Zware crisis christelijke vakbeweging in Frankrijk Yerenigd Europa enig uniedoel Concilie opgelucht: crisis nu achter de rug ROND HET Binnenhof ALBUMS 'er keer: ziekte INTERNATIONALE GEVOLGEN MOGELIJK Splitsing volgde op gedaanteverwisseling Meerderheid wint strijd om collegialiteit Internationaal Tragisch Meerderheid ARKA-adviseur: Miss World 1964 Groepsregeling minder-validen stelt teleur Niet-katholieken in NKV heeft geen zin Vijf „vermiste" Peronisten weer terecht Nazi's actief in Dallas SOEBANDRIO WAARSCHUWT AUSTRALIË Betogingen in Japan tegen onderzeeboot Pyromaan strcht brand: 7 doden Nachtelijke brand SCHRODER OVER VERHOUDING DUITSLAND EN FRANKRIJK: Man geeft per abuis gestort geld niet terug BERN. VAN GILS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 Steeds meer Duitse ste il teenten worden geteisterd oderne kwaal, die men IJtoppingen noemt. Zij zijn staat uit eigen kracht I op te tornen. De deel het federale orgaan, de lig, moeten de helpende Grootscheepse verbete- |e doorbloeding" staat |ntraal in de verkeerspoli- ■sve van de verbetering rkeer zullen de komende Jar wel 250 miljard D.M, lien uitgegeven. Dat komt investering van rond tien per jaar. Op het ogen de bondsrepubliek ieder miljard D.M. voor dit |ven. Een commissie van heeft thans na diep- Izoek en beraad, dat twee- Ij aar duurde, een rapport Aan de hand daarvan met werkzaamheden op worden begonnen. Ir de commissie ontwik- ^n is rekening gehouden fstaande plaatselijke pro- kunnen in het grote ge- ingepast. Om te begin- e verkeersregeling wor- |rd en moet er veel meer worden geschapen, anderingen die zich in de de huisvesting hebben tn voltrekken, raakt het bleem iedere West-Duitse zal niet gemakkelijk zijn Dsitieve medewerking te e mensen zijn al te zeer de overheid te eisen, dat lolledig begrip heeft voor Iele verlangens van de |ar de burger is zelf veel areid beperkingen te aan- |e voor het algemeen be geerlijk zijn. iet wel vast. dat men mo- Iniet langer voor ieder ge- |:al kunnen blijven gebrui- ontoelaatbaar, dat in de i de particuliere motorrij- loral om naar het werk te I? meeste plaats innemen, openbare vervoer zich Itwikkelen. Dit is niet al- voor de steden, maar >r de daarin wonende gemeenten zullen daarom van particuliere motor- I de stadskernen dusdanig |erken, dat het openbare armslag krijgt. Voor- •natuurlijk, dat de ver- len voor massa-vervoer beterd. Ook aan het zo- Lrustende" vervoer dient (icht te worden geschon- lerne automobilist ver at er in feite twee-en- e parkeerplaats voor Eén bij zjjn woning, zijn werk en een halve parkeerplaats in de hij onderweg is. De ge- zullen het particuliere moeten beperken. Dat is en allesbehalve populaire eh maar men zal er niet komen. lgt, dat bevordering en van het openbare ver- raagstuk van de eerste mvattende coördinatie van vervoer is daarvoor een iste. De Duitse spoorwe- een goed voorbeeld geven iersonenvervoer op korte versterken. Hiervoor be- ncrete plannen. Men wil bevolkte Rijn- en Roerge- snelle treinen, ten dele ische in gebruik gaan ne- t vervoer zich niet alleen en gemeenten voltrekt, ver buiten de grenzen int men de plaatselijke koppelen en te voegen in innen. In de bondsrepu- ngeveer 60 gebieden met >meraties, waar verkeer huisvesting en werkplaat- iwste met elkaar verbon- deze gebieden moet het én geheel worden behan- men dan te maken krijgt tratieve competenties der len en gemeenten, zal dit punt tot nieuwe rege- oeten komen. Coördinatie jionaal overleg zijn de dag. door dr. ir. Seehohm Minister van Verkeer en Waterstaat van de Bondsrepubliek Door dr. K. J. Hahn. ROME Wat zich op 6, 7 en 8 no vember 1.1. in het Palais du Sport in Pa rijs heeft afgespeeld, heeft terecht in heel Frankrijk en niet minder in het buiten land een bijzonder grote belangstelling getrokken. De een halve eeuw oude christelijke vakbeweging van Frankrijk, de „Confé- dération Fran?aise de Travailleurs Chré tiens", (C.F.T.C.)heeft gelijk reeds in het kort gemeld werd op haar buiten gewoon congres, dat uitsluitend aan dit punt gewijd was, met 70 procent van de 2600 aanwezige gedelegeerden besloten het predikaat „christelijk" te laten val len en zich voortaan „Confédération Fran?aise et Démocratique des Travail leurs" te noemen (C.F.D.T.). Der tig procent van de aanwezigen was het hiermede niet eens, was van mening dat de 600.000 leden van de organisatie zich hierover zelf moesten uitspreken, Zij verlieten de zaal bij de stemming en besloten onder leiding van Joseph Sauty in een vergadering in een ander lokaal, met de 180.000 leden, die achter hen stonden, de oude christelijke C.F.T.C. voort te zetten. Het juridische probleem, wie nu eigen lijk uitgetreden is, de 30 procent, die weg gelopen is, maar de oude naam C.F.T.C. blijft dragen, of de 70 procent, die wel letterlijk in de zaal bleef zitten, de christelijke vakbeweging liet verdwijnen en zichzelf een andere naam gaf. Dit probleem zal vermoedelijk door een rechterlijke uitspraak opgehelderd moeten worden, omdat het bij deze vraag natuurlijk ook om het vermogen van de beweging gaat. Dit is natuurlijk niet de kwestie die ons hier het meeste interesseert. De be slissing die in Parijs viel, heeft een grote politieke en ook cultureel-geestelijke be tekenis. De C.F.T.C. was na de pro-com munistische C.G.T. de tweede vakbewe ging in Frankrijk, groter dus dan de so cialistische arbeiders van de Force Ou- vrière. Ze had daarom, als de grootste democratische arbeidersorganisatie, een groot prestige en een sterke invloed in Frankrijk. Ze was tegelijk de uitdrukking van de sociale krachten in het Franse christen dom, die in de gehele geschiedenis van het sociale denken van de Europese christenen zo een grote rol hebben ge speeld. Haar enkele jaren geleden over leden president Gaston Tessier, was een figuur van nationale betekenis en ook in de internationale organen een fisuur van gezag. Deze grote betekenis van de CFTC groeide nog, sinds het M.R.p. als politie ke beweging, waarin zich vele sociaal- progressieve christenen hadden gevonden aan kracht verloren had. De betekenis van de C.F.T.C. was na 1945 vooral in de internationale christe lijke vakbeweging zo groot, omdat in de landen waar na 1918 de sterkste christe lijke vakbeweging bestond, Italië en Duitsland, de oude organisaties niet meer terugkeerden, omdat men daar de voor keur gaf aan niet-confessionele vakbe wegingen. De in 1955 her-opgerichte christelijke vakbeweging in Duitsland heeft met haar nauwelijks 600.000 leden naast de zes miljoen leden van de D.G.B. een bescheiden, symbolisch bestaan. In deze situatie was dus de C.F.T.C. de grootste Europese christelijke vak beweging en zij was het ook, die in Gas ton Tessier en daarna in Bouladoux, de president van de internationale organi satie, het I.C.V., ter beschikking stelde. Inmiddels heeft zich het Internationaal L-nristelijk Vakverbond, dank zij ook het bijna gigantische werk van haar secre taris-generaal August Vanistendael. over alle continenten kunnen uitbreiden en het telt op het ogenblik drie miljoen le den in tegen de 50 naties. Op dit ogen- kamercommissie: (Van onze parlementaire redactie) RAAG De Tweede Kamer- voor maatschappelijk werk de evreden over de manier, waarop die treeJv,s.regel'ng voor minder-validen, eaat [15. de algemene bijstandswet bare v.™ j 's °PSesteld. In een open- Rebleken J .ri?g van de oommissie is onder Ho. aantal invaliden, dat Shk wevHrfgC'.ing g3at aan" 8619 tot nn O'tgebreid, namelijk van SchouwenaareVeerp15 000 zoals minister Hoewel zowel d standpunt staan h /ls de AR op het sociale verrot, at deze zaak via de worden gcreseiJ'ngswetgevinS moet mene bijftandslV" T} via,de- algeI mogelijk De minister voorlopig niet groepsregeling Zu lln dat onder de validen tussen zi de ouders of bloedverwanten o 3 vel sinds hun minderda" mrgers. Dat betekent alrlns bV, Ver" Kok iKVPl en de i,e mejuffrouw (AR), dat een onbekend aanmf'16"^^ er buiten valt. De minister e VnVHal^e.n Daarom vroeg do commiL e vrouw Schouwenaar X™brlA™ m?' criteria voor een" Sitfö* K h w Na tens deze regeling duideiiik ».,i. schreven en gemotiveerd Na nntv °m. blik zal aan het I.C.V. in de Europese kern van de organisatie, Frankrijk, in zijn oorspronkelijke kracht en betekenis komen te ontbreken. Het is duidelijk dat dit een tragische ontwikkeling, of als men objectiever wil zijn, een ontwikke ling van bijzondere betekenis is. Hoe kwam het zover? De discussie om de christelijke basis en de christelijke naam van de C.F.T.C. is oud. In 1947 werd reeds de verwijzing naar „Rerum Novarum", die in het pro gramma van het C.F.T.C. stond, ge schrapt, want inderdaad waren vele le den van de C.F.T.C. geen bewuste en overtuigde christenen. Men wilde zich dus openstellen. Deze discussie is onder de gezaghebende fi guur van de president Gaston Tessier in een normaal kader gebleven. Na de dood van Tessier werden de discussies scher per. Een nieuwe en onrustige generatie kwam naar voren en deed zich in een minderheid in de laatste tijd steeds meer voelen. Zij vroeg weglating van de christe lijke naam en sommigen spraken zich ook voor aansluiting bij het internatio nale verbond van vrije vakbewegingen uit (I.V.V.V.), waarbij de Europese so cialistische vakbewegingen, de Europese eenheidsvakbewegingen en ook de Ame rikaanse vakbewegingen zijn aangeslo ten. Deze groep verwierf de meerderheid, vooral sinds haar meest actieve mede strijder Descamps secretaris-generaal werd. (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN De geestelijk advi seur van de ARKA pastoor W. Wester hoven uit Nieuwe Niedorp, meent dat het in Nederland in tegenstelling tot wat in Frankrijk onlangs is gebeurd geen zin heeft het Nederlands Katholiek Vakverbond open te stellen voor niet- katholieken. „Dit blijkt ook wel uit de feiten. Het heeft geen zin om zich hier over illusies te maken", aldus pastoor Westerhoven. Hij keerde zich tegen de uitspraak in het oecumenisch vademecum „dat con fessiediscriminatie erger is dan rassen discriminatie en een ramp betekent voor de oecumene" Pastoor Westerho ven zei nog steeds nuttige krachten te zien voor een christelijke beïnvloeding van het maatschappelijk leven en een steun aan de individuele christen voor zijn getuigenis- en verkondigingsplicht in zijn aardse werkzaamheid. Hij vond het voorts een vreemd, paradoxaal ver schijnsel, dat enerzijds de mensheid zo bezig is zich te omgeven met sociale wetten en dat anderzijds op alle terrei nen afbraak te constateren valt van het ware sociale leven: Verbreking van het huwelijks- en gezinsleven en ontbinding van de elementaire gemeenschappen. Het is volgens pastoor Westerhoven van veel meer belang de elementaire soci ale band weer in het leven te roepen, dan zoals vele christenen tegenwoordig doen, te zoeken naar de abstracte so ciale rechtvaardigheid Descamps was het die de C.F.T.C. open maakte, dus tot een beweging omvorm de, die zichzelf niet meer christelijk noemt en bewust open wil staan voor alle democratische krachten in de ar beiderswereld en in de wereld van de bedienden. Vooral de mijnwerkers van Lotharingen waren het hiermede niet eens. Juist die arbeiders, die het sociaal het moeilijkst hebben, die ook niet ge steund werden in deze houding door de bedienden, hielden aan de christelijke oriëntering, aan het christelijke karak ter en aan de christelijke grondgedach ten vast en wilden de oude C.F.T.C. le vend houden. De splitsing is onvermijde lijk. Het gebeuren is symptomatisch. Het is een soort doorbraak op een ogenblik dat de Kerk sterker dan ooit voor open heid opkomt. De Franse bisschoppen vrezen echter dat met deze stap de nieu we C.F.D.T. een groot risico aangaat. Hoe zal zij de grenzen kunnen trekken tegenover de Force Ouvrière en de C.G.T.? Zullen niet velen van haar leden tot de mening komen dat de verschillen zo gering geworden zijn, dat zij net ze goed ook lid van de socialistische of pro-com munistische organisatie kunnen worden? Dit gevaar is geenszins denkbeeldig. In elk geval zal de positie van de christe nen in deze nieuwe C.F.D.T. veel moei lijker worden. Openheid is een goed ding, samenwer king met alle mensen van goede wil is de taak van de christen, is hem door het evangelie opgegeven. Wordt hem deze taak door deze zo sterke organisatori sche wijziging in Frankrijk vergemakke lijkt? Er zijn vele redenen om deze De 20-jarige Engelse kapster Ann Sydney is in Londen, zoals bekend, tot „Miss World" 1964 gekozen. Zij is 1,73 meter lang en weegt 57 kg. De schoonheidskoningin krijgt een bedrag van 25.000 gul den en een proefcontract met een filmmaatschappij. vraag slechts met grote voorzichtigheid, misschien beter pas na verloop van tijd en na de eerste ondervindingen te be antwoorden. Voor de christelijke sociale beweging in Europa is daarmede een nieuwe en niet gemakkelijke situatie ontstaan. MADRID De vijf Peronistische lei ders, wier plotseling verdwijnen eer gisteren aanleiding gaf tot geruchten dat de ex-dictator Juan Peron naar Argen tinië was teruggekeerd, zijn gisteren weer in Madrid gezien. Een van hen, Vandor, verklaarde dat zij Madrid niet hadden verlaten. „Wij wilden niet gestoord worden, daarom trokken wij naar een andee verblijf plaats", aldus de Peronist. Vandor zei voorts, dat de andere drie mannelijke leden van de groep, Alberto Iturbe, Andres Framini en professor Car los Lascano, samen met hem een andere woning hebben betrokken, terwijl het vrouwelijk lid van het gezelschap, - me vrouw Delia Parodi, die bij de dictator zelf verbleef, het huis niet verlaten had. De vier mannen wilden geen nadere uitleg geven voor hun verhuizing. Voor de woning van Peron, in één van de buitenwijken van Madrid, houden twee politiemannen in burger en drie geüniformeerde agenten de wacht, wat er op duidt dat de 69-jarige ex-dictator nog in zijn woning verblijft. ge- DALLAS Op bibliotheek-boeken bouwen en auto's worden de laatste da gen in de omgeving van de Texaanse stad Dallas kleine, anti-semitische plakplaatjes aangetroffen. Het spoor zou leiden naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse nazi-partij in Arlington (Virginia). De plaatjes zijn oranje-rood en wit van kleur en dragen het beeld van de Sov jet hamer-en-sikkel Daaronder staan de woorden ,Het communisme is joods'. In en op geparkeerde auto's in Dallas zijn de laatste dagen ook pro-nazi en anti-joodse pamfletten aangetroffen. DJAKARTA Soebandrio heeft tij dens een toespraak gezegd dat wanneer Australië van plan is zijn strijdkrachten te vergroten om Indonesië en andere de len van Azië ,,te tiranniseren of te on derwerpen er geen andere weg voor In donesië openstaat dan op deze uitdaging te antwoorden." Soebandrio zei echter niet waaruit het antwoord van Indonesië zou bestaan. ..Australië verkeert niet langer in een positie om een beslissende rol te spelen bij het bepalen van het lot van de volke ren en landen in Azië", voegde hij eraan toe, „Australië dient zich aan te passen aan de ontwikkeling en groei van Azië of de andere weg te kiezen die van de vijand van Azië." SASEBO Naar schatting 200 Japan se Zengakuren studenten hebben in de havenstad Sasebo voor de poort van de Amerikaanse marinebasis betoogd tegen de aanwezigheid van de atoomonder zeeër. Bij gevechten met de politie wer den twee studenten gewond. De Japanse politie had de socialistische partij in het land verzocht de Zengaku ren studenten niet te laten deelnemen aan de betogingen. De Japanse socialistische en commu nistische partij hadden gedreigd de stad Sasebo met 12.000 betogers te overspoe len als de twistappel, de onderzeeboot „Seadragon", in de haven werd toegela ten. Japanse verslaggevers schatten het aantal betogers in Sasebo echter op niet hoger dan 5.000. Ook de communisten hielden vandaag een demonstratie in de stad, die op rustiger wijze verliep. Het Japanse persbureau Kyodo meldde dat donderdag op 23 verschillende plaat sen door ruim 28.000 personen is betoogd tegen het vlootbezoek. HOLYOKE In Holyoke in de Ame rikaanse staat Massachusetts heeft een pyromaan een flatgebouw in brand ge stoken. Vijf kinderen en twee volwas senen kwamen daarbij om het leven. Een zware brand heeft gewoed in een oud pand met zeventiende- eeuwse halsgevel aan de Prinsen gracht in Amsterdam. Het pand staat onder toezicht van Monumen tenzorg en is kort geleden geres taureerd. Op de uitgebrande ver diepingen waren verpakkingsbe' drijven gevestigd. Met tien stra len van brandweerwagens en het waterkanon van de „Jan van der Heyden" is de brandweer het vuur meester gebleven en is overslaan voorkomen. BONN De Westduitse bondskanselier, Ludwig- Erhard, heeft vTjjdag een einde gemaakt aan de gissingen omtrent een mogelijk aftreden van minister van bui tenlandse zaken Gerhard Schroder. In het vragenuurtje van de bondsdag antwoordde Erhard op een vraag of de regering „door een wijziging in de top van het ministerie van buitenlandse za ken" een verbetering in de betrekkingen met Frankrijk mogelijk acht: „de bonds regering is deze mening niet toegedaan". Hij maakte hiermee een eind aan de speculaties in enkele bladen volgens wel ke de verhouding tussen West-Duitsland en Frankrijk gediend zou zijn met het aftreden van Schroder. De bondskanselier erkende dat er wel iswaar zekere moeilijkheden zijn tussen Parijs en Bonn, maar zei dat men zou trachten deze in het kader van het Frans- Duitse vriendschapsverdrag op te lossen. De Westduitse regering wil de Duits- Franse verhouding versterken. Een nieuw bewijs daarvoor is het „Europa- Initiatief' van de Westduitse regering, aldus Erhard. De Westduitse minister van buitenland se zaken, Gerhard Schroder, noemde een verenigd Europa het enige doel van het Frans-Duitse verdrag. Hij zei dat het ver drag een onderdeel vormt in het streven naar een Atlantische gemeenschap en een verenigd Europa. Het voornaamste doel van de Westduitse regering is toe treding van andere Europese landen tot de E.E.G. Schroder noemde de aanduiding „Twee- Unie" voor het Duits-Franse verdrag en de verhouding tussen Frankrijk en Duits land misleidend. Hij zei dat het Duits- Franse verdrag slechts een verkleinde afbeelding van het plan-Fouchet was. Het was zaak deze verkleinde afbeelding in breder kring te verspreiden. Schroder zei dit op een vraag of de Duitse regering bereid zou zijn om bij een eventueel mislukken van de onder handelingen over een Europese politieke eenwording, met een „Twee-Unie" te beginnen. Schroder ontkende dat er enig verband zou bestaan tussen de landbouwprijzen in de E.E.G. en het vraagstuk van een multilaterale kernvloot voor de NAVO (MLF). Hij ging hiermee in op berichten volgens welke Frankrijk in de kwestie van de landbouwprijzen zou toegeven als Bonn niet langer zou aandringen op de M.L.F. Op een vraag omtrent Adenauers reis naar Parijs zei Schroder nog dat de voormalige bondskanselier geen opdracht had deze kwestie te bespreken. Bonds kanselier Erhard zei: „Hij is buitenge woon gezant noch buitengewoon raads man. Zijn betrekkingen met de regering zijn gelijk aan die van de andere afge vaardigden." In MONTGOMERY, ALABAMA Montgomery, Alabama, stond gisteren te recht T. L. Thaggard. een man die in 1963 een bedrag van 43.000 dollar van de Union Band and Trust Co. nam, die per abuis op zijn rekening waren ge schreven en die hij weigerde terug te geven. Het eerste proces tegen Thaggard raakte op dood spoor. Bankklerken hebben op het eerste pro ces getuigd, dat Thaggard drie keer aan de caissières vroeg om het bedrag te controleren dat op zijn rekening stond, waarbij hem drie keer werd verzekerd dat het ruim 43 000 dollar was. Hij nam de som er toen af, een karwei dat de caissières een half uur kostte. Thaggard voert aan dat de bank hem het geld vrijwillig heeft gegeven. Zijn raadsman zegt: „Ik beweer niet dat mijn cliënt goed deed. Ik zeg dat hij niet schuldig is aan diefstal". De officier van justitie zegt: „Thaggard ging de bank binnen met diefstal in zijn hart en hij ging er vandaan met een zak vol geld". De Union Bank and Trust Co. heeft meegedeeld dat de 43.000 dollar gestort hadden moeten worden op de rekening van het energiebedrijf van Alabama. ROME De crisis in het concilie, die de afgelopen weken op de achter grond gespeeld heeft en een drukte activiteit achter de schermen heeft veroorzaakt, is voorby. Besloten is, dat het derde hoofdstuk van het schema over de kerk spoedig aan de vaders zal worden aangeboden en ter stemming zal voorgelegd zal worder. in de vorm, die de meerderheid steeds ge wenst heeft. De collegialiteit van de bisschoppen, die vooral in het concilie met „plena en suprema" potestas wordt uitgeoefend, zal daardoor een feit wor den. De strijd om de collegialiteit heeft sinds de tweede zitting van het concilie onafgebroken voortgeduurd. Terwijl de meerderheid der bisschoppen aanvaard de, dat het een door Christus ingesteld recht was, dat de gemeenschap der bis schoppen met aan het hoofd de Paus de macht in de kerk uitoefent, bleef een ander deel hardnekkig van oordeel, dat alle macht alleen aan de Paus gegeven is en dat alle macht en recht in de Kerk alleen via Hem en in de mate die Hij wenst, aan de bisschoppen toekomt. Dit zou de zin zijn van het eerste Va ticaanse concilie Tot op heden heeft dit concilie geen kans gekregen zich defini tief over de andere leerstelling van het katholieke geloof over de collegialiteit uit te spreken. Zij was uitgedrukt in het derde hoofdstuk van het schema over de Kerk maar om voor de buitenwereld onbegrijpelijke redenen kwam het stuk maar niet van de pers en kregen de vaders geen kans er zich over uit te spreken. Achter de schermen werd met alle macht gepoogd de meerderheidsopvat ting van het concilie toch om te buigen en een formulering te vinden, die de de finitieve beslissing zou uitstellen of ver vagen. Tot twee maal toe is de theolo gische commissie die de aan het concilie voor te leggen tekst moest goedkeuren, nadat de nodige wijzigingen op last van de vaders waren aangebracht, in bui tengewone vergadering bijeen geweest. Inzet van deze haastige vergaderingen was een voorstel, dat op het laatste ogenblik was binnengekomen. Naar ver luidt bestond dit hierin, dat bij de stem ming over de collegialiteit in het con cilie mgr. Colombo, die de persoonlijke theoloog van de Paus is en als vroeger coadjutor van Milaan zijn vertrouwens man, een verklaring zou afleggen, die min of meer hoewel een minderheids verklaring zou moeten gelden als de officiële interpretatie van de collegiali teit. Om dit te bereiken was prof Bertrams van de Gregoriana zondag j.l. bij de Paus ontboden om een uiteenzetting te geven van hetgeen hij doceert over de collegialiteit. Deze uitleg had n.l de aandacht van mgr Colombo getrokken. Hij bestond in het kort hierin, dat de volle en hoogste macht in de Kerk door twee verschillende instanties wordt uit geoefend: door de Paus alleen en door Paus en concilie samen. Het feit, dat deze feiten ook naar buiten bekend wer den tezamen met de opvallende speeches van de Paus de laatste dagen gehouden en handelend over het gezag in de Kerk. deden vermoeden, welk een spanning er achter het concilie stak Naar verluidt is in de buitengewone vergadering van de theologische com missie het definitieve besluit gevallen, dat de tekst zoals die door de vaders voorlopig is goedgekeurd met de door hen aangegeven wijzigingen zal worden gedrukt en voor het definitieve placet of non placet zal worden aangeboden. Er besta-at nu alle kans, dat het sche ma over de kerk toch nog deze zitting tot een goed einde zal komen en dat de kerk de consequenties zal gaan trekken, die moeten leiden tot en wijziging in de uitoefening van het bestuur (Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) DEN HAAG De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo- peus, zal dinsdag een verklaring af leggen over het door hem te voeren beleid ten aanzien van de Bijlmer meer. Dat wordt een belangrijke zaak, want het gaat daarbij nu de mi nister twee duidelijke nederlagen heeft geleden niet meer om een zakelijke affaire, maar om een po litieke aangelegenheid van hoge or de. De standpunten van de Kamer zijn overduidelijk gebleken, de bijna botte afwijzing daarvan door de mi nister laat evenmin ruimte voor twij fel. Staatsrechtelijk gezien zijn er slechts twee mogelijkheden: de mi nister doet nu wat de Kamer wil of hij laat het wetsontwerp intrekken en maakt plaats voor een andere be windsman. Politiek gezien blijken plotseling echter meer oplossingen mogelijk. Rond het Binnenhof wordt name lijk gefluisterd, dat minister Toxopev oude koeien uit de sloot gaat halen. In 1961 heeft namelijk de KVP'er dr. L. Albering de suggestie gedaan om de Bijlmermeer voor tien jaar bij Amsterdam te voegen en daarna de sterke randgemeente te stichten. Maar dat wilde mr. Toxopeus toen niet. omdat een dergelijke oplossing zou indruisen tegen ons staatsrechtelijk bestel. Men kan niet nu beslissingen nemen ,die een raadsman van de kroon later wie dat in 1975 ook moge zijn moet gaan uitvoeren. Dat is niet juist, zei minister Toxo peus in 1961. En ziet, deze „oude koe van dr. Albering" schijnt, als de geruchten op waarheid berusten, als een soort reddende engel uit de sloot te wor den gehaald. Natuurlijk niet precies zoals dr. Albering het destijds formu leerde, maar, bij wijze van spreken, wat aangekleed en gecamoufleerd. Dan kan mr. Toxopeus, zo denkt hij kennelijk, weer met opgeheven hoofd in de Tweede Kamer verschijnen. Het spijt ons, dat wij zakelijk met hem van mening moeten verschillen. Want met deze oplossing doet de minister nog steeds niet wat de Kamermeer derheid wilde, al komt hij er wel dicht bij. Het is echter wel duidelijk wat er zal gebeuren, wanneer de meerder heid zou zeggen: „Wij wensen, dat het door de Kamer gewijzigde wetsont werp onverkort gehandhaafd blijft", dan zal het zakelijke meningsverschil geen rol meer spelen. Dan zal met name in de KVP-fractie sterke druk worden uitgeoefend op hen, die des tijds hun steun aan het amendement- Scheps hebben gegeven. Deze negen tien KVP'ers zullen omwille „van 't grotere goed van het aanblijven van het kabinet-Marijnen" het kleinere kwaad van het „bukken voor de wen sen van de minister" moeten slikken. Het compromis is dan geboren zij het met drie jaar vertraging. Toch wel jammer voor het prestige van minister Toxopexis en voor de woningbouw van Amsterdam. Maar bij de VVD mogen kennelijk wel Ka merleden, maar geen ministers uit de boot vallen. Advertentie) Catharinastraat 13 Breda

de Stem | 1964 | | pagina 7