De bruid straalt .....papa betaalt Mijn zuster Frederika was voor Griekenland zeer waardevol Dinsc opv Walcheren Intocht van St.-Nicolaas Zeeuwsch-Vlaanderen GEORG WILHELM IN OPEN BRIEF: BEMAP1 R1 Ingeslc mijnwe onvind LUCTOR Zo leven de Amerikanen Dronken bestuurder DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 MIDDELBURG Aankomst Sint op 21 november voor al uw autobanden Tivoliweg 63 - Hulst VLISSINGEN Auto brandt na botsing N.V. SLAVENBURG'S BANK Dagblad De Stem HULST HBC bestaat dertig jaar Clinge Hoofdplaat Koewacht Sluis Vuil op straat werpen is voortaan strafbaar TERNEUZEN „Grafische" filmavond op 23 november a.s. AXEL Om militaire schermtitels Tafeltemus-uilslagen Showbruiloften Hotels gaan verdwijnen Zere voeten? Hotels Bedriegers Brand Scheikundige na tien jaar oud' Schandaal voor Griekse volk Grootse indruk Onwaarheden Doktersdiensten Dienst dierenartsen EXAMENS Vandaag Morgen Maandag HOOGWATER Huldigini In Terneu Start van pronto-woi op 2 decc Hilvarenb verbroedc met LoU Op zaterdag 21 november a.s. zal de Sint om kwart voor twee by de ge denknaald aan de Beatrixbrug in Mid delburg aan wal stappen. Behalve zeven zwarte Pieten brengt hy ook herauten en tamboers mee. Na de ontvangst door het St. Nicolaascomité zal Sinterklaas gezeten op zyn schimmel, een tocht door de stad maken. Voor in de stoet lopen de tamboers en hoornblazers van „Achilles" en het Middelburgs Muziekkorps. Sint en zwar te Pieten worden gevolgd door het pij- perkorps „Juliana". De route is als volgt: Beatrixbrug, Rotterdamse kaai, Dam N.Z., Lange Giststraat, St. Pieterstraat, Balans, Wa- genaarstraat, Korte Noordstraat, Noord poortstraat, Noordpoortplein (Gasthuis), Klein Vlaanderen, (Oude mannen en vrou wenhuis), Seisplein, Seisstraat, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt. Op het Noordpoortplein houdt de Sint even halt om wat lekkers af te geven voor de kinderen, die in het ziekenhuis worden verpleegd., evenals bij Klein Vlaanderen, om de ouden van dagen te verrassen. Bij aankomst op de Markt zullen de Pieten strooien. Om ongeveer 2.45 wordt Sinterklaas op het stadhuis ontvangen door het Middelburgs gemeentebestuur. Tijdens de ontvangst speelt net Middelburgs Muziekkorps. Om ongeveer kwart over drie zet de stoet zich weer in beweging. De route is: Markt, Gravenstraat, Gort- straat, Plein 1940, Pottenmarkt, Lange Viele, en weer teug langs de Lange Viele, Markt, Lange Noordstraat, Hof plein, Wagenaarstraat, Balans, Korte Burg, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Lan- Delft. Korte Delft, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Segeerstraat, Loskade, waar de stoet om vier uur zal worden ontbonden (Advertentie) Tel. 01140—2461 Zaterdag doet St.-Nicolaas traditiege trouw zijn intrede in Vlissingen op de loodsboot, aankomst Koopmanshaven om half drie. De stoet bestaat achtereenvol gens uit de drumband van de Kon. Ma rine, de Vestaclub „Walcheren", drie auto's met de commissie van ontvangst, de harmonie St.-Cecilia een wagen met acht Spaanse dames en zestien fruitman den, dan St.-Nicolaas te paard met twee grote zwarte pieten en acht koren, de zgn. paardetram uit Middelburg met elf kleine pieten en tot slot de harmonie „Ons Genoegen". De route is Nieuwendijk, Zeilmarkt, Gravestraat. Paardenstraat, Onderstraat en oude stadhuis aan de Houtkade. waar waarnemend burgemeester Gillissen-Ver- schage, de Sint welkom zal heten. Ont vangst op het nieuwe stadhuis is nog niet mogelijk in verband met de grote opbrekingen ter plaatse. Na de ontvangst gaat de stoet verder over Droogdok Stee- nen Beer Wilhelminastraat Zeilmarkt. Walstraat, Badhuisstraat, Singel tot aan de Fordgarage, Paul Krugerstraat, Schel- destraat Glacisstraat, Scheldestraat, Gla- cisstraat, Badhuisstraat, Betje Wolfplein. Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bella- mypark, waarna ontbinding van de stoet op het Beursplein. St.-Nicolaas brengt dan met Pieten en Spaanse dames een bezoek aan de beide ziekenhuizen. Op de hoek Singel-Korenbloemlaan verleende J. M. D. uit Vlissingen in zijn personenauto geen voorrang aan een per sonenauto bestuurd door H. V., eveneens uit Vlissingen. De auto's reden tegen elkaar waarbij de auto van D. in brand vloog, vermoedelijk door kortsluiting. De ontboden brandweer was snel ter plaatse en bluste de brand met een handapparaat. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden wegge sleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Advertentie) EFFECTEN Terneuzen: Kersstraat 3, tel. (01150) - 37 74 Hulsft 'Zitdag: Steenstraat 20 Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oost burg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beueland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2Vz mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van een onzer verslaggevers) Deze maand bestaat de Hulster Bil jart Club, die is gevestigd in restaurant De Bruijn, 30 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal een nederlaagtoernooi worden georganiseerd, dat zaterdag zal beginnen met een wedstrijd van H.B.C. tegen het sterke Middelburg. Nog negen andere Zeeuwse verenigingen ne men aan het toetrnooi deel. De wedstry- den zullen in het clublokaal worden ge speeld. H.B.C. werd dertig jaar geleden op gericht op initiatief van de heer H. Borghstijn, die gedurende tien jaar voor zitter is geweest. Hij werd in 1944 op gevolgd door de heer J. Taalman, die momenteel nog de scepter zwaait en dus zijn 20-jarig jubileum viert. H.B.C. is in de dertig jaren van haar bestaan uitgegroeid tot een van de sterkste ver enigingen van Zeeland. De vereniging bracht kampioenen voort als o.m. P. Freijser, R. Lampo. F. Schelfhout en J. Blommaert, die momenteel nog een duchtig woordje meespreken tijdens de wedstrijden. Kampioenendag Evenals voorgaande jaren zal er ook dit jaar weer een kam pioenendag georganiseerd worden op 29 november a.s. in het café ,,De Snelle Duif". De opbrengst van deze kampioe nendag zal ten goede komen aan de zieken van het dorp. Per groep van drie duiven zal er een keuring plaatshebben. Voor de behaalde punten zullen prijzen toegekend worden Verder kunnen de liefhebbers bonnen'schenken waarop dan later een duif gehaald kan worden bij deze liefhebber. De bonnen zullen bij opbod verkocht worden en de opbrengst zal onder de zieken verdeeld worden. Balavond Vanavond zal in zaal G. Roegies een balavond worden gehouden ten bate van de supportersclub van ren ners, met het orkest Bob Marijs and his Starfighters. Biljarten Walter Smedt alhier heeft zich in de finale geplaatst van het bil jartkampioenschap voor Zeeland 3e klas libre Deze finale zal worden ge organiseerd door de W.E.G. Souburg. De heer Smedt is lid van de plaatse lijke biljartvereniging „GrensVrienden" Winkelactie Nadat vorig jaar in Koewacht de Wiweko (plaatselijke win keliersvereniging) ter ziele is gegaan, hebben nu vijf winkeliers samengespan nen om een grote winkelactie op touw te zetten onder het motto „De vijf van de grens". Het zijn Nelemans, Herman, Caluwé, de Schepper en Baes. De actie is geheel ten bate van het 75-jarig be staan van de Nederlandse Blindenbiblio theek De periode is van 14 november tot zaterdag 5 december. De gemeenteraad van Sluis beslooit enige aanvullende bepalingen op te ne. men in de algemene politieverordening, waardoor het wegwerpen van afval op straat en het laten liggen van huisvuil strafbaar wordt gesteld. Het gemeente- bestuur komt, evenals de ryksambtena- ren, in aanmerking voor de nacalculatie 1964. Het handboogschuttersgilde Willem Teil zal twee avonden per week gebruik mo gen maken van de raadhuiskelder en moet daar f 2,50 per uur voor betalen. De kunstschilders O. van Vosselen te Be- veren-Waes (België) en Beer Suuring uit Rotterdam kunnen in dezelfde ruimte exposeren, resp. van 17 juli tot en met 16 augustus 1965 en 16 tot en met 30 april 1965. Zij moeten daarvoor f 75,- per week betalen. Gunstig zal aan G.S. worden ge adviseerd om de wethouderssalarissen met ingang van 1 januari 1964 te verho gen van f 1500 tot f 1680. De jubilerende ZVU, die bij haar 20-jarig jubileum een nieuwe vleugel wil kopen krijgt één cent per inwoner. Overgegaan zal worden tot restauratie van een drietal schilderijen voor een bedrag van f 700. Het rijk draagt hierin f 400 bij. onder voorwaarde dat deze restauratie geschiedt door A. Bohemen uit Den Haag. Voor twee leer lingen, die te Philippine de fruitteelt vak, chool bezoeken werd f 50 per leer ling uitgetrokken. Het fruitteeltproefbe drijf aldaar kreeg een bijdrage van f 100. Onderhands werd aanbesteed de ver betering van de bestrating voor en naast de openbare lagere school voor f 864, waarbij de gemeente de klinkers levert, en de aanleg van een weg naast en ach ter de algemene begraafplaats voor f 2200 Beide werken werden gegund aan de firma de wed. P. Toussaint en Zonen te Cadzand. Aan Leenhouts' aannemingsbe drijf te Sluis werd ondershands gegund voor f 8800 de bestratings- en riolerings werkzaamheden aan de Grevelingenweg te St.-Anna ter Muiden. Een verordenuig werd vastgesteld voor de gemeentelijke bijdrage aan de Zeeuw se Muziekschool en in navolging van enkele andere gemeenten in de streek werd een woonforensenbelasting gehe ven van een zogenaamde tweede wo ning voor hen, die niet in de gemeente woonachtig zijn. De grondprijzen in het uitbreidingsplan Oost werden verhoogd tot f 25,50 per m2, en voor autoboxen tot f 30 per kavel. De heer L. Batselaere werd plaatsvervangend lid van de com missie woonruimtewet. Alle overige le den en plaatsvervangende leden werden herbenoemd voor deze commissie. De kolenbijslagregeling werd gewijzigd i.v.m. de recente loonontwikkeling. Als norm zal thans gelden de vrijstelling van kijk- en luistergelden, zoals die door de PTT zijn vastgesteld. Bal. In het r.k. parochiehuis te Sluis wordt zaterdag een bal gehouden, waar oud en jong van kan profiteren. Er wordt lil. door twee bands aan meegewerkt, t.w. Accordeonetta en The Blue Jets, beiden van plaatselijke origine. Ter afwisseling treedt op de goochelkunstenaar Emile Boucha. Geen voorrang. Vrijdagmiddag had er op het kruispunt Wilhelminastraat-— Julianastraat een aanrijding plaats. Een personenauto, bestuurd door mej. M. de 'H uit Lokeren (België), verleende geen voorrang aan de van rechts komende personenauto, bestuurd door de heer O. H. uit Amsterdam. Door de botsing wer den beide auto's aanzienlijk beschadigd. In hotel Des Pays Bas zullen op maan dag 23 november a.s. onder auspiciën van G H. Bührmann's papiergroothan del N.V. te Amsterdam enkele films over het drukkersvak worden vertoond. Voor deze „grafische" filmavond zijn leiding en medewerkers van de grafi sche bedrijven in Terneuzen en omge ving uitgenodigd Behalve vijf (buiten landse) rolprenten over zowel de esthe tische als de technische zijde van het drukkersvak zullen ook enkele ontspan ningsfilmpjes worden gedraaid. (Van onze correspondent) OSSENDRECHT. In de legerplaats Ossendrecht zijn de nationale kampioen schappen schermen voor de Koninklijke Landmacht gehouden. In aanwezigheid van vele sehermliefhebbers, zowel mili-i taire als burgerlijke, zijn de wedstrijden gespeeld. In de manschappenkantlne van de legerplaats werden de prijzen uitge reikt. Dit geschiedde door brigade-gene raal W. A. Feitsma, inspecteur der op leidingen, onder welk onderdeel ook de sport der Koninklijke Landmacht ressor teert. Ook was hierbij aanwezig de de potcommandant kolonel J. F. C. Wester weel. De uitslagen waren: Floret individueel: 1. Knr. M. Dwin ger. Art-school Breda; 2. Knr. H. Ver woest, 43afd. Veldart. Havelte; 3. Sld. M. P. Feith. SROA Breda; 4. Kapt. E. A. Stuyver, SROA Breda; 5. Sgt. I G. van Buren. Sub-Cie Garnco Amersfoort. Floret equipe: 1. Artillerie I (Kapt. Stuyver, Sld. M. P. Feith, Knr. Dwin ger); 2. Artillerie II (Adj. Gaasbeek, Owi Oudhof, Owi Huisman); 3. Infan terie I (Vdg. Bloem, Smi Brugman, Kui- tems). Degen individueel: 1. Sld. M. Feith, SROA Breda: 2. Knr. M. Dwinger, Art- school Breda; 3. OWI J. M. Wolfard. VASS Breda: 4. Mar. I D. Ritmeester, Havelte; 5. Sgt. I H. Veenbergen, TD Dongen. Degen-equipe: 1. Artillerie (Knr. Dwinger, Sld. Feith, OWI Wolfard); 2. Kon. Mar. I (Mar. I Ritmeester, SMI Burema. Mar. I Stoker); 3. Verbindings dienst (Maj. Handgraaf, Kapt. v. d. Let, Lnt. van Breukelen). Sabel individueel: 1. Kapt. Wilmink; 2. Knr. Verwoest; 3. Knr. Dwinger. Sabel equipe: 1. Genie; 2. Artillerie; 3. Infanterie. Algemeen klassement individueel: 1. Knr. Dwinger, Art-school Breda; 2. Sgt. I Van Buren Garnco. Amersfoort; 3. Sold. Feith, SROA, Breda. Uitslagen: St. Aio—Ona 5-5. Aio 3- Ona 3 6-4; Ona—NSMI 5-5, Ona 3—W. van Zoelen 3 4 6. (Van onze correspondent Andrew Fyall) NEW YORK Tegenwoordig hoeft men in Amerika geen miljonair te zijn om indruk te kunnen maken op bruiloften. Maar men moet wel doen alsof. Want de ouderwetse huwelijks- receptie raakt uit de mode. Vandaag de dag wenst de jonge bruid een re ceptie waarop een Rockefeller of een Vanderbilt 80 jaar geleden rechtma tig trots zouden zijn geweest. En meestal krijgt het aanstaande me vrouwtje haar zin. Huwelijksrecepties zijn een „sta tussymbool" geworden. Hoe groter en ongewoner, hoe beter. Nog maar weinig ouders stellen zich tevreden met een reusachtige bruidstaart en een klein dansorkest Het nieuwste snufje is een complete amusements- groep met conferenciers, zangers, moppentappers, dansers en zelfs acrobaten op de receptie. Het hele feest begint op een groot scheepse Broadwayshow te lijken. De zaalverhuurders zijn in hun nopjes. In New York en omstreken alleen brengen huwelijksrecepties van dit soort hen ruim 350 miljoen gulden per jaar op. Een van die verhuurinstellingen geniet zoveel bijval dat ze zitplaat sen voor 4.000 genodigden, een wa terval binnenshuis massieve luch ters en een kapel met 250 zitplaat sen voor de eigenlijke huwelijksplech tigheid geïnstalleerd heeft. De bruid komt daar niet gewoon door de ach terdeur binnen. Ze verschijnt plots „alsof ze uit de wolken neerdaalde" op een platform aan de zijkant van de kapel. Het gaat allemaal gepaard met geraffineerde belichting. Het bruidje poseert bewegingloos en wordt door een lopende band langs de genodigden gestuwd die haar japon dan goed kunnen bewonderen. Dat noemt men de .silhouetwandeling" Als ze haar laatste stappen zet naar het altaar, drukt ze daarbij op elek trische contacten die lampen doen gloeien waardoor de bruid in een mistige gloed gehuld wordt. Er schijnt geen einde te komen aan de vraag naar dit soort vertoon. Eén ding is echter niet veranderd sedert de goe de oude tijd. Papa betaalt nog steeds. Maar tegenwoordig kost 't hem meer dan vroeger de corruptie tiert welig De politie werd overstelpt met klachten van verbolgen personen die door zulke leurders om de tuin geleid waren. Eerlijke handelsreizigers vonden het evenmin prettig. Hun goede naam werd besmeurd door het optreden van bedriegers, met het gevolg dat heel wat deuren dicht vlogen voor de neus van welmenende verkopers. Maar er kwamen steeds meer be- driegelijke enquêteurs opdagen. De politie vreesde dat inbrekers hun voor beeld zouden volgen om vooraf een kijkje te gaan nemen bij mensen die zij later hoopten te bestelen. Als „enquêteurs" kwamen ze gemak kelijk in kantoren en langs portiers die hen anders aan de deur zouden hebben gezet. op Het vuur breidde zich uit naar een schutting en een bos. Maxwell trok hinkend naar huis om de politie en de brandweer op te bellen Doen uw voeten pijn? Dan zullen we er een stukje afzagen. Dat is de laatste nieuwe vooruitgang van de medische wetenschap. Dr. Mal colm Coutts, een vooraanstaand or- thopediscn chirurg in San Diego, ver klaarde onlangs op een medisch congres in Las Vegas; Jonge vrou wen kan men er onmogelijk van overtuigen dat zij schoenen moeten dragen, die aangepast zijn aan de eigenaardigheden van hun voeten. Zij zouden liever sterven dan niet mee te doen aan de mode!" De enige oplossing is volgens dr. Coutts een weinig van de hielbeenderen af te schaven opdat de schoenen be ter passen Tot dusver zijn 31 dank bare patiënten zijn kabinet binnenge sukkeld om hun hielen te laten kort wieken De tyd van het elegante hotel, de portier in livrei en de butler met witte das en jacket loopt iii Ameri ka ten einde. Het druk op de knop- hotel berooft 't van klanten en dreigt 't helemaal te doen verdwijnen. Voor al in Manhattan. De elegante oude hotels doen een radeloze, maar ken nelijk vruchteloze poging om iets van hun vroegere glorie te herwinnen. Doch het zal niet lang meer duren eer enkele van de beroemdste in stellingen van dit soort door bulldo zers met de grond gelijk gemaakt worden Gewezen favorieten zoals het Savoy Plaza-, het Park Lane- het New Weston, en het Madisonnotel staan reeds op de nominatie voor afbraak. De grondhaaien, die het water in de Op een ochtend in oktober kreeg ik een bedrieger aan de voordeur. Het was een goedgeklede jongeman die zei, „Ik ben een politiek enquê teur". Hij was voorzien van een sta peltje vragenlijsten en begon enkele routine-inlichtingen op te tekenen. Maar de politiek kon hem eigenlijk niets schelen. Want dit kereltje was in feite een handelsreiziger, die spoe dig zijn ware gelaat bloot' gaf door te trachten mij een abonnement op een tijdschrift aan te smeren. Zijn smoesjf was, dat hij als bij verdienste politieke enquêtes deed en op weg was naar zijn kantoor. Man nen van dit slag begonnen een ge sprek over het fabelachtige nieuwe produkt dat hun firma op de markt brengt. En toevallig hebben ze net een staal op zak. Als de huisvrouw belangstelling vertoonde, beloofden ze natuurlijk steeds als een grote gunst de nodige schikkingen te treffen om voor de klant een exem plaar van dat produkt te kopen. De beroepsenquéteurs zijn razend, want mond krijgen wanneer ze bedenken wat het terrein van zo'n wankel ho tel waard is als ze het verkopen aan zakenlieden met plannen voor reusachtige kantoorgebouwen, gebrui ken massa's bankbiljetten als lokaas. Sommige van die oude hotels kun nen onmogelijk aan de verleiding weerstaan. Om de concurrentiestrijd tegen de luxueuze, moderne hotel paleizen vol te houden, moeten zij miljoenen besteden aan modernise- ringswerken. Air-conditionering is te genwoordig een eerste vereiste. Wei nig Amerikanen willen nog logeren in een hotel zondr acclimatisering. Automatische liften, een koffiemachi ne in uw kamer een eigen bar en een eigen ijskast, zijn zaken die de hotels-met-geschiedenis zwaar ver sierde zolderingen en ouderwetse .ser vice" niet kunnen bekostigen voor hun klanten. Het statige Waldorf- hotel dat onlangs 25.550.000 gulden •besteed heeft enqhet Plaza-hotel dat (bijna 10.220.000,. gulden uitgesf voor modernisering, vechten moedig om stand te houden. Maar iedereen vraagt zich af hoe lang nog voor ze afge broken worden? Het zal lang duren eer Lloyd Max well, van Martinez, in Californië, weer een sigaret tracht op te ste ken in zijn wagen. Toen hij dit de zer dagen deed, viel de sigaret op zijn schoot. Hij remde, sprong uit de wagen en zocht het brandende ding op. De wagen begon achter waarts te rollen. Maxwell zette hem na, trachtte erin te wippen maar sprong verkeerd en het voertuig reed over zijn voeten Daarna bestorm de het een berm, kantelde en de sigaret die nu tussen de vouw van de voorbank gekneld zat. brandde voort. De wagen ging in vlammen Nog gevoeliger les (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA —Ondanks de gevoelige les sen, die F. v. K. uit Oudenbosch in het verleden had gekregen in 1960 tien dagen gevangenisstraf en in 1962 drie weken en acht maanden ontzegging was hy toch weer op 14 augustus dron ken achter het stuur van zijn busje ge kropen. Het was zo fout gelopen als het maar zyn kon. In de Moerdijksestraat was hij tegen een geparkeerde outo, die vlak b ij een lantaarn stond, gebotst. De politieman, die verdachte na de botsing had meegemaakt, zei vrijdagmor gen tegen de politierechter te Breda mr. C. Vliegenthart: „Hij verkeerde in ken nelijke staat van dronkenschap". Gezien de bloedproef uitslag 2.40 pro mille was dat geen overdreven taal. Verder bleek, dat verdachte bekend staat als een drinker. De officier, mr. E. Bauwens, was kort in zijn requisitoir. „Hier valt niets meer te zeggen, de feiten spreken voor zich zelf". De eis was zes weken gevange nisstraf, waarvan drie weken ivoorwaar- delijk, proeftijd drie jaar, toezicht van het medisch consultatiebureau voor al coholisme en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter ging, alvorens uit. spraak te doen, zich even beraden in de raadkamer. Daarna was zijn uitspraak vier weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk, toezicht van het medisch consultatiebureau en twee jaar en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Uitspraak prof. Slotboom EINDHOVEN Prof. ir. H. W. Slot boom uit Bussum die is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de scheikundige technologie aan de Technische Hoge school in Eindhoven, heeft vanmiddag in de rede bij zijn ambtsaanvaarding gezegd dat in Amerika is vastgesteld, dat de helft van de kennis, die de scheikundige technoloog van de universiteit mee brengt in 10 jaar is vervallen. Dit betekent dat d eingenieur nimmer klaar is en dit geldt in het bijzonder voor de scheikundige technologie, die zich voortdurend vernieuwt. De natuur is als bron voor nieuwe chemische technieken onuitputtelijk. Wanneer men de natuur vereenzelvigt met onze aarde, dan hebben we chemisch- technologisch thans nog niet meer dan een kleine knikker geëxploiteerd. Prof. Slotboom stelde, dat elké tech- noloog in onderzoek en ontwikkeling zo wel maker van doelstellingen als uit voerder van actieprogramma's is. Als de voornaamste daartoe vereiste kwaliteiten noemde hij: voldoende kennis, twijfel aan het bestaande gecombineerd met moed om nieuwe wegen te durven inslaan en de bereidheid om zichzelf en zijn werk te plaatsen in een groot geheel. (Van onze correspondent) ATHENE Er zijn nog veel Grie ken, die het beschamend vinden, dat koningin-moeder Frederika nu al jaren maar wei speciaal de laatste maan den, het mikpunt is geweest van eller- lei, doorgaans weinig verantwoorde en gerechtvaardigde, kritiek op het Hof. Nauwelijks was koning Paul overleden, of in de linkse én in de boulevard pers begon een nieuwe campagne tegen de „Duitse", al is Frederika van af komst even Engels of Oostenrijks als Duits. Als koningin-moeder zou ze nu helemaal de baas willen gaan spelen, want was de jonge Gonstantijn nie' als was in moeders handen? Opnieuw stak 'n storm van verontwaardiging op, toen het koninklijk huwelijk plaatsvond. Niet alleen de koningin-moeder had dit huwelyk geïntrigeerd", ze was ook nog van plan verder aan de touwtjes te blij ven trekken. Geruchten deden de ron de, dat de regering-Papandreou haar voor de keuze gesteld zou hebben naar het buitenland te gaan of zich in een klooster terug te trekken. De onrust werd nog heviger door de open brief van het zwarte schaap van de konink lijke familie, de in Parys levende boe melprins Peter, die allerlei kwaads van de koningin-moeder schreef. Zo werd de affaire een internationaal schandaal: minder voor de aangevallen koningin Frederika dan voor de Griek se regering en het Griekse volk. Minis ter-president Papandreou trachtte die slechte indruk te verkleinen door een oificieel protest tegen het infame ge drag van prins Peter te laten horen. Toch kan hij niet verhinderen dat de brief in Griekenland wel degelijk veel onrust veroorzaakte. Terecht wierp men Papandreou voor, dat hij zelf voor een grcot deel verantwoordelijk was voor de hetze tegen het koningshuis, en in het bijzonder koningin Frederika. Hij had immers, als leider van de militante op positie tegen de voormalige regering- Karamanlis, dikwijls op excessieve wij ze gefulmineerd tegen het Hof en zijn rijksuitgaven. Daardoor had hij de gehele oppositie van midden- en linkse groe peringen achter zich gekregen en zekere anti-monarchale verwachtingen gewekt. Hij staat nu voor de moeilijke opgave de monarchie te beschermen en toch zijn aanhang niet te verliezen. En dat is niet gemakkelijk, want hij heeft veel te veel beloofd en afgebroken met zijn verkiezingskritiek. De huidige econo mische en financiële situatie in Grie kenland is in één woord slecht. De industrialisering, een der belangrijkste punten van het grote ontwikkelingsplan van de regering-Karamanlis, is eenvou dig tot stilstand gedoemd; de vlucht in buitenlandse gouden valute getuigt van het wantrouwen in de, op de zwarte markt goedkope, drachme. Het is wel zeer simpel gedacht, wanneer de teleur stelling over Papandreou's leiderschap compensatie zou kunnen vinden in kunst matige agitatie tegen koningin Frede rika. Hoe het ook zij, in de linkse pers en in de geruchtenstroom blijft de agi tatie tegen de koningin-moeder voort smeulen. Zij heeft een muur opgetrok ken tussen haar persoonlijke leven en het Hof en is ver van het koninklijk paleis in een eigen villa, aan de rand van Athene, gaan wonen. Toch doet men steeds weer voorkomen - en roept daar toe de brief van prins Peter tot getui ge - dat koning Constantijn bij wijze van spreken aan moeders leiband loopt en niets doet zonder haar toestemming. In deze onwaardige pers-roddelcam pagne heeft nu een broer van koningin Frederika, prins Georg Wilhelm von Hannover, ingegrepen door een uitvoe rige publikatie in de Neue Züricher Zei- tung van zaterdag 31 oktober 1964 te laten plaatsen, die vooral in Grieken land grote indruk gemaakt heeft. „Koninginnen kunnen zich niet tegen aanvallen verdedigen. Zo zij het mij als broer, die buiten alles staat, veroorloofd, mijn mening (over de polemiek rond koningin-moeder Frederika) te uiten", aldus begint prins Georg Wilhelm zijn open brief. Allereerst - zo vervolgt hij - moet men weten, dat koning Paul en koningin Frederika in de jaren van de strijd tegen 't communisme symbool van de weerstand tegen de chaos geworden waren. Aan hun persoonlijke moed en hun zelfopofferende hulp aan noodlijden de mensen is het te danken, dat de verdedigingswil van het Griekse volk niet verlamde. Prins Georg Wilhelm noemt dan een aantal feiten; Tijdens de succesvolle strijd van het Griekse nationale leger tegen de communistische troepen van generaal Markos, die vanuit het noorden van het land waren binnen gedrongen, verwijlde koningin Frederika herhaaldelijk in het oorlogsgebied om de soldaten te bezoeken. Als enige vrouw ontving zij van het Griekse leger de hoogste dapperheidsmedaille. Onder leiding van koningin Frederika redde een expeditie de kinderen van de noordelijke provincies, nadat de com munisten reeds 25.000 kinderen geroofd en buiten het land gebracht hadden. Onder haar leiding werd het Sociale Hulpwerk opgericht en doorgevoerd, waarvoor gelden uit binnen- en buiten land bijeengebracht werden; scholen, weeshuizen, kinder- en zuigelingente huizen werden gebouwd, kerken herop gebouwd, meest door onbetaalde mede werkers, onder leiding van het konings paar. Het reisde ieder jaar van dorp tot dorp, in een jeep of op de rug van ezels, tot naar de moeilijkst bereikbare plaat sen en overal betoonde de bevolking aan de koning en koningin haar dank en vertrouwen. „Deze verdiensten van koningin Fre derika moet men in het oog houden", aldus de prins, „om de, na het huwe lijk van haar zoon plotseling tegen haar ingebrachte beschuldigingen, in 't juiste licht te zien. Zo b.v. de beschuldiging, dat zij tegen koning Georg II, maar schalk Papagos en minister-president Ka- ramanlis zou hebben geagiteerd. In wer kelijkheid is Karamanlis niet ten val gebracht, maar tegen de zin des ko- nings afgetreden, toen deze zijn raad, om het staatsbezoek aan Engeland voor de tweede maal te verschuiven, niet wil de aannemen." De provocatie na de aanval van de communiste, mevr. Ambatelos, op ko ningin Frederika in Londen, zag koning Paul gelaten als een poging de opge helderde sfeer tussen Engeland en Griekenland opnieuw te vertroebelen. Het weigeren van haar pensioen als koningin-weduwe was niet, gelijk wordt voorgesteld, een geste van protest, maar spruit voort uit de wens, geen toelage aan te nemen, die uit een politieke con troverse voortspruit. Reeds jaren geleden heeft Frederika haar gehele vermogen ter beschikking gesteld van de staat om zo de algemene nood te helpen le nigen. Dat zij na het opgeven van dit pensioen even twijfelde, of zij wel uit het koninklijk paleis naar haar villa „Psychiko" zou verhuizen, was niet een gebrek aan tact, maar meer een vraag, of ze zich nog wel een eigen huishouden kon permitteren. De kinderen hebben daarvoor intussen gezorgd, en zij woont thans in hetzelfde huis, waar zij als kroonprinses gelukkig met haar man geleefd heeft. Wat het verlangen van de koningin-moeder naar politieke invloed betreft, kan worden vastgesteld, dat koningin Frederika na de begra fenis van koning Paul al haar functies heeft neergelegd en haar medewerkers heeft verzocht, haar schoondochter even trouw te dienen als haar. Overigens bleek, na haar opnieuw in de openbaar heid te verschijnen na de dood van haar man, hoe groot de aanhankelijk heid van de bevolking in stad en land jegens haar is. Tenslotte rekent prins Georg Wilhelm af met de bewering van prins Peter, om het niet erkennen van diens morganatisch huwelijk met een danseres, aan intriges van koningin Frederika toe te schrijven. Waar is, dat zowel koning Georg II, evenals koning Paul en ook de vader van prins Peter, prins Georg van Griekenland zelf, dit huwelijk niet erkenden omdat het in strijd was met de Griekse wet. Zaterdag en zondag nemen de volgen de artsen waar: Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande: dokter Bom te Cadzand. Bruinisse-Oosterland: dokter K. van Leeuwen te Bruinisse, tel. 01113-280. Terneuzen: dokter v. d. Griek. Aardenburg-Oostburg: dokter F. Loose te Oostburg, tel. 01170-2121. Kloosterzande: dokter Terburg. Axel: dokter Kats, tel. 555. Middelburg: dokter Stevens, tel. 2011. Vlissingen: dokter Vader, tel. 2472. Goes: dokter Bruynzeel, tel. 5462. Borssele en Nieuwdorp: dokter Kiviet, tel. 01105-203. Hoedekenskerke en Kwadendamme: dokter Wöstmann, tel. 01195-450. Driewegen en 's-Heerenhoek: dokter Lucas Luyckx, tel. 01105-280. 's-Heer Arendskerke, Wolphaartsdijk, Heinkenszand: dokter v. Maanen, tel. 01106-234. Kruiningen, Hansweert, Krabbendykc en Rilland-Bath: dokter Allewijn, tel. 01130-566. APOTHEKERS Goes: Geirnaard, tel. 5255. Middelburg: v. d. Boogert, tel. 2789. Terneuzen: Hamann, tel. 2060. Vlissingen: v. d. Kleine Mulder» tel. 2730. De volgende dierenartsen nemen waar: Axel, Zaamslag en Sas van Genti dok ter J. Janssen te Axel. West Zeeuwsch-Vlaanderen: dokter van Veen te Oostburg, tel. 01170-2693. Hulst en Nieuw Namen: dokter Borm te Nieuw Namen. Walcheren: dokter Gakeer, tel. 01195- 283. DE KLINGE Cinema v. Djjck 19.30 uur De ontembare gladiator SAS VAN GENT Olympla 19.45 uur Dédée de havenmeifl De onzichtbare spion slaat toe. TERNEUZEN Luxor 20 uur Maciste overwinnaar, 14 3- HULST Bioscoopgebouw 20 uur Alle vrouwen van de wereld, 18 j. RIJKSUNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor doet. geneeskunde J. B. Horing (Terneuzen) Morgen, zondag 15 november, gelden voor Zeeland de volgende hoogwaterstan. den: Hansweert 11.16 en 23.58 uur, Ter neuzen 16.47 en 23.28 uur, Vlissingen 10.21 en 22.58 uur, Wemeldinge 11.58 en 0.00 uur. Maandag 16 november gelden de vol gende hoogwaterstanden: Hansweert 12.23 en 0.00 uur, Terneuzen 11.52 en 0.00 uur, Vlissingen 11.25 en 23.55 uur, Wemeldinge 0.38 en 13.03 uur. GOES Prins van Oranje 14 uur Voorlichtings bijeenkomst' PJGZ Grand 19 en 21 uur Mysterie om vlucht 22 VLISSINGEN Alhambra 20 uur Irma la Douce, 18 j. Luxor 19 en 21 uur De vlam en de pijl, 14 j. MIDDELBURG Electro 19 en 21.15 uur De deugd en de ondeugd, 18 J. City 20 uur Irma la Douce, 18 j. IJZENDIJKE Hofzfcht 20 uur De man met de vijf paspoorten DE KLINGE Cinema v. Dijek 19.30 uur De onbestrijdbare gladiator SAS VAN GENT Olympia 19.45 uur Dédée de haven meid. De onzichtbare spion slaat toe AXEL Het Centrum 20 uur Het geheim rÊkkl "dn, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Heimweh nach St. OOSTBURG Ledel 20 uur Te rijk om los te loij.ii, a.l. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis Soldatenbal CLINGE Verenigingsgebouw 18.30 uur Prijs- kaarting KEMSEKE-PAAL A. de Bakker 15 uur Schieting ANTWERPEN KVO 20 uur Frederika VLISSINGEN Alhambra 15 en 20 uur Irma la Douce, 18 j. Luxor 15 en 20 uur De vlam en de pijl MIDDELBURG City 15 en 20 uur Irma la Douce, 18 j. GOES Grand 15. 19 en 21 uur Mysterie om vlucht 22, 14 1. ST. JANSTEEN J. der Weduwe 19 uur Prijskaartlng IJZENDIJKE Hofzicht 17 en 20 uur De man met de vijf paspoorten DE KLINGE Cinema v. Dijck 14.30 uur De onten. bare gladiator; 18 uur Bal SAS VAN GENT Olympia 15 en 19.45 uur Dédée de havenmeid. De onzichtbare spion slaat toe. KAPELLEBRUG Kalkoenschieting bij C. de Kindt STOPPELDIJK 19 uur Dansen in het Wapen van Zeeland AXEL Het Centrum 20 uur Het geheim vai het leven, 14 j. TERNEUZEN Luxor 14.30 en 20 uur Heimweh nat' St. Pauii; 17 uur Maciste overwinnaa OOSTBURG Ledel Theater 14, 16.30 en 20 uur Te rijk om los te lopen, a.l. HULST Bioscoopgebouw 14.30 en 17.15 uui Eddy in de olie; 20 uur Alle vrouwen van de wereld HEIKANT 18 uur Topbiljartwedstrijd bij Th. d' Block Prijsbiljarten bij L. Herwegh KOEWACHT 13.30 uur Behendigheidsrit Verbond voor Veilig Verkeer 15 uur Schieting bij A. de Schepper 9.30 uur Seriekaarting bij J. v. Doon 9.30 uur Seriekaarting bij G. v. Rumstc Seriekaarting en topbiljartprijskamp bij V. Thijs CLINGE 15 uur Kalkoenschieting bij L. de Vilder 18 uur Biljartprijskamp bij C. Hoef nagels HENGSTDIJK 15 uur Schieting bij P. v. Dijk GRAAUW 18.30 uur Prijskaarting bij P. de Caluwé ZUIDDORPE 13 uur Kalkoenschieting bij M. de Cock IJÉ TERNEUZEN. Op op de Westerschelde r Britse tanker Abadesa geladen met aardolie, e 80 opvarenden van bei liaftig reddingswerk va boot de „Liège" van de men slechts 7 mensen leden van de tankers e jaar en de twee andere Baats uit Gent en de he rampzalige gebeurteniss uitwisbaar in de herinnj Van de Miraflores rel ning van de Liège 27 I ijlings aan land werde;! land Bath. De sleepbooi! eens tot dicht bij het irr! manoeuvreerd, waarna rl was 17 bemanningslede! desa voor een zekere do! Kapitein Perdaan en zil ben dus de vreugde gep onder bijna onmogelijke I van de dood te hebben! inneringen aan die midd! februari 1963 worden eol door de verschrikkelijke! zich voor hun ogen afsj| Kapitein Perdaan, onla' naar een ander sleepvaar werpen, en zijn mannen i wijls het verhaal over 1 redding doen. De herinnc ze grootste catastrofe in nis van de Westerscheldi al levendig gehouden d< (Van een onzer ver TERNEUZEN Op v cember zal het officiële gemaakt met de bouw gen volgens het zog.enaa systeem in het uitbreidin/ der te Terneuzen. De ei sche) manualen zullen u door ir. L. D. Huisman, nieuer-directeur van de en de bouwnijverheid ii Zeeland en de heer A. van Gedeputeerde Statei De plechtigheden in de len worden voorafgegaan te bijeenkomst in de ra gemeentehuis, die 's mil uur zal beginnen. HULST Vanaf zonda zullen de kunstenaars E en Janus Kluytmans in 1 Trapzaal, Stationsstraat een expositie openen, die zijn van de Heel-Nederi schap. 's Middags om 2 uur zal ver Jan Naaykens een ir over hun werk. Zaterdag in de Stadsfeestzaal een Feestavond gehouden wc Lokerse kermistafel. Dit verstandhouding tussen E Lokeren nog eens duidc strepen. WENEN Tsjechiscl gen zijn er tot dusver vier mijnwerkers te vin gesloten in een kolenm het noordelijk deel van kije. Het ongeluk gebeurdel een aanzienlijke hoevei teriaal in een luchtsche vier mijnwerkers in de tonin Zapotocky" raakti gesneden van de buiten Reddingsploegen were middellijk naar de mi Zij hebben geprobeerd het ongeluk van divers naderen, maar van de nen ontbreekt nog elk stutmateriaal los is kunr niet bekend.

de Stem | 1964 | | pagina 2