Katholiek en protestant moeten samenwerken Bevestiging vonnis geëist voor moord Margriet F estival beschermvrouwe W erkende Jeugd Clingse textielfabrieken vieren 30-jarig bestaan Minister ziet wel wat in dubbeldeks ponten OP VERZOEK PRINSES IRENE lijven Ontkerkelijking in Zeeland eist: Mogelijkheden ijn er genoeg z> Jaarproduktie stijgt nog „Anti-REM-wet in strijd met volkenrecht" voor Uw gezond- j Brio, de nieuwe j er mee bereid! Ingezouten, zuiver I erteerbaar... Breng onde Brio van nu 1. r* P BOMEN PONTIAC ~Uhpdfiau£ie/a__ tie! Wii Men m lac- ■dati'jmmder ei le?- xenöett' Waarsch ijn lijk morgen Voorgeleiding ontvanger van Chaam PARATIIIONZAAK VOOR BOSSCHE HOF Verdachte blijft ontkennen Zeeuwse Horeea-beurs tentoonstelling te Goes VLASBRAND: SCHADE OP VIJF TON GERAAMD KONTAKT GEZOCHT Volgend jaar zeehaven-nota klaar Uitbreidingen Pracht handen Tb 0 5:Hamea-Gelei Verkeer en waterstaat B. en w. M'burg zijn liet eens met herindelingsplan NCB-kring Hulst afscheid van voorzitter nam a pc De Bom Prijs te hoog Openheid ieinen te 's-Hertogenbosch, 50—36661, zal op VRIJDAG Ti. 11 uur te zijnen kantore :hrijving verkopen: s diverse Rijkswegen en eiken, 61 beuken, 5 linden, berken, 53 wilgen, 8 essen den gratis verkrijgbaar bij 100°/0 waterdicht 1000/0 condensvrij ir W. VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) De bestaande sociale afstand tussen het protestantse en katho lieke bevolkingsdeel in Zeeland dient zo snel mogelijk te worden overbrugd. Dat was het kernpunt van het referaat gistermiddag in de Oostkerk te Goes gehouden door L. A. Hartman, directeur van de gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk in Zeeland. Zeeland telt relatief een gering aantal inwoners en daarom zal slechts in een bundeling van mid delen en mankracht een positieve poging ondernomen kunnen wor den 0111 de voortschrijdende ont kerkelijking tegen te gaan. De heer Hartman hield zijn rede op een bijeenkomst, die was belegd door Depu- taten „Reformatie-Rome" van de gene rale synode der gereformeerde kerken, waarbij aanwezig waren predikanten, kerkeraden en evangelisatie commissies van gereformeerde kerken in Zeeland. De heer Hartman weet de afstand tus sen de bevolkingsgroepen aan vooral onkunde en misvattingen over en weer. Wel is er de laatste jaren een draad gespannen, waaraan de voortgang der anthropologic, het humanisme, de ..schok-therapie" van de laatste wereld oorlog en de oecumenische beweging het hunne hebben bijgedragen. Van over brugging van de kloof is echter nog geen sprake. De spreker poogde met de volgende cij fers het vrij gesloten leven van de van de twee groepen binnen hun eigen terri toir aan te geven. In 1809 bestond de Zeeuwse bevolking uit 78 procent protestanten en 20 pro cent katholieken, in 1960 resp. 65 pro cent en 27 procent en 8 procent buiten kerkelijk. Gerekend over een periode van 150 jaar dus een vrijwel stabiele toestand. En ofschoon Zeeland, in ver gelijking met de landelijke cijfers „kerks" kan worden genoemd, valt de toenemende ontkerkelijking toch niet meer te negeren. In een plaatsje als Domburg nam de buitenkerkelijkheid tussen 1947 en 1960-van 7 naar 10 pro cent toe. Erger is het waar verstedelijking op treedt, In Middelburg en Vlissingen zijn de cijfers der onkerkelijkheid res pectievelijk 21 en 27 procent. „De groei naar een modern leefpatroon laat duidelijk sporen na en geleidelijk gaat ook Zeeland naar de landelijke cij fers", aldus de heer Hartman. Landelijk is het cijfer der buitenker kelijkheid 18 procent. De heer Hartman stelde als prognose, dat de Zeeuwse bevolking in 1980 met 60.000 zal zijn toegenomen, waarvan 30.000 van buiten de provincie. De spre ker schatte dat hiervan 15.000 een plaats in het industrialiserende Zeeuwsch- Vlaanderen vinden. Hij verwachtte dat voral door deze be wegingen de territoriale gescheidenheid beneden de Schelde katholiek en daar boven overwegend protestant geleide lijk zal worden opgeheven. In de thans merkbare verschuivingen, door o.a. verstedelijking maar ook onder invloed van radio en' t.v., doet zich voor al het meer op de achtergrond geraken van protestantse tradities gelden. De heer Hartman meende ook, dat er een gemakkelijker verbinding tussen bui tenkerkelijken met katholieken dan met protestanten valt waar te nemen. „De katholiek in Zeeland voelt zich nog, door het geringer aantal, de mindere en ten aanzien van de protestanten nog in een emancipatieproces", aldus de heer Hartman, die er anderzijds op wees dat het r.-k. bevolkingsdeel groeiende is en wellicht de meerderheid zal krijgen. Ge zamenlijk, met de katholieken als vol waardige partner, zal aan een nieuw pa troon inhoud moeten worden gegeven, meende de spr., die zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat Zeeland bij b.v. het verdelen der baantjes nog te dikwijls en teveel op religie wordt gelet en niet op kwaliteit". Gelet op de minderheid moet dit vooral bij de katho lieken regelmatig tot frustraties leiden." (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De procureur-generaal van het Bossche gerechtshof mr. 4. Elias heeft woensdagmiddag tegen de 51-jarige Octavia van H. uit Tilburg, die op de 11e oktober van het vorig jaar haar man had vermoord door parathion in zijn koffie te mengen, zes jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf en onvoorwaar delijke ter beschikking stelling van de regering geëist, hetgeen betekende, be vestiging van het vonnis van de Bredase rechtbank. Octavia van H. ontkende ook gisteren voor het Bossche hof weer alle schuld aan de dood van haar man Constand Ha- neveer, die overigens, zo is wel duidelijk uit de stukken naar voren gekomen, een R. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Chaamse gemeente-ont vanger J. C. R„ die momenteel in het Huig van Bewaring alhier verblijft, waar hij zich gisteren - zoals we in een deel van onze editie nog hebben kunnen mei den - eigener beweging heeft vervoegd, zal waarschijnlijk morgen voor de offi cier van justitie geleid worden. R-. die valsheid in geschrifte en ver duistering van gemeentegeld heeft be kend. heeft de rijkspolitie, die het onder zoek verricht. verteld hoe hij een en an der heeft uitgevoerd. Uit het onderzoek dat waarschijnlijk nog geruime tijd in beslag zal nemen, is nog niet vast komen te staan, hoeveel geld R. aan de gemeen tekas heeft onttrokken. Het is in dit stadium van het onder zoek nog evenmin bekend of R. in deze ^ak de enige schuldige is. of dat hij ^ïedewerking heeft gekregen van ande- De Verificatiedienst zet inmiddels haar onderzoek voort. Hiervan zijn de eer- ne tiaRen echter nog geen exacte gege- vens te verwachten Samenwerking eist organisatie. Een beleidsvorm in Zeeland vin den is, naar de mening van de spreker, geen geringe zaak omdat beslissingen voor het beleid veelal van buiten Zeeland komen en dikwijls niet op de Zeeuwse ver houdingen zijn afgestemd. Als mogelijkheden voor samenwerking zag de heer Hartman o.m.: Het bedrijfsapostolaat. Hiermee moe ten de protestanten, in tegenstelling tot de katholieken, in Zeeland eigen lijk nog van meet af aan beginnen. De recreatie. Het gezamelijk gebruik van strandkerken. Jeugdzorg. Naar de mening van de spreker is Zeeland op dit punt nog een onderontwikkeld gebied en staat men dus voor grote investeringen. Hij suggereerde het gezamelijk exploite ren van jeugdgebouwen. Gezondheidszorg, op welk gebied naar de mening van de heer Hartman de organisaties eveneens in elkaar kun nen worden geschoven. Terugkerend tot de eigen kerk wees de heer Hartman op de wenselijkheid zich te bezinnen op een nieuwe methodiek in de evangelisatie voor een doelmatige bena> dering van de katholieken. De spreker ging zover voor Zeeuwsch- Vlaanderen voor te stellen tot een geza menlijke evangelisatie te komen als voor portaal voor de gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de samenleving. Want in dit gebied vooral valt een be langrijke ontkerkelijking waar te ne men. Met de oproep in de katholieken mede-christenen te zien, afstand te doen van de meerderheidspositie en de „ont moeting met Rome aan te durven" be sloot de heer Hartman zijn referaat. Op het door dr. Meuleman gehouden referaat over de ontwikkeling binnen de r.-k. kerk komen wij nader terug. (Van een onzer verslaggeverss) GOES Van 26 tot en met 28 januari a s wordt er in de zalen van de schouw burg Juliana te Goes de tweede Zeeuw se Horeca-beurs-tentoonstelling gehou den. In afwijking met de vorige expositie zal thans in overleg met de standhou ders het accent worden gelegd op de .Beurs". Door de organisatie zullen uit nodigingen aan de in aanmerking ko mende horeca-bedrijfhouders worden verzonden. Voor het publiek zal deze beurs-tentoonstelling 's avonds enige tijd worden opengesteld. (Van een onzer verslaggevers) JANSTEEN Een felle brand heeft gisteravond het gehele bedrijfs- complex van de vlasfirma A. Saman aan de Heerstraat in St. Jansteen in de as gelegd. De brand brak om ongeveer zes uur uit en werd ontdekt door een van de zonen van de heer Saman. In yltempo werden politie en brandweer gealarmeerd. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen reeds door het dak van de drie loodsen. In de drie loodsen was 800 k 900 ton vlas opgeslagen. Die voorraad is geheel verloren gegaan, alsmede repelmachines, die het bedrijf ter beschikking had De schade wordt geschat op meer dan f 500.000. Het bedrijf van de firma Saman is tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De belangstelling van het publiek was bij zonder groot. J De brand bij de firma Saman is de derde van dit jaar in St. Jansteen en tevens de grootste. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft gis teravond in de Tweede Kamer aan de commissie van Verkeer en Waterstaat andermaal meegedeeld, dat hij nog dit jaar de zeehavennota in concept op zijn tafel verwacht. Als het zover is, begint het overleg met de andere departementen. Mr. Van Aartsen ver wacht, dat de nota volgend jaar met de begroting in bespreking kan komen. In de nota wordt aandacht besteed aan alle zeehavens, ook aan het Rei- merswaalplan. Naar wij vernemen is de studie van de ministeriële werk- ™?ja': °,lifant- Goed karakter. Gaarne be- raanVrSlnten\voor het leven aan te kelhk bezwa.ar als u maar wer- kcujk Weet te genieten van zo'n ras-i PrnH 0Ii£ant korrel. Een weldaad. I groep inzake het Reimerswaalplan po- 005 Statiegeld op erewoord retour, sitief uitgevallen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Binnenkort zal de Clingse Textielfabrieken „Clitex" N.V. te Clinge 30 jaar bestaan. Dit ongebruikelijke jubileum wordt gevierd in een tijd, waarin de textielfabrieken te Clinge een grote bloei doormaken en zich door de levering van wollen en halfwollen weefsels bekendheid over de gehele wereld hebben verworven. Het bedrijf heeft momenteel 400 werknemers en mag als een werkverschaffende zegen voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-oost worden beschouwd. Het gemeentebe stuur van Clinge geeft er herhaaldelijk blijk van dat de vestiging van Clitex in Clinge een zeer voorname factor is geweest bij de opmerkelyke verhoging van de welvaart in en van deze gemeente. bruut was voor zijn gezin. „Maar toch zou ik een ernstige waarschuwing willen laten horen", aldus de procureur-gene raal, „tegen de opvatting, dat men zich zo goed kan voorstellen dat deze vrouw haar man van het leven heeft beroofd, want: ze had immers geen leven bij hem. Zo'n opvatting is in flagrante strijd met de zedelijke normen der samenle- ving". De procureur-generaal sprak in dit verband ook zijn ernstige verontrusting j uit over het toenemende aantal para- thionmoorden. Octavia van H. heeft tot vier keer toe sinds augustus 1962 geprobeerd haar man te vergiftigen. Hij kwam daardoor tel kens in het ziekenhuis terecht: 10 sep tember van het vorig jaar werd hij voor het laatst uit het ziekenhuis ontslagen, op de 11e oktober d.o.v. werd voor de vijfde keer het gif gemengd en toen kon niets Constand Haneveer nog helpen. Op alle bekentenissen, die Octavia eerder in de loop van het onderzoek in volle vrij heid had afgelegd, kwam zij nu terug, zoals zij ook voor de Bredase rechtbank had gedaan. „Ik ben gedwongen te be kennen". zei Octavia opnieuw weer. „Ik heb bekend voor mijn kinderen, maar ik heb het niet gedaan". De procureur-generaal was echter ze ker van zijn zaak. „Zulk een uitvoerige en gedetailleerde bekentenis als deze ver dachte heeft afgelegd kan slechts worden afgelegd door degene die de feiten gepleegd heeft. Alle verklaarde bekentenissen van ver dachte stemmen bovendien volledig overeen met de resultaten van het on derzoek. Vandaar zijn eis, bevestiging van het Bredase vonnis. De raadsman mr. Drion trok het be wijsmateriaal van de procureur-generaal ernstig in twijfel en wenste de mogelijk heid. dat Constand Haneveer zelfmoord heeft gepleegd, niet uit te sluiten. Iets wat de procureur-generaal beslist wel gedaan heeft, zoals een eventuele schuld van de kant van de kinderen. Het jubileum zal, aldus irecteur J. Del tour, op bescheiden wijze worden gevierd op zaterdag 28 november. Om half elf 's- morgens zal in de Clingse parochiekerk een H. Mis worden opgedragen. Om half elf vindt de wijding van het nieuwe Ma riabeeld voor de fabriek plaats. Om twaalf uur zal de fanfare „Weldoen door Ver maak" een serenade brengen aan de di rectieleden. Even later zullen drie zilve ren jubilarissen, de heren M. Plasschaert F. de Wilde en J. de Cock worden gehul digd. Daarna is er een diner, waaraan alle di rectieleden en alle personeelsleden, die 25 jaar of langer in dienst zijn, zullen aanzitten. De feestelijkheden worden af gesloten met een dansavond voor perso neelsleden en introducé's in zaal St.-Cae- cilia. De N.V. werd in 1934 opgericht. Men begon toen meteen met de bouw van de fabriek, die in-1935 in gebruik werd ge steld. Het bebouwd oppervlak van de fa briek bedroeg toen 4000 meter2. De jaar produktie bedroeg 135.000 meter. In de volgende jaren werd telkens uitgebreid. In 1939 boekte men een recordproduktic van 600.000 meter. Gedurende de oorlog liep de produktie snel terug; 1944 bete kende het dieptepunt: men reikte toen niet hoger dan tot een produktie van 108.000 meter. De klappen, die de oorlog had uitgedeeld was men echter weer snel te boven. In 1954 produceerde het bedrijf 824.000 me- Advertentie) en nimmer ruw of schraal ter. In 1963, nadat de fabriek nog regel matig was uitgebreid tot een bebouwd oppervlak van ongeveer 12.000 m2, ging 1.290.000 meter stof de deur uit. Het zie< er naar uit dat in 1964 weer een record- produktie zal worden gehaald. De N.V. Clitex heeft ook vestigingen in Terneuzen en Kloosterzande die deel uit maken van de stopperij-afdeling. De grondstof voor de vervaardiging van de stoffen komt binnen in de vorm van kamband. Het produktieproces vindt ge heel in de eigen fabriek plaats. Regelmatige vernieuwing en moderni sering van het uitgebreide machinepark is een punt, waaraan de directie van de N.V. Clitex, die momenteel bestaat ui' de beide heren G. Tiberghien en de heren J. Deltour en E. van Dorsselaer, alle mo gelijke aandacht besteedt. „We hoeven wat dit betreft maar even te verslappen om meteen uit de textielmarkt te liggen", is het standpunt van de directie. (Advertentie) ca. 365 dagen lang loopt een echte Mauthe-kiok op één enkele batterij. magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht H. LEVENS EN ZOON JUWELIERS - HORLOGERS Viveslaan 7 Breda (winkelcentrum Erasmusplein achter Fatimakerk) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft woens dagavond in de Tweede Kamer meege deeld, dat spoedig de eerste fase van de verbetering van de haven van Perkpolder aanbesteed kan worden. Ook staat hij niet afwijzend tegenover plannen van de pro vincie Zeeland om het veer Kruiningen- Perkpolder te gaan onderhouden met snelle dubbeldeksschepen. De minister heeft over deze zaak een brief aan Ged. Staten geschreven met het verzoek dit plan nader uit te werken: Verkeer en Waterstaat ziet er wel wat in. DEN HAAG De anti-REM-wet is in strijd met het volkenrecht. Er is vol gens het volkenrecht geen rechtsva cuüm op het REM-eiland en de kust staat is niet bevoegd tot dwangmaat regelen. Tot deze conclusies zijn vier buitenlandse volkenrechtdeskundigen gekomen in afzonderlijke op verzoek van de REM opgestelde rapporten, die inmiddels aan de regering en de volks vertegenwoordiging zijn aangeboden. Tevens hadden twee andere hoogle raren al geconcludeerd dat de aanvan kelijke tekst van het wetsontwerp in strijd was met het volkenrecht. IN EEN ZWARE storm is „ergens in Hongarije" een boortoren omgewaaid en neergestort op vier arbeiders, die daarbij om het leven kwamen. (Van een onzer verslaggevers) B. en w. van Middelburg stellen de raadsleden, die a.s. maandag in open bare vergadering bijeenkomen voor om Gedeputeerde Staten te berichten dat de raad het eens is met de door het pro vinciaal bestuur gedachte gedeeltelijke toevoeging van Nieuw, en Sint-Jöostland aan Middelburg. Wel adviseren b. en w G.S. in overweging te geven de grens met Arnemuiden, voor zover deze ten noorden van de spoorweg naar Goes in het hart van de Arne is getrokken, te verleggen naar de oostelijke oever. Óm dat een gedeelte van de Arne tot in- steekhaven wordt gemaakt, acht het college van b. en w. deze wijziging juister. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Op verzoek van haar zuster prinses Irene heeft h.k.h. prinses Margriet het beschermvrouwschap over genomen van de „Stichting Festival voor de Werkende Jeugd", die jaar lijks in Tilburg rond Hemelvaartsdag culturele contactdagen organiseert voor enkele honderden werkende jongens en meisjes. Van 26 tot en met 30 mei 1965 zal het festival voor de vierde maal ge houden worden in en rond de Tilburg- se Stadsschouwburg, prinses Irene heeft in 1963 het bescherm- A vrouwschap voor het „Festival voor de Werkende Jeugd" aanvaard, nadat zij in 1962 met veel belangstelling en enthousiasme 'n deel van het program ma in Tilburg had meegemaakt. Ook in 1963 heeft zij een bezoek aan het festi val gebracht. Haar daadwerkelijke be langstelling, die o.m. bleek uit de per soonlijke gesprekken met een aantal deelnemers, is tijdens de beide festivals door de jeugd bijzonder gewaardeerd, Thjdens het bezoek dat prinses Irene vorige week bracht aan Nederland zijn er namens het bestuur van de „Stichting Festival voor de Werkende Jeugd" gesprekken met haar gevoerd betreffende haar beschermvrouwschap en vooral de praktische continuering hiervan voor de toekomst. H.k.h. heeft zich n.a.v. deze gesprekken tot het stichtingsbestuur gewend en in een persoonlijk schrijven het volgende laten weten: ITot mijn grote spijt zie ik mij genood zaakt het beschermvrouwschap van de „Stichting Festival voor de wer kende Jeugd" neer te leggen. Door mijn verblijf in het buitenland, is het mij niet mogelijk van mijn daadwer kelijke belangstelling hiervoor blijk te geven. Door het contact, dat ik hèb gehad, had het beschermvrouwschap voor mij inhoud gekregen. Het initiatief tot het organiseren van die jaarlijkse festival voor de wer kende jeugd blijf ik erg belangrijk vinden en ik heb kunnen zien met hoeveel enthousiasme en toewijding de heer Bary en zijn medewerkers zich inzetten voor dit festival Mijn wens is, dat dit festival in de toekomst een steeds grotere belang stelling zal krijgen en dat steeds meer jeugd in andere steden in Nederland, zal worden aangespoord uw voorbeeld te volgen. Het verheugt mij zeer, dat mijn zus ter prinses Margriet het bescherm vrouwschap van mij heeft willen overnemen. W.g. Irene. Het bestuur van de stichting heeft het beschermvrouwschap van prinses Mar griet in dank aanvaard. Tegenover de plannen voor een 90-meter schip staat de bewindsman zeer gereser veerd: het zou om een zeer grote inves tering gaan, die misschien in een later stadium niet meer nodig is, namelijk wan neer de veren van de Oosterschelde voor de Westerschelde beschikbaar komen. Tijdens de voortzetting van de behan deling van de begroting van Verkeer en Waterstaat door de Tweede Kamercom missie, heeft minister Van Aartsei op vele punten nadere gegevens verstrekt. De moeilijkheden van het veer Krui- ningen-Perkpolder houden vooral ver band met de accommodatie van de haven van Perkpolder. Toen het eerste plan hiertoe bijna werd aanbesteed kwam het voorstel van de dubbeldekschepen. Daar op zijn de mogelijkheden opnieuw beke ken. Nu is gebleken ,dat de eerste fase, zij het met een kaleine verandering, toch kan worden aanbesteed. Dit zal spoedig gebeuren. Een vertraging in de verdere werkzaamheden behoeft niet meer op te treden: de havenvernieuwing zal in 1968 gereed zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zoals wy gisteren reeds berichten heeft in liet Bioscoopgebouw te Hulst de kring Hulst van de N.C.B. de jaarvergadering gehouden. Deze bijeenkomst, waalvoor de belangstel ling groot was, leek in grote trekken op die van de kring Oostburg, die 's middags had plaatsgevonden: direc teur-secretaris C. van Schendel gaf een toelichting op de begroting 1965, terwijl de algemeen voorzitter, de heer J. Zee- gers, een uiteenzetting gaf over de stand van zaken met betrekking tot de land bouw. Men nam tevens afscheid van de heer Zeegers, die binnenkort zal af treden. Kringvoorzitter P- V. M. Vercauteren uit Nieuw-Namen betoogde dat de heer Zeegers bijzonder grote verdiensten voor de NC.B., die hem veel dank ver schuldigd is, heeft. Het betoog van de heer Zeegers werd door de aanwezige leien met instem ming ontvangen. Een niet-lid leverde kritiek op het beleid van de N.C.B.dat gericht zou zijn op het verdwijnenvan de kleine boerenbedrijven. Hij werd door de heer Zeegers van duidelijke repliek gediend. De ,,zaal" nam het op voor de heer Zeegers. De algemeen geestelijk adviseur, ka-1 pelaan Merkx uit Tilburg gaf nog een korte verhandeling over het wel en wee van de sociale fondsen van de N.C.B., terwijl hij voorts enkele verdiepings- dagen aankondigde. Hij deelde mede dat de bijdragen van de afdelingen in de kring Hulst in het kader van de oogst- en dankinzameling nogal aan de lage kant zijn. Tijdens deze kringvergadering zijn de voorstellen van de afdelingen aan het kringbestuur niet behandeld. Die zijn onlangs, voorzien van pré-advies, te ruggestuurd naar de afdelingen en maakten geen onderwerp van bespre king meer uit. In zijn openingswoord voor de verga dering had kringvoorzitter P. Vercaute ren gememoreerd dat de landbouw over het algemeen een goed jaar achter de rug heeft de oogsten waren uitste kend maar dat men toch niet hele maal tevreden is- Speciaal in Zeeuwsch- Vlaanderen heerst onder de landbou wers om verschillende redenen enige onrust. Een van die redenen noemde hij de overigens noodzakelijke industria lisatie in de kanaalzone, waaraan veel landbouwgrond opgeofferd moet worden. Hij pleitte nog eens voor inpoldering van het Land van Saeftinge om zo com pensatie voor de voor de landbouw ver loren gegane grond te krijgen. T~)e generale synode van de Neder lands hervormde kerk blijft prin cipieel tegenstander van de kernbe wapening. In de zojuist verschene' brochure „Woord en Wederwoord' waarin het omstreden kernwapenrar port van twee jaar geleden nad<- wordt toegelicht, verklaart de synod zich wederom zowel tegen de aanwe zigheid als tegen het gebruik va; nucleaire wapens. Bedoelde brochure gaat nader i: op de consequenties van deze princi piële afwijzing. Uitdrukkelijk word gesteld, dat er geen aansporing to massale dienstweigering uit gelezen mag worden. De synode, zo wordt ge zegd, heeft alleen de verantwoordelijk heid van de individuele christenen willen onderstrepen. De hervormder krijgen geen gebod opgelegd. Zij moe ten bij hun eigen geweten te rad gaan of zij al dan niet de synode b; haar afwijzing van de kernbewapeninf willen volgen. Deze nadere interpretatie lijkt voora' bedoeld te zijn als een verzoeningspo ging tussen de pacifisten in de Ned herv. kerk, die de atoombewapeninr radicaal afwijzen en degenen, die dc kernbewapening onmisbaar achter voor het behoud van de vrede. De ge wetensnood van de dienstplichtig' wordt er niet door verlicht. Het kom ons tenminste voor, dat heel wat jongr dienstplichtigen geen raad zullen we ten met de hun opgedrongen eigen ver antwoordelijkheid. De meesten van her kennen de achtergronden van ho kernbewapeningsvraagstuk niet als zi onder de wapenen worden geroeper Zij kunnen zich geen oordeel vormer Ons bezwaar tegen de uitspraak var de generale synode en de interven' van kardinaal Alfrink op het concilii over dezelfde materie is vooral, da er voorbijgezien wordt aan de feite lijke wereldsituatie. Indien de mach: hebbers in deze wereld allen opred- zouden sti'even naar orde en vrijhei zou er een reële basis zijn om ov, kernontwapening te onderhandelen. W weten echter maar al te goed, dat d communistische grootmachten gee vredespolitiek aanhangen. Zij zijn u' op wereldoverheersing. Het machtsstreven van Peking e' Moskou remt men niet af door eer zijdige ontwapening. Integendeel. I1 ervaring van de na-oorlogse jaren heet' overduidelijk aangetoond, dat een ster ke defensie het enige middel is on de vrede te bewaren. Zonder bom zoi de communistische wereldoverheersin- allang een feit zijn. Daarom zullen wi met de bom moeten leren leven. Betekent dit, dat we nu maar zonder meer moeten berusten in de huidigi situatie? Neen. De vrije westerse we reld moet, ook al kan met recht ge twijfeld worden aan de goede trouw van het communistisch blok, blijven zoeken naar wegen en middelen om de vrede te bewaren en de internationale verhoudingen te verbeteren. Alleen langs die weg kan op de duur een einde worden gemaakt aan terreur, dictatuur en agressie, de onheilsdemonen, die de bom hebben voortgebracht. In een uitzending, die door heel Ne derland met spanning gevolgd is. heeft Emmeloord gisteravond de eenzame Zierikzeeënaar Doelman van zijn troon gestoten. De jongste stad van Neder land heeft op de seconde af gewonnen en is nu in het bezit van de trofee èn een trotse burgemeester, die aan het einde van de avond op de schouders werd genomen. De heer Doeleman aan wie eveneens een kleine trofee werd aangeboden, zei in zijn gelukwens aan de burgemeester een voorgevoel van zijn nederlaag te hebben gehad, (want in Emmeloord wonen heel veel Zeeu wen). J. M. antwoordelijk waren voor de tweede wereldoorlog. De KRO bestrijdt dit en weigert het recht-van-antwoord. Dit valt ons van de katholieke omroep te gen. Men kan nu wel allerlei subtiele onderscheidingen maken tussen het ene en het andere geval, maar ons dunkt, dat hier een royaal en breed gebaar op zijn plaats was geweest. Ook pacifisten waarmee we het hart grondig oneens zijn moeten we de dialoog gunnen. Dat strookt met de veelbezongen openheid. bestedingsbeperking wordt, hoe fraai ook ..aangekleed", met de dag meer voelbaar. De gemeenten klagen al steen en been. Daar wordt zoveel met het rode potlood der bezuiniging geschrapt, dat allerlei voorzieningen in gevaar komen. De PvdA heeft aan de financiële nood der gemeenten een speciaal con gres gewijd. Daarop voortbordurend is nu in de Tweede Kamer van PvdA- zijde 100 miljoen extra gevraagd voor de gemeenten. Dit bedrag zal er wel niet komen. De meerderheid der Ka mer wil met de regering niet de be lastingverlaging van één miljard in gevaar brengen. De gemeenten zullen dus wel gedwongen zijn om allerlei eigen heffingen te verhogen. Met de belastingverlaging van één miljard wordt het langzamerhand wel, een zonderlinge zaak. Tegen de tijd, dat ze gerealiseerd zal zijn zullen al lerlei overheidstarieven. heffingen e.d. zozeer verhoogd zijn dat de belasting betaler ongeveer quitte speelt. Gezien de enorme uitgaven waarvoor de over heid in een dichtbevolkt land als het onze staat zal dit wel onvermijdelijk zijn. Toch mag de vraag gesteld wor den, of de huidige ontwikkeling in de fiscale sfeer wel de juiste is. Er voltrekt zich namelijk ongemerkt een verandering in de verhouding tus sen de directe en indirecte belastingen. Tegenover de (beloofde) verlaging van de directe belastingen staat een hele serie verhogingen van indirecte belas tingen. Die indirecte belastingen tref fen iedereen, ongeacht het inkomen, even hard. Er zitten dus belangrijke sociale implicaties aan vast. Het komt ons voor dat het langza merhand tijd wordt deze zaak nader te bezien. De regeringspartijen mogen zich, wat de belastingverlaging van één miljard betreft, gebonden weten aan het akkoord van Wassenaar, in dat akkoord is niets overeengekomen over een compenserende verschuiving in de verhouding tussen de directe en indi recte belastingen. Bij nader onderzoek zou wel eens kunnen blijken, dat di prijs, die de liberale minister van Fi nanciën, prof. Witteveen, vraagt voo' zijn belastingverlaging van één mil .iard, met die verschuiving te hoog bc taald wordt. Qnlangs heeft de VVD aan mr. Va Doorn, voorzitter van de KRO, ge legenheid geven in haar zendtijd mevr. Van Someren-Downer te ant woorden, die z.i. verkeerde feiten naai voren had gebracht. Mevr. Van So meren dacht daar natuurlijk ander over, maar goed, de VVD wilde he door haar steeds bepleite recht-van antwoord in praktijk brengen en stom van de haar zeer krap toegemete zendtijd toch tien minuten af. Ee: fraaie geste! Nu heeft de Pacifistisch Socialistisch Partij op datzelfde recht-van-antwoor een beroep gedaan om voor de KRC radio een woordje te zeggen. In h- program Wissewassen zou zijn gesu; I gereerd dat de pacifisten eigenlijk ve

de Stem | 1964 | | pagina 5