Na Franse concessies tijdens marathondebat Nederland tevreden INTERPARLEMENTAIRE RAAD RIJEEN Benelux nu zaak voor de er burg Weer acht doden in weekeind-verkeer MARGARINE DUURDER Volgend jaar Indonesische kernproef Condities Veronica II op drift geraakt Sclirödcr treedt af Veldkamp: Regering handhaaft beleid BURENRUZIE IN BOXTEL: ééN DODE Von Brentano overleden Jongeman (20) redt oude dame van verdrinking DAGBLAD VOOR ZEELAND Vietnam vraagt hulp Dodental stijgt tot tienduizend HI.) IS Ui WEER Veel wind Bisschoppen gaan geboortecontrole bespreken met VN Roemers: Meer dan 3 procent wel haalbaar Tien gewonden bij Gilze-Rijen u ill A 36.75 I04e JAARGANG Ne. 24743 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Al b\»l MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 oer kwartaal, exd. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon^2377^—^(Bijbureaus^TERNEUZENMJsbaanstraat^24^elefoon^260^I^^^OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon^2893) DEN HAAG Vanaf vandaag is de margarine één cent per pakje duurder. Volgens de bond van Nederlandse mar garinefabrikanten is de prijsverhoging noodzakelijk als gevolg van de aanhou dende sterke stijging van de grondstof- fenprijzen op de wereldmarkt. SINGAPORE Volgens een communi qué van de Zuidvietnamese regering, gepubliceerd door het Zuidvietnamese consulaat-generaal in Saigon, zijn bij de overstromingen in midden-Zuid- Vietnam bijna tienduizend mensen om gekomen. Honderdduizenden mensen zijn dakloos en tal van dorpen zijn vol komen weggevaagd. Het zwaarst ge troffen zijn de provincies Koeang Tin, Phoe Bon, Phoc Yen en Koey Nhon. De regering doet een beroep op alle bevriende landen en organisaties voor het verlenen van hulp en bijstand aan de slachtoffers. Generaal' Hartono DJAKARTA Indonesië hoopt vol gend jaar zijn eerste atoombom tot ont ploffing te kunnen brengen, zo heeft brigade-generaal Hartono, hoofd van de logistieke dienst van het Indonesische leger, verklaard naar aanleiding van geslaagde proeven met raketten van Indonesische makelij in de buurt van Djakarta. Hartono deelde voorts mee, dat In donesië volgend jaar zijn eerste geleide projectielen zal lanceren. De drie strijdmachtonderdelen land-, zee- en luchtmacht hebben nu elk hun eigen raketten, zo zei hij. BREDA Dit zijn de dagen waarin manen weer door de bo men schijnen, winden zelfs weer in de huizen gaan waaien, har ten feller gaan kloppen, vreem delingen in groten getale gaan verdwalen en wankelmoedig, door bravoure aangetast geloof, tot hernieuwde bloei komt. Een geloof dat bergen moet verzet ten, omdat de alomtegenwoor digheid van Sinterklaas, zoals wij die kennen en met dankbaarheid accepteren, zelfs metafysisch niet te verklaren is. Maar hij is er en binnen en kele weken zullen onafzienbare rijen klompen te zijner eer weer bij de oliehaard staan. Hij is er en zijn volgelingen zijn ontelbaar. Dit zijn ze in Vlis- singen, maar in hoeveel plaatsen hebben ze gisteren niet achter zijn schimmel aangehold? En in hoeveel steden en dorpen zijn ze gisteravond niet met kloppend hart naar bed gegaan, wetend dat een deel van hun schone dro men tussen nu en pak weg drie weken vervuld zal zijn? ALBERT VAN DALSUM heeft zijn to neelcarrière besloten met de galapre- miere van „Koning Lear" van Sha kespeare, in de Haagse koninklijke schouwburg. Koningin Juliana woonde de voorstelling bij. VOOR ENKELE miljoenen is gisteren schade aangericht bij een laaiende brand, die de textielfabriek Scholten en Zoon in Goor grotendeels in de as heeft gelegd. Een gedeelte van het per soneel zal elders te werk gesteld wor den. NA EEN verblijf van enkele dagen bij Prinses Armgard zijn prinses Irene en prins Carlos zaterdag naar Madrid te- Hggekeerd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt met van net westen uit tijdelijk regen. Krach tige tot stormaehtige zuidwestelijke wind. aan de kust tijdelijk zuidwes- tersiorm. Iets hogere middagtemne- raturen dan gisteren Vandaag: zon onder 16.48 uur. Maan (Van onze correspondent in Bonn) DARMSTADT Zaterdag is in het Alice-ziekenhuis in Darmstadt overle den de voorzitter van de C.D.U.-C.S.U. Bondsdagfractie, dr. Heinrich von Bren tano. Hij was van 1955 tot einde 1961 West- duitslands eerste minister van buiten landse zaken. In december vorig jaar moest dr. Von Brentano zich onderwerpen aan een le vensgevaarlijke operatie aan de slok darm. Dr. Von Brentano, die 60 jaar oud werd, was na de oorlog een van de meest geziene Westduitse politici. ANDRIESSEN: tevreden AKKOORD in BRUSSEL (Van onze E.E.G.-correspondent) BRUSSEL Na bijna een etmaal onafgebroken te hebben verga derd heeft de ministerraad van de Euromarkt zondagmorgen om half negen overeenstemming bereikt over de lijst van industriële prodnk- ten die in de Kennedy-ronde zullen worden uitgesloten van de alge mene regel de invoerrechten met 50 procent te verlagen. Minister Andriessen bleek tevreden te zijn met het resultaat. De uitzonderings- lijst van de EEG was dan wel niet zo kort geworden als Nederland en Duitsland hadden gewild, maar zij was niet verdubbeld zoals het er aanvankelijk door de verregaande Franse en Italiaanse eisen uitzag. De nu opgestelde lijst kent 20 pro cent van de douane-ontvangsten van de E.E-G. (in plaats van 15 procent, zoals aanvankelijk voorgesteld) en heeft betrekking op 9 procent van de invoer van de gemeenschap. Naar ver luidt ligt het percentage van de Ame rikaanse lijst tussen de 17 en 18 pro cent, zodat de Euromarkt niet zo'n gek figuur slaat. Naar minister Andriessen verklaarde was dit gunstige resultaat niet in de laatste plaats te danken aan Franse concessies, speciaal ten aanzien van de machine-industrie, daar Parijs rond 40 procent van zijn eisen liet vallen. Overigens zijn bepaalde groepen van goederen slechts onder zekere condities niet op de lijst geplaatst. Ten aanzien van de zeer belangrijke papiersector (de E.E.G.-invoer bedraagt 700 miljoen dollar 'ft-r jaar), is 'bijvoorbeeld over eengekomen slechts enkele papiersoor ten op de lijst te plaatsen, terwijl de grote hoop daarbuiten zal blijven als de Scandinavische landen, die de groot ste leveranciers van papier zijn, bereid zijn daar iets tegenover te stellen. Verder is in dit verband besloten de ontwikkeling van de eigen papierin dustrie in de gemeenschap door subsi dies en andere maatregelen te bevor deren. Hetzelfde geldt voor de chemische sector. Slechts 4 produkten staan op de lijst en de rest zal er af blijven als de Amerikanen bereid zijn over de beruchte .American selling price" (Amerikaanse verkoopprijs) te praten. Bij invoer van chemische produkten wordt het invoerrecht in Amerika na melijk niet bepaald op grond van de factuurwaarde, maar op basis van een willekeurige, door de Amerikaanse overheid vastgestelde en aanzienlijk hogere prijs. Dit systeem sluit de Ame rikaanse markt nagenoeg hermetisch af voor de Europese chemische industrie. De E.E.G. wil dat dit zal veranderen en gebeurt dit niet, dan zal de gehele sector op de lijst komen. Vrachtauto's zullen op de lijst wor den geplaatst, wat natuurlijk voor een industrie als de DAF van belang is, maar personenauto's niet. Er is over personenauto's en auto-onderdelen niet 55 55 DEN HAAG De Veronica II, de vermoedelijk uit Oost-Europa stam mende trawler, waarop de apparatuur van de piratenzender zou worden over gebracht, als de „Veronica I" voor re paratie in dok gaat, is gisteravond op IV2 mijl uit de kust door een sleepboot vastgemaakt, nadat het in een hevige storm op drift was geraakt en afgedre ven. Een woordvoerder van Veronica, de heer B. Verwey te Hilversum, zei in antwoord op de vraag of het schip, dat blijkens het radioverkeer onklaar is ge raakt, zou worden binnengebracht: „Dat zoekt u zelf maar uit". In Den Haag wordt verwacht dat, mocht de trawler zich vandaag binnen de drie-mijlszone bevinden, eventueel aanwezige apparatuur verbeurd zal worden verklaard. De woordvoerder van het sleepboot bureau heeft echter medegedeeld op dracht te hebben gekregen het schip naar volle zee te slepen. minder dan 5 uur gepraat, omdat zich hier een ernstige botsing van Italiaan se en Belgische belangen voordeed. Ita lië wil in verband met zijn eigen export de douanerechten op auto's en auto onderdelen zo laag mogelijk houden. België daarentegen, dat een grote auto-assemblage-industrie bezit, wil niet dat een zodanige verlaging op het invoerrecht op auto's plaatsvindt, dat het niet meer lonend is auto-onderde len in België te importeren en vervol gens te assembleren. De oplossing is dat het invoerrecht van de E.E.G. op auto-onderdelen altijd minstens 4 pro cent lager moet blijven dan dat op auto's. Op Frans verzoek zijn ook kern reactoren en op Nederlands verzoek fiesten op de uitzonderingslijst ge plaatst. Het rijwiel vormde in feite een van de zeer weinige Nederlandse toe voegingen aan de lijst van de Europese commissie, die overigens nog geheim is. ROME Volgens functionarissen van de FAO, de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties in Rome, zullen katholieke bisschoppen en vertegenwoordigers van de FAO vóór de aanvang van het eucharistisch congres in Bombay, een openbare dis cussie over de geboortecontrole hou den. De discussie draagt als algemene ti tel „voedsel en gezondheid" en wordt gehouden van 25 tot 27 november, op welke laatste avond gesproken zal wor den over „bevolkingscontrole in de ont wikkelingslanden". Het zal de eerste keer zijn, dat katholieke prelaten deel nemen aan een publiek debat over deze materie. Als voorzitter zal optreden de bisschop van Brugge, mgr. de Smedt AMSTERDAM De heer A. L. M. Sclirödcr uit Breda, voorzitter van de K.N.V.B., heeft zaterdag tijdens de bondsvergadering aangekondigd, dat hij zich het volgend jaar niet meer be schikbaar zal stellen voor het voorzit terschap. (Verslag vergadering: zie een van onze sportpagina's). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft de Stichting van de Arbeid medegedeeld, dat zij geen aanleiding ziet haar be leidsopvattingen te herzien. De regering blijft derhalve van mening, dat de be stedingen zo achter moeten blijven bij de groei van de produktiviteit, dat het tekort op de betalingsbalans wordt weg gewerkt. Minister Veldkamp, dit dit de Stichting zaterdag mededeelde, heeft zich niet exact uitgelaten over de toe laatbare omvang der loonsverhoging, die dit standpunt inhoudt. Over die om vang zal de Stichting van de Arbeid woensdag wederom gaan onderhande len en zaterdag volgt dan opnieuw een gesprek met de regering. De bespreking van afgelopen zater dag, gehouden op verzoek van de werk geversorganisaties ,liet een onbevredi gend gevoel na. De werkgevers hadden namelijk de indruk gewekt dat zij met name wilden weten, wat de regering met het prijsbeleid wilde gaan doen in het komende jaar, omdat deze weten schap voor hen bepalend zou zijn voor de mate waarin loonsverhoging moge lijk zou zijn. Hierover werd echter nau welijks gesproken. Ir. Bosma verklaarde namens de werkgevers, dat dezen een bevredigend antwoord hebben gekregen op hun vraag. „Wij wilden slechts weten, of er wijzi ging in het regeringsstandpunt was ge komen. Het antwoord, dat ons op deze vraag werd gegeven is voor ons vol doende om ons beleid voor het loon- overleg nader te bepalen. En dat moet op korte termijn gebeuren, want wij kunnen niet blijven tobben in de Stich- BOXTEL Gistermiddag heeft in Boxtel een burenruzie, die in wezen niet zo ernstig van aard was, een <fra matische afloop gekregen, doordat één der betrokkenen, de textielarbeider L. Beckers, hierbij om het leven is ge komen. De textielarbeider, die reeds enkele jaren gescheiden van zijn gezin in Ois- terwijk leefde, was in pension bij een familie in Boxtel. Toen hij daar gister middag onder invloed van drank arri veerde, maakte hij moeilijkheden met de buren. Beckers begon hen, en voor al zijn 80-jarige buurman A. V., te be dreigen en uit te dagen. De 33-jarige F. van der L. uit dezelfde straat, die toevallig thuiskwam, nam het voor de bejaarde buurman op. Er ontstond een woordenwisseling tussen Van der L. en Beckers, waarbij Van der L. zijn tegenstander een klap tegen diens kaak gaf. De man viel on middellijk daarna en gaf geen teken van leven meer. Een ontboden arts kon slechts de dood constateren. Sectie door de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust heeft uitgewezen dat de dood niet het rechtstreekse gevolg is geweest van de gegeven klap. Zelfs is niet gebleken dat door deze klap enig lichamelijk letsel van -betekenis is ont staan. Ook een door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat Van der L. niet de opzet heeft gehad tot doden. Van der L., die aanvankelijk in hech tenis was genomen, is daarop na ver hoor in vrijheid gesteld. op 15.51 uur. Morgen: zon op 4.38 uur. 5.04 uur. Maan onder (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De samenwerking in de Benelux is zich bijna tot alle secto ren gaan uitstrekken, die tot het over heidsbeleid behoren, dan wel waar een dergelijke samenwerking onderling of ten opzichte van andere landen van belang is. Het woord is nu aan de bur gers van onze landen. Het zijn de Bc- neluxianen en het Beneluxbedrijfsleven, die gebruik moeten maken van de kan- de samenwerking sen, die hun door worden geboden. Dat zei staatssecretaris mr. L. de Block, als voorzitter van het comité van ministers, zaterdag in het gebouw van de Tweede Kamer, waar de interparle mentaire raadgevende Beneluxraad vergaderde. De bewindsman bracht na mens de regeringen verslag uit over de huidige toestand in de Benelux. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat juist thans, gelet op de Europese en internationale ontwikkeling, een hech te samenwerking op alle terreinen van groot belang is. De Benelux is beslist geen aflopende of achterhaalde zaak. De recente ontwikkeling van de lo nen, aldus staatssecretaris De Block, heeft in de Beneluxlanden geleid tot een toestand, waarbij de loonkosten in vele sectoren vrijwel gelijk liggen. De vrije arbeidsmarkt is intussen verwe zenlijkt. Alleen op het fiscale terrein liggen zeer grote verschillen, terwijl juridisch, na 20 jaar Benelux, het ge bied der drie landen nog steeds niet één douanegebied is. Het ontwerp-verdrag tot oprichting van een Benelux-gerechtshof werd te- ruggestuurd naar de juridische com missie. Dat betekent dat het tot januari zal duren eer hierover een advies aan de regering kan worden uitgebracht. Het terugsturen werd nodig toen bleek dat de juristen het bij de voorbereiding van de behandeling over een onderge schikt punt niet eens konden worden en een uitspraak van de raad de be slissing zou moeten brengen. De taak van het op te richten Bene lux-gerechtshof zal vooral zijn de zorg voor een uniforme interpretatie van de wetsteksten van alle voor de drie lan den gezamenlijk geldende wetten. ting van de Arbeid, terwijl men in de bedrijfstakken reeds begint te onder handelen over c.a.o.-vernieuwingen". Intussen had de heer Roemers zich wat staan te verbijten over de uitspraak van ir. Bosma. „Wij waren niet enthou siast over een gesprek met de regering en de bijeenkomst heeft ons, vakcentra les, bevestigd, dat zij eigenlijk overbo dig was. We hebben niets nieuws ge hoord, de standpunten zijn ongewijzigd. Ik was zeer verbaasd dat er nauwelijks over de prijzen is gesproken, want dat was voor sommige werkgevers een kar dinaal punt". De heer Roemers herhaalde nog eens tijdens de vergadering dat de 3 procent loonsverhoging (inclusief de compensa tie voor de hogere a.o.w.-premie) voor de vakcentrales geen uitgangspunt voor gesprek kan zijn. Als de werkgevers een dergelijke verhoging voldoende blijven vinden dan staat het mislukken van het overleg van aanstaande woensdag bij voorbaat vast. De heer Roemers verklaarde desge vraagd, aan te nemen, dat de regering wel meer dan 3 procent zal toestaan. „Ze heeft er immers in de Tweede Ka mer geen bezwaar tegen gemaakt, dat de a.o.w.-uitkering en dus de premie nog eens verder werden verhoogd op initiatief van de kamer. Daardoor gaat van een loonsverhoging meteen al 2,3 pet verloren aan premieverhoging. De regering kan moeilijk aannemen, dat ook die 0.3 pet verhoging nog weer eens van de loonsverhoging afgaat en daar om neem ik aan, dat zij wat meer ruim te aanwezig acht", aldus de heer Roe mers. (Van onze correspondent) GILZE-RIJEN Tien gewonden, waarvan vier zeer ernstig, zijn het re sultaat van een foutieve manoeuvre op de driestrooks „dodenweg" Breda-Til- burg. Ter hoogte van de vliegbasis ingang wilde de uit de richting Til burg komende Rotterdammer J. v. B. links afslaan. Hij verleende hierbij geen voorrang aan de tegemoetkomende per sonenwagen, bestuurd door A. v. R. uit Oudenbosch. Met een zware klap bots ten beide auto's, welke gezamenlijk veertien personen vervoerden, op elkaar. In restaurant Het Hoekske verleen de een arts eerste hulp aan de slacht offers, die kort daarop naar een zie kenhuis in Tilburg werden gebracht. Uit de auto uit Oudenbosch kwamen acht gewonden, van wie drie ernstig: in de Rotterdamse auto werd een jon getje van vier jaar zwaar gewond. JAN VAN STEEN (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Ha moeder, ge bent 'r weer" heeft de twintig jarige Jan van Steen uit de La- riksstraat opgelucht gezegd te gen de 83-jarige mevrouw C. van Gurp-Roks nadat hij haar zaterdagmorgen van de ver drinkingsdood gered had. Zich nog totaal onbewust van de dingen, die zouden gaan komen, was Jan even tevoren op zijn bromfiets gestapt om naar radio Van Riel te rijden, waar hij televisiemonteur is. Bij de Bernhardbrug tegenover het N.A.C.-terrein, op de Weerijssingel, werd hij aangeroepen door een dame, die hem wees op de bejaarde drenke linge. En hoewel Jan nooit een zwem diploma heeft behaald, laat staan de fijne kneepjes van het reddend zwem men onder de knie heeft, bedacht hij zich geen moment en sprong helemaal gekleed het water in. Het gelukte hem de drenkelinge op de kant te krijgen, waarbij de dame, die hem eerder had aangeroepen, hem op de wal behulpzaam was. Eenmaal op de wal heeft hij het slachtoffer, dat het bewustzijn verloren had, met kunst matige ademhaling weer bij haar po sitieven gebracht. Politie en genees kundige dienst hebben zich verder over mevr. Van Gurp ontfermd. Zij werd in tamelijk zorgwekkende toestand naar het Diaconessenziekenhuis over gebracht. De druipende redder is door een passerende automobilist thuis gebracht, waar hij zijn goeddeels be dorven kleding snel voor wat droogs heeft verwisseld. UTRECHT De 7-jarige Renate Brunnelkamp uit Gouda is gisteren in de buurt van haar woonplaats door een trein aangereden en op slag gedood. Het meisje, dat met haar zusje en een vriendinnetje langs de spoorlijn aan het wandelen was, stapte plotseling op de rails. Een naderende trein kon niet meer tijdig tot stilstand gebracht wor den. ROERMOND Op de rijksweg even ten zuiden van Roermond is gisteren mevrouw G de Groot-Fruyter uit Sit- tard verongelukt. De auto. waarin zij als passagiere zat, slipte door het natte wegdek en botste tegen een boom. ZUTPHEN Op de rijksweg Zut- phen-Deventer in de gemeente Gorssel is de fysisch therapeut van het alge meen ziekenhuis te Zutphen, de 52-ja- rige heer J. G. N. Posthumus-Meijjes, bij een botsing met een Duitse vracht auto met aanhanger om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtcombinatie, geladen met steenkool moest uitwijken voor een motorrijwiel. VEENENDAAL De heer G Henken uitVeenendaal verloor het leven toen hij in zijn woonplaats met zijn fiets tegen een bestelwagen reed. AMERONGEN In Amerongen is de 71-jarige heer J. Rotgans aangereden door een hem achteropkomende vracht auto en korte tijd later overleden. Het slachtoffer wandelde rechts van de weg. De chauffeur reed door, maar kon later worden opgespoord. WINSCHOTEN In Winschoten is de 68-jarige J van Dijk overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. De man werd enkele dagen geleden aangereden door een auto, toen hij op een oversteekplaats liep. HEERLEN De 16-jarige J. Rijcks uit Voerendaal is in Heerlen met zijn fiets tegen een geparkeerde auto gere den. Hij overleed te plaatse. Het ongeluk gebeurde tijdens een he vige regenbui De politie vermoedt, dat de jongen voorovergebogen over het stuur reed, waardoor hij de goed geper- keerde auto niet heeft gezien. WOGNUM De 73-jarige timmer man Klaas Koeman uit Opmeer is in Wognum met zijn bromfiets in een sloot terechtgekomen en verdronken. (Advertentie) ifeiü- ij| jjfPp TjjÉj u SELECTIEKLEDING Sint tipt balconjas Lekker warme wollen kamerjas die ook buiten wel tegen de kou kan. Hollenkamp heeft 'm in de befaamde Schotse 'black watch' ruit. met maar liefst 3 grote volstopzakken. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1