11 blal OPINIEPEILING VAN FRANSE PRESIDENT? Geruchten verspreid over De Gaulle's aftreden hulp Piloot gedood Meer armslag voor emer isasaassj'jssr' -i Tsjoe wil uitstel rode top voor anita Paus geeft tiara weg aan armen Nederlanders en Duitsers apart uit alleman op stap in juli STREAK BRANDT LEES- MENU Schr Symbool van kerkelijke zorg: MEUBELEN DAGBLAD VOOR ZEELAND RESERVE Zacht weekeinde Sovjets akkoord Grensconflict Syrië-Israël beslecht met vliegtuigen Vijf doden op de weg Drie jongens omgekomen bestelauto in 104s JAARGANG No. 24742 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAO 14 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 oer kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per pos' excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Twlntlz jaar geleden werd de Ne- derlandsche Bank beroofd van 46 miljoen gulden. En het waren geen gangsters die dit huzarenstuk lever den. Pag. 13. Duizenden jonge mensen, die in de Amsterdamse restaurants hun maal tijd gebruiken, blijken niet voldoende te eten. Pag. 19. In zijn reportagereeks over wieier- grootheden laat onze sportretdaeteur Piet Hack vandaag Wim van Est aan het woord. En nog eens uitvoerig ook. Pag. 21. Yoga Sommigen denken dat het een soort oosterse gymnastiek is. Onze redacteur Tom Koopman tracht vandaag in een uitvoerig artikel dit en nog een aantal andere misver standen over yoga uit de weg te ruimen. Pag. 25. Kunststoffen. Een fascinerend onder werp. Een van onze redacteuren maakte een reportage van een meer daags bezoek aan enkele A.K.U.-be- drgven. Pag. 29. Francois Mauriac blijkt een fervent vereerder van De Gaulle te zijn. Hij schreef een boek over de Franse pre sident. dat door onze Parijse corres pondent wordt besproken. Pag. 17. Voorts een artikel over het drama- Huss, dat vele historici heeft bezig gehouden en nog steeds intrigeert. Pag. 31. (Van onze correspondent) PARIJS De geruchten dat president De Gaulle zou overwegen af te zien zich volgend jaar december herkiesbaar te stellen voor het presidentschap, nemen toe. Het opvallendst is, dat deze berichten zijn verschenen in drie bladen, die bekend staan als pro-Gaullistisch. Dit heeft bij sommige waarnemers het vermoeden doen rijzen, dat de geruchten opzettelijk door Gaullistische kringen zjjn verspreid om de populariteit van de president te peilen. De Gaulle heeft zich gisteren voor 36 uur in zijn woning in Colombey-les-deux-églises teruggetrokken, waar hij, zo menen waar nemers. zijn politieke toekomst aan een grondig onderzoek zal on derwerpen. (Van een onzer verslaggevers) LEERSUM De vijfendertig- jarige kapitein-vlieger P. J. van der ijst uit Uden (N.B.) is gister middag om het leven gekomen toen de F84F Thunderstreak- jachtbommenwerper waarin hij vloog brandend en exploderend neerstortte in een haast ontoe gankelijk bos tussen Leersum en Doorn. Kapitein van der Wijst was ge trouwd en had twee kinderen. Een eerste onderzoek heeft uitgewe zen dat de vlieger in de lucht al ge dood moet zijn door de explosies. De reden van het ongeluk is nog niet be kend. De speciale ongevallencommissie van de luchtmacht heeft onmiddellijk het onderzoek naar de oorzaak ter hand genomen. Ooggetuigen hebben gezien dat de straaljager moeilijkheden kreeg en hoogte verloor.. Toen het ongeveer bo ven het revalidatiecentrum „De Hoog straat" vloog zag men dat het toestel in brand stond. Onmiddellijk daarna wierp de vlieger een bellytank en wat munitie af. De Thunderstreak verloor steeds meer hoogte en raakte de toppen van de bomen. Op dat moment hadden enkele ontploffingen plaats. Tenslotte stortte het toestel, wentelend om zijn lengteas, loodrecht naar beneden. De Thunderstreak was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Kapitein Van der Wijst was daar plaatsvervangend hoofd operaties. Eerst kwam het weekblad Candide met het nieuws, daarna Aurore van vrijdagmorgen en tenslotte werd het voorgeschoteld door de Paris-Presse van vrijdagavond. De generaal zou ver moeid zijn en de mening toegedaan, dat hij Frankrijk voldoende diensten heeft bew.ezen om eindelijk rust te nemen Mevrouw De Gaulle dringt daar sterk op aan en zou. nog altijd volgens Paris- Presse. niets liever willen dan het stof van het Elysee van haar schoenen schudden om voorgoed terug te keren naar Colomby-les-deux Eglises. De Gaulle, die 22 november 74 jaar wordt, zou eerste minister Pompidou als opvolger krijgen. Moo zal er verstandig aan doen ai dez« --hter met een korrel zout ie n Gau is geen man om mid- ïij cürimaUsche hoogtepunten weg te lopen. In zulke omstandigheden voelt hij zich juist op zijn best. Alle geruch ten over zijn heengaan komen waar schijnlijk uit het Elysee. Door De Gaul le zelf gelanceerd. Hoe meer geruchten dat hij de boel erbij neerlegt, hoe gro ter de kans op meer tegenkandidaten. In welk geval De Gaulle kan zeggen: allen tegen mij alleen. Pas dan voelt De Gaulle zich in zijn element. Natuur lijk kan men bij een man als De Gaulle niet zeggen wat hij morgen doen zal. Waar is, dat hij Pompidou als mogelijk opvolger pousseert, maar niet aan te nemen valt dat hij midden in de crisis met de gemeenschappelijke markt en de NAVO als ambteloos burger zou willen verdwijnen. Zondag spreekt hij in Straatsburg, als daar de bevrijding wordt herdacht. Men verwacht bij die gelegenheid van hem krasse woorden over de graanprijzen en de verdediging van Europa door Amerika, maar zeker geen zinspelen over zijn heengaan. Zo gemakkelijk geeft de generaal zijn troeven niet uit handen. DEN HAAG Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat, heeft de gewichtsbeperking opgeheven, die tot dusver in de chartervergunning aan Schreiner Airways is voorgekomen. Dit betekent dat Schreiner Airways in staat is vliegtuigen van iedere ge wichtsklasse onder eigen registratie aan haar vloot toe te voegen. Inmiddels is Schreiner Airways in onderhandeling getreden met enige buitenlandse luchtvaartmaatschappijen in verband met de aankoop van DC- 7c's. Begin 1965 wil Schreiner Airways dit viermotorig materieel gaan inzetten naast de twee nieuwe Fokker Friend ships, die in maart en april 1965 in dienst worden gesteld. QP GROND van ernstige bedenkingen n.v.is de gewezen directeur B., van vo j n,v"' gearresteerd. In opdracht van de officier van justitie in Den Haag ÏÏÏ5'. nagegaan of en in hoeverre mis- arL)f is gepleegd. nS^OUEINI van Libanon heeft nntci? Charles Helou vrijdag het Hpv 3?* yan ziJn kabinet aangeboden. „iiïiim ag is geaccepteerd. hoge- en Mid- drnk„„h J ï'eken hebben den Fnrnn oven West" en Mid' S snmw Pa ove™egend droog maar voÏÏ? fr, aeer ?ebracht. Door lichte l al pen u, f 'la had het weer soms is Tm ZtrnteU karakt«'. Hieraan messipc t f' gekotnen- Actieve de- i Scefan Jfeki!en -nu snel van da! S Kevins Scandinavië en onze om- i Het wiel, 8 iel2 van regen en wind- i peraturen rde blljft zacht met !ussen 10 en 12 graden. S 'Eeri is Ee!S van enkele opklarin- S r anes rte r,egen ,e verwachten. De kinderen bepalen wanneer (en hoe) vader en moeder op vakantie gaan Tsjoe En-Lai: uitstellen. MOSKOU De Russische leiders zouden op aandrang van de vrijdag avond vertrokken Chinese premier Tsjoe En-Lai hebben besloten de bijeen komst van 26 communistische partijen, die op 15 december zou beginnen ter voorbereiding van een internationale conferentie over de eenheid binnen de communistische beweging, voor onbe paalde tijd uit te stellen. Dit is vrijdagavond uit welingelichte Russische bron vernomen. Overwogen wordt de bilaterale besprekingen begin volgend jaar in Peking te hervatten, maar een definitief besluit daarover is nog niet genomen. Van genoemde Russische zijde liet men zich niet uit over de mogelijkheid tot herstel van de Chinees-Russische handelsbetrekkingen tot het peil van voor het uitbreken van de geschillen tussen de twee partijen. De korte communiqués, die vrijdag in Peking en Moskou werden uitgegeven, geven geen enkel houvast wat betreft het resultaat van het Chinees-Russi sche overleg. Het Russische persbureau Tass meldde, dat de besprekingen ge kenmerkt waren door „een openhartige en kameraadschappelijke sfeer". Het persbureau Nieuw-China volstond met de mededeling, dat de Russen en Chi nezen in Moskou besprekingen hebben gevoerd. (Van onze correspondent) TILBURG Als reactie op de be richten over de driejarige Anita van Delft, die door hondebeten is ver minkt, zijn overal in het land inza melingsacties begonnen. Voor de re geling van ontvangst van gelden is in Tilburg het „Comité Anita" ge vormd, dat van burgemeester mr. C. J. G. Becht de beschikking heeft ge kregen over het gironummer van de gemeente, 1 1 0 9 3 0 0. In het comité hebben zitting mej. M. van Puyenbroek (N.K.V.), me vrouw Andriesse (N.V.V.) en de lieer J. Mutsaerts (N.K.V.) De schenkers van al binnengeko men giften bedoelen veelal eventuele plastincbe of cosmetische chirurgie mogelijk te maken. Het Centraal Ziekenfonds te Tilburg, waarbij de familie Van Delft is aangesloten, heeft al verklaard dat het alle kos ten voor geneeskundige hulp zal be talen. De behandelende chirurg, dr. J. Hage, heeft meegedeeld dat het nog lang niet vaststaat dat plastische chi rurgie toegepast zal moeten worden. Zou dit wel het geval zijn dan zal hij deze behandeling geven zonder kos ten voer de ouders. Zo het binnen ge komen geld niet voor geneeskundige behandeling besteed behoeft te wor den, wil het comité dit bestemmen voor een studiebeurs voor het slacht offertje. TEL AVIV Vliegtuigen van de Is raëlische luchtmacht hebben gistermid dag aanvallen gedaan op Syrische ge- schutsopstellingen en tanks aan de an dere zijde van de grens. De gevechts handelingen duurden twee uur. Toen kon de bestandscommissie van de V.N., permanent aanwezig in de bewuste sector bij de noordpunt van het Meer van Galilea, een staakt het vuren be werkstelligen. Er is geen melding gemaakt van do den. Wel deelde de Israëlische lucht macht mee dat twee tanks, welke bezig waren met het beschieten van Israëli sche boeren, waren vernietigd. Uit het feit dat beide partijen nogal gemakkelijk gevolg gaven aan het ver zoek van de V.N.-commissie het vuren te staken, put men de hoop dat het tus sen Syrië en Israël voorlopig bij deze uitbarsting blijven zal. In het betrokken gebied Tel Azei- zad en Elmaca was het al een week lang onrustig. Er werden regelmatig schoten gewisseld tussen Syrische grenswachten en Israëlische boeren. Men neemt aan dat Israël de lucht macht inschakelde omdat in deze sector geen troepenmacht beschikbaar was. Gedurende enkele uren sloot Syrië zijn luchtruim af voor alle buitenland se vliegtuigen. Later werd de maatreat- gel ingetrokken. ROME Paus Paulus heeft zfjn drie kroon ter beschikking gesteld van de armen. De Paus heeft dit gedaan als symbool van de kerkelijke zorg voor de minderbedeelden. Paus Paulus woonde vrijdag samen met de concilievaders een Melchitische mis in de Sint-Pieterbasiliek bij. Pa triarch Maximos van Antiochië en twaalf andere oosterse prelaten cele breerden daar volgens hun eigen ritus. Tijdens de plechtigheid herinnerde conciliesecretaris, mgr. Felici, aan het geen bij de debatten over armoede in de wereld is gezegd. Vervolgens daalde Paus Paulus af van zijn troon met de tiara, waarmee hij in juni vorig jaar was gekroond en zette die op het con cilie-altaar. Daarna omarmde hij pa triarch Maximos. Aangenomen wordt dat de driekroon zal worden verkocht om de opbrengst daarvan aan de armen te besteden. Paus Paulus kreeg hem van zijn gelo vigen uit zijn vroegere aartsbisdom Milaan. In conciliekringen vroegen sommigen zich af of deze geste van de Paus mis schien betekent, dat hij wil afzien van het dragen van de driekroon, die wordt opgevat als symbool van de pauselijke macht. Ook wijlen Pius de Tiende heeft des tijds afstand gedaan van zijn tiara. Hij liet de edelstenen op zijn driekroon ver vangen door imitatie-juwelen, om geld te krijgen voor dringende kerkelijke be hoeften. De drie. gouden banden van de tiara van Paus Paulus zijn bezet met respec tievelijk diamanten, saffieren en robij nen. Onderaan de kroon is een rand met gouden Franse lelies. Het zijn de heraldische figuren, die ook in het wapen van Paus Paulus de Zesde voor komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met z'n allen in juli op stap inplaats van in augustus. Dat vinden de negen tien Kamers van Koophandel en Fabrieken voor de rust of vertier zoekende Nederlan ders het beste. En daarom heeft de Haagse Kamer namens de negentien andere aan de staats secretaris van Onderwijs een brief gestuurd, waarin aanbe volen wordt van juli dé Neder landse vakantiemaand te ma ken. Dat heeft schrijven de kamers verschillende voordelen. Op de eerste plaats blijkt dat juli het als zomer- en zonnemaand veel beter doet dan augustus. De dagen zijn in juli ook nog langer. Daarbij komt dat de buitenlandse vakantiepiek, met name die van de oosterburen, niet meer samenvalt met de onze, zodat (mogelijk) een einde komt aan het gearang in de vakantie- gebieden, zowel in ons land als el ders. In Duitsland wordt regionaal al aan vakantiespreiding gedaan en de ka mers geven de staatssecretaris in overweging Nederland hierbij te be trekken voor zover het Duitse deel staten betreft, welke inwoners een voorkeur voor Nederland hebben. Overleg met de Duitsers om te be reiken dat de vaderlandse vakantie- piek vóór de Duitse valt, lijkt de kamers mogelijk en voldoende. Als gevolg van een vervroeging van de vakantieperiode zien de ka mers ook gunstige gevolgen voor de vakantiespreiding tegemoet. Het zal minder bezwaarlijk worden al in mei of juni er op uit te trekken en het naseizoen wordt er een maand langer van. Op de eerste plaats is het dan no dig dat het begin van de onderwijs- vakantie wordt vervroegd. Ook de universiteiten en hogescholen zouden hieraan moeten meewerken. De bouwvakkers, die een van de beruchtste opeenhopingen veroorza ken, maar evengoed ook zelf moeten ondergaan, zouden al in begin juli op stap moeten, vinden de kamers. Het overige bedrijfsleven (ook „de me taal" veroorzaakt een piek en men heeft geleerd dat de chaos niet meer is te overzien als metaal en bouw tegelijk de poorten sluiten), moet dan op de bouwvakvakantie aanslui ten en de nodige maatregelen treffen tot verschuiving van het vakantie patroon. Echte vakantiespreiding, op de ma nier zoals men zich dit enkele jaren geleden gedacht heeft, blijkt niet mo gelijk te zijn, stellen de kamers in hun brief. De Nederlander, levend op een klein oppervlak, heeft zoveel bindingen van persoonlijke en zake lijke aard, dat hij nooit vrij zal zijn in het kiezen van een vakantiepe riode. De vakanties der schoolkinde ren en die van de bedrijven waar familieleden en kennissen werken, blij ven van beslissende betekenis en zullen ook in de toekomst jaarlijks een va kantieconcentratie blijven veroorza ken. Regionale vakantiespreiding is door de sterke bindingen tussen alle delen van het land en de toenemende mobiliteit van de Nederlanders, ook al niet denkbaar. Proeven met vakantiespreiding door bedrijven hebben slechts nega tieve resultaten gehad. Derhalve concluderen de Kamers van Koophandel dat van een effec tieve vakantiespreiding in Neder land geen sprake kan zijn als geen fundamentele wijzigingen worden in gevoerd. Ook een gunstig gevolg van het afkappen van de augustuspiek zou zijn een gelijkmatiger bezetting van de vakantie-accommodatie. Dit zou niet alleen voor de ondernemers in deze sector voordelig zijn, maar zeker ook voor de vakantieganger. Bovendien kan dan een einde wor den gemaakt aan in sociaal opzicht niet helemaal aanvaardbaar gemani- puleer met voor- en naseizoenprijzen, thans min of meer bewust aangemoe digd om vakantiespreiding te bevor deren. De Kamers van Koophandel schre ven deze brief naar aanleiding van het advies inzake vakantiespreiding dat door de S.E.R. is voorbereid. Het gebruik van de tiara de uitleg omtrent de symbolische betekenis van deze drievoudige kroon is verschillend dateert van de dertiende eeuw. In het verleden waren er eens negen kost bare tiara's tegelijk in de Vaticaanse schatkamers. Ze werden door Napoleons legers geroofd aan het eind van de achttien de eeuw. Toen Pius de Zevende een concordaat met Napoleon tekende, gaf Bonaparte de Paus een nieuwe tiara ten geschenke. Pius de Zevende was gekroond met een papieren tiara om te doen uitkomen dat materiële waarde er niet toe deed. Thans bezit het Vaticaan behalve de door Napoleon geschonken driekroon er nog één van Pius de Negende, één die Leo de Dertiende ten geschenke kreeg en tenslotte één die de bevolking van Milaan in 1922 aan Pius de Elfde heeft gegeven. (Advertenties) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies MAURIKSTRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600) 4 26 45 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS. SCHAIJCK Op de rijksweg in de gemeente Schaijk zijn gisteren drie jon gelui om het leven gekomen toen zij met hun bestelauto op een langzaam rij dende vrachtauto botsten. De slachtof fers, J. C. Slegh (19) uit Delwijnen, C. M. Vervoort (17) uit Haaften en D. H. van Doesburg (18) uit Geldermalsen, waren op weg naar hun werk in Grave. Zij reden met hoge snelheid op een langzaam in dezelfde richting rijdende vrachtwagen. KESTEREN Een achtenveertig ja rige pater dominicaan kwam gisteren op de provinciale noord-zuidverbinding nabij Kesteren met zijn auto in botsing met een zware vrachtwagen, die de voorrangsweg opreed. De geestelijke werd uit de auto geslingerd en over leed ter plaatse. De auto brandde uit. UTRECHT De 29-jarige Amster damse vertegenwoordiger Th. G. van den Berg verongelukte gisteren toen hij op rijksweg 2 bij Maarssen op de lin kerbaan in botsing kwam met een vrachtauto. Dit gebeurde na een slip op de rechterbaan, waardoor de wagen door de middenberm vloog. DE EUROPESE commissie heeft de extra-heffing op slachtkippen uit derde landen van 35 tot 50 pfennig per kilo verhoogd. Het nieuwe tarief wordt 16 november van kracht. MEER WELVAART VOOR 500.000 GEZINNEN Opzienbarend nieuws voor elk gezin. Sinds februari van dit jaar doet zich het opvallend verschijnsel voor, dat in vele gezinnen de welvaart met sprongen is toegenomen. Huisgezinnen waar vroeger maanden ge spaard moest worden om grote aankopen te doen, bleken vanaf die tijd ineens in staat, zich van alles aan te schaffen. Vooral na alle prijsstijgingen een opmer kelijk en verheugend verschijnsel. Wij hebben de oorzaak van dit op zichzelf opzienbarend feit onderzocht en kwamen tot de volgende ontdekking. Het was in februari dat een terdege be proefd Amerikaans verkoopsysteem in Nederland werd geïntroduceerd. Men kan door middel van dit systeem, in Neder land het „Koop-Maar-Door"-systeem ge noemd, goederen in bezit krijgen zónder dat deze direkt geheel betaald hoeven te worden. Deze wijze van kopen door een soort bestedingsabonnement is in Neder land gebracht door ons grootste en be kendste postorderbedrijf, n.v. Wehkamp uit Dedemsvaart, 500.000 vaste klanten profiteren daar reeds dagelijks van. Op de achterpagina van dit blad kunt u zelf zien. hoe u bijvoorbeeld zonder geld zorgen het mooiste en voordeligste Sint- Nicolaasfeest van uw leven kunt viere1

de Stem | 1964 | | pagina 1