Waals-Vlaamse zaken beheersen politiek STIJLVOL GEVEN MLF nog dit jaar in kannen en kruiken Man in kist blijkt agent van Israël Kerkschema vandaag in definitieve stemming Politie Den Haag zoekt meervoudige aanrander NIEUWE PARLEMENTAIRE RONDE IN BELGIE Koning pleegde druk overleg met leiders Maleisië weert transitohandel met Indonesië DERK DE VRIES COURAGE Brand verwoest boerderij Pierprijs blijft f L- Zwolsman krijgt weer verbaal Italië wijst ontvoerders uit RECLAME OP BEELDSCHERM Amerika sluit overbodige bases Tien jaren-plan overwogen voor onderwijs Vverstreek Meerderheid 7 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 xrr*. 7 (Van onze correspondent) BRUSSEL Kamerleden en senatoren van de Chris telijke Volkspartij hebben het nieuwe parlementaire jaar in België naar devote traditie ingezet met een Mis ter ere van de Heilige Geest. Eerst half november komt in België het parlementaire leven weer op gang. Grondwettelijk moet het parlement bijeen worden ge roepen op de tweede dinsdag van november. De zit tijd wordt gewoonlijk gesloten in de eerste helft van juli. Tussendoor nemen de parlementariërs nog een ruim gemeten eindejaars- en paasreces. De openbare vergaderingen zijn slechts één aspect van de parlementaire bedrijvigheid. Belangrijk voor bereidend werk wordt verricht in de commissieverga deringen, waar de wetsontwerpen der regering en de wetsvoorstellen van collega's in detail worden onder zocht. Dit commissiewerk, hoe noodzakelijk ook, ver loopt echter zeer omslachtig, zodat Kamer en/of Se naat, ondanks hun korte zittijd, herhaaldelijk niet bij een kunnen komen bij gebrek aan werk. Tot voor kort was het trouwens zo, dat Kamer en Senaat, zowel in de commissies als in de openbare vergaderingen, handel den alsof het hele voorgelegde probleem voor het eerst aan de orde was, en niet reeds langdurig door de andere Kamer was besproken. Vandaar dat de produk- tiviteit van het parlementaire apparaat in België uiter mate gering is, waarin meteen een verklaring ligt voor het feit dat tal van kwesties en problemen zolang blij ven slepen. De huidige zittijd zal uitzonderlijk kort 7Ün. Uiterlijk op 26 mei 1965 moeten in België nieuwe parlementsverkiezingen worden gehouden. Dat betekent, dat de Kamers uiterlijk half april worden ont bonden. De ministers zullen hun best doen om de begrotingen van hun depar tementen nog goedgekeurd te krijgen en voor het overige zal alles in het teken staan van de komende verkiezingen, dit is in het teken van de Waals-Vlaamsc verhoudingen. Daaraan zal zelfs een „technische" kwestie, zoals het Neder lands-Belgisch Schelde-Rijnverdrag niet kunnen ontsnappen. Zoals men weet hebben een aantal Walen en vooral Luikenaars van de clausule der waterbevoorrading uit de Maas hun stokpaardje gemaakt om het hele verdrag te kelderen of tenminste op de lange baan te schuiven. Zij ma ken er geen geheim van, dat ze tegen het verdrag gekant zijn, omdat naar zij zeggen de hele miljardenonder neming een eenzijdige begunstiging is van het Vlaamse landsgedeelte, waar van de Walen mede de lasten en al léén de risico's moeten dragen. On danks die campagne gelooft de Belgi sche regering dat beide Kamers het verdrag in januari 1965 zullen hebben bekrachtigd, zodat het in hetzelfde jaar een begin van uitvoering kan krijgen. Een ander struikelblok voor de rege ring wordt ev,eneens opgeruimd, n.l. de anti-Degrelle-wet. De Vlaamse CVP had eerst aangekondigd dat ze zich tegen het verlengen van de verjaringstermijn van 20 tot 30 jaar zou verzetten, omdat daar door de ballingschap zou worden ver lengd, niet alleen van de ex-Rexistenlei- der, maar tevens van vele verdienstelijke Vlamingen, die door de onbeheerste wraakjustitie van de krijgsraden in de eerste jaren na de oorlog reeds hard ge noeg werden gestraft voor hun politieke vergissingen. De minister van Justitie verklaarde zich bereid, aan de nog onge veer 1.300 in ballingschap levende Belgen gratie te verlenen. Van die gratie zou slechts een 50-tal personen worden uit gesloten, die zich schuldig maakten aan o.m. verraad. Rond de Voerstreek zullen de komende weken de Waals-Vlaamse hartstochten zeker weer fel oplaaien. Men herinnert zich dat dit kleine gebied, vlak tegen de Zuidlimburgse grens, van de Waalse pro vincie werd losgemaakt en administratief overgeheveld naar Belgisch-Limburg. Bij die maatregel hebben de Walen zich nooit neergelegd en hun partijgangers Hoe dat dit precies zal gebeuren? De maakten van de oas gehouden gemeente raadsverkiezingen gebruik, om de terug keer naar Luik ie eisen. De „Luikse" lijs ten haalden in ieder der zes betrokken gemeenten de overhand. De Walen inter preteren die stemming als een referen dum. en verzoeken het parlement de overhevelingswet in te trekken. In die zin werd reeds een wetsvoorstel inge diend en werd een interpellatie aange kondigd. Wie de verhoudingen in de Voerstreek kent, weet, dat hier van een werkelijk vrij „referendum" geen sprake is geweest. Zowel de Vlaamse C.V.P. als de Vlaamse socialiseten hebben al laten weten dat van wijzigingen geen sprake kan zijn, wil het hele taalwetten-compro mis niet in het gedrang komen. De Vla mingen zouden dan immers teruggave eisen van het aan Henegouwen afgestane gebied van Komen-Moeskroen, dat zowel in oppervlakte als in bevolkingsaantal veel belangrijker is dan de Voerstreek. Wat niet belet dat de conservatieve Brusselse ..La Libre Belgique" de Vla mingen heeft uitgenodigd, de Voer streek vrijwillig, als blijk van goede wil en als bewijs dat ze van hun meer derheidspositie geen misbruik willen maken, aan Luik terug te geven. Als tegenprestatie zouden de Walen afzien van het eisen van waarborgen tegen minorisatie. En hiermee zitten we volop in de pro blematiek der politieke structuurvormin gen in België. Het unitaire België vol gens 19e eeuwse opvatting heeft afge daan. Een grondwetsherziening werk voor het komende parlement moet de betrekkingen tussen Walen en Vlamin gen regelen, en het is de taak van het huidige parlement, aan te duiden welke grondwetsartikelen voor herziening vat baar zijn. Hieraan werd al lang gedokterd, zon der definitief resultaat. De drie Belgi sche traditionele partijen (christelijken, socialisten, liberalen) zoeken het in de richting van een zgn. „gekwalificeerde" meerderheid voor alle Waals-Vlaamse kwesties. Dit betekent, dat de Vlaamse parlementaire meerderheid nooit bij machte kan zijn op eigen houtje een wet goed te keuren die geen genade vindt bij de Waalse parlementaire minderheid. CVP zou voor dergelijke „voorbehou den kwesties" een stemmenmeerderheid willen van twee-derde, de socialisten wil len een „tweevoudige meerderheid" (van Walen èn Vlamingen) en de liberalen die hebben uitgerekend dat zulk stelsel in de praktijk nog slechts ruimte zou la ten voor Rooms-rode meerderheden, hou den het bij een „paritaire Senaat", waarin evenveel Walen als Vlamingen zouden zetelen. Inmiddels dringt de tijd, en het is de waarnemers opgevallen dat koning Boudewijn de jongste weken vele leiden de figuren der drie traditionele partijen bij zich heeft ontboden, ongetwijfeld om de weg naar een akkoord te vergemak kelijken. Want er is nog een andere kwestie die moet worden geregeld: de parlementaire zetel aanpassing. De jongste volkstelling heeft officieel bewezen wat eenieder al wist: dat er in België heel wat meer Vlamingen leven dan Walen en Brusse laars samen. Het democratische gevolg daarvan zal zijn, dat in het parlement de Vlamingen een volstrekte meerderheid zullen bezitten. Om de Waalse achterdocht weg te ne men, waren de Vlaamse vleugels der tra ditionele partijen' bereid, een parallel lisme in acht te nemen tussen de wet op de zetelaanpassing en de grondwether ziening. Zou echter blijken dat de tra ditionele partijen niet bij machte zijn om een compromis te vinden over de voorgenomen grondwetsherziening dan zouden de Vlaamse parlementairen ten overstaan van hun kiezers verplicht zijn vóór de aanstaande verkiezingen de ze telaanpassing af te dwingen. Stellig zou die wet een stemmenmeerderheid beha len, maar die stemming zou meteen een zodanige Vlaams-Waalse tegenstelling aan het licht brengen dat de Waalse mi nisters, solidair met hun parlementaire collega's, genoopt zouden zijn hun ont slag aan te bieden, wat meteen de val van de regering, vervroegde parlements ontbinding en nieuwe verkiezingen zon der zetelaanpassing en zónder akkoord over de grondwetsherziening met zich zou brengen. Een somber perspectief. Zó somber zelfs, dat mag worden aangenomen dat alle gevestigde machten in België zich zullen inspannen opdat deze crisis zonder voor gaande wordt vermeden: van de „bon sens beige" wordt dus weer een mirakel verwacht. Koeala Loempocr. - De Maleisische rege ring verbiedt vanaf vandaag dat haar ha vens en vliegvelden worden aangedaan door buitenlandse schepen en vliegiuigen, die wapens, munitie en andere militaire uitrusting naar Indonesië vervoeren. Met ingang van 1 januari zal bovendien een algemeen embargo van kracht wor den. op alle soort transporten bestemd voor Indonesië. Deze beperkende maatregelen zullen tot gevolg hebben, dat de haven van Sig napore, een belangrijk knooppunt voor het Verre Oosten, door een groot aantal schepen niet meer zal worden aangedaan. Een woordvoerder van het ministerie van defensie verklaarde, dat men zich er van bewust is, dat dit transport-em bargo „de internationale scheepvaart veel last zal bezorgen". Intussen zijn 200 Britse mariniers gis teren geland op de eilanden voor de kust van Mersing, aan de oostkust van Johore. de zuidelijke punt van Malakka. Het doel van de actie is het gebied te controleren op de mogelijke aanwezigheid van Indo nesische infiltranten. Hij wilde niet zeggen hoeveel mariniers bij de landingen betrokken zijn maar volgens berichten uit het betrokken ge bied zouden minstens 200 mariniers aan land zijn gegaan. Advertentie» Kies voor rookplezler -f hobbyvertier 20 MAAL PLEZIER VAN EEN 10 STUKS DOOS 73 jaar vooraanstaand vakmanschap in elke sigaar plus 'n bijzonder bandje om elke sigaar. 4 bandkleur- series, samen 40 bandjes groot, met 10 rake reprodukties van kleurige stadsgezichtfoto's. Probeer óók eens: BRILLANT 27ct ROMANCE 29ct No. 14 12ct eveneens met 10 reprodukties. Senoritas DERK DE VRIES - sigarenfabrieken Vakmanschap sinds 1890 (Advertentie) VATICAANSTAD De concilievaders hebben praktisch eenstemmig met slechts 12, 4 resp. 23 tegenstemmen hun goedkeuring gehecht aan de laatste drie hoofdstukken van het schema over de Kerk. Vandaag stemt het concilie over 2641/D4 Mimisets, de elegante drie-in-één bijschuiftafeltjes in een ver assende stijlvariatie van rijkglanzend notenhout tot de uitvoering met gedistingeerd mallederen blad. vanaf 199.- ^Ul!aU'euils met t'jkgeborduurde bloemmotieven in een cïiii in e.0n'Jt van houtsnijwerk. Franse charme en koninklijke euze vanaf 345.- nitIon ^vo'rfioÜ68' een even charmant als origineel geschenk uit een gevarieerde succescollectie van 99.- tot 148,» nr,nkl'itChnennui!nnTm,han?lq z'in de sierlijke tijdschriftentafeltjes die met matlederen blad.6" Een Stijlvolle combinatie van mjonie dit schema als geheel. Na een positieve uitslag kan het schema over de Kerk in de openbare sluitingszitting van zaterdag a.s. officieel worden afgekondigd. Ook de verklaring over de joden in haar herziene versie is aan de concilie vaders uitgereikt. Zij zullen er vrijdag hun stem over uitbrengen. De verkla ring over de joden is uitgebreid tot de andere godsdiensten en als gevolg daar van luidt de titel thans „De houding dei- Kerk tegenover de niet-christelijke gods diensten". Wanneer de stemming vrijdag gunstig uitvalt, zal ook deze verklaring zaterdag a.s. officieel kunnen worden be vestigd door het concilie. De tekst van het vierde artikel van de verklaring over de betrekkingen met de niet-christelijke godsdiensten, dat over de joden handelt, is verstrekt naar het verlangen van vele concilievaders die het joodse volk als zodanig gezuiverd wil den zien van de blaam van „godsmoord" en de verantwoordelijkheid voor de krui siging van Christus. Veel bisschoppen hebben er bij de con cilieleiding op aangedrongen in deze zit ting ook nog de verklaring over de gods dienstvrijheid af te werken. Deze verkla ring welke nagenoeg geheel is omge werkt, wordt daarom vandaag nog in voorlopige stemming gebracht. Deze voorlopige stemming zal moeten beslis sen of er eerst nog over de herziene tekst zal moeten worden gediscussieerd, of dat zij direct in eindstemming kan worden ge bracht. Wanneer tot discussie zou wor den besloten betekent dit, dat de verkla ring over de godsdienstvrijheid zaterdag niet door het concilie zal kunnen wor den bevestigd. Voor de tweede maal heeft paus Paulus een werkbijeenkomst van het concilie bijgewoond. Hij was gisteren aanwezig bij de voortgezette behandeling van het schema over de priesteropleiding. De paus bleef echter niet tot het einde van de vergadering. EEN NOG GAVE zware vliegtuigbom uit de tweede wereldoorlog is gisteren blootgelegd in een van de drukste wij ken van Warchau. BONN De Amerikaanse ondermi- dat de vertraging van het plan, een gc nister van buitenlandse zaken George {volg van de nieuwe voorstellen van dr Ball heeft gisteren voor zijn vera" t i Duitsland gezegd te verwachten, rat O - Verenigde Staten rond het komende einde een verdrag zullen kunnen sir' over de voorgestelde multilaterale k strijdmacht, die, zo zei hij nadrukkelijk, in geen enkel opzicht tegen de Franse regering was gericht. iise Labourregering. niet tot „oen pa den" zou oplopen. Zij zal „veel? i aar weken" in beslag nemen, aldi minister. Uit Westduitse regeringskringen werd vernomen, dat Ball aan kanselier Erhard vertrouwelijk te kennen had gegeven, dat de Amerikaanse regering graag zou zien, dat West-Duitsland zijn standpunt ten aanzien van de M.L.F., na verder overleg met Washington en Londen, wij zigt. In Westduitse kringen wordt ver wacht, dat er nu een adempauze zal ko men wat de M.L.F. betreft. Dit wordt opgevat als een wenk aan de tegen het Amerikaanse voorstel gekante Franse re gering, dat Bonn in deze geen overhaaste stappen wil doen. Ook kan de Duitse mi nister van buitenlandse zaken Schroeder nu zijn Britse Labour-collega Walker be langstelling toezeggen voor nadere con crete Britse suggesties op dit punt. Volgens waarnemers ondergaan zowel de Westduitse als de Amerikaanse op vattingen over het tot stand brengen van een multilaterale kernstrijdmacht thans bepaalde wijzigingen. In de Duitse pers wordt door deskundigen de waarde van een dergelijke strijdmacht volgens de huidige plannen steeds meer in twijfel getrokken, niet alleen vanuit militair, maar ook vanuit politiek gezichtspunt. Ook Duitse functionarissen, die achter de M.L.F.-plannen staan, zouden nu van me ning zijn, dat Washington ernstig reke ning dient te houden met de mening van er tegen gekante NAVO-leden. Behalve Frankrijk zouden tot deze laatste catego rie ook Canada, Denemarken en Noor wegen gerekend moeten worden. België zou eveneens het Franse gezichtpunt de len. De Westduitse minister van defensie. Kai-Uwe von Hassel, heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Amerika verklaard, dat de M.L.F. onder het bevel zou moe ten staan van de opperbevelhebber van de NAVO. Hij zei ervan overtuigd te zijn. Een grote brand heeft gisteren de boerderij „Craayenstcin" in de Houtrakpolder in de as gelegd. De oorzaak van de brand moet waar schijnlijk gezocht worden in kort sluiting. De gehele vlas- en tarwe oogst, die in liet pand was opgesla gen, ging verloren; een viertal pin ken kon vorden gered. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. DEN HAAG In opdracht van de officier van justitie te Den Haag is met betrekking tot de toegangsprijs van de pier in Scheveningen, die onlangs is ver hoogd van 0,50 tot ƒ1,per persoon, een nieuw proces-verhaal opgemaakt ter zake van voortgezette overtreding van de prijzenwet. Er zal niet opnieuw worden overge gaan tot het treffen van voorlopige maat regelen. In het algemeen wordt bij prijs- overtredingen. ook als deze van ernstige aard zijn, niet verder gegaan dan het op maken van proces-verbaal en een daaruit voortvloeiende strafvervolging Destijds verden echter reeds aanstonds maatregelen genomen om aan de onge oorloofde prijsberekening een einde te maken. De niet-naleving van de prijsaan- wijzing vond n.l. plaats in het vakantie seizoen en had voorts aanleiding kunnen geven tot soortgelijke prijsverhogingen elders. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Extrapersoneel van de zedenpolitie is sinds enkele nachten in de weer rondom de 's-Gravenzandelaan te Den Haag, om een aanrander te vin den, die al vjjf maal in het holst van de nacht de huizen is binnengedrongen. In haar werkzaamheden wordt de poli tie geassisteerd door de buurtbewoners, die koste wat kost het individu in han den willen krijgen. Op aanwijzingen van een vrouw ls een jongeman aangehouden die in de buurt rondscharrelde Het bleek echter, dat hij niet de gezochte was. Politie en omwo nenden hebben een vrij nauwkeurig sig nalement van de aanrander. Volgens de betrokken vrouwen is hij ongeveer 25 jaar, 1,80 m lang, van flink postuur, heeft donkerblond haar en mist een voor tand. Een huisvrouw in de Van Dam straat was in de nacht van 3 op 4 novem ber het eerste slachtoffer. De aanrander opende met een loper het slot van de voordeur en kwam in de slaapkamer. waar de vrouw op dat moment alleen was. Hevig gillend verweerde zij zich, waarna de man de vlucht nam. Nog dezelfde nacht deed hij in de Jacoba- straat nog een poging, echter ook zonder dat hij zijn voornemen kon uitvoeren. Voorts is er melding van gemaakt, dat hij een huis in de Schapenlaan is binnen gedrongen en dat hij op 13 november in de slaapkamers van twee huizen aan de 's-Gravenzandelaan heeft gestaan Bij een van deze gevallen rukte hij een py jama aan flarden. Bij drie van zijn po gingen trof hij een vrouw alleen thuis, omdat haar man uit werken was. Bij de twee andere pogingen kwam hij tegen over een echtgenoot te staan. De buurt bewoners veronderstellen, dat de aanran der in de omgeving goed bekend moet zijn. De politie geeft (de wellicht over bodige) raad aan de buurtbewoners de voordeur 's nachts op de knip te doen, omdat het bij de verouderde huizen ter plaatse niet moeilijk is met een loper binnen te komen, zoals de aanrander deed* ROME De Italiaans regering heeft de twee secretarissen van de Egyptische ambassade in Rome die betrokken waren bij de ontvoering van de Israëlische agent Dahan tot personae non gratae verklaard. Zij kregen hevel woensdag het land te verlaten. Italië heeft een zeer I krachtig protest ingediend bij de Egyptische ambassadeur, Amnied Naguib Masjin, die verklaard heeft het gebeurde zeer te betreuren en daarin geen enkel aandeel te heb ben gehad. De Egyptische diplomaten die bij het incident waren betrokken zijn Abdel Moneim el Neklawy en Selim Osman el Sayed, beiden eerste ambassadese cretaris. Joseph Dahan, de gevangene" in de kist, bezit volgens de politie van Napels een door het Marokkaanse consulaat in Damascus afgegeven paspoort. In Rome is al eerder geopperd dat de man wiens ontvoering dinsdag misluk te. een agent van Israël is De grote zorg die aan de kist is besteed, waar mee de ontvoeringspoging is onderno men doet tevens veronderstellen dat de ..verpakking" wel vaker voor hetzelfde doel is gebruikt. De politie zegt dat de betrokken man, de dertigjarige Marokkaan Dahan. haar heeft verteld dat hij op 5 maart 1934 te Oujda in Marokko is geboren. Hij had Spaanse ouders. Dahan zegt zeven talen te spreken en enige tijd tolk bij de am bassade van de V.A.R in Rome te zijn geweest. Dahan kwam in een verdoofde toe stand uit een met leer en strobalen be klede kist. die als diplomatieke bagage van Rome naar Kairo zou worden ge vlogen. Ambassadepersoneel van de VAR gaf de kist bij de luchthaven af en nam hem weer ijlings nvee toen de douane door kreten van de opgesloten Dahan waakzaam werd. De politie slaagde erin de kist op een vluchtende truck te achterhalen. Dahan verklaarde bij zijn bevrijding in Rome te zijn over vallen en door injecties bewusteloos te zijn geraakt. De politie veronderstelt dat het ver traagde vertrek van het vliegtuig de redding van Dahan is geweest. Het ver dovingsmiddel had kennelijk moeten werken tot het vliegtuig zou zijn ver trokken Het toestel vertrok echter twee uur te laat Dahan kwam bij bewu- zijn en slaagde erin aandacht te trek ken. De kist was geadresseerd aan het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VAR. Het interimrapport van de zogeheten pacifica.tiecommissie in radio- en te levisiezaken geeft nog heel weini" hou vast op de nabije en toekomstige struc tuur van het etherbestel. Een meerder held komt met een beperkte oprichtir» voor het invoeren van reclame in c) televisie, maar zegt er tegelijk bij d- het de vraag is of het beroemde ak koord van Wassenaar deze oplossin: toelaat. Minister Bot stelt in zijn sobere be geleidingsbrief een deel van de oplos sing, exploitatie van reclame door dr pers, al direct op losse schroeven. Dr klap op de vuurpijl is dat alle leder zich het recht voorbehouden om bij he' definitieve standpunt, dat op 1 jul' 1965 moet worden uitgebracht, hun voorlopige standpunt vaarwel te zeg gen. Óm de grap nog mooier te ma ken blijkt, dat juist de kampioenen voo de reclametelevisie met name dc V.V.D. voorlopig niet van invoering van reclame in de televisie willen we ten. Zij zijn natuurlijk bevreesd dat no, komende zendgemachtigden dan buitel spel komen te staan. Toch zijn de op vattingen van de meerderheid van dr commissie om snel met reclame in d televisie te beginnen helemaal niet z gek. Het is b.v. onvoorstelbaar da deze leden het beginsel van scheidir. van reclame en programma's nog ooi zullen kunnen verlaten. De praktisch stellingname, dat het bedrijfslevej deze reclamevorm niet ontzegd kar worden, en dat reclame-inkomsten dc ontwikkeling van de televisie ten goede zullen komen, zijn eveneens moeilijk aanvechtbaar. Dat de ,,Pers'' he' meest geschikt is de reclamebood schappen te exploiteren, vindt bij on. zeer zeker geen bestlijding Alleen daar bestaat een diep gewor telde traditie van scheiding van re dactionele inhoud (in de televisie he programma) en reclame. Dat ook eei deel van de inkomsten aan de pers toe vloeien vindt, zijn rechtvaardigmg in het belang van het voortbestaan va. deze pers in een vrij en democratise! land. waar met alleen economisch? waarden tellen. Dat minister Bot hi^ een vraagteken zet, verbaast ons ir hoge mate. En dat niet alleen omda er een duidelijke toezegging van de regering is. Het is dan ook te begrijpen, dat zo wel het bestuur van de Vereniging d' Nederlandse Dagbladpers als de groej publieksbladen van de Nederlands? Organisatie van Tijdschrift-uitgevers op de ketting zijn gesprongen en luid uit drukking hebben gegeven aan hun be zorgdheid over het voorbehoud, dat dp regering zo maakt. Ze zien grote ge varen van de democratische menings vorming in ons land. als de pers bui tenspel zou worden gezet. Er zijn blijk baar nog altijd departementale krach ten. die onder de indruk staan van leuzen als ..onafhankelijkheid", waa mee in de debatten zo druk gezwaai'' wordt. We hopen, dat de volksverte genwoordiging open oog zal houd? voor de grote goederen, die hier op he spel staan. Intussen verwijzen wij naar het berich van onze Haagse redactie op pagina 1 dat we later ontvingen en waaruit blijk dat in het. interim-rapport en de begelei dende brief van de minister politiek d> namiet zit. (Advertentie) WASHINGTON Minister McNamara heeft medegedeeld, dat binnenkort 95 militaire installaties in binnen- en bui tenland, die overbodig zijn geworden, zullen worden gesloten. De namen der betrokken bases in de Verenigde Staten zullen vandaag worden bekendgemaakt, doch die in het buiten land eerst als de besprekingen met de daarbij betrokken regeringen voltooid zullen zijn. Vijf Europese landen zijn bij deze maatregel betrokken. i (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De minister van O.K. en W. mr. Th. Bot overweegt de opstel ling van een tienjarenplan voor ons on derwijs. Hij zei woensdag tijdens de be handeling van zijn begroting door de Tweede Kamercommissie, dat de uit gaven voor het onderwijs met sprongen omhoog zullen moeten gaan Wanneer men uitgaat van alle reële thans leven de wensen, zal de begroting van 2 mil jard gulden in 1960, via vier miljard in 1970 tot zes miljard in 1975 stijgen. Het aandeel van het onderwijs in pro centen van het nationaal inkomen zal toenemen van 4,7 in 1960 tot 8 in 1975. Uit al deze gegevens kwam de mi nister tot de conclusie, dat het zonder planning eenvoudig niet gaat. Daarbij komt, dat van de zijde van de Kamer op veel grotere efficiency worden aange drongen. gekoppeld aan een wetenschap- penlijk onderzoek. Mr. Bot erkende, dat wetenschappelijk research bijzonder ur gent is Een werkgroep is onlangs met een studie gereedgekomen. De bewinds man kondigde thans de oprichting aan, uiterlijk per 1 februari 1965 van de stichting ondezoek onderwijs. Hierin zullen de researchinstituten, de paeda- gogische centra en de onderwijsinstel lingen vertegenwoordigd zijn

de Stem | 1964 | | pagina 11