Opgewonden sfeer; spontaan protest Pro-nazi-geroep Belgische Kamer in BABY AT MEE TUSSEN PUPPIES: BONT HOFNAR •IK Stemming godsdienstvrijheid plotseling uitgesteld Eén kaartje voor drie tollen Tien doden bij brand in Brussel OOSTERSCHELDEBRUG 6 MILJOEN DUURDER DRIE FEITEN HIER STORTTE STARFIGHTER NEER weldra weer van Tsjombe? Stanleystad Braziliaanse bisschop wil ingrijpende hervorming in de Kerk Degrelle-vrienden op tribune CARLTON kotlcnlecunf MEUBELEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Zacht weer BONTMANTEL Voor een vertrouwd adres Sint tipt 2e hemd halve prijs zei de tomaat nooit fijner gerookt VOOR KWALITEIT EN KOMFORT.... 104e JAARGANG No. 24747 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave s N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mat» VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) CONCILIE VOELT ZICH (Van een onzer verslaggevers) GOES. De raad van commissarissen van de n.v. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij is tot de bevinding geko men, dat de bouw van de Oosterschelde- brug zes miljoen gulden duurder zal worden dan aanvankelijk is begroot. De oorspronkelijke bouwkosten werden op 71 miljoen gulden geraamd. De n.v. heeft G. S. van Zeeland ver zocht voor haar voor deze zes miljoen gulden extra financieringsmiddelen te verschaffen. Blijkens een schrijven aan Provinciale Staten van Zeeland zijn G. S. hiertoe bereid. De heer J. van Tuinen, directeur van de n.v. Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij, heeft ons gisteravond medege deeld wat de belangrijkste oorzaken zijn geweest voor de overschrijding van de eerste raming. Niet voorzien is dat een vergoeding (ongeveer een half miljoen gulden) nodig zou zijn voor een aantal niet meer te gebruiken visserij-percelen aan de kust van Schouwen-Duiveland. Ook is vooraf geen rekening gehouden met de vergoeding die de provincie vraagt voor de bouwdirectie. Het gaat hier om een bedrag tussen 300.000 en 400.000 gul- I den. Bij het bestuderen van de technische 1 opzet van de brug was niet voldoende tijd aanwezig voor een onderzoek naar de ontgrondingen in de Oosterschelde- bodem bij het indrijven van de betonnen palen waarop de brug rust Het tegengaan van deze ontgrondingen door middel van betonnen „slabbetjes" om de palen blijkt ongeveer twee miljoen gulden te kosten. De loonexplosie van begin dit jaar zal de brug minstens anderhalf miljoen gulden duurder maken. Voorts zal o.m. de ver hoging van de rentevoet kostenverzwa- rend werken op de nog te sluiten geld leningen. Zal het duurder worden van de brug van invloed zijn op de tolgelden, die tot 1978 geheven zullen worden? De heer van Tuinen antwoordt hier op, dat een duurdere brug natuurlijk wijst in de richting van hogere tolgelden. Aan de andere kant echter is de uitbrei ding van het autopark sneller gegaan dan verwacht werd. Dit zou elkaar mogelijk kunnen opheffen. In dit verband is de moeilijke overgang van de Oude Maas via de Barendrechtse brug evenwel een bedenkelijke zaak. Deze brug zal het verkeer enorm ophouden. Het ziet er vol gens de heer van Tuinen ook nog niet naar uit, dat binnenkort met een betere verbinding over de Oude Maas begonnen zal worden. Overigens kun je de tolgelden niet ongelimiteerd opschroeven. Het zal toch altijd een besparing moe ten zijn om via de Zeeuwse Middenweg naar Rotterdam te rijden. Dit geldt toch zeker voor het vrachtverkeer. De heer van Tuinen zei in dit verband, dat er contacten bestaan met de n.v. Ha ringvlietbrug en de n.v. Beneluxtunnel over het brengen van eenheid in de tol tarieven. Er wordt b.v. aan gedacht om kaartjes voor alle drie tollen tegelijk te verstrekken, zodat onnodig oponthoud bij de drie tollen wordt voorkomen. dei Opsterscheldebrug aan gaat. De n.v. zal zich begin volgend jaar bezighouden? het tolProbleem gaa" GESCHOKT (Van onze Concilieredacteur pater dr. Alfred van de Weijer) ROME Gisteravond heeft Paus Paulus alle kardinalen die in Rome aanwezig zijn ontvangen. Hoewel daarvoor geen officiële reden is opgege ven en hoewel er na afloop geen nadere verklaring werd gegeven, was voor ieder duidelijk dat deze onverwachte audiëntie direct in verband staat met de tijdens de zitting van gisteren plotseling gerezen moeilijkheden. De concilievaders werden namelijk en dat sloeg in als een bom geconfronteerd met de laconieke mededeling van kardinaal Tisserant, dat de stemming over de verklaring inzake de godsdienstvrijheid was uit gesteld. HET N.K.V. en de A.R.K.A. willen voorkomen dat ze voortaan nog ruzie krijgen. Betere communicatie tussen beide organisaties moet het „ontstaan van misverstanden" voortaan voorko men. DE 48-JARIGE J. Rol uit Landsmeer ir Den lip, is gisteren met zijn motorrij wiel tegen een bus gereden. Hij was °P slag dood. ACHTHONDERD „vrije boeren", die veroordeeld zijn wegens het niet vol doen aan de eis tot het verstrekken van gegevens voor de bedrijfsinventa- risatie van het Landbouwschap, zullen collectief gratie krijgen. De voorberei dende stappen tot deze gratieverlening zijn m interdepartementaal verband genomen. VEERTIG HINDOES zijn gisteren in inois gearresteerd, omdat zij protesteer- den tegen het aanstaande Eucharistisch Congres en tegen de komst van Paus feiden%ntem»«er Öat het congres zal leiden tot massale overgang van Hin- does tot het katholicisme. 5"™% medegedeeld door v» geldlg tot vanavond: Veel bewolking met in het noorden kans op opklaringen. In het zuiden echter enige lichte regen of motre- tni1' 7^'akke tnt matige westelijke tot zuidwestelijke wind. Temperatu ren van tien tot twaalf graden op 17^8g:uu?n °nder 16 42 UUr" Maan ïo022geuurZOD °P 811 UUr' Maan 0nder In het zicht van het einde is het werk van de derde zittingsperiode van het concilie daarmee weer op losse schroe ven komen te staan, zonder dat een van de vaders zich tegen de gang van zaken heeft kunnen verweren. Door drie fei ten, die in de aula een grote beroering hebben gewekt, vraagt men zich Rome af wat het concilie nog voor zin heeft, als de gewone gang van zaken telkens wordt tegengewerkt. Het was een zwarte en donkere dag voor het concilie. Het eerste feit was de al aan gehaalde verklaring van kardinaal Tis serant, lid van het presidium en deken van het college van kardinalen, aan het begin van de vergadering, dat over de verklaring van de vrijheid van godsdienst niet zal worden gestemd op verzoek van verschillende vaders. De aangevoerde reden was dat de tekst door bewerkingen sterk is ver nieuwd en eerst opnieuw bestudeerd zal moeten worden. Dit gaat dwars tegen de belofte van maandag in, waarin mgr. Felici, secretaris-generaal van het con cilie, een stemming in twee gedeelten aankondigde: eerst over de vraag of de vaders tot stemming zouden overgaan, daarna de stemming zelf. Deze mededeling heeft op het conci lie grote beroering gewekt. De vaders verlieten direct hun plaatsen en stroom den naar de zijgangen, waar een druk overleg plaatsvond. Kardinaal Meyer (Verenigde Staten) begon direct aan de opstelling van een petitie, waarin de Paus „in de meest dringende termen" wordt verzocht de verklaring alsnog in stemming te brengen. Binnen de kortst mogelijke tijd had de kardinaal, die als Amerikaan grote waarde aan de af kondiging van deze verklaring hecht, zeven- a achthonderd handtekeningen voor zijn petitie verzameld. Die petitie werd daarop door kardi naal Meyer en twee andere kardinalen aan de Paus overhandigd. Kort daar voor had de H. Vader al een onderhoud gehad met mgr. Felici, die direct, toen de concilievaders hun plaatsen verlie ten, naar hem toe was gegaan. Mgr. De Smet beklom daarop het spreekgestoelte voor een verslag over de modi, de wijzigingsvoorstellen, die bij de tekst waren ingediend. Na het verslag klonk een applaus op, dat nog niet eerder in de aula was gehoord, Steeds opnieuw begon het als een de monstratie van grote ontevredenheid tegen de gang van zaken. Nog steeds heeft men majoor-vlieger Heitmeyer, van de enkele dagen gele den in Noorwegen neergestorte Star- fighter van de Koninklijke Lucht macht, niet gevonden. Wei een massa wrakstukken, die over een grote op pervlakte verspreid liggen. De pijl op deze foto geeft de plaats aan waar het toestel neerstortte. Het is in de omgeving van liet plaatsje Treeikrem, tien kilometer van de stad Kristian- sund. Het tweede feit dat zich voordeed was zo mogelijk nog erger. Mgr. Felici deelde het concilie mee dat „van ho gerhand" op het laatste moment nog 12 nieuwe wijzigingsvoorstellen met ver zwakkende inhoud tegen het schema van het oecumenisme waren ingediend. Terwijl hiertoe drie maanden gele genheid is gegeven, werden de wijzigin gen eerst gisteravond ingediend, kenne lijk om de plechtige afkondiging van het schema op zaterdag a.s. onmogelijk te maken. Deze procedure is door de waarnemers en de aula opnieuw zeer hoog opgenomen. Een derde feit van wat minder be lang betreft de stemming over het Kerkschema. Hoewel het schema met slechts 10 stemmen tegen werd aan vaard, werd opnieuw heel nadrukke lijk gesteld dat het schema gezien moet worden in het licht van de „nota expli- cativa", de verklarende noot die daarbij is afgegeven. Ook hierover was de meerderheid der vaders niet tevreden. LEOPOLDSTAD De Kongolese regeringstroepen hebben gisteren de on langs ingenomen stad Ivindoe verlaten en rukken nu voor de laatste 500 kilo meters op naar Stanleystad. Alom wordt voorspeld dat Stanleystad voor het ein de van de volgende week door de blan ke huurtroepen en het Afrikaanse leger van Tsjombe zal worden ingenomen. De Amerikaanse ambassadeur in Leo- poldstad heeft intussen een boodschap ontvangen van de Kongolese rebellen- „president", Christoph Gbenye, waarin gezegd wordt dat deze bereid was tot „het voeren van alle mogelijke soorten besprekingen" en tot „het overwegen van alle oplossingen" voor het probleem van de Amerikaanse krijgsgevange nen" in ÏT&nden vaiï' de rebellen. Ook Amerika heeft zich gisteravond tot onderhandelen bereid verklaard. Ge noemde boodschap was een antwoord op een brief van de ambassadeur aan Gbenye, waarin hij er bij de rebellen leider op aandrong het leven te sparen van de ter dood veroordeelde Ameri kaanse zendeling, dr. Paul Carlson, waarvoor hij Gbenye verantwoordelijk achtte, evenals voor de levens van alle 59 Amerikanen en 1000 andere blan ken, die zich in handen van de rebellen bevinden. Gbenye heeft intussen aangekondigd dat Carlson maandag zonder pardon zal worden terechtgesteld. Dr. Carlson werd door een tribunaal der rebellen ter dood veroordeeld we gens spionage als Amerikaans majoor in het gevecht tegen de rebellen. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL De ontploffing en de daarop volgeende brand in een fabriek voor drukinkt in een Brusselse voor stad zal, zo wordt thans aangenomen, het leven hebben gekost aan tenminste tien personen. Tot dusverre werden slechts drie lijken geborgen, maar zes arbeiders worden nog vermist. Omdat zij werkten in de onmiddel lijke nabijheid van een man, wiens stof felijk overschot al is gevonden, gelooft men dat zij bedolven liggen onder de nog steeds smeulende puinhopen. Gis teren werd de hele dag nageblust, zodat met de eigenlijke bergingswerken nog niet kon worden begonnen. Bij de fa- brieksramp werden 73 personen ge wond; 27 moesten ter verpleging in het ziekenhuis blijven. Vijf van hen zijn er erg aan toe. Drie verkeren in levensge vaar en van een ander slachtoffer is de toestand hopeloos. Slechts twee van de lijken konden worden geïdentificeerd. Onder de vermisten bevinden zich twee Spaanse arbeiders. De materiële schade wordt geraamd op meer dan 1,8 miljoen gulden. ROME Drie zeer concrete wen sen als symbool van de werkelijke vernieuwing in de Kerk heeft mgr. Helder Pessoa Camara, aartsbisschop van Olinda in Brazilië, voor het Ne derlands Documentatiecentrum ken baar gemaakt. In de eerste plaats wenst hij dat bij de sluiting van het concilie een algemene en grootse kwijtschelding van alle persoonlijke censuren zal worden gegeven en dat tegelijk een herziening van de Index zal worden bekendgemaakt. Ten tweede stelt hij voor dat de bisschop pen ieder naar zijn mogelijkheden het voorbeeld van de H. Vader zal vol gen, toen deze zijn tiara voor de ar men offerde, als symbool dat de Kerk geen enkele tijdelijke macht meer verlangt. En ten derde vroeg de bis schop dat als antwoord aan de wach tende wereld de heiligverklaring van Joannes XXIII, „profeet van de nieu we structuren", zal worden afgekon digd op de laatste conciliedag. Mgr. Helder Camara bepleitte ver der ook de instelling van een senaat of een „kroonraad" naast de Paus. De plenaire senaat zou beperkte op drachten krijgen: kiezen van een paus, voorbereiden van nieuwe con cilies, liefst binnen tien jaar al en tenslotte het voorbereiden en uitwer ken van pauselijke documenten. De executieve senaat zou in de ge dachten van de bisschop uit ten hoog ste 10 pet. van de grote senaat be staan, voor twee jaren gekozen wor den door de Paus zelf en belast wor den met veel praktische zaken. De Curie-hervorming die de bis schop eigenlijk al zeer spoedig ver wacht zal volgens twee grote richtlijnen tot stand komen. Hij meent dat de nieuwe curie veel meer internationaal moet zijn, beter tech nisch uitgerust en worden geleid door een mobiele directie. Er zijn voor die verwachting zeker hoopgevende te kenen, waarbij kritische boeken niet meer veroordeeld worden en aan de theologen ruimte wordt gegeven voor vrij onderzoek. „Bij die curie-hervor ming zullen we mogelijk afschaffing of samenvoeging van congregaties zien", aldus de Braziliaanse bisschop. In plaats van sommige congregaties zouden we misschien ook een „ser vice-afdeling" kunnen krijgen, die als een antenne ten aanzien van de ver wachtingen en noden van de wereld werkt en de Paus voorlicht. „Vogels in kooi", „Goodship Lolli pop" en „De Ooievaar" heten deze drie hoedjes, die dezer dagen werden uitgeroepen tot de beste inzendingen op een „festival van veren hoedjes" in Londen. EEN NIEUWE katholieke kerk in de Engelse stad Leeds, waaraan de laatste hand nog gelegd moest worden, is gis teren ingestort. Slechts een muur bleef overeind staan. VOILA MONSIEUR.... Een heerlijk warme met bijpassende bonthoed Breda Tilburg Den Bosch BRUSSEL Na soms heftige tonelen heeft gisteren de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers met 148 tegen vijf stemmen en vier onthoudingen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de verjaring van bij verstek uitgesproken doodstraffen wegens oorlogsmisdaden wordt verlengd van 20 tot 30 jaar. Het wetsontwerp, dat nog moet wor den goedgekeurd door de senaat, be oogt de terugkeer te voorkomen van oorlogsmisdadigers als de Rexistenlei- der Léon Degrelle, die na de oorlog een heenkomen zocht in Spanje en daar nog steeds verblijft. De tegenstemmers waren de afgevaar digden van de Vlaamse Volksunie, die een. algehele amnestie eisen en daar door heftig door socialistische en libe rale kamerleden werden aangevallen. Tot drie keer moest het debat wor den onderbroken voor het tumult dat ontstond door pro-nazistische uitroepen van de publieke tribune. Een vrouw en twee mannen werden uit de zaal ver wijderd nadat zij hadden uitgeroepen: „Degrelle komt terug voor de grote schoonmaak", „Daagt hem voor de Bel gische rechter als u durft" en „Leve Degrelle". Een andere kreet om Degrelle in staat te stellen zich te verdedigen, wekte in het bijzonder de woede op van kamer voorzitter A. van Acker. „De bij ver stek veroordeelden hebben 20 jaar de kans gehad zich te verdedigen", riep hij uit. „Zij die door hun daden zijn gestorven, hebben die kans nooit gekre gen". Een luid applaus uit de kamer volgde op deze woorden. Het wetsontwerp kon eerst de goed- Moederhond redt familie (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Ergens in de Italiaanse pro vincie Asti hebben voorbijgangers op een grasveldje voor een straatarm huis je een lialfgrote roodharige hond zien liggen, die twee puppies zoogde, maar ook nog een halfnaakt, vervuild men senkind van tien maanden Om de zaak kort te houden: uit het onmid dellijk ingestelde onderzoek bleek dat de baby door zijn ongehuwde moeder (van achttien) letterlijk „aan de hond was gegeven", toen deze zo juist een nest van zes jongen had voortgebracht. Het meisje zelf, volkomen ondervoed, wist en voelde dat haar eigen voeding met meer voldoende was en toen bleek dat de trouwe hond niet het minste bezwaar had, werden er vier van de puppies verdronken en kwam Mariolino meteen op verhaal. „Je zag hem bijko men", aldus de jonge moeder, Imelda Marangone. Opeens weer een waar verhaal, dat miljoenen Italianen in een toestand van ontreddering heeft gebracht. Vergele ken bij zoiets, realiseert zich zelfs de krotbewoner uit de laatste achterbuurt dat hij met zijn door diefstal en prosti tutie verworven „inkomen", in gruwe lijke luxe leeft. Want als een jonge on gehuwde moeder haar toevlucht moet nemen tot de kosteloze hond om haar baby in leven te houden, dan lijkt het einde toch wel bereikt. En nu eindelijk eens speelt dit stuk niet in het veel besproken straatarme en achterlijke zuiden van Italië, maar daarentegen in het welvarende noor den. De geschiedenis van de familie Ma rangone is kort, triest en afdoende. De vader (54) is een oorlogsinvalide land bouwer. Hij kwam drie jaar geleden met vrouw en kroost naar die gammele woning met dat grasveldje ervoor. Maar wat dat kroost betreft nog even het volgende: ze hebben tien kinderen gehad, waarvan er zes in de loop van weinige jaren stierven. Van de overge bleven vier is de oudste in Asti ge trouwd, maar tengevolge van een aan rijding voorgoed verlamd. Dan volgt Pierino (20) die op het ogenblik van de hand in de tand leeft en die in januari in militaire dienst zou moeten. Op hem volgt Imelda en tenslotte nog een rakkertje van acht, dat af en toe eens naar school gaat. Vlak voor Kerstmis, verleden jaar, ontdekte moeder dat Imelda in ver wachting was. Na een hele hoop scènes en ellende kwam zij achter de naam en het adres van de verleider: een zwervende marskramer uit Astri. De moeder ging op weg en kamde de ach terbuurten uit. Toen ze hem eindelijk vond bleek dat hij allang getrouwd was. Niets te beginnen dus. (Zie vervolg pag. 7) keuring verkrijgen van de Vlaamse le den van de Christelijke Volkspartij na dat daarin voor een categorie „minder zware" gevallen de mogelijkheid van gratie was opgenomen. Voor ongeveer 800 gevallen zou deze mogelijkheid in overweging kunnen worden genomen, terwijl voor iets min der dan 500 veroordeelden een onder zoek zou kunnen worden ingesteld om na te gaan of teruggave van de Belgi sche nationaliteit mogelijk is. Voor waarde is dat zij een gratieverzoek in dienen. HOFLEVERANCIER I GROTE MARKT 25 BREDA (Advertenties) n^SELECTIEKLEDING Tricot Nylon. Bel-O-Fast wit en grijs of met fijne streepjes 1 e hemd 16.90 2e hemd 8.45 2 hemden 25.35 Ook in de prijs van 19.90 f.: MBI AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Tic ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist... ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies DIA Tl RIK STRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600) 4 26 45 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS.

de Stem | 1964 | | pagina 1