Nederlandse Bank beroofd van ruim 46 miljoen DAAD VAN KNOKPLOEG IN NAJAAR VAN 1944 Spoorwagen in een bos; een vrede symbool van Hitier vreesde herhaling van de geschiedenis Grootste roofoverval in de geschiedenis ami Toestemming van „Londen' FOUT IN MARINER BEKEND Bezetter pakt ploeg op KOSTBARE SCHOENTJES Sprookjesdieren voor Intocht Sint Neerschieten of kamp? MATROOS MET SABEL AFGETUIGD ■J Tegen de muur Overvalwagens Wit-Gcle Kruis laat zich doorlichten Van Aart sen belooft: Miljoen nieuwe telefoon aansluitingen Hercin-heraus Compiègne Elf uur Hillcr Operette Brandbommen 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 A i,w<" 4 fik Ihttïw) Witlam Meenks hongersdood ik-SCvsv..^ V chauffeur Gak,ml Sulmd geld verstopt DEN HAAG Tijdens een vechtpar tij in een café in Den Haag is de 25- jarige matroos F. C. door onbekenden 'afgetuigd. Een van de aanvallers sloeg de matroos met een sabel. Met vier sne den in de hoofdhuid en twee in de lin ker onderarm moest de matroos naar het ziekenhuis worden gebracht Nadat de wonden waren gehecht kon hij weer naar huis gaan De matroos kreeg in het café ruzie met een onbekende bezoeker. Het liep uit op een vechtpartij. De bezoeker vertrok om later met kornuiten terug te komen. Gezamenlijk werd de matroos afgetuigd. Een van de trawanten van de onbekende bezoeker kon worden aan gehouden: de 19-jarige stukadoor M. F. uit Den Haag. Hij is ingesloten. Derk Stttm het brein (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Het najaar diende zich in 1944 vroeg aan. Regen, mist en regen wisselden elkaar of en de mensen die binnen bij de haard konden blijven, deden dat. Zij doodden hun tijd met lezen, slapen of discussiëren over de oorlog. Er waren er echter ook, voor wie het knappende haardvuur taboe was: het grote leger van onderduikers. „Stille" en „openbare" KP'ers. Tien van die mannen zaten op de mid dag van de 12e november bij elkaar in café Frielink te Harbrinkhoek bij Almelo. Derk Smoes, een oud-bankbediende en ondergedoken sinds hij bij de voorbereiding van een raid op het Almelose huis van be waring tegen de lamp liep, en maar net de Duitse dans ontsprong, voerde het woord. „We hebben van het algemeen hoofd kwartier van de Binnenlandse Strijd krachten in Londen toestemming gekre gen de overval op de Nederlandse Bank uit te voeren". De K.P'ers verstomden ze wisten wat er aan de hand was. Er was 46.150.000 gulden aan nieuw Neder lands papiergeld van Amsterdam naar de Nederlandse Bank in Almelo ge bracht. Derk kreeg er lucht van, via een van zijn kennissen. Van aarzeling of angst was nu geen sprake meer. Het moest gebeuren. Derk overlegde de te volgen tactiek. Om het geld te vervoeren was een vrachtauto nodig. Een der mannen zou expediteur Willem Meenks uit Rijssen benaderen en vragen of hij een auto ter beschik king kon stellen. Het hoe en waarom zou hem echter niet verteld worden, want strikte geheimhouding zo stelde Derk was de voornaamste voorwaar de tot het welslagen van de onderne ming. De 15e november brak aan. Het weer bericht luidde gunstig voor de gezwore nen. Guur weer en mist verwacht, 's Middags verzamelden de mannen zich in Harbrinkhoek. Uit een schuur bij café Frielink werden verborgen wa pens gehaald. Handgranaten, stenguns en de nodige munitie. Om vroegtijdige arrestaties te voorkomen ging ieder voor zich naar Almelo. Daar kwamen ze rond sluitingstijd bij de bank bij elkaar. Nauwelijks waren de kantoren leegge stroomd of Derk Smoes ging met zijn voornaamste helper Douwe Mik en nog twee anderen naar de deur. De groep drong met de wapens in de aanslag de hal binnen. Ze dreven de directeur en het overige personeel te gen de muur. ,,Geef ons de sleutels van de safe". ,,Die heb ik niet..." be gon de directeur. Maar zijn houding veranderde bij toverslag toen het oor logstuig in de handen van de K.P.'ers een draai in de richting van zijn maag maakte. De grote safe leverde, nu de direc teur „meewerkte" geen moeilijkheden meer op. En ondanks de wetenschap veel geld aan te treffen, keken de over vallers toch onthutst bij het zien van zo'n massa geld. Alles nog netjes ver pakt in cellofaanpapier. Lang werd er niet getreuzeld. Het personaal kon in actie komen om de bankbiljetten in kis ten te pakken. De K.P.'ers brachten de kisten naar de inmiddels voorgereden vrachtwagen die bestuurd werd door, nu ook ingelichte' Willem Meenks. Voor- dat alles ingeladen was volgde nog een t spannend moment. Met dreunende stap- L pen kwam een peloton van de Grüne I Polizei aanmarcheren. Maar naar Duits m°del keken de agenten recht voor zich uit en weldra was het gevaar weer geweken. .Pe gehele actie zou piekfijn verlopen zijn als niet een van de ondergrondse J werkers bij de aftocht nog even de te- lefoonlijn had willen doorknippen. Per ongeluk koos hij echter de draad van j oe alarminstallatie voor deze actie uit en nauwelijks had hij er de tang in- I overal begonnen sirenes te Chauffeur Meenks schrok er zo van j aat hij ogenblikkelijk zijn vrachtwagen CAPE KENNEDY - Het Amerikaan se BUreau voor de ruimtevaart heeft de llza vastgesteld van het mislukken week van de reis van de Ma- "ner-3 naar Mars. ,f0T school in een beschermende nl?1' zoals was voorzien los- •kt ?'5 minuut na de lancering Als nf hiervan werd de snelheidvan vert™'!?01"3 do0r het extra gewicht nani.it ?n- waren de vitale zonne panelen niet in staat zich uit te klap- voïden terij van de Mariner te in beweging bracht. Douwe en Derk kon den er ternauwernood op springen De andere K.P.'ers zochten en vonden een goed heenkomen. Het geld zou in Daar- lerveen bij boer Kerkdijk verstopt wor den. Een koerierster had echter ver teld. dat het toch veiliger was de mil joenen guldens elders onder te brengen. Nu ging het naar boer Nijland in Daar- le. Zonder ongelukken kwam de wagen er aan. De bankbiljetten werden in een hooiberg „weggewerkt". Tot zover was alles goed verlopen. Uit de mond van een ooggetuige, de heer H. J. Frielink, broer van de café houder in Harbrinkhoek, waar de sa menzwering plaats had, valt de verdere geschiedenis te vernemen. De avond van de 28e wordt er aan de deur van de woning van Frielink gerammeld. Hij slaapt echter al (het is half twaalf) maar Willem Meenks, die na de overval bij hem ondergedoken is, wekt hem. Hoor je niet dat er Duit sers aan de deur zijn? „Raus aufste- hen", klinkt het achter het huis. Ter wijl Frielink zijn bed uitkomt wordt Meenks in een schuilkast geduwd. An dere spoorwegmensen die ook bij Frie- links in huis zijn nemen het op zich de plaats te camoufleren. .Het is zeker om zijn Ausweisz te doen", meent Frielink en hij roept: ,Ruhe bitte, ich komme, ich komme schon". Als hij de deur opendoet slaat hem echter de schrik om het hart. Er staan drie S.D.'ers op de stoep met alles wat ze aan wapens bij zich heb ben in de aanslag. „Sind sie Frielink". „Jawohl." ,,Wo sind die Juden und wo sind die Millionen?" Frielink, intussen van de schrik bekomen, denkt: „Ze zijn aardig ingelicht." Hij had twee- en-een-half jaar joden in huis gehad, maar die waren al vertrokken. Geheel naar waarheid antwoordt hij: „Ich ha- be keine Millionen und keine Juden." De Duitsers beduiden hem naar boven naar de slaapkamer te gaan. Daar on dervragen ze mevrouw Frielink. Maar ze houden er al snel mee op als deze heel verwonderd doet. Een officier keert zich weer tot Frielink. „Waar zijn Derk en Jan?" „Weet ik niet, ik ken ze niet eens." u weet het bliksemsbest Don- nerw..." Frielink haalt zijn schouders op. De Duitsers worden nu iets kal- mer' Tv/r0t een van hen de schuilplaats van Meenks ontdekt. „Raus Personalsausweisz" klinkt het vinnig. Als de expediteur hem het per soonsbewijs overhandigt volgt er een verrassende uitroep. „Ha, der MilUonen- fahrer Met de belofte dat ze beiden doodgeschoten zullen worden moeten Frielink en Meenks mee in een over valwagen. Het gaat naar het bureau van de SD in de Bornsestraat 92 te Almelo. Als het tweetal er binnenstapt zien ze twee broers van Frielink en An ton Roelofs die voor de Frielinks werkt Een van de broers heeft al slaag ge had en bloedt uit de mond Als om- het bloed weg te vegen, geeft hij de binnengekomenen een teken te zwijgen. Er volgt een verhoor, waarbij het woord „umlegen" meerdere malen voor komt. De Duitsers zijn erg zeker van zichzelf. Geen wonder, want de drie voor Frielink en Meenks gearresteer den zijn herkend door een SD-landwach- ter, die bij hen uit het dorp komt. Aan gezien de mannen een persoonsbewijs getoond hadden waarop andere namen voorkwamen, dan de landwachter op gaf, staan ze zwaar onder verdenking. Inmiddels was de naam van boer Noordergraaf gevallen en André Frie- ling moest mee om de weg te wijzen. Het duurt nogal lang voordat cr iemand terugkomt. Goddank, denkt Frielink, ze zijn gevlucht. Maar zijn hoop vervliegt als hij zijn makkers binnen ziet komen. De overvallers zijn in handen van de SD. Ook het geld zouden de Duitsers aehterhalen. Onder het mom, alle bij de overval betrokken K.P.'ers vrij te laten als hun de plaats verteld wordt, verneemt de SD van Derk Smoes de Op 15 november 1944, nu 20 jaar geleden, voerden Overijselse illegalen onder leiding van Derk Smoes uit Vriezeveen de grootste bankoverval uit, die ooit is gepleegd in de geschiedenis. Zij maakten bij de Nederlandse Bank aan de Weerdensestraat te Almelo 46.150.000 gulden aan nieuw Nederlands papiergeld buit. Dit bedrag was be stemd voor de spoorwegstakers, die in het najaar van 1944 het werK neerlegden. Jammer genoeg achterhaalden de Duitsers door een stom toeval daders en buit. Bijna alle bij de overval betrokken KP'ers kuiamen om in concentratiekampen als Neuengamme en Wöbbelin. UTRECHT De nationale federatie van het Wit-Gele Kruis heeft besloten de hele structuur van haar organisatie te laten doorlichten doo-r het bureau or ganisatie van het gemeenschappelijk instituut voor toegepaste psychologie te Nijmegen. Het doel van dit onderzoek is om daaruit voor de toekomst nieu we vormen voor een zo groot moge lijke dienstverlening van het kruiswerk te vinden. De inleidende fase tot het structuur onderzoek is reeds gezet zodat waar schijnlijk reeds per 1 januari met een z.g inventarisatieproject kan worden begonnen Dit project is noodzakelijk wegens de typische structuur van de kruisorganisaties, die wordt gekenmerkt door het grote aantal juridisch zelfstan dige eenheden de 640 plaatselijke zelf standige eenheden, de 640 plaatselijke verenigingen. Bij dit onderzoek worden behalve de interne organisatie ook de organisatie contacten naar buiten, met personen en instellingen onder de loep genomen. Mede op basis van uit dit onderzoek verkregen gegevens, zal daarna in en kele provincies bij wijze van experi ment tot herstructurering van de orga nisatie worden overgegaan. Is hiermee voldoende ervaring opgedaan, dan zal worden bezien of tot meer definitieve vormveranderingen kan worden over gegaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft in de Tweede Kamer de opstel ling van een telefoonplan aangekondigd. Volgens dit pian, dat loopt van 1967 tot 1972, zullen ruim een miljoen nieuwe aan sluitingen tot stand gebracht worden. In 1972 zal ons land daardoor 2.600.000 te lefoonaansluitingen hebben.Thans worden per jaar 80.000 nieuwe aansluitingen aan gelegd, dat is precies voldoende om geen grotere achterstand te laten ontstaan. De wachtlijst bedraagt op het ogenblik 124.000 aanvragen. De socialist dr. W. Vermooten heeft echter aangekondigd in de plenaire kamervergadering over de PTT-begroting met een motie te zullen komen. Ruth Dumer toont op deze foto exclusieve schoentjes uit de nieu we Engelse collectie van Jean Mutr. Het schoeisel, dat is afgezet met diamantjes, is verkrijgbaar in vaal groen en zalmkleur. In de Amsterdamse RAI werd gisteren nog hard gewerkt aan de sprookjesdieren, die vandaag de intocht van Sint Nicolaas in Am sterdam zullen opvrolijken. Hier een voorproefje van het moois, dai Sint zal begeleiden. gewenste gegevens. Als we hieruit zijn plegen we wel weer een overval, zegt Derk. Het duurt niet lang of hij be merkt dat het erewoord van een Duit ser niet veel waard is. Tot 12 decem ber 1944 zitten ze in de Almelose ge vangenis. Dan worden ze met zijn der tienen in een vrachtauto gepropt, vast gebonden aan elkaar. Hun lijdensweg begint Vriendelijk vraagt de SD'er Camp- man uit Eindhoven (de beruchtste land verrader die er in Almelo in oorlogs tijd rondliep) aan Frielink die tegen over hem in de vrachtauto zit: „Ben je de laatste tijd nog wel eens naar de kerk geweest? Je snapt zeker wel wat ik bedoel hè". Als Frielink hem geen antwoord geeft, zegt hij woedend: „Geef je er niets om als je wordt dood geschoten?" „Nee," is het antwoord. Intussen denkt Frielink „hoe zullen ze me neer schieten, in de borst of in de rug. Do den ze eerst mijn broer of zal ik het eerst sterven...." In de bossen bij Die- penheim gaat de wagen langzamer rij den. ,,Ze laten er ons hier uitspringen en schieten ons in de nek," beslist Frie link. Maar de auto trekt weer op. Uit eindelijk komen ze in Doetinchem op de „Kruisberg" aan. Daar wordt Frie- ling met vier anderen in een cel op gesloten. Op 1 februari worden de verzetsmen sen opnieuw op transport gesteld. Ze moeten in goederenwagons plaatsne men en de treinstellen worden met prikkeldraad omwikkeld om ontsnap ping uit te sluiten. Toch springen der tien gevangenen, als de trein in de nacht van Doetinchem naar Zutphen rijdt, uit hun „cel". Pas 's morgens ontdekken Frielink en zijn kameraden dat zij het ook hadden kunnen doen. De schuifdeuren van de wagons had den niet op slot gezeten Het doel van de reis is Neuengam me. Als ze daar arriveren worden de mannen kaalgeschoren en in veel te kleine of veel te grote kleding gesto ken. Een van de Duitse bewakers wijst Frielink naar de schoorsteen, waaruit rook omhoog kringelt. „Hier gehen sie herein, dort gehen sie heraus", grijns lacht hij. Zover komt het echter niet. Op 14 februari wordt Frielink samen met een van zijn broers en nog wat an deren naar Wöbbelin gebracht. Derk Smoes en Nijland, zoon van de boer, waar het geld verstopt was, blijven achter. Ze sterven er de hongerdood. Het kleine „Lager" Wöbbelin in Meck lenburg (nu Oostzone) ligt midden tus sen de bossen. „Als we hier nog iets te eten krijgen, lijkt het net een sana torium", gekscheert Frielink tegen zijn broer. Hij komt bedrogen uit. Per dag wordt een snee brood verstrekt en soms krijgen ze een conservenblik voor met warm water en wat koolbladeren. Bin nen enkele dagen sterven er al gevan genen. In het zicht van de vrijheid gaat op 28 april de broer van Frielink dood. Hyzelf overleeft de ellende. Op 2 mei komen de Amerikanen. Het uur van de bevryding heeft geslagen.'» S. D. CAMPMAN berucht (Van een medewerker) NOVEMBER 1918. Langzaam reed een militaire trein over een zijspoor het bos van Compiègne in. Op een open plek, omzoomd door bladerloze berijpte bomen, stopte de trein. In de ruime hoge restaura tiewagen van de Compagnie des Wagon-Lits reisde Foch, maarschalk van Frankrijk, bevelhebber van het Negende Leger dat aan de Marne stand hield, bevelhebber van de Verbonden Legers aan de Somme in 1916 en opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten sinds voorjaar 1918. Terwijl de nevelslierten optrokken en aarzelende zonnestralen tussen de kale bomen vale lichtvlekken veroorzaakten, ontving maarschalk Foch die 8e novem ber een Duitse delegatie onder Erzberger die over een wapenstilstand kwam pra ten. De laatste akte van een wereld drama speelde in het bos van Compiègne, waar in 1430 de redster van Frankrijk. Jeanne d'Arc, door verraad gevangen werd genomen. Ook nu ging het om Frankrijk maar de situatie was veel min der kritiek. Alle gevaar was praktisch geweken; de overwinning op de Duit sers lag binnen bereik. Niettemin scheurde die 8e november de aarde nog uiteen door de granaatin slagen uit de duizenden vuurmonden langs het front in Noord-Frankrijk, van de kust tot de Duitse grens. Nóg blonken in maanlichte nachten de bajonetten als bleke soldaten uit hun loopgraven spron gen om hun tegenstanders te vernietigen. Nóg steeds klauwden zich de handen van bloedende bemodderde mannen als zij zwaar gewond, stervend in de prikkel draadversperringen geraakten. Nóg wer den mannen gedood door fel machinege weervuur of door plotseling gillende gra naten die kraters in de loopgraafranden sloegen. Het was een nachtmerrie en in het spoorwegrijtuig van maarschalk Foch kon daaraan een einde worden gemaakt als de Duitsers slechts formeel om een wa penstilstand verzochten vóór 11 novem ber. Indien over de voorwaarden waarop de strijd gestaakt zou worden spoedig overeenstemming te verwachten was, dan betekende dit voor de ellendigen, de le vende doden in de loopgraven, een ze kere redding. Maar elk ogenblik vielen nieuwe slacht offers omdat de Duitsers de voorwaarden probeerden te ontlopen. Desondanks bleef Foch hard tegenover de Duitsers; de overwinning was in zicht Tenslotte zwichtten zij en in de wagon van Com piègne tekende Erzberger de wapenstil stand om vijf uur in de morgen van de 11e november 1918. Voor het laatst klonk over de berijpte verscheurde velden en versplinterde bos sen van Frankrijk het geratel van een machinegeweer; of nog eens het rauwe krijsen van een aanstormende granaat. Ook nog deze morgen En voor net laatst in deze vier bloedige jaren ja ren van honger, dood en modder krom de zich nog een getroffen lichaam. Voorzichtig klauterden zij over de borst wering en toen er niets meer gebeurde verloren zij alle voorzorg. Het bleef dood stil op de slachtvelden terwijl vriend en vijand de nieuwe situatie op zich in liet werken. En op de smerige baardige ge zichten kwam iets dat op een glimlach leek. Zij leefden nog Later dichtte Maurice Bouchor over dit moment: „Zo eindigt de broedermoord, geen snik wordt meer gehoord De wagon van Compiègne had zijn dienst verricht, een voortreffelijke dienst zelfs. Er was een einde aan de slachting gemaakt. De Fransen koesterden zoveel eerbied voor de wagon, dat zij hem over brachten naar het Hotel des Invalides, waar hij als een trofee bleef staan. In 1927 besloot men hem terug te brengen naar de historische plek waar in 1918 de we reldoorlog was geëindigd: in het bos van Compiègne. De wagon werd, op rails ge monteerd, door een zware Renault-tractor naar het bos gesleept. Na negen jaar was hij opnieuw terug op de open ruimte Toen werd het elf uur. Eerst was er stilte en iedereen bleef waar hij was: weggedoken in de betrek kelijke beschutting van de modder. Dan richtten schichtige soldaten zich op in de loopgraven; de lichamen besmeurd, de ongeschoren gezichten met de holle., ogen nog met een uitdrukking van vrees. Foch. De wraak van de Führer is thea- Juni 1940. Hitler had zijn „blitz" in het westen ontketend cn na de val van Nederland en België rekende hij snel af met Frankrijk. Onder een hete zon wer den de stoffige wegen overstroomd door voertuigen; officieren van het Franse le ger met hun gezinnen, burgers en solda ten. alles op de vlucht voor de Duitsers. Maar vele soldaten vonden zelfs geen plaats meer op de wegen; zij wierpen hun geweren weg en trokken dwars over de velden naar het zuiden. Intussen rol den Duitse tanks Parijs binnen. Een in ferno van vuur en staal had de tegen stand van de Franse legers vrijwel ge broken. Daarom treedt premier Paul Reynaud af. De overwinnaar van Verdun, de vier- entachtigjarige maarschalk Henri Pétain wordt in de heersende chaos hoofd van de regering. En het eerste wat de maar schalk doet, is de Duitsers verzoeken de voorwaarden te mogen vernemen voor een wapenstilstand. Dat klinkt de Führer als muziek in de ooren. Nu zal hij de schande van 1918 uitwissen! Hitier laat de oude maarschalk weten dat hij een Franse delegatie verwacht in Com piègne, in het rijtuig van maarschalk traal maar volkomen. Terwijl vermoeid en dorstige mensen zich naar het zuidei van Frankrijk haasten om de Duitse vuur- wals te ontlopen, verschijnen de 21e jun 1940 de Führer, Göring, Keitel, Hess en Ribbentrop in het bos van Compiègne Zij betreden de wagon waarin Foch twee entwintig jaar daarvoor de Duitse de legatie had toegebeten: „Vraag dan or een wapenstilstand", toen de Duitser onwillig waren erom te vragen. Nu neemt Hitler plaats op de stoel v Foch Hij houdt een proloog op c wapenstilstandsvoorwaarden en de Fran delegatie onder generaal Huntzinger ke alleen maar toehoren. Dan verdwijnt h met de belangrijkste van zijn discipelen De rest is voor rekening van Keitel. In 1918 maarschalk Foch. nu in 1940 hi de Führer! De gedachte aan deze triorr doet hem temidden van de nazi-grote; plotseling dwaze danspassen uitvoere en hij maakt tot verbazing van dez prominenten de gekste grimassen. Zo werd dan op de 22e juni 1940, or tien voor zeven 's avonds, door de Frans delegatie de wapenstilstand in de wago van Foch getekend. De bijna sacra' plechtigheid van 1918 werd weggevaag door de operette-achtige vertoning di Hitler in Compiègne ten beste gaf. De geschiedenis herhaalt zich. Voor d tweede maal had de wagon dienst gedaa Geen derde maal echter zou de wag- gebruikt worden voor de bezegeling v: een militaire ondergang. In het stadiir van zijn onoverwinnelijkheid was het al. of de Führer met zijn veel geroemde ir tuïtie aanvoelde, dat hij toch gedoem was de oorlog te verliezen. Vrezend d; de wagon nog eens, maar nu weer dor de andere partij zou worden gebruik' liet hij hem naar Berlijn overbrengen. D poorten van het Zeughaus een oor logsmuseum waren te klein en omda niemand opdracht gaf ze groter te ma ken. was de wagon gedwongen ervóó te blijven staan. Ogenschijnlijk een onbe langrijke trofee, verloor Hitier het rij tuig toch niet uit het oog. Toen zijn on dergang in april 1945 uit het oosten zo wel als uit het westen naderde, gaf hii opdracht de wagon weg te voeren. Hi wilde hem waarschijnlijk naar Beierei laten brengen, waar hij dacht in een on neembaar nazi-bolwerk stand te kunnei houden. Van Berlijn echter naar Beierei was in die dagen een riskante reis ei naar men aanneemt moet het rijtuig vai Foch op weg daarheen zijn getroffen door brandbommen. Het is er tenminste nooit aangekomen en er is ook geer spoor meer van teruggevonden. De ver dwijning van de wagon en de zelfmoord van Hitier hebben misschien verhinderd dat het beroemdste historische spoor- rijtuig dat de wereld ooit heeft gekend na 1913 en 1940 ook nog eens in 1945 voo een capitulatie werd gebruikt

de Stem | 1964 | | pagina 29