Onervaren chauffeurs klaren monsterkarwei Hameln Spullen Rennies WONEN AANKLEDEN ANGST ONDANKS DRIEMAAL „SNERT": eni prir^°"wng6n' Bossche soldaat sterft na val begint met in het kinderleven WE MAKEN EEN ADVENTSKRANS M5I 'TH MAJORICA Ingereden Burgemeester CteiB- (Mu- CaMi- CmctfCaM liM-Ckmi Pravda" kraakt Nikita Kroestjev Ook visioenen: Ruimtevaarders bekenden reisongemakken lèéoAoüiiïfjiföt mondiale allure EXCLUSIEVE EN COURANTE WONINGTEXTIEL EN GROS Zwarte Piet als boeman BOEKJE OVER KERSTSTUKJES Wf' JU wm:émSë* 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 13 (Advertentie) Schoonheidsverzorging met cactus-extract Het extract van de cactus: een substantie die het vochtgehalte in de huidcellen verhoogt en ze daardoor fris houdt. Het is de laboratoria van Richard Hudnut gelukt deze stof In zui vere vorm vrij te maken. Door dit extract aan edele olién toe te voegen ontstond de nieuwe huidverzorgingsserie: de ideale bescherming voor elk huidtype diepv/erkende reinigingsmelk voedende nachtcrème T\Pn^r°KBlazen 5 „MntritiveCream biinUbforoettubeCacWs Cleanser ,,alls: 1 pro® of cactus. Leuk cadeautje u RICHARD HUDNUT NEW YORK - LONDON - PARIS 55 MOSKOU In het blad van de Rus sische communistische partij „Pravda" stond woensdag1, dat de besluiten die dins dag genomen zijn door het centraal co mité (ontslag onder andere van ex- premier Kroestjevs schoonzoon Adzjoebei uit de partijleiding) ingegeven zijn „door de onwankelbare trouw van onze partij aan de beproefde Leninistische beginse len van partij- en staatsbestuur". De Pravda noemde de buitengewone vergadering die het centrale comité in oktober hield ter uitstoting van Kroestjev ..een mijlpaal". Hoewel de ex-premier niet bij name noemend, beschuldigde de Pravda hem ervan dat hij „stumperige, partijdige en overhaaste besluitep" had genomen, dat hij de sensatie niet schuw de. dat hij zich op incompetente wijze bemoeide met economische realiteiten, en dat hij verslaafd was aan het uitge ven van instructies en opdrachten. Zaken als deze. aldus de Pravda, „moe- ten rigoureus uit de praktijk van het partij leiderschap gebannen worden". De Pravda kondigde aan, dat in staats organen soortgelijke maatregelen zouden worden genomen als in het partijbestuur. evs Pai'tij-reorganisatie van in inriS' edcn' toen hij haar splitste ™hSst'* e" agrarische takken, ge- eist» ™A°lgC",s de Pravda v®>- reidlnR' in een sf®e>' va" se- die vat rt6" zonder voorafgaande sin- die van de gevolgen". i tiihpfr? ™0nHganisatie wercï door het par- Jioemrf meo,r "een mislukking" ge noemd, „als gevolg waarvan de partij structuur thans chaotisch is". (Advertentie) tig°E^nld^GiT^ 19-iariSe dienstplich- t H H C.A. van Gompel uit z'alk ls d00r onbekende oor- van rf. v n Jaam van de tweede etage vaflon Kromhoutkazerne in Utrecht ge- naarho?Um°rf ïeet tijdens het rervoer j md'tair hospitaal in Utrecht ongeval S^ar„de 00rzaak van het marechaussee d°0r de koninkl'jke biS! ^an GoIT,Pel behoorde tot de bataS®,T ^Van uhet. eerste mstructie- oataljon van de school technische dienst. (Advertentie (Van onze luchtvaartredacteur) HANNOVER Op een hoge heuveltop, vlak bij het stadje Hameln aan de Weser, heerst grote bedrijvigheid. Spookachtig staan de naakte beuken, waarmee de hellingen zijn begroeid, in het felle licht van schijnwerpers, die elke meter van een stevige afrastering verlichten. Geschakeld in lage versnelling en met gierende motoren, kruipen meer dan dertig zware DAF- trucks over een smal asfalt-pad naar de heuvelkruin omhoog. Luitenant-kolonel W. Bartelings, commandant van de derde groep geleide wapens, slaakt een zucht van verlichting als hij het lange snoer van lichtjes tegen de heuvel ziet opkruipen. Het konvooi, die ochtend, zoals gemeld, tegen vier uit Gilze-Rijen vertrokken, is veilig aangekomen. Met klem heeft de overste de stelling verdedigd, dat het 3—324-Hawk squadron het eerste van de derde groep geleide wapens dat operationeel zal zijn zelf het materiaal over de weg diende te vervoeren. Tenslotte, redeneerde hij, zijn Hawk-squadrons mobiel en daarvoor uitgerust. Zijn pleidooi had succes, maar daarmee laadde hij zich een zware verantwoorde lijkheid op de schouders, want van de zestig chauffeurs, die de met kostbare, gevoelige raketten en elektronische ap paratuur beladen vrachtwagens over de autobanen en smalle, bochtige lokale we gen naar de 500 kilometer van Gilze- Rijen gelegen heuvel reden, hadden er maar een paar ervaring in colonne-rij den. En de meesten hadden pas kort geleden vrijwillig een vrachtauto leren besturen. De commandant stelde al zijn vertrouwen in deze mannen. „U hebt op opvallende manier waar ge maakt, dat u dit vertrouwen waard bent", zo verwelkomde hij de vermoeide mannen. „En het spijt me", zo voegde hij eraan toe, ,dat het menu van vandaag tot driemaal toe snert heeft aangegeven. Hoe voortreffelijk die dan ook was". „Daar staat tegenover", merkte een sergeant, grauw van slaap en vermoeid heid, snedig op, „dat we nu fijn kunnen gaan pitten met zes man op een ka mer en na driemaal snert". Majoor P. Schmidt-Crans, zowel com mandant van het nieuwe squadron als van het vrachtwagen-konvooi, oogstte een donderend applaus met de mededeling, dat de mannen, na vandaag in Neder land terug te komen, het weekeinde kun nen verlengen met een extra dag presta tieverlof. „Dat mag ook wel", zei hij, „want volgende week doen we het nog eens over met het restant van de squa- dronvoorraden." De tellers van de 32 DAF-trucks wezen nauwelijks 500 kilometer aan, toen mo torrijders van de marechaussee de in clusief hulpauto's, ambulance en kraan wagen anderhalve kilometer lange co lonne in beweging brachten. Daags tevo ren had men de splinternieuwe auto's „ingereden". Vijftig rondjes van elk on geveer 10 kilometer over de vliegbasis Gilze-Rijen, moesten daartoe voldoende zijn. Hogere politieke .economische pro blemen, maakten het onmogelijk dal het squadron ter oefening de wegen optrok. Het waren tenslotte entrepot-wagens. Met een kwartier voorsprong arriveer de het monster-konvooi, het grootste dat de luchtmacht ooit heeft georganiseerd, aan de Duitse grens bij Elten. Generaal- majoor A. L. Cox, commandant luchtver dediging, deed daar de colonne uitgeleide en dat deed de chauffeurs zichtbaar goed. Zoals ook de hete snert en de koffie, aan gevoerd van de vliegbasis, dat deden. Bij Emmerich al kwam de eerste vaardig- heidsproef. De „autobahn" liep dood, maar goed-bijeenblijvend worstelde het konvooi zich over smalle wegen, door dorpskernen en nauwe flessehalzen naar Hamminkeln, waar men de E-36 opdraai de. richting Bottrop. Vandaar de over volle E-3 op, naar de kruising met de E-73, niet ver van Dortmund. Daar stond een benzine-ploeg klaar om de bijna lege tanks (verbruik van de DAF's 1 op 2), weer vol „peut" te gooien. Ook waren er koks van de eerste groep geleide wapens uit Handorf, met ketels snert en koffie. Bijna anderhalf uur nam dit karwei in beslag. Het was de enige misrekening in het tijdschema: er was maar een uur voor uitgetrokken. De duisternis viel, toen de colonne na uren saaie en geen afleiding biedende „autobahn"-kilometers te hebben gevre ten, bij Bielefeld de E-3 verliet en de heuvels van de deelstaat Lippe introk. Het werd de zwaarste etappe van de dag. Bochten, hellingen en spitsuuropstoppin gen sloegen hier en daar gaten in het konvooi. Toch hielden de met jeeps uit geruste marechaussees, geholpen door ijverige Duitse politie die spitsuur of niet dorpen en ook een stad als Det- mold, openhield, de colonne redelijk goed bijeen. Vechtend tegen slaap en ver moeidheid namen de chauffeurs de laat ste horden. En toen tenslotte de wagens om tien voor zeven, na een tocht van precies zeven uur de 324-heuvel opgier- den, was niet alleen de overste Barte lings opgelucht. Blauw glansden de witte missielen op de zwaailichten van de marechaussee jeeps, toen de trekkers een voor een de poort op de heuveltop binnenreden. Het eerste materiaal van de eerste NAVO- groep, die in Duitsland zijn stelling be trekt. was gearriveerd. Vrijwel zonder moeilijkheden. Slechts een DAF-motor liet het afweten, maar kordaat greep de kraanwagen de truck vol raketten beet om hem de heuvels in te sleuren. De onmisbare man van de dag was ook helpen direct tegen brandend maagzuur WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD SAN ANTONIO Op een symposion over de ruimtevaart, te San Antonio in Texas, heeft de Russische geleerde dr. O. G. Gazenko onthuld, dat zes Russische kosmonauten tijdens de ruimtevaart last hebben gehad van „ongemakken", va riërend van maagstoornis tot visioenen. De enigen die .onplezierige sensaties' be spaard zijn gebleven, zijn de ruimtevaar ders Nikolajev, Popovitsj en Komarov. Een andere Rus, de radioloog dr. V. V. Antipov, vertelde dat in Rusland is vast gesteld dat „bepaalde ruimtevaartfacto ren van schadelijke invloed zijn" op le vend weefsel. Antipov noemde die ge vaarlijke „factoren" niet bij name. maar hij liet doorschemeren dat het om straling, gewichtsloosheid en acceleratie ging. Hij onthulde dat Russische deskun digen onderzoeken of er kruid tegen ge wassen is. MAJOOR P. SCHMIDT-CRANS applaus eerste luitenant C. Doornbos. Met drif tige gebaren, bijtend sarcasme of grimmi ge mopjes, al naar behoefte, laveerde hij met zijn colonne over de drukbereden autowegen, of regelde hij het parkeren op stuk voor stuk veel te nauwe rust plaatsen. „Dank u wel overste", zei hij nuchter en gelaten ,toen de overste hem even appart bedankte. De chauffeurs hadden eensluidend de commentaar: zwaar, moe, slaap. In het „Deutsches Haus" in Blomberg, de toekomstige woonplaats van alle bij de verspreid liggende squadrons werk zame mannen, althans voorzover gehuwd, werd een glas gedronken op het succes. „Van één zaak ben ik af", zuchtte over ste Bartelings, „maar er zijn er nog ge noeg". De overste is overigens geestdrif tig over de ontvangst die de Nederlan ders in Blomberg ten deel is gevallen. Ze zijn gewoon enthousiast hier. Dat is ook niet zo'n wonder misschien, als men bedenkt dat een plaats als Blomberg met zijn 6.000 inwoners er best 1.000 Neder landers bij kan hebben. Er moeten 176 huizen komen voor de Nederlandse luchtmachtmannen. Een la gere school voor hun kinderen in Blom berg en een centrale ULO in Hessisch Oldendorff, waar ook de kinderen van de vierde en vijfde groepen geleide wa pens zullen schoolgaan. Dat moet dan allemaal in de periode januari tot juni komen. Besprekingen met burgemees ters, militairen en politie-autoriteiten, bankiers en leveranciers, zijn overste Bartelings' dagelijks werk. Eigenlijk is hij naast commandant van een groep ge leide wapens, zelf ook een beetje burge meester (Advertentie) BREDA Firma Kolsteren, Grote Markt 5 GOES Firma v.d. Reepe, Papegaaistraat 8 ROOSENDAAL Firma de Klerk, Molenstraat 53 TERNEUZEN Firma v.d. Sloot, Noordstraat 26, TILBURG Firma van Baaien, Heuvelstraat 15 Firma Exquis, Heuvelstraat 95 Een wijsgeer heeft eens gezegd: „Wonen is het stille vieren van het elkander toebehoren". Toen hij deze uitspraak deed, kan hij nog maar aankomend wijsgeer zijn geweest, een jong maatje, net getrouwd, eindelijk samen alleen, onder eigen dak. Had hij op zijn oude dag nog eens over wonen gesproken dan zou hij „het stille vieren van een tevreden alleen-zijn" zeker ook genoemd hebben. Er zijn immers mensen die alleen door het leven gaan, en alleen wonen, terwijl de helft van de anderen alleenwonend moeten eindigen. Maar verder is er nog het alleen-zijn, dat voor velen, die met anderen samenleven, nu en dan noodzakelijk is: die wijsgeer bijvoorbeeld, heeft eenzaamheid nodig om zijn uitspraken te be denken Ieder richt zich zijn woning in zoals hem het beste past: netjes of slordig, kunstzinnig of fantasieloos, rijk of zui nig, protserig of sober. Maar altijd begint hij met aankleden. Van al het geld dat Nederland aan textiel-in-de-ruimste-zin besteedt, is ca. 17 pet. voor herenbovenkleding, 16 pet. voor damesbovenkleding en ruim 15 pet. voor woningtextiel. U ziet het: deze cijfers zeggen dat man nen het meeste nodig hebben, waar schijnlijk omdat nog steeds „kleren de man maken". Maar het is ook duidelijk dat wij het huis aankleden, bijna alsof het een man geldt die in zijn kleding re presentatief moet zijn; alsof het een vrouw geldt die haar bekoorlijkheid accentueert door wat zij draagt. Als er dan zoveel aan woningtextiel be steedt wordt en er zoveel van afhangt dan mogen we ook veeleisend zijn. Dat kan. Want hoeveel er op dit ge bied gemaakt wordt en in ons land klaar ligt om uitgekozen te worden is meer dan een mens kan overzien. groothandel Ons land telt ongeveer 6000 wo ninginrichters. Bij een serieus be zoek aan één flinke zaak blijkt de sortering al overstelpend. Als wij die van de 6000 bij elkaar zouden zien, moest het scala van textiel gi gantisch zijn. Er bestaan enkele plaatsen waar dit gehele scala is geconcentreerd: in de groothandel waar vloerbedekkingen, overgordij nen, matrassen, meubelstoffen, bed- degoed, vitrages, tafelbedekkingen, plastics, rails en dit alles in niet te tellen soorten, in huizenhoge sta pels, in onafzienbare rijen, in dui zelingwekkende veelheid, zijn bij eengebracht. Exclusieve en couran te artikelen. Een Amsterdamse groothandel, die aanvankelijk gevestigd was achter één mooie oude gevel, daarna uitbreidde tot 7 huizen naast elkaar met ver bindingen over de stegen, is nu met 22 verkoopmagazijnen en 6 toonzalen verspreid over het land, de grootste van West-Europa. exclusief Hoog in dit complex van Wyers ligt een aparte afdeling, speciaal inge richt voor binnenhuisarchitecten en geleid door een esthetisch adviseuse. In deze sfeervolle ruimte hangen langs de wanden bijzondere gordijnen van kostbaar materiaal of met ongewone tekening, elke lap apart belicht. Ei- stralen bloemige Amerikaanse decor- stoffen naast abstracte Europese pro- dukten en hoogst originele Weense ontwerpen. Deze Weense fabrikant was oorspronkelijk architect, kon moeilijk stoffen naar zijn smaak vin den en besloot de textielschool te vol gen om nu zelf te fabriceren op be stelling volgens gewenste kleur en tekening. Hier hangen ook de moderne transparante overgordijnen die bij hoogbouw van binnenuit een getem perd uitzicht geven op de wemelende stadslichtjes terwijl van buiten ge zien het doorschijnend licht leven geeft aan het avondlijk gebouw. In een knutselkamerhiernaast kan de architect rustig „spelen" met houtsoorten, verfkleuren, behang- stalen. Ach, zó zou de gewone huis vrouw het nog een eind kunnen brengen als binnenhuiskunstenares' Exclusief zijn ook vele meubelstof fen die wij vinden in de stalenkamei waar in vakken alles ligt wat op dit gebied bestaat. Wij halen er een syn thetische bekledingstof uit die slijt vast is, geen vuil aantrekt, gemakke lijk is schoon te maken, niet plet en origineel zijden velours benadert. Ori gineel velours is het aloude, aristo cratische Velours d'Utrecht (mohair) Er wordt geïmporteerd van overal, maar de dure stoffen zijn bijna steeds van Nederlandse huize en dat doet het chauvinistisch hart goed. vitrage Het hoeft niet altijd exclusief te zijn om te bekoren. Op het niveau van al ledag staat vitrage. Katoenen, met blauwsel behandelde gordijntjes zijn alleen nog in gebruik bij de boerin op het witte boerderijtje; 99 pet. van de vitrage is terlenka, dat niet zo duur meer wordt gevonden nu de prijs van katoen is gestegen. Wolken en watervallen van vitrage golven en schuimen hier zaal na zaal. Om ze ruim te laten hangen wordt tweemaal de breedte van het raam gebruikt; de Duitse vrouw rimpelt driemaal die breedte! Worden onze terlenka's vlug geel? Ze worden vuil, dan lijken ze geel en vergrauwd. De expert geeft dit lauwe wasvoorschrift: weken in wasmiddel van de witte was (gebruik gerust een extra schepje), dan wassen en spoelen. Beddegoed, huishoudgoed, tafelgoed, steeds origineler gedecoreerd, in elke collectie wat nieuws. Zie die Ameri kaanse badhanddoeken voor een echt paar dat tegen een grapje kan: BOSS staat op de ene, SLAVE op de andere. Tafelkleden voor alle huiskamerta fels uit het land en stapels fluwe len sierkussens, die door de moder nen worden verguisd, maar door som mige ouderwetse mensen nog steeds een rustpunt in het interieur zijn. In de dekenkameis loop je door smalle straten tussen wolkenkrabbers van gevouwen dekens. Zou er iemand bestaan die de juiste deken niet kan vinden om lekker onder te slapen? vloerbedekkig Vloerbedekking is de grootste uit gave voor het huis en toch is het voordelige karpet eruit. Wij nemen te genwoordig vaste vloerbedekking en de toekomst is aan broadloam, tapijt dat naadloos is omdat het kamerbreed te heeft. Wollen tapijt is onverander lijk mooi: synthetisch heeft voordelen. Alleen al in deze afdeling is duide lijk hoe onmisbaar een groothandel is. Geen winkelier kan deze immense rollen in voorraad houden; Wyers heeft dan ook buiten de stad een grote hal als opslagplaats voor deze „boom stammen" ingericht, waar een auto matisch hefsysteem ze hanteert. Vast tapijt wordt volgens de laatste methode niet meer gespijkerd, maar langs de kamerrand ingehaakt, on zichtbaar en gemakkelijk. Een nieuw zusje van linoleum is plastic dat op verschillende onderlagen geplakt kan zijn: ijzersterk en buitengewoon ge makkelijk te onderhouden; tussen een bos vol zulke plastics zagen wij er verschillende met fotografisch decor. stalenboek Huisvrouwen die op allerlei ge bied met „restjes" te maken heb ben, denken vaak dat een stalen boek niet veel meer is dan een handvol restjes. Deze groothandel heeft misschien wel voor een mil joen gulden stalen-boeken in om loop. Het omslag voor zo'n boek wordt ontworpen in de eigen studio een heel andere wereld in hetzelfde complex: ontwerpers tekenen en zoeken kleuren; zij laten foto's ma ken om die weer in een ontwerp te gebruiken. Ze broeden op slagzin nen die pakken. Weldoeners in kou de nachten, heeft er een bedacht, dat is goed, dat moet een lekkere deken zijn. Nieuwe woonwarme ta- pijtweelde, daar zak je bij voorbaat tot je enkels in. Hier wordt ook het maandblad voor woninginrichters „Interieur" opgemaakt; het staat onder hoofdredactie van Rein Kuin, interieurdeskundige bekend door radiocauserieën en vele publikaties. Hier worden service-uitgaven met wenken en wetenswaardigheden sa mengesteld om de detaillist en via hem de consument, te gerieven. Met een introductie van zijn wo ninginrichter kan elke particulier bij de groothandel in de toonzalen komen kijken, dwalen, ideeën opdoen. Als er een woning moet worden ingericht om „het elkander toebehoren stil te vieren", loont het de moeite dubbel en dwars. Als het maar om één gor dijn gaat voor de kamer, waar het alleen-zijn gevierd wordt, dan nog is het de moeite waard. Een oude heer bedankte voor een marsepeinen aardappeltje met de ver ontschuldiging dat hij een griezel had van marsepein. Waarom? Omdat hem als klein jongetje was verteld dat marsepein was gemaakt van gemalen stoute kinderen die door Zwarte Piet in de zak mee naar Spanje waren genomen. De gastvrouw die de aard appeltjes presenteerde wist zich te herinneren dat haar op school was was wijsgemaakt hoe Zwarte Piet met de kinderen in de zak over een papier dun glazen bruggetje moest lopen, met de grootste kans erdoor te zakken. Zulke bangmakerijen zijn wèl ouderwets, maar wie meent dat er nu nooit meer een kind wordt gedreigd met een of andere boeman vergist zich. Angst als straf Kinderen bang maken om ze tot gehoorzaamheid te dwingen is een grote fout. Het worden ófwel overdre ven waaghalzen die de grote mensen uitlachen, ofwel ze verliezen hun on bevangenheid tegenover allerlei er varingen die ze in het leven niet kun nen of mogen ontlopen. Er is in ver band met Sint Nicolaas veel verkeerds gedaan. Want hoe hoog de goede Sint ook mag zijn geprezen als kinder vriend, hij had dan toch maar een Zwarte Piet met roe en zak bij zich, erop uit om stoute kinderen bij de kraag te grijpen. Volgens kenners van de kinderziel worden kinderen die met een boeman zijn bedreigd, nooit dappere mensen. Ze leren misschien wel een grote mond opzetten, ze ver weren zich en worden „durvers" maar de durf wordt duur betaald. Ze krijgen een wrok tegen de bangma- kers; soms gaan ze hun wraakgevoe lens koelen op anderen die nog zwak ker zijn. worden wreed en genieten ervan anderen te laten griezelen. Angst als fout Wie meent dat angst een fout is iie moet worden afgeleerd, komt er toe de kinderen te willen opvoeden tot heldenmoed. Ze moeten „wennen" en worden bijvoorbeeld het donker in gestuurd; vader en grote broers lachen ze uit. Het oppervlakkig resultaat kan zijn dat de kleintjes hun angst ver bijten, maar meestal gaat dit ten koste van hun zenuwen èn ten koste van het vertrouwen tussen ouders en kin deren. Angst als kwaal Wie de angst aanziet als een be klagenswaardige kwaal waartegen het kind moet worden beschermd, vergist zich ook. Angst is een natuurlijk, nor maal verschijnsel dat niet is uit te bannen uit het leven. En ook dikwijls goed is als waarschuwing tegen ge vaar. Jqist ouders die zelf zeer onder angsten hebben geleden, willen dit hun kinderen graag besparen. Maar hoe angstvalliger zij daarvoor wa ken, des te gevoeliger maken zij de kinderen door de onrust die ze zelf uitstralen. Er zijn zes gulden regels om vrees achtigheid bij kinderen te voorkomen: Behandel de allerkleinsten zeer zorgvuldig. Wacht geduldig af tot een eenken nig kind vertrouwen toont en tot een angstvallig kleintje uit zichzelf on dernemend wordt. Beheers eigen schrik en ontstelte nis in het bijzijn van kinderen en be heers u ook in het troosten, zowel als in het straffen. Behandel kinderen zo dat ze vol doende zelfvertrouwen kunnen ont wikkelen. Geef ze de volle kans om zelfstandig te worden en redzaam. Zorg dat het kind geestelijk en li chamelijk weerbaar wordt: Iet daarom op zijn gezondheid, geef hem passen de bezigheid, ontwikkel zyn vermo gens. Wees rustig en stil als het kind u nodig heeft, zodat het voelen kan, dat het met u samen sterk is in het ver dragen van het onvermijdelijke. Op de juiste houding voor ouders en opvoeders tegenover kinderangst wordt uitvoerig ingegaan door O. van Andel- Ripke in een folder, die als titel draagt: „Angst in het kinderleven", uitgave van de nationale federatie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting, Den Haag. giro 305641. Prijs van de folder 15 cent. Soms worden oude ge bruiken, die in het vergeet boek zijn geraakt, in ere hersteld. Zo is het gegaan met de adventskrans, die we vier weken voor Kerst mis ophangen en waarop iedere zondag een kaars brandt. Het maken van zulk een krans op de manier van de bloemist is niet gemakke lijk. Maar in het boekje KERSTSTUKJES, versie ringen met kerstgroen, bessen, denneappels en bloemen, beschrijft W. Amesz met welke hulp middelen de niet-vakman toch een mooie advents krans kan maken. Advent - Verwachting - is niet uitbundig, maar in getogen. Daarom mag deze krans dan ook beslist geen feestelijk karakter dragen en behoort ze aan paars of lila lint te hangen, de kletir van overdenking: aldus de schrijver. Hij kiest een 4 cm brede ring van ca. 40 gezaagd uit een plaat mul tiplex. Daarin schroeft hij tegenover elkaar 4 schroef oogjes voor de linten. Daartussenin slaat hij 4 stevige spijkers met de punt omhoog. Op de groen geverfde ring bindt hij dakspansgewijs takjes den- negroen met touw vast. Daarna wordt de ring om gedraaid en de onderkant zorgvuldig op dezelfde wijze bekleed. Met een gloeiende breinaald steekt hij een gat in de kaarsen waarna ze op de spijkers worden gestoken. (Er zijn kaarsen in de handel die niet afdruipen). Uit de titel van het boek je, waaruit deze advents krans afkomstig is, blijkt dat het handelt over kerst versiering in ruime zin. Een groot aantal bijzon der mooie foto's laat zien tot welke verrassende re sultaten men kan komen als de traditionele materi alen met smaak worden ge hanteerd en op ongewone wijze gecombineerd. Schors en grillige takken zijn ge bruikt als fond. Maar ook een kruik, een sierpom- poen. een stuk klei. Bessen en denneappels dienen tot decoratie, evenals vruch ten, lint, rietdompelaars. Een zeer belangrijke eigen schap van de afgebeelde arrangementen is dat de stukjes rustig en even wichtig van lijn zijn. Dit in tegenstelling tot de enigs zins rommelige produkten die nogal eens het resultaat zijn van de goedbedoelde pogingen van de amateur. A. M. v;A -%A; -jLS TJÊÊLaJÊÊÊ 4

de Stem | 1964 | | pagina 13