Exotisch ASTMA 1 ver Wadend door het Sloe Kwalijk spelletje van gevluchte Oostduitser Bruggehoofd Overgave Veilig! Nachtkaars 15 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 15 ERSTANDEN NAAR ENGELAND? voor vakantie of zaken GA PER HARWICH-BOOT U VAART ER WEL BIJ Teruggaan uitgesloten HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Café afgebrand nu in 30 seconden verlicht Docenten worden artiesten Maling aan kunst Niet doen Stille afbraak Besturen Wie weet Aleer contact T oeristenbelasting Qeen boodschap T ilburg •Zelfbewuster Pippin 1 75 53—57, 70 47— 60 26—28, 55 20—21, 2 70 31, 55 16. 2D 13, 3-grof 14—25, ürdraai, Golden Delicious 1 -45. 75 45, 70 43, 2 80 26—33, 24—32, 65 16—28, 60 12, 3-grof 6, Zoete Ermgaard 2 60 28, Lombart Calville 1 85 20 75 15—20, 70 15—18, 65 12, Laxton Superbe 1 75 27, 70 loordraai, 3-grof 12, Valappe- li, Geplukte Kroet doordraai, oet doordraai; Peren: Saint 24, 70 24—25, 60 23, 2 80 23, 2 D 16, 3-grof 17, 3-fijn 13; Paris 1 70 20. 65 18, 60 16, 17, 70 18, 65 17, 60 17, 55 14. 'of 13, 3-fijn 8; Gieser Wilde- 50 48, 2'60 56, 55 48, 50 43. )SCH, 17 november. Gol- s 80-85 41. 70-80 35—40, 3 12— •t 75-80 23, prei 12—16, knol- B 714, C 3, boerenkool A wittekool 1011, breekpeen en 26, waspeen 30, uien 20, 72130, afw. 86, bloemkool ese kool 7, andijvie 1225, spruiten AAE 109113, AAI tl 82—90, AE 80—83, AI 62— 7, BI 33, Bil 30, ongeschoond >AM, 17 nov. Totale aan- eekaanvoer 4423. vette koeien gebruiksvee 503, vette kal- jraskalveren 140, nucht. kal- varkens 11, lopers 70, paar- ens 11, schapen of lammeren of geiten 42. Prijzen in een* vette koeien le kw. 365-400, 55, 3e kw. 300-320: vette kal- 60. 325-340. 315-325; slacht- 220, 200. Prijzen in guldens raskalveren 570, 470, 380; ilveren 255, 24A 235; lopers biggen 60. "0; schapen lammeren 1? 100; kalf- ien 1525, 11050: vare 950, 850; vaa en 1160. 950, i 850, 750, 650. Overzicht: aanvoer iets minder dan c, handel kalm, prijzen als orstkoeien 2,70-2,90 per kg; en minder, tamelijk, iets stij- van 3,60-3.70 per kg; gras* nmerkelijk minder, kalm, als c; nuchtere kalveren als vo- -edelijk, wat stijver, mestkal- 65 per stuk; lopers en bigger nelijk, iets hoger; slachtpaar- traag, gedrukt; schapen er ets minder, rustig, prijshou en melkkoeien gewoon, rus idend; vare koeien iets kor onveranderd; vaarzen en pin ninder, lui, onveranderd. 289 (onv.). Rheinfelden 21 tenheim 264 29), Straats- 44), Maxau 389 15). 160 60), Mannheim 204 einbach 163 32), Maim Bingen 144 22), Kaub 139 462 140), Koblenz 212 den 165 69), Emmerik 199 >bith 886 37), Nijmegen Arnhem 706 24), Eefde 25), Deventer 134 29) (4. 70), Borgharen 429' ielfeld 1263 115), Grav sluis 561 39), Ruhrort 321 (Advertentie) 6/11 17/11 166 V4 168% toen 221 h 225 te 212 212 122 123 64 b 64 Yt 477 470 x BB 206 206 438 440 Q 190 190 217 217 1 526 529 104 108 eet 316 318 >rg 987 ueiioieuiD 43.50 43 t 516 i 429 432 1 ibu.ZO 161 1 20 161.-tl» 1O2.30 1845 10 299u x 4.952,50 3375 3375 3300 m 78 77 b 464 461 Va 91 90 V4 54 53 H ej 2ite 37% IC 87 te 88 t 9678 98% 1)0 It 80 V2 43 Va 45% 58% 59te 35% 55% a cd laan cd bieden laan en laten so dividend olalm (Advertentie) Per dagboot: Een heerlijke ontspanning. Alle tijd om uw zaken voor te bereiden. Telefoon aan boord. Voortreffelijk eten. "Tax-free" shop. Vertrektijd: dagelijks 12.00 uur. :V; Historisch feuilleton naar het boek „The eighty-five days" van R. W. THOMPSON In de nacht van de le november gingen twee sappeurs in de duisternis vanuit het kleine haventje van Havenhuis op de tast Het Sloe over. Hun taak was een route van een bataljon te ontdekken en de doolhof van kreken en zoutmoerassen, riet, zeegras, zand, kleverige modder en water en een wirwar van beekjes, die naar alle richtingen stroomden. Van het begin af was generaal-majoor Hakewill Smith, commandant van de 52e Lowland Di visie, die het bevel voerde in deze drievoudige aanval op Walcheren, besloten zijn 'troepen, indien het enigszins mogelijk was, niet bloot te stellen aan de zelfmoordweg over de Sloedam. In de door hem ontvangen en in grote lijnen reeds irtgewerkte beve len werd hem maar weinig speling gegeven. De aanvallen op West-Wal- cheren waren volledig uitgewerkt en werden volgens deze plannen uitge voerd. Bij de aanval vanuit het oos ten geloofde hij, dat hij een andere oplossing dan de frontale aanval moest zoeken en weten te vinden. De enig mogelijke oplossing was een oversteek van het Sloe. In 1940 was het de Duitsers door de tegen stand die een Franse pantserdivisie had geboden, niet gelukt deze water hindernis over te steken en zij had den hun pogingen opgegeven met achterlating van 100 doden. De Duit sers zouden niet geloven dat anderen zouden slagen waar zij zelf gefaald hadden en het was voornamelijk om deze reden, dat generaal-majoor Ha kewill Smith zijn plannen wilde door zetten. Gedurende de laatste dagen van oktober bestudeerde de generaal met zijn genie-officieren vergrotingen van luchtfoto's die speciaal bij laag wa ter genomen waren en het bleek hem dat door de doolhof van kreken en beekjes een lichte verhoging liep. Het bleek een lage waterscheiding van een paar voet breedte te zijn, die misschien stevig genoeg was om een colonne goed geoefende, achter el kaar lopende mannen te dragen Het was dus een mogelijkheid en de ge neraal gaf de genisten bevel om te proberen deze weg te vinden. De tijd drong erg en terwijl de kan sen werden afgewogen, overhandig de de Canadese korps-kommandant, generaal-majoor Hakewill Smith op zijn hoofdkwartier ir Breskens zijn besluit, inhoudende dat de aanval over de Sloedam op 1 november in gezet diende te worden. Een vol uur lang vocht de divisie-commandant voor zijn plannen met de korps-com mandant. Een aanval over de dam was praktisch onuitvoerbaar. De ge hele weg was één groot mijnenveld. Wij waren zonder tanks en hopeloos in de minderheid wat geschut be trof. Generaal-majoor Hakewill Smith zettg uiteen, dat hij goede hoop had dat zijn goed geoefende troepen het Sloe zouden kunnen oversteken en dat zijn genie-officieren deze ziens wijze deelden. Maar de korpscom mandant wilde er niets van weten. Aan het eind van het onderhoud werd de divisie 48 uur uitstel verleend om een weg te zoeken en anders Onder deze omstandigheden ver lieten de twee genisten het Haven huis en zij beseften het dringende karakter van hun opgaven heel goed. Tot aan het water bleek de grond stevig te zijn, maar verderop was het een en al modder, waarin de mannen zouden wegzakken Het Sloe was op dit punt ongeveer 1500 me ter breed, waarvan bij laag water 300 tot 400 meter met water bedekt was. In feite was het een gevaarlijke van uur tot uur wisselende combi natie van land en water. Door deze modderpoel zichten de genisten zich een weg tot op 200 me ter van de vijandelijke opstellingen op Walcheren. Als de weg zee. nauw keurig zou worden afgebakend, zou een oversteek van één uur vóór tot een uur na hoog water mogelijk zijn. De oversteek zou gedeeltelijk in aan- valsboten en gedeeltelijk te voet moe ten worden uitgevoerd en de voet- weg zou bijna te smal zijn om elkaar te passeren. Er kon alleen gezegd worden, dat het niet zo slecht zou zijn als een frontale aanval over de dam en het zou net als deze een naamloze operatie zijn Een groot mijnenveld beschermde bet gehele gebied van het Havenhuis, want de Duitsers lieten niets aan het toeval over, en onder dekking van de duisternis begonnen de genisten op 1 en 2 november zich een weg te banen door dit beschermende mij nenveld. Terzelfdertijd kwam het 6e bataljon van de .Cameron Highlan ders" aan uit de omgeving van Nieuwdorp en werd gevolgd door een compagnie van de Royal Scatch Fu seliers". die hen zouden overzetten. Kort na middernacht van 2 op 3 lOvembei begonn-n «irie genisten niet het markeren van de weg over het water en acher hen scheepten de Cameronians zich in, zonder zich er eerst van overtuigd te hebben of de genisten de overkant hadden bereikt. Dit gebeurde om half vier in de morgen. Vijfenveertig minuten later bereikten zij de westelijke oever van het Sloe en hier werden zij verrast door een hevig vijandelijk vuur. Nog voor de voorste compagnie wist wat er gaande was, had hij opgehouden t« bestaan als een gevechtseenheid. Terzelfdertijd opende de vijand ook het vuur op Havenhuis. Gedurende de rest van de nacht vochten de Cameronians vaak tot aan hun middel in de modder. Weasels, die te hulp kwamen, liepen vast in de blubber. Hoe moeilijk het ook was om voorwaarts te gaan, het was ab soluut onmogelijk om terug te gaan. Bij dagaanbreken had één compag nie een klein bruggehoofd gevormd op de westelijke oever en zij behiel den dit gedurende de gehele nare dag. Praktisch zonder voedsel en munitie en met weinig hoop op af lossing voor de nacht. Overal in de modder waren mensen en materieel blijven steken. Een compagnie van de Royal Scotch" zat de gehele nacht in de modder vast. De zuide lijke wind deed het Sloe vollopen en een ijskoude mist omgaf de overle venden. De oorlogsdagboeken over die periode zijn weinig opwekkende lectuur. In de nacht van dc le no vember trof een gelukstreffer uit Walcheren een aanhanger met mu nitie en een vijandelijke munitie opslagplaats. Vijf soldaten sneuvel den, doch een compagnies-comman dant redde op heldhaftige wijze de jeeps van het bataljon. Maar hoe erg het ook aan het Sloe was, het was in ieder geval beter dan op de Sloedam en dat wisten de soldaten ook. Zij wisten dat dit brug gehoofd behouden moest worden en met een ongekende vasthoudendheid en moed behielden de Cameronians wat zij hadden en breidden dit zelfs nog uit tot een kilometer en toen de avond van de eerste dag viel, waren de Duitse gevangenen bezighouten opritten neer te leggen voor de toe gang tot de vaste wal De gevange nen wisten dat zij verloren hadden nog vóór de Cameronians beseften, dat zij gewonnen hadden, zo eenzaam voelden zij zich in dit gevecht Gedurende de gehele nacht van de 3e op de 4e november zond de brigade mensen, voedsel en munitie over terwijl de gevangenen en ge wonden werden teruggevoerd. In de ochtend van de 4e was de rechter flank in Groenenburg en die zelfde middag joeg een te hulp gesnelde compagnie van de „Highland Light Infantry" de vijand met handgrana ten van de dijken en zij kwamen hier door binnen het zicht en gehoor van de Glasgow Highlanders op de dam. Groenenburg was de laatste schakel en soldaat McGregor, die met een Bren van de heup vurende een ma chinegeweernest buiten werking stelde, waarbij zes Duitsers werden gedood, was degene die het eigenlijke contact maakte met zijn collega's. De 4e november 's morgens was de scheepvaart op de Schelde voor de eerste keer veilig. Drie mijnenvegers, die meer op hun goede gesternte ver trouwden dan op orders, begonnen zonder uitstel met de moeilijkste en gevaarlijkste opdracht van de gehele oorlog. Vele dagen zou er door een grote vloot van vaartuigen geveegd moeten worden. Het was alsof de „laatste vijandelijke divisie" zich on der water bevond en deze wilde zich nóch overgeven nóch terugtrekken. Op deze 4e november bereikten de bedoelde drie schepen, de voorboden van die welke nog zouden komen, Antwerpen. De duikers van de mari ne werkten nog in de vele vertakkin gen van de haven en de V 2's kwa men nog steeds in de stad zelf neer. Het inlichtingenrapport van het Ca nadese 2e Korps luidt eenvoudigweg: „De vijand controleert niet langer de toegangen tot de haven van Antwer pen". Op 3 november verklaarde de commandant van de Britse 52e Divisie dat Vlissingen vrij van vijanden was en diezelfde dag meldde de comman dant van de Canadese 3e Divisie, dat de operatie „Switch Back" beëindigd was. Op de zuidelijke oever was het nat te en levensgevaarlijke gevecht ten einde, waarbij de batterijen van Knokke en Heist tot zwijgen waren gebracht. Er was hard gevochten en pas op 1 november begon de vijande lijke tegenstand te verminderen. De Duitsers waren toen achter hun laat ste waterhindernis die ondergelopen land bij het kruispunt van wegen be veiligde en er restte hen geen terrein meer om zich te ontplooien. 1 november was een van die ver schrikkelijke dagen, die de mensen gedurende de laatste maand in mod der en water hadden doorgemaakt. De „Regina Rifles" en de „Canadian Scot tish" voelden zich gesterkt door de wetenschap, dat de vijand zich nog beroerder voelde dan zij zelf. Hun pa trouilles hadden geluisterd naar het gegraaf en het aanvoeren van voedsel gedurende de nacht van de 31e okto ber en bij het dagaanbreken kwamen beide bataljons onder mitrailleur kruisvuur uit verborgen opstellingen te liggen. Iedere meter water scheen ondermijnd te zijn en vijandelijk mor tiervuur verraste de troepen in open terrein toen zij zich opmaakten om alleenstaande bunkers met enorme vuursectoren aan te vallen. De vijand kon nergens meer heen en zijn ge moedstoestand was een onzekere fac tor. Er was geen tussenweg, hij gaf zich over of hij verdedigde zich tot het uiterste. De Canadese 9e Infanterie Brigade met de Canadese Highland Light In fantry onder bevel, die oprukten langs de noordelijke kustweg ondervonden alleen tegenstand van vijandelijke sluipschutters, terwijl in het zuiden de Canadese 8e Brigade oprukte over het Afleidingskanaal naar St. Anna Ter Muiden om generaal Eberding gevan gen te nemen en de Canadese krijgs gevangenen te bevrijden. Dit betekende dat het einde nabij was. Eberding zat somber en kwaad in de bataljons-mess te wachten op CORRESPONDENTIE Wy ontvingen van de heer A. Versten uit Gilze een oorlogsdag boek en een aantal foto's. De heer Versten verzuimde echter ons zijn tegenwoordige adres bekend te maken. Voor de terugzending van het materiaal dienen wy over dit adres te beschikken. Redactie (Adverten+ie) Onder druk van alle kanten en in gesloten in het midden van het klei ne voor negentig procent uit water bestaande eiland gaven de Duitsers zich tenslotte gewonnen. Werkelijke gevechten zouden alleen nog maar in het noorden gevoerd kunnen worden, maar in het zuiden waar fort Ram- mekens, dat de zuidoostelijke hoek van het eiland bewaakte, zonder praktisch een schot afgevuurd te hebben in onze handen viel, was de georganiseerde tegenstand praktisch ten einde. De wetenschap, dat de overgang over het Sloe was gelukt, begon op de zenuwen van de verdedigers te werken, die de bunkers en opstellin gen achter de dijken bij de dam be zetten. Terwijl de Cameronians door de modder voortploegden begonnen het 17e en 18e peloton van de Glas gow Highlanders terrein te winnen en te beseffen, dat zij aan de win nende hand waren. Beide ploegen hadden met een dodelijke vasthou dendheid en groot leiderschap hun posities steeds meer weten te ver beteren. Vroeg na zonsondergang wist luitenant Renwick, commandant van het 18e peloton, een tegenaan val af te slaan Hij rook de over winning en vroeg om artilleriesteun, die ook prompt kwam. Een uur later ging hij tot de tegenaanval over en elf onderofficieren en tweeëntachtig minderen van de vijand gaven zich over. Dit was nog maar een begin. Een gevangene riep anderen op zich over te geven en dit deed 130 man uit hun opstellingen komen, die op hun beurt door de machinegeweren van degenen die tot het einde toe stand wilden houden, werden neergemaaid. De gehele nacht van de 3e novem ber werkten de genisten op de dam en zij verwijderden 18 landmijnen. Maar nog steeds werden jeeps en car riers opgeblazen door anti-tankmijnen en nog velen zouden sneuvelen, voor de weg volledig van mijnen gezuiverd was. Het was een gevaarlijke dag, maar Renwick en zijn mannen namen in totaal acht officieren en 364 minde ren gevangen. Bij het vallen van de avond was het bruggehoofd plm. 4 km breed en bijna 3 km diep. Per nachtboot: Een comfortabele "tijd is geld reis" voor de zakenman Varen terwijl u slaapt, 's morgens fit in Engeland. Snelle moderne treinen brengen u naar Londen of verdere bestemmingen. Vertrektijd: dagelijks 23.40 uur. Reizen per Harwlcfi-boot Is oen modem genoegen, een veilig over steken, een zorgeloos comfort. U arriveert op tijd - een prettige zekerheid voor de zakenman en voor het vakantieplan. Ook uw auto kan mee. Neem de boot - u vaart er wel bijl Boek via DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst. het transport naar de divisie. Mis schien overdacht hij het niet opvolgen van zijn eigen bevel „om zich dood te vechten", misschien vroeg hij zich af, of zijn overgave zou leiden tot de te rechtstelling van zijn familie in Duitsland. In ieder geval was hij ter neergeslagen. Hij had een lang, hard, verloren gevecht gestreden. Maar de Duitsers waren toen nog niet werkelijk aan het einde. Afzon derlijke groepjes in kazematten eisten tot het laatste toe hun tol en zij die zich overgaven strompelden ver dwaasd en neerslachtig de Canadese linies binnen; zij waren volkomen óp. Op 2 november vielen Knokke en Heist en hierna begonnen de zuive ringsacties in het moeilijke gebied tussen Zeebrugge en het Leopoldka- naal. Het einde van deze langdurige ope ratie wordt als volgt gezien door een luitenant van de „le Lothians" en „Border Yeomanry": „2 november. Om ongeveer 14.00 uur ging de colonne op pad: drie Crocodiles, twee ChurchiÜs, twee Petards en vervolgens twee Flails. Een hoop geschut van onze kant. Geen tegenvuur ontvangen maar wij beschoten en troffen een inge graven tankkoepel, een ingebeton- neerd kanon en beschadigden twee kazematten. Wij schoten van korte afstand en alhoewel het gemakke lijk was, waren de resultaten zeer bevredigend; de tankkoepel barstte open en een directe treffer maakte het kanon onbruikbaar. Spoedig hierna verschenen 80 gevangenen met een witte vlag, waarop wij het vuren staakten. Wij reden voort en om 18.00 uur wer den we afgelost en reden terug naar Knokke. De tegenstand was ten einde en om 07.30 uur de volgende morgen hadden de laatste Duitsers in België zich overgegeven." Het officiële einde van de operatie „Switchback" kwam de 30e november om 09.30 uur. De strijd had 12.500 ge vangenen opgeleverd en hij ging ten slotte uit als een „nachtkaars". Een aantekening in het dagboek van de Canadese 9e Infanterie Brigade geeft, naar ik geloof, zeer juist de in druk die deze veldtocht in Holland op vele Canadezen maakte, weer: „Het gehele land lag in puin en rookslier ten dreven over modder en water". Wij, volwassen mensen van 1964, verbazen ons over niets meer. Raket ten, kunstmatige satellieten en compu ters hebben slechts enkele weken no dig om door ons met jij en jou te wor den aangesproken. We leven snel en we absorberen een nieuwigheid nóg sneller. Bij kinderen is dat anders en dat is nu juist het heerlijke bij hen. Mijn dochters kwamen onlangs met een sprieterig zwijgzaam kind aangestapt. Het wat verkommerde meisje werd in een zo voordelig mogelijke positie op de kamerdrempel geplaatst en mijn oudste dochter galmde plechtig: „Dit kind komt uit Australië Het meisje bloosde licht en maakte een reverence. „How are you!", riep ik, om mijn kroost te tonen dat ik een echte cosmopoliet ben. Het kind bloos de opnieuw en verdween schielijk. Ze liet een vage, transparante herinne ring bij ons achter. Ships that pass in the night", dacht ik bij mij zelf met een flauwe bewondering voor mijn eigen aanpassingsvermogen. Vanaf die dag werd er door onze kin deren uitsluitend gesproken over het kind uit Australië. Het bleek „Anna" te heten een fiere, oer-Hollandse naam, maar volgens mijn dochters had dat „Anna", zoals de Australische het uitsprak toch een uitheems tintje. Het wicht was ook in staat om een liedje te zingen. Een Hollands liedje weliswaar, maar zo werd mij duide lijk gemaakt het stemmetje waar- méé ze het zong was typisch afkomstig uit het rijk van onze tegenvoeters. Dat hoorde je zó. Mijn oudste dochter nam de rol van tolk waar. Als het Australische kind ergens een boodschap moest doen, dan ging mijn dochter mee om het Austra lische Nederlands van het magere meisje in haar eigen Brabantse Neder lands te vertalen. Mijn andere dochter zwierf er als een satelliet omheen. Zij had niet de moed om het Australische kind rechtstree,ks aan te spreken, maar wel was zij in de gelukkige omstandigheid, elk ge baartje als „typisch Australisch" te her kennen. „Anna heeft vanmorgen Australisch ge-elastiek-springd"zei ze bijvoor beeld op een dag. Of: „Gisteren zag ik Anna met een poes op schoot zitten. Ze zat zo echt Australisch te glim lachen Anna was zich waarschijnlijk niet be wust van de vurigheid van de bewon dering, al ging ze zich er wel naar ge dragen. Mijn dochters vlogen voor haar. En zieop een zeker moment ging Anna er toe over om in een zelfge maakt brabbeltaaltje Australische im pulsen toe te voegen aan de verhouding als deze dreigde te verschralen. Dat werkte fantastisch, want mijn doch ters zijn bijzonder leergierig. De televisie heeft echter roet in het eten gegooid. Sinds er op het eerste net Engelse lessen voor beginners wor den gegeven, zijn mijn dochters bezig de taal van het verenigd koninkrijk te leren en toen zij Anna als proefpersoon uitkozen, bleek deze falikant door de mand te vallen. Haar hele Australische vocabulaire bestond uit de woorden shut-upwat zoveel betekent als donder op!" Een spoedonderzoek bracht aan het licht, dat Anna als kind van een half jaar met haar ouders (teleur gestelde emigranten) naar Nederland was teruggekeerd. De uitdrukking „shut-up" was het enige Engelse dat zij in de huiselijke kring nog weieens opving. Maar a la, voor een kind vol doende om een „image" op te bouwen. Alleen die van mij trappen er niet meer in. „We zijn op zijn Australisch beetgenomen", zegt mijn oudste. Dat is natuurlijk onjuist. De kinderen zijn de dupe van hun eigen hang naar het exotische, het romantische, het heimwee naar de verre landen waar zij zo vaak van dromen. In het Nederlands natuurlijk TOMASO. FLENSBURG Een rechtbank in 'Flensburg in de bondsrepubliek heeft (zich bezig gehouden met de zaak van de i26-jarige Peter Selle, een bouwkundig ^tekenaar uit de Duitse democratische re publiek, die verleden jaar over de Elbe Paar West-Duitsland zwom. Hij liet er fzijp 24-jarig meisje Barbara achter, r papte aan met een Westduitse die op fhaar leek, en wisselde beide jonge vrou- Jwen uit. Nadat Selle was uitgeweken, hield de JOostduitse politie een oogje op Barbara. {Haar verzoeken om visa voor Tsjecho- islowakije en Roemenië, van waaruit naar het westen hoopte te kunnen ^uitwijken, werden afgewezen. Selle vond toen het volgende uit. fcHij „verloofde" zich als „Peter Hansen" frmèt het argeloze zeventienjarige West- 'duitse meisje Dorothea Voss, die veel op Barbara uit Oost-Duitsland leek. In de lente van dit jaar stelde „Peter Hansen" een reisje naar West-Berlijn ivoor Eenmaal daar, wist hij Dorothea tVoss te bewegen eens te gaan kijken aan de oostkant van de muur. Selle, die een valse identiteitskaart als „Peter Hansen" uit West-Duits land" gebruikte, en Dorothea, die haar k eigen papieren gebruikte, hadden geen moeite met de Oostduitse douane. In Oost-Berlijn stelde „Peter Hansen" Dorothea Voss voor, in een café een k kopje koffie te gaan drinken. Hij ab- DEN BRIEL De keuken van het café-restaurant ,,Het Neusje" aan de Brielse Maas in de gemeente Brielle, is dinsdag door brand verwoest. Het res- j trurant liep aanzienlijke schade op. De eigenaar-bewoner was bij het uitbreken van de brand afwezig Over de oorzaak r van de brand tast men nog in het duis- f ter De omvang van de schade is nog fniet bekend. De eigenaar was verzekerd tegen brandschade. senteerde zich even en telefoneerde naar Barbara, die ijlings naar een afgespro ken plaats buiten het café kwam. Hier gaf „Hansen" haar het identiteitsbewijs van Dorothea Voss, dat hij „voor de ze kerheid" bij zich had gestoken, en bei den reisden naar West-Berlij'n, waar ze zonder moeite aankwamen. Nadat Dorothea Voss een paar uur op „haar verloofde" had zitten wachten, probeerde ze op eigen gelegenheid langs de muur te komen. Zes weken zat ze in Oost-Berlijn gevangen. Toen gaf de Oostduitse politie de hoop op dat Selle zijn plaats zou weten In West-Duitsland is Selle beschuldigd van ontvoering en wederrechtelijke vrij heidsberoving Daarvoor zal hij terecht staan, met als getuigen Dorothea en Bar bara, de Westduitse, die ongelukkig en de Oostduitse die gelukkig werd. (Advertentie) (Advertentie) De hevigste astma-aanval wordt met één enkel Adozo-tablet be dwongen. De verlichting is on middellijk. Indien u aan astma lijdt, moet u beslist Adozo proberen! Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten. 55 55 Vrywel iedere Britse universiteit zal binnen enkele jaren voor haar onderwijs aan studenten gebruik maken van tele visie. Presentatiemethoden zullen van colleges programma's maken en de docenten, die zullen worden geregisseerd door produ cers, die de techniek van het toneel en de televisie kennen, zullen .artiesten' worden. Deze voorspelling werd dit week einde gedaan aan het einde van een televisieconferentie in het televisiecen trum van Granada in Manchester, die werd bijgewoond door lectoren en pro fessoren van de voornaamste universi teiten in het noorden van Engeland. In drie of vier jaar tijds zullen vele van deze universiteiten de beschikking heb ben over camera's, banden en terugspeel- apparatuur. Denis Forman, directeur van Granada, verklaarde dat de televisie het hele aanzien van de universiteiten kan veranderen. Televisie wordt reeds gebruikt in en kele medische en natuurwetenschappelijke afdelingen van universiteiten in Man chester, Leeds en Newcastle. Leeds zal binnenkort de benoeming van een direc teur van de televisiestudio's van de universiteit bekend maken. De Royal Academy of Dramatic Art in Londen zal per jaar twee televisiestukken opvoeren om de leerlingen de techniek van het spelen voor televisie bij te brengen. KNIPSEL KRANT Enkele jaren geleden heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek nagegaan, welke boeken favoriet waren in verschillende kringen. Toen bleek enerzijds, dat bij de Gereformeerden Anne de Vries de beste papieren had en A. M. de Jong bij de Nederlands-Hervormden en Sannie van Havelte bij de „andere kerkgenootschappen", maar ook, dat bij de „beter gesitueerden en leidinggevende personen" Havank favoriet was. Zeer vele lezers hebben n.l. maling aan kunst en dus ook aan literatuur en zij lezen alleen voor ont spanning, en zoeken het gezellige, of het brave, of het sensationele of het pikante, al naar hun voorkeur is ontwikkeld. Maar alle grote vragen over de plaats van de kunst in het leven laten hen volkomen koud. Zij vinden het alleen maar plezierig, dat er zoveel pockets zijn, die maar een daalder kosten en die je in de trein kunt laten liggen, als je ze uit hebt. (Uit „Nederlandse Gedachten") Deze week kreeg een brief van goede vrienden die schreven: het is verbijsterend hoe lief kinderen kunnen zijn als je ze niet opvoedt het wordt veel te weinig geprobeerd! (uit „Wij") Het wordt met de dag duidelijker, dat de arbeidsprestaties in Neder land omgekeerd evenredig worden aan de stijgende loonkosten. En dat is nog logisch te verklaren ook, want een arbeider heeft nu eenmaal meer oog voor zijn rechten, dan voor zijn plichten (de goeden niet te na gesproken) Voor de zelfstandige ondernemers (met hun natuurlijke prikkel tot hard werken) wordt het klimaat in Nederland daarentegen met de dag slechter. Van jaar tot jaar stijgen de lasten en men betaalt zich „blauw" aan sociale lasten, waarvan men zelf slechts ten dele profiteert, terwijl de werk nemers het volle profijt hebben tegen verlaagd tarief. Onze overheid zou eens wat meer oog moeten krijgen voor de stille afbraak in prestatie, welke een te ver doorgevoerde verzorgingspolitiek veroorzaakt. We durven zelfs te zeggen: hoe minder zelfstandige ondernemers, hoe minder arbeids prestaties. (Uit „Plattelandspost") „Besturen is een aanhoudende hoofdpijn, verlicht door aspirine van het compromis en natte doeken der voorzichtigheid". (Uit „De Magistratuur") Wij staan wel in onze slobbertruien en te nauwe broeken wat volwassen te doen op de hoeken van de straten, wij hangen wel wat onverschillig aan de bar en bestellen met een stoer gezicht ons zoveelste biertje, wij geven wel een grote mond tegen onze ouders en gooien de deur met een klap achter ons dicht, maar wie weet hoe we 's avonds in ons bed met onszelf liggen te vechten en de grijnzende negerkoppen van de nachtconcerten van de muren scheuren en het uitschreeuwen van eenzaamheid? Wie weet van onze.... gevouwen handen? (Uit „Boer en Tuinder") Wat doen de meeste Nederlanders, wanneer ze in het buitenland op vakantie gaan? Met een Nederlands gezelschap, naar een door Nederlanders geëxploiteerd hotel, met een Nederlandse keuken en samen gezellig „en dat we toffe jongens zijn" zingen. Waarom pro beren we niet wat meer met de mensen van andere landen in contact te komen? We kunnen veel van ze leren. Wat zou wat meer impro visatietalent of „we-zullen-wel-zien-mentaliteit" ons nuchtere en za kelijke Nederlanders goed doen. Onze zuiderburen zouden daarentegen wel wat „nuchterder" mogen worden. (uit „Ruim Zicht") Ik acht het van groot belang, dat de lokale overheden in staat worden gesteld om hun bestuurlijke verantwoordelijkheid te dragen; niet alleen tegenover eigen inwoners, maar ook tegenover de „gasten" in hun gemeente. En nu spijt het me te moeten vaststellen, dat de financiële mogelijkhe den, die de gemeenten hebben om ten behoeve van haar gasten iets te doen. zo ze ai niet geheel ontbreken, uitermate beperkt zfln. Zij hebben op dit ogenblik vrijwel geen andere mogelijkheid om zich tegenover de bijzondere uitgaven, die het zijn van „toeristengemeente" met zich brengt, bijzondere inkomsten te verschaffen dan de heffing van leges voor exploi tatie-vergunningen, verleend aan kampeerbedrijven. Deze leges voor exploitatie-vergunningen zijn omineuze zaken, omdat naar ik meen, de narigheid van die leges is, dat men het gevoel heeft, dat daardoor slechts een bepaalde groep van toeristen wordt getroffen. Als ik de stemming goed heb gepeild, zouden de gemeenten een hanteer bare logeergastenbelasting, die alle verblijfsrecreanten tot contribuabeien maakt, een verbetering vinden. Nu is belastingheffing ik realiseer me dat heel wel niet iets, waarvoor de Nederlander warm loopt, maar men zal ook moeten bedenken, dat ook de overheid een huishoudboekje heeft, dat geen uitgaven toelaat, wanneer er geen inkomsten tegenover staan Nieuwe taken vragen nieuwe financiële middelen.(Uit „ORKAVA"). Nu is het altijd z6 met de „boodschap" van het humanisme: het is geen boodschap in de huiselijke betekenis van dit woord. Wij hebben echt niets, dat wij iemand in de schoot kunnen werpen, we zeulen niet rond met een' tas vol oplossingen. De boodschap van het humanisme ik moet dat huishoudelijke woord nog even hanteren is zonder enige twijfeh' van subtielere aard dan men van een boodschap gewoonlijk verwacht. Wij hebben weinig te beloven, wij hebben geen oplossing gereed en nog veel akeliger op het eerste gezicht het humanisme verwijst de mens in beginsel naar zichzélf terug. (Uit „Mens en Wereld"). Eindhoven is de grootste stad in Brabant, maar Tilburg is de grootste Brabantse stad. De textielfabrikanten (fam. N.V.) beheersten vroeger de stad. Hun invloed was zo groot, dat zij andere industrieën weerden en burgemeester baron van Voorst tot Voorst remde eveneens iedere ontwikkeling in andere richting. De huidige burgemeester mr. C. J. G. Becht (bijgenaamd Kees de Sloper) is uit geheel ander hout gesneden. Hij is doortastend en onder zijn bezielende leiding wordt de binnenstad afgebroken en gemoder niseerd. Goed werken en goed wonen is zijn devies. (uit „de Utrecht-band") Plaats een arbeidersjongen uit 1920 en een uit 1964 naast elkaar en er wordt duidelijk wat ik bedoel: er is een nieuw (zelf) bewustzijn gegroeid De arbeidersjongen van 1920 was iets, die van 1964 is iemand. En de grond waarop hij zich iemand voelt mag misschien in de ogen van ver fijnde lieden van minderwaardig gehalte zijn (wat is een leren jack, een brommer, een stevig zakgeld en een bouwvakarbeidersvakantie in Valkenburg?); hij mag dan misschien zijn rijkdom nog niet op de juiste wijze kunnen gebruiken, maar hij is iemand. Hij heeft God niet meer nodig vanuit feitelijke armoede en hij zoekt de priester niet meer op om met de H. Communie, brood- en melkbonnetjes te krijgen; als hij God zoekt en de priester opzoekt dan leeft dit als vraag in hem. En daarin is hij dan evenveel als ieder ander. (uit „Jij en Ik")

de Stem | 1964 | | pagina 9