ONDERHANDSE LENINGEN WORDEN NU COURANTER I Zwolsman handelde uit winstbejag BETERE STEMMING Volkswagen zoekt vijftienhonderd man Revolutionaire bouw methode bij Breda N.V. Nieuwe plaatsingen enorm toegenomen Voor commissionairs weinig te VMF richten Spaanse maatschappij op Winst Dagra drie miljoen Interim-dividend VOOR FABRIEK IN EMDEN Naar produktie van twee woningen per dag Resultaat van studiereis naar Parijs Veel formulieren Van dar WEIFF i IUBRECHT Perzische order voor Wilton en A'damse Ballast Zeker niet om Rutecks-zaken te bevorderen Meer belastingvrije artikelen voor luchtreizigers Egypt< te moet massa voedsel importeren Ook Britse bussen naar Peking Dividend voorstellen VICE-VOORZITTER HORECA: Brussels belang in gasfabriek te Sas van Gent Geen vraag naar bladriet Clay en Liston niet erkend Nederlaag voor TOM OKKER MARKTEN Niet stucadoren WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM. Aanvankelük verluidde, dat de nieuwe beurs voor de handel in onderhandse leningen begin november zou starten. Vorige week hebben ook wti hiervan melding gemaakt. Het is echter heel anders gelopen. Dezer dagen meldden de bladen dan ook, dat de handel in onderhandse leningen via de kas-a® sociatie en onder patronage van de vereniging tot bevordering van de handel in onderhandse leningen pas begin december a.s. van start zou gaan, omdat de aan loopmoeilijkheden bar tegengevallen zijn. Er is reeds een proefbeurs gehouden, Die heeft een bevredigend resultaat gehad. In directe zin heeft de gewone man bü deze beurs betrekkelijk weinig interesse, want er zullen maar weinig particuliere beleggers zijn, die hele leningen of grote porties daarvan tegelijk kopen of verkopen. Maar er komt wel een prijscourant waarin melding zal worden gemaakt van de in de loop van de week tot stand gekomen transacties. Talrijke voorwaarden, waaraan de lening onderworpen is en waartegen de verkoop plaats heeft, moeten worden vermeld. voortzetten. Thang is het reeds zover gekomen, dat van het totale vermogen, dat door de institutiële beleggers is vastgelegd ongeveer de helft in onder handse leningen is gestoken. Anderzijds echter moet het ook door de eenvou dige belegger worden toegejuicht dat er eindelijk eens wat meer licht zal gaan schijnen over de leningsvoor waarden. die er op de markt voor on derhandse leningen heersen Daardoor zal het inzicht in het rentepeil en de andere voorwaarden op de kapitaal markt belangrijk beter worden Behalve de voorwaarden waartegen transacties van aan- en verkoop tot stand zijn gekomen, zullen in de prijs courant ook worden vermeld het alsnog aanwezige vraag, en aanbod materiaal alsmede de voorwaarden waartegen dit beschikbaar is. Het sluiten van nieuwe leningen valt niet onder de nieuwe organisatie, ter wijl het sluiten van transacties buiten de beurs om blijft toegestaan mits men de voorwaarden opgeeft. In het verle den is het nogal eens voorgekomen, dat bepaalde onderhandse leningen later Men schat dat het aantal leden van de vereniging 350 a 400 zal bedragen. Leden kunnen zijn diezelfde institutionele be leggers zoals levensverzekeringsmaat schappijen. pensioenfondsen sociale fondsen etc. die onder de beleggings- wet vallen. Verder is er nog een groot aantal mogelijkheden om lid te worden. Wij noemen o.a. de centrales van land bouwkredietinstellingen, de Nederlandse spaarbankbond, de leden, dus zowel de natuurlijke als de rechtspersonen van een groot aantal verenigingen en instel lingen. die op financieel gebied werk zaam zijn Naast de genoemde leden van de nan- kiersvereniging, dus in hoofdzaak ban ken kunnen ook de leden van de ver- eeniging voor de effectenhandel dus m hoofdzaak wederom de banken alsmede de commissionairs in effecten lid wor den van de nieuwe vereniging. Velen van deze laatsten zullen hier weinig behoefte aan hebben, daar zij nooit ge hele of gedeeltelijke onderhandse lenin gen omzetten Aan provisie valt er voor de handel over het algemeen niet veel te verdienen in vaktermen spreekt men van niet meer dan droog brood terwijl het maken van koerswinsten e.d. geheel is uitgesloten. Men kan zich dus de contributie van de nieuwe vereniging in vele gevallen gemakkelijk besparen. Deze beloopt voor dergelijke gevallen toch altijd nog weer f 200 per jaar. De institutionele beleggers zelf komen er belangrijk beter af. Bij een belegd ver mogen van minder dan vijf miljoen gul den dat zijn in deze sfeer dus slechts lilliput-instellingen bedraagt de jaar lijkse contributie slechts f 55,- bij een belegd vermogen van 5 tot 10 miljoen gulden 85 gulden en bij een vermogen \Tan meer dan 10 miljoen gulden alsmede voor alle andere soorten van rechts- en natuurlijk^ personen 200. Hierop zijn de financiële middelen van de organi satie gebaseerd Provisie wordt er op de transacties niet berekend Daarnaar moeten partijen hun leningsvoorwaar den onderling regelen. De kasassociatie krijgt natuurlijk eni ge vergoeding voor het vele administra tieve werk dat er verzet moet worden, maar op de betreffende persconferentie merkte de directie laconiek op, dat een verhoging van de dividendbasis er wel niet het gevolg van zal zijn. Hef merkwaardige nu is dat d? grote banken hierbij een zeer belangrijke rol spelen. Verschillende vertegenwoordi gers van hen zitten zelfs in het bestuur. Vooral bij het aangaan van nieuwe leningen heeft de onderhandse markt een grote voorsprong gekregen boven de emissies op de openbare kapitaalmarkt. Op spectaculaire wijze blijkt dit uit een aantal statistische gegevens, die in het september kwartaalbericht van de toen nog Amsterdamsche Bank geheten AMRO bank zijn ontleend aan bronnen als het CBS, Nederlandsche Bank en de Vereeniging voor de Effectenhandel. De laatste drie jaar is het bedrag, dat aan onderhandse leningen werd ge plaatst, globaal genomen, driemaal zo groot geweest als dat van de uitgifte van obligatieleningen op de open kapi taalmarkt. Nu de onderhandse leningen een meer courant beleggingsobject beloven te worden, valt te vrezen, dat deze ontwik kelingstendens zich nog verder zal gaan (Advertentie) Postbus 446, AmtUrdam-C Tthfêon: 020-222055' BeursoverzfeM no. 365 1. DUIKER 2. T.O.H.M. AMSTERDAM Een internationale aannemerscombinatie, waarin ook de nv Amsterdamsche Ballast Maatschappij en de dok- en werfmaatschappij Wilton-Fij- enoord in Scjiedam deelnemen, heeft een grote opdracht ontvangen van een Iraanse oliemaatschappij Met de order is een bedrag gemoeid van in totaal 6,68 min pond sterling. Het werk omvat de uitbreiding van de oliehaveninstallatie op het eiland Kharg in de Perzische Golf AMSTERDAM De Verenigde Ma chinefabrieken n.v. hebben aan hun buitenlandse interessen een nieuw be lang toegevoegd door tezamen met So- ciedad Espanola de Construccion Naval s.a. een groep van Spaanse scheeps- we- ven en machinefabrieken op te rich ten een nieuwe maatschappij in Spanje, onder de naam „Naval Stork Werkspoor s.a". In deze „joint venture" zullen de reeds bestaande licentieverhoudingen met een van de fabrieken van deze groep verder uitgebouwd worden. Naast de huidige reeds aanzienlijke produktie van middel grote dieselmotoren zulenlnma kijlein grote dieselmotoren zullen namelijk in deze fabriek, met ruim 1.000 werkne mers ook andere produkten van de V. M, F. vervaardigd worden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De heer J. Wage naar, vice-voorzitter van het bedrijf schap horeca, heeft by gelegenheid van de ledenvergadering van het schap in Amsterdam, een felle aanval gedaan op de politiek van Zwolsman. Hij stelde echter nadrukkelijk, niet namens het be drijfschap te kunnen spreken, omdat volgens hem de horeca zich een derge lijke kritiek niet kan veroorloven zonder in moeilijkheden te komen. De heer Zwolsman liegt aldus de heer Wagenaar tijdens de persconferentie, die aan de ledenvergadering voorafging, wanneer hij zegt, dat hij de horeca voor uit wil brengen. Zwolsman heeft de Ruteck's bedrijven alleen gekocht om ze weer te verkopen, dit ten voordele van zijn aandeelhouders en ten nadele van het publiek en het personeel. Hij heeft uitsluitend uit winstbejag gehandeld. Over Caransa, die de Amsterdamse Ruteck's bedrijven heeft overgenomen, zei de heer Wagenaar: „Hij is eveneens handelaar in onroerend goed en daar- SCHIPHOL Op verzoek van de n.v Luchthaven Schiphol heeft de minister van Financiën goedkeuring verleend voor een verdere uitbreiding van het aantal artikelen, dat Nederlandse inge zetenen, die via Schiphol naar landen buiten de Benelux reizen, belastingvrij kunnen kopen in de winkelcentra der passagierswachtkamer op onze natio nale luchthaven Sinds enkele dagen kunnen net zoals buitenlandse passagiers al jaren ook Nederlandse luchtreizigers op Schiphol parfums, eau de cologne, toilet waters en per persoon, twee rol- en-of smal films belastingvrij kopen. Tot nu toe mochten Nederlandse inge zetenen op hun buitenlandse luchtreizen ^net. uitzondering van de vluchten naar België of Luxemburg) belastingvrij dranken en tabakswaren meenemen. onf^'^A T.^e regering van de Ver- hpri Arabische Republiek heeft een earag van 40 miljoen pond sterling in munteenheid toegewezen voor de aansoop van voedsel in het buitenland heersende gebrek aan voedsel, vtwt, consuiPent al vier maanden moet verduren gedeeltelijk op te heffen. tiet grootste gedeelte van het geld ™f'den uitgegeven aan de aankoop in 6 ,Yroreh JttP. vlees, boter en graan v";m«de Staten, de rest zfi be- de m U"ankrijk en Italië voor vLa!"k0OtVf" bloem, in Soedan voor kaas 'n kenland voor olijven en een'verfnnSf Verklaart de tekorten door doSrï„„r!-etconsumptie, veroorzaakt den val? inkomens en het achterhou- hoeer? „rn°,0rrlden door winkeliers, die 3'e Pilzen hopen te maken. Volgens arhwvPerS 1S een mdere oorzaak het b i 7 vVan de v°edselproduktie i de snelle bevolkingsgroei. LONDEN De Britse Leyland-auto- mobielfabrieken, die autobussen aan Cu ba hebben geleverd, zoeken thans voor bereidende onderhandelingen met Com munistisch China om ook aan dit land bussen te leveren Op het ogenblik hebben de Leyland- fabrieken een stand op de Britse indus triële tentoonstelling in Peking. Zij to nen daar niet alleen bussen, maar ook tractoren, betonmengers, dieselmotoren en generatoren. AMSTERDAM Het per 30 april ge- eindigde boekjaar 1963 - 1964 van Dagra n.v. te Diemen werd voor het concern gekenmerkt door gunstige ontwikkelin gen in de farmaceutische sector en een ongunstige ontwikkeling in de veevoe dersector. Dit laatste heeft, zoals gemeld, geleid tot het bsluit deze sector geheel te liquideren. Blijkens de verlies- en winstrekening bedroegen de brutowinst f 3,34 milj (vj f 3,03 milj.) en de nettowinst f 420.700 (f 408.300). De geconsolideerde winst van de gehele farmaceutische sector be draagt f 507.400. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van acht procent in contanten. De directie meent dit dividend te kun nen handhaven op grond van de bevre digende resultaten in de farmaceutische sector en gelet op de gunstige verdere vooruitzichten in deze sector. Voorts wordt verwacht, dat de resultaten over de volgende boekjaren niet ongustig zul len worden beïnvloed door de liquidatie van de veevoedersector. De directie hoopt de omzet van de farmaceutische en kos- metische artikelen in de loop van enige jaren te verdubbelen. In 1963-1964 is de omzet van farmaceu tische specialiteiten met zes procent toe genomen. De directie verwacht, dat van 1965 af de winsten in de farmaceutische- chemische afdelingen zich gunstig zullen ontwikkelen. De gevolgde politiek van geleidelijke liquidatie der veevoedersector gaf de mogelijkheid tot redelijk wrijvingloze af vloeiing van personeelsleden, die niet elders in de bedrijven konden worden ge plaatst. Van der Heem en Indola, Den Haag 12 en 18 pet (12 en 18). toch op de openbare kapitaalmarkt wer den geïntroduceerd, wanneer namelijk de houder van de lening behoefte had aan liquide middelen en wanneer de betreffende debiteur daartoe van te vo ren toestemming had gegeven. Oo deze methode blijft toegestaan. Men houdt bij de nieuwe organisatie erg van „formulieren". Er moeten for midabele formulieren worden ingevuld, die bij de centrale instantie moeten wor den ingediend. Deze kan de formulieren weigeren. Zo heel eenvoudig is het alle maal niét, want die centrale instantie legt de ingekomen formulieren voor aan de koerscommissie. Deze heeft allerlei bevoegdheden, die nog verder gaan dan die van de commissaris voor de note ring op de gewone effectenbeurs. Een analoge regeling als bij de effecten- markt geldt ook hier namelijk dat er van een beslissing van de koerscommis sie geen beroep mogelijk is Van een zo machtig lichaam als de koerscommissie, die zo'n beetje het wel en wee van het koerspeil reguleert kan ook niet anders worden verwacht. om zijn onze verwachtingen niet al te hoog gespannen, maar gelukkig is zijn houding tegenover het publiek en perso neel humaner. Dit komt overigens misschien omdat hij het zich financieel beter kan permit teren dan Zwolsman. Daar komt bij dat de gemeente hem te verstaan schijnt te hebben gegeven, er prijs op te stellen, lat de exploitatie van de Rutecksbedrij- ven wordt voortgezet". De heer Wage naar verwacht wel, dat Caransa de Ru- teck's-prijzen zal verhogen om tot een betere rentabiliteit te komen. Zijn grote bezwaar tegen Zwolsman was, dat deze door zijn handelwijze het vertrouwen van financiers in de horecasector heeft on dermijnd. „Het is te hopen, dat de ver kopen van de Ruteck's-bedrijven geen schade hebben toegebracht aan eventu ele investeringsmogelijkheden". Het standpunt van het bedrijfschap horeca is- officieel: „Wij betreren het gegoo chel met de Ruteck's-bedrijven, omdat zij typisch bestemd zijn voor een breed, weinig draagkrachtig publiek. Dit pu bliek gaat nu zeggen: „Uit, goed voor u, maar waarheen?" Nederlands-Amerikaanse Fittingfabriek 4 (4). Plaatwerkerij Bammens Zn., Maars- sen 6 (6). AMSTERDAM De stemming voor de meeste internationale waarden is gister middag, voor de laatste dag van deze beursweek, vriendelijker geweest. Alleen Kon. Olie viel tegen, 's Morgens werd in dit fonds als hoogste notering f 165,40 ge daan. De officiële beurs zong een toontje lager op ca. f 164,40. De slotkoers van eergisteren was f 164,90. Het publiek bood de stukken aan. Pas op het verlaagde niveau werd enige steun geboden. Philips zette de opmars verder voort op f 159 (f 158,20). Het publiek alsmede Zwitserland blijven belangstelling voor de Philips- waarden tonen. Het elektrofonds sloot donderdag in Wall Street wederom hoger, hetgeen voor het Damrak een goede stimulans was. Ondanks de nog steeds aan houdende verkopen van zekere zijde houdt de koersstijging in AKU nog steeds aan. Op 487% verbeterde AKU bijna twee punten. Voor Hoogovens werd 576 (onv.) opgegeven. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte AKU deze beursweek een koerswinst van ca. vier punten. Hoogovens bleef praktisch onveranderd. Philips steeg ca. twee gulden. Kon. Olie daarentegen moest ruim een gulden prijsgeven. Rekening houdend met het interim dividend, verbeterde Unilever ruim een gulden. De scheepvaartsector was licht verdeeld. Aandelen Kon. Boot en die van Scheep vaart-Unie ontmoetten lichte vraag. Van de leidende cultures lag HVA zeer vast in de markt. Na een ruim twee punten hogere opening op 147% steeg dit fonds tot 150. De vraag kwam hoofdzakelijk van het publiek, terwijl de beroepsmarkt eveneens de stukken uit de markt nam. Evenals eergisteren konden ook gisteren geen aanwijsbare redenen voor de koersstijging in HVA worden verkregen. Ver meldenswaardig is echter, dat de koers van genoemde aandelen deze week ruim tien punten steeg. De handel in deze hoek was actief. De Staatsfondsenmarkt gaf iets hogere koersen te zien bij kalme handel. In de lokale afdelingen werden aandelen Dagra iets lager geadviseerd op het onveranderde dividend van 8 procent uit de hogere winst over 1963-1964. De beurs had op een hoger dividend gerekend. Maandagmorgen 16 november maakt de di rectie van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen de cijfers over het lopende boekjaar bekend. Gisteren werd van die zijde reeds medegedeeld, dat zowel het winstcijfer als de vermogenspositie per 30 september 1964 alleszins bevredigend zijn. UTRECHT De Volkswagenfa brieken hopen in het noorden van ons land 1500 arbeiders te kunnen aantrekken voor de nieuwe VW- fabriek in Emden, die volgen<V maand wordt geopend. Dit blijkt uit „De Metaalkoerier", het orgaan van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische industrie. In de nieuwe fabriek gaan 5000 arbei ders de montage van Volkswagens ter hand nemen. Ongevear 3500 arbeiders komen uit noord-Duitsland. Er is over het aantrekken van de 1500 Nederlandse metaalbewerkers reeds overleg gepleegd tussen de districtsbestuurders van de Duitse I.G. Metall en de NW-metaal- bond. De Duitse zusterorganisatie van de ANMB heeft met de Volkswagenfa briek een cao afgesloten, die ook van toepasing is voor de werknemers in Em den. Wat het resultaat van de werfcam- pagne zal zijn, moet worden afgewacht, want in Groningen is nagenoeg geen re serve aan metaalbewerkers. De Volks wagen-cao is evenwel aantrekkelijk. Werknemers boven 19 jaar hebben in ploegendienst een gemiddeld uurinkomen van vijf mark en er geldt een 40-urige SAS VAN GENT De N.V. Nieuwe Ne derlandsche maatschappij tot vervaardi ging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische produkten te Sas van Gent heeft haar 100 procent deelneming in de n.v. glasfabriek „Sas van Gent" overge dragen aan de glaceries de St. Roch te Brussel, tegen verkrijging van aandelen in genoemde Belgische maatschappij. Ten gevolge hiervan nam het reeds aanzien lijke belang van de n.v. Nieuwe Neder landsche in Glaceries de St. Roch verder toe. De Glaceries de St. Roch s.a. bezitten spiegelglasfabrieken in België en Duits land, zodat door verkrijging van de fa briek te Sas van Gent een verdere sprei ding in de Euromarkt is verkregen. De exploitatie van het bedrijf te Sas van Gent wordt op dezelfde voet als thans het geval is voortgezet, zo deelt de directie mee. GIETHOORN De oogst van blad riet, dat sedert tientallen jaren gebruikt wordt voor bescherming van bloembol len tegen vorst, is dit jaar ongewoon vroeg tot stilstand gekomen wegens ge brek aan vraag naar dit produkt De bladrietoogst i nw Overijssel duurt ge woonlijk van september tot begin de cember, maar het werk op de rietvelden ligt nu al sedert begin november vrij wel stil omdat er geen afzet is. D^ oorzaak van de malaise toe te schrijven aan verschillende factoren In de bloembollenstreek maakt men 'na melijk ook gebruik van stro. dat goed koper is geworden terwijl dit jaar voor het eerst als nieuw afdekkingsmateriaal op vrij grote schaal ook compost wordt gebruikt. BOSTON De wereldboksbond heeft by monde van de la-mpioenschapscom- missievoorzitter Anthony Maceroni, be kendgemaakt dat op 20 november in New York de vier hoogdt gekwailifi- ceerde zwaargewichten tegen elkaar in de ring zullen treden voor de eerste twee gevechten van een toernooi dat de nieuwe wereldkampioen moet aanwijzen. Cassius Cla is door de W(orld) B(oxing) A(ssociation) van zijn titel ver vallen verklaard, en ex-lampioen Sonnij Liston wordt niet als uitdager erkend. De vier zwaargewichten waaruit de WBA zijn man zal aanwijzen, zijn Er nie Terrell uit Chicago, ex-kampioen Flo d Patterson uit New York, Cleve land Williams uit Houston, en George Chuvalo uit Toronto, Canada. werkweek. De winstdeling bedraagt bij de Volkswagenfabrieken acht procent. Bovendien geldt voor employés van de Duitse autofabriek, dat zij na een jaar werken tegen gereduceerde prijs een Volkswagen kunnen kopen. „In hoeverre Volkswagen straks zal slagen in de po ging om Nederlandse werknemers voor Emden aan te trekken, zal het komende jaar moeten leren", concludeert de „Me taalkoerier". BRISBANE De Haarlemse tennis ser Tom Okker, die met Jan Hajer aan een Australisch tournee is begonnen, heeft in Brisbane een nederlaag moeten incasseren. Okker verloor in de halve finales van de kampioenschappen van Queensland samen met de Australische mejuffrouw Harris van de Australische combinatie Tony Roche-mej. Sherrif met 3-6, 5-7. Tony Roche werd zelf in de halve eindstrijd van het enkelspel uitgescha keld door Roy Emerson. De Wimbledon - kampioen kreeg het tegen de pas 19- jaar oude Roche overigens niet gemak kelijk. Vijf sets lang verdedigde hij zich tegen 's werelds beste amateurs op voorbeeldige wijze, maar hij moest zich tenslotte toch gewonnen geven: 4-6, 10-8, 4-6, 6-3, 7-5. In de tweede set stond Roche met 8-7 voor op zijn eigen service. Hij verloor de game en vervolgens de set op een ongelukkige manier. In de finale ontmoet Emerson voor de zoveelste maal in zijn carrière zijn landgenoot Fred Stolle, die een andere Australiër, Owen Davidson, met 3-6, 6-4, 6-2, 6-4 de baas bleef. BREDA 13 november Andijvie 8-15, bloemkool a 60-75, b 40-45, c 15-25, boe renkool 6-10, snijbonen kas 2 160-180, dubbele bonen kas 170-190, kroten a 12- 15, b 6-7, rode kool 12-18, savooi groen 7-15, witte kool 12-16, bospeen 15-25, prei 12—14, radijs 13, schorseneren a 55, selderij bos 3-6, knolselderij a 12-18, sla 1 18-23, 2 10-14, spruiten cl 45-50, c2 30, al 96-105, al 80-90, a afw. 70, b afw. 55, tol 65-70, b2 50-60, tomaten a 770-840, b 600-710, c 550, peterselie bos 4-8, witlof 110-120, waspeen al 15-18. BERGEN OP ZOOM, 13 november 1964 Sla 426, stoofsla 4751, selderij 26—36, waspeen 12—23, bospeen 26, witlof 44— 145, andijvie 8—13, spruiten 30—125, br. peen 7—9, uien, 9—17, prei 12—17, bloem kool 19—89, rode kool 512, witte kool 69, savooiekool snijbonen 199, cox 13— 57, jonathan 12—22, goudreinette 12—23, golden delicious 1639. GOES. Appels: Cox's orange pippin I 80-85 53, 75-80 57, 70-75 52, 65-70 39— 43, 60-65 27—34, 55-60 22, IID 6, II 80-85 45 75-80 43—52, 70-75 42—45, 65-70 33—36, 60-65 25, 55-60 17, III grof 20-30, fijn 6— 18; goudreinette I 85-90 2833, 80-85 29, 75-80 24—26, 70-75 20,70—21, 65-70 17—18, IID 6,50 II 90-95 18—19, 85-90 19—22, 80-85 19—23, 75-80 19, 70-75 15—16, 65-70 13—16, III £fof 9,10—9,30, fijn 6.30—6,50, kroet 6-30: jonathan I 80-85 23, 75-80 26, 70-75 24,90, 65-70 23,30—23,50, 60-65 12—19, II 80-85 15. 75-80 14—18, 70-75 14—19, 65-70 13—16, 60-65 12, III grof 6.30—6,40, fijn en kroet doordr.; golden delicious I «0-95 45a 85-90 40—44, 80-85 32—46, 75- 80 38—49, 70-75 46—47, 65-70 18—37, 60-65 17—27, IID 14, II 80-85 26—33, 75-80 24— 36. 70-75 22—23, 65-70 17—23, 60-65 12, III grof 1224, fijn 612; glorie van holland II 75-80 17. 70-75 16, 65-70 13, IID 6, III grof 13, fijn 6; zoete campagne II 70-75 33. 65-70 28, 60-65 22, IID 14: di verse appels: kroet 6,10, val doordraai Peren: Gpmtesse de paris II 80-85 21 75-80 19. 70-75 16—18, 65-70 13—16, 60-65 14, 55-60 10. III grof 1314, fijn 10: saint rémy I 80-90 25, 70-80 25—26.' 60-70 24— 25, IID 17, III grof 21; gieser wildeman II 60-70 51, 50-60 37, IID 13—17, III grof 3849, fijn 17; zwijndr. wijnperen II 60- 65 22. 55-60 16, 50-55 13, grof 10—14, fijn 6. Druiven: Black alicante II 133166. III 95115. Totale aanvoer hard fruit 10.500 kisten. Groenten: Kropsla II 6 15, Cf 4. idem kas I 2427; bloemkool AI 47—79, All 37—53, BI 23—40, Bil 16—31, CII 14, afw. 1532: knolseiderie 159, BI 148—151; spruiten AI 52—53, All I 9; aardappelen 1315; witlof AI 149 4558, BI 20. Bil 26—28, idem geschoond AI 70—73. BI 33: veldsla II 33—70: prei 14—25: waspeen 13—20; uien 1319, afw. 36: kroten 1216; andijvie I 13—16, II 813; boerenkool I 6; witte kool 4; rode (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bouwmaatschappij Breda N.V. start in januari, bij het realiseren van 714 woningen in het plan IJpelaar, met een uiterst re volutionaire bouwmethode. Daar bij wordt gewerkt met een zgn. tunnelsysteem. De bekistingen zijn eigenlijk halve tunnelelementen. Het is tegentij k een stuk vloerkist en een stuk wandkist, waarbij het beton in het werk wordt gestort. In de Bouwmaatschappij Breda N.V. nemen deel C Bos n.v. Bouwbedrijf De Baronie Korteweg's Bouwmij n.v P J. Mol en Zonen n.v. en F. Schonk.'Direc teuren zijn ir A. C. Korteweg en ir. P. J. Mol. Dat thans met deze nieuwe methode in Breda kan worden begonnen is het resultaat van een studiereis naar Pa rijs. die de beide directeuren hebben on dernomen, aan welke reis ook een af vaardiging van de afdeling Openbare Werken van gemeentewege deel nam. Het systeem is zeer arbeidsbesparend. Men stelt zich voor met tenminste tien tunnel-elementen van start te gaan Bij twee ploegen van tien man - alleen voor het bekistingssysteem - hoopt men in de aanvang al te komen tot de productie van 1,2 woning per dag, welke produc tie men denkt op te kunnen voeren tot twee woningen per dag. Er komen Franse specialisten om het personeel van de Bouwmaatschappij Bre da in te werken. De verwachting bestaat, dat bij deze nieuwe, snelle methode van bouwen een heel nieuw type bouwvakarbeider zal ontstaan, n.I. een bekistingmonteur. Wanden en plafonds worden n.I niet gestucadoord, maar komen vlak uit de kist. De bouwsnelheid wil men nog ver hogen door toepassing van snelwerkend cement. Tussen het storten van het beton en de ontkisting zal een tijd liggen van 24 tot 36 uur De cyclus bestaat uit: ont- kisten, zuiver maken van de kis', trans port van oude naar nieuwe plaats, kist stellen aanbrengen van bewapening, brengen van leidingen en sparingen, en tenslotte dan het storten. Uiteraard wor den strenge eisen aan het beton gesteld Een prettige omstandigheid is wel, dat als het nodig is, dat bij koude gewerkt moet worden, in de tunnel zelf op ge makkelijke wijze voor verwarming te zorgen is. Dit Franse gepatendeerde kistsysteem heeft tot dusver uitstekende resultaten opgeleverd. In Frankrijk zijn tot nu toe volgens dit systeem 30.000 woningen ge bouwd en in aanbouw zijn thans 65.000 woningen. Hetzelfde systeem wordt ook toegepast in Algerije, Brazilië, Argentinië en Duitsland. Wanden en vloeren worden in één stort aangebracht, wat wel het grootste ver schil is met de traditionele methode van gestorte beton in het werk. De ontkisting vergt geen moeilijkheden. Er zijn n.I. verstelbare pootjes die op de onderliggende vloer rusten. Deze kunnen worden losgedraaid en de ont kisting is gereed. Indraaien dus van de verstelbare poten en verkorten van de schoor, en klaar is weer een groot ge deelte van een woning kool I 17, II 5—13, BI 6; gr. sav. kool I 10—13, II wortelen I 25; selreie 512 peterselie 29. KAPELLE. Appelen; Goudreinette I 85 29. 80 28—29, 75 23—24, 70 19—20. 65 17—19. II 85 23. 80 21—22, 75 18, 70 15—17, 65 14—15, IID 6, III grof 9,70—15; jonathan I 80 21, 75 27, 70 26. 65 23,20— '23,70. 60 19, II 80 14, 75 15, 70 15, 65 14,10 —14,30, 60 13, IID doordraai, III 75 12, 70 12, 65 12, 60 12, grof 6,50—7, fijn door draai; cox's orange pippin geel I 70 51, 65 39. II 60 28. 55 22: cox's orange pippin I 80 56, 75 56—59. 70 53—54, 65 41—42, 60 27—32, 55 21—23, IX 70 37—42, 65 33— 34. 60 24—25, 55 17, IID 6, III grof 17—29; glorie van holland I 80 18, 75 19, 70 1Z- 65, 16, II 85 17, 80 17, 75 16, 70 14—15, 65 12. IID 6, III grof 15; zoete ermgaard I 70 56. 65 50—58. 60 45—50. 55 33—41. II 55 23—28, IID 17, III grof 18—24. fijn 11—12; golden delicious I 85 37, 80 42—53, 75 43—48, 70 41—46, 65 34—41, 60 21—22, II 85 34. 80 27—36, 75 17—37, 70 13—38, 65 13—23, 60 12—14. Ill grof 14—26, fijn 6: gele goudreinette I 90 31, 85 31. 80 28; rode zoete ribbeling I 70 45, 65 37, 60 29. 55 23, IID 12; sterappel II 65 16, 60 14. II 55 12, IID doordraai, III grof 12, fijn doordraai; zoete campagne I 65 29, 60 23, IID 14; valappels 6,10; geplukte kroet 5,40; jonathan kroet doordraai. Peren: Saint rémy I 80 27, 70 26, 60 24. II 80 24, 70 24. 60 23, IID 18, III grof 19. fijn 14; comtesse de paris II 75 1«—20, 70 20 65 19, 60 18, 55 12, IID 9.50, III grof 14. fijn 9.50; zwijndrechtse wijnpeer II 60 23. 55 20, 50 16, III grof 15, fijn 11; gieser wildeman I 60 53, 55 40—43, 50 35—40, II Z? ®7. 65 62, 60 51—54, 55 44, 50 3343. IID 1620, III grof 2131, fijn 16; nou veau poiteau II 65 19, 55 13 beurré alex lucas II 80 30, 75 32, 70 23; jodenpeer tt aa28, 55 7' 50 18: doijenné du cornice II 65 58—60. Diversen: Druiven I 2,05. it d'?o' 'hispels I 28. Groenteveiling: Prei 17 18: boerekool 5; savooenekool 12 wf1™"6 3-3'50: andüvie 7; bloem kool 50; aardappels I 13. MIDDELBURG, 12 november. Gol- ™°US 80-83 45. 75-80 43, 70-75 34' 75-80 36—38, 70-75 32, eallL It? i65 20' IID doordraai, III grof zTTn 'a= aa'I" 12; i°nathan I: 80-op 23, iq" PT 75 25'60' 65-70 25—26, 60-65 irVi tt or? 36' 75-80 1719, 70-75 16- ,'oïï. ^a"00 16> 75-80 16—18.20, 65-70 65ALI'9 m' r715a° IID 15 111 8rof aa k P jn Oo°rdraai; laxton's su- ?7 m Ik A0"?625' 75-80 24, 70-75 22, 65-70 17. 60-65 12 III grof 13, III fijn doordraai- comtesse de paris I: 70-75 26. 65-70 25 27°15o fri A51S eoudreinettè I: 85-op fis'Pn ie 8' 75-80 25—26 70-75 21—22, to"a? P:„P5-0p P 80-85 26, 75-80 24, TTT T-- ia 16 IID 12. UI grof 1415, ir SPaa1 i„coax„ orang« pippin I: 70-75 pi' 65-70 4°. 60-65 34—36, 55-60 21—22 ee AP^PA «2;75 39-48 65-70 33~48> 60- 65 25—62. 55-60 16-17 IID 12, m grof 17- 2b. Ill fijn 13; zwijndrechtse wijnpeer I: 60-op 23, 55-60 23. 50-55 15, IID 9- III 16 111 lijn 10.; glorie van holland I: 70-75 20, 75-80 24. 80-85 25, II: 85-op 28 65-70 22 III fijn 12, III grof 18. LEEUWARDEN 13 nov. Gebruiksve. aanvoer 1342, slachtvee 700, kalveren gra< en vette 922, nuchtere en mestkalveren ®chapen en lammeren 486, varkens en biggen 29. bokken en geiten 27, paar den 157, veulens 17, totaal 4333, prijzen in melk- en kalfkoeien p.st. 1125-1250 guste koelen 6é.5-875. pinken 450-700, en terstieren 550-825, koeien p.kg gesl gew le 2e kwal. 3.60-3.80, 3.40-3.50, worst- koeien p.kg. sl.gew. 2.70-3.00, stieren p.kg. si.gew. 4.00-4.10, graskalveren p.st. 450- 500, graskalveren pkg. sl.gew. 3.80-3.90 vette kalveren p.kg. lev. gew. 2.80-3.10. nuchtere kalveren id. 1.60-1.80, nuchtere kalveren p.st. 50-60, mestkalveren idem 140-210, fokschapen idem 130-140, vette schapen p.kg. sl.gew 4.50-5.00, weidelam- meren p.st. 80-90, slachtlammeren p.st. 105-120, oudere paarden p.kg. sl.gew., 2.10-2.40. jonge paarden idem 2.90-3.00 werkpaarden p.st. 1125-1250, veulens p.st 350-425, bokken en geiten id. 30-40, idem p.kg.sl.gew. I.è30-1.40, slagersvarkens id. 1.60-1.70, biggen p.st. 55-60; loper 60-70, overzicht resp. aanvoer, handel en prij zen: gebruiksvee niet minder, stug, flin ke prijzen, slachtvee goed, stug, lager, kalveren gras en vette minder, iets stug niet hoger, nuchtere en mestkalveren meer, niet minder, flink prijsh., schapen en lammeren, redelijk, iets stug, stabiel, werkpaarden en veulens flink, goed beste bov. not., bokken en geiten als vor week, stug. onveranderd, varkens en biggen kort, stug, als vorige week. STEENBERGEN Bintje 40 op 13.10 12.70. bintje 35-40 11.20, eigenheimer 15.40 15.60, drielingen 6.106.70, geveild plm 76 ton; uien klasse 1 middel 27.52, 2 midd 26.00, bonken 25.68, drielingen 24.20, picles 24.20, geveild plm. 25 ton. TERNEUZEN 13 november: glassla 4- 23.10, bloemkool a 79, a2 50-80, b 64-75, b2 36-50, c2 23-25, afw. 14-63, knolselderij 2-13 .selderij 13, andijvie 7-15, kroten 5. rode kool 10-21, boerenkool 30-32, savooi 18-26, breekpeen 5-15, prei 13-31, knol selderij 8-14, spruiten 21-58, tomaten a 26-62, c 25, uien 26. witlof a2 100-130, b 127-132, b2 91-99, afw 7-86, appelen: jo nathan I 80 19-22, 75 27-28, 70 22-23, 65 20-21, 60 18, 2 80 15. 75 16-17, 70 16-18, 65 13-13, 3 grof 12-13, cox or. 1 75 54-55. 70 52-54, 65 36-37, 60 26-31, 55 19-22, 2 75 46-47, 70 46-47, 65 32-40. 60 23-26, 55 15-17, 3 grof 16-23, golden del. 1 85 36-39, 80 43-44, 75 40-41, 70 38-39, 65 35-36, 60 22-23 2 85 23-33 80 32-33 75 31-32 70 22-32, 65 19-24, 60 19-20, 3 grof 20-21. glorie v. holl. 2 75 20, 65 14-16, 3 grof 6-13, 3 fijn 6-12, rode goudreinette 1 80 32-33; peren st. remy 2 65 29, 3 fijn 22-28. Konstan z287 1); Rheinfelden 182 5); Ottenheim 217 5); Straatsburg 160 2); Maxau 347 7); Plochingen 99 1); Mannheim 167 (onv.); Steinbach 118 (4-1); Mainz 168 (4-2); Bingen 98 (+2); Kaub 98 (4-1); Trier 250 (4-23); Koblenz 112 (4-17); Keulen 39 (—3); Ruhrort 210 (4-1); Lobith 807 (—3); Nij megen 599 (onv.); Arnhem 650 1); Eef- de IJssel 162 2); Deventer 77 1): Monsin 5448 4-10); Borgharen 3855 (4-25); Belfeld 1079 6); Graven bene den de sluis 509 (4-6).

de Stem | 1964 | | pagina 25