Dinsdag huldiging redders opvarenden ramptankers V rol ere gemeenten moeten nauwer gaan samenwerken'5 Ingesloten mijnwerkers onvindbaar Bijna drie ton tekort op Terneuzense begroting Brand op Miraflores en Abadesa BEMANNING VAN LIEGE REDDE 35 MAN Bankfraude mislukt door tikfout BIJLMER BIJ AMSTERDAM agblad pc Stem Burgemeester Terneuzen Animo en Togo tellen nog mee Tilburgenaar voor Willy V. aangezien Huldigingen In Terneuzen Start van bouw pronto-woningen op 2 december Ervaring Nooit meer Hilvarenbeekse verbroedering met Lokeren Voor tien jaar Ondo 1-Animo 2 een echt topduel Uitbreidingen van industrie op stapel Schuur afgebrand Vier koeien kwamen om Hulstenaar (74) verongelukt Te Den Bosch Requiemmis voor gevallenen Alleen gebaat bij betere veerdiensten Veren Concentratie Luchtbellen Toch tientje armer Nogmaals onbenutte bouwcapaciteit Ondernemingslust honoreren Middenstandsnota DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Op 25 februari 1963, meer dan anderhalf jaar geleden, kwamen op de Westerschelde naby Rilland Bath de Panamese tanker Miraflores en de Britse tanker Abadesa met elkaar in aanvaring. Op beide schepen, die waren geladen met aardolie, en op het water ontstond een enorme vuurzee, waarin alle 80 opvarenden van beide ramschepen dreigden om te komen. Dankzij het held haftig reddingswerk van vooral de vier koppen tellende bemanning van de sleep boot de „Liège" van de Union de Remorquage et de Sauvetage te Antwerpen kwa men slechts 7 mensen om in omstandigheden, die eigenlijk alleen de bemannings leden van de tankers en kapitein A. L. (Lo) Perdaan, zijn zoon Lo, toen vijftien jaar en de twee andere leden van de bemanning van de Liege, de heren F. de Baats uit Gent en de heer J. Hamelink uit Terneuzen zich kunnen voorstellen. De rampzalige gebeurtenissen van die gedenkwaardige dag in februari 1963 zullen on uitwisbaar in de herinneringen van deze vier mensen blijven bestaan. hulp schoten, niet onder stoelen of ban ken wil steken. „H.et zal wel een ge zellige dag worden. Myn vrouw, de twee dochters, uiteraard mijn zoon Lo en mijn schoonvader gaan mee naar Sche- veningen. En dan zien we wel wat daar gaat gebeuren", zijn de enige termen, waarin de heer Perdaan zich over de op handen zijnde huldiging wil uitla.ten. Van de Miraflores redde de beman ning van de Liège 27 opvarenden, die ijlings aan land werden gezet in Ril land Bath. De sleepboot werd toen nog eens tot dicht bij het immense vuur ge manoeuvreerd, waarna men nog in staat was 17 bemanningsleden van de Aba desa voor een zekere dood te vrijwaren. Kapitein Perdaan en zijn mannen heb ben dus de vreugde geproefd 34 mensen onder bijna onmogelijke omstandigheden van de dood te hebben gered. De her inneringen aan die middag van de 25ste februari 1963 worden echter overheerst door de verschrikkelijke taferelen, die zich voor hun ogen afspeelden. Kapitein Perdaan. onlahgs overgestapt naar een ander sleepvaartbedrijf in Ant werpen, en zijn mannen moeten nog dik wijls het verhaal over hun heldhaftige redding doen. De herinneringen aan de ze grootste catastrofe in de geschiede nis van de Westerschelde worden voor al levendig gehouden door de brieven Een der bemanningsleden van de sleepboot de Liège": Lo Perdaan. samen op het plaatje met moeder- de-vrouw in de woning van de fam. Perdaan aan de Bellamystraat te Terneuzen. die de vier mensenredders nog regel matig krijgen waarin de loftrompet wordt gestoken over de spectaculaire reddingsacties van de bemanning van de Liège. en door de huldigingen, die hen zowel in België als in Nederland met de regelmaat van de klok te beurt vallen. Voor dinsdag 17 november staat er weer een huldiging op het programma: in het pierrestaura.nt in Scheveningen door het Carnegie Heldenfonds, dat zijn waardering voor het heldhaftige gedrag van de bemanning van de Liège en die van de verschillende vaartuigen van het Bergingsbedrijf Van Acker en de sleep dienst Muller te Terneuzen, die ook te (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op woensdag 2 de cember zal het officiële begin worden gemaakt met de bouw van 696 wonin gen volgens het zogenaamde „pronto"- systeem in het uitbreidingsplan Zuidpol der te Terneuzen. De eerste (symboli sche) manualen zullen worden gemaakt door ir. L. D. Huisman, de hoofdinge- nieuer-directeur van de volkhuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Zeeland en de heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De plechtigheden in de Zuidpolder zul len worden voorafgegaan door een kor te bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis, die 's middags om twee uur zal beginnen. In huize Perdaan aan de Bellamy straat te Terneuzen heeft men er vrede mee, dat vader en zoon Lo voor hun verrichtingen tijdens de rampdag wor den gehuldigd. Die huldigingen mogen wat hun betreft echter ook achterwege blijven want ze maken telkens de her inneringen aan de vreselijkste ervaring van het leven van de beide redders weer wakker. Tijdens de eerste dagen na de aan varing schoot mijn man telkens wakker" vertelt mevr. Perdaan. Haar man be aamt dat. „Dan zag ik telkens weer dat vuur voor me en moet ik denken aan die jongen, die onder mijn handen in het vuur viel". Mevr. Perdaan vult aan: Sedert de gebeurtenissen van 25 februari 1963 is mijn man erg doof ge worden". Zoon Lo is na de scheeps ramp gedurende tien dagen geheel over stuur geweest. Hij had bovendien brand wonden opgelopen. ..Eigenlijk waren het allemaal verschrikkelijk nare dagen, on danks het feit dat je wist dat mijn man en mijn zoon en al die anderen iets groots hadden gedaan", aldus mevrouw Perdaan. Mevr. Perdaan is er. naar zij ons liet weten, nog steeds verschrikkelijk trots op dat haar beide mannen" heldenrol len bij de reddingswerkzaamheden tij dens de scheepsramp hebben gespeeld. Zij hoopt tegelijkertijd dat hij zich niet nog eens als mensenredders van dat grote kaliber zullen hoeven ontpoppen. Datzelfde hoopt de hele familie Perdaan. HULST Vanaf zondag 15 november zullen de kunstenaars Robert Baetens en Janus Kluytmans in Huize Geertrui, Trapzaal, Stationsstraat 25 te Lokeren een expositie openen, die een uiting wil zijn van de Heel-Nederlandse vriend schap. 's Middags om 2 uur zal de toneelschrij ver Jan Naaykens een inleiding houden over hun werk. Zaterdag 14 novem. zal in de Stadsfeestzaal een Hilvarenbeekse Feestavond gehouden worden met een Lokerse kermistafel. Dit om de goede verstandhouding tussen Hilvarenbeek en Lokeren nog eens duidelijk te onder strepen. ™erker? ,e vinden. die zijn in- hpt ,knmijn ,e Orlava in het noordelijk deel van Tsjecho-Slowa- Het ongeluk gebeurde woensdae toon een aanzienlijke hoeveelheidstut-ma" teriaal in een luchtschacht stortte De vier mijnwerkers in de kolenmijn An- tonin Zapotocky" raakten hierdoor af- 8eJn«ten van de buitenwereld u'",gSploegenJ wcrrten vrijwel on middellijk naar de mijn gedirigeerd Zij hebben geprobeerd de plaats van het ongeluk van diverse zijden te be naderen. maar van de vier ingeslote nen ontbreekt nog elk spoor. Hoe het nietTekend. kUnn6n raken i is nog AMSTERDAM Een poging van de 28-jarige Amsterdamse bank-assistent T. K. D. om de Nederlandse Overzeebank» waar hij werkte, voor 96.500 gulden op te lichten, is mislukt door een tik fout. Nadat een kennis van hem, de 30- jarige L. D. H., vergeefs geprobeerd had een vervalste cheque te innen, kon D., die intussen van zijn werkterrein verdwenen was, 's avonds door de po litie gearresteerd worden. Vrijdagmid dag heeft hij bekend. H., die hij m de gevangenis te Hoorn had leren kennen, vertelde hij dat hij geen gelegenheid had om zelf de che que te verzilveren. H. bleek bereid het even te doen, maar ging door een tik fout in het adres dat hij opkreeg, naar de Nederlandsche Bank. DEN HAAG Minister Toxopeus zal de Tweede Kamer voorstellen de Bylmermeerpolder en het tussenliggen de gebied van Ouderamstel tot de eer ste dinsdag van september 1974 btf Amsterdam te voegen. Daarna zal dit gebied bij Diemen worden gevoegd. Dit blijkt uit een brief van deze be windsman aan de Tweede Kamer. Hij hoopt een desbetreffend ontwerp van wet over ongeveer vier weken aan te bieden. De minister is van plan op basis van de motie-Scheps aan de gemeenten Amsterdam, Diemen. Ouderamstel en Weesperkarspel, alsmede aan gedepu teerden van Noord-Holland een nieuw wetsontwerp voor te leggen. De minister geeft voorkeur aan het stellen van een termijn boven de moge lijkheid van (termijnloze) overdracht van het gebied aan een randgemeente, zoals in het amendement-Scheps ver vat is. Op die manier wordt een waar borg verkregen voor een stedebouw- kundige ontwikkeling, die door latere samenvoeging met Diemen een krachti ge randgemeente zal opleveren. GOES In de eerste klasse van de Z.K.B. staat voor vandaag het topduel Ondo 1-Animo 2 op het programma. De thuisclub, die vorige week dankzij een fraaie 10-6 zege op Elto 1 aan de leiding kwam, krijgt dus vandaag de kans om deze leidersplaats voorlopig te consolideren. De bezoekers hebben evenveel punten als Ondo 1 maar één wedstrijd meer gespeeld. Aan een voor spelling durven wy ons haast niet te wagen. We zijn geneigd de thuisclub iets sterker te achten. Een ander duel, maar dan voor de laatste plaats, is de ontmoeting in Yer- seke tussen Volharding en Vedo 1. De Vlissingers zullen zeker op de zege ge brand zijn omdat dan het eerste klasse schap, na de onverwachte zege op Zuidwesters, wel zo ongeveer voor dit seizoen is veilig gesteld. Togo 2 ver raste veertien dagen geleden vriend en vijand door van Animo 2 te winnen en het zou dus mogelijk moeten zijn om ook uit bij Elto 1 tot enig resultaat te ko men. Luctor 1-Tjoba 2 is ook al een wedstrijd waarvoor geen prognose is te maken. Al met al een wedstrijdpro gramma in de eerste klasse Z.K.B. waardoor weer van alles mogelijk zal worden. In 2a rust op BKC 1 de taak om de zegetocht van Atlas uit Ritthem te stuiten. Zuidwesters 2-Swift 3 eindigt o.i. in een zege voor de bezoekers. In 2b is de wedstrijd Blauw wit 1-De Poel van belang. De Poel moet nu bewijzen dat het inderdaad zijn kampioensaspira ties zal kunnen waarmaken. De rest van het korfbalprogramma luidt: 2a Luctor 2-Tjoba 3; Olympia 1-Elto 2; 3a Vedo 2-Stormvogels 2; 3b; BI. wit 2- Dos 55; Animo 4-Olympia 2; Junioren: Animo-Ondo; adsp. A: Swift b-Zuidw a; B: Animo b-Atlas; Swift Kwiek-KVL; C: Ondo-Swift lenig; Vedo-Stormvogels; Zuidw. c-Animo c; D: Luctor-Tjoba b; Elto-de Poel; E: BI.wit b-Togo b; Tjo- ba c-Volharding; pupillen A: Atlas- Zuidwesters; B: Vedo-Stormvogels; Swift- C-Animo^ BKCb-BiKCa, C: Bl.wit-Tjoba Togo-Olympia a; Olympia b-Elto b. (Van onze correspondent) In de inleiding op de begroting voor 1965 vestigt het college van b. en w. van Terneuzen de aandacht op het te kort van f 286.792,- dat f 171.382,- meer is dan het tekort op de begroting voor het lopende dienstjaar. Hoewel een be grotingstekort op zichzelf niet als ver ontrustend moet worden beschouwd, daar in de loop van het jaar dikwijls nog wijzigingen tot een verlaging daartoe kunnen leiden, wordt gevreesd dat een volledig wegwerken van dit tekort niet mogelijk zal zijn, zo zeggen b. en w. Als voornaamste oorzaak van de ver storing van het evenwicht tussen de in komsten en de uitgaven zien b. en w. het relatief achterblijven van de be volkingsgroei bij de sterke stijging van de uitgaven die zich in een snel ont wikkelende gemeente als Terneuzen voor doen. Hierdoor ontstaat een wanverhou ding tussen het financieel draagvlak en de kosten van de vele te vervullen taken. Met voldoening wordt in de inleiding geconstateerd dat de opbouw van de nieuwe dienst gemeentewerken goed ver loopt. Daar ook de huisvesting geen pro blemen meer oplevert zal de dienst in 1965 zonder noemenswaardige stagnatie de tot dan toe door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Ge meentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren uitgeoefende taken over kunnen nemen. Zoals b. en w. ook reeds in vori ge jaren opmerkten zal in 1965 de woningbouw in nog grootser verband moeten worden aangepakt Het col lege deelt vooral op zuiver indus triële woningbouw. Wil Terneuzen aan de toenemende behoefte aan wo- De herinneringen aan de scheeps ramp van 25 februari 1963 op de Westerschelde zijn by kapitein A. L. (Lo) Perdaan nog bijzonder levendig. ARNEMUIDEN Waarschijnlijk tenge volge van kortsluiting is in de nacht van donderdag op vrijdag een stal met- schuur van de heer J. Krijger helemaal afge brand. De vier koeien, die in de stal stonden, kwamen hierbij om. Een auto, landbouw gereedschappen en vlas gingen verloren. De aangrenzende woonhuizen konden door ingrijpen van de brandweer ge spaard blijven. De schade, hoewel die door de verzekering wordt gedekt, was aanzienlijk. ningen kunnen voldoen dan zal, naast de conventionele bouwwijze, ook de industriële bouw moeten wor den bevorderd. Daartoe zijn reeds de nodige stappen ondernomen. B. en w wijzen er overigens met na druk op dat niet kan worden volstaan met uitsluitend de geïndustrialiseerde woningbouw. Het is beslist noodzakelijk, dat ten behoeve van de nodige differen tiatie daarnaast ook de bouw van wo ningen plaats vindt volgens traditionele of rationele methoden. Dit houdt echter in dat dat meer ter reinen tegelijkertijd bouwrijp zullen moe ten worden gemaakt. De stedebouwkun- dige heeft inmiddels 'opdracht ontvangen om uitbreidingsplannen in gereedheid te brengen tot een groter omvang dan ooit tevoren. De grondaankopen zullen moe ten worden versneld Veel aandacht zal gevraagd worden voor de openbare ge bouwen, zoals scholen etc. In de nieu we wijken zal niet meer op beproefde wijze te werk gegaan kunnen worden, maar zal de bouw van scholen met de woningen gelijk op moeten gaan, zodat deze als ,,opvangscholen" op voorhand gebouwd dienen te worden. De bouw van het nieuwe raadhuis zal in 1965 zeker nog niet verwezenlijkt kun nen worden. Wel hopen b. en w. dat voor het politiebureau rijksgoedkeuring zal worden verleend. Voor een nieuw ge bouw voor de openbare leeszaal en bi bliotheek is een plaats gevonden nabij het Julianaziekenhuis. De aanleg van een industrieterrein na bij Driewegen zal in het komende jaar worden voltooid De omlegging van de spoorlijn ten behoeve van de uitbrei ding van de havens begint gestalte te krijgen. De plannen voor de uitbreiding van de zuidelijke kanaalhaven en de Ze- venaarhaven zijn nagenoeg besteksklaar Deze activiteiten worden echter nog overschaduwd door de belangrijke uit breidingen. welke Down Chemical Inter national N.V. in de Nieuw-Neuzenpol- der wil verwezenlijken. Met de eigena ren van de in de gemeente Hoek ge legen gronden naast de Dow-fabrieken zijn reeds onderhandelingen geopend. Belangrijke problemen rond de water en energievoorziening van dit grote be drijf, alsmede nog tal van andere fa cetten worden momenteel diepgaand be studeerd. Voor de uitbreiding van de N.V.Philips is de rijksgoedkeuring inmiddels ont vangen. Andere bedrijven zijn inmiddels even eens met de bouw begonnen of zullen daarmee een begin maken; met name het N.V. De Schelde montagebedrijf, dat voorbereidingen maakt voor een om vangrijke vestiging in Terneuzen De behoefte aan financieringsmiddelen is met het oog op de zeer omvangrijke investeringen bijzonder groot, terwijl de wet kapitaal-uitgaven publiekrechtelijke lichamen, hierin beperkingen oplegt. Op het college van G. S. en de rijksover heid zal in toenemende mate een be roep op medewerking gedaan moeten worden gedaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST. In de Zoutestraat te Hulst is gistermiddag de 74-jarige wielrijder C. L. Esseling gegrepen door een vracht auto, die werd bestuurd door J. T. uit Hoek. De bejaarde man kwam te vallen en overleed gisteravond aan de opge lopen verwondingen in het St.-Lidwina- ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de wielrijder zonder op het verkeer te letten vanuit de Rooseveltweg de Zoute straat overstak, terwijl daarover juist de vrachtauto kwam aanrijden. DEN BOSCH Met een plechtige re quiemmis met militair eerbetoon en mi litaire dodenwacht, opgedragen in de St. Jans kathedraal, zullen de gevallen van de laatste oorlog worden herdacht. De mis, welke zaterdagmorgen 21 november om elf uur begint, wordt opgedragen door hoofdlegeraalmoezenier P. G. M. Schoonebeek met assistentie van rector J. Doesburg, geestelijk adviseur van Na tionaal Katholiek Thuisfront en vlootaal- moezenier J. H. C. Hillenaar. Predikant is vlootaalmoezenier J. P. van Roozen- daal, als ceremoniarius is kapelaan W. H. A. de Bekker van de St.-Jans kathe draal De zang wordt verzorgd door Die Sangeren onser Liever Vrouwen o.l.v. rector Fl. van der Putt. De ere- en do denwacht wordt gevormd door militairen van de kaderschool infanterie te Den Bosch. Landelijk Korfbal (Van onze korfbalmedewerker) Van de Zeeuwse ploegen die uitkomen in de landelijke competitie van de KNKB zijn Animo en Togo, in de derde klas afdelingen a en van het district Zuid- Holland en Zeeland nog volop in de running. De kansen van Animo zyn vooral teruggekeerd na de onverwachte nederlaag die leider KNS de afgelopen week leed tegen Houtsnippen KNS heeft nu evenveel vèrliespunten als Animo maar de Souburgers hebben liefst drie wedstrijden minder gespeeld. De wedstrijd Animo tegen hekkesluiter Ahoy uit Rotterdam moet zaterdag een gemakkelijke zege voor de Zeeuwse pioeg kunnen opleveren. In 3c bleef het Goese Togo ook zaterdag ongeslagen. Het Rotterdamse Unicum was geen partij voor de Goesenaars (111) Doordat de roodhemden twee wedstrij den minder hebben gespeeld staan zij nu op de tweede plaats achter het Haagse Phoenix. Vandaag hopen de Goesenaars weer eens op te treden voor de plaatselijke supporters als het Rot terdamse Overkanters op bezoek komt. Een nieuwe Goese zege is vast niet uit gesloten, In de eerste klas wisselt Swift 1 uit Middelburg goede met slechte wed strijden af. Van het zeker niet zo ge weldige Quick uit Dordrecht werd ver leden week met 42 verloren. Voor de wedstrijd die Swift in Leiden moet spe len tegen nummer 1 van de ranglijst Fluks kunnen wij niets anders dan een nederlaag voorstellen. In klas 2b be vindt Tjoba zich nog gevaarlijk dicht bij de laatste plaats maar een zege tegen de bezoekende hekkesluiters Zwervers uit Dordrecht kan zaterdagmiddag hier wat verbetering in brengen. Ook Tjoba heeft een achterstand van drie wedstrij den op de rest van het veld. In de reserveklasse 3b is Swift 2 mo menteel een goede middelmoter. Van daag trekken de Middelburgse reserves naar Algemene II uit Leiden (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Bij het tot ontwikkeling brengen van Zee land is het belangrijk, dat er een nauwere samenwerking gaat ko men tussen de grote gemeenten Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen". Dit heeft burgemeester H. Rijp- stra van Terneuzen gezegd tij dens de najaarsexcursie van het departement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. De excursie had ten doel de leden van het de partement een duidelijk inzicht te verschaffen in de ontwikkeling van de Kanaalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen. De uitlating van mr. Rijpstra volgde op een compliment, dat hij ontvangen had van wethouder W. Baars van Mid delburg, die zei, dat in Terneuzen is aangetoond, dat door een initiatiefvol beleid wel degelijk mogelijkheden voor een gezonde ontwikkeling van Zeeland aanwezig zijn. Op vragen van burgemeester N. Mooyman van Ovezande verklaarde de heer Rijpstra: 1. We zijn op het ogenblik alleen ge baat bij een verbetering van de veren over de Westerschelde. Een vaste oeververbinding over de Westerschelde gaat pas actueel worden, wanneer we met de econo mische ontwikkeling in de kanaal zone een stuk verder zijn. De aan drang op een vaste oeververbinding kan beter vanuit een krachtig be drijfsleven dan door de gemeente besturen geschieden. 2. Het Sloe is geen concurrent voor Terneuzen. Samenwerking tussen beide gebieden is noodzakelijk, mits die niet gaat ten koste van de be stuurskracht van de individuele ge meente. 3 Wij trekken niet lukraak industrie- en aan zonder met de barometer van de arbeidsmarkt rekening te houden. We beleven nu een periode, waarin we wat moeten bijsturen. Sprekend over de ontwikkeling van zijn gemeente zei mr. Rijpstra. dat de basis van het gemeentelijk beleid ge- ent is op de duidelijke politiek van de rijksregering, waarbij de concentratie gedachte als richtsnoer is gekozen voor het industriespreidingsgebied. Die con centratie is op zich zelf aantrekkelijk, aldus mr. Rijpstra, maar zij heeft ook vervelende kanten voor het omliggende gebied. Die concentratie zal zich z.i. op twee fronten afspelen: in de woningbouw en in de industriële sector. Burgemeester Rijpstra was ervan overtuigd, dat de streek vanzelf in de ontwikkeling ge ïntegreerd zal worden. De streelt moet echter even geduld hebben. Decentrali satie nü zou ons beleid kunnen ver storen, aldus de burgemeester. Mr. Rijpstra gaf een idee van de manier, waarop Terneuzen aan zijn in dustriële ontwikkeling bouwt. Ook schonk hij aandacht aan het belangrijke punt van de woningvoorziening. Het beleid is er op gericht de eerstkomen de vijf jaar 3000 huizen tot stand te brengen. Ir. F. van Rossum, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, vertelde de de- partementsleden iets over de kanaal- werken. Een nieuw element bij de wering van zout water in het kanaal is het plan om een luchtbellenscherm bij de ingang van de sluizen aan te brengen. Dat de huidige overbrugging van het kanaal te Sluiskil enkele kilometers naar het noorden zal worden verlegd is veroorzaakt door het feit, dat de spoorweg een grote aanloop nodig heeft om op flinke hoogte over het kanaal te worden geleid. Waarom geen tunnel? Die zou twintig meter onder water moeten worden aangebracht. De aanloop van de spoorweg zou daar door nog aanzienlijk langer moeten zijn. Een technisch probleem waar je, TERNEUZEN Een ogenblik heeft de Terneuzense gemeentepolitie gemeend, dat de qrrestatie van de in Hontenisse geboren Willy V., die door de politie van vele gemeenten wordt gezocht, een kwes tie van minuten was. De reden hiervoor was het feit, dat de rijkspolitie te Axel de politie van de omliggende gemeen ten had gealarmeerd, nadat een bewo ner had gemeld, dat hij in een Duits sprekende persoon, die in een grote auto rondreed, de beruchte Willy V. meende te hebben herkend. De man had getracht hem stof voor een kostuum te verkopen. Na de oproep van de Axelse politie nam ook de Terneuzense gemeentepolitie haar maatregelen door op verschillende pun ten een surveillance-auto te stationeren. Binnen de tien minuten meldde de wagen die nabij Driewegen had post gevat dat de man in kwestie was aangehouden en op weg naar Terneuzen was. Op het po litiebureau verklaarde hij, dat hij uit Tilburg kwam en inderdaad in Axel had geprobeerd een lap stof te verkopen. Hij had Duits gesproken omdat de ervaring hem had geleerd, dat men meer verkoopt als men een vreemde taal spreekt. Een politie-ambtenaar uit Hulst, die de echte Willy V. goed kent, moest eraan te pas komen om uit te maken, dat men in Terneuzen de verkeerde voor had. De Tilburgenaar werd dus vrijgelaten op voorwaarde, dat hij eerst het tientje be taalde, waarvoor hij bij de Amster- damse kantonrechter nog in het krijt stond en waarvoor hij stond gesignaleerd in het politieblad. P)e minister van Volkshuisvesting, drs. Bogaers, heeft vanaf een KVP-plat- form te Helmond geantwoord op kri tische beschouwingen in „Dagblad De Stem" over onbenutte bouwcapaciteit in Nederland, met name in Brabant. De bewindsman stelde bij die gelegenheid, dat er bij de kleinere aannemers om die groep ging het voornamelijk niet echt sprake is van gebrek aan werk. Velen van hen willen, aldus mi nister Bogaers, uitsluitend bouwen in de ongesubsidieerde sector. Daar wordt het meest verdiend. Voor de woning- wetbouw in de premiesector zouden bedoelde aannemers geen belangstel ling hebben. Minister Bogaers gaf de kleinere aannemers tenslotte 't advies zich met de grotere te verenigen. Het verweer van de minister heeft ons niet geheel overtuigd. Neem het advies van de bewindsman aan de klei nere aannemers om zich aan te sluiten bij de grote broers in de bouwwereld. Dit advies getuigt van een onderwaar dering van de betekenis van de onaf hankelijke, kleinere ondernemer voor het economisch verkeer. Het gaat ook voorbij aan de functie van de kleinere aannemer bij de bestrijding van de woningnood op het platteland. Een concentratie van alle beschikbare bouwcapaciteit bij enkele grote aanne mers zou er toe leiden, dat er buiten de grotere steden nagenoeg niet meer zou worden gebouwd. Maar er is nog een punt. dat ons doet twijfelen aan de juistheid van de zienswijze van de minister. Drs. Bo gaers gaat er vanuit, dat hij via het huidige systeem van contigenteringen en rijksgoedkeuringen een optimaal gebruik kan maken van alle beschik bare bouwcapaciteit. De minister doet inderdaad zijn best en niets dan lof voor zijn grote ijver en werkkracht om te laten bouwen wat gebouwd kan worden. Hij kan evenwel van Den Haag uit nooit precies overzien of de maximale bouwproduktie ook inder daad wordt bereikt. Deze wordt na melijk meer bepaald door de inventi viteit, de ondernemingslust van de individuele ondernemer en dat is een factor waarmee tot dusverre onvol doende rekening is gehouden. Tn E.S.B. wijdt prof. Beusekom een be schouwing aan hetzelfde onderwerp. Prof. Beusekom stelt zich eveneens op het standpunt, dat de ondernemingslust in de bouw te veel wordt afgeremd. Hij pleit er voor de beslissing over een bouwplan te verleggen van de overheid naar de ondernemer. Dan zullen er, verwacht prof. Beusekom, meer wo ningen worden gebouwd, aanvankelijk alleen in de duurdere sector maar door de concurrentie later ook meer goedkopere en betere woningen in de volkswoningbouw. Naar ons gevoel slaat prof. Beuse kom teveel naar de andere kant door. Zijn systeem moet er bij het huidige woningtekort toe leiden, dat de volkswoningbouw, waar de nood nog het grootst is, nog grotere achterstan den ontstaan. Kunnen wij zijn ziens wijze dus niet delen, dat neemt niet weg, dat ook wij van mening zijn, dat „Den Haag" meer rekening zou moe ten houden met de factor onderne mingszin. Daartoe is geen radicale om mekeer in het beleid nodig. Het is al voldoende dat het bestaande beleid wat soepeler, wat flexibeler wordt toe gepast. Als de ondernemingslust van de individuele ondernemer gehono reerd wordt moet daarvan een prikkel uitgaan voor het hele bouwbedrijf. Blijft de vraag, of het ministerie van Volkshuisvesting wel - qua bemanning - in staat is tot 'n dergelijk soepel goed- keuringsbeleid. Wij zouden die vraag niet zonder meer bevestigend durven beantwoorden. Het feit, dat het de partement een jaar nodig heeft gehad voor de voorbereiding van het wo ningbehoefte-onderzoek heeft er niet toe meegewerkt onze twijfel op dit punt weg te nemen. Naar aanleiding van de uitlating van de burgemeester van Terneuzen, dat een nauwere samenwerking tussen de vier grote gemeenten van Zeeland ge wenst is, hebben de burgemeesters van Goes, Vlissingen en Middelburg desgevraagd als volgt gereageerd: Mr. F. Huber van Goes: „Ik ben het er volkomen mee eens. Er is hoegenaamd geen contact op dit moment. Wy kwamen vroeger met de colleges van b. en w. van de Waddeneilanden twee maal per week bijeen. Je leerde ont zettend veel van elkaar." Mr. B. Kolff van Vlissingen: „Ik heb ook wel eens in die richting gedacht. Of het nu deze vier gemeenten moe ten zyn, is voor mij nog de vraag. Het hangt er maar vanaf waarop je mikt. Het is in ieder geval de moeite waard om er eens over na te denken." Burgemeester Dryber van Middel burg: „Van het begin af aan ben ik voor samenwerking geweest. Alleen er komt in Zeeland altijd zo bitter weinig van terecht. Het zou nog het beste gaan tussen Middelburg en Ter neuzen. Voor steden die dichter bij elkaar liggen laat de praktijk zien dat samenwerking moeilijk is. Concrete mogelijkheden voor samenwerking? Misschien op het gebied van de ge- industrialiseerde woningbouw." BURGEMEESTER H. RIJPSTRA: samenwerken aldus ir. Van Rossum, haast niet uit komt. Na deze uiteenzettingen in de direc tiekeet van rijkswaterstaat te Terneu zen werd egn bustocht langs de kanaal- werken tussen Terneuzen en Sas van Gent gemaakt hoogst waardevol maar in de gegeven omstandigheden niet toereikend. Men kan geen nieuw elan verwach ten van het midden- en kleinbedrijf als de middenstand geen zicht op de toe komst heeft. Daarom dient naar onze mening gevraagd te worden om een nieuwe middenstandsnota, een duide lijke uitstippeling van het beleid waar mee voor vandaag het vertrouwen her steld kan worden en voor de toekomst een stimulans gegeven voor nieuwe activiteiten. prognoses over de economische ont wikkeling in de komende jaren doen verwachten, dat een steeds groter deel van de beroepsbevolking emplooi zal moeten vinden in wat wel de ter tiaire sector wordt genoemd. Hiertoe behoren de ambtenaren, het onderwij zend personeel, de dienstverlenende bedrijven en ook het midden- en klein bedrijf. De meeste middenstanders hebben echter weinig inzicht in de toekomst mogelijkheden van hun bedrijf. De zorgen van iedere dag vragen op het ogenblik zoveel aandacht, dat weini gen er toe komen vooruit te zien. Dat is schadelijk voor hun eigen belang, maar ook voor het algemeen belang. Als het midden- en kleinbedrijf straks inderdaad een groot aantal werkne mers moet opvangen moet het gezond en levenskrachtig zijn. De hudige moeilijkheden in de mid denstand vinden hun oorsprong in een aantal regeringsmaatregelen als het verbod van de individuele verticale prijsbinding, de ongecompenseerde pre mieverhoging AOW, het loon- en prijsbeleid, het weggeld en het uitblij ven van belastingverlaging. Zij hebben tezamen bij vele middenstanders de in druk gewekt, dat het middenstandsbe- leid tot een aanhangsel is gedegra deerd. De onzekerheid wordt bovendien nog vergroot door de opmars van het grootwinkelbedrijf, waardoor heel de middenstand in een soort stroomver snelling terecht is gekomen. De middenstandsorganisaties hebben allang alarm geslagen. Niet alleen rond het Binnenhof. Steeds opnieuw sporen zij de middenstanders aan ook zelf de handen uit de mouwen te steken. Meer service te bieden. Hun vakkennis te vergroten. Deze doe-het-zelf-prikkel is

de Stem | 1964 | | pagina 3