BitiCfcfift PAUS NEGEERT WENS CONCILIE Chaamse ontvanger verduisterde ton LEES- MENU Midden-Brabant wil gaan vliegen Wachten slechts op fiat van RLD Geen concurrentie voor vliegveld West-Brabant PAS-TOE V oorlopig geen derde net Goedkoper Schema godsdienstvrijheid naar vierde zitting Wandelende berg bedelft Tiroler dorp MODERN k V mmi mts. DAGBLAD VOOR ZEELAND KVP-commissie SOLDIJ VEEL TE LAAG Weinig verandering Scholten en Luns ZACHTE WEER HOUDT AAN NOG MEER VERDACHTEN? Miljoenenorder voor Ericson Bredase kapitein bij botsing verongelukt Belgische para's gaan blanken in Kongo redden KABO en ARKA gloeiend slaags ~Tirtifort costuums de mooiste collectie vindt u toch j. walraven van den bogaert 104e JAARGANG No. 24740 Voor God, Koningin en Vaderland P. v. d. Made Dorpsstraat 36 LAGE ZWALUWE tel. 360 Fa. „Desirée" Raadhuisstraat 52 ROOSENDAAL tel. 4139 R. Suijkerbuijk Beekstraat 3 PRINSENBEEK M. den Exter TEXTIEL WAGENBERG, tel. 275 Kledingmagazijn Oerlemans STEENBERGEN tel. 3430 Fa. F. Nelemans en Zonen Molenstraat 2 ZUNDERT, tel. 2450 Coenraads- v. Rooy eweg 30, tel. 223 CHAAM W. VAN DER STEEN Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 r A TC ROAfi 21 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VLIEGVELD VOOR DE ZAKENMAN (Van onze luchtvaartredacteur) BREDA-OOSTERHOUT Als de Rijksluchtvaartdienst de plan nen wil goedkeuren, kan de N.V. „Luchtvaartbedrijf Oosterhoven" vrijwel direct beginnen niet de aanleg van een klein luchtvaartterrein langs de rijksweg Breda-Gorkum, tussen de Baroniestad en Oosterhout in. De plannen voor de aanleg van het vliegveld, dat speciaal bestemd is voor de zakenluchtvaart, sportvliegerij en tevens een algemene re creatieve functie zal vervullen, zijn al geruime tijd rond. Ook finan cieel. Een bijdrage van de overheid is niet nodig. De N.V. „Oosterho ven", zo zal ook het vliegterrein gaan heten, heeft allerwegen mede werking en instemming gekregen. Alleen de Rijksluchtvaartdienst staat de aanpak van het project nog in de weg. Overigens niét om re denen van vliegveiligheid. Directeur Thüring ex-straaljagervlieger (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dienstplichtigen moe ten een vergoeding ontvangen, die in verhouding staat tot het gemiddeld verdiende jeugdloon. De soldij, die zij thans ontvangen, steekt wel scherp af tegen het inkomen, dat deze jongeren in het burgerleven kunnen verdienen. Tot deze conelusie is een K.V.P.-com- missie gekomen, nadat zij op verzoek van het partijbestuur van de K.V.P. het militaire personeelsbeleid bestudeerd had. In het daarover uitgebrachte rapport adviseert de commissie tevens de duur van de eerste oefening voor alle dienst plichtigen op 18 maanden te stellen en de derde zoon uit een gezin vrijstelling te verlenen. De commissie wijst erop dat 40 pro cent van de dienstplichtigen langer dan IK maanden dient. Mede gezien de ont wikkelingen in de aangrenzende lan den acht zij dit ongewenst. Voor wat de honorering betreft con- stateert de K.V.P.-commissie een dis criminatie tussen ongegradueerde dienstplichtigen en het dienstplichtig kader. Dit laatste wordt bij de wedde ongeveer gelijkgeschakeld met de be roepsmilitairen. De commissie be schouwt het scheppen van een rechts positie voor het dienstplichtig perso neel als een urgente zaak. Deze rechts toestand behoeft weliswaar niet gelijk '0 zijn aan die van het beroepsperso- ieel, maar het geheel ontbreken ervan oor dienstplichtigen beneden de rang an tweede luitenant is een lacune. - VOLGENDE WEEK dinsdag en woens dag zal de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers het Schelde-Rijn- verrdag in openbare behandeling ne men. DE TWEE Zweedse V.N.-officieren, die tot acht maanden hechtenis zijn veroor deeld omdat zij op Cyprus wapens voor d" Turken hebben gesmokkeld, zijn op uitnodiging van een Turkse krant op doorreis naar Turkije. Ze bevinden zich namelijk hangende hun hoger-beroep- zaak, nog op vrije voeten. de zelfstandige schooi voor de journalistiek dient in de hoofdstad te komen, zo meent de Amsterdamse af ten Kring. Den Haag en Utrecht eisen echter ook de eer voor zich op. VANAF januari zal het nieuwe katho lieke weekblad voor de drie noordelijke provincies, „Het Noorden", iedere week kunnen verschijnen. De abonnementen actie heeft namelijk alle verwachtin gen overtroffen. Weersverwachting, medegedeeld door het k.N.m.i., geldig tot vanavond: Bewolking met plaatselijk kans op motregen. Zwakke tot matige wind ossen west en noordwest. Maximum temperaturen tot tien graden. „5™,a,a„g: zon onder 16.41 uur. Maan "P 16.12 uur. m^eEon: zo.n op 612 uur. Zon onder rma U)',r- „Maan °P 19-u uur- Maan ?nder 11.36 uur. rf„aai?2??; zon °P 814 "ur. Maan on- Qer 12.34 uur. Initiatiefnemer en thans directeur van de N.V. Oosterhoven is de vliegende in dustrieel J. A. H. M. Thüring uit Oos- terhout. De Brabantse Kamers van Koophan del, de SOBI, het ETI, het provinciaal bestuur, verschillende gemeentebestu ren en een aantal grote en minder grote industrieën weet de heer Thüring ach ter zich. Het vliegveld zal in eerste instantie een landingsstrip van gras krijgen, pa rallel lopend aan de rijksweg. Later zal er een tweede strip aan worden toe gevoegd. Het vliegterrein krijgt een uitzonder lijk goede accommodatie dank zij het feit dat een bekende motel-exploitatie maatschappij er een motel annex res taurant op wil bouwen. Voorts komen er een hangar, een verkeerstoren, enke le dienstgebouwen en accommodatie voor een technische dienst. Een van de belangrijkste pluspunten van het veld voor vliegers is de lig ging ten opzichte van de vliegbasis Gilze-Rijen. met zijn uitgebreide navi- gatie-apparatuur en meteodienst. De luchtmacht heeft er geen bezwaar tegen dat het veld op de rand van Gilze- Rijens vlieggebied ligt. Bij slecht weer kunnen de vliegers uitwijken naar de luchtbasis, waar zij in gevallen van nood kunnen worden „binnengepraat". Een ander pluspunt zijn de utisteken- de verbindingen met Breda, Tilburg, Dongen, Gilze-Rijen, Kaatsheuvel, Waalwijk, Oosterhout en andere in dustriekernen. Proeven hebben uitge wezen dat Waalwijk per auto in vijf tien minuten te bereiken is vanaf het vliegveld, Tilburg in tien, Breda en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorlopig is er nog geen kans op het derde t.v.-program- ma, omdat de technische en financiële middelen daarvoor nog niet beschik baar zijn. Dit delen de ministers Schol ten en Luns de Eerste Kamer mee in de memorie van antwoord op het voor lopig verslag over het zg. REM-wetje De Eerste Kamer wilde namelijk weten of direct na het verdwijnen van de REM-zender het derde t.v.-beeld op het scherm zou verschijnen. De ministers blijven bij hun opvat ting dat de Nederlandse overheid vol kenrechtelijk bevoegd is tegen de REM-uitzendingen op te treden. Zij worden volgens hen ook nu niet ge dekt door de volkenrechtelijk erkende vrijheid van de volle zee. Het REM-wetje is er niet op uit de volkenrechtelijke regels te wijzigen, maar eventuele beperkingen daarop, voortvloeiend uit de interne Neder landse wetgeving, te verwijderen, al dus de twee bewindslieden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Deze tweede helft van november blijft ons voorlopig verwen nen met vrij hoge temperaturen. Hoge- drukgebieden boven het vasteland van Europa weten de depressies enkele da gen op een afstand te houden. Wel be reikt ons voortdurend vochtige oceaan lucht, waarin enkele nevel- en mistvel- den voorkomen. De kans op zonnige perioden zal dit weekeinde in het hele land vrij klein blijven. De middagtem- peratuur komt tot 10 a 12 graden, zodat we daar niet over te klagen hebben. In geheel Scandinavië is het al enkele da gen winter met sneeuwval en 's nachts plaatselijk matige vorst. Oosterhout in vijf, Geertruidenberg en Dongen ook in tien minuten. Het ligt niet in de bedoeling van de N.V. van het vliegterrein een luchtha ven voor vrachtvervoer te maken. In de eerste plaats is het bedoeld voor lichte vliegtuigen (tot en met die van de klasse De Havilland Dove, die ne gen passagiers kan vervoeren), waarvan de gehaaste zakenman zich in de zeer nabije toekomst steeds meer zal gaan bedienen. Dit laatste verklaart ook de grote belangstelling van een luchtvaartmaat schappij als Martins Air Charter, die te kennen heeft gegeven met haar lichte chartervliegtuigen graag passagiers te willen komen ophalen, om ze naar di rectie- en vergaderkamers, verspreid over heel Europa, te brengen. De behoefte aan kleine vliegvelden van het type „Oosterhoven" wordt steeds dringender. Daarbij doet zich het probleem voor dat het steeds moei lijker wordt voldoende geschikte ter reinen te krijgen, door de zich uit breidende bebouwing, bestemming als recreatiegebied en dergelijke. In Noord- Brabant ligt dit al heel ongunstig, om dat ook nog rekening gehouden moet worden met de vlieggebieden van maar liefst vier militaire vliegbasissen. De wijde cirkels, getrokken rond deze vliegvelden, schakelen het grootste deel van het provincie-oppervlak uit. In 1962 liet de Koninklijke Vereni ging voor Luchtvaart een zogenaamd vliegveldenplan het licht zien. Ervan uitgaande dat, mede met het oog op de snelle ontwikkeling van de industrie Nederland achterblijft op het gebied van de zakenluchtvaart, pleit de K.N.V.v.L. voor uitbreiding van het aantal vliegvelden, opdat Nederland geen witte vlek zal blijven op de steeds dichter bedrukte vliegveldenkaart van de vliegende zakenlieden in de E.E.G., die ook wel zaken met Nederland zou den willen doen In de industriegebieden van Noord- Brabant, zo stelt de K.N.V.v.L., zullen binnen afzienbare tijd vliegvelden moe ten worden aangelegd, wil men niet achterop raken. Gepleit wordt ook voor een dringende openstelling van Haam stede. De K.N.V.v.L. pleit dan voor de aan leg van vliegterreinen in nauwkeurig bepaalde gebieden, waaronder het ag glomeraat Eindhoven en het gebied Breda. Tilburg, Gilze-Ryen, Langstraat, Oosterhout. Westelijk Brabant heeft zijn vlieg veld Hoeven, dat eerstdaags, naar ver luidt, in handen van de W.E.B. of de gemeente Roosendaal zal overgaan. Voor de zakenluchtvaart biedt Hoe ven voor het gebied Midden-Brabant, inclusief Breda-Oosterhout, geen soe laas. Voor het vrachtvervoer misschien wel, hoewel de verbindingen niet bijs ter best zijn en dat voorlopig niet zullen worden ook. Het belang van het vliegtuig voor de veelvuldig naar buitenlandse relaties reizende zakenman, wordt geïllustreerd door de heer Thüring, die aantoont dat hij met zijn fraaie Piper Comanche goedkoper naar het buitenland vliegt dan rijdt. Wie tegenwerpt dat een vliegtuig duurder is in afschrijving dan een auto, krijgt te horen dat een goed onderhouden vliegtuig tien jaar mee gaat. VATICAANSTAD Het besluit, de stemming over het schema over de godsdienstvrijheid tot de volgende conciliebijeenkomst uit te stellen, is door de paus gehandhaafd. Dit had kardinaal Tisserant, voor zitter van het conciliepresidium, donderdag al aangekondigd, zoals men weet. Daarin werd aan de paus verzocht toch nog vrijdag over het schema te laten stemmen. Vandaag, vrijdag, was de laatste werk bijeenkomst. Het protest daartegen, dat uitging van de Amerikaanse kardinalen Meyer en Ritter, waarvoor zij bijna duizend handtekenin gen wisten te verzamelen, is door de paus afgewezen. Kardinaal Tisserant verzekerde, dat de verklaring over de godsdienstvrijheid in de eerstvolgende zitting volgend jaar, als eerste stuk in behandeling zal worden genomen. De reden voor het uitstel ligt in het verzoek van een groep bisschop' Deze maquette toont de twee lan- dingsstrips en (rechts) de concentratie van dienstgebouwen en het motel restaurant. (Van een enzer verslaggevers) BREDA Vrijdagmorgen is de ge meenteontvanger J. C. R. uit Chaam voorgeleid voor de Bredase officier van justitie, mr. J. C. Louët Feisser, die na hem verhoord te hebben een vordering tot inbewaringstelling tegen hem heeft ingediend. Deze inbewaringstelling zal worden verleend. Tijdens het verhoor verklaarde verdachte valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd en in to taal een bedrag van naar schatting honderdduizend gulden te hebben verduisterd van gemeentegelden. Van de zijde der justitie kan nog geen enkele mededeling worden gedaan over de juistheid van dit bedrag. Vast staat wel dat de knoeierijen minstens vanaf 1961 hebben plaatsgehad. De Verifica- tiedienst van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, die de knoeierijen aan het licht gebracht heeft, is nog druk doende orde te scheppen ai de ontstel lende chaos, waarin de Chaamse ge meenteadministratie verkeert. De justi tie zal aan voornoemde dienst nog een rijksaccountant toevoegen, om het juis te bedrag aan verduisterde gelden te kunnen vaststellen. Slechts door het geheel opnieuw op zetten van de gemeenteadministratie zal het mogelijk zijn om achter alle knoeie rijen te komen, die vaak op zeer geraf fineerde wijze blijken te zijn gepleegd, Verdachte J. C. R. bleek tijdens de verhoren bijzonder spraakzaam te zijn. Het is echter niet bekend of door zijn verklaringen nog andere personen bij het onderzoek betrokken moeten wor den. Daar verdachte geen verantwoording had voor de financiële administratie van de wielearronde „De Acht van Chaam", heeft hij (zoals wij reeds eer der berichtten), geen geld ten nadele van het wielercomité verduisterd, van de wielerronde „De Acht van verdachte bleek in orde te zijn. pen, die van mening waren dat er wei nig tijd overbleef voor bestudering van de herziene tekst. Het secretariaat voor de eenheid, dat verantwoordelijk is voor de samenstelling van deze verklaring, had haar echter al 24 oktober gereed. Bijna een maand is de verklaring voor werp geweest van steeds nieuwe theolo gische controles. Het pauselijk besluit tot uitstel, tegen de wens van de meerderheid in, ver oorzaakte gisteren in de concilie-aula een gedrukte stemming. De laatste fase van deze conciliezitting heeft door de kwestie van de godsdienstvrijheid een bijzonder opgewonden sfeer gekregen. Vrijdagochtend hebben de concilieva ders met slechts 74 stemmen tegen, hun goedkeuring gehecht aan het schema over de oecumene. Dit decreet kan dus vandaag samen met de constitutie over de kerk in de sluitingszitting offi cieel worden afgekondigd. De verklaring over de niet-christenen en de joden behaalde gisteren een over weldigende meerderheid. Het eerste deel, over de niet-christelijke religies in het algemeen met een speciaal arti kel over de mohammedanen, werd met 1.838 tegen 136 stemmen goedgekeurd. Het tweede deel, met een sectie over de joden en een veroordeling van elke vorm van discriminatie, werd met 1.770 tegen 185 stemmen aanvaard. Van Ara bische zijde is tegen deze verklaring ge protesteerd. Bij de stemming over de verklaring in zijn geheel stemden 99 bisschoppen tegen, 1.657 voor en 242 onder voorbe houd. Daardoor zal deze verklaring evenals die over de godsdienstvrijheid, naar de vierde zitting worden verschoven. De Zweedse telefoonmaatschappij L. M. Ericsson, die ook een grote vestiging in Rijen bezit, heeft van Saoedie-Arabië een order ontvangen voor levering van tele fooninstallaties tot een bedrag van 35 miljoen gulden. Half oktober hebben El Salvador en Costarica installaties besteld voor een totaalbedrag van 21 miljoen gul den. De grote order uit Saoedie-Arabië werd geplaatst in het kader van de in grijpende modernisering en uitbreiding van de telefoondienst in dit land. Het project omvat o.m centrales voor ruim 40 000 lijnen. De installaties zullen binnen vijf jaar moeten zijn voltooid. Deze gewel dige projecten zullen ook voor het bedrijf te Rijen niet ongemerkt blijven. INNSBRUCK Het Tiroler dorpje Neu-Landt dreigt geheel verzwolgen te worden door een „wandelende berg", die gisteravond reeds enkele huizen geheel had bedolven en die nog steeds vorderingen maakte. Men vreest dat alle zestien huizen van het dorp aan de aardverschuiving ten offer zullen vallen. Een gestage stroom stenen en mod der is van de helling naar beneden gekomen en verzwolg met een snel heid van vier meter per uur Neu- Landt, dat intussen geheel verlaten is. De Oostenrijkse genie, die te hulp geroepen werd, is er niet in geslaagd de verschuiving tot staan te brengen. De militairen hadden daartoe ont ploffingen teweeggebracht, maar ze slaagden er niet in een barrière op te werpen. Een brug leek een hindernis te vor men, maar de trage lawine heeft daar slechts enkele uren voor stil gestaan. Toen was de brug „geno men" en ging de opmars weer ver der. Op de foto: Op de voorgrond het puin van twee reeds verwoeste hui zen. Het andere, dat nog overeind staat, is het zekere volgende slacht offer. NIEUWENDIJK De 33-jarige kapi tein P.P.J. Bronsaer van de derde groep geleide wapens van de vliegbasis Gilze- Ryen en woonachtig in de Ruusbroeck- straat in Breda, is gisterochtend in Nieuwendijk met zijn auto verongelukt Hij reed met een snelheid van ongeveer 120 km op een vrachtauto, die 60 km reed. Het gevolg was dat de personen auto onder de vrachtauto werd verplet terd. Volgende week zal liy zonder mi litaire eer (op verzoek van zijn vrouw) in Leiden worden begraven. DEN HAAG De 48-jarige fabrieks arbeider A. Wonnink uit Den Haag. verongelukte gisteren toen hij met zijn motor tegen een met zand geladen vrachtwagen reed. De chauffeur van de vrachtauto merkte van de aanrijding niet meer dan een tik. Toen hij een eindje verder stopte om te kijken wat er was gebeurd, vond hij de motor rijder, die op slag dood moet zijn ge weest. BRUSSEL Achthonderd Belgische para-commando's zyn overgevlogen naar het eiland Ascension, om zo snel mogelyk in te kunnen grijpen tot red ding van de naar schatting 1000 blan ken in de Kongolese rebellenstad Stan- leystad. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel, nadat eerder reeds geruchten de ronde had den gedaan over geheime verplaatsin gen van Belgische para's, die officieel als „NAVO-manoeuvres" werden geken schetst. Onze redacteur Willem v. d. Velden bespreekt het opmerkelijke boek van dr. Kapteiins dat handelt over „De Gemeenschap". Pag. 13. De levensscholen leven feller dan ooit. want zij krijgen een machtige impuls, nu zij binnenkort een wette lijke status krijgen. Onze redacteur M. van Bijnen schildert u de con sequenties daarvan op pag 8. Weet u precies van een houtvester is en waaruit zyn werkzaamheden bestaan? Onze redacteur Wim Koek was een dag op bezoek by een groe ne gastheer. Pag. 15. Dinsdag a.s. beginnen wy, na het succes dat wy hadden met ons feuil leton „Slag om de Schelde", met de publikatie van de streekroman „Meerwijk" van Walter Breedveld. Tegelijk met de laatste aflevering van het Schelde-feuilleton stelt onze redacteur Jac. Martens de auteur van „Meerwijk" aan u voor. Pag. 19. Dikken Bruine heeft weer een we reldreis achter de rug en gelyk een goede postduif vond hij zijn honk weer terug. Zijn relaas treft u aan op pag. 11. (Sportpagina). Een jaar na de dood van president Kennedy publiceren wy een artikel over de indirecte gevolgen van zijn overlijden. Pag. 19. De lezers trekken van leer op hun eigen pagina „Papier voor uw pen". Pag. 21. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De KABO weigert verder te praten met de ARKA, zolang ARKA-voorzitter mr. G. Boot zijn op merkingen over de KABO niet intrekt". Dit zei voorzitter A. Weijters van de katholieke bond van overheidspersoneel gisteren op een persconferentie in Den Haag. „De vernederende en onwaarach tige wijze waarop de ARKA-voorzitter in het openbaar over onze organisatie sprak, getuigt van weinig respect voor de KABO", zegt het bestuur boos. Als reactie hierop verklaarde ARKA- voorzitter, mr. Boot, gisteravond des gevraagd dat hij niet weet welke op merkingen hij zou moeten intrekken. „De heer Weijters heeft tot dusverre nagelaten bij de bron te informeren wat ik precies gezegd en bedoeld heb". De heer Boot heeft (en hij erkende dat) in het vuur van zijn betoog gezegd: „Kardinaal Alfrink heeft gezegd dat wij zelfs met de communisten moeten spie ken om tot een beter wederzijds begrip te komen, waarom zouden wij dat dan niet met de KABO doen?" „Deze uitlating kan, uit het verband gerukt, aanleiding tot misverstand ge ven", zegt de heer Boot. Zoals het er thans uitziet zal het moeilijk zijn de door wederzijdse ver wijten, grieven en misverstanden ge kenmerkte sfeer tussen beide katholie ke ambtenarenorganisaties weer te zui- veren.Het ziet ernaar uit dat conflict stof, welke zich achttien jaar lang heeft opgehoopt, tot volle ontbranding is ge komen. „De ARKA heeft ons de oorlog verklaard", zegt de heer Weijters. „Bij ons is de maat vol", zegt mr. Boot. (Advertenties) MEUBELEN EN FAUTEUILS is WONEN. I voor GROTE MARKT 5 CATHARINASTR. 4 BREDA o.a. reid en welsh, george roberts bij: grote markt 13 breda

de Stem | 1964 | | pagina 1