als het om sparen gaat Zeeuwsch-Vlaanderen MOUSSELINE (rijks)rondweg bij vordert uitstekend Zeei Schi Walcheren ZUID-BEVELAND Gegadigi voor Z.-S wachten Nw- en St.-Joosland ziet noodzaak opheffing niet HOOGSi CARNEt Gemeente Koewacht gemeente arbeider YoorSt.-Nicolaas! BEDRUKTE DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 GOES Burgerlijke stand Dagblad De Stem HULST HBC won eerste nederlaag wedstrij d Eerste lading styron verliet Dow Terneuzen VROOM DREESMANN Zierikzeese KVP verstoord over Kamerdeputatie KRO-opnamen Hulster koor Wat is „doelmatig bevissen" Graauwse visser in beroep Vijf motieven Kruising met Absdaalseweg nog deze week klaar Bergzicht Goes behoeft bedrijfs kapitaal Raad van advies Zeeuwse archeologie en geschiedenis EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen h™-esirrt (Advertentie) MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht Arnemuiden (Van een onzer verslaggevers) Opening „De Arne" Zaterdag 28 no vember zal het nieuwe verenigingsge bouw „De Arne" officieel worden ge opend. Deze plechtigheid wordt verricht door de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Tijdens de avonduren verzorgen de plaatselijke verenigingen een uitvoering. Nieuw en St.-Joosland Feestavond. Vrijdagavond om acht uur zal er een feestavond worden gehou den georganiseerd dor de gezamenlijke buurtverenigingen 't Centrum, Rijksweg buiten, Rijksweg binnen W.I.K., de Zuid westers en 't Zwaantje ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, in café De Rode Leeuw op de Veerdam. Deze avond wordt verzorgd door de toneelvereniging „Nieuw Middelburg" uit Middelburg. Op- gevoerd wordt de klucht in 3 bedrijven „Spook voor meneer". Na afloop is er een gezellig samenzijn. Aardenburg Auto tegen paal Waarschijnlijk ten gevolge van het gladde wegdek is een bestelwagen van de melkhandelaar F. uit Aardenburg even voorbij de bocht nabij het Groenewoud op de weg van Aardenburg naar Sint Kruis geslipt en tegen een paal opgereden. De auto draai de om zijn as en kwa mkantelend weer de om zijn as en kwam kantelend weer auto werd ingedeukt^ De echtgenote van de melkhandelaar, die alleen in de auto zat. bleef ongedeerd. Intocht St.-Nicolaas Sint Nicolaas zal op zaterdag 21 november a.s zijn officiële intrede doen in Aardenburg. Om omgeveer 3 uur zal de ontvangst plaats vinden op het Kaaiplein, waar de Ko ninklijke Aardenburgse Fanfares klaar zullen staan voor een optocht door de straten naar de Markt, waar de ont vangst op het gemeentehuis geschiedt. Na de gebruikelijke rondgang volgt een tractatie voor de jeugd in de zaal van „De Roode Leeuw". (Advertentie) Burgemeester en wethouders van Koewacht roepen sollicitanten op voor de betrekking van Kandidaten moeten ouder zijn dan 30 jaar. Bij gebleken ge schiktheid zal na een half jaar proeftijd vaste aanstelling volgen. Loon volgens bezoldigingsverordening Sollicitaties vóór 1 december 1964 in te dienen bij de burge meester. Aanstelling per 1 januari 1965. KOEWACHT, 16 november 1964. Burgemeester en wethouders van Koewacht, G. Dierick, burgemeester A. Geerards, secretaris Geboren: Gert jan, zv P. Kamerik-Hel- lendoorn; Janna, dv J. Koster-Boogert ,(te Yerseke); Jacpba, dv J. op de Brouw-Nieuwdorp; Wilhelmma, dv J. op de Brouw-Nieuwdorp; Krijn, zv A. Koo- le-Kloosterman (te Wolphaartsdijk)Jo hannes, zv T. Linneman-v. Melle (te A'dam); Joannine, dv W. Klein-Wassink- van Duim (te Kortgene); Rudolf, zv S. v. Hoften-Germing; Marcel, zv C. Dek ker-de Dreu (te 's-Gravenpolder)Wou ter, zv G. Lamers-Burgeler; René, zv W. Sandoe-Melief; Marinus, zv A. He- mijnde-Arnoldi. Huw. aangiften: H. van 't Veer, 21 j. en H. Leever, 22 j. Gehuwd: J. Filius, 19 j. en J. Vente- vogel, 16 j.; A. Koeman, 24 j. en A. Boot, 22 j. Overleden: Hilligje Jonkman, 39 j. (te Hans weert); Hendrik Barentsen, 67 j., e v. J. Thoolnaar; Karina Huibregtse, 3 weken (te Colijnsplaat)Nicolaas de Regt, 83 j., w.v. L. de Putter (te Kapel- Ie); Jozona Joosse, 61 j.; Dingenis Pe- kaar 55 j. e.v. M. Blaauwkamer (te Kloe- tinge); Leendert de Lange, 84 j., w.v- H. Alebregtse (te Colijnsplaat); Lokker Kriense, 68 j.; Leendert Schrier, 74 j., e.v. S. Versluys te Kamperland; Catha- rina de Looff, 81 j., ongehuwd, te Goes; Ariaan Pekaar, 86 j., w.v. P. Linde, te Yerseke. Jubileum De Vereniging voor We tenschappelijke Belangen gaat a.s. vrij dagavond haar 60-jarig jubileum vieren. Over de geschiedenis van deze vereni ging schreven wij reeds eerder. In de Prins van Oranje zal overmor gen De Stichting Nederlandse Panto- mine, onder leiding van Jan Bronk het jubileumprogramma verzorgen. Heinkenszand St.-Nicolaas. Volgende week zater dag 's middags om 3 uur zal de Sint een bezoek brengen aan Heinkenszand. Van af de Suikerheul zal hij begeleid door het muziekkorps feestelijk optrekken naar het gemeentehuis, waar hij officieel ont vangen zal worden door de burgemeester. Vervolgens zal hij een tocht door het dorp maken. Twee strooiende zwarte pieten vergezellen hem. (Advertentie) EEN SHETLAND JUMPER met lange mouw, ronde hals of V-hals in alle modekleuren Maat 40 t.m. 52 NU VOOR 22.50 MODES modes Gr. Markt 12 Bergen op Zoom Tel. 01640—6233 Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2M mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. Kapelle Heikant Prysbiljarten In de zaal bij Theo de Block vond een prijskamp plaats op het topbiljart waaraan door 28 spelers werd deelgenomen. De uitslag was: le prijs G. Herrewegh te Heikant, 2e prijs C. Huijgens te Heikant, 3e prijs Ach. Sturm te Kapellebrug, 4e prijs Leon Koole te Heikant 5e prijs B. Danc- kaert te St.-Jansteen, 6e prijs H Pluijrn te Hulst, De Hulster Biljartclub is het door haar georganiseerde nederlaagtoernooi, dat wordt gehouden bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de vereniging, ge start met een overwinning met 317 ca ramboles op het sterke Middelburg. H.B.C. won alle partijen. Vooral Blom- maert bleek uitstekend op dreef. Het ne derlaagtoernooi, dat wordt gehouden in het clublokaal, restaurant „De Bruijn", werd geopend door H.B.VC.-voorzitter Taelman. De eerste wedstrijd werd bij gewoond door o.m. de districtsvoorzitter van de K.N.B.B., de heer G. Melse uit Middelburg. Diefstal autopapieren Gedurende de laatste veertien dagen hebben drie auto mobilisten bij de rijkspolitie aangifte ge daan van vermissing van hun autopapie ren, die zijn gestolen uit hun auto's, die zij onafgesloten hadden laten staan. Zo als gebruikelijk in deze gevallen hebben de drie gedupeerde automobilisten alle moeite om zich van nieuwe papieren te voorzien. Reden waarom de rijkspolitie eenieder adviseert om auto's niet onbe heerd achter te laten en in ieder geval af te sluiten. Koewacht Schieting Er waren 49 boogschut ters bij A. de Jonghe aanwezig voor de grote schieting. Uitslag als volgt: Hoog vogel: Ch. Mervisch. KI. Sinaai (B), le zijvogel: G. de Block, Koewacht, 2e zijvogel: A.'de Breuk, Stekene (B). Behendigheidsrit De behendigheids- rit voor auto's, welke door onze plaat selijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer was belegd, kon zondag j.l. tengevolge van het slechte weer geen doorgang vinden Men heeft nu be sloten deze rit a.s. zondag 22 noverïiber te doen plaatsvinden. Kalkoenschieting De door St-Sebas- tiaan georganiseerde kalkoenschieting bij M. de Cock trok honderd-en-vier schutters. H Driedijk uit Heinkenszand schoot de hoogvogel. De le zijvogel werd geschoten door Luc. de Block, Sluize, de 2e door J. Vereecken. Kloosterzande. Joh. Roelandt, Zuiddorpe schoot de le kal Jo Bruggeman, Westdorpe schoot de 2e kal. Schoondijke Benoeming. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer Jac. Eversdijk is benoemd tot afslager-keur meester van de veiling Kapelle-Biezelin- ge en Omgeving de heer Adr. Eversdijk te Kapelle. Geen veiling. Nog dagelijks wordt er op het ogenblik fruit geveild bij de veiling in Kapelle-Biezelinge en de aan voeren gaan thans weer toenemen. Ook in de komende week zal er op de zgn. tussendagen nog fruit worden geveild. De fruit- en groenteveiling op woensdag 25 november komt echter te vervallen in verband met de Dankdag voor het ge was welke die dag op Zuid-Beveland wordt gehouden. Kwadendamme Schieting De handboogvereniging „Vooruitgang" hield haar schieting op de liggende wip bij de heer W. Huige. Aanwezig waren 51 schutters van 13 ver schillende verenigingen Hoofdvogel: A. de Jonge Hz; le zijvogel: A. de Jonge Hz: 2e zij vogel J. Bongers, allen van Wil lem Teil te Ovezande. le bovenkal: J. Priem, van Zeelandia te Ovezande. 2e bovenkal: G. Raas van Concordia te 's-Heerenhoek. le onderkal: A v. d. Dries, van Vrye-Schutters te 's-Heeren hoek 2e onderkal: niet afgeschoten, le klep:' P. Steketee, van A.D.L.M. te Kwa dendamme. 2e klep: C Lous,' 3e klep J. de Rijke, beiden van Edele-Hasdboog le Oudelande. Meeste kleine vogels: F. Koens, van Spes-Nostra te Overzande 5 stuks. Raadsvergadering 24 november komt de raad bijeen voor het afhande len van een korte agenda. Het voor naamste punt is het voorstel van b. en w. tot ontsluiting van het uitbreidingsplan Noord-West, le fase. Wanneer dit voorstel door de raad aanvaard wordt kan een begin worden gemaakt met het aanleggen van riole ring en bestrating. Sluis Carnaval Zaterdagmiddag komt de eerste Brugse carnavalsvereniging de Totetrekkersgarde uit Brugge naar Sluis. Om vijf uur vindt de aankomst plaats', waaraan medewerking wordt verleend door de muziekvereniging Apollo en de plaatselijke VW. Men vertrekt vanaf het parkeerterrein aan de St.-Annastraat en maakt dan een optocht door de stad Ongeveer half zes worden de Totetrek kers op het gemeentehuis ontvangen, 's Avonds om half negen vindt in zaal Lamminsvliet een speciale carnavalszit ting plaats in aanwezigheid van de St.- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Maandag heeft de eerste lading styron, geproduceerd in het complex van Dow Chemical Internatio naal N.V. in de Nieuw Neuzenpolder te Terneuzen de fabriek verlaten. De lading 10 ton groot, was bestemd voor de fa. Cobelplast, fabrikant van plastic artike len te Lokeren in België. De aflevering van de eerste styron vanuit Terneuzen betekent tevens dat de produktie van thermoplastische kunststoffen in Dow's grootste chemische complex in Europa is begonnen. (Advertentie) GELDIG T/M ZATERDAG In fijne, klassieke dessins (o.a. Cashmir patronen). Voor blouses en japonnen. M Nu weer topmode! Enaltijd te dragen. r\qr' I 90 cm breed per meter NU BREDA-BERGENopZOOM-OOSTERHOUT Jansfanfare met topfiguren uit Witte", het boek van Ernest Claes. ,de St.-Jansteen Pryskaarting De eerste winterprijs- kaarting om wild, die werd gehouden bij J. der Weduwe, werd slechts matig bezocht. Er namen slechts 18 kaarters deel aan deze wedstrijd. De prijzen wer den als volgt verdeeld: le prijs G. Reijns te St.-Jansteen en H. de Block te Clinge, 2e prijs E. Stevens en J. Valcke beiden te St.-Jansteen. Terhole Pryskaarting Aan de grote prijs- kaarting in café Jan de Schrijver hebben 60 personen deelgenomen. De uitslag was als volgt: H. Goossens en H. Mannaert; P. Sponselie en L. Brandt; E. Moorthamer en P. de Block; J. Wesepoel en Jo Moorthamer; A. Ver meulen en Th. Tieleman. Zuiddorpe (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Maandagavond hield de afdeling Zierikzee van de K.V.P. een vergadering waarvoor een zeer goede belangstelling bestond. Op voorstel van het bestuur ging de vergadering akkoord met een contributieverhoging van één gulden. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Er bleek een batig saldo aanwezig va vijfhonderd gulden. In vacatures in het bestuur werden benoemd de heren G. den Dekker, J. den Dekker en P.L. Zoomers. Het bestuur had ook een dame kandidaat gesteld.Zij kwam enkele stem men tekort.Uit de vergadering werd voor gesteld het bestuur met een persoon uit te breiden, hetgeen werd aanvaard. Me vrouw K. Fraet-Berrevoets is aldus de eerste vrouw die deel gaat uitmaken van het bestuur. Hiermede ging een ja renlang gekoesterde wens van het bestuur in vervulling. Aan de leden van de ge meenteraad werd een aantal vragen ge steld, die door de voorzitter werden be antwoord. Er was veel kritiek op de vertegenwoordigers van de partij in de Tweede Kamer, die naar mening van een aantal leden veel te weinig doen tot behoud van de mosselcultuur voor Zeeland. Na afloop van de vergadering vertoonde het statenlid, de heer A. L. van Geesbergen, een zeer fraaie serie dia's over de bouw van de Oosterschelde- brug. HULST Op dinsdag 1 december a.s zal de KBO-radlo in de St.-Willibrordus' basiliek te Hulst opnamen komen maken voor een uitvoering door het Hulster ba siliekkoor o.l.v. Jo Ivens van de „Missa in honorem S. Willibrordi", die werd ge schreven door Hendrik Andriessen in op dracht van het kerkbestuur. Tevens zul len opnamen worden gemaakt van een vertolking door het Hulster Gemengd Koor o.l.v. dezelfde dirigent van het „Ve- ni Creator" van Hendrik Andriessen. De opnamen van de missa zullen waarschijn lijk op 29 december a.s. worden uitgezon den, die van het Veni Creator tijdens het pinksterfeest van volgend jaar. DEN HAAG De Raad van State houdt zich momenteel bezig met een beroep van D. van Haver te Graauw, een be roepsvisser, tegen een besluit van de ka mer voor de binnenvisserij, waarbij zijn verzoek is afgewezen om verlenging van huurovereenkomsten, aangegaan met het waterschap „Willem Hendriks en Klein Kieldrecht" terzake van het visrecht van de Graauwse Kreek en van de zogenaam de „Splinter", gelegen ten westen van de klinkerweg Zandberg-Graauw. Voorts be treft dit beroep een afwijzing van een huurovereenkomst met de polder Nieuw- Kieldrecht als verhuurder van een visse rijwater in de gemeenten Clinge en Graauw en het water tussen de dijk van de polder Groot-Kieldrecht. Het besluit van de kamer van binnen visserij steunt op de overweging, dat de heer D. van Haver hoogbejaard is. Gelet op de visserijactiviteiten van deze be roepsvisser, welke overigens voor een man van zijn leeftijd te loven zijn, zou bij een verlenging der huurovereenkomst niet langer gesproken kunnen worden van een doelmatige bevissing. De kamer is van mening dat de appellant 'n zoda nig hoge leeftijd heeft bereikt, dat zijn visserij-activiteiten uiteraard aanmerke lijk zijn verminderd. Daardoor zijn de belangen van de waterschapsbesturen, welke aan een jongere beroepsvisser wil len verhuren, zwaarder komen te liggen. De appellant heeft bij de Raad van State aangevoerd, dat hij de betreffende wateren tientallen jaren heeft bevist en hem nooit van ambtelijke zijde enige aanmerking daarop is gemaakt. Ook heeft hij aangevoerd, dat nergens in de visserij- wet staat, dat de houder van het visrecht de visserij persoonlijk dient uit te oe fenen. De appellant laat zich dan ook reeds lang helpen door anderen. Hij is van mening, dat de kamer voor de bin nenvisserij een onjuiste betekenis toege kend heeft aan de uitdrukking „doelma tig bevissen". Als bejaard man, alleen wonende in een huisje in de buurt van het viswater, zou hij bij niet-verlenging der huurover eenkomst gedoemd zijn alleen te leven van zijn a.o.w.-uitkering. Hij heeft ver zocht het besluit van de kamer voor de binnenvisserij te vernietigen. De Kroon zal hierover beslissen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Zoals wij in onze editie van gis teren reeds schreven wil de ge meente Nieuw- en Sint-Joosland liever niet, dat haar zelfstandig heid wordt opgeheven. Indien dit evenwel onvermijdelijk zal blijken dan wil Nieuw- en Sint-Joosland het liefst bij Vlissingen worden ge voegd, zo blijkt uit een concept- schrijven aan G.S., dat de raadsle den vanavond te behandelen zullen krijgen. De noodzakelijkheid tot opheffing ziet men in Nieuw- en Sint-Joosland niet in, aldus het concept. Het inwonertal groeit, de gemeente is reeds betrokken bij de ontwikkeling van het Zuid-Sloe, de fi nanciële positie is gezond en de gemeente heeft na de laatste oorlog getoond de pro blemen met betrekking tot de leefbaar heid van deze dorpsgemeenschap aan te kunnen. De door G.S. aangevoerde motiveringen voor opheffing als: Nieuw- en Sint-Joos land is georiënteerd op Middelburg voor wat betreft het kopen van bepaalde arti kelen en voor het bezoeken van scholen voor voortgezet lager onderwys, worden in bet concept onaanvaardbaar geacht, omdat deze motiveringen ook voor alle overige plattelandsgemeenten kunnen worden aangevoerd. Ook van een duidelijke dominerende positie van Middelburg t.o.v. de forensen kan, zo staat er in het stuk, niet gespro ken worden omdat de gemeente Vlissin gen in dit opzicht een ongeveer gelijke positie inneemt. In Nieuw- en Sint-Joos land woont n.l. een groot aantal werkne mers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Daarom wordt in de brief de mening uitgesproken dat de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland niet behoort te worden op geheven, maar dat deze gemeente, gezien de duidelijke mogelijkheden, die liggen in verband met de ontwikkeling van het Zuid-Sloe, de kans moet worden geboden om uit te groeien tot een gemeente van een zodanige omvang, dat in samenwer king met de andere gemeenten, die bij het Zuid-Sloe zijn betrokken men de toe komstige taken van Zuid-Oost-Walcheren naar behoren zal kunnen behartigen. Men zag niet in waarom voor het ge bied van de Scheldemond niet eenzelfde regeling zou kunnen worden getroffen als voor de Rijnmond, waarbij zes ge meenten zijn betrokken. Zal de opheffing van Nieuw- en Sint- Joosland toch doorgaan, dan wordt het op grond van vtff motieven beter geacht, dat het gehele grondgebied van deze ge meente by Vlissingen wordt gevoegd. Deze motieven zijn: 1. De verwachte ontwikkeling van Zuid- Oost-Walcheren is geheel gebaseerd (Van een onzer verslaggevers) HULST De aanleg van het ongeveer vijf kilometer lange stuk rijksweg van het Hooghuis aan de Tivoliweg in de ge meente Hulst naar de oude rijksweg by Kapellebrug is, precies een jaar nadat men ermee begon, uitstekend gevorderd. Over het gehele tracé, dat zuidelyk rond om Hulst is uitgestippeld, heeft Jan den Oude's Aannemingsbedrijf N.V. te Bier vliet, dat met de aanleg is belast door Rijkswaterstaat, een degelijk zandbed ge legd. Momenteel krijgt de aanleg van de verbindingsweg van de nieuwe rondweg met de Tivoliweg reeds gestalte terwyl de kruising met de Absdaalseweg even bui ten de bebouwde kom van Hulst, reeds bijna gereed is. Wanneer het weer gedurende de ko mende dagen zal meewerken, zal het Biervlietse aannemingsbedrijf de zaken rond het kruispunt waarschijnlijk nog de ze week op orde krijgen. Daarna zal de noodweg, die enkele maanden geleden werd gelegd om het verkeer ongestoorde doorgang te verlenen, weer worden ver wijderd, waarna het verkeer zich over het kruispunt zal kunnen bewegen. De aanleg van het nieuwe gedeelte rijksweg 60 zal dan het vrij intensieve verkeer over de Absdaalseweg niet meer kunnen hinderen. Het aannemingsbedrijf en Rijkswater staat koesteren echter de verwachting dat men bet werk enkele maanden zal kun nen bekorten. Tot nog toe is men voor op het tijdschema. Die situatie zal naar alle waarschijnlijkheid blijven gehandhaafd, wanneer het weer in de komende maan den niet te winters zal uitvallen. De nieuwe rondweg zal daar, waar geen baanverdubbeling is een breedte krijgen van 6,5 meter. De fundering zal bestaan uit een 20 centimeter dikke laag beton. Daarover komt een grintlaag van 6 cen timeter dikte, die weer zal worden be dekt met een laag met asfalt gepene treerd grint. Vanaf de Tivoliweg kruist de rondweg de zogenaamde Hogeweg gaat daarna door de Oude Zeedijk, die ter De nieuwe rondweg is daar, waar zij de Absdaalseweg nabij Hulst kruist, bijna geheel gereed, zoals de foto duidelijk laat zien. Waar schijnlijk zal er nog deze week het verkeer Axel-Hulst v.v. over kunnen rijden. plaatse zal worden uitgegraven en over de spoorlijn Hulst-Axel, kruist daarop de Absdaalseweg, nogmaals de Hogeweg en de Tragel, om tenslotte bij het beginpunt van de Molenstraat naar de bebouwde kom van Clinge vanaf de „oude" rijks weg op deze weg uit te lopen. De nieuwe rondweg zal een hele verbetering voor het verkeer bete kenen, dat zich tot voor enkele jaren door de nauwe straten van de stad Hulst diende te kronkelen en dat zich, wat het „zware" gedeelte betreft, mo menteel behelpt met een vrij smalle rondweg noordelijk langs de wallen van Hulst. Via de nieuwe rondweg zal het verkeer te zijner tijd snel naar Antwerpen kunnen rijden, wan neer de nieuwe snelweg van Ant werpen naar Kemzeke zal zijn vol tooid. De verwachting is gerechtvaar digd dat de aanleg daarvan tegelijk met die van de nieuwe rondweg zal kunnen worden beëindigd. op het industrie- en havengebied in het Zuid-Sloe. 2. De toewijzing van dit gebied aan de gemeente Vlissingen wordt niet be twist en kan derhalve zeker worden geacht. Indien er voor de thans nog bestaande gemeente Nieuw- en Sint-Joosland na opheffing van haar zelfstandigheid nog enige toekomst mag worden verwacht, kan deze uitsluitend tegemoet gezien worden vanwege de gemeente die het Zuid-Sloe tot haar grondgebied kan re kenen, i.e. de gemeente Vlissingen, om dat Nieuw- en Sint-Joosland nu een maal de kern is die het dichtst bij het Sloe ligt. 4. Bij inlijving van Nieuw- en Sint-Joos land bij Middelburg kan, gelet op het uitbreidingsplan-Zuid van die gemeen te en daarin geïnvesteerde kapitalen, slechts verwacht worden dat Nieuw- en Sint-Joosland een vergeten en bevro ren uithoek van Middelburg wordt. 5. Het afstandsverschil tussen. Middel burg en Vlissingen zal, nu de rijksweg Vlissingen-Nieuwland reeds in aanleg is, in de nabije toekomst geen rol van betekenis meer spelen. 5? (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de Stichting Protestants-Christelyk Streekziekenhuis „Bergzicht" heeft het Goese gemeente bestuur verzocht garant te willen staan voor een door de stichting aan te gane lening of het nemen van een bankkre diet tot een bedrag van f 800.000, omdat de uitgaven, die op korte termijn gedaan zullen moeten worden, op de inkomsten uit verpleeggelden, opbrengsten van be handelafdelingen en door te berekenen genees- en verbandmiddelen, vooruit zul len lopen. De gemeente Goes staat reeds garant voor door de stichting gesloten leningen tot het bedrag van f 9.000.000,-. Hiermee j konden gefinancierd worden de aankoop van het ziekenhuisterrein, de stichting j van de gebouwen, de aanschaf van in stallaties en inventaris, de aanloopkos ten en de kosten van geldleningen. Nu echter het ziekenhuis per 1 ja? 1964 in exploitatie is genomen, dring, zich de behoefte aan bedrijfskapitaal op, aldus het garantieverzoek. Allerlei uit-1 gaven zijn nodig geworden, als uitbeta ling van lonen en salarissen, sociale las-1 ten, pensioenpremiën, voor aanschaf van voorraden, aanschaf van uniformen, en) beroepskleding, evenals dagelijks terug-F kerende uitgaven van huishoudelijke aard. Daarnaast moet ook aan de finan-1 ciële verplichtingen worden voldaan, die samenhangen met de geldleningen. Ookl heeft men thans nog met de verliezen van de onderbezetting van de aanloop-1 periode te kampen. Geconstateerd wordt voorts dat de patiëntenbezetting sinds de opening zich in stijgende lijn beweegt. (Van een onzer verslaggevers) HULST Onlangs heeft het Zeeuv genootschap voor Wetenschappen te Mie I delburg een raad van advies voor ar j cheologie- en geschiedenisonderzoek in I gesteld. Deze werkgroep zal zich gaar bezig houden met de bestudering van d' I geschiedenis van en de archeologie irl Zeeland. De raad van advies zal vol gende maand voor het eerst vergaderen 1 Voorzitter is ir. E. Niemyer uit Vlis I singen, secretaris mr. C. Meyer uit Middelburg. Van de raad van advies ma-1 ken voorts deel uit de heren P. v. Beve l ren en C. Postma uit Zierikzee, P- J Brand uit Hulst, M. P. de Bruyn ui' I Middelburg, drs. J. van der Feen ui Amsterdam, C. van Hinte uit St.-Kruis f ds. S. J. M. van Hulsbergen uit Hoe I dekenskérke, P. Jaspersen uit St.-Maar I tensdijk, drs. J. M. Roof uit Goes, i' I J. A. Trimpènburger uit Amersfoort e: f H. A. M. van de Vijver uit Biervliet. WESTERSE SOCIOLOGIE Aan de Rijksuniversiteit te Leiden i geslaagd voor doctoraal examen We terse Sociologie de heer W. J. Kak beeke te Den Haag Morgen donderdag 19 november den voor Zeeland de volgende hoogwa terstanden. Hansweert 2.30 en 14.41 uur Terneuzen 1.52 en 14.01 uur: Vlissinge! f 1.20 en 13.31 uur; Wemeldinge 3.01 e 15.17 uur. GOES Stadhuis 19 uur Raadsvergadering DRIEWEGEN 19.30 uur Raadsvergadering VLISSINGEN Brittania 20 uur Toneel door Nieu Rotterdams Toneel HULST Bioscoopgehouw 20 uur Alle vrouw» van de wereld, 18 j. (Van een onzer versla SCHEVENINGEN Zestie dinsdag met de hoogste van het Nederlandse Ca fonds begiftigd. Tydens bijeenkomst in het Pier Scheveningen reikte de v het Carnegie-heldenfonds sesz, commissaris der ko provincie Zuid-Holland, kingsmedailles uit. Het h ningsleden van de Belgisi Liège en van de Nederla: ten Ary en Zeearend van bedryf Van den Akker u en de sleepboot En Avant sonen van de verbrandings gered na een aanvaring tankers. Op 25 februari 1963 vond er van Bath aan de Westei aanvaring plaats tussen h zeetankschip .Miraflores er zeetankboot Abadesa. Dei was geladen met 30.000 to Abadesa met 18.000 ton ga na de aanvaring brak er b boord van de Miraflores. ning van de Belgische slee en van de Nederlandse slee ben met sgvaar voor eig» van de 41 opvarenden wete Negen personen, waaronder' zijn omgekomen. In zijn toespraak wees mr. de doelstelling van het Ca die onderscheidingen van betreft, die met gevaar voc ven anderen redden of tracl den. In Nederland speelt zit 90 procent op het water a jaar geleden richtte de Amei negie in een aantal Europ en in de Verenigde Staten liik heldenfonds op. Mr. schetste ondermeer de uiten omstandigheden, waarin de schiedde. „Men is pas goed wanneer men in zijn hart v beseft welke gevaren men 1< mr. Klaassesz. Mr. Klaassesz deelde tevens r betreffende de gemaakte onl nog niet vergoed waren (rui Pr Carnegiefonds ee getroffen was. Hierop sprat tegenwoordiger van de Itali bassadeur in Nederland, sign zijn dank uit aan de redder: rendeel van de bemanning, ii kapitein van de Miraflores liaans. De vertegenwoordigt Italiaanse ambassade noemc heel een typisch voorbeeld nationale solidariteit. Vervoli de voorzitter van het Belg negiefonds, de heer E. P Pc ondermeer betoogde, dat geen onderscheid kende in ke kleur of nationaliteit. De twee kapiteins van de Liege en „En Avant", resp ze?r°sEerihet vestiöina ,g^gacllgden vo to hef ïuid-flSïï* £?Te zet iynU£n tnadat Verheidteftaatl maken. e °ntwikke ■30 gul GOES Korenbeurs 20 uur Lezing Vrouwengilde ANTWERPEN KVO 20 uur Frederikja r.-k- Naar verluidt zal de ttnm.,-;: tnegrond in het Zuid 3J r°rlW. ontsluitingswegen elektriciteit en water) 25 In kern „=i e lot P"maire o kante m ,worden verheven kante-meter-pnjE door ducheregelmg voor pri luglopen tot 15 a 18 een redelijk bedrag °TTas verlopen de on sine r ,gegadlSden voor u omféhtin g--een directeur v vrij moeflijk?nde havenschaP de ontwi zal -J prij: primaire k( gulden onderhar indus VOO O

de Stem | 1964 | | pagina 2