Herindeling betekent: minder bestuurskosten Besparing mogelijk van circa twee ton SECRETARIS BOOGERT (BORSSELE) OVER ZAK-GEMEENTEN: De Transfiguratie' met goede première in Hulst Landbouw en recreatie zijn eikaars vijand niet Menens met de herfst Stijgende belangstelling voor Goese bibliotheek 's-Heerenhoek zonder water Anders Bijdrage Auto vliegt hotel binnen T.V.-zaak van Zwolsman mislukt Graanprijs-probleem nu nog ingewikkelder Politie breekt in bij bank U proeft de moutwijn Plattelandsjongeren horen Nieuw- en St.-Joosland wil ..desnoods" bij Vlissingen Slag om de Schelde Militairen vinden lijk van verdronken man Ofuis Pater Hoefnagels DDR bestelt 12 schepen in Groningen Vastgelopen Punt van onderzoek DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 (Advertentie) IJ - i. i A \X7 n 111 iM*r n 10 (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE. Tydens een begin dit jaa.r gehouden vergadering van de colle ges van burgemeesters en wethouders van de gemeenten in de Zak van Zuid- Beveland werd de opmerking gemaakt, dat herindeling van de gemeenten in de Zak tot hogere bestuurskosten zou lei den. De gemeentesecretaris van Borssele de heer M. F. Boogert, bestreed dit. Hij betoogde dat wanneer de negen gemeen ten in de Zak zouden worden samenge voegd tot de ene gemeente, die Gede puteerde Staten zich voor ogen stellen, dit een besparing op de bestuurskosten van f 150.000,— tot f 200.000,— per jaar zou kunnen opleveren. De heer Boo- gaart werd verzocht deze bewering te staven. De negen gemeentebesturen (Ove- zande, Driewegen, Ellewoutsdyk, Oude- lande, Baarland, Hoedekenskerke, 's- Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abts- kerke) verschaften hem hiertoe het no- dige cijfermateriaal. De heer Boogert is tot de conclusie gekomen, dat door een herindeling inderdaad een besparing op de bestuurskosten van ongeveer twee ton per jaar zou ontstaan. De heer Boogert koos Oost- en West- Souburg als vergelijkingsgemeente. Oost en West-Souburg heeft ruimschoots de grootte van de nieuw te vormen ge meente. De gemeente is bovendien in volle ontwikkeling, zodat volgens de heer Boogert zeker niet gesteld kan worden dat zij op het gebied van de bestuurs kosten goedkoop werkt. De gemeentesecretaris van Borssele heeft de totale bestuurskosten van de ne gen Zak-gemeenten becijferd op f 450.337.- (Ovezande f 63.616,-; Driewegen f 48.149,-: Ellewoutsdijk f 43.817,-; Oudelande f 42.595,-; Baarland f 46.987,-; Hoedekens kerke f 70.483,-; 's-Gravenpolder f 63.566,-! Nisse f 37.878,- en 's-Heer Abtskerke f 33 250,— Om Oost- en West-Souburg met zijn 8500 inwoners te kunnen bestu ren is per jaar f 251.129,— nodig. Oost en West-Souburg werkt dus f 199.208, per jaar goedkoper. GOES Traditiegetrouw sneden de plattelandsjongercn in een bijeenkomst in de Prins van Oranje te Goes een ac tueel onderwerp aan. De toekomstige Zeeuwse agrariërs wensten voorlichting op het stuk der recreatie, een maatschap pelijk facet, dat in de provincie Zeeland momenteel een meer dan stormachtige ontwikkeling doormaakt en dat ook de landbouw niet onberoerd laat. Ir. J. Prins, algemeen secretaris van de Z.L.M., stelde de vraag waarom de plattelands]ongeren zich met de recrea tie dienen bezig te houden en ging in het kort de ontwikkeling na. Spreker wees op de geweldige toename die nog is te verwachten wanneer Zeeland zijn nieu we verbindingen door het Deltaplan heeft en dat terwijl het aantal toeristen reeds in de afgelopen vijf jaar verdub belde. Ir. Prins meende dan ook dat het gezicht van Zeeland sterker zal veran deren door de recreatie dan door de industrialisatie. Hij meende dat de re creatie in Zeeland op alles zijn invloed zal doen gelden en wees hierbij op het rapport „Landbouw en recreatie", dat door de Z.L.M. ]s uitgebracht. De vraag of de landbouw en de recreatie elkaar kunnen verstaan beantwoordde hij posi tief. Positieve kanten voor de landbouw zijn de grotere afzet, vooral voor zuivel en tuinbouwprodukten, de verbeterde leefbaarheid van het platteland en een steeds beter wordende outillage in de re creatiegemeenten Een negatieve kant, aldus ir. Prins, is de grondonttrekkin'g door de recreatie aan de landbouw. Ook daarom, aldus spreker, blijven wij hame ren op inpoldering van het Land van Saeftinge, omdat hierdoor compensatie kan worden verkregen. De secretaris van de Z.L.M. meende voorts, dat er voor de plattelandsjonge ren die niet meer op een eigen bedrijf zullen kunnen komen, zeker kansen zijn om zich in de recreatie een bestaan op te bouwen. Hij hoopte dat de Zeeuwse jonge agrariërs deze kansen zouden grij pen. omdat het nodig is, dat er op deze accommodaties een Zeeuws accent komt te liggen en omdat anders personen van buiten de provincie de kansen zullen grijpen. Prognoses De prognoses omtrent de recreatie in Zeeland kwamen uit de mond van drs. n. spiekman van het Zeeuwse E.T I Hij Mnt»?6!.1?,6. eeP verdubbeling var, het 111 onze Provincie in der Jaai' e" daarbiJ een min" der spectaculaire ontwikkeling voor ho- tl; M," pansJ°,ns' omdat deze in de win- tntalo 5 zull?n blijken te znn. De deze veSfhi,0lï!'CrVlakte ,n Zeeland kan kir «1 8 .0Pvan8en. aldus spre- moeten knn!en er we] voor2ieningen en komen aan wegen en duinovergan gen. Drs. Spiekman wees tenslotte op het kwetsbare in de Zeeuwse recreatie, nl. het feit dat hier alles van de stran den moet komen en hij hoopte in dit verband op pen verdere uitbouw van de watersport. De planologen Jhr. drs. P. A. C. Beeiaerts van Blok land, burgemeester van Wolphaartsdijk, was op deze bijeenkomst de vertegen woordiger van de Zeeuwse V.V.V. Spre ker vond 't erg belangrijk dat de stede ling in staat wordt gesteld om buiten te komen en om de Zeeuwse verten te kun nen zien en daarbij moeten wij ervoor zorgen dat wij deze vreemdeling iets kunnen bieden. Hij deed een felle aanval op de plano logen, die het Zeeuwse platteland willen bevriezen om zodoende het platteland on veranderd te kunnen handhaven. Als dit gebeurt aldus de burgemeester van de watersportgemeente Wolphaartsdijk, ko men wij in de kou te staan. Ds. F. Don, predikant van de Schouwse gemeente Burgh, waar in het topseizoen de bevolking groeit van 700 naar 7800 personen, nam de verhouding kerk en recreatie onder de loep. Ds. Don stelde centraal dat slechts de kerk het enige antwoord kan geven voor de recreatie- zoekende mens. Slechts in het evangelie is de ware rust te vinden en de ware weg tot God en de natuur. Niettemin vond ds. Don de recreatie in de wereld se betekenis van groot belang voor de kerk. Praktijk De praktijkervaringen van enkele Zeeuwen, clie een bestaan hebben opge bouwd in de sector der recreatie, de cam pingeigenaresse mevr. M. J. v. d. Velde te Nieuwvliet in Zeeuwsch-Viaanderen en de campingeigenaar D. Kluijthout te Koudekerke, waren voor de aanwezige jonge agrariërs nu niet direct een op wekking om ook maar zo gauw mogelijk met een dergelijk bedrijf te starten. De opmerking in onvervalst Walchers dia lect van de heer Kluijfhout: „Je wordt er soms moei van", typeerde in dit ver band genoeg. (Van onze correspondent) NIEUW- EN ST-JOOSLAND e raadsleden van Nieuw- en Sint- Joosland, die woensdagavond 18 'io\ ember in openbare vergadering bijeenkomen, zullen het concept- schrijven behandelen dat door b. en w. is samengesteld naar aanlei- ,në van het door G.S. geopperde meuwe plan tot herindeling van de gemeenten op Walcheren. kei" .ufZe br'et meent men dat geen en- voeren l™gaevencl al'6l'ment is aan te Sint w, a °Phe»ing van Nieuw en Mocht eelt t u zelfstand»ge gemeente, besloten rifl a 0Pbe,1'fing worden bied der' n d'ont het gehele grondge- inaezetenenw- j' ln bet belang van 'de wwdln e» i de gemeente Vlissingen Voort. If Jaldus het concept, over hit ullen, de raadsleden praten over het voorstel om te komen tot de passlei™1 een wachthuisje voor bus- huisie te hn en W' ste"en voor om dit Sudf 'b&ÏÏgïïtï"* dC mga'lg Van de Vandaag sluit de Waterleidingsmaat- schappij Zuid-Beveland N.V. in verband met werkzaamheden tussen 8 en 16 uur de waterleiding af aan de provinciale weg tussen Heinkenszand en 'sHeeren- hoek. Het gevolg hiervan is dat gedu rende deze periode te 's Heerenhoek praktisch geen water zal zijn en dat te Nieuwdorp en Lewedorp het water onder lage druk wordt geleverd. Voorts is er bruin water te verwachten. Wij waren genoodzaakt om van daag een aflevering van ons oorlogs- feuilleton te laten vervallen. Deze aflevering wordt morgen geplaatst. Bij Pauluspolder ''Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK. Aspirant-onderofficie ren van de Koninklijke Landmacht, die worden opgeleid in Weert en die mo menteel deelnemen aan een oefening, die in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gehouden, hebben gistermorgen om on geveer half acht in een diepe sloot na bij Pauluspolder in de gemeente Vogel waarde het lijk gevonden van de 66- jarige P. L. S. de M. uit Stoppeldijk in dezelfde gemeente. De man moet in de nacht van zondag op maandag in de sloot zijn verdronken. De M. verliet zondagavond vroeg zijn woning in overspannen toestand. Toen hij na enige uren nog niet was komen opdagen alarmeerde de familie de rijkspolitie. Aangezien men de ernst van de situatie inzag werd een groot scheepse opsporingactie door de jonge militairen georganiseerd. Men begon om ongeveer elf uur zondagavond te zoeken in de omgeving van Stoppeldijk. De opsporingsactie werd bij het och tendgloren gistermorgen met succes bekroond. De heer Boogert heeft er bij zijn ver gelijking rekening mee gehouden, dat de lieuw te vormen Zak-gemeente en de gemeente Oost- en West-Souburg qua :arakter nogal uiteenlopen. Het feit dat !e nieuwe Zak-gemeente tien kommen :al tellen zal op enige posten kosten- /erzwarend werken. Daar tegenover troJ le heer Boogert in de begroting van Oost- en West-Souburg echter posten aan die in de Zak-gemeente aanmerkelijk ninder zwaar zullen drukken. Volgens hem zal het een het ander vrijwel op heffen. De vergelijking gaat uit van de be gaande toestand. De aanloopkosten van he eventuele samenvoeging komen hierin liet tot uiting. Het samenstellen van de afzonderlijke administraties van de Zak- gemeenten zou vooral in het eerste jaar na de samenvoeging een belangrijke uit gave vergen. Ook de personeelskosten (wachtgelden) zouden tijdelijk extra zwaar drukken. Tegenover deze uitgaven heeft de nieu we gemeente inkomsten te verwachten uit het afstoten of rendabel maken van overcompleet geworden eigendommen van de afzonderlijke gemeenten (gemeente huizen, ambtswoningen e.d.). De heer Boogert vindt dat het gehele complex van inkomsten en uitgaven van deze aan loopkosten ten laste van de kapitaaldienst zou moeten worden gebracht. Het zou volgens hem nog de vraag zijn of hieruit een batig saldo zou voortvloeien. De uitkering uit het gemeentefonds voor de nieuwe Zak-gemeente zou, aldus de heer Boogert, zo goed als even groot zijn als de totale uitkering uit het ge meentefonds aan de negen bestaande ge meenten. In het ongunstigste geval kan het verschil 50.000 gulden bedragen. Wanneer men dit laatste in de beschou wing betrekt zal het toch nog altijd 150.000 gulden goedkoper zijn om één Zak-gemeente te besturen. Dit bedrag zou zonder meer kunnen worden besteed aan (Van onze correspondent) HULST Het is een goede gedach- van jubilerende HVV '24 geweest, om de Hulsterse Toneelvereniging de Ca me re van Rhethorica „De Transfigura tie" uit te nodigen het feest op te luis teren met het stuk „De ware vriend" van Carlo Goldoni. Voor genoemde toneelvereniging was dit tevens de première van dit stuk. Het is een goede première geworden, hetgeen door het publiek, jammer genoeg maar een half gevulde zaal, zeer gewaardeerd werd. Het stuk speelt in de achttiende eeuw en laat een ingewikkelde liefdesgeschie denis zien. Hierbij toonde vooral Peet Verver, als Florindo zich een uitstekend acteur 'waarbij duidelijk bleek dat hij de lichtvoetigheid van het stuk goed aan voelde en ook aankon. Hiernaast moeten we Louis Oomens als de rijke vrek Ot- tavio nemen. Jammer dat hij halverwege het stuk moest ervaren, dat het voor hem bestemde bed niet tegen zijn ge wicht bestand bleek. Een en ander na tuurlijk tot grote hilariteit van het pu bliek. Hij bleek echter óók uit het goede acteurshout gesneden te zijn en wist deze pijnlijke situatie goed op te van- gen. Een verdienstelijke rol speelde ook Mieke Close-Sanders als Rosaura, even als Annie Everaert als tante Beatrice. Iets tegenvallend was Reggie Buys- rogge als Lelio. Hij bleek nog niet erg rolvast en had af en toe ook moeite het sprankelende spel van zijn tegenspeler Peet Verver enigszins te volgen. Marie-José Lockefeer voldeed als de kamenierster Colombina goed en ook Miel v.d. Walle haalde een voldoende in de rol van de knecht Trappola, hoewel het nu en dan leek of hij zijn rol met iets te veel overdrijving speelde. In de kleinere rollen, Yvonne Wau- ters (Trivella), Frank Heirman (Tri- vello) en Lucien Lebbinck (Trappaté) ontpopte zich als Yvonne Wauters als een belofte voor de toekomst. Wat bij deze première erg tegenviel was het decor. De grote zware stukken, bovendien stevig geschilderd, deden min of meer storend aan. hetgeen beslist af breuk deed aan het geheel. Wel vielen de kostumes en de mooie pruiken erg in de smaak. Ook de verlichting was goed aan het geheel aangepast. De pre mière van dit blijspel van Goldoni werd gebracht in het Hulsterse Bioscoop- en Concertgebouw. (Advertentie) M. F. BOOGERT ....veel goedkoper.... een verbetering van de leefbaarheid in de nieuwe Zak-gemeente. De heer Boogert heeft in een schrijven aan de dagelijkse besturen van de negen gemeenten, waarin zijn bevindingen zijn weergegeven, nadrukkelijk vermeld dat hij met de uitkomst van zijn onderzoek geen persoonlijk pleidooi heeft willen leveren ten gunste van de samenvoeging van ge meenten. „Het is niet mijn taak dit al dan niet te stimuleren. De bedoeling van het overzicht is slechts het leveren van een bijdrage voor het zo objectief moge lijk beoordelen van de voor- en nadelen, verbonden aan de samenvoeging der gemeenten", aldus de heer Boogert. Oeef uw lievelingsvogel het beste: verpakte vogelvoeders! BERGH Na een botsing tussen een bestel- en een personenauto is de bestel auto door de voorpui van hotel „Ten Benzel" in Beek (gemeente Bergh) in de gelagkamer beland. Daarbij werd een groot gedeelte van het meubilair ver nield. Een dienstmeisje, bezig met het schoonmaken van de kachel, bleef on gedeerd. Een zware balk viel precies achter haar op de vloer. De naast de bestuurder van de bestel auto zittende heer A. Westerveld uit Aalten en de bestuurder van de perso nenauto, afkomstig uit Gouda, werden licht gewond. In 1939 vloog een personenauto door de pui van hetzelfde hotel en belandde in zijn geheel in het café. DEN HAAG Het pas een jaar be staande televisie- en amusementsbedrijf van Zwolsman. N.V. Mecom geheten, moet er mee ophouden omdat er geen toekomst in zit. Er zou nu reeds een zeer groot verlies geleden zijn. Dat weet het Algemeen Handelsblad te berichten. De televisie-activiteiten in Rijswijk (gesloten circuit in een groot koopcentrum), zou een grote financiële strop hebben opgeleverd en zowel de Carrell-show als de skibaan moeten als mislukt beschouwd worden. Mecom wilde o.a. televisieprodukties vervaardigen van die aan derden (ook de N.T.S.) te verkopen. Een groot deel van het personeel van Mecom is ont slagen. BRUSSEL Italië heeft gisteren op de bijeenkomst van ministers van land bouw van de gemeenschappelijke markt concessies geëist, waardoor het pro bleem van de graanprijzen nog moei lijker is geworden. De kwestie van de graanprijzen was tot dusverre hoofdzakelijk een geschil geweest tussen Frankrijk en Duitsland doch de Italiaanse minister van land bouw, Mario Ferrari-Agradi, verklaar de gistermiddag, dat de voorgestelde prijzen voor graan bestemd voor vee voer, in het bijzonder maïs, de tarieven voor Italiaans veevoer met 40 procent zouden verhogen. Dit zou rampzalig zijn voor de Ita liaanse veeteelt en leiden tot een verho ging van de rundvlees- en melkprijzen in Italië, die reeds de hoogste in Euro pa zijn. Een Franse woordvoerder noemde de toespraak van de Italiaanse minister „een slecht begin". TV/TET DE REDE, die hij voor het Haags bedrijfsapostolaat heeft gehouden, heeft pater Hoefnagels S.J. zich wederom tegenstander getoond van de gedachte, die aan het katholiek organisatiewezen in Nederland ten grondslag ligt. Die grondgedachte is: op basis (en met ruggesteun) van de zelfde levensbeschouwing zoeken naar een voor ieder acceptabele, rechtvaar dige maatschappijvorm. Het katholiek organisatiewezen ver vult daardoor een centrumfunctie. Neem b.v. de K.V.P. Het is de partij van de gulden middenweg. Niet het belang van de bezittende klasse pre valeert maar ook niet het stemmental van de werknemers. Er vindt steeds 'n afweging van belangen plaats met als einddoel een maatschappij-structuur die ieder kansen geeft en door meer welvaart voor een ieder een klimaat schept, waarin ook andere dan zuiver materiële zaken tot bloei kunnen ko men. Een dergelijke beleidslijn moet on vermijdelijk leiden tot comproimssen. Op korte termijn gezien mag men er geen spectaculaire resultaten van ver wachten. Overziet men evenwel de doorwerking op langere termijn dan blijkt voor de centrumfunctie van het katholieke organisatiewezen een bij zonder heilzame werking te zijn uit gegaan. Het is een stabiliserende fac tor geweest, een krachtige stimulans voor een evenwichtige welvaartsgroei. De samenwerkingsgedachte, die na de oorlog in Nederland - gelukkig - geen e -clusief katholiek ideaal is geweest, wil pater Hoefnagels nu doorbreken. Voor het algemeen belang stelt hij het groepsbelang in de plaats. Zijn ideaal is een vakbeweging, die zich met op gestroopte mouwen in een buigen-of- barsten-strijd stort met de werkgevers organisaties. Ieder voor zich, is zijn leus. In feite predikt pater Hoefnagels daarmee een terugkeer naar de tijd van de klassenstrijd. Hij appelleert er mee aan de emotiebehoefte van de massa en is dus bij voorbaat verze kerd van applaus. Toejuichingen, die ipso facto aantonen, dat een deel der werknemers nog niet werkelijk ge ëmancipeerd is. Wij voor ons hebben meer bewon dering voor de veel minder spectacu laire taal van b.v. mr. Van Boven, de voorzitter van het Katholiek Werkge versverbond. Op de onlangs te Eind hoven gehouden algemene vergadering van zijn verbond zei mr. Van Boven o.m.: „Wij zijn er in Nederland mee gebaat, dat er wegen worden begaan, die voor zo breed mogelijke groe peringen aanvaardbaar zijn. Uiterste behoudzucht en uiterste progressiviteit maken voor het ogenblik in de Neder landse samenleving geen kans". Dit is volwassen, taal. Men bereikt er geen loonsverhoging mee van 3 of 8 procent Men bereikt er wel oplos singen mee, die, de rechten van een ieder respecterend, dienstig zijn aan het algemeen belang. GOES In het gebouw van de Goe se Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd onder leiding van de voorzitter, ir. W. H. Ubbink, een ledenvergadering gehouden. Het hoofd van de leeszaal en bibliotheek, mej. Schouten gaf tijdens deze vergadering een overzicht van de huidige gang van zaken. Hieruit bleek een stijgende belangstelling. Tot en met september van dit jaar was b.v. het aantal uitleningen reeds 500 hoger dan het vorige jaar terwyl ook de leeszaal zich in een stijgende belangstelling mag verheugen. Zij maakte voorts gewag van goede contacten die er momenteel bestaan met de vakschool voor meisjes te Goes welke school voor de lessen thans een beroep doet op aanwezige vaklitteratuur. De leerlingen van deze school krijgen ook een praktische bibliotheekles, die hen meer vertrouwd moet maken met de bibliotheek. Voorzitter Ubbink deelde de vergade ring mede, dat de plannen voor de ver bouw van de leeszaal rond zijn maar AMSTERDAM Vreemd toneel aan de hoofdstedelijke Heerengracht: politieagenten breken in bij een bank. Doel: nagaan of dieven bezig zyn de kluis leeg te halen. Aanleiding: het in werking treden van een „stil alarm", dat de politie instaat stelt inbrekers op heterdaad te betrappen. Het alarm bleek echter loos. Een technische storing had de installatie in werking gezet. Omdat de concier ge, die boven de bank woont niet thuis was en andere funktionarissen van de bank niet op de gegeven num mers te bereiken waren, was de po litie genoodzaakt het gebouw binnen te gaan en zich met geweld toegang tot de kluiskelder te verschaffen. wanneer deze uitgevoerd zullen worden is nog niet bekend. Hij merkte voorts op, dat het aantal tijdschriften aanzienlijk uitgebreid is en nog zal worden uitge breid met enkele op het gebied van de techniek. De begroting voor 1965 werd vastge' steld op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 39.500,-, waaronder een nadelig saldo van f 5800,- dat gedekt zal dienen te worden uit de reserves. Voor aanschaf van boeken en tijdschrif ten werd een post van f 6000,- begroot, waardoor het streven om te komen tot een beter boekenbezit kan worden voort gezet. Het leeuweaandeel van de ont vangsten bestaat uit een gemeentesub- sidie van f 12500,-, een rijkssubsidie van f 11.400,- en een provinciale subsidie van f 3600.-. Van de overige gemeen ten rond Goes, aldus de voorzitter krij gen we enkel wat fooitjes waarvoor f 25,- was geraamd. Aan contribunes van de leden wordt een bate verwacht in 1965 van f 6000,-. Het is menens geworden met de herfst. Het spel van licht en schaduw, gespeeld door een koesterend herfstzonnetje, is uit. De beurt is nu aan een buleren- de wind, die de regen in ons gezicht striemt. Als een hoopje ellende liggen de bladeren tegen de muur gedrukt, doorweekt, tot de wind ze plot seling meetrekt in zijn spel en de bladeren dwarrelend uit elkaar gaan. Twee kleine meisjes trachten nog een beetje beschut ting te vinden tegen dit barre weer onder moeders paraplu AMSTERDAM Oost-Duitsland heeft bij een groep van 14 Groningse scheepswerven een order geplaatst voor de levering van kustvaarders tot een bedrag van bijna 20 miljoen. Gisteren is in Berlijn het contract getekend voor de levering van 10 kustvaarders van 600 ton elk en 2 schepen van 1050 ton. De Oostduitse bestelling is geplaatst in opdracht van de „Deutsche Seereede- rei". De levering van de schepen zal nog geheel in 1965 geschieden. Alle vaar tuigen zullen door de Oostduitse rederij nog datzelfde jaar in de vaart worden genomen. J-JET LOONGESPREK van zaterdag heeft geen opklaring gebracht in een vastgelopen situatie. De regering blijft zich bepalen tot het trekken van algemene beleidslijnen, die de ruimte ongetwijfeld sterk inperken. De werk gevers wilden weten, of hun loonvoor- stel van 3 procent in overeenstemming was met dit beleid. De regering liet zich niet uit de tent lokken. De werk gevers verklaarden niettemin: We be grijpen het nu wel. En zo zal de stichting van de Arbeid er woensdag toch alleen uit moeten trachten te komen. Het woord „prijzen" is in het gesprek van zater dag blijkbaar niet gevallen. Toch zit daarin de enige mogelijkheid, om de bestaande kloof te overbruggen. Als het meer dan 3 procent woet worden, dan weigeren de werkgevers, zoals mr. Van Boven het uitdrukte, in de tang ge nomen te worden. Dan willen ze meer speelruimte voor de prijsbepaling. Wat echter tevens het proces van de sluipen de inflatie zou versnellen.. We zien vooralsnog niet, hoe men eruit kan ko men zonder dat de regering tenslotte een beslissend woord spreekt. Wat ech ter tevens terugkeer tot de centraal geleide loonbepaling zou beteke nen, een systeem waarvan we een paar jaar geleden zo graag af wilden. Het is wel eens aardig te her inneren aan de konijnen van de heer Suurhoff. Die vond het bij het optre den van het kabinet-De Quay onmo gelijk een loonkonijn en een huurko- nijn (gedifferentieerde loonsverhoging en huurverhoging) in één hok te stop pen. Nu is het aantal konijnen sterk vermeerderd en het hok niet eens zo veel groter. Welk konijn kunnen we er buiten laten? Herstel van de betalings balans? Belastingverlaging? De regering is daar tegen. Waar is ze vóór? Mis schien dat we het in het voortgezette gesprek van a.s. zaterdag horen. (Advertentie) Ctoef uw UeveUngsvogel bet beste: verpabte vogelvoeders! MOG EEN ENKELE kanttekening bij de rede van pater Hoefnagels. Dat de tekst van het Bisschoppelijk Mandement van 1954 Nederland anno 1964 niet meer op alle onderdelen aan spreekt, is genoegzaam bekend. Onze bisschoppen zijn zich daar ongetwij feld ook van bewust. Zij leven niet in ivoren torens. Een dezer dagen kan dus wel een meer aan deze tijd aan gepast werkstuk tegemoet worden ge zien. Wij voor ons hebben geen behoef te de bisschoppen hiervoor aan een tijdslimiet te binden. Zij hebben de handen vol aan het concilie en straks aan de uitvoeringsbesluiten. Bovendien is de inbreng van het Ne derlands episcopaat op het Concilie van een dusdanig gehalte dat er geen twijfel behoeft te bestaan aan het be sef van onze bisschoppen voor de ei sen van deze tijd. Wat er aan het mandement verou derd moge zijn, het belangrijkste wat de bisschoppen er mee hebben willen bereiken, geldt ook nog voor vandaag. Dat is katholiek Nederland te bren gen tot een zo sterk mogelijke posi tieve bijdrage aan het maatschappelijk leven in Nederland als geheel. Die bij drage zal geleverd moeten worden met 'n open blik naar de buitenwereld, los van de isolementssfeer, waarin ka tholiek Nederland onvermijdelijk gevolg van de strijdperiode lange tijd geleefd heeft. Betekent dat echter, dat alle hui dige katholieke organisatievormen thans overboord gezet kunnen en moe ten worden? Naar onze mening dient hier grote omzichtigheid betracht te worden. Ook buiten de katholieke groep praat men over reorganisaties. Het gesprek erover komt meestal voort uit ontevredenheid, onbehagen over de bestaande situatie. Niet uit een dui delijk, breed gesteund inzicht in het geen voor het oude in de plaats moet worden gesteld. Er is, binnen en bui ten het katholieke kamp echt nog wel wat meer tijd nodig voor de menings vorming over nieuwe organisatievor men. Een belangrijke vraag is ook, of men in het katholieke kamp in alle ge ledingen over voldoende kader be schikt om het gesprek, de contacten met de niet-katholieke wereld over en weer bevruchtend te kunnen doen verlopen. Wij zetten hier een vraag teken. Geëmancipeerd zijn betekent kennelijk in alle gevallen nog niet volwassen zijn. Aan volwassenheid is immers de betoogtrant vreemd, waar mee men de laatste tijd elkaar hier en daar in het katholieke kamp weer te lijf gaat. Volwassen zijn betekent respect kunnen opbrengen voor een ander standpunt. Het impliceert ook met een glimlach de onhebbelijkheid van een ander kunnen opvangen. Hoe het zit met het gevoel voor humor in het katholiek organisatieleven lijkt ons vooralsnog een belangrijker punt van onderzoek dan de alleen maar afbraaktheorieën van dr. Hoefnagels (S.J.) c.s.

de Stem | 1964 | | pagina 3