Hugo de Groot Kloof nop moot, maar hoop op overeenkomst weer levend „Ik voelde me zo hulpeloos" Gesprek Stichting van de Arbeid pakt niet kwaad uit Inktfabriek in brand: 3 doden Parkeerprobleem? Daar lach ik maar eens om Vliegtuig springt uit elkaar NOORSE VLIEGER PROBEERDE ALLES OM STARFIGHTERPILOOT „WAKKER" TE MAKEN Scooter tegen vrachtauto: echtpaar verongelukt had minder luxe7 V.V.D. ZET IN KABINET DE VOET DWARS AMERIKAANSE PUZZEL-RAGE NU OOK IN NEDERLAND Snert-snert... Elders nog drie doden Volgend Concilie moet er verder aan werken DAGBLAD VOOR ZEELAND Reclame-tv Na steekvlam en explosie Motreg en Prof. Schillebeeckx over collegialiteit: 104e JAARGANG No. 24746 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur j J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 79 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Kiokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) WERKNEMERS EISEN 7 PCT. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De vakcentrales hebben gisteren tijdens het nadere loonoverleg in de Stichting van de Arbeid het percentage genoemd, waarmee naar hun mening de lonen in 1965 omhoog moeten gaan: 7 pet. De werkgeversvertegenwoordigers hebben zich bereid verklaard wat verder te gaan dan de twee weken geleden aangeboden 3 pet, maar wijzen de 7 pet radi caal af. De vakcentrales hebben hierin (nog) geen aanleiding gezien, het loonoverleg af te breken. Ken nelijk zijn zij bereid tot een tegemoetkoming. De werk nemers hebben thans behoefte aan intern beraad. Het overleg zal volgende week worden voortgezet. Het voor zaterdag beraamde gesprek met de regering gaat niet door. Hieraan moet onmiddellijk worden toege voegd, dat de kloof tussen „vraag en aanbod" aanzien* lijk groter is dan de ogenschijnlijke 4 pet. Die kloof is in feite omstreeks 7 pet. Dit is de nogal luxueus ingerichte kist, waarin een Israëli naar Kairo ontvoerd had moeten worden, ware het niet, zoals wq gisteren meldden, dat de man eerder uit zijn verdoving ontwaakte en door de douane bevrijd kon worden. Voor nader nieuws over deze ontvoering zie pagina zeven. (Advertentie) Een Amerikaanse rage verovert ons land de knutsel-puzzel. Grappig (en ook nog leerzaam) speelgoed voor de kinderen, die van kleurige stukjes plastic leuke figuurtjes bouwen, zoals auto's, schepen en vliegtuigen. Bij navraag is ons gebleken, dat dit nieuwste speelgoed verkrijgbaar is bij Honig soepen. Bij aankoop van een pakje soep van de Koogse fabrikant, wordt n.l. gratis zo'n knutsel-puzzel verstrekt. Een initiatief dat, ook met het oog op Sin terklaas, zeker door vele Nederlandse consumenten op prijs gesteld zal wor den. MAARSCHALK Montgomery heeft gis teren een prostaat-operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. DE BEHANDELING in hoger beroep van de zaak tegen Antje J. uit Veen oord, die ervan wordt beschuldigd haar tweede echtgenoot door parathion om het leven te hebben gebracht, is uit gesteld. Eerder werd ze tot zestien jaar gevangenisstraf veroordeeld. DE GROOTSTE en kostbaarste helikop teroperatie in de geschiedenis van de Vietnamese oorlog heeft gisteren een motorfiets, 15 granaten, drie individuele wapens, een communistische verdachte en twee Vietcong-guerrillastrijders met documenten in hun bezit opgeleverd. VIER SPANJAARDEN zijn gisteren in Madrid voor de rechter verschenen op beschuldiging van ongeoorloofde deel name aan de stakingen van vorig jaar in noord-Asturië. De maximumstraf hiervoor is tien jaar. Niettemin heeft zich in het loonover leg een verrassende ontwikkeling voor gedaan. Enkele weken geleden stonden de partijen zo onverzoenbaar tegenover elkaar, dat het mislukken van het loon overleg onvermijdelijk leek. En toen het gesprek van de Stichting van de Arbeid met de regering van afgelopen zaterdag geen nieuwe gezichtspunten opleverde, leek het overleg van giste ren binnen de stichting alleen nog maar bestemd om de breuk officieel vast te stellen. Zo zeker was men ook in de stichting hiervan dat al voor aan staande zaterdag een afspraak met de regering was gemaakt om het falen van het loonoverleg te melden en de beslissing in handen van de regering te leggen. Het is heel anders uitgepakt. De werkgevers, die tot dusver een loon- ronde van 3 pet hadden voorgestaan wat in feite niet meer was dan een compensatie voor hogere sociale verze keringspremies - kregen de vakcentrales gisteren zo ver, hun verlangens cijfer matig op tafel te leggen. Dit waren de eisen Verbetering van de lonen met een maximum van 7 pet per bedrijfstak. Per 1 januari a.s. moet van deze 7 pet door middel van een loonronde reeds 2 a 3 pet worden gegeven, waarna de rest kan worden gegeven bij de vernieuwing van de c.a.o.'s. Het minimum-inkomen, thans bedra gend 102 gulden per week, moet worden verhoogd tot 110 gulden. Ondernemingsgewijze moet de vrij heid bestaan om hogere beloningen overeen te komen. Eventuele overeenkomsten betreffen de vermogensaanwasdeling moeten worden goedgekeurd. De vakcentrales tekenden hierbij aan, dat men in de bedrijfstakken zelf zou moeten uitmaken, hoe men de beschik bare 4 a 5 pet de 7 pet min rie 2 a 3 pet) wil bestemmen: verwerking van de huurbijslagen in de loonschalen, af schaffing van gemeenteclassificatie, ver hoging van de vakantietoeslag of loons verhoging rechttoe-techtaan. Het ver langen om de beschikbare ruimte even tueel ook te gebruiken voor arbeidstijd verkorting, slikte men weer in tijdens de onderhandelingen, maar wel werd door de vakcentrales het voorbehoud gemaakt dat nadere looneisen zouden volgen als door de E.E.G. de prijzen omhoog zouden gaan, tenzij dan de re gering via de schatkist tegemoetkomend zou zijn. De werkgevers, die vervolgens een uur voor eigen beraad gebruikten om dat men in deze kring bepaald niet eensgezind denkt, gaven daarna te ver staan, dat ze wel bereid waren wat ver der te gaan dan de aanvankelijk ge boden 3 pet, dat men een hogere grens absoluut als een maximum wilde zien en dat die grens niet op 7 pet zou mo gen liggen, gelet op de doelstellingen van het regeringsbeleid. Van werkgeverszijde werd ook nog snel een globale berekening gemaakt om aan te tonen, dat de kloof tussen de twee standpunten niet gelijk is aan de aftreksom 73 4 pet. Alles wat de vakcentrales nog boven de 7 pet willen (hoger minimumloon, ondernemingsge wijze differentiatie en nog enkele klei nere verlangens) zouden neerkomen op 3 pet verhoging, zodat het werknemers- verlangen in feite 10 pet verhoging van de loonsom zou betekenen. Daartegen over willen de werkgevers in het even tueel vast te stellen percentage alles begrijpen. Dat standpunt hadden zij ook al toen zij een verhoging van 3 pet aanboden. De kloof is derhalve ongeveer 7 pet. Na de conferentie verklaarde ir. Bos nia namens de werkgevers, waarom men in zijn kring een duidelijke be grenzing wenst: „Wanneer men meer vrijheid laat, wordt toetsing van de overeenkomsten later in de Stichting van de Arbeid onmogelijk. We hebben begin dit jaar gezien, waartoe vrijheid leidt. We begonnen met 10 pet en kwa men tenslotte op 14 a 15 pet uit". De heer Bosma sprak er zijn vreugde over uit, dat de werknemers het loon- beraad niet hebben afgebroken en dus kennelijk nog wel lichtpunten zien. „Eerlijk gezegd had ik voor de verga dering verwacht dat de vakcenti'ales van bedrijfstaksgewijze overleg zo'n punt zouden maken, dat ons centraal overleg zinloos zou worden. Maar dat is nu gelukkig anders uitgepakt. Ik zeg overigens niet, dat de kans op overeen stemming nu opeens groot is. Maar wij willen niets nalaten om het loonschip varende te houden. Het is beslist niet zo, dat we de beslissing graag aan de regering willen toespelen, want dat heeft ook' nar£ situaties 16t gevolg". De heer Roemers zei namens de vak centrales: „Wat wij hebben gevraagd is niet zo uitzonderlijk. Als men de las tenverzwaring eraf trekt, blijft er nog maar een beperkte reële loonsverhoging over". Hoe dit zij, er is weer optimisme ten aanzien van het loonoverleg. Dat is zelfs in zo grote mate aanwezig, dat men al twee vergaderdatums heeft vast gesteld voor de Stichting van de Ar beid voor liet geval een niet toerei kend zou zijn: woensdagmiddag 25 no vember en maandagavond 30 november. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar in politie ke kringen in Den Haag verluidt hebben de liberale ministers ge weigerd mede te werken aan in voering van reclame op 't huidige tweede net. Daarmee is de politie ke spanning, die al vrij groot was door de drie nederlagen, die mi nister Toxopeus in korte tijd heeft geleden, verder toegenomen. Men wijst er in dit verband op, dat het gehele kabinet in februari van dit jaar heeft ingestemd met het vragen van een tussentijds advies aan de pa cificatie-commissie over reclame op het huidige tweede net. Na de weige ring van de liberale ministers, die ge steund zouden worden door minister Scholten van Justitie, is het vrijwel uitgesloten, dat nog vóór 1 juli met re clame in de televisie een begin kan worden gemaakt. Deze houding van de liberale mi nisters heeft in Den Haag grote verwon dering gewekt. Men was wel op een dergelijke stap voorbereid gezien de geluiden, die de laatste tijd door de V.V.D.-fractie zijn geuit. De starre afwijzende houding van de liberale ministers en minister Schol ten vloeit voort uit het feit, dat het in voeren van reclame op het tweede net op grond van het akkoord van Wasse naar. in handen moet worden gelegd van de omroepen. Hoewel ook andere ministers het juister zouden vinden de geheel nieuwe opzet van het tweede net te koppelen aan het invoeren van een open bestel, realiseren zij zich, dat dan het vragen van een interimadvies aan de pacificatiecommissie geheel achter wege had moeten blijven. Nu dit advies is gvraagd en verkregen, zou de rege ring de consequenties uit haar eigen handelen moeten trekken. Intussen zijn geruchten als zou de regering een geheim akkoord met de REM hebben gesloten ten stelligste door woordvoerders van minister Bot ontkend. KAMPEN Een deel van de erwten soep, die de melkslijters van Kampen gisteren wilden verkopen ten bate van een actie voor een nieuw zwembad is ondeugdelijk gebleken. Er was in de keukens van kazernes in 't Harde en in Kampen 21.000 liter erwtensoep ge kookt. Van de gehele voorraad bleek ruim 2600 liter niet te deugen. De keu ringsdienst voor waren stelt een onder zoek in. ARGENTIA Een Amerikaans mari nevliegtuig is op 6 km van het Ameri kaanse marineétablissement op New foundlands schiereiland Avalon, in de Atlantische Oceaan gestort en geëxplo deerd. Er waren tien mensen aan boord. Reddingsploegen van de Amerikaanse marine vonden slechts kleine stukken kle ren en wrakstukken op de plaats van het ongeluk in de Placentia-baai. Men gelooft niet dat iemand er het levend heeft af gebracht. Het verongelukte toestel was een nieu we p3a Orion, toegevoegd aan het anti onderzeeboot squadron vp-45, dat dage lijks opereert vanaf de strategisch gele gen basis op de rand van het noorden van de Atlantische Oceaan. De p3a Orion, die vier turbinestraalmo toren heeft, keerde naar zijn basis terug van een trainingsvlucht van zes uur. Weersverwachting, medegedeeld door net K N.M.I. geldig tot vanavond veel bewolking met plaatselijk re- Ken of motregen. Zwakke tot matige winti uit zuidelijke richtingen. Iets h"Kere middaglemperaturen. Lati^ae|g zon onder 16 ,43 uur- maan °P 18.55 uur. Morgen zon op 8.09 uur. maan onder 08.57 uur. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL Een steekvlam van dertig meter hoogte en een enorme ontploffing veroorzaak ten gisterochtend in de Brusselse gemeente Drogenbosch de gedeel telijke ineenstorting van een fa briek, die daarna een prooi der vlammen werd. De ramp kostte het leven aan zeker drie arbeiders, terwijl vijftien personen zwaar en twintig anderen licht gewond werden. De kans bestaat echter, dat het dodencijfer zal stijgen, want gisteravond werden nog verschillende arbeiders vermist. De ontploffing deed zich voor in het gedeelte van de fabriek, waar licht ont vlambare stoffen waren opgeslagen, die gebruikt worden bij de produktie van drukinkt. De voorradige grondstoffen vatten onmiddellijk vlam en in minder dan geen tijd siond het fabrieksgedeelte in lichte laaie. Het brandalarm werd telefonisch gegeven vanuit een aangren zende school. Hierdoor ontstond het misverstand dat de ontploffing zich in het schoolgebouw had voorgedaan. Van daar, dat alle Rode-Kruiswagens naar de schooi werden gedirigeerd. Verschil lende brandweerkorpsen uit het Brus selse bestreden met meer dan dertig stralen de vuurhaard. Wanhopig werd getracht nieuwe ontploffingen te voor komen. Enkele tankwagens met licht ontvlambaar materiaal waren inderdaad door de vlammen ingesloten geraakt. Het gevaar kon worden bezworen na dat het Nationaal Hulpkorps voor Bur gerbescherming te hulp snelde en grote hoeveelheden koolzuursehuim op de vlammen spoot. De dreun van de ont ploffing, de zwarte rookwolk, die uit de brandende fabriek opsteeg en het loeien van de alarmsirenes brachten spoedig vele honderden nieuwsgieri- De foto laat zien hoe de brandweer lieden te midden van de puinhopen van het laboratorium het vuur be strijden. gen op de been. De politie zag zich daarom genoodzaakt versperringen aan te brengen en de hele wijk af te zetten. WAUBACH Het echtpaar Lamers (24)-Plantaz (23) uit Nieuwenhagen is in Waubach verongelukt, toen het met zijn scooter tegen een stilstaande vracht wagen reed. Het echtpaar werd direct naar een ziekenhuis te Heerlen overgeh- bracht waar het overleed. Het was pas sinds augustus getrouwd. OOSTERBEEK Het vierjarig jon getje Joachim Bor verongelukte gisteren in Oosterbeek toen het onverwacht een weg opliep en werd aangereden door een personenauto. GELDERMALSEN De 36-jarige C. van Dijk uit Wadenoyen is op de weg Geldermalsen-Tiel door een personen auto aangereden. Hij is aan zijn ver wondingen overleden. De bestuurder heeft verklaard de wielrijder niet ge zien te hebben. AMSTERDAM In Amsterdam overleed gisteren de 66-jarige J. Sti'oet- hoff aan de verwondingen, die hij bij een verkeersongeval had opgelopen. De heer Stroethoff werd toen op zijn fiets aangereden door een vrachtwagen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Met een luide klap reed woensdagmorgen een vrachtwagen op tegen de „dubbel ge parkeerde" luxe Japanse raceauto van de Amsterdamse textielhandelaar J. Haring. Deze lachte eens zuurtjes, terwijl joelende omstanders juichten: „Hij heeft hem toch niet meer nodig". Het geval wilde namelijk, dat de heer Haring daar aan de Prinsengracht juist een boot ten doop aan het hou den was, die hem van zijn vele par- keerzorgen moest verlossen. Het is 'n vierduizend gulden kostend polyes ter scheepje (maximum snelheid vijf kilometer per uur) dat in opdracht van de textielhandelaar speciaal ont worpen is voor vervoer door de Am sterdamse grachten. De heer Haring had net de fles Moezelwijn tevoor schijn gehaald, waarmee de doop zou geschieden, toen de klap weerklonk. Desondanks ging de plechtigheid en de daaraan verbonden demonstratie door. De „Linda Lu", zoals het bootje heet is uitgerust met een hidraii- lisch beweegbaar dak, een kachel, rui tenwissers en een trapje, waarmee iedere wallekant beklommen kan worden. De heer Haring heeft het laten bouwen, omdat hij voor zaken veel op de grachten moet zijn, waar het verkeer de laatste jaren chaotisch is. De heer Haring stapt uit z\jn „grachten-auto". OSLO Luitenant-kolonel Arne Rie- gels. een van de beste vliegers van de Noorse luchtmacht, vertelde gisteren dat hij zich „nog nooit zo hulpeloos had gevoeld" als tijdens de 25 minuten dat hij naast de Nederlandse Starfighter vloog, die bij Kristiansund is neerge stort. „Ik kon de bovenkant van de helm van de Nederlander zien. Hij zat voor overgebogen in zijn stoel en bevond zich kennelijk in een diepe bewusteloos heid", zo zei hij. „Herhaaldelijk heb ik geprobeerd hem via de radio „wakker" te krijgen. Een aantal malen had ik de indruk dat hij probeerde zich op te richten maar elke keer viel hij weer voorover. Ik denk dat zijn onderbewust zijn is geweest dat nog werkte", zo zei overste Riegels. „Toen ik over de radio geen antwoord kreeg ben ik recht onder de vleugel van zijn toestel gaan vliegen in een po ging om turbulentie te veroorzaken waardoor zijn machine onverwachte be wegingen zou gaan maken. Ik hoopte dat hij daardoor bij kennis zou komen. Maar 'ook dit had geen enkele uitwer king". „Ik vloog 25 minuten naast zijn vlieg tuig en wachtte op het ogenblik waarop zijn brandstof zou zijn uitgeput. Toen we de kustlijn bij Kristiansund waren gepasseerd maakte zich een rookpluim- pje van het vliegtuig los waarna het vaart minderde. Daarna nam de snel heid echter weer zodanig toe dat ik moeite had het Nederlandse toestel te volgen". „Plotseling zette de Starfighter een steile duik in. Ik volgde de machine voor een ogenblik maar toen we de 20.000 voet bereikten verdween het Ne derlandse vliegtuig in een zwaar wol kendek", zei Riegels. „Nog nooit in mijn leven heb ik me zo hulpeloos gevoeld als in de 25 minu ten toen ik het vliegtuig volgde", be kende hij. Hij veronderstelt dat majooi Heitmeijer, door gebrek aan zuurstof op een hoogte van 30.000 voet in een „black-out" is geraakt Er is intussen een commissie van on derzoek onderweg naar het wrak van de Nederlandse Starfighter. Het is gis teren door Noorse militairen gevonden in een zeer moeilijk begaanbaar heuvel- velterrein, waarop bovendien nog een halve meter sneeuw ligt. Zoals wij gis teren schreven werd eerst veronder steld dat 't toestel in zee was terecht gekomen. De commissie moet het laatste stuk van de tocht naar het wrak te voet af leggen. Men hoopt vandaag meer over de toedracht van het ongeluk te weten. Of het stoffelijk overschot van majoor Heitmeijer gevonden is, was gisteravond nog niet bekend. ROME „De dynamiek van het con cilie is gestuit in haar vaart waar het de collegialiteit van het wereldepisco paat betreft. Dat zei prof. dr. E. Schil lebeeckx, waarnemer bij het concilie, gisteravond in een overzicht van wat in de thans bijna afgelopen conciliezitting is gepasseerd. De „nota previa" welke als een soort van toelichting op het derde hoofdstuk van het Kerkscherha dient, heeft iets vastgelegd, wat het concilie expres niet had willen bepa len. Er wordt nu een scheiding gemaakt tussen de paus als hoofd van de Kerk en de paus als hoofd van het college van bisschoppen. Dit onderscheid heeft het concilie niet willen maken, zeker niet de meerderheid.., aldus prof. Schil lebeeckx. „Maar gelukkig is dit concilie slechts een schakel in de historie der concilies en van de Kerk. Wij mogen vertrouwen hc-bben, dat de gedachten- gang over de collegialiteit, zoals die in de moderne theologie gegroeid is, zich verder zal verbreiden. Een volgend con cilie zal daar ongetwijfeld zich mee be zig houden", zegt hij verder. Ten aanzien van de na-conciliaire theologie moet men zich echter wel rea liseren, dat deze sterk geremd wordt door hetgeen hier gebeurd is. We die nen echter te bedenken, dat een met geweld doordrijven van de moderne collegialiteitsopvatting de schijn had kunnen wekken alsof het primaat zou worden aangetast. Nu ieder er zeker van is, dat dit niet geschied is, zal men rustig verder kunnen werken. Zo wor den ook de menselijke intriges in dienst van het welzijn der Kerk gekeerd", al dus de Nijmeegse hoogleraar. Voor een volledig overzicht van zijn belangwek kende rede zie elders in ons blad. DE RUSSISCHE en andere delegaties op de wereldconferentie voor vrede en internationale samenwerking in Nieuw Delhi hebben gisteren de atoomproef nemingen van Communistisch China en Frankrijk veroordeeld.

de Stem | 1964 | | pagina 1