Betaald" beslist over toelating van amateurs Koningin en prins ontvangen KNVB De koning van de shag Geen gevecht van Cassius en Sonny Herfstveldloop in Goes voor sterke Cas Mulder Weinig op bondsvergadering juhil Regering ontvangt Olympische ploeg Bij SVV-Wilhelmina toeschouwer overlijdt NIEMEYER HALFZWARE SHAG heeft Maar KNVB laatste woord!! Feestelijkheden rondom eum Anton Geesink: weer huldiging Duels op home-trainers Rollen defect weinig spanning Tex Schmelz Bevelandse arbiters de beste „kenners" Wielrenvereniging Jan Janssen lid „Zuid-westhoek'' ZESDAAGSE TE BRUSSEL Buys (Den Haag) kampioen le kl. biljarten 47-2 Operatie oorzaak van lang uitstel Ondraaglijke pijn EUROPEES VOETBAL 5 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 AMSTERDAM. - Nog geen twee uur heeft bondspraeses A. L. M. Schroder - (de 69-jarige Brabander die de voetbal sport gedurende 50 jaar in tal van func ties heeft gediend, zal zich volgend jaar niet meer herkiesbaar stellen) - nodig ge had om het veel-besproken rapport van de commissie zelfstandigheid „kracht van wet" te geven. Tijdens de zaterdag middag in Amsterdam gehouden bonds vergadering van de K.N.V.B., u^prin de door het rapport noodzakelijke wijzigin gen en aanvullingen van de statuten en regimenten aan de vergadering werden voorgelegd, hebben zich nauwelijks pro blemen voorgedaan. Intensief vóór-over leg tussen de besturen van de sectie be taald voetbal en het amateur voetbal was er oorzaak van dat slechts enkele punten een diepgaande discussie vereisten. Al voor de vergadering was het bonds- bestuur tegemoet gekomen aan de wens van de semi-profs dat strafzaken van de ze sectie door een aparte strafcommisie zullen worden berecht. Het enige punt dat nog voor moeilijkheden zou kunnen zorgen was de regeling van de toetreding tot het betaalde voetbal. Zoals bekend kon voorheen de kampioen van Neder land der amateurs een verzoek indienen tot de rangen van de semi-profs te wor den toegelaten. Het bondsbestuur. waar in alle geledingen van de K.N.V.B. ver tegenwoordigd zijn besliste vervolgens over dit verzoek. De semi-profs hadden in alle bespre kingen voorop gesteld dat een streven naar grotere zelfstandigheid zeker ook moest inhouden dat het sectie-bestuur betaald voetbal zelf zou kunnen uitma ken welke organisaties tot de semi-profs worden toegelaten. Een standpunt dat de amateurs die deze bevoegdheid aan het bondsbestuur wensten te zien voorbehou den, even fel bestreden. Bijna twee jaar heeft onder meer dit principiële punt de gemoederen bezig gehouden. Tijdens de vergadering kwam de heer Jos. Coler, voorzitter van het betaalde voetbal met een tussenvoorstel dat in hield dat het sectie bestuur zou mogen beslissen, doch dat het bondsbestuur, als overkoepelend lichaam, het recht had een besluit van de semi-profs ongedaan te maken. De suggestie bleek voor de amateurs, die stellig de wijze woorden van voor zitter Schroder - („Ik hoop dat u allen elkaar zult vinden, opdat we eensgezind ons 75-jarig bestaan kunnen vieren") - tot de hunne hadden gemaakt, aanvaard baar. Het betaalde voetbal had trouwens he lemaal een goede dag. Ook ten aanzien van de bepalingen ten aanzien van de jeugdcontracten werden de wensen van de semi-profs, namelijk geheel ingewil ligd. Iets wat lang niet geheel in de lijn der verwachtingen lag. De overige agendapunten kostten al heel weinig tyd. Nadat de heer Schroder de medailles en bekers had uitgereikt aan de verte genwoordigers van DWS (kampioen van Nederland betaald voetbal), CVV (kam pioen der amateurs), IJsselmeervogels (kampioen van het zaterdagvoetbal) en Fortuna '54 (winnaar van de KNVB-be- ker) werden de bondsbestuursleden H. J. van Dalen, ir. H. F. Hopster en W. M. J. Notten bij enkele kandidaatstelling herkozen. Hetzelfde gebeurde met de aan de beurt van aftreden zijnde leden van de commissie van beroep en de financiële commissie. Besloten werd voorts na afloop van het seizoen 1964-1965 ook bij het zaterdag voetbal en bij de afdelingen de protes ten af te schaffen. Aangezien de overige secties de protesten al eerder in de ban deden zullen met ingang van het volgen de seizoen alle beslissingen van de ar biters op de Nederlandse voetbalvelden bindend zijn. AMSTERDAM Tijdens de zaterdag middag in Amsterdam gehouden bonds vergadering heeft de heer Lo Brunt, secretaris van de jubileum-commissie, het programma bekendgemaakt ter vie ring van het 75-jarig bestaan van de KNVB. Ter gelegenheid van het jubileum zal een gedenkboek worden uitgegeven dat onder redactie staat van prof. Rooij. In grote lijnen ziet het feestprogramma er als volgt uit: Zaterdag 28 november: Op 20 plaatsen in Nederland recepties van de afdelingen van de KNVB, waardoor de verenigingen de gelegenheid wordt geboden de geluk wensen aan de bond over te brengen. Tijdens deze recepties, die alle zullen worden bijgewoond door een lid van het bondsbestuur of de sectiebesturen, zullen de onderscheidingen worden uitgereikt die aan functionarissen van de afdelingen en van de clubs zijn toegekend. Dinsdag 8 december: Receptie vior de buitenlandse relaties van de KNVB in Amsterdam. Uit 25 landen zullen sport- officials naar de hoofdstad komen om de Nederlandse Voetbalbond te compli menteren. Woensdag 9 december: Jubileumwed- strijd Nederland-Engeland in Amsterdam. Na afloop zullen de spelers, officials en enkele leden van de ministerraad op de ambtswoning van burgemeester Van Hall de gast zijn van het college van b. en w. van Amsterdam. Donderdag 10 december: Koningin Ju liana en prins Bernhard ontvangen de bestuursleden van de KNVB en enkele buitenlandse gasten op paleis Soestdijk. Vrijdag 11 december: Feestavond in de Rotterdamse stadsschouwburg waarvoor de leden van de bondsvergadering en een aantal oud-internationals zullen worden uitgenodigd. Een deel van het programma zal per televisie worden uitgezonden. Zaterdag 12 december: Receptie van het bestuur van de KNVB in de rolzaal van het Haagse Binnenhof. Een banket in het Kurhaus te Scheveningen vormt de afsluiting van het jubileumprogramma, UTRECHT De apotheose van de spon tane reeks huldigingen, die judokampioen Anton Geesink na zijn terugkeer uit Ja pan over zich heeft laten gaan heeft zich zaterdagavond in een stampvolle Irene- hal van de Utrechtse jaarbeurs afge speeld. Ruim negenduizend luidruchtige U- trechters waren getuige van de officiële huldiging namens burgerij, bedrijfsleven en sportwereld door burgemeester de Ranitz, die Geesink een enveloppe met rijke inhoud aanbood, te gebruiken voor zijn in aanbouw zijnde sportschool. Bij de huldiging werden ook betrokken de overige Utrechtse deelnemers aan de Olympische Spelen en de vier gouden wielrenners die de afgelopen weken bij de reeks huldigingen een beetje in het vergeetboekje waren geraakt. Anton Geesink incasseerde de huldiging gekleed in officieel Japans tenue ..met Kimono De Irenehal leek deze avond P een arena waarin zich een grandioos Wrf ei* luistersPel afspeelde, gepresen- £rVLd00h muziekkorpsen, vaandeldra- en 7Pif? Utrechtse sportverenigingen enicMnl WjS Utrechtse carnavalsver- 25 muilezels" present, die nam A e orde van de muilezels op- Pür esten van naam verzorgden Programma^ g elte van het huldigings- Advertentie) (Van onze correspondent) GOES In het verenigingsgebouw te Nieuwdorp zijn wedstrijden gehouden op home-trainers, waaraan werd deelgeno men door een 7-tal leden van de RTC „Theo Middelkamp". De avond werd ge organiseerd door en ten bate van de voet balvereniging Nieuwdorp, waarbij door de voorzitter, M. Dekker, veel werk is verzet. Door een defect aan een der rollen is er van een spannende strijd niet zoveel sprake geweest. De series kwamen te vervallen en in de plaats daarvan dien den de renners 750 meter met staande en 500 meter met vliegende start te rijden om de snelste tijd. Diegene die over beide afstanden de snelste totaaltijd zou ma ken was winnaar. Henk van Koeveringe toonde zich in de eerste race onmiddellijk de sterkste, een prestatie die hij ook le verde in de tweede race. Om de tweede en derde plaats dienden Dies Kosten en Rinus Hoogerland, die beiden een zelfde totaaltijd hadden, te kampen. Dies Kosten toonde zich met een tijd van 9,8 sec. over 250 meter met vliegend vertrek juist iets sneller dan Rinus Hoogerland met 10 sec. Jan Moer dijk stak wegens ziekte niet in een grootse vorm, en moest dan ook 5 collegas voor laten gaan. Opmerkelijk was de prestatie van Jaap Moelker. die in het eindklassement kans zag Ko Tolhoek achter zich te laten. De einduitslag luidt: 1 Henk van Koe veringe 47.8 sec. 2 Dies Kosten 49.2 sec (na barrage). 3 Rinus Hoogerland 49,2 sec. 4 Jaap Moelker 50.2 sec. 5 Ko Tol hoek 50.3 sec. 6 Jan Moerdijk 51,6 sec. 7 Jan Grim 55,8 sec. Wim de Wilde kon niet aan de wed strijden deelnemen tengevolge van een arm-blessure. (Advertentie) IVoor betere sportprestaties lextrose tabl. imp..,eur ELMA Breda, Tel. 46650 Gymnastiek Het damesteam van de Katholieke Nederlandse gymnastiekbond heeft in Parijs met 177.45 - 175.75 verloren van de Franse dames. De Nederlandse ver tegenwoordigsters behaalden een dub bele zege bij het paardspringen. Ria Prins zegevierde met 9.25 pnt. voor An nie Pulkmans met 9-15 pnt. De andere onderdelen evenwichts- balk, brug ongelijk en vrije oefening le verden Franse overwinningen op. In het persoonlijk klassement legde de Franqaise Christine Portia met 37.45 pnt beslag op de eerste plaats. Ria Prins werd met 36.50 punten tweede. Het persoonlijk klassement luidt ver der: 3 L. Vandorselaar (F.) 36.15 pnt., 4. A. Pulkmans (N.) 36,.10; 5 J. Aarts <N.) 35.60. De junior-turners van Hessen hebben zaterdagavond in de nieuwe sporthal van Den Helder revanche genomen voor de kleine nederlaag, die zij het vorige jaar te Nauheim tegen de Ne derlandse jeugdploeg (tot 21 jaar) le den. De Westduitse jongens kwamen nu zegevierd uit het strijdperk met. 268.20 punten tegen onze landgenoten zet. 262.20 punten. Zaterdag werd in het clubgebouw van de scheidsrechtersgroep Noord- en Zuid-Beveland te Goes de voorronde (rayonwedstrijd) gehouden van de lande lijke spelregelwedstrijden 19641965 (rayonwedstryd) gehouden voor de lan der Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters tussen de groepen Noord- en Zuid-Beveland, Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Roosendaal. Onder supervisie van het hoofdbe stuurslid van de C.O.V.S., J. J den Boer werden in samenwerking met vragensteller P. J. Melse en tijdwaar- nemer P. Polfliet' de vier drietallen door de jury, bestaande uit de heren J. Verkerk. H. Mos en C. M. Voermans, be oordeeld. De bedenktijd was gesteld op 30 se conden, het te behalen maximum was 30 punten per vraag. Reeds in de eerste ronde nam Noord- en Zuid-Beveland een ruime voorsprong op zijn naaste con currenten. Men vergaarde 123 punten ter wijl O.Z.-Vlaanderen met 92 punten ver achterbleef. Walcheren kreeg 68 punten en Roosendaal was in feite met slechts 40 punten al uit de strijd. In de tweede ronde viel in feite de beslissing Noord en Zuid-Beveland kreeg door prima werk van zijn tweede man" 130 pun ten. Oost Z.-Vlaanderen kwam toen niet verder dan 77 punten, terwijl Walcheren met 113 punten zich op de tweede plaats nestelde Roosendaal deed het in deze beurt heel wat beter, want nu behaalde men 115 punten. Hoewel de derde Bevelandse deelne mer de minste punten behaalde namelijk 9i tegen Walcheren 100. O Z.-Vlaande ren 131 en Roosendaal 104 werd de Noord- Zuid-Bevelandse groep met een totaal van 344 punten duidelijk winnaar. O. Zeeuws Vlaanderen bereikte met 300 punten de tweede plaats, Walcheren werd derde met 281 punten en Roosen daal sloot met 259 punten de rij De beste individuele deelnemer was de heer L. Roelandt van O. Z.-Vlaande ren die met 131 punten juist één punt voorbleef op L. P. H Schrier van de winnende groep. (Het maximaal aantal te behalen punten was 150). J J den Boer maakte de uitslag be kend. De winnaar gaat over naar de volgende ronde en de winnaar hiervan komt in de finale die op carnavalszater dag te Heerlen wordt betwist. Hoewel het gehele zaterdagvoetbal- programma was afgelast viel de belang stelling van de zijde der scheidsrechters tegen Desondanks was de zaal goed be- HOOGERHEIDE Woensdag 25 no vember zal in café de Arend te Hooger- heide de heroprichtingsvergadering wor den gehouden van de wielerclub de Zuid west-hoek. De bedoeling van deze ver eniging is om enerzijds een serie sportie ve evenementen te organiseren men denkt zelfs al aan een profkoers volgend seizoen in Hoogerheide en anderzijds de beoefening van de wielersport by de jeugd te stimuleren. Dat laatste zal onder meer gebeuren door middel van trainingsritten over een parkoers, waarin de zogenaamde Rijzende Berg te Woensdrecht voornaamste ele ment is. Een actiecomité is momenteel bezig een 75-tal renners in alle categorie- en te bewegen zich bij de nieuwe vereni ging aan te sluiten. Men heeft hierbij reeds een fraai succes geboekt: niet al leen heeft onverslaanbare René Pijnen zich gemeld, maar ook heeft Jan Janssen toegezegd als lid te zullen toetreden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. - De sport is „salonhafig" geworden. Die uitdrukking bezigde de staatssecretaris van onderwijs kunsten en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar bij de grandioze ontvangst namens de re gering van de totale Olympische ploeg: dus ook van de winterploeg zaterdag middag in moderne hal van het ministe rie aan de Prinsessegracht in Den Haag. Voetbal werd eens erger dan de drank genoemd. Dat is gelukkig veranderd. Een kwart eeuw geleden liet de regering zich bitter weinig gelegen liggen aan de sport, thans is dat veel anders geworden al is het verlanglijstje van de nationale sportwereld nog van een beduidende lengte. Het was bijzonder genoeglijk in het mi nisterie. In de vitrines langs de achter wand waren foto's, die de Olympische wapenfeiten van onze atleten in Tokio en Innsbruck nog eens naar voren brachten. De judogoliath Anton Geesink bewoog zich zich er heel aandachtig langs, de schaatsers, regelrecht van de conditie training op het Cios in Overveen over gekomen, volgden zijn spoor. Erica Terp stra blikte ook nog verlangend naar de ma gistrale zwemfoto's, nog eenmaal, want voor haar is de studie thans nummer een geworden. De staatssecretaris (een en al welwillend in 't centru mvan de hal) liet zich door de diverse chefs d'equipe de Olympiagangers voorstellen. Hij had vele vriendelijke woorden voor de jon gens en meisjes, die in de arena's van Innsbruck en Tokio onze natie hebben vertegenwoordigd. De regering liet zich van een bijzonder prettige kant zien op deze zaterdagmiddag en nu eens alleen voor de sport. Het heeft indruk ge maakt. BRUSSEL De stand in de zesdaagse van Brussel zondagavond: 1. Peter Post-Fritz Pfenniger, Ned.- Zwit., 155 punten; 2. Rik van Steenber- gen-Palle Lykke, Belg-Den., 115. 3. Hugo Scrayen-Willy Vannitsen, Belg., 84. Op één ronde: 4. Ferdinand Bracke- Emile Severeyns, Belg., 213. 5. Tom Simpson-Freddy Eugen, Eng.-Den., 152. 6. Robert Lelangue-Theo Verschueren, Belg., 145. Het Maastrichtse MVV heeft zon dag in Den Haag, hoewel veelal verdedigend spelend, een 1-0 zege behaald op ADO. Foto: Een vergeefse aanval van ADO. Rechtsbuiten Pas rechts springt hoog op om de bal te bereiken, maar doelman Körver reikt juist iets hoger. In het mid den spil Haenen van MVV. SCHIEDAM Tijdens de wedstrijd SVV-Wilhelmina (tweede divisie B» 'is een 64-jarige kraanmachinist uit Schie dam. de heer D. van der Ende, plotse ling onwel geworden en later bij het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Het ongeval had niets uitstaande met een vechtpartij, die ongeveer gelijkertijd tus sen enkele groepen supporters ontstond. ROTTERDAM De Hagenaar Buys is zondag winnaar geworden van het toernooi om het Nederlands biljartkam pioenschap anker kader 47/2 dat in Rot terdam werd gehouden. Buys, die een algemeen gemiddelde van 16.31 behaalde, promoveerde daardoor naar de ere klasse. De degradatiegrens was op 8. bepaald. Niemand kwam onder dit ge middelde. De eindstand luidt: 1. en kampioen Buys (Den Haag) punten: 12, car.: 2088, brt.: 128, h.s. 123, alg. gem. 16.31; 2. De Vries (Beverwijk( 12 2084 160 130 13.02; 3. Lamers (Bever wijk) 10 2043 178 128 11.42; 4. Brosens (Breda) 8 1935 172 71 11.25; 5. Jansen (Beek) 6 1941 180 70 9.82; 6. V. d. Wal (Zwolle) 4 1321 160 70 8.25; 7. Sundquest (Den Haag) 2 1684 173 111 9.73; 8. Hoek stra (Franeker) 2 1184 193 61 8.72. SAMSON De pittige shag die prettig rolt. Verpakt in plastic pouch dus vers tot de laatste draad. BOSTON Het „gevecht van het jaar" tussen wereldkampioen Cassius Clay en ex-titelhouder Sonny Liston om de hegemonie der zwaargewichten, gaat niet door, zo kon zaterdag in een ge deelte van de oplage worden gemeld. Nauwelijks veertig uur, voordat Clay met elan de ring zou zijn binnengewipt, werd hjj op een brancard bij het zieken huis van Boston afgeleverd, waar hij in drie kwartier aan een beklemde breuk werd geopereerd. De chirurg dr. William McDermott van de universiteit van Har vard verklaarde aan zijn collega dr. Na than Shapiro van de hokscommissie van de staat Massachusetts, dat de operatie licht, maar noodzakelijk was geweest. Clay zal tien dagen in het ziekenhuis blijven. Hij heeft daarna minstens zes weken nodig om weer op krachten te komen. Het gevecht om de wereldtitel werd daarom voor onbepaalde tijd uit gesteld. Manager Sam Silverman heeft tijd nodig om zich op de nieuwe situatie te beraden. Angelo Dundee, de trainer van Cassius Clay, verklaarde na de operatie de voor geschiedenis van de gehele affaire, die ceremonie op het stadhuis- voor alle betrokkenen als een donderslag bij heldere hemel kwam: „Clay was op zijn hotelkamer juist aan het diner be gonnen toen hij plotseling hevige pijnen voelde opkomen in het onderlichaam. We constateerden een zwelling en hebben meteen een ziekenauto laten voorkomen. Enkele vrienden, zijn broer Rudolph en ik reden mee naar het ziekenhuis.'' Dat gebeurde tussen 18 en 19 uur. De dienstdoende arts in het ziekenhuis ver klaarde na een voorlopig onderzoek, dat de beklemde breuk niet van ernstige aard was. Dr. Morris Prizer, specialist voor radiografie, stelde Clay gerust met de opmerking, dat een operatie wellicht niet noodzakelijk zou zijn. Drie uur later echter werd de wereldkampioen door dr. William McDermott geopereerd. De ingreep vergde 45 minuten. Dr. Nathan Shapiro van de bokscom- missie van de staat Massachusetts besloot de enerverende avond in Boston met een officiële verklaring: „Ik heb Clay zijn operatie bezocht. Hij zal tot aan het einde van de volgende week in het ziekenhuis blijven. Daarna heeft hij zes tot zeven weken rust nodig. Voor half januari zal er van trainen waar schijnlijk niets komen." Toen de journalisten Sonny Liston van Clay's operatie op de hoogte brachten, zei deze geërgerd: „Als Clay niet voort durend door de straten van Boston had gezwalkt, zou de hele zaak zich niet hebben voorgedaan." Liston doelde daar mee op de speciale „voorstelling" die Clay, zijn vrienden, helpers en hofnarren ten beste hadden gegeven bij de wegings- Manchester United, Engelands toon aangevende formatie van het ogenblik, is nu al twaalf wedstrijden ongeslagen gebleven. Door de 2-1 overwinning op Blackpool kwamen de Mancunians op 23 punten, slechts één minder dan het maximaal bereikbare. De vreugde is de ploeg was echter onverdeeld: Dennis Law, de briljante aanvoerder werd in de laatste minuut voor rust van het veld gestuurd. Hy was opgeschreven door ae scheidsrechter en had daarover op al te duidelijke wyze zyn misnoegen kenbaar gemaakt. De uitslagen: ArsenalWest Ham United 0-3, Aston VillaStoke C. 3-0, Blackburn R.West Bromwich A. 4-2, BlackpoolManchester United 1-2, ChelseaEverton 5-1, Leeds United Birmingham C. 4-1, Leicester C.Shef field U. 0-2, LiverpoolNottingham F. 2-0, Sheffield WednesdayFulham 1-1, SunderlandBurnley 3-2, Wolver hampton W.Tottenham H. 3-1. Uitslagen Duitse bundsliga: Hertha Kaiserlautern 5-3, Stuttgart—Braunsch weig 3-1, Bor. Neunkirchen-Karslruher CS 1-0, Hannover 96—Frankfurt 3-2, Werder Bremen—Schalke 04 2-2, Neurn- bergHamburger SV 2-3, KoelnMuen- chen 1860 1-1, Bor. Dortmund—Meide- rich 0-0. De stand na 11 wedstrijden: 1 en 2 Werder Bremen en WF Koeln elk 15 pnt., 3 Hamburger SV 14 pnt., het eertijds zo gevreesde Schalke 04 staat met zes punten onderaan. In de Italiaanse competitie won Mi laan verrassend van Inter met 3-0. Na negen wedstrijden is AC Milaan nog leider met zestien punten. Stadgenoot Inter staat op de tweede plaats met 13 punten, terwijl Fiorentina en Torino de derde plaats bezetten met elk twaalf punten. De uitslagen van de Franse compe titie hadden tot resultaat dat de eerste, tweede en derde plaats bezet worden door resp. Valenciennes, Nimes en Lion met 15 pnt. Belgische voetbalcompetitie: Union Standard 0-1, Antwerp—St. Truiden 1-2, BerchemAnderlecht. LuikBeerschot 0-3. La Gantoise—Tilleur 1-1, Lierse— Daring 3-1, Diest—Beringen 1-1. De stand: 1 Anderlecht 16 pnt., 2 Standard en Lierse 13 pnt., 4 Luik 11 pnt. Onder aan staan: Berchm Sp. en Diest 4 pnt. Het Nederlands studententeam, dat komende dinsdag in Den Haag tegen de Luxemburgse studenten speelt, is als volgt samengesteld: Van Laer, HVV; Thole, KHFC; Sjerp, Quick-N.; Zunne- beld, Victoriy; Van der Weg. HVV; Keete, Quick-Amersfoort; B. Hainja, HBS; H. Hainja. Heerenveen; Peper, RCH; Sticker, RK Avic en Kramer, Quick-N. Portugal heeft in Oporto de interland voetbalwedstrijd tegen Spanje met 2-1 gewonnen. Bij de rust leidden de Por tugezen reeds met 2-1. Tennis Voor het eerst sedert vele maanden heeft Roy Emerson, 's werelds beste tennisamateur, een nederlaag geleden. Zijn grote rivaal Fred Stolle versloeg hem in de herenenkelspelfinale van de kami Venschappen van Queensland te Brisbane in een sensationele partij van vijf sets met 6-3 8-6 3-6 4-6 7-5. Het damesdubbelspel leverde een zege op voor Margaret Smith en Lesley Tur ner (Australië), die met 5-7 6-4 6-1 zegevierden over de Amerikaans- Australische combinatie Billie Jean Moffie-Robyn Ebbern. Het Australische Daviscup-dubbel Roy Emerson-Fred Stolle behaalde de titel in het herendubbel door een overwin ning niet 6-8 6-4 6-4 6-4 op hun land genoten Owen Davison en Bill Bowrey. In Kopenhagen is de wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de koning Gustaaf-beker begonnen. Na de eerste dag is de stand gelijk: 1-1. Jan Leschley (Den.) won mt 2-6 8-6 6-3 van Mike Sangster (G.B.) en Joer- gen Ulrich (Den.) verloor met 7-5 2-6 9-11 van Roger Taylor (G.B.) Zweden bereikte de halve finales van het toernooi om de koning Gustaaf-be ker door een overwinning met 5-0 op Noorwqgen. België en Zuidslavië sloten de eerste dag van hun ontmoeting in Brussel af met een gelijke stand: 1-1. Boro Jova- novic won moeizaam van Eric Drossart 9-7 6-8 6-4 en Claude de Gronckel won een punt voor België door Spear met 6-1 6-0 te verslaan. Ook in de vierde kwartfinale: die tussen Finland en Tsjecho-Slowakije in Helsinki is na de eerste dag nog alles mogelijk. Reino Nyyssoenen (Finland) versloeg Jiri Ja- vorsky met 6-3 6-2, waarna Milan Ho- lecek voor een 1-1 stand zorgde door Pekka Saeilae met 7-5 10-8 te kloppen. Basketbal Het Nederlandse basketbalteam heren Is de Skandinavische trip begonneft met een nederlaag van 78-109 tegen Finland, naen achterstand van 44-60 bij rust. De gastheren waren de stevig uit de kluiten gewassen Nederlanders in lichaamslengte de baas. Behalve dat combineerden zij beter, waren ze snel ler en in hun acties verrassender. De Nederlandse dames brachten het er bii de landenwedstrijd in Helsinki aanzienlijk beter af. Zij wonnen zonder al te grote inspanning met 88-52 van de Finse dames, na een voorsprong van 42-24 bij rust. In Muenchen is de loting verricht voor het toernooi om de Europese be ker voor nationale basketbalkampioe nen, waaraan dit jaar wordt deelgeno men door 25 heren- en 15 damesploegen. De Nederlandse herenkampioen The Wolves lootte in de eerste ronde tegen BK Stockholm (Zweden) de winnaar van deze ontmoeting komt uit tegen de Zuidslavische kampioensclub. BlueStars. de nationale kampioen bij de dames lootte tegen Creff Madrid (Spanje). Zondag is tijdens een vergadering van een commissie van de internatio nale basketbalbond (FIBA) de groeps indeling bekend gemaakt van de voor ronden van het Europees kampioen schap '65. Er werden drie groepen ge formeerd. die hun wedstrijden van 25 januari tot en met 5 februari zullen spelen. Nederland komt uit in groep 3. Onze landgenoten zullen in San Se bastian Spanje, Italië en Zwitserland ontmoeten. Aangezien slechts de twee beste teams naar het eindtoernooi (Ti- flis en Moskou. 30 mei tot en met 10 juni 1965) zullen overgaan, lijkt het praktisch onmogelijk dat onze landge noten de voorronden zullen overleven. Schaken Na met de grootst mogelijke cijfers (4-0) van Rusland te hebben verloren ook Prins kon het in zijn afgebro ken partij tegen Spassky niet tot winst of zelfs maar tot remisie brengen heeft het Nederlandse team in de finale poule van de schaakolympiade te Tel Aviev tegen Polen eveneens een zware nederlaag geleden. De eindstad van dit duel werd 3-1 in het voordeel van de Polen. De gedetailleerde resultaten wa ren: KuypersSliwa 0-1, LangewegFili- poficz 0-1, ZuidemaBalcerowski 0,5r 0,5, PrinsSchmidt 0,5-0,5. Overige uitslagen 4e ronde: Ver. Sta tenTsj.-Slow. 1,5-1,5 1, IsraëlRoe menië 1-3, CanadaArgentinië 1-2, HongarijeRusland 1,5-2.5, Duitsland— Spanje 1-3, BulgarijeZuidslavië 2,5- 12 1. Afgebroken partijen: tweede ronde: DuitslandBulgarije 2,5-1,5. Derde ron de: RuslandNederland 4-0, Bulgarije Ver. Staten 2-2, ZuidslaviëDuitsland 2-2. SpanjeHongarije 1-3, PolenCa nada 1-3. Stand na de vierde ronde aan de kop van de ranglijst: 1 Rusland 12,5 pnt. 2 Roemenië 9.5 pnt. 3 Argentinië 9 pnt. Nederland is 13e met 5,5 pnt Allerlei De nolitie van Cocoa inde Amerikaan se staat Florida heeft een toeschouw r bij een sportewdstrijd gearresteerd die zonder enige aanleiding een pistool had, getrokken en daarmee in het wilde weg' op de overige toeschouwers begon te vuren. Zes personen liepen verwondingen op. Van een van hen is de toestand kritiek. De arrestant is een nog onbekende neger, die een sportwedstrijd bijwoon de tussen twee scholen uit Florida. Bei de scholen worden uitsluitend door kleurlingen bezocht. Cocoa ligt dichtbij Kaap Kennedy. GOES Zonder al te veel moeite is de Middelburgse atleet Cas Mulder (Dy namo) winnaar geworden van de eerste herfstveldloop die op de gemeentelijke sportterreinen te Goes door de AV '56 werd georganiseerd. De afstand van 4200 meter 6 ronden van 700 meter werd door Mulder afgelegd In een tijd van 14.20.4. De strijd om de tweede plaats werd pas in de laatste ronde in het voordeel van Rinus de Witte van Thor uit Roosendaal beslist. Piet Tol hoek van Dynamo werd derde. Ondanks het wel zeer slechte weer waren nog ruim zestig lopers naar Goes gekomen om op het modderige en daar door zware parcours de sportieve strijd met elkaar aan te binden. De organise rende verengiing met wedstrijdsecretaris A. de Munck aan het hoofd zorgde voor een zeer vlotte gang van zaken, zodat de eerste uitgave van deze nieuwe wed strijd in Zeeland geslaagd genoemd mag worden. Naast de 19 senioren kwamen ook tien tallen junioratleten in hun klas aan de start. De deelnemers waren afkomstig uit geheel Zeeland, terwijl ook atleten ingeschreven werden van Thor, Roosen daal, Sliedrecht Sport, Sliedrecht en DOS, Rotterdam. Het eerste startschot gold de deelne mers bij de scholieren, geboren in 1950 en 1949. De eerste drie plaatsen in deze categorie waren voor leerlingen van de ambachtsschool uit Goes. Louis Mohr werd winnaar. J. Oele werd tweede terwijl Peter de Pundert de derde plaats voor zich opeiste. De tijd van Mohr over de 700 meter was 2.18.4. Bij de C-junioren, die eenzelfde afstand moesten lopen, werd H. Knibbeler van RKHAV uit Hulst in een tijd van 2.06.7 duidelijk winnaar. De tweede plaats was voor zijn clubgenoot Th. Pluijm. Derde werd de AV '56-atleet F. Cappon. In de groep scholieren geboren in 1948 en 1947 werd V. Leenhouts uit Cadzand eerste voor F. Hermans uit Goes. W. van Houte, de zeer sterk lopende atleet uit Hulst, noteerde een snellere tijd over de 1400 meter dan de oudere A-junioren, won de race over 1400 meter (2 ronden) bij de B-junioren in een tijd van 4.28.7. Jan van den Dries van Zee land Sport werd tweede in 4.42.7 en G de Schepper van RKHAV finishte als derde in deze groep met een tijd van 4.43.1. Ook de A-junioren moesten een afstand van 1400 meter afleggen. Verrassende winnaar werd Leenhouts uit Retranche- ment die de stopwatches liet stilstaan op 4 49.2. De plaatselijke favoriet Jan Pol fliet moest genoegen nemen met de tweede plaats op ruim 8 seconden na de winnaar. Derde A-junior werd Wim de Grave van Zeeland Sport in 5.05.8. De sterk lopende C-klasser W. Hol van Sliedert Sport werd in totaal-klassement als vierde geplaatst. Uiteraard werd hij eerste in de groep C-D-klassers. E. Sie- mensma en Hans Bostelaar werden in totaal resp. vijfde en zesde. Na afloop reikte de voorzitter van AV '56, de heer D. Elsacker. in de kantine op het sport park de vele mooie prijzen uit. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt. le KLAS B ADO-DFC 1-0, NAC 2-1. ADO DOS Gerxes Excelsior DFC F eijenoord Fortuna '54 Sparta DHC SVV Willem II NAC PSV Wilhelmina 2e KLAC C Roda JC-Helmondia '55 1 Longa 1-1, BVV-Limburgia ven-VVV 5-0. NOAD Sittardia RBC MVV Eindhoven BW Longa Helmondia '55 VVV Baronie Roda JC Limburgia SVV' -Sparta 1-7, DOS- 9 8 1 0 17 29-8 10 6 2 2 14 29-15 9 5 2 2 12 26-14 9 5 2 2 12 21-16 9 5 2 2 12 18-14 8 3 4 2 10 18-13 8 4 2 2 10 20-14 9 3 3 3 9 22-17 9 2 3 4 7 13-20 9 2 3 4 7 14-24 8 2 1 5 5 15-20 10 1 3 6 5 16-26 8 1 0 7 2 8-25 8 1 0 7 2 6-26 ■2, Sittardia - 8-2, Eindho- 8 7 0 1 14 23-8 10 6 2 2 14 28-18 8 5 2 1 12 20-12 9 4 3 2 11 23-13 9 4 3 2 11 23-13 9 4 2 3 10 32-26 9 3 2 4 8 14-19 10 3 2 5 8 15-25 10 3 2 5 8 17-33 9 2 2 5 6 18-22 9 1 2 6 4 17-2' 10 1 2 7 4 21-3-

de Stem | 1964 | | pagina 9