Nog geen kijk op korter diensttijd BONT Chaam Ontvanger voortvluchtig ontdekking fraude na Engeland doet mee aan oprichting mlf Djakarta neemt afscheid van Hartono's domme pocherij LangO Watersnood in Vietnam Amerikaanse zendeling ter dood veroordeeld Modernisering defensie kostbaar Nieuwe order van defensie voor DAF Bredanaar valt door ruit en bloedt dood Scholenbouw: 345 miljoen RAVAGE NA BOMAANSLAG DUITSLAND VERWACHT: Indonesische atoombom onzin Vliegramp bij Las Vegas: 28 doden MEUBELEN DAGBLAD VOOR ZEELAND met De Ruyter te verwapenen Buien Minister De Jong: Atoomonderzeeër voor ons land veel te duur Oud SS-er Novak staat terecht voor moord op joden Lemnilzer: Russen blijven gevaarli VOOR KWALITEIT EN KOMFORT 104e JAARGANG No. 24744 Voor 9od, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 17 NOVEMBER 1*64 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per pos» exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NEDERLAND EEN PUIK NAVO-LID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse militair apparaat voldoet voor 80 tot 85 procent aan de eisen, die de NAVO de krijgsmachtonderde len gesteld heeft. Financiële en personele omstandigheden zijn er de oorzaak van, dat dit percentage nog niet hoger ligt. Financieel moet de defensie echter noodzakelijkerwijze gebonden blijven aan een pla fond, terwijl er nog steeds een personeelstekort is, vooral in de ge specialiseerde sector. Desondanks slaat de Nederlandse defensie een goed figuur tussen de overige NAVO-partners, hetgeen ook blijkt uit de jaarlijkse NAVO-beoordelingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG DAF-Eindhoven krijgt binnenkort opnieuw een miljoenenor der van Defensie. Het gaat om een be stelling van enige honderden gepant serde personeelsvoertuigen YP-408, tot een bedrag van 50 miljoen gulden. De aflevering ervan moet vóór 1967 ge schieden. Van de YP-408 zijn er al enige tien tallen in gebruik bij de gemechani seerde onderdelen van de parate divi sies. In het Duitse Hohne hebben de YP-408-voertuigen uitstekend voldaan. De eerste bestelling loopt in 1965 af. Daarna begint de DAF met de afleve ring van de nieuwe order, die dezer da gen getekend wordt. (Advertentie) lange zobelfehmantels 695.- nertsbisamrug-mantels f 1295,- lange persianer mantels f 1975,- Breda - Tilburg - Den Boscli Dit alles wil volgens minister De Jong van Defensie echter niet zeggen dat er rust op dit front kan intreden. De modernisering van de drie krijgs machtonderdelen moet blijven door gaan, ook in deze jaren. Op langere termijn, zo rond de jaren 1970, is er nog veel meer te doen. De marine dient te worden omgevormd tot vooral een onderzeebootbestrijdingswa- pen. De parate eenheden wachten op de volledige mechanisatie en motorisering. De Centuriontank dient rond 1970 ver vangen te worden en bij de luchtmacht wacht men op de volledige uitbouw van de groepen geleide-bewapening. In zijn uitvoerige memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de Defensiebegroting, wijst minister P. S. de Jong op verschillende misvattingen, die nog steeds over de drie krijgs machtonderdelen bestaan. De Konink lijke Marine bijvoorbeeld blijft zijn taak in vooral de Atlantische Oceaan behouden, temeer daar de nadruk ge legd wordt op de onderzeebootbestrij- ding. Daarom ook moet de structuur van de marine veranderen en dient men het te zoeken in speciaal fregat ten en onderzeeërs, al of niet conventio neel of nucleair. Dat daarbij de krui ser De Ruyter ook verwapend kan wor den, zoals verschillende Tweede-Ka merleden gesuggereerd hebben, is vol gens de minister onjuist. De kosten van de verwapening zijn even hoog als die van een nieuw fregat met-moderne, ook geleide wapens. Maar fregatten kunnen gemakkelijk verspreid opere ren, hetgeen voor een kruiser praktisch onmogelijk is. Dat het ene wapen bij de moderni sering voorkeur heeft boven het andere is, volgens de bewindsman, eveneens een misvatting. Het systeem van gelei delijkheid geldt, naar de verdeelsleu tel tussen de drie krijgsmachtonderde len, voor alle wapens. De luchtmacht is weliswaar iets verder, maar zal daar om moeten wachten, omdat eerst de financiële verplichtingen van voorheen voldaan moeten zijn. Men moet echter wel in het oog hou den dat „de kosten van de door de NAVO gevraagde inspanning en die van de nationale taken uitgaan boven het geen uit de rijksmiddelen, gezien de overige staatstaken, voor de defensie beschikbaar kan worden gesteld". Het ligt verder niet in de bedoeling van de minister het eerste legerkorps (het parate korps) op korte termijn te reorganiseren. Terwijl de vervanging van de intussen befaamd geworden Centuriontank om financiële, techni sche en strategische redenen eerst uond 1970 gaat spelen. Wel staat Defensie er op, dat zij geheel vrijblijvend ingescha keld wordt bij de verdere ontwikkeling van een nieuwe tank, zoals die thans in Amerikaans-Duitse samenwerking is opgezet. Voor het beroepspersoneel (bevorde ringen, rechtspositie, afvloeiing e.d.) zijn nog diverse studies gaande. Dit geldt ook voor het dienstplichtig per soneel. Wel Is het voor minister De Jong al zeker dat voorlopig nog niet gedacht kan worden aan verkorting van de diensttijd. Verruiming van uitstel of vrijstellingen is nog een kwestie van overleg. Met dit alles moet waar schijnlijk gewacht worden tot de na oorlogse geboortegolf ook Defensie bin nengespoeld is. (Van onze verslaggeefster) BREDA De 39-jarige Bredanaar B. Sanders, Groenewoud 134, is het afge lopen weekend op zeer tragische wyze om het leven gekomen. Hij was zaterdagavond bezig geweest met een doe-het-zelf bouwpakket. Om dat hij daar niet mee klaarkwam had hij enkele onderdelen van het pakket naast zijn bed gelegd. Toen hij 's nachts zijn bed verliet, heeft hij hier echter niet aan gedacht, met het gevolg dat hij uitgleed en voorover door net glas van het slaapkamerraam sloeg. De heer Sanders bleef met zijn ar men in het glas hangen, waardoor de slagader onder de linkerarm werd door gesneden. Zijn echtgenote haalde direct hulp, zodat het slachtoffer meteen naar het ziekenhuis kon worden gebracht, waar hij echter vlak na aankomst over leed. De heer Sanders had één kind van acht jaar. Vanuit een Amerikaanse helikopter kijkt een zwaarbewapende soldaat uit naar Viet-Congstryders in de onder water gelopen vlakte van Hau-Bon in Zuid-Vietnam. Als alles veilig is zal het hefschroefvliegtuig landen om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de overstroming in het dorpje. Volgens deskundigen is de overstro ming de ergste die dit gebied, 500 kilometer ten noordoosten van Sai gon, heeft getroffen sedert 60 jaar, (Telefoto) DOORDAT een vrouw en haar zoontje onbewust waardevolle inlichtingen aan de politie verschaften, is in Nice een bende van vijf terroristen van het Fran se geheime leger (O.A.S.) gearresteerd DE VROEGERE veldmaarschalk burg graaf Montgomery (77) is voor „een onderzoek" in een ziekenhuis in Lon den opgenomen. AMERIKA heeft een „onderscheppings raket" ontworpen, de „Sprint", die in staat moet zijn vijandelijke projectielen, die met een snelheid van 27.000 km per uur komen aanvliegen, te vernietigen. B. EN W, van Amsterdam zijn tegen de door minister Toxopeus voorgestel de procedure, waarbij de hoofdstad tien jaar de beschikking zou krijgen over de Bijlmermeer. De regeling van de in deling van westelijk Weesperkarspel wordt nu afhankelijk van een pas over vier maanden in te dienen wetsontwerp, zo vindt het college. IN EEN harde zuiderstorm zijn giste ren op de Maas twee schepeü tegen elkaar gevaren. Een van deze, het mo torbinnenschip „Lena", zonk. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. INBREKERS, die ondeskundig roet een lasapparatuur omsprongen, hebben vol gens de politie in Almelo de felle brand, die, zoals wij gisteren meldden, de katoenfabricken van Scholten in Goor grotendeels verwoestte, veroor zaakt. De schade beloopt negen miljoen gulden. ff™r™aTchting' medegedeeld door het K.N.M.I geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met kans op buien. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind tussen west en zuidwest. Lagere middagtempera turen. ^cnng: zon onder 1646 U^r. Maan op 16.09 uur. WffiTur Z°n °P 8 05 UUr' Maan onder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is volgens minis ter De Jong van Defensie voor Neder land praktisch onmogelijk alleen een atoomonderzeeër te ontwerpen en te be kostigen en het personeel ervoor op te leiden. Niet, dat de koninklijke marine niet zou beschikken over voldoende ge gevens erover, of dat de kennis van de kernwetenschap in Nederland lager is dan elders. Dit is zeker niet het geval, want deze kennis staat in ons land op een hoog peil. Maar de kosten zijn veel te hoog en de ontwikkeling van het project zou dan te veel tijd vergen. Daarom wordt mede- en samenwerking gezocht met andere geallieerde landen, voor wie het van even groot belang is. dat Nederland ook op dit gebied aan zijn verplichtingen kan voldoen. Aldus deelt minister De Jong de Tweede Ka mer mee in zijn memorie van antwoord op zijn defensiebegroting. LEOPOLDSTAD De Amerikaanse zendeling dr. Paul Carlson is gisteren door een Kongolese opstandelingen rechtbank in Stanleystad ter dood ver oordeeld wegens spionage en omdat hij een majoor van het Amerikaanse leger zou zijn. De 36-jarige Carlson zou dezelfde dag op het middaguur ter dood worden ge bracht. Gisteravond was echter nog niet duidelijk of de executie heeft plaatsge had. Carlson werd omstreeks 20 septem ber gevangen genomen bij Yakoma in noord-Kongo, waar hij gewonden ver zorgde. Toen de opstandelingen het ge bied binnenvielen wilde Carlson niet vertrekken. Bij de eerste bekendmaking van zijn arrestatie had radio Stanley stad al beweerd dat Carlson een Ameri kaanse majoor zou zijn, wat van Ame rikaanse zijde in Leopoldstad direct werd tegengesproken. Carlson is gehuwd en heeft twee kin deren. Hij is verbonden aan de protes tantse evangelische missie van Oebangi. Voordat hij twee jaar geleden naar Kongo ging had hij een medische prak tijk in Californië. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de scholenbouw in 1965 is een bedrag van 345 miljoen gulden geraamd. Minister Bot van O., K. en W. verwacht bovendien, dat de pro- duktie de raming over 1964 zal over schrijden. Hij heeft dit de Tweede Ka mer laten weten en tevens meegedeeld, dat de seriebouw van gymnastiekloka len blijft doorgaan. Vorig jaar werden voor het lager on derwijs 85 bouwvergunningen voor gym nastieklokalen verstrekt en in het eer ste halfjaar van 1964 reeds 47. Deze aantallen zijn hoger dan oorspronkelijk geraamd was als gevolg van de serie- bouw van eenvoudige lokalen voor li chamelijke oefeningen. Van het bedrag van 345 miljoen gul den komt het hoogste percentage ten goede van het nijverheidsonderwijs, waar in 1965 tot een bedrag van 90 miljoen gulden gebouwd mag worden. Dit jaar werden in deze sector bouw vergunningen verleend voor een totaal van 569 lokalen, inclusief 27 gym nastieklokalen. Het l.o. en het v.g.l.o. mag in 1965 voor 67 miljoen gulden bouwen, terwijl voor het v.h.m.o. 34 miljoen gulden uitgetrokken is. Op 1 oktober waren 35 scholen voor v.h.m.o. met 481 les- en 269 vaklokalen in aanbouw. Bij het wetenschappelijk onderwijs, waarbij Wageningen en de academische ziekenhuizen niet inbegrepen zijn, is een bedrag van 83 miljoen gulden uit getrokken voor nieuwbouw in 1965. Mi nister Bot meent, dat in verband met het toenemende aantal studenten ge streefd moet worden naar een verhoging van 't thans bereikte bouwniveau. Vier miljoen gulden is uitgetrokken voor nieuwbouw bij internaten en seminaria. Deze foto geeft een overzicht van de schade die ontstond, toen een bom ontplofte in het hoofdkwartier van de christen-democratische party in Rome. Zie elders. WENEN Te Wenen is maandag een proces begonnen tegen een voormalige medeplichtige van Adolf Eichmann, de oud-SS-kapitein Franz Novak. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op miljoenen joden. Volgens de akte van beschuldiging heeft de nu 51- jarige officier in Berlijn, Wenen en Boe dapest „in vrijwillige en bewuste samen werking met Eichmann en anderen" het transport van miljoenen joden naar con centratiekampen georganiseerd tussen 1942 en 1944. (Van een onzer verslaggevers) CHAAM De 45-jarige gemeente' ontvanger J. R. alhier, is spoorloos verdwenen sinds donderdag van de vorige week ambtenaren van de Ve< rificatiedienst van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een onder zoek naar de gemeenteadministratie aan het instellen zijn. Ze zijn intus sen al tot de ontdekking gekomen dat er onregelmatigheden zijn ge pleegd, maar over de omvang staat op dit moment nog niets vast. De rijkspolitie in het district Breda, die BONN/PARIJS De officiële Duitse regeringswoordvoerder, Karl Guenther von Hase, heeft gisteren in Bonn mee gedeeld dat de Duitse regering ver wacht dat Engeland zal deelnemen aan de oprichting van de voorgestelde mul tilaterale kernvloot van de NAVO. Een datum voor de ondertekening van de MLF-overeenkomst kon hij nog niet noemen. Amerikaanse functionarissen ver wachten echter dat het verdrag binnen enkele maanden ondertekend kan wor den. Zowel Duitsland als Amerika hebben gisteren tijdens het overleg van de Westeuropese Unie in Bonn verklaard dat Engeland zeer welkom zou zijn en hebben beloofd dat hun regeringen nieu we Britse voorstellen, die de oorspron kelijke MLF-plannen veranderen, in studie zouden nemen. De Britse minister van buitenlandse DJAKARTA Dat de Indone sische generaal Hartono met spek schoot toen hij beweerde dat In donesië volgend jaar een atoom bom tot ontploffing zal brengen, is niet alleen de overtuiging van vrijwel de gehele wereld, ook Djakarta zelf trok gisteren de wenkbrauwen hoog op. Uiteraard werd meteen het ministerie van defensie gevraagd om nadere ver klaringen. Een hoge functionaris vertelde de buitenlandse journa listen: „Ik sta perplex over de verklaring van Hartono, we zijn er hier even verrast over als u?". Djakarta zit met de ietwat domme pocherij van Hartono wel erg in de maag. Binnenkort zal de minister van defensie, Nasoetion, zelf een verkla ring afleggen. Hij zal weinig anders kunnen meedelen dan in een recente rede, waarin hij studenten verzekerde dat Indonesië de wetenschappelijke en technische gegevens mist voor de ver vaardiging van zware raketten (ook daarover had Hartono opgeschept) en hij zal ook moeten zeggen dat het land nog héél ver is verwijderd van het tijd stip waarop het een kernbom kan ver vaardigen. Dat weet ieder trouwens al, die op de hoogte is van de situatie in Indo nesië met betrekking tot nucleaire za ken. Het land heeft sinds zeer kort de beschikking over een bescheiden kern reactor. Het is een Amerikaans instru ment dat in Bandoeng staat. Het werkt nog slechts sinds vorige maand. De reactor is echter niet in staat splijtbaar materiaal te vervaardigen en er kan dus alleen een vreedzame toe passing aan gegeven worden, zoals trouwens de uitdrukkelijke bedoeling van de Amerikanen is. Indonesië heeft wel wat Russische raketten en ontwikkelt ook eigen ra ketten, maar een intercontinentale ra ket, zoals Hartono bedoelde, welke dan bovendien nog geladen zou kunnen worden met een in Indonesië vervaar digde kernbom, is voor Djakarta voor lopig nog een droom. En dat zal het nog lang blijven. zaken, Gordon-Walker, heeft duidelijk gemaakt dat de Britse Labourregering eerder denkt aan een inter-geallieerde NAVO-kernmacht. Deze organisatie, die ook de MLF- vloot met haar gemengde bemanningen zou moeten bevatten, zou zich volgens Londense politici moeten manifesteren als een breed opgezette „pool" van NAVO-kernwapens. Een invloedrijke fractie van de West- duitse regeringspartij C.D.U. heeft zich gekeerd tegen Duitse deelname aan de MLF. Intussen zijn de NAVO-parlementa riërs gisteren in Parijs bijeen geweest. Secretaris-generaal Brosio verklaarde bij deze gelegenheid dat de NAVO vol ledige politieke en militaire zeggen schap moet hebben over de op te rich ten MLF. Hij riep op tot een openlijke discussie over het meningsverschil on der de leden over dit onderwerp. Hij zei voorts dat Rusland tot over eenstemming moet komen met commu nistisch China, nu dat land over een eigen kernbom beschikt. Hij noemde de recente Chinese kernproef een van de meest dringende en dramatische waarschuwingen, die de NAVO ooit heeft gehad. Het Atlantisch verbond is nog steeds even noodzakelijk als in het begin, zelfs met of zonder een verenigd Europa, al dus de secretaris-generaal, die voorts zei dat de schepping van een verenigd Europa en een Atlantische gemeenschap „mooie idealen" zijn, die echter ver van verwezenlijking zijn. Ook verklaarde hij dat de NAVO voort zal gaan te trachten een openlijk conflict tussen Griekenland en Turkije over Cyprus te voorkomen, hoewel er thans weinig hoop bestaat op een spoedige oplossing van het probleem. De Westduitser Kliesing, die voor dit jaar is gekozen als voorzitter van de NAVO-parlementariërs, riep op tot uiterste waakzaamheid in verband met de onzekere toestand in de verhouding tussen Oost en West, welke voortkomt uit de val van Kroestjev en de Chinese kernproef. De geallieerde opperbevelhebber, ge neraal Lemnilzer, verklaarde dat de Russische militaire dreiging voor het Weslen onverminderd voortduurt. Hij zei dat er geen substantiële verminde ring van het militair vermogen heeft plaatsgehad. Zonder namen te noemen las Lemnitzer leden de les, die hun mi litaire dienst hebben beperkt en heb ben nagelaten hun NAVO-troepen op volle sterkte te houden. Hij zei zich er terdege van bewust te zijn dat de nationale economieën ook dringend behoefte aan mankracht heb ben. Nietemin is de neiging tot dienst tijdverkorting verontrustend, vond hij. Als geheel gezien zag Lemnitzer de thans beschikbare militaire sterkte van de NAVO als zeer aanzienlijk. Naar zijn mening was deze sterkte een belang rijke factor bij het bereiken en het be houd van de thans bestaande stabili teit. sinds vrijdag in de zaak is gemoeid, heeft maandag een aanhoudingsbevel tegen R. uitgevaardigd. Maandagavond is de Chaamse gemeen teraad in spoedeisende vergadering bij een geweest. Hoewel het een openbare raadszitting betrof, waren de deuren van het gemeentehuis hermetisch gesloten. Achter die deuren heeft de raad, van de gang van zaken officieel in kennis ge steld door burgemeester A. Schram, de gemeenteontvanger hangende het onder zoek geschorst en als tydelijk plaatsver vanger aangesteld de heer P. van Eyck uit Alphen. Donderdag jl. was R. nog op het ge meentehuis van Chaam aanwezig. Zodra de ambtenaren aan het accountantsonder zoek begonnen, is de gemeentecvitvanger weggegaan en sindsdien is hij spoorloos. Voor de kleine gemeente Chaam ruim 2600 inwoners is het bericht van het verdwijnen van R. en van de fraude in de gemeenteadministratie, een bron van gissingen en vaststellingen achteraf. R. is in Chaam steeds een op de voor grond tredende figuur geweest. Wanneer er iets georganiseerd moest worden, was hij er. het middelpunt van. R. is o.a. se cretaris van de internationaal vermaarde wielerronde De Acht van Chaam, hij is destijds de grote animator geweest van het Chaamse carnaval. Enkele jaren was hij ook Prins Carnaval en nadien is hij voorzitter van de carnavalsvereniging ge worden. „Op het gebied van het organisatiele ven zal Chaam heel wat aan hem mis sen", zo kon men er gisteravond horen verluiden. Naar wij vernemen is R. zondag in Antwerpen gesignaleerd. LAS VEGAS Naar alle waarschijn lijkheid zyn er geen overlevenden by de vliegramp die de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „Bonanza-Airlines" heeft getroffen. Gisteren vonden reddingsploegen het wrak van het verongelukte vliegtuig op een heuveltop, dicht bij Las Vegas, de plaats die de 28 inzittenden van het toestel nooit zouden bereiken. De piloot van een van de opsporings- vliegtuigen meldde toen hij over de plaats van de ramp vloog: „Er kunnen hier geen overlevenden zijn. Het toe stel ligt geheel vernield op de top van de heuvel en wrakstukken zijn in een straal van 200 meter verspreid". (Advertenties) Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies MA 11 RIKSTRA AT 41 - BREDA Telefoon (01600) 4 26 45 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS.

de Stem | 1964 | | pagina 1