Verrassend grote meerderheid Bels|sche Man steekt in twist zijn vrouw (29) neer Uitgebroken dakpannensmijter hoort flinke eis Starfighter (vlieger bewusteloos) stort reddeloos in zee BONT Schema van de Kerk nu bijna geheel afgewerkt O para s Bogaers geeft voorschot op kwaliteit naar Kongo m m Graandebat afgebroken „NEEN" TEGEN KERNWAPENS BLIJFT „NEEN" Bijlmermeer Kamer achter Toxopeus DRAMA IN ESSEN Rebellen voor berechting naar Leopoldstad. Goed gemutst naar Oslo HOOFDROL IN „POLITIEFILM" kodsnJccuwp Nieuwe schoonheid voor Nederlandse vrouw! DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog één forse huurverhoging Jongetje (4) na val uit raam overleden (Mot)regen Hervormde Synode: PI Make-up alleen is niet voldoende! SCHERK Sint tipt best vest 49.75 SCHERK 104» JAARGANG No. 24745 Voor God, Koningin ttt Vaderland? Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 nnWnl Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per pos» excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden ©p aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 ^^telefoon^2893) COLLEGIALITEIT AANVAARD VATICAANSTAD Gisteren hebben de concilievaders met een onverwacht grote meerderheid van 2099 tegen 46 stemmen het derde hoofdstuk over de Kerk goedgekeurd. In dit hoofdstuk wordt de fel omstreden kwestie van dp collegialiteit van het bisschopsambt vast gelegd. De definitieve tekst is op dit ogenblik nog geheim. De „collegi aliteit", is de stelling dat het college van bisschoppen onder gezag van de Paus en nooit zonder hem de Kerk bestuurt, waarbij de Paus het „hoofd" der Kerk blijft. De „conservatieve" oppositie tegen het hoofdstuk bleek bij de stemming tot 46 tegenstemmen te zijn terug gevallen. De uitslag van de stemming werd met applaus ontvangen. BRUSSEL Gisteren deden in Bel gië hardnekkige geruchten de ronde dat er 500 para-commando's naar Kon go zouden zijn gestuurd om de ongeveer 500 Belgen, die zich daar in Stanley- stad in de handen van de opstandelin gen bevinden, te ontzetten. In een extra nieuwsuitzending van de Belgische radio werd een communiqué omgeroepen van het ministerie van De fensie, dat als een ontkenning moest gelden. Volgens de mededeling is er een alarmoefening van de para's begonnen, die een snel vertrek en een afwezig heid van lange duur inhoudt. „Om het realistische karakter van de oefening te garanderen is de geheimhouding er van een belangrijk element", aldus het communiqué. Zowel het ministerie van defensie als dat van buitenlandse zaken weigerde enige verdere toelichting te verstrek ken. J®» - Dat de stemming over het derde I hoofdstuk van het schema over de Kerk zo positief is uitgevallen, wordt in ver band gebracht met de, naar men zegt, door Paus Paulus persoonlijk geïnspi reerde inleiding op dit hoofdstuk, wel ke zoals we al schreven aan de concilievaders was uitgereikt tegelijk met de jongste herziene tekst over de kwestie van de collegialiteit. In deze inleiding wordt enerzijds de „juridi sche" opvatting van het begrip „colle ge" (van bisschepen) van de hand ge wezen volgens welke alle leden ervan gelijk zouden zijn en anderzijds beves tigd dat de bisschoppen lid van het college worden door het feit van hun bisschopswijding en niet op grond van hun benoeming door de Paus. Volgens de opvatting van vele theo logen zal de leer van de collegialiteit, Drs. Bogaers: Nog één keer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Bogaers, Volkshuisvesting, heeft de Tweede Kamer thans op de hoogte gesteld van zijn huur- en subsidievoorstellen per 1 januari 1966: 1. Nog één keer een forse, algemene huurverhoging van maximaal vijf tien tot twintig procent. 2. Woningbouw van hogere kwaliteit door wat de woningwetbouw betreft extrasubsidies, jaar lijks resulterend in een hogere huur, die weer op de loonstijging is afgestemd. Met die huuropslag wordt de su- sidie jaarlijks overeenkomstig ver minderd. Het geheel beschouwt de minister als een „voorschot op kwali teit". Tijdens een toelichtende pers conferentie heeft drs. Bogaers giste ren meegedeeld dat in oktober voor het eerst meer dan tienduizend wo ningen gereed zijn gekomen. Dat be tekent inhalen van de achterstand 1963 en volledige uitvoering van het woningwetplan 1964, aldus de minis ter. (Zie ook pagina 7 en commentaar). BRUSSEL De ministers van land bouw van de zes landen van de E.E.G. hebben gisteravond reeds de besprekin gen over de harmonisatie van de graan prijzen in de E.E.G. beëindigd, die tot donderdag hadden moeten duren. Het gesprek zal op 30 november wor den voortgezet. De Duitse delegatie gaf gisteren echter geen enkele aanduiding of de regering in Bonn dan bereid zal zijn het „plan-Mansholt" voor de een making van de graanprijzen te aanvaar den. ROOSENDAAL Het vierjarige zoon tje van de familie Pfaff uit de Marconi straat 75, alhier, is maandagavond rond 9 uur uit het raam van zijn slaapkamer gevallen. De kleine is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. Het jongetje lag reeds te bed toen een van zijn vriendjes de woning passeerde en zijn naam riep. Daarop is de kleine uit bed gekomen om zijn vriendje te kunnen zien. Hij boog daarbij iets te ver uit het raam van de tweede etage van de flatwoning, met als gevolg, dat hij met het hoofdje op het trottoir te rechtkwam en bewusteloos bleef liggen. De vader van de kleine snelde toe. Daar de huisdokter niet onmiddellijk te bereiken was, bracht hij zijn zoontje zelf naar het ziekenhuis. ENGELAND heeft een verbod uitge vaardigd op de uitvoer van wapens naar Zuid-Afrika. Een lopend contract voor de levering van zestien vliegtui gen is nog „in overweging". EEN 32-JARIGE vrouw heeft Inham- bane (Mozambique) het leven geschon ken aan een vijfling, vier jongetjes en een meisje. En in de Amerikaanse stad Baltimore is een vierling ter wereld ge komen. EEN HOOGGEPLAATST functionaris 21? Oostenrijkse gendarmerie is ge schorst nadat hij beschuldigd was van Boien gepleegde oorlogsmisdaden. £^n0^VE?^LAARBARE WÜZe »S g»S- Zuid-Beijerland de 48-jarige S'i« «J.,J? zi-ÏR bromfiets zo ern- wnriifimSJ V latei* 3311 ziJn Ver" wondingen overleed. h^teR w m ?Chti1?!: meegedeeld door v»»i n it'- 8 ,g tot vanavond: Veel bewolking met kans op regen of motregen. Matige tot krachtige noord- Tem f zu*dwesteiyke wind. Temperaturen in het zuiden van het land omstreeks 12 graden in het noorden acht graden opani6Ï0guu°n °"der 1645 UUr' Maa" T2°9 ueunr.Z°n °P 8,07 UUr' Maan onder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het neen, dat de ge nerale synode van de Nederlands her vormde kerk in haar herderlijk schrij ven van 1962 uitsprak tegen de kern wapens blijft ook nu van kracht. Dit blijkt uit een tweede herderlijk schrij ven over het atoomprobleem, dat giste ren verschenen is. „Hoe dwaas en erger niswekkend, hoe onbruikbaar dit voor het politieke en strategische denken mo ge zijn, hoezeer deze uitspraak ook mo ge zijn blootgesteld aan een menigte van misverstanden, wij moeten het „neen" zonder „ja" ten aanzien van de kernwapenen handhaven", schrijft de generale synode in deze brief. Zij toon de zich verheugd over de uitspraken van kardmaal Alfrink, die vorige week op het concilie gepleit heeft voor een totale veroordeling van de atoombewa pening. als correctie op de na 1870 ontstane strekking tot nadruk op het pauselijk gezag, de wezenlijke betekenis van de functie der bisschoppen meer in het brandpunt brengen en hun in de prak tijk grotere zeggenschap geven bij het bestuur van de Kerk. Ook verwacht men dat door deze nieuwe formulering de weg naar hereniging der christenen gemakkelijker zal worden gemaakt. In het derde hoofdstuk van het Kerk- schema wordt, zoals men weet, ook de mogelijkheid geopend tot aanstelling van reeds gehuwde mannen van rijpere leeftijd als diaken. Bijna eenstemmig keurden de con cilievaders vervolgens de hoofdstukken 4 en 5 goed. Hoofdstuk 4 handelt over de leken, hoofdstuk 5 over de alge mene roeping tot heiligheid. Het aan tal tegenstemmen bedroeg bij beide hoofdstukken slechts 8 resp. 4. Bovendien keurden de vaders ook het verkorte schema over de priesteroplei ding goed voor gedetailleerde afstem ming. Vandaag wordt de concilievaders de lang verwachte verklaring over de joden ter stemming voorgelegd: don derdag komt de belangrijke verklaring over de godsdienstvrijheid in stemming. Vandaag worden ook de nog resterende hoofdstukken 6. 7 en 8 van het Kerk- schema in stemming gebracht. Indien goedkeuring volgt is de officiële afkon diging op de sluitingsdag van de derde zitting (21 november) mogelijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de Tweede Kamer zich in meer derheid achter de plannen van minis ter Toxopeus zal scharen om de Bijl mermeer voor tien jaar aan Amster dam te geven. K.V.P.-fractievoorzittcr drs. Schmelzer verklaarde, dat de „overgrote meerderheid" van zijn frac tie de plannen van de minister een be langrijke verbetering acht. De minister probeterde de kamer gis teren van zijn beloften voor een nieu we uitweg, het door het amendement- Scheps gewijzigde artikel uit de wet te laten verwerpen. Dan zou de weg voor het nieuwe voorstel-Toxopeus vrij zijn. Terecht wees de kamervoorzitter dit af: het amendement-Scheps was geen wijziging van het bestaande arti kel, het was een geheel nieuw artikel Op een dergelijk besluit kan de kamer niet zo maar lerugkomen. Ofschoon de minister nog wat tegensputterde, sloot de kamer zich eensgezind bij de visie van haar voorzitter aan. Dat was op nieuw een duidelijke nederlaag voor de minister. Hij heeft daarom nog slechts één mogelijkheid: intrekking van het wetsontwerp en vervanging ervan door een nieuw. (Van een onzer verslaggevers) ESSEN De 29-jarige José van Gin- deren is maandagavond rond 7 uur in haar café aan de Stationsstraat door haar man J. van G. overvallen en met een mes bewerkt. Het slachtoffer is ern stig gewond naar de St. Jozefkliniek in Essen overgebracht. Haar toestand was gisteravond redelijk. De dader is door de politie aangehouden. Mevrouw Van Giels-van Ginderen exploiteert aan de Stationsstraat het café Bossanova. Het echtpaar leefde reeds gedurende ongeveer een jaar gescheiden van elkaar. De man verbleef sindsdien te Roosendaal en was in verband met de lopende scheidingsprocedure de toegang tot de woning ontzegd. De vrouw had de beide kinderen, een dochtertje van 10 en een zoontje van 8 jaar bij zich. Maandagavond kwam Van G. even voor 7 uur het café aan de Stationsstraat bin nen, na eerst enkele andere cafés te hebben bezocht. De vrouw was met haar dochtertje alleen in huis. Van G. gaf als reden van zijn komst op te willen weten wat de kinderen van St.-Nicolaas dach ten te krijgen. Hij wendde zich daartoe tot zijn dochtertje. Vermoedelijk heeft de vrouw zich in het gesprek gemengd wat Van G. irriteerde. Hij heeft zijn Een aantal belangrijke Kongolese op standelingen, die in de omgeving van Kindu gevangen zijn genomen, wor den in het vliegtuig gebracht, dat hen van Kindu naar Leopoldstad zal vlie gen. Daar zullen zij veroordeeld wor den wegens moorden en plunderingen. Dat het bij het „inladen" niet zacht zinnig toeging, bewijst deze foto wel. vrouw enkele verwijten gemaakt waar door een woordenwisseling ontstond. Van G. greep daarop zijn zakmes en ging zijn vrouw daarmee te lijf. Zij liep verschillende steken in de borst en on derlichaam op, waarbij o.a. de longen werden getroffen. Het dochtertje vlucht te het café uit naar de buren, die on middellijk de politie waarschuwden en zich naar het café begaven. Hier troffen zij de vrouw zwaar gewond aan. De man had intussen de vlucht genomen. De vrouw werd naar de kliniek ver voerd, waar operatief ingegrepen moest worden. De politie speurde naar Van G. Een der leden van de gemeentepolitie kreeg ongeveer een kwartier later de mededeling, dat Van G. zich bij familie op de Heikant bevond. Daar had hij medegedeeld zijn vrouw met een mes te hebben gestoken, waarop de familie de politie van zijn verblijf op de hoogte stelde. De man was kennelijk onder de indruk van het feit, dat de kinderen van hem vervreemdden. Bij het verhoor kwam dit ook tot uiting. Van G. zocht daarvan de schuld bij zijn vrouw en is vermoedelijk in een vlaag van drift tot het trekken van zijn mes gekomen. Van G. is te Antwerpen in voorlopige hech tenis genomen. Om beter tegen de Noorse kou te kunnen hebben de voetballers van de Amsterdamse vereniging DWS in het Olympisch Stadion allen een (jsmuts en een dikke wollen sjaal gekregen. Dit gebeurde vlak voor de Amster dammers naar Oslo vertrokken om daar voor de tweede maal een ont moeting tegen Ski Og Lyn te hebben. De foto toont Josje Vonhoff, die zyn muts past. ROTTERDAM De film, die gister ochtend in de grote zittingzaal van het Rotterdamse paleis van justitie werd gedraaid, zou het als pauze-filmpje in de bioscopen beslist niet onaardig heb ben gedaan. Bij minnaars van de „suspence" was het amper vijf minuten durende rolprentje ongetwijfeld in de smaak gevallen. De beelden, die giste ren tijdens een strafzitting van de rechtbank werden vertoond, zullen ech ter wel nooit voor de commercie vrij gegeven worden. De maker van het filmpje, een cameraman van de Rotter damse politie, had zijn produkt slechts bestemd voor de officier van justitie, die het als bewijsmateriaal zou aanvoe ren in het proces tegen de 19-jarige matroos John S. uit Rotterdam. Op het witte doek in de rechtszaal verschenen tijdens de zaak tegen de matroos de beelden van drie jongelui, die op het dak van het Rotterdamse huis van bewaring stonden. Eén van hen, John S.f gooide ijverig met dak pannen naar een brandweerman, die met een brandslang een tegen het dak waarop de jongelui stonden geplaatste ladder opklom. Het filmpje toonde OSLO De Nederlandse ma joor-vlieger W. Heitmeijer uit Leeuwarden (39, getrouwd, vier kinderen) is gisteren om het leven gpkomen toen zijn Starfighter honderd km ten westen van de Noorse kust in zee stortte. De vlieger, die commandant was van het op Leeuwarden gestationeerde 322 squadron, is naar alle waarschijnlijk heid tijdens de vlucht bewusteloos ge raakt. Geen enkele poging, noch van de vlieger die hem in een tweede Star fighter vergezelde, noch van de Deense en Noorse luchtmacht, heeft mogen ba ten. Op geen enkel sein reageerde ma joor Heitmeijer. Zijn Starfighter vloog op negen a tien kilometer hoogte in noordelijke richting. Na het Waddengebied te zijn gepasseerd, stelden de vliegers van de beide straaljagers de automatische pi loot in werking. Korte tijd daarna be merkte de vlieger van het tweede toe stel dat zijn commandant niet meer rea geerde op zijn radio-oproepen. Hij pro beerde toen, door zeer dicht bij diens Starfighter te gaan vliegen, op andere wijze zijn aandacht te trekken. Dat luk te niet, waarop hij alarm sloeg via zijn radio. Leeuwarden waarschuwde de Deense luchtmacht, die het toestel op de radar kreeg. De andere vlieger moest name lijk terugkeren, omdat zijn brandstof voorraad hem niet toestond verder te vliegen. Intussen raasde de Starfighter van majoor Heitmeijer door in noordelijke richting. Later slaag den Noorse straaljagers erin hem te lokaliseren. Ook de Noren proheer- den nog de aandacht van de Ne derlandse vlieger te trekken, doch vergeefs. DE BRITSE minister van handel heeft gisteren tijdens het overleg van de Westeuropese Unie in Bonn meege deeld niet te kunnen zeggen wanneer de omstreden extrabelasting op ge- importeerde goederen opgeheven zal worden. U denkt: make-up daar kan ik mee tove ren. Maar u vergeet: een frisse stralende huid is de basis Natuurlijk reinigt u uw huid, maar reinig haar grondig met Scherk Gezichtslotion. Kijk naar het watje waar u mee reinigt en u ziet en voelt hoe tintelend schoon Scherk Gezichtslotion werkt! In flacons v.a. f 2.9S voorts vele honderden belangstellende Rotterdammers rond de ladderwagen van de brandweer en veel druk geba rende politiemensen. Met deze scènes wilde de officier aan tonen dat John S. zich had schuldig gemaakt aan „enige bedreiging tegen het leven". Die bedreiging gold het le ven van de brandweerman, die de uit geschoven brandweerladder opklom. De brandweerman had van zijn superieu ren de opdracht gekregen de drie jon gelui van het dak van het huis van bewaring te halen. Het drietal was daar beland na de geslaagde eerste fase van een ontsnappingspoging uit het huis van bewaring. Dat gebeurde in de middag van de 20e juli. De delinquen ten verdwenen tijdens het luchten via de scheidingsmuru tussen de vrouwen en mannenafdeling. Kort daarop echter werd hun verdwijning ontdekt. Het alarm, dat daarop volgde, leverde al spoedig succes op. Een bewaker ont dekte de mannen op het dak van het gebouw. Toen men er met overreding niet in slaagde het drietal weer in de cel te krijgen, werd de brandweer in geschakeld. Met de komst van een enorme ladderwagen begon voor de vele belangstellenden de sensatie. De brandweerlieden waren nog niet van de wagen gesprongen of John S. ver zamelde een serie dakpannen en be gon deze successievelijk van het dak te smijten. De overige twee deden daar niet aan mee. Zij stonden naast de ma troos als versteend toe te kijken. De officier zei in zijn toelichting op de (stomme) rolprent, duidelijk te willen stellen dat is komen vast te staan dat John, terwijl hy de dakpanen gooide, ernstige bedreigingen heeft geuit. Twee brandwachten kwamen ter zitting ver tellen dat zij John duidelijk hadden ho ren roepen: „Als jullie de ladder uit schuiven gooi ik je hardstikke dood". De brandweerman die de ladder op kwam kreeg iets dergelijks te horen. De officier achtte de ten laste ge legde bedreiging tegen het leven be wezen. Hij eiste tegen John S. twee maanden gevangenisstraf. De Officier zei nog geen aanleiding te hebben ge vonden de twee anderen te laten ver volgen. Op een vraag van de rechtbankpresi dent aan John S., waarom hij wenste te ontvluchten, antwoordde de matroos: „In het huis van bewaring hebben ze me tegengewerkt. Ik wilde in de ge vangenis een vak leren, maar niemand hielp me daarbij. Nu hebben ze me overgeplaatst naar een gevangenis in Alkmaar". President: „Wat doe je daar nu?" Verdachte: Matjes vlechten, edelacht bare". De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. G 108 Ongeveer honderd kilometer bewes- ten Trondheim verdween de Starfighter in zee, zonder dat de vlieger zijn schietstoel in werking had kunnen stel* len. Men is direct ter plaatse gaan zoe ken, doch slecht weer bemoeilijkte de opsporing. Een schip zou het wrak van het vliegtuig hebben gevonden, maar daarover bestond gisteravond nog geen enkele zekerheid. Het is de tweede Starfighter die de Nederlandse luchtmacht verliest. Vorig jaar zomer is een toestel van dit type bij het inkomen op de vliegbasis Twen te afgegleden en neergestort. (Advertenties) MODIEUZE MANTELS Voor coupe en kwaliteit staan wij garant! Breda - Tilburg - Den Bosch SELECTIEKLEDING Hollenkamp heeft ze (die beste vesten) in vele soorten. Twee dure noemen welOOO/o Shetland wol in grijs of camel voor f 75.-. En bruin suède met wollen mouw voor AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Nu zijn er, naast Scherk Gezichtslotion voor het reinigen van de huid, ook Scherk schoonheidscrèmes! Dat bete kent een nieuwe, complete en succes volle schoonheidsverzorging voor de Nederlandse vrouw. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoonhcidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette creme Vette huid: Scherk crime astringents Oudere huid: Scherk voedingscrime Droge huid: Scherk creme hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85.

de Stem | 1964 | | pagina 1