Zeeuwse redders in Scheveningen KINDERZEGELS Nieuw jaar begint met oud brood Gegadigden voor Z.-Sloe wachten af Reclame in t.v.: regering wil bedenktijd hebben FiRMAMINT NCB-kringen bespraken toestand in de landbouw PAPIEREN- CHAOS IN CHAAM and cing niet aa HOOGSTE ONDERSCHEIDING VAN CARNEGIE-HELDENFONDS Ruilverkaveling Westdorpe loopt enige vertraging op nu voor mevr. De Casembroot Provincies krijgen te weinig geld voor de recreatie ¥2 Moeilijkheden bij opspuiting Organisatie van contracttelers VRIJAF VOOR BAKKERS OP ZATERDAG 2 JANUARI picht Goes \eft bedrijfs kapitaal ad van advies wse archeologie l geschiedenis EXAMENS IOOGWATER iL Vandaag Morgen Alg. vergadering van de C.H.V. in Den Bosch Arrestatie wegens zedendelict Hoedt U neem direct In Oostburg en Hulst Uit onderzoek blijkt: Beter wonen Nog vragen DAGBLAD DE STEM VATV WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 idustrie- en havengebied in iloe. zing van dit gebied aan de Vlissingen wordt niet be- Jean derhalve zeker worden voor de thans nog bestaande Nieuw- en Sint-Joosland na van haar zelfstandigheid nog comst mag worden verwacht, uitsluitend tegemoet gezien anwege de gemeente die het tot haar grondgebied kan re de gemeente Vlissingen, om- v- en Sint-Joosland nu een- :ern is die het dichtst bij het ing van Nieuw- en Sint-Joos- Middelburg kan, gelet op het igsplan-Zuid van die gemeen- arin geïnvesteerde kapitalen, rwacht worden dat Nieuw- en land een vergeten en bevro- ek van Middelburg wordt, andsverschil tussen Middel- /lissingen zal, nu de rijksweg i-Nieuwland reeds in aanleg nabije toekomst geen rol van meer spelen. en onzer verslaggevers) Het bestuur van de Stichting Christelijk Streekziekenhuis heeft het Goese gemeente- zocht garant te willen staan oor de stichting aan te gane et nemen van een bankkre- bedrag van f 800.000, omdat die op korte termijn gedaan ten worden, op de inkomsten ggelden, opbrengsten van be- ingen en door te berekenen verbandmiddelen, vooruit zul- ente Goes staat reeds garant ie stichting gesloten leningen rag van f 9 000.000,-. Hiermee inancierd worden de aankoop ekenhuisterrein, de stichting bouwen, de aanschaf van in- n inventaris, de aanloopkos- costen van geldleningen, ir het ziekenhuis per 1 Ju// ploitatie is genomen, dringt ïoefte aan bedrijfskapitaal op, ^arantieverzoek. Allerlei uit nodig geworden, als uitbeta- >nen en salarissen, sociale las- enpremiën, voor aanschaf van aanschaf van uniformen en ding, evenals dagelijks terug uitgaven van huishoudelijke st moet ook aan de finan- ichtingen worden voldaan, die jen met de geldleningen. Ook I thans nog met de verliezen derbezetting van de aanloop kampen. Geconstateerd wordt de patiëntenbezetting sinds de ch in stijgende lijn beweegt. een onzer verslaggevers) Onlangs heeft het Zeeuv ip voor Wetenschappen te Mie en raad van advies voor at en geschiedenisonderzoek in leze werkgroep zal zich gaar Jen met de bestudering van d< ais van en de archeologie ir De raad van advies zal vol- and voor het eerst vergaderen. er is ir. E. Niemyer uit Vlis- ecretaris mr. C. Meyer bit g. Van de raad van advies ma- deel uit de heren P. v. Beve- Postma uit Zierikzee, P- J Hulst, M. P. de Bruyn ui' g, drs. J. van der Feen ui x\, C. van Hinte uit St.-Kruis M. van Hulsbergen uit Hoe ke, P. Jaspersen uit St.-Maai' irs J. M. Roof uit Goes, U' npènburger uit Amersfoort e: /an de Vijver uit Biervliet. ;terse sociologie Rijksuniversiteit te Leiden J voor doctoraal examen We Lologie de heer W. J. Kakv Den Haag donderdag 19 november gel Zeeland de volgende hoogwa Hansweert 2.30 en 14.41 uui 1.52 en 14 01 uur: Vlissingei 3.31 uur; Wemeldinge 3.01 ei s 19 uur Raadsvergadering 5EN Raadsvergadering GEN 20 uur Toneel door Nieu ams Toneel pgebouw 20 uur Alle vrouw< wereld, 18 j. eurs 20 uur Leiing mgilde tPEN 0 uur Frederilta (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Zestien redders zyn dinsdag met de hoogste onderscheiding van het Nederlandse Carnegiehelden- fonds begiftigd. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Pierrestaurant te Scheveningen reikte de voorzitter van het Carnegie-heldenfonds mr. J. Klaas- sesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, de herden kingsmedailles uit. Het betrof beman ningsleden van de Belgische sleepboot Liège en van de Nederlandse sleepbo ten Ary en Zeearend van het bergings bedrijf Van den Akker uit Vlissingen en de sleepboot En Avant, die 32 per sonen van de verbrandingsdood hebben gered na een aanvaring tussen twee tankers. Op 25 februari 1963 vond er in het Nauw van Bath aan de Westerschelde een aanvaring plaats tussen het Panamese zeetankschip Miraflores en de Engelse zeetankboot Abadesa. De Miraflores was geladen met 30.000 ton olie en de Abadesa met 18.000 ton gasolie. Direct na de aanvaring brak er brand uit aan boord van de Miraflores. De beman ning van de Belgische sleepboot Liège en van de Nederlandse sleepboten heb ben met gevaar voor eigen leven 32 van de 41 opvarenden weten te redden. Negen personen, waaronder de kapitein zijn omgekomen. In zijn toespraak wees mr. Klaassesz op de doelstelling van het Carnegiefonds, die onderscheidingen van de redders betreft, die met gevaar voor eigen le ven anderen redden of trachten te red den. In Nederland speelt zich dit voor 90 procent op het water af. Ruim 50 jaar geleden richtte de Amerikaan Car negie in een aantal Europese landen en in de Verenigde Staten een derge lijk heldenfonds op. Mr. Klaassesz schetste ondermeer de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin de redding ge schiedde. „Men is pas goed een held, wanneer men in zijn hart wel degelijk beseft welke gevaren men loopt" aldus mr. Klaassesz. Mr. Klaassesz deelde tevens mee dat de betreffende de gemaakte onkosten, die nog niet vergoed waren (ruim f 1000.-) door het Carnegiefonds een regeling getroffen was. Hierop sprak een ver tegenwoordiger van de Italiaanse am bassadeur in Nederland, signor Paolini, znn dank uit aan de redders. Het me rendeel van de bemanning, inclusief de kapitein van de Miraflores was Ita liaans. De vertegenwoordiger van de Italiaanse ambassade noemde het ge heel een typisch voorbeeld van inter nationale solidariteit. Vervolgens sprak de voorzitter van het Belgische Car negiefonds. de heer E. P. Poncelet die ondermeer betoogde, dat heldendom geen onderscheid kende in ras, politie ke kleur of nationaliteit. De twee kapiteins van de sleepboten Liege en „En Avant", respectievelijk de heren A. L. Perdaan uit Terneuzen en H. A. Gelisen uit Dordrecht vertel den hierop hun ervaringen. Kort, een voudig, maar aangrijpend vertelden beide mannen hoe ze met moeite de brandende Miraflores konden naderen, gehinderd door sterke rookontwikke ling en brandende olie op het water. Van de van het achterdek gesprongen opvarenden werden er ondermeer door de Liège 27 uit het ijs en de vlammen gehaald. De namen van de onderscheiden redders zijn de volgende: Vader en zoon A. L. en L. H Perdaan uit Terneuzen; J. A. Hamelink uit Terneuzen; F. de Baets Op de foto mr. J. Klaasesz (links) met de kapitein van de Liège, de heer A. L. Perdaan, en diens zoon uit Ter neuzen, die beiden de medaille in ont vangst mochten nemen. uit Gent. de enige Belg; E. R. J. van den Bosch uit Vlissingen; J. C. de Ha mer uit Vlissingen; A. R. Bockstael uit Philippine L. A. v. Driel uit Vlissingen A. de Looyer uit Souburg; P. Pruyssers uit Vlissingen; B. L. Roosen uit Vlis singen: H. A. Gelisen uit Dordrecht: A P. Vermeulen uit Dordrecht; J. Ma rijs uit Vlissingen; H. Henderiksen uit Vlissingen; W. A. de Hondt uit Vlis singen. ï.-k leer q,ri„„ ziln °P het ogenblik drie vestieine ^nei,ge,gadlgcien voor industrie- in hei Ueuwe zeehavengebied vallen nada? fi, uSllssingen zullen Pas inde komeJ. heid bestaat over het g ion ale dë legering. Staatssecretarii drs Bakke? sTaTer^;Zakm hetzfid- maken. pnmaire ontwikkelingskern ti'xegrondh^he't ZuidsFo™'TS'?® elektriciteit «S vierkante mau, Jer) 25-30 gulden per het Zuid-Si? aan kosten- Wanneer kern zal w„erdlpnmaire ontwikkelings kan^ ,den verheven zal de vier- rin?t£ ?r"prlJS door de priis- en re- 'uglopen^tot8 T?0" p,timaire kernen te- een redelijk bedrag. gUlden' Dlt 's meir'den|e«a'0!aen dc onderhandelingen sing znllnif j: voor industrievesti- owfchUna ean dlrecteur voor het in vrij moeilijk. havenschap ontbreekt, (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE In het ongeveer 1800 meter grote gebied ten noordoosten van Westdorpe. dat de Canis Vliet- en de St.-Anthoniepolder en een gedeelte van de Smits Schorpolder omvat en dat sinds ongeveer twee jaar onderhevig is aan een ingrijpende ruilverkaveling, hebben zich moeilijkheden voorgedaan bij het opspuiten van verschillende percelen met een totale grootte van ongeveer 35 hectare met zand, dat afkomstig is van de kanaalverbredingswerkzaamheden tussen Sas van Gent en Sluiskil. Tot nog toe heeft vier keer de pers-transportlei ding vanaf de cutterzuiger „Utrecht" van het Aannemingsbedrijf Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht het begeven, omdat de druk op de leiding te hoog moest wor den opgevoerd. Dat is ons medegedeeld door de secretaris van de ruilverkave lingscommissie, de heer G. C. van Haalst. Bovendien is gebleken dat op verschil lende stukken grond te veel zand is op gebracht, zodat die nog eens apart geëga liseerd moeten worden. Een en ander moet naar de mening van de heer Van Haalst worden geweten aan de omstan digheid dat te groot materiaal bij de zandspuitingen is ingezet en men dus bij de opspuitingswerkzaamheden niet die nuances kan bereiken, die eigenlijk nodig zouden zijn. Overigens heeft de plaatselijke ruilverkavelingscommissie niet anders dan veel waardering voor het werk van het aannemingsbedrijf, dat de kanaalverbreding tussen Sas van Gent en Sluiskil uitvaart. De N.V. Van Oord heeft de commissie beloofd een bulldozer te zullen inzetten bij het egaliseren van de percelen, waarop te grote hoeveelheden zand werden gespoten. De opspuitingen hadden in januari van het volgend jaar klaar moeten zijn. Door alle pech zullen de werkzaamheden ech ter eerst enkele maanden later aflopen. De persleidingen zullen dan 3.000.000 ku bieke meter zand naar het te verkavelen gebied hebben getransporteerd. Daarna zullen de opspuitingen van een gebied in de nabijheid van Drie Schouwen in de gemeente Axel met 5.000.000 kubieke me ter zand, afkomstig uit dezelfde bron, beginnen; op Drie Schouwen is door de gemeente Axel een nieuwe woonwijk geprojecteerd. T evredenheid Voor het overige verlopen de ruilver kavelingswerkzaamheden naar alle tevre denheid van de plaatselijke commissie, waarvan burgemeester G. van Waes van Westdorpe voorzitter is en van de meeste van de 569 belanghebbenden. In het be gin van het jaar 1963 begon men met de uitvoering van het imposante plan. De eerste aanvraag voor de ruilverkaveling deed men in 1949. In 1961 herhaalden de drie centrale landbouworganisaties, de N.C.B., de Z.L.M. en de C.B.T.B. en de VEGHEL De Coöp. Handelsvereni ging van de NCB houdt op maandag 3C november in het Bossche Casino haar al gemene vergadering. De dag begint met een H. Mis in de St.-Jan. De vergadering begint om half twaalf. De agenda ver meldt o.a. de aanwijzing van een commis sie voor balanscontrole; de verkiezing van een lid van de Raad van Toezicht en een lid van het bestuur; een inleiding door de heer A. F. Vanmoerbeke, direc teur van de Aan- en Verkoopvennoot schap van de Belgische Boerenbond. I bij de ruilverkaveling betrokken polders het verzoek. Alle werken zullen een uitgaaf van ongeveer 10.000.000 vergen. De ruilver kaveling in het betrokken gebied is een zogenaamde bijzondere: zij wordt niet bekostigd door het rijk maar door de ge noemde instanties en de belanghebben den. Het rijk heeft overigens wel een subsidie van ruim ƒ3.600.000 verleend. Het is de bedoeling dat de ruilverkave ling in 1968 klaar zal zijn. Uitbreiding Naast betere kavelindeling, betere ont sluiting en betere afwatering heeft deze ruilverkaveling het extra voordeel van 35 ha terreinwinst op thans drassige en laaggelegen grond. Voor de opspuiting begon is de teeltaar- de weggenomen om straks weer op de opgespoten grond te worden aangebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering beraadt zich nog over de vraag of, en zo ja op welke wijze het invoeren van reclame in de televisie gedurende de overgangs periode naar een definitieve regeling mogelijk is. Deze nogal povere mededeling doet minister Bot (O. K. en W.) in een brief aan de Tweede Kamer, die het interim rapport van de pacificatie-commissie over het vraagstuk van toelating van reclame op het tweede televisienet ver gezelt. Zoals inmiddels reeds bekend was. acht een meerderheid van deze pa cificatie-commissie toelating van recla me in de televisie „alleszins aanvaard baar", zoals de minister het in zijn brief noemt. Hij schrijft ook dat de regering uit drukkelijk voorbehoud wenst te maken ten opzichte van een exploitatievorm van televisie-reclame, zoals de meerder heid van de pacificatie-commissie die voorstaat. Deze meerderheid bepleit na melijk dat de gezamenlijke dagbladen en tijdschriften een naamloze vennoot schap oprichten, die de exploitatie van de reclame verzorgt. In het rapport wordt door de meer derheid van de commissie gesteld, dat de te verkrijgen baten een dubbele be stemming moeten hebben, te weten enerzijds in het fonds der kijkgelden en anderzijds als vergoeding aan die groepen, die als gevolg van toelating van reclame In de televisie schade mochten lijden, zoals de pers. De meerderheid van de pacificatie commissie heeft oog voor de bezwaren, die aan de invoering van reclame in de televisie zijn verbonden. Er worden ze ven van die bezwaren in het rapport gesignaleerd. „Het gewichtige maat schappelijke belang van een vrije en ruim geschakeerde pers zou door ver mindering van haar inkomsten uit re clame schade kunnen lijden", aldus de commissie. De (aanzienlijke) meerderheid van de commissie is evenwel van oordeel, dat een aantal van die bezwaren zich vol doende laat bestrijden, wanneer tussen de exploitant van de reclame en de or ganisaties. die de programma-uitzendin gen verzorgen, een volledige scheiding wordt tot stand gebracht. KRUISLAND Door de rijksrecher che is dinsdag de heer J. Vr. hoofd van de lagere jongensschool, aangehouden, verdacht van onoirbare handelingen met minderjarigen. In het rapport wordt aangedrongen op de oprichting van een „televisie reclameraad" (T.R.R.), die adviseert, de reclametijden vaststelt, fungeert als be roepsorgaan voor de programmaverzor- gende instanties en de exploitatiemaat- schappy, controle uitoefent en die o.m. de dagen en tijdstippen vaststelt, waar op geen reclameboodschappen zullen mogen worden uitgezonden. Bijvoor beeld op zondagen en algemeen erkende christelijke feestdagen en nationale feest- en rouwdagen. De commissie acht het noodzakelijk dat deze raad (de T.R.R.) zo breed mogelijk wordt samen gesteld. Een grote meerderheid van de com missie is van mening, zo blijkt uit het rapport, dat een percentage van ten minste zestig procent van de netto inkomsten uit reclame aan de zendge machtigden ten goede behoort te ko men. (Advertentie) VERKOUDHEID HOEST KEELPIJN DRIEP De keelonlsmeUende tabletten (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De kringen Oost burg en Hulst van de N.C.B. heb ben dinsdag de jaarlijkse vergade ring gehouden, waarop vertegen woordigers van het hoofdbestuur toelichting gaven op de stand van zaken in de landbouw en op het wel en wee binnen de standsorga nisatie. In beide gemeenten gaf de directeur-secretaris C. van Schen- del een toelichting op de begroting 1965 en hield algemeen voorzitter, de heer J. Zeegers een praatje (Van onze verslaggever) GOES De werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf zijn tot het eenslui dend advies gekomen om op zater dag 2 januari a.s. niet te bakken en niet te bezorgen. Dit betekent dat we het nieuwe jaar met oud brood zullen inzetten. We zullen op donderdag 31 december brood moeten nemen voor vier dagen. Trouwens: ook op donderdag 24 december zal de Nederlandse huis vrouw voor vier dagen brood moe ten inslaan. „Om tevreden mensen te houden moet je zo nu en dan wel eens iets doen". Dit zegt de heer J. van der Linde uit Vlis singen, voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Bakkersbond, waarin vertegen woordigd zijn de Nederlandse Bakkers- bond. de Katholieke Bakkersbond en de Christelijke Bakkerspatroons Bond. „Kijk", zo vervolgt de heer Van der Linde, „de bakkerij is een moeilijk be drijf. Een vrije zaterdag is er niet bij. Op de vakschool begin je dat al te merken. De jeugd wil niet meer. Vandaar dat we, als het even kan, een bakloze dag vast stellen om het personeel eens een keer vrij te geven". Het personeel zal op zaterdag 2 decem ber dus vrij krijgen. De heer Van der Linde ziet daarin geen groot bezwaar voor de consument. „De praktijk wijst uit dat de verkoop op zulke dagen zeer gering is. Onze mensen (de bezorgers) doen hun wijk echt met de pé in. Ze gaan met een half wagentje brood op stap en bij terugkomst blijkt dat ie de helft nog over hebben. Och ja. wat wilt u: de mensen zitten vol met oliebollen en met snoep". Volgens de heer Van der Linde heeft het publiek veel begrip voor de moeilijkheden. „Men gunt de bezorger zijn vrije dag wel", zo zegt hij. De moeilijkheden spitsen zich toe op de bezorging. „Voor feestdagen als met Kerstmis en Nieuwjaar is de bezorging eenvoudig niet meer voldoende te orga niseren. We zien ontzettend tegen die periode op". Zulle we dan op 2 januari helemaal nergens een vers broodje op de kop kun nen tikken? De heer Van der Linde dacht van wel. De bakkerspatroons zul len hier en daar nog wel wat in de oven schuiven om voor zaterdagochtend 2 januari een geringe winkelvoorraad te hebben. De voorzitter van de Zeeuwse Bakkersbond had de indruk dat de mees je bakkers hun winkels zaterdagochtend zullen openhouden. Tenslotte was hij van mening dat de consument niet al te zwaar moet tillen aan het feit dat hij twee maal brood voor vier dagen zal moeten inslaan. „Het brood blijft tegenwoordig lang vers met de moderne verpakkingsmiddelen". Traditiegetrouw heeft mevrouw S, C. de Casembrootechtgenote van de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland als eerste kinderpostzegels gekocht Zij deed dit aan het stalletje in het Mid delburgs postkantoor. Tot en met 13 januari kan men deze kinder zegels kopen. NOCH AMERIKA noch nationalistisch China weten iets af van het neerschie ten van een verkenningsvliegtuig bo ven communistisch China, waarover radio Peking een bericht de wereld in stuurde. Men neemt aan dat hier sprake is van grootspraak. HET DAGBLAD TROUW en de Zuid- af rikaanse krant Die Burger verschij nen op donderdag 26 november weer gelijktijdig met twee pagina's, waarvan beider redacties er een hebben samen gesteld. Vorig jaar vond de eerste pa- ginaruil plaats. ROTTERDAM De provincies krijgen te weinig geld voor de recreatie Dit was de teneur van een inleiding, die ir. J. P. J. Margry, directeur van de pro vinciale planologische dienst van Noord- Brabant in Rotterdam heeft gehouden op de recreatiestudiedag van de ANWB. Sinds 1960 is weliswaar het bedrag dat onderwijs kunsten en wetenschappen beschikbaar heeft voor het steunen van de provincies bij het werven van ter reinen gestegen van 600.000.- tot negen miljoen, maar dit bedrag is nog te ge ring om voor het gehele land soelaas te bieden. De heer Margry legde er de nadruk op. dat de provincie bij uitstek het li chaam is om alle activiteiten op het ge bied van de recreatie te coördineren. De regering ziet dat ook in en in de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening, die waarschijnlijk volgend jaar in wer king zal treden, is de positie van de provincies op dit gebied nog versterkt. Maar de provincie kan niet veel zonder voldoende geld Ir. Margry brak ook een lans voor het zoveel mogelijk maken van werk met werk. Hij doelde hierbij op de over tuiging dat men bij het uitvoeren van plannen niet moet vergeten, dat vaak tegelijkertijd tegen relatief weinig kos ten voorzieningen ten behoeve van de recreatie zijn te treffen. Voorbeelden daarvan achtte hij de Deltawerken en het aanleggen van toeristische routes in ruilverkavelingsplannen etc. over de toestand in de agrarische sector. In het Oostburgse hotel de Eenhoorn noemde hij de West-Zeeuwsch-Vlaamse streek door de goede landbouwgrond een bevoorrechte streek, dat dit karakter zal blijven behouden wanneer de huidige be leidslijn wordt doorgetrokken. De heer Zeegers vroeg aandacht voor de organi satie van contracttelers, die deze winter nog in het leven geroepen zal worden, Hij pleitte voor grote eenheid niet alleen in de agrarische sector, maar ook door getrokken in de politiek. Hij noemde het belangrijk invloed in de fracties te heb ben. Tot slot spoorde hij de leden aan gebruik te maken van de diensten, die overheid en standsorganisatie hebben op gericht, ten behoeve van de agrarische sector. IJ it zaai In zijn openingswoord herdacht kring voorzitter C. van Bellegem uit Eede, se cretaris «T. van Oers uit IJzendijke, die sedert de oprichting deze post met veel verve heeft bekleed. De heer E. Lansu uit Aardenburg is waarnemend secreta ris van de kring Oostburg. De heer Van Bellegem vond de invoering van de ver ordening ter bestrijding van de wilde haver voor het W.-Zeeuwsch-Vlaamse land, dat besmettingsgebied is, zeer moei lijk te verwezenlijken. Hij deelde mee dat aan de verordening wordt gedokterd en dat zij vermoedelijk over een jaar in de streek in werking kan treden. Tevre denheid bestond er over het bietensei zoen 1964. De kringvoorzitter vroeg zich bezorgd af of de uitzaai het volgend jaar niet veel te groot zal worden. Het kring bestuur Oostburg wilde als voorstel voor de algemene ledenvergadering te Eindho ven naar voren brengen, dat men een limiet moet stellen van de gemiddelde uitzaai over de laatste drie jaren ver meerderd met tien procent. Op aandrin gen van de algemeen voorzitter werd dit voorstel later ingetrokken. Andere voorstellen van 'de kring Oost burg zijn o.m.: maatregelen treffen om bij de verkoop van landbouwgrond de pacht met twaalf jaar te verlengen, ter bescherming van de pachter; de heffings verordening ter bestrijding van de rund veeziekte niet alleen op de melk, maar op de gehele veestapel te laten drukken; de kinderbijslag van de zelfstandigen ge lijkstellen aan die van de werknemers. Algemeen geestelijk adviseur J. Merkx, deed verslag o.m. over de oogstdankga- ven, die in de kring Oostburg bijna twee duizend gulden opbrachten. Hij sprak afscheidswoorden aan het adres van de kringadviseur deken A. Lievegoed en verwelkomde de nieuwe geestelijk ad viseur pastoor deken A. Dierick. Het hoofdbestuur stelde een geschenk voor de scheidende adviseur beschikbaar, die vanaf de oprichting deze functie heeft bekleed. Gevaren Rijkslandbouwconsulent ir. L. T. J. de Wit uit Axel sprak aan het eind van de bijeenkomst nog over de gevaren bij het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen. Hij deelde mee dat donderdag 17 december in Terneuzen een voorlich tingsdag zal worden georganiseerd, waar de deelnemers door deskundigen op de hoogte zullen worden gebracht met de invloed van de chemische bestrijdings middelen op de flora, fauna en volksge zondheid. Gedurende de vergadering werd on officieel afscheid genomen van de alge meen voorzitter Zeegers, die over enige tijd met pensioen gaat. Namens de kring kreeg hij een geschenk aangeboden. Ge deputeerde en kamerlid J. van Dongen noemde de heer Zeegers een voorvechter van de landbouw, die veel werk heeft verricht en aan wie veel dank is ver. schuld igd. Op de vergadering in Hulst komen wij nog nader terug. (Van een onzer verslaggevers) CHAAM. In het onderzoek naar de frauduleuze handelingen van de 45-jarige gemeente-ontvanger J. C. R. te Chaam is al vastgesteld, dat valsheid in geschrifte is gepleegd. De Verificatiedienst van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten die de controle uitvoert, vermoedt verder dat verduistering van gemeentegelden heeft plaatsgehad. De gemeente-ontvan ger, tegen wie de rijkspolitie district Breda een aanhoudingsbevel heeft uitge vaardigd, is nog steeds spoorloos. Het vermoeden bestaat, dat hij naar België is uitgeweken. De recherche van de rijkspolitie heeft in de woning van verdachte te Chaam een grote hoeveelheid bescheiden in be slag genomen. Gebleken is, dat tussen de privé-administratie ook gemeenteadmini stratie aanwezig was. Kortom, het was een papieren chaos. Het is dan ook nog niet duidelijk om hoeveelheid geld 't hier gaat. Het boekhoudkundig onderzoek kan, naar men ons verzekerde, nog wel twee tot 3 weken in beslag nemen. Bovendien wordt het onderzoek ten zeerste ver traagd, omdat R. nog steeds spoorloos is. Er heeft ook al een onder naar bankreke ningen bij de plaatselijke Boerenleen bank plaatsgehad. Ma de oorlog zijn er in Nederland heel wat woningwetwoningen gebouwd, waarvan nu al met zekerheid kan wor den gezegd, dat ze rond de tachtiger jaren een nieuw krotprobleem zullen vormen. Aan wie de schuld? Er is in de afgelopen jaren bij de volkswoning bouw dikwijls meer op kwantiteit ge let dan op kwaliteit. Ook was het niet zo, dat iedere aannemer en iedere bouwvakker er naa- streefde hoog waardig vakwerk a ff leveren. Boven dien was het sllbs. ..'.'beleid van de overheid dusdanig, dat er met name in de laatste jaren meestal slechts ..kale" woningen gebouwd konden wor den. Dat is dan een vriendelijke om schrijving voor een huis van benauwen de afmetingen zonder enig comfort. Onze voortvarende minister van Volkshuisvesting drs. Bogaers wil hier in nu verandering brengen. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij een nieuw subsidiesysteem voorge steld om de kwaliteit van de volkswo ningbouw te verbeteren. De plannen zijn nog niet geheel uitgewerkt maar wat minister Bogaers er van ontvouwd heeft doet bijzonder prettig aan. In het kort gezegd komt het plan van de minister op het volgende neer. Zeer vele werknemersgezinnen kunnen zich op het ogenblik geen hoge huur d.w.z. een woning met enig comfort veroorloven. Ze wonen of trekken daarom in huizen, die in vele geval len niet aan normale eisen van leef baarheid voldoen. Zodra het inkomen voldoende gestegen is vluchten ze er uit weg naar een woning met meer ruimte, met meer comfort. Die uittocht is op het ogenblik hij gebrek aan voldoende doorstromings- mogeiijkheden nog niet volledig op gang gekomen. Maar het staat te ge beuren. Het is niet uitgesloten, dat er dan, vooral in de grote steden, wijken flatpakhuizen komen leeg te staan. Dat gaat zo niet langer, constateert minister Bogaers. Vol vertrouwen in de verdere welvaartsontwikkeling in Nederland stelt hij nu voor de werk nemers, die zich op het ogenblik nog geen hoge huur kunnen veroorloven, toch in een volwaardige woning te laten wonen. Daartoe zal de volkswo ningbouw extra worden gesubsidieerd in die zin, dat het subsidie ieder jaar lager en de huur ieder jaar hoger wordt en wel met een percentage gelijk aan dat van de gemiddelde jaarlijkse loonsverhoging. Dit wordt dus huur- genot op afbetaling of zoals minister Bogaers zelf het uitdrukte een voor schot op de kwaliteit die past bij de komende verdere welvaartsontwikke ling. jyiet dit nieuwe subsidiesysteem wordt bereikt, dat de gezinnen, die op woningwetwoningen zijn aangewezen, in een behoorlijke woning kunnen wo nen. De volkswoningbouw als geheel wordt een investering, die het geld waard is. Het nieuwe systeem geldt overigens niet alleen voor de woningwetwonin gen. Ook voor de gesubsidieerde parti culiere bouw wil minister Bogaers de aanvangssubsidies verhogen. Of hier het harmonisch verband bewaard wordt kan beter worden beoordeeld als straks bekend zal zijn om welke aan tallen het over en weer zal gaan. Er zijn overigens nog meer vragen. Hoe aantrekkelijk het ook is de kwali teit van de volkswoningbouw te ver hogen, het voorstel-Bogaers impliceert een zekere bestedingsdwang. Wie een woning met extra subsidie toegewezen krijgt MOET ieder jaar meer huur ver wonen. Zelf zien wij hier overigens geen ernstig bezwaar in. Het moet wat waard zijn goed te wonen. Bij een niet-vrije woningmarkt kunnen zich evenwel moeilijke gevallen voordoen. Bovendien en hier duikt een heel nieuw element op zou het voorstel van minister Bogaers ook wel eens ge volgen kunnen hebben voor het loon- beleid. Gevolgen voor het loonbeleid: de minister wil in samenhang met zijn subsidievoorstel de huren met 15 a 20 procent verhogen. Wat men van die samenhang ook denken mag wij ge loven niet, dat het vandaag aan de dag verstandig is over toekomstige huur verhogingen en nog wel een zo forse te praten. Men zou er het huidige loonberaad wel eens nog moeilijker door kunnen maken. Het is immers niet te verwachten dat het vooruitzicht van een zware huurverhoging in 1966 een zeer beperkte loonstijging in 1965 voor de vakbeweging aantrekkelijk zal ma ken. Minister Bogaers heeft natuurlijk een en ander omzien. Het tekent hem, dat hij niet voor moeilijkheden terug schrikt. In zoverre zijn ideeën er toe strekken de kwaliteit van het woning bestand in Nederland te verbeteren zullen wij hem gaarne, con amore, steunen. De prijs die het zuiden heeft moeten betalen voor de bevrijding, was het the ma van de 17de uitzending in de serie van dr. De Jong. Voor de meesten van onze lezers zal dit een van de ontroerend ste uitzendingen geweest zijn. De historie herleefde in het sobere woord van de commentator, in de verhalen, die mannen van toen nu vertelden voor het t.v.- scherm. Opnieuw herleefde de doodsangst die doorstaan is. maar ook de moed der duizenden, burgers zowel als soldaten, die de strijd tegen de Duitsers met verbeten heid voerden. Op het scherm zag men hoe de land schappen werden omgewoeld of onderge- spoeld, het vuur vrat door de dorpen, honderden verdronken of kwamen op an dere wijze door het oorlogsgeweld om. De strijd om Walcheren, bastion voor Ant werpen, en de inundatie van dit eiland evenals de gevechten in Zeeuwsch-Vlaan deren betekenden een hoogtepunt in deze uitzending. Men werd opnieuw gecon fronteerd met de vreselijke ellende van die dagen, velen zullen opnieuw gehui verd hebben, maar men staat op deze avond ook verbaasd over de veerkracht van het Zeeuwse en Brabantse volk, dat zich na krachtig verweer energiek her stelde. Aangrijpend waren ook de beelden van de hongerwinter en die van de ellende in Limburg. Aan de moeilijkheden bij de we deropbouw besteedde dr. De Jong grote aandacht

de Stem | 1964 | | pagina 3