BRUSSELS OVERLEG VASTGELOPEN Tarief besprekingen in slop door Franse bonding M ölpii L BONT k Gezond verklaarde psychopaat gepakt Mevrouw, wij danken n Gevaarlijke honden Tilburg uit Militair (25) hoort zijn doodvonnis HOFNAR BONT JUAN PERON TERUG NAAR ARGENTINIË? Rebellen op Haïti gefusilleerd appel/noes Zoon moest vader laten vermoorden HUIB LUNS EEN WEEK GESCHORST koU&tvlecuwp Machine-industrie MOORDZAAK YLAARDINGEN Rigoletto DAGBLAD VOOR ZEELAND 79 ooi REN BIJ DE KOOP kynoch... 'm&Pm 195,- Opklaringen Huisarts bleek op de hoogte KINDEREN HUISARTS Muur weer dicht LUXEMBURG TOT AFTREDENDE HERTOGINj Auschwilzproces Anita (3) knapt op Wegens moord: Voor een vertrouwd adres Neem geen risico ...verf met De verf met flexabiliteif "extra speling voor de doe-het-zelver JLO Ier! I ]04e JAARGANO No. 24741 oor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ B A 6 13 NóVEMBtrc I»oh Abonnementsprijs: 9,75 oer kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. I SSëïV'd. v •»- -YV LLER-FACETTA rlijke warmte, i ander vertrek. Zo'n Iheid te jcht winters koud is Haller-Facetta ook ir-Facetta, Bureau voor dn 7neuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) brander heeft. en waar strenge fraai haardmodel pster b.v. voor het warm - I - A Peron: beraadslagen. MADRID Ex-president Juan Peron van Argentinië heeft donderdag door xijn vertrek uit Madrid, waar hij als balling woont, grote opwinding veroor zaakt in Buenos Aires, waar men aan een mogelijke terugkeer van de voor malige dictator dacht. De Argentijnse minister van binnen landse zaken, Palmero, belegde in dc vroege ochtend al een spoedbijeenkomst met zijn collega van defensie, Suarez, en deelde later mee dat alle nodige vei ligheidsmaatregelen waren getroffen. Peron keerde echter 's avonds in zijn woning terug, na de gehele dag ergens in de omgeving van Madrid te lebben beraadslaagd met het Argentijnse comi té „voor de terugkeer van Peron". Peronistische kringen in Madrid blij ven zeggen dat het vertrek van Peron naar Argentinië nabij is. (Advertenties) in alle SPAR Supermarkten 500 gram 189 ■10% I 500 gram 249 -10% doorregen 500 gram 2O9-10% 500 gram 109 -10% 250 gram -10% 500 gram 168 -10% Wm in da SPAR Supermarkten zaterdag 500 gram 29 c. 59 c. woensdag 500 gram 25 c 500 gram 19 c 8 SPARwInkela 1 kilo 29 c 1 t kist 20 kilo 375 c. 1 kist ft 20 kilo 370c «iHhtÜS SELECTIEKLEDING Als ooit voor een jas geldt „as Scotch as ■whisky", is Kynoch de maker. Een wereld merk dat zuinig is in prijs, maar solide en oersterk in uitvoering. Kynoch o.a. de ideale autojas in diverse modieuze modellen. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENlSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM nertsbisamrug-mantels nertsbisamrug-mantels f 1295,- lange persianer mantels f 1975,- Breda - Tilburg - Den Bosch I Weersverwachting van het K.N.M.I. II geldig tot vanavond: J J Opklaringen en droog, vry zacht weer. Matige, hier en daar krachtige t wmd, tussen zuidwest en west. Vandaag: zon onder 16.52 uur. Maan op 14.58 uur. I Morgen: zon op 7.58 uur. Maan on- 1 t der 0.46 uur. I t (Van onze correspondent) BRUSSEL De voorbereidingen voor de Kennedy-ronde in de minister raad van de Europese Economische Gemeenschap zijn donderdag in Brussel in een „volstrekte impasse'' geraakt. Naar de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. J. E. Andriessen, meedeelde, hebben de bespre kingen over de lijst van industriële produkten die de „zes" van de voorge stelde verlaging van de internationale douanerechten met vijftig procent willen uitzonderen, vrijwel geen enkel resultaat opgeleverd. „Ik ga naar huis, waar mij belangrijker zaken wachten. Ik zie niet in, wat een minister moet doen in een raad, die zichzelf heeft gedegradeerd tot een soort van procedure-commissie, die niets anders doet dan problemen naar het comité van experts verwijzen zonder een poging te doen een enkele beslissing te nemen. Daar hebben ze een minister niet voor nodig", aldus de minister. van de Kennedy-ronde op zijn vroegst pas over twee jaar voelbaar zouden kunnen worden. Ook dit hielp niet. Een poging om het probleem naar het comité van experts te verwijzen, onder vermelding van zekere criteria om hen een idee te geven in welke richting naar een oplossing moest worden ge zocht, werd door vijf landen (inclusief Italië) aanvaard, maar Frankrijk wei' gerde. Gistermiddag heeft het comité van experts zich opnieuw het hoofd ge broken over allerlei technische proble- De Franse en Italiaanse ministers waren hem al voorgegaan. Kennelijk in de overtuiging dat er gedurende deze zitting geen belangrijke besluiten over dit probleem worden genomen. De nacht tevoren had het comité van deskundigen zich beziggehouden met allerlei problemen, die bij de bespre king van de uitzonderingslijst waren gerezen. Op enkele punten wist het ge ringe vorderingen te maken. Maar op de meeste niet, als gevolg van de Fran se tegenstand. Toen de ministerraad gistermorgen weer bijeenkwam werd besloten zich opnieuw bezig te houden met die punten, waarover men het niet eens kon worden. Een lange discussie ontstond over de machine-industrie. Zowel Frankrijk als Italië hadden lange additionele lijsten ingediend, die praktisch de gehele in dustrie omvatten. Pogingen om deze twee landen tot andere gedachten te brengen zijn, vooral wat Frankrijk be treft, niet geslaagd. In het kader van deze discussie ontstond een debat tus sen de protectionistische (Frankrijk en Italië) en niet-protectionistische landen. Nederland en Duitsland wezen er de Fransen en Italianen op, dat zij tot nog toe de meeste voordelen uit de E.E.G. hebben getrokken. Hun uitvoer naar de gemeenschap was immers met respec tievelijk 172 en 195 pet. gestegen, ter wijl de percentages van West-Duitsland (127), België en Luxemburg (114) en Nederland (98) veel lager waren. De Fransen aarzelden niet dit volmondig toe te geven, maar betoogden verder dat de door hen gewenste uitzonderin gen op „harde economische feiten" wa ren gebaseerd en dat zij er niet af kon den. De Duitse staatssecretaris dr. Lahr voegde er nog aan toe, dat men toch niet zo verschrikkelijk bang hoefde te zijn, omdat de allereerste resultaten Groothertogin Charlotte van Luxem burg tekent tie akte van abdicatie terwijl groothertog Jan toeziet. men en gisteravond om acht uur kwam de raad opnieuw in vergadering bijeen. In het Brusselse congresgebouw ver luidt het voorts dat de Duitsers hopen dat de vaststelling van de uitzonde ringslijst twee maanden zal kunnen worden uitgesteld. Officiële bevestiging is hiervan niet te verkrijgen. Zeker is het dat tijdens de zitting van de raad' hierover geen woord is gezegd. Ge vraagd naar zijn mening hieromtrent verklaarde minister Andriessen, dat het bitter weinig zin heeft de lijst twee maanden uit te stellen als Frankrijk on wrikbaar op zijn standpunt blijft staan. Kennelijk koesteren vele Duitsers hier de hoop in het kader van toekomstige ontwikkelingen tussen Bonn en Parijs met de Fransen een „package-deal" te kunnen maken, met de graanprijs en een korte lijst voor de Kennedy-ronde als belangrijkste inzet. Men wijst er voorts op dat uitstel van de gemeen schappelijke uitzonderingslijst ook zou kunnen worden verkregen door (over eenkomstig de huidige wensen van de Fransen en ook van de Italianen) een zo lange lijst in te dienen, dat die on aanvaardbaar is voor de Amerikanen. Frankrijk zal met ingang van 1 ja nuari zijn douanerechten op de invoer uit de andere landen van de Europese Economische Gemeenschap E.E.G.) met tien procent verlagen, zo besloot in tussen het kabinet. BOTTERDAM De pijpfit- ter W. v.d. s. (43), die op 27 oktober toen hij door de psy chiatrische inrichting te Loos duinen met proefverlof was ge zonden, zijn vrouw met talloze messteken doodde en daarna weer in de inrichting werd op genomen, is gisteren volkomen genezen verklaard en ontslagen. De Rotterdamse officier van justi tie, niet meer belemmerd door de krankzinnigheidsverklaring die offi cieel nog van kracht was, toen de man zyn vrouw van het leven beroofde, heeft de pijpfitter onmiddellijk onder verdenking van moord laten arreste ren. Zoals men zich herinneren zal. werd v.d. S. op 26 oktober na drie proef verloven voorlopig ontslagen. De me dische staf van de inrichting was op grond van zijn gedragingen, zowel in als buiten de inrichting, tijdens voort gaand korte verloven tot de coneclu- sie gekomen dat de man geschikt was terug te keren in de maatschappij. Hij kon weer bij zijn oude werk gever terecht en vond onderdak in Rotterdam. Bij zijn voorlopige terug keer was ook bepaald, dat hij niet naar zijn echtgenote in Vlaardingen mocht gaan, zelfs niet in die stad mocht komen. De verhouding tussen beiden was namelijk zo slecht, dat eerder tot echtscheiding was besloten. Nog dezelfde avond echter overtrad v.d. S. dit verbod. Hij trok naar Vlaardingen om kleren te halen. Gis teren verklaarde hij tegen de officier van justitie, dat tijdens de tocht naar Vlaardingen het plan was opgekomen zijn vrouw te doden. Bij haar aange komen echter deed zich daartoe geen gelegenheid voor omdat de kinderen nog op waren en hij er niet in slaag de ze even de straat op te krijgen. Omdat hij geen koffer bij zich had ook, sprak hij af de volgende avond terug te komen. Zijn vrouw zou de kleren klaar leggen. De andere avond ging hij opnieuw naar de woning van zijn vrouw. Hij had inmiddels een mes en een glassnijder gekocht. Hij tekende een aantal papieren die zijn vrouw hem voorlegde en ging toen met haar naar boven, waar zijn kle ren gereed lagen. Toen de vrouw op de slaapkamer met de rug naar hem toe stond, trok hij zijn mes. Volgens de officier van justitie was de huisarts van v.d. S. op de hoogt van het feit, dat de man, die door de dokter als agressief werd beschouwd, weer vrij was. De vrouw zou hem dat hebben meegedeeld. Aanvankelijk had de huisarts ver klaard er niets van te weten, niette genstaande zijn verzoek aan de in richting hem tijdig in te lichten. De psychiatrische inrichting be schouwde overigens de bewuste arts niet meer als de huisarts van v.d. S. en had deze zelfs geadviseerd een andere dokter te nemen. De inrichting bracht echter wel de districtspsychia ter en de betrokken sociale werkers van het voorlopig ontslag van v.d. S. op de hoogte. WEST-BERLIJN De muur in Ber lijn is gisteravond weer gesloten. De twee weken waarvoor de pasjesrege ling gold, zijn voorbij. Naar schatting 600.000 Westberlijners hebben in die pe riode een bezoek aan verwanten in het oostelijk stadsdeel gebracht. De slag bomen bij de vijf doorlaatposten zul len echter op 19 december weer omhoog gaan om de Westberlijners in de gele genheid te stellen zich in de periode van Kerstmis en nieuwjaar naar Oost- Berlijn te begeven. LUXEMBURG Duizenden Luxemburgers hebben gisteren hulde gebracht aan hun geliefde groothertogin op de dag dat zij haar troon na 45 jaar aan haar zoon Jan ter beschikking stelde. De abdicatieplcchtigheid van de 68-jarige groothertogin Char lotte werd gekenmerkt door een combinatie van koninklijke waar digheid en eenvoud welke ook het karakter is geweest van haar vruchtbare jaren als Luxemburgs staatshoofd. Tijdens een ceremonie in het hertoge lijk paleis, die werd bijgewoond door regeringsfunctionarissen, parlementsle den en buitenlandse vertegenwoordi gers, ondertekende zij het officiële ab- dicatiebesluit, na eerst haar zoon en troonopvolger te hebben omhelsd. In 1919 besteeg groothertogin Char lotte van Luxemburg de troon van haar kleine land na een korte regeringspe riode van haar oudere zuster, die we gens aanhoudende kritiek in verband met beweerde pro-Duitse sympathieën, aftrad en zich in het kloosterleven te rugtrok. Later op de ochtend legde groothertog Jan, gekleed in het uniform van ge neraal, in het parlementsgebouw de traditionele eed van trouw af. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door zijn echtgenote, prinses Josephine-Charlotte en hun twee oud ste kinderen, de 10-jarige prinses Marie Astrid en kroonprins Henri, die negen jaar is. Ook Jans broer, prins Charles, was aanwezig. Voor het kerkelijke gedeelte van de plechtigheid in de kathedraal van Luxemburg een aanvang zou nemen, verscheen de hertogelijke familie op het balkon van het paleis, waar zij door duizenden enthousiaste Luxem burgers geestdriftig werden toegejuicht. Een Luxemburgs dagblad had gister morgen over de gehele voorpagina de kop „Mevrouw, wij danken u" afge drukt, een variatie op een uitspraak van de toenmalige premier van Luxemburg die Charlotte na de tweede wereldoor log na haar verblijf in Amerika ver welkomde met de historische woorden: „Mevrouw, wij houden van u". FRANKFORT Tijdens het proces dat in Frankfort wordt gevoerd tegen twintig voormali ge artsen en bewakers van het beruchte vernietigingskamp der nazi's in Auschwitz heeft de nu 47-jarige Tsjech Jan Weis ver klaard, dat hij zijn vader moest vasthouden, terwijl beklaagde Josef Klehr (60) de man een do delijke inspuiting gaf. Klehr had Weis' vader gerustgesteld met de woorden: „Je krijgt een injectie tegen tyfus". Klehr, die haast had om naar zijn konijnenfokkerij te gaan, spoot verscheidene gevangenen nagenoeg te gelijk met het dodelijke vocht in Weis schatte het aantal slachtoffers van Klehr in de periode van augustus 1942 tot de zomer van 1943 op honderden, misschien wel duizend. Daarvan be stond 99 procent uit joden. De getuige was in het kamp de taak van verpleger en lijkendrager toegewe zen. Hij had gezien hoe Klehr ongeveer zeventig Poolse kinderen met injecties doodde. „Deze beschuldigingen zijn voor ne gentig procent onwaar", zo was de re actie van Klehr. De getuige beschuldigde voorts an dere beklaagden, onder wie Boger, Ka- duk en Perry Broad. Zij hadden ge vangenen tegen de „zwarte muur" doodgeschoten. Weis had tenminste vijftig lijken van door Kaduk vermoor de gevangenen moeten opruimen. Beklaagde Boger zei: „Ik heb in Auschwitz geen schot gelost". (Van onze correspondent) TILBURG Op last van de Bredase officier van justitie, mr. J. Temmink, zyn donderdagmiddag de honden van de Tilburgse familie Van Helvoirt over gebracht naar een dierenpension in Riel. De honden waren in beslag geno men nadat de driejarige Anita van Delft werd aangevallen en ernstig ge wond. Dat gebeurde toen het kindje aan het spelen was in een van de brandgangen achter de Klaverstraat. Er is thans geen directe aanleiding meer tot ongerustheid over de toe stand van liet kind. Als zich geen in fectie voordoet zal het langzaam op knappen. Al is Anita ook in het ge zichtje geheten, vitale delen zijn niet geraakt. Vermoedelijk heeft de justitie over plaatsing van Van Helvoirts honden naar Riel gelast, omdat buurtbewoners hang waren dat hun kinderen tijdens het luchten van de honden beten zou den oplopen. Bovendien bleken de hok ken niet erg betrouwbaar. Wat er met de dieren gaat gebeuren is nog niet heslist. (Van onze verslaggever) ROERMOND Huib Luns, de acht tienjarige zoon van minister Luns, is voor een week van het bisschoppelijk college te Roermond verwijderd in ver band met het aandeel dat hij heeft ge had in zijn eigen „ontvoering", vorige week door drie studenten uit Gronin gen. De heer O. Jansen, prefect van het internaat van het bisschoppelijk college deelde ons mee, dat deze disciplinaire strafmaatregel is genomen ornaat Huib Luns al een week voor zijn ontvoering van het plan van de studenten op de hoogte was. „Het is dus een kwestie van spijbelen". CELLE Een krijgsraad van het Britse Rynleger in de Westduitse gar nizoensplaats Celle heeft de doodstraf uitgesproken tegen de 25-jarige Paul Kelly, een soldaat die behoort tot het in Duitsland gelegerde regiment „Royal Irish Fuseliers". Kelly werd donderdag schuldig bevonden aan moord met voorbedachten rade op een Zuidslavi- sche nachtwaker. Twee andere mili tairen werden schuldig bevonden aan moord. Zij zijn de medeplichtigen van Kelly. Het drietal pleegde het misdrijf op de avond voor Kerstmis 1963. Vermoedelijk zal het doodvonnis niet ten uitvoer worden gelegd, aangezien dit niet in overeenstemming is met de Duitse wet, hetgeen door de militaire autoriteiten wordt gerespecteerd. De krijgsraad veroordeelde de beide medeplichtigen tot levenslange gevan genisstraf. Naar alle waarschijnlijkheid zal het doodvonnis tegen Kelly worden omgezet in levenslang. Het slachtoffer van de moordaanslag, de 51-jarige Borislaw Maksovic, was gehuwd en had twee kinderen. Indien de soldaten door een Duitse rechtbank zouden zijn veroordeeld, zou hun ten hoogste levenslange gevange nisstraf zijn opgelegd. In West-Duits land is de doodstraf afgeschaft. Volgens de NAVO-overeenkomsten zal de doodstraf niet ten uitvoer wor den gebracht in het land waar de mis daad is gepleegd, indien de wetgeving van dat land niet voorziet in een der gelijke straf onder gelijke omstandig heden. De overeenkomsten sluiten echter de mogelijkheid niet uit dat de veroor deelde naar zijn land wordt terugge bracht om daar de voltrekking van het vonnis te ondergaan. Volgens de Britse legerautoriteiten zal Kelly echter niet ter dood worden gebracht. PORT AU PRINCE Twee jonge Haitianen van even in de 20 zijn don derdagmorgen in het openbaar te Port au Prince terechtgesteld. Op de be graafplaats van de Haïtiaanse hoofd stad werden zij door een vuurpeloton gefusilleerd. Zij waren veroordeeld we gens verraad. De twee mannen waren leden van een groep van 13 die in auguntus een lan ding uitvoerden op Haïti. De andere elf leden van de groep werden tijdens de actie gedood. Vwr Oostduitsers sprongen overboord MESSINA Vier Oostduitsers zijn van een toeristenschip gesprongen, toen het door de Straat van Messina voer. De „Völkerfreundschaft" bevond zich ongeveer 1,5 km uit de kust van Sicilië in de buurt van Messina, toen het vier tal de „sprong naar de vrijheid" waag de. Drie van hen zijn 27 jaar oud, de vierde is .25 jaar. Zij hebben de politieautoriteiten op Sicilië, die hen uil zee oppikte, ver zocht naar West-Duitsland te worden uitgewezen. DE 25-JARIGE constructiebankwerker W. S. uit Kerkrnde is in een construc tiebedrijf getroffen door een luchtdruk hamer. De man was op slag dood. DE CONCILIEVADERS hebben de voorstellen inzake het kloosterleven met 1155 tegen 882 stemmen aanvaard. Za terdag zullen zij over elk van de 20 beginselen hun stem uitbrengen. (Advertenties) super bolknak 33 I GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1