Toch uitstel in kwestie van gemengd huwelijk MAN Penttock FENOMEEN BIJ HAGENBECK D.A.F. in beroep tegen uitspraak politierechter Vrije sector ook voor woningbouwvereniging Hoever gaat godsdienstvrijheid in praktijk Nieuw ontwerp Geldig of niet nicl ta mcl brandende kwestie iiui gemengd huwelijk Borstbeeld voor Kennedy ..SOCIAAL GEVOEL" TEGEN DE WET GEACHT Keuzemogelijkheid Commissie vindt: prostitutie niet strafbaar stellen ETALEREN DECOREREN BINNENHUIS-OPMAAK Systeem faalt Kroestjev nog op kalender Bejaarde vrouw loopt ernstige brandwonden op Geen drama meer met komkommers Thant pleit voor meer rode waarnemers Voor verjaring ingaat Bonn vraagt alle landen ex-nazi s op te sporen Kaart en bloemen op graf vermoorde Haagse prostituee Commissie wenst in rapport: Kasieppo thans gouverneur van West-Irian Navo-parlement kan met MLF nog alle kanten op Wervelstorm teistert Philippijnen Gestolen wagen te water geraakt: man verdronken Israël vraagt uitlevering man in kist" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 (Van onze concilieredacteur dr. A. van de Weijer) ROME Ondanks interventies van o.a. kardinaal Doepfner (zie hiernaast) heeft het concilie gisteren besloten de kwestie van het ge mengde huwelijk toch uit te stellen. De voorstellen over de nieuwe huwelijkswetten werden naar een commissie voor herziening overge dragen. In de stellingen over het sacrament van het huwelijk is o.a. het standpunt hepaald van de katholieke kerk, ten aanzien van het gemeng de huwelijk. Wij achten deze besprekingen van uitzonderlijk helang, omdat hier zal worden uitgemaakt, hoever de katholieke kerk zelf in haar respect voor de vrijheid van godsdienst zal willen gaan. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, heeft in een gesprek over de eerste zittingsperiode van het con cilie verklaard: „Deze twee kwesties, het gemengde huwelijk en de godsdienstvrijheid, worden door ons als testvragen beschouwd. Het moet degelijk beseft worden, dat de gemiddelde protestant op de lange duur het concilie precies op deze testvragen zal beoordelen". grote lijnen op hel volgende neer. De ka tholieke partij zal moeten beloven, dal hij naar' vermogen zal trachten, zijn kin deren katholiek te laten dopen en katho liek op te voeden. Van deze belofte dient de niet-katholiekc partij tijdig op de hoogte te worden gesteld En indien deze desondanks het huwelijk wil laten door gaan weet hij van tevoren, dat er een ze kere hypotheek op zal rusten. Hij mag /ich niet tegen de belofte van de katho lieke oartii verzetten, zelf hoeft hij echter geen belofte af tc leggen. Hoe liggen op liet ogenblik de kaarten? De bestaande wetgeving achten wij in grote lijnen bekend. De kerk verbiedt ten strengste, dat er een huwelijk wcjrdt aangegaan tussen twee gedoopten, waar van de een katholiek is en de ander lid van een ..ketterse of schismatieke ge- mecnschap". Wanneer er voor de katho lieke partij en voor de kinderen gevaai vriii geloofsafval bestaat, is een dergelijK huwelijk zelfs door de goddelijke wet ver boden Dispensatie in dit huwelijksbelet sel kan alleen maar gegeven worden op de volgende voorwaarden: er moet een ernstige en zware reden zijn. De niet- lcaiholieke partij moet beloven alles tc zullen vermijden, wat een gevaar kan in houden voor geloofsafval der katholieke partij Beiden moeten beloven, alle kin deren katholiek te laten dopen en op tc voeden. Over dc inlossing van deze be loften moet morele zekerheid bestaan, bij voorkeur doordat ze op schrift gegeven worden. Het is ten strengste verboden, om na hel voltrekken van de katholieke huwelijks ritus nog eens naar een niet-katholieke bedienaar te gaan, om het huwelijk door hem te laten bevestigen. Over hen die zich aan deze voorschriften niet zouden houden worden de strengste straften uit gesproken. in het uiterste geval zelfs de ex-communicatie. Iedereen is het erover eens, dat deze wetgeving door Vaticaan 2 grondig moet worden herzien, niet omdat de kerk haai afkeer van een gemengd huwelijk zou hebben laten vallen, hetgeen trouwens niemand van haar vraagt of verwacht maai omdat hier de persoon van de met- katholieke huwelijkspartner onvoldoende wordt gerespecteerd: in zijn werkelijk en waarachtig christen zijn in de eerste plaat maar ook in zijn menselijke waar digheid. Het meest pijnlijke punt in de bestaan- M wetgeving is daarom de eis, dat de mei-katholieke partij moet beloven, zijn km deren katholiek te laten dopen, en katholiek op te voeden. Het concilie moet hieraan iets doen, maar hoe? Het eerste schema dat door de bevoegde commissie werd uitgewerkt, bracht geen wezenlij ke vooruitgang. Het gebruikte mildere formuleringen, 't sleep de scherpste kant jes een beetje bij, maar durfde aan dc kern van de wetgeving niet te raken. Toen dit schema op last van de coördi natie commissie tot enkele stellingen moest worden teruggebracht, schoot er geen ruimte over om de kwestie van het gemengde huwelijk in details te behan delen. In zeker opzicht was dat gelukkig want nu kwam er alleen maar te staan, dat de wetgeving moest worden aange past aan de bepalingen van het schema over het oecumenisme. En dit was een wezenlijke stap vooruit. Nu kon men gaan werken aan een totaal nieuwe opzet aan een werkelijke aanpassing van dit omstreden gebied. De commissie heeft met verlof van de coördinatiecommissie het latere stuk waarover we zojuist spraken, wat ver der aangekweekt en daarbij ook 'n meer concreet plan ontworpen voor een nieu we wetgeving op het gebied van het ge mengde huwelijk. Haar voorstel komt in DEN HAAG De prostitutie als zoda nig behoort niet strafbaar te worden ge steld voorzover daar alleen volwassenen bij zijn betrokken, aldus de eenstemmige mening van de commissie-Stoffels die rapport heeft uitgebracht aan de minister van justitie over prostitutie en strafrecht De grootst mogelijke meerderheid van de commissie neigt lot het oordeel dat de niet-actieve souteneur buiten de strafwel behoort te vallen. Hoe dit alles in concrete formuleringen 1 worden vastgelegd, is uiteraard nie' bekend. Waarin zal bijvoorbeeld dat ,.zicb niet verzet-ten" van de niet-katholieke partij moeten bestaan? Als dat alleen maar betekent, dat hij geen bezwaar kan maken tegen bet feit, dat er aan katho lieke zijde een belofte bestaat, dan zyn we inderdaad een hele stap verder. Maar als het zou betekenen, dat hij zich niet kan verzetten tegen de inhoud en de eventuele realisering van de belofte, dan blijft dc regeling, hoe zwak ook geformu leerd, in wezen onveranderd. De concilie- debatten zullen hier mogelijk de nodige helderheid verschaffen. En dan liefst in deze zin. dat met de vrijheid van gods dienst volledige ernst wordt gemaakt. (Advertentie) Er blijven natuurlijk heel wat vragen over bijvoorbeeld of men deze zaak we] in een uniforme wetgeving voor heel dc wereld ineens kan regelen. Zou het niet beter zijn, de bisschoppenconferentie de nodige bevoegdheden te geven, zodat zij naar bevind van zaken kunnen hande len? En vervolgens: moet over deze zaak niet eens gepraat worden met de lei ders van de niet-katholieke kerken en christelijke gemeenschappen? De tijd. dat wij eenzijdig konden uitmaken, wat wij in het contact met andersdenkenden als geldig en niet geldig, als geoorloofd en niet geoorloofd konden beschouwen is echt wel voorbij. Minstens ligt het in de lijn der ontwikkelingen, dat wij over deze zaken eerst een goede dialoog met elkaar gaan houden. Hetgeen tevens een aanknopingspunt voor een betere pasto rale begeleiding van gemengd gehuwden kan zijn. Een tweede kwestie, die op een oplos sing ligt te wachten, is de kwestie van de huwelijksvorm. Zoals men weet moe ten ook degenen, die een gemengd hu welijk willen sluiten, dit doen voor de pastoor en twee getuigen. Weigeren zij dit, gaan zij alleen naar het stadhuis of naar een niet-katholieke bedienaar, dan is hun huwelijk ongeldig. Wat gaat het concilie hier aan doen? De tekst die aan de vaders ter discussie is aangeboden, be vat in grote lijnen het volgende voorstel: laten we in beginsel de bestaande wet geving handhaven, want uit pastorale oogpunten biedt die ongetwijfeld de no dige voordelen. Maar laten we tegelijk aan de bisschop de macht geven om te dispenseren, wanneer hij meent, dat er voldoende redenen zijn, om het huwelijk in een andere vorm te laten sluiten. Indien dit voorstel wordt aanvaard, zul len er heel wat moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. De bisschoppen kunnen als deze indruk bestaat kiezen uit twee mogelijkheden. Of wel ze dispenseren in eens hun hele diosees, zodat in het ver volg de gemengde huwelijken niet meer „voor de pastoor en twee getuigen" hoe ven te worden gesloten, ofwel ze geven een dispensatie van geval tot geval. Voor de laatste mogelijkheid is dunkt ons hel meeste te zeggen, omdat dan degenen die een gemengd huwelijk sluiten onder de actieve zorg van de Kerk blijven vallen. Bij het geven van algemene dispensatie voor het hele diocees zou weieens de toe stand kunnen ontstaan, dat een groot ge deelte van de katholieke gemeenschap elk contact met zijn leiders verliest. En hoe oecumenisch wij ook willen zijn, eon dergelijke ontwikkeling zullen wij kosl wat kost moeten voorkomen. Wij zoeken onze die oud genoeg is om met kennis van zaken en met de ervaring opgedaan in grotere winkelbedrijven de etalagedienst te organiseren voor ons bedrijf met 80 m2 ETALAGEKASTEN 500 m2 VERKOOPRUIMTE en een assortiment waarmede wij baby tot en met de moderne vrouw kunnen kleden; die jong genoeg is om met ons groeiend winkelbedrijf te kunnen meegroeien om ten slotte leiding te gaan geven aan alle verkoop- stimulerende activiteiten inclusief de reclame. Met de hand geschreven sollicitaties met volledige inlichtingen i.z. opleiding, ervaring en voorzien van pasfoto, uiterlijk dinsdag 24 nov. in te zenden aan: EINDSTRAAT 23 - BREDA VATICAANSTAD Het gemeng de huwelijk is een te brandende kwestie dan dat de oplossing ervan zou kunnen wachten totdat eindelijk liet kerkelijk wetboek is veranderd. Dit zei kardinaal Doepfner gisteren toen het concilie tussen de stemmin gen door beraadslaagde over het vo tum over het huwelijk. In dit votum worden de nodige veranderingen in de kerkeiykc huwelijkswetgeving voorgesteld. Kardinaal Doepfner verklaarde dat het veel beter zou zijn, wanneer het concilie de Paus verzocht om in een motu proprto reeds de nodige ver zachtingen in het kerkelijk recht ten aanzien van het gemengde huwelijk in te voeren. Kardinaal Doepfner noemde het gemengde huwelijk ten gevolge van rie kerkelijke wetgeving een zwaar kruis in de onderlinge betrekkingen tussen katholieken en protestanten. De Zwitserse bisschop Charrière van Lausanne viel de Duitse kardinaal bij. maar kardinaal Rufifni van Palermo, de Ierse aarts bisschop Conway van Armagh en de Spaanse kardinaal Bueno y Monraal lieten een waarschuwend geluid ho ren en eisten stienge wetgeving. Nadat mgr. Moors van Roermond nog had aangedrongen op harmonise ring van de kerkelijke en burgerlijke huwelijkswetgeving, stelde kardinaal Doepfner namens de moderators voor het votum over de huwelijks wetgeving met nog eventuele veran deringen. die deze maand nog kun nen worden ingediend, aan de Paus voor te leggen. Driekwart der aan wezige concilievaders ging hiermee akkoord. MOSKOU De Russen die op 17 april 1965 hun kalenderblaadje afscheu ren zullen tot hun verbazing een portret van Kroestjev en een van zijn uitlatin gen zien. De inhoud van de kalender, die in Moskou wordt verkocht, is waarschijn lijk ontsnapt aan de aandacht der auto riteiten, die onmiddellijk na het aftreden van de premier zijn portretten lieten verwijderen. Kroestjev, thans zeventig jaar, is op 17 april jarig. UTRECHT In Utrecht is vrijdag morgen de 79-jarige weduwe A. M. W. Pel-van Gestel met ernstige brandwon den aan haar benen in zorgwekkende toestand in het Anthoniusziekenhuis op genomen. Een pensiongast vond haar 's morgens liggend voor de gashaard. De vrouw was onwel geworden en daar door met haar benen in de vlammen ge raakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het komkommerdrama, dat vorig jaar vooral het Westland beroering gebracht heeft en leidde tot een enorme doordraai, zal zich waar schijnlijk niet meer herhalen. De minis terraad van de E.E.G. heeft namelijk de kwaliteitsnormen voor komkommers vastgesteld. Als gevolg hiervan zijn de kwaliteiten extra en klasse I in het on derling handelsverkeer tussen de zes E.E.G.-landen vrijgemaakt. Zij komen niet meer in aanmerking voor het systeem van de minimumprijzen. Zondag is het een jaar geleden dat president Kennedy werd vermoord. In het Witte Huis heeft president Johnson een bronzen borstbeeld van zijn voorganger onthuld. Het borstbeeld blijft voorlopig in het Witte Huis. De uiteindelijke be stemming is de „Kennedy Herden kingsbibliotheek", die in Cam- bridge, in de staat Massachusetts, zal worden gevestigd. Elders in dit blad een herdenkingsartike' WASHINGTON BONN Oe Thant heeft in zijn jaarverslag over de activi teiten van de V.N. de suggestie gedaan dat „bepaalde communistische landen" als waarnemer tot de volkerenorgani satie zouden worden toegelaten. Hij noemde geen enkel land met name. maar waarschijnlijk doelde hij op China. De Westduitse regering heeft onmid dellijk gereageerd op Oe Thants uitla ting. Men wil in Bonn niet aannemen dat de secretaris-generaal van de V.N. ook op Oost.-Duitsland doelde. Indien Oost-Duitsland dezelfde status in dc V.N zou krijgen als West-Duitsland (dat ook slechts met een waarnemer is vertegenwoordigd), zou adt voor Bonn heel moeilijk te slikken zijn. BONN De Westduitse regering heeft via al haar ambassades in den vreemde een beroep gedaan op rege ringen. organisaties en individuelen mee te werken aan het opsporen van Duitse oorlogsmisdadigers, opdat zij niet aan het gerecht ontsnappen voor dat de straffen voor zware oorlogsmis daden volgend jaar verjaren. De regering in Bonn wil de verja ringstermijn van 20 jaar niet verlengen, omdat dit in strijd zou zijn met de grondwet. Wel zullen alle lopende on derzoeken tegen vermeende of ware oorlogsmisdadigers van kracht blijven na de verjaring. Men verwacht dat de lopende onder zoeken zullen leiden tot zeker 700 pro cessen tegen oorlogsmisdadigers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op het graf van de in 1959 vermoorde Haagse prostituee Blonde Dolly is een boeket bloemen gevonden, waarnaast een briefkaart lag met de vol- 1959 vermooröle Haagse prostituée Blonde Dolly. Ik heb een foto en weet het adres van de vrouw, die ze zoeken in de zaak van jou. Voor inlichtingen B. heet ze". De commissaris van de Haagse recher che H. van Harskamp is van oordeel dat de kaart van geen waarde is in het onder zoek in de moordzaak, waarmee hij zich nog steeds bezighoudt. „Het is een van I de vele anonieme mededelingen, die wij nog steeds ontvangen", zegt hij. Meer waardevol zijn de inlichtingen, die hem zijn verschaft door een onlangs uit Austra lië teruggekeerde Nederlandse emigrant, die een goede kennis was van de vermoor de vrouw. Hierover wilde hij zich echter niet uit laten, omdat deze informaties nog moeten worden uitgewerkt. Zoals bekend werd Blonde Dolly, haar ware naam was Se- billa Alida Johanna Niemans, in 1959 ver moord aangetroffen in haar huisje aan de Nieuwe Haven. In de loop van de hierop volgende vijf jaar heeft de com missaris talloze tips gekregen, die echter geen van allen meer licht in de zaak kon. den brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De woningbouwvereni gingen zijn er niet alleen voor het bou wen van huizen voor de economisch zwakkeren, zij moeten zich ook in de vrije sector kunnen bewegen. Zy kunnen dan optreden als woningexploitant, ge lijkwaardig aan andere exploitanten. Dit houdt dus in een gelijke behande ling in deze sector door de overheid ook van woningbouwverenigingen. Dit is een van de conclusies, waartoe de commissie- Roos gekomen is in een rapport over „wo ningbouwcorporaties De commissie, in 1958 door de toenma lige minister van volkhuisvesting en bouwnijverheid ingesteld, meent dat de woningbouwverenigingen volledig moe ten kunnen deelnemen aan de aktivitei- ten op het gebied van de volkshuisves ting. Dit geldt ook daar waar op commer ciële basis al voorzieningen plaatsvinden Een nieuwe financieringsregeling is daarvoor beslist nodig. De belemmerin gen. gelegen in het tegenwoordige finan- cierings- en subsidiërinsstelsel, moeter daarom vervallen. De commissie meent, dat dit bereikt kan worden, wanneer de woningbouwverenigingen exploit^tie- overschotten kunnen kweken. Het ge meenschappelijk financieringsfonds moet omgezet worden in een centraal fonds, waaruit steun verleend kan worden bij het aanleggen van dergelijke overschot ten. Verder moeten de corporaties ont slagen worden van de verplichtingen rond de ongedekte exploitatie-tekorten, die in de loop der jaren ontstaan zijn. De nationale federaties van woning bouwverenigingen moeten volgens de commissie-Roos in dit verband grotere bevoegdheden krijgen. DJAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft Frans Kasieppo tot gou verneur van West-Iran (westelijk Nieuw- Guinea) benoemd, zo meldt Antara ui Djakarta. Kasieppo volgt als zodanig E J. Bonay op. PARIJS De parlementariërs uit dc 15 Navo-landen hebben gisteren bun 10e jaarlijkse bijeenkomst in Parijs beëindigd met de goedkeuring van resolutie inhou dende een compromis dat zich nergens aan bindt. Met deze resolutie beoogt men een brug te slaan tussen de tegengestelde meningen die de MLF tot nu toe in het onzekere hebben gelaten. Zelfs de uitslag van de stemming was overeenkomstig dit beeld. Voor stemden 27 afgevaardigden, niemand was tegen en 13 gedelegeerden onthielden zich van stemming. De resolutie kiest geen partij voor of tegen een geallieerde vloot van opper vlakte-schepen uitgerust met Polaris-ra- ketten en bemand door personeel van ge mengde nationaliteit. Men beveelt eigenlijk aan dat elk van de verschillende voorstellen op dit terrein waaronder dat voor MLF het enige gang bare is op het ogenblik, tot in alle bijzon derheden bestuurd zullen worden door de regeringen die daar belangstelling voor hebben. De stemming werd gehouden tot slot van twee dagen vergaderen achter ge sloten deuren in de afzonderlijke commis sies en een tweedaags openbaar debat waarin het MLF-project zware aanvallen kreeg te doorstaan van de zijde van vele Europese parlementariërs. 'S-HERTOGENBOSCH - De mische politierechter te 's-Hertogen- bosch, mr. C. Wissmann, heeft vrijdag Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven op beide hoofdpunten van de dagvaarding veroordeeld in de zaak die tegen de D.A.F. was aange spannen om een principiële uitspraak te verkrijgen over de vraag, of het een werkgever is toegestaan om pre mies van sociale verzekeringen niet op het loon van de werknemers in te houden. De D.A.F. werd veroordeeld tot een boete van vier maal 5000,-, waarvan 4000,- voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. D.A.F. heeft vrijdag laten weten dat beroep tegen deze uitspraak mag worden verwacht. Deze beide hoofdpunten van de dag vaarding, waai^op de D.A.F. is veroor deeld, betreffen het betalen van de pen sioenpremie en het betalen van een groot deel van de ziektewetpremie door de D.A.F. voor het personeel. Het toeken nen van een premievrij pensioen ziet de politierechter als een overtreding, om dat de D.A.F. hiermee het overheidsbe leid doorkruist Dcor het betalen van het grootste deel van de ziektewetpremie, al econo-dus de politierechter, probeert de D.A.F. zich op onrechtmatige wijze zich een gunstige positie op de arbeidsmarkt te verschaffen. Vorige week vrijdag, toen de zaak voor de politierechter diende, had de officier van justitie, mr P. Duyx. betoogd dat ten aanzien van de ziektewetpremies de bindende voorschriften zijn overtreden. Er waren twee gevallen als voorbeeld ten laste gelegd en voor ieder daarvan eiste de officier 10.000 gulden boete, waarvan 9000 gulden voorwaardelijk. Met betrekking tot het premievrij pen sioen. waarvoor de D.A.F. eveneens was gedagvaard, zei de officier van justitie geen overtreding te zien, daar de bepa lingen daarover in de c.a.o. niet bindend zijn. De officier, die deze zaak alleen aanhangig had gemaakt om er een prin cipiële uitspraak over te verkrijgen, had op dit punt vrijspraak dan wel ontslag van rechtsvervolging geëist. Wat het niet inhouden van een groot deel van de ziektewetpremies betreft, was van de zijde van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkersbond (A.N.M B.) aan de D.A.F. verweten, dat er zwar te lonen werden betaald. De katholieke en de christelijke bonden daarentegen waren van oordeel, dat hier niet van zwarte lonen mocht worden gesproken, doch slechts van sociaal gevoel. Van Doorne's Automobielfabriek n.v. wenst vooral in beroep te gaan omdat zij deze zaak als een principiële be schouwt. Uitgemaakt dient te worden of een c.a.o. zoals ook de officier van justitie reeds stelde een „minimum regeling" is van lonen en andere ar beidsvoorwaarden, of dat deze als een „maximumregeling" moet worden be schouwd. In het laatste geval zou het een werkgever niet vrij staan voor zijn werknemers bijvoorbeeld sociale maat regelen te treffen, als die niet uitduk- kelijk in de c.a.o. zijn genoemd, ook dan niet wanneer hij zich strikt houdt aan de door het college van rijksbemidde laars vastgestelde maximumuurlonen en maxirnumuurverdiensten. De uitspraak van vrijdag heeft D.A.F. ten zeerste verwonderd. Ten aanzien van het eerste ten laste gelegde punt (het niet inhouden van pensioenpremie) heeft de officier van justitie zelf vrijspraak ge vraagd op grond van het feit dat de wet gever heeft nagelaten de inhouding van pensioenpremie verbindend te verklaren. Bovendien wijst D.A.F. erop, dat zij nog op 5 mei van dit jaar schriftelijk vergun ning heeft verkregen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om de inhouding van deze pensioenpre mie achterwege te laten. Ten aanzien van het tweede punt (het inhouden van een lagere ziekengeldpre mie dan in de metaalindustrie gebruike lijk), is D.A.F nog steeds van mening, dat een verplichting daartoe niet in de c.a.o. wordt aangetroffen. Als het opleg gen van een verplichting door alle c.a.o- partijen wel beoogd was geweest, dan had dit in de tekst van de c.a.o. uitdruk kelijk moeten worden vermeld, aldus de D.A.F. HAMBURG Opzienbarend was de geboorte van een Indische pantser- neushoorn in de dierentuin van Ha genbeek te Hamburg. Het is voor de eerste maal dat dit in een Duitse dierentuin gebeurde en übearhaupt de derde Indische pantserneushoorn die ooit in gevangenschap geboren werd. Reeds 25 minuten na de zonder complicaties verlopen en een half uur durende geboorte, stond de klei ne, 50 kilo zware „Gaudathi" op en trachtte te drinken. Mama „Nepali II". in een natuurpark in Assam ge boren en acht jaar oud. leeft sinds 1957 in Hamburg. De zwangerschap duurde 462 dagen. Papa „Gadadhir" is de trots van de dierentuin in Ba zel. De Indische pantserneushoorns behoren tot de dieren, die het meest door uitsterven worden bedreigd. Er, leven nog maar enkele honderden exemplaren in Assam en Nepal Van daar dat de in West-Duitsland gebo ren „Gaudathi" nu al een handels waar van 70 000 D. mark heeft. MANILLA Het aantal slachtoffers van de aardverschuivingen en overstro mingen als gevolg van de wervelstorm Louise, in het noorden van de Philip pijnen. is gestegen tto 35 doden en 13 gewonden. Onder de doden zijn zes kinderen uit het dorp Nabbabalayan in Cagayan. Ze werden bedolven onder het puin van door een aardverschuiving ondermijnd huizenblok Vijf andere dodelijke slacht offers, vermoedelijk ook kinderen, ver dronken in de watermassa's in Cagayan- Isabela. GRONINGEN Een auto met vijf in- ittenden is gisteren in Groningen met ;rote snelheid uit een flauwe bocht ge dipt en in het water gereden. De auto bleek in Drachten uit een garage ont vreemd te zijn. De wagen werd bestuurd door de 22- jarige zuivelbereider A. D. J. uit Drachten, die de rijbevoegdheid al ge ruime tijd ontzegd was. Een der inzit tenden. de 22-jarige W. Woude uit Drachten, is verdronken. De vier an deren konden uit de wagen klimmen. De politie heeft de bestuurder alsmede de derde man, de 22-jarige gasfitter E J. B. uit Drachten, ingesloten. TEL AVIV Israël is van pLan Italië de uitwijzing van de man-in-de-koffer te vragen, ten dele om zijn vrouw in Israël in staat te stellen echtscheiding te ver krijgen. Volgens de joodse wet kan mevrouw Loek geen echtscheiding verkrijgen bij afwezigheid van haar man Mordecai Ben Masoud Luk. die haar en hun vier kin deren in 1961 heeft verlaten. Loek wordt momenteel intensief ver hoord door de Romeinse politie, die pro beert vast te stellen of hij al dan niet een spion van Israël is, die bij de Egyptische inlichtingendienst is geplaatst om als dub belagent te fungeren.

de Stem | 1964 | | pagina 19