land dat nog overbleef tus sen ons en de Rijn, was het Reichs wald en men besefte, dat de Duitsers door het opblazen van de zeven Roer- dammen een nieuwe waterbarrière zouden kunnen opwerpen. Twee we ken later begon Hitier aan zijn laat ste poging om alsnog de overwinning te behalen: het Ardennen-offensief. Gedurende de eerste dag van de Duitse opmars werden enorme hoe veelheden wapens munitie en trans portmiddelen van de Amerika nen vernietigd en alles zou via Cher bourg vervangen hebben moeten worden, indien Antwerpen nog twee weken langer onbruikbaar was ge weest. Als de uiteindelijke bevrijding van Zuid-Beveland en Walcheren dertig in plaats van tien dagen zou hebben geduurd, dan zou de toestand van de geallieerde legers uitermate precair geweest zijn. Antwerpen werd juist op tijd ge opend en dit betekende niet alleen een belangrijke factor, die de geal lieerden in staat stelde de aanval af te slaan op het ogenblik dat zij alle voorraden die zij konden krijgen dringend nodig hadden, maar uitein delijk verkreeg de Eenentwintigste Legergroep via deze haven die hulp middelen, die haar in staat zouden stellen de grote aanval over de Maas, Rijn, Wezer en Elbe naar de oevers van de Oostzee in te zetten. Het bezit van Antwerpen was wer kelijk het noodzakelijke eerste ver eiste voor de overwinning in Euro pa. EINDE W. J. MUHRING - In de prachtige Spaanse badplaats Tor- remolinos aan de beroemde „Costa del Sol" heeft de vermaarde internationale grootmeester Artburo Pomar een prach tig succes behaald. Hij eindigde als overwinnaar in een sterk bezet internationaal toernooi met als concurrenten onder meer de sterke Hongaarse grootmeesters Portisch en Lengyel. De slotstand van dit zojuist beëindigde toernooi zag er als volgt uit: 1. Pomar 8L 2.3. Lengyel en Portisch 7&; 4. Dr. Lehmann 7; 5.6. O'Kelly en Ro- batsch 61a; 7. Ulvestad 6; 8. Toran 5; Polacios 4; 10.11 Durao en Puig 3; 12. Garcia V/2 punt. Dit toernooi leverde een reeks aardige partijen op, waarvan echter de twee on derstaande duels de beste waren. In de eerste partij wint Pomar op overtuigende wijze van Puig, terwijl in de andere partij de bekende Belgische grootmeester O'Kelly aan het spit geregen wordt door een zeer sterk spelende Portisch. Wit: Pomar Zwart: Puig 1. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. g2-g3, d7-d5 4. Lfl-g2, d5xc4 5. Pgl-f3, c7-c5 6. 0-0, Pb8-c6 7. Ddl-a4, Lf8-e7 (Noodzakelijk was 7... Ld7) 8. Pf3-e5, 0-0 9. Pe5xc6, b7xc6 10. d4xc5 (Zwart had gerekend op 10. Lc6: waarna hij met 10... Ld7 gelijk spel had gekregen. Maar ja, voor schaakspelers geldt in het bijzonder: Erstens kommt es anders, zweitens als man denkt!) 10.e6-e5 11. Pbl-a3 (Op 11. Lc6: was 11 Lh3 gevolgd) 11 Lc 8-6 12. Tfl-dl. Dd8-c7 13. Pa3xc4, Le7xc5 14. Lcl-e3, Le6xc4 15. Le3xc5, Lc4xe2 Stelling na 15... Lc4xe2 16. Lc5xf8 (Natuurlijk niet 16. Td2 wegens 16... Lb5) 16 Le2xdl 17. Da4xc6, Dc7xc6 18. Lg2xc6, Ta8xf8 19. Talxdl (Hoewel de posities gelijk zijn, is in het onderhavige eindspel de witte loper ster ker dan het zwarte paard) 19 Tf8-b8 (Maakt de zaak er niet beter op) 20. b2-b4, Kg8-f8 21. b4-b5, Kf8-e7 22 Tdl-d3, Tb8-c8 23. Kgl-g2, Tc8-c7 24. a2- a4, Tc7-c8 25. a4-a5, Tc8-d8 26. Td3xd8 en zwart gaf zich gewonnen. Er had nog kunnen volgen 26 Kd8: 27. b6, ab6: 28. a6 alsmede 29. a7 en de pion is niet meer te stuiten. Een leerzaam eindspelletje. Wit: Portisch Zwart: O'Kelly Half-klassiek 1. c2-c4, Pg8-f6 2. Pbl-c3, e7-e6 3. Pgl-f3. d7-d5 4. d2-d4, c7-c5 5. c4xd5, Pf6xd5 6 e2-e3, Pb8-c6 7. Lfl-c4, c5xd4 8. e3xd4, Lf8-e7 9. 0-0, 0-0 10. Tfl-el, Pd5xc3 11. b2xc3, b7-b6 (Een bekende stelling in deze variant! Hoewel de theorie van oordeel is. dat de kansen nagenoeg gelijk zijn, blijkt in de praktijk de witspeler over veelbelovende aanvalsmogelijkheden te beschikken). 12. Lc4-d3, Lc8-b7 13. Ddl-c2, g7-g6 (Op 13... h6 volgt 14. De2 met de dreiging 15. De4> 14. Lcl-h6, Tf8-e8 15. Dc2-d2, Ta8-c8 16 Tal-cl, Dd8-c7 (Wellicht beter is 16... Lf6 en op 17. Df4 Lg7l 17. h2-h4, Pc6-a5 18. Pf3-g5! Stelling na 18. Pf3-g5 (Portisch heeft nu een uitstekende stel ling opgebouwd en het volgende doelwit is een krachtige actie tegen de zwarte konings vleugel 18Pa5-c4 19. Ld3xc4 Dc7xc4 20. Dd2- f4, Le7xg5 21. Lh6xg5 (Op 21. Dg5: was 21... Dd5 gevolgd) 21... h7-h5 22. Df4-g3! (Om na 22 Dd5 met 23. Te5 zwart het mes op de keel te zetten) 22 f7-f5 (Er dreigde 23. Lf6 gevolgd door 24. Te5 en 25. Dg5) 23. Lg5-f4, Kg8-f7 24. Lf4-e5, Te8-g8 25. Dg3-g5. Lb7-d5 26. Dg5-h6, Kf7-e8 27. Dh6-h7! en zwart gaf op. Dat is nog eens schaken'. SCHAAKRAADSEL In de onderstaande stelling wordt u ge confronteerd met een alleraardigst schaakraadsel. Het is een probleempje, waarin de witspeler in twee zetten mat kan afdwingen. Bepaald moeilijk is de winstvoering niet, maar het onderkennen van de pointes van dit kunstwerkje zal u toch wel enkele schaakrimpels bezor gen. Deze verdwijnen echter wel weer, wanneer u de oplossing gevonden hebt. Wit begint en geeft mat in 2 zetten Oplossing: 1. Dg8-a2ü, Pa7-c8, 2. d7-df Paard en mat of 1Kb7xa8 2. c7-c8 Dame mat. (Koebbel). SCHAAKRAADSEL II In het schaakraadsel van vorige week was een verkeerd diagram geplaatst, zo dat het niet mogelijk was dit op te los sen. We laten het hier nogmaals, maar nu met het juiste diagram, volgen: In de onderstaande positie wordt u geconfronteerd met een prachtige twee- zetter. Vooral de sleutelzet is bflzonder fraai. Een echt schaakraadsel In de ware zin des woords. v Wit aan zeft en geeft mat in 2 zetten Oplossing: 1. Pb5a7!I Zet dwang a) 1Kb8xc7t 2 b7xa8 Paard mat; b) 1Kb8xa7f 2. b7b8 Paard mat; c) 1.. Ta8xa7 2. Tc7—c8 mat (van Gottschall). (Advertentie 1

de Stem | 1964 | | pagina 21