n de DE ALLERLAATSTE APPEL 1 Reintje de vos Frans vakverbond weekt etiket „christelijk" los andaag bestijgt prins Jan de Luxemburgse troon my Onmiddellijke verlichting van spierpijn en stijfheid VOORDIGER II „Rhodes" zal Valkaan spoedig gesprek over eenheid voorstellen Taxichauffeur wilde Weer gcschiï Hongarije- ii. Stoel over benoeming vicaris-generaal twee weken hechtenis FIJNE KERMIS De beer lust graag een peer NAAR DE STAD Waarom met...? HET VERDWENEN HORLOGE DE SLIMME KABOUTER verkoper roor een ïn door Radio fren van ramma's litaat vrij omroep leden een liiebestel. TROS |t gehele Iden per vragen onder- |Laat uw van de onder den naar TROS. Inkelijke Charlotte: na 46 jaar rust jonge, belegen, oude Edammer of Goudse Breuk tussen voor- en tegenstanders 't helpt en't Is lekker Weer gewapende overval in België: buit f 15000 Rainiers vader (69) overleden Allerheiligen en Allerzielen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 REMIA N.V. - DEN DOLDER Iir te beantwoorden. Zekef pn zakelijk moet zijn en j:n en overtuigingskracht lien is zijn optreden tegen- |>or het vertrouwen dat hij |)ij het bereiken van goede |;e eigenschappen? In voor U te solliciteren I financiële instelling werk- ar en heeft TJ een ruime en bent U in het bezit lendt dan een sollicitatie E262-00 bur. van dit blad. 5 UITKNIPPEN 543, Amsterdam-C. I eeft zich hierbij op de TROS. (Advertentie) KHODOS De derde panorthodoxe conventie die eind vorige week in een [impasse was geraakt over de vraag hoe een gesprek over christelijke een heid met het Vaticaan moet worden be gonnen schijnt een uitweg uit de moei- ijkhedén te hebben gevonden. Het grootste obstakel vormden de zes orthodoxe kerken in de communistische landen en die van Antiochië, die van mening waren dat dit gesprek niet i moet worden aangekondigd en dat er niet aan begonnen moet worden voor- dat het Vaticaanse concilie is beëindigd I zo zeiden nauw bij de conventie betrok- Ikenen Besloten werd tot oprichting van een [zeven leden tellende speciale commis- I sie, die een resolutoe over de dialoog met het Vaticaan moet opstellen. De J voltallige vergadering werd hierdoor in staat gesteld over te gaan tot andere I agendapunten, zoals theologische ge- I sprekken met de Anglicaanse en oud- I katholieke kerken. De bijeenkomsten zijn besloten, maar men zou tot de volgende besluiten ge komen zijn: het voorstel een gesprek I ever christelijke eenheid te beginnen zal „spoedig" aan het Vaticaan gedaan worden Wanneer het aanbod door het Vaticaan wordt aanvaard, zullen de be sprekingen eerst na beëindiging van het Vaticaanse concilie volgend jaar wor den geopend (Advertentie) LUXEMBURG Vandaag zal prins Jan van Luxemburg zijn moeder groot hertogin Charlotte opvolgen en dus groothertog worden. Charlotte regeert sedert 1918 In dat jaar mo^st groot hertogin Marie-Adelaide, bekend om haar Duitse sympathieën, het veld rui men voor haar zeer Fransgezinde zus ter Charlotte. Het groothertogdom Luxemburg is slechts een overblijfsel van wat Luxem burg vroeger was. In de 17e eeuw was zijn grondgebied meer dan vijf keer zo groot als thans. In 1659 moest Luxemburg een gedeel de van zijn grondgebied aan Frankrijk afstaan. Dit gedeelte omvatte onder meer de steden Diedenhoven (Thionville) en Darrvilliers. In 1815 ontving Pruisen een gebied dat ondermeer Bitburg (thans Duits) en Sankt Vith (thans Belgisch) omvatte. In 1839 werd het Waalse ge deelte bij België gevoegd, terwijl het Duitse gedeelte werd toegewezen aan de koning van Nederland. Later heeft het bij herhaling maar weinig gescheeld of Luxemburg was verdwenen als onafhankelijke staat. In wilde Napoleon III zich van Luxem burg meester maken en Willem III (koning van Nederland en groothertog van Luxemburg) bleek bereid het aan de Franse koning te verkopen. De Duitse kanselier Bismarck verzette zich evenwel tegen deze transactie Oosten rijk stelde daarop voor Luxemburg bij België te voegen. In ruil daarvoor zou België enkele kantons van de provin cies Henegouwen en Namen aan Frank rijk moeten afstaan; de Belgische rege ring wees echter deze voorstellen van de hand. Tijdens de tweede wereldoorlog werd Luxemburg als land met een Duitsspre kende bevolking „Heim ins Reich" ge voerd. Thans is Luxemburg dus een onaf hankelijk land. Niet meer neutraal zo als voor de oorlog, want het is lid van de NAVO (strijdkrachten 2000 man!) en het is tegelijkertijd het kleinste lid van deze Atlantische verdragsorganisatie, (oppervlakte 2.586 km2 bevolking 320.000 inwoners) Luxemburg is eveneens lid van de drie Europese gemeenschappen. Het is een belangrijk producent van 'ijzererts (6,5 miljoen ton), van ruw ijzr (3,6 miljoen ton) en van ruw staal (meer dan 4 miljoen ton). Een vierde van de actieve bevolking is werkzaam in de landbouw; dit per centage is veel hoger dan in België of Nederland bijvoorbeeld. Sinds 1922 vormen België en Luxem burg de Belgisch-Luxemburgse Econo mische Unie en na de tweede wereld, oorlog verenigden Nederland België en Luxemburg zich tot de economische u- nie Benelux. Toon wil je een stok RED BAND- ROOSENOAAL BRUSSEL In België is opnieuw een gewapende overval gepleegd. Het doel was ditmaal een hulppostkantoor in Kortrijk, waar enkele jaren geleden een geslaagde overval werd gedaan op het bijkantoor van de Nationale Bank. De aanslag op het postkantoor werd uitgevoerd door drie jongemannen, van tusser de 18 en 20 jaar. Zij hielden de enige aanwezige PTT-ambtenaar met revolvers in bedwang en maakten zich met 200.000 frank (15.000 gulden) uit de voeten. De overval was in twee minu ten gebeurd. In het afgelopen jaar zijn in België talrijke overvallen gepleegd op banken wisselkantoren en juwelierszaken Enke le kranten hebben naar aanleiding daar van aangedrongen op krachtige maatre gelen, waarbij ondermeer werd gewezen op de noodzaak van een scherper toe zicht op het toenemende aantal buiten landse arbeiders, dat in België de laat ste jaren is toegelaten (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Het buitengewoon congres van het Franse christelijke va-kverbond, waarop werd besloten tot een statuten wijziging en naamsverandering, is uitge- lopen op een openlijke breuk tussen voor- en tegenstanders. Hoewel ruim 70 procent der 2600 oS?nnnfgeVaardlgCien V3n de ruim oüO.OOO aangesloten leden vóór vervan ging van het woord ,,chrétien" in de naam Confédération Frangaise des Tra- vailleurs Chréiens" door het woord dé- mocr atique" stemden en dus vóór een wijziging in de statuten, waardoor het vakverbond toegankelijker wordt voor de grote groep 12 miljoen) anti-kerke- üjke arbeiders, hebben de tegenstanders verklaard, dat het christelijk vakverbond zal blijven bestaan „Wat er ook gebeurt". Direct nadat de uitslag bekend werd verlieten de afgevaardigden van de op positie vooral de mijnwerkers uit de Elzas uit protest de zaal. De secretaris-generaal van het nieuwe BOEDAPEST Van de acht Hon gaarse bisschoppen, die in oktober van Rome naar Boedapest terugkeerden i v.m. de bisschopswijding van vier van hen, zijn er slechts 6 weer voor het concilie naar Rome vertrokken. De re den voor het achterblijven van twee bis schoppen zou volgens het Zwitserse pers agentschap Kipa gezocht moeten worden in moeilijkheden met de regering ener zijds cn de ziekte van een van de 2 bis schoppen anderzijds. Mgr. Imre Szabo, die fungeert als vicaris-generaal van Esztergom, zou ernstig ziek zijn. Mgr. Endre Hamvas, die in het kader van de overeenkomst tussen de H. Stoel en Hongarije, benoemd wferd tot aarts bisschop van Kalocsa, heeft volgens het zelfde agentschap ernstig meningsver schil rnet de Hongaarse regering over de lunctie van vicaris-generaal van het aartsbisdom. De H. Stoel acht Varkony, tot de benoeming van mgr. Hamvas arfri wittel"vicaris de leiding van het l'fblsdom had, ongewenst als vicaris- De regei'lng wil deze benoe- doordrijven. Va.ï«r de redenerh waarom de H. Stoel diK^ny-°4naanvaardbaar acht. is tot dusver niets bekend Franse democratische vakverbond, de CFDT, Eugène Descamps, deed direct na de beslissing een dringend beroep op de tegenstanders de eenheid in het ver bond te bewaren en eventuele bezwaren in te dienen op het volgende congres in 1965. De verandering van het Franse vak verbond houdt niet in, dat het uit het Internationaal Christelijk Vakverbond treedt. De statuten leggen vast, dat het vak verbond zich blijft laten inspireren doot. de christelijke sociale leer, al komt gro tere nadruk te liggen op de algemeen geldende democratische en menselijke waarden. Het initiatief tot de koerswijziging komt voort uit de grote groep van jon geren, die van mening zijn, dat vakor ganisaties nu acceptabel worden voor de vele organisatorische dakloze en zeer anti-kerkelijke arbeiders. (Advertentie) door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht weken, waarvan zes voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd wegens een poging tot toebrengen van zwa!? licha" melijk letsel aan een passagier een 37- jarige Duitse zeeman De officier van Justitie had veertien dagen geleden vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist Omdat de taxichauffeur van de Duit se zeeman, die hij in de nacht van 13 0P 4 luli. v5n dit iaar met zijn auto van Rotterdam naar Vlaardingen had gebracht, een kwartje te weinig fooi had ontvangen, had hij tot vier maal toe geprobeerd zijn buitenlandse passagier met zijn auto te overrijden De Duitser kon echter steeds voorko men, dat hij door de auto werd geraakt. De ideale voeding voor uw hond Vraag de gratis voedingstabel. Postbus 28 - Dordrecht. PARIJS Prins Pierre, vader van prins Rainier III van Monaco is gis teren in het militaire hospitaal van Neuilly overleden. De doodsoorzaak is niet bekend. Naar verluidt was prins Pierre al enkele we ken ziek. Prins Pierre Mari Xavier Raphael An- toine Melchior, graaf de Polignac, werd op 24 oktober 1895 geboren. (Advertentie) Wonderbalscm, buitengewoon afdoend ter verlichting van rheumatische pijnen, zenuwpijnen, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N° 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du rend gevoel vanveriiciuingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. A IriACol Verkrijgbaar bij VJ wOCI I alle drogisten. Midden in een smalle, diepe achtertuin stonden een beuk en een appelboom. De beuk was veel te groot voor die tuin. Maar toen hij geplant werd was hij nog maar klein en schriel en niemand had eraan gedacht dat hg eens zo breed en hoog zou worden. Iedere zomer zeiden de mensen in het huis: „Zullen we hem van de winter maar omhakken? Hij verdrukt onze appelboom". Maar dan riepen de kinde ren: „Neeèè!" Want het was een fijne boom. En dat vonden de merels die er zo graag in woonden, ook. De beuk strekte zijn takken zo breed uit, dat je de appelboom haast niet zag. Maar de kinderen die in het huis woonden zagen de appel boom wel. In het voorjaar keken ze naar de takken vol bloesems. En in het najaar keken ze naar de dikke, rode appels die ze tenslotte opaten. Vroeger was de appelboom natuur lijk ook klein geweest. Toen de groot ste jongen nog mgar een klein jonge tje was, had hij alle appels kunnen plukken, en hij had alleen maar een keukenstoel nodig gehad om bij de hoogste te kunnen komen. Een schoe nendoos was genoeg om de hele oogst in te bergen. Het jongetje groeide. Maar de appel boom wou de beuk bijhouden en groeide het jongetje boven het hoofd. Na een paar jaartjes moest het trapje gehaald worden om bij de hoogste ap pels te kunnen komen. En er was een flinke mand nodig om alles in naar binnen te brengen. Toen de jongen al bijna zo groot was als zijn vader, was het trapje al niet hoog genoeg meer. En moest een echte ladder aan te pas komen, om alle ap pels uit de boom te kunnen halen. En het waren er zo veel, dat ze in een grote kist naar binnen werden ge dragen. Nu, in dit najaar, was zelfs de Ia-d- der niet hoog genoeg. Want één appel, een heel grote, blinkende, rode appel hing aan het hoogste topje van de hoogste tak. En daar kon de grote jon gen niet meer bij. „We moeten hem laten hangen tot hij er vanzelf afvalt", besloot de grote broer. „Maar dan valt hij zich lelijke plek ken!" riep de jongste. „Nou, wat hindert dat? We hebben een hele kist vol zonder plekken!" „Maar we zullen zoren dat hij zacht valt", zeiden de andere kinderen. En dat deden ze. De blaadjes van de appelboom ver schrompelden en vielen af. De beuk begon te verkleuren. Als de zon erop scheen leek hij van koper en goud. Elke dag liet hij meer van zijn blader- pracht op de grond vallen. De kinde ren harkten het dorre blad bij elkaar. Niet om de tuin keurig op te ruimen, maar om een zacht bedje onder de appelboom te maken. Het werd een hele berg onder de appelboom. Elk kind liet er zich eens heerlijk op. val len om te voelen of het wel zacht was. ,,Nou zeg, hier kan wel een olifant op vallen en dan veert het nog!" riepen ze. Intussen bleef de appel maar hangen. Aan de appelboom zat niet één blaadje meer en de beuk was zó doorzichtig ge worden dat je de dikke merels kon tellen. Nu was de glanzende appel pas goed te zien.' In de kelder lagen nog wel hon derd appels van de boom. In alle groentewinkels stonden kisten vol appels in alle soorten. Op de markt lagen ze bij hopen te koop. Maar deze éne, eigenwijze dikzak, die zich niet wou laten pakken en niet naar bene den wou vallen, werd in de ogen van de kinderen een soort tovervrucht. „Hij lijkt wel een lampion aan een lange stok", zei de een. „Hij lijkt wel een wimpel aan de mast van een schip", zei de ander. „Hij lijkt wel een bol aan de kerst boom", zei de derde. Het begon te regenen. Maar de stra len wasten de appel alleen maar schoon. Ze maakten hem niet los van de tak. Het begon te waaien en de wind blies hem weer droog. Maar hij viel niet naar beneden, hij hing alleen maar vrolijk te wiegen. „Ik wou dat de appel morgen op mijn verjaardag naar beneden viel," zuchtte het jongste broertje. „Ja, dat zou leuk zijn!" riepen ze allemaal. En zo gebeurde het ook, want de vol gende morgen was de appelboom leeg. Zwart stak het hoogste puntje van de hoogste tak in de lucht. Weg was de lampion, de wimpel, de kerstbal. Op een holletje renden de kinderen de tuin in en daar, boven op het zachte blarenbed zagen ze hem liggen. De jongste mocht hem oprapen, om dat hij jarig was. Hij stak zijn handje uit en nam de appel voorzichtig op. Maar ach... wat was er gebeurd?? De appel woog zo licht als een veertje. Aan de achterkant was in de donker rode, glanzende schil een gat gepikt en de hele kostelijke vrucht was leeg gegeten. „Wie... wie heeft dat gedaan?" sta melde het jongetje. Toen keken alle kinderen door de kale takken naar bo ven en zagen de twee dikke merels uit de beukeboom zitten. Ze poetsten hun gele snavels aan hun zwarte veren schoon en keken eens met schuine kop jes naar beneden. „Niet huilen op je verjaardag", troostten de kinderen het broertje. En ze sloegen hun armen om de schou ders van het jarige jongetje. Zo gin gen ze naar binnen. Daar werd de lege appel tóch op de fruitschaal gelegd. Door de mooie cadeautjes die elk kind op zijn verjaardag krijgt, was het jongetje zijn verdriet natuurlijk gauw vergeten. A Mac Gillavry Magda Vaert (7 jaar) Peurssensstraat 43, Aardenburg (Z.) De kermis stond van het jaar op het Nü-terrein, Dat vonden wij nu niet zo fijn. Stond hij maar op de Oude Vest, Want nu hadden de mensen het niet zo best. De cafés hoorde je alle dagen, steeds maar klagen. Maar daar was het bij ons niet om te doen, Tenslotte kregen we toch van moeder de poen. Dus zijn we naar de kermis gegaan, Daar zagen we een grote oliebollenkraam Verder gelopen kwamen we aan de carrousel. Het was er een drukte van jawel, Dan stonden we stil. want we hoorden niets dan gegil. Toen zijn we er samen ingegaan, En bleven we halverwege even staan. We hadden het toen wel slecht, want we kwamen in een grote ton terecht. We zijn er maar gauw uitgelopen, en gingen voor moeder nogat kopen Dit was nu het einde van het feest, We waren toch heerlijk naar de kermis geweest. Corry Bogmans (9 jaar) Patrysstraat 16, Breda. Op 1 en 2 november J is het Allerheiligen en Allerzielen J geweest. J t Er werd niet gedanst en niet t gesprongen, t J er werd niet gefeest. J De witte chrysanten bloeiden, i in Arnhem, Amsterdam en IJmuiden, J overal stonden ze op het kerkhof, i en de klokken luidden. i J Iedereen ging op pad, J in ieder land, 4 naar het kerkhof, i met een bloem in de hand. i J Nergens op de gehele wereld, 4 werd er gedanst of gesprongen i In de kerken en kapellen, J werden treurlieden gezongen. 4 Zelfverzonnen door: f Anny de Wys Koning-Haakonstraat Moerdijk De beer lust een peer. Op een keer Zei een heer tot een beer: lust jij een peer? ja, meneer zei de beer gooi hem maar neer, 't doet mij geen zeer gooi hem maar op mijn kop, dan eet ik hem wel op. Ria van Riel (10 jaar) Eksterstraat 28, Breda We gingen eens een dagje naar de stad, O. wat fijn vonden we dat. We gingen eerst naar V. D., En toen gingen we met een trammetje mee. Op een moment wist ik geen raad, en we gingen door de winkelstraat. O, wat kan je daar veel kopen, Potten en pannen en poppen die konden lopen. We gingen ook een grote winkel door, O, wat was het daar toch mooi. We gingen ook no naar de HEMA toe, Maar toen was ik al een beetje moe. Daarna gingen we naar huis, en wat vonden we daar thuis? We hadden de was aan laten staan, En het water was er overheen gegaan. Toen moesten we weer gaan dweilen, En mijn zusje zat te kwijlen. Toen zijn we maar naar bed gegaan, En 's morgens heel laat opgestaan. Wilhelmien de Poorter. 11 jaar Sasput 046, Schoondyke. Martien Wolfs, Pasbaan 28a te Breda, kijkt al vooruit naar de fyne Sinter klaastijd. j 2 „Waarom zet u niet in de krant, 2 dat ik graag wil corresponderen", 2 2 vroeg laatst een meisje in een brief. 2 2 „En waarom zet u mijn verhaaltje 2 2 en mijn tekening niet in de krant", vragen andere kinderen mij wel 2 eens. Dat zal ik jullie vandaag eens uitleggen. Het meisje, dat graag wil corres- ponderen met een ander lezertje 2 van De Kleine Stem, schreef mij een 2 heel keurig briefje, maar er zat 2 verder niets bij, geen tekening en 2 2 geen verhaaltje. En jullie weten al- 2 2 lemaal, dat ik alléén zo'n verzoekje 2 2 in de Kleine Stem zet, als jullie la- 2 2 ten zien, dat je ook zélf iets kunt 2 2 maken. Het valt niet altijd mee om helemaal alleen een tekening te ma- ken of een versje of een verhaaltje te schrijven, maar ieder kind kan het in ieder geval proberenIk weet heel goed dat niet alle kin- 2 deren even mooi kunnen tekenen en 2 schrijven. Maar alle kinderen kun- 2 2 nen wel hun werk netjes opsturen, 2 2 zonder vegen en strepen en inkt- 2 vlekken. Probeer het maar eens. 2 Daarom zet ik ook niet alle tekenin- 2 2 gen en versjes in de krant. Veel te- keningen, die ik krijg zijn overge- 2 trokken of nagetekend. Het zou niet 2 eerlijk zijn tegenover de andere 2 kinderen, die wel hun best hebben 2 gedaan. Vinden jullie ook niet? Als 2 jullie het hier niet mee eens zijn, 2 mag je dat gerust schrijven. Weet J je wanneer ik nog wel eens iets door de vingers zie. als je erbij zet, dat je het nagetekend hebt of over- 2 2 geschreven. Soms kun je een ver- 2 2 haal zo mooi vinden, dat je het na 2 2 wilt vertellen, of je vindt een plaat 2 2 zo mooi, dat je die graag na wilt te- 2 2 kenen. Kijk, dat vind ik wel goed, 2 2 maar dan moet je het erbij zetten. 2 2 Vandaag vinden jullie in De Klei- 2 ne Stem een verhaaltje van Johnny de Visser uit Etten. Johnny vertelt hier de geschiedenis van Reintje de Vos. Hij vertelt helemaal met zijn 2 eigen, woorden, wat hij gehoord heeft 2 2 toen iemand dat verhaal voorlas, of 2 2 misschien heeft hij zelf het verhaal 2 2 wel gelezen. Hij heeft er een erg 2 2 leuk verhaaltje van gemaakt. En 2 2 daarom, en dit geldt voor alle kin- 2 2 deren, als je hélemaal niet weet 2 wat je moet schrijven of tekenen, 2 ga dan een fijn boek lezen en schrijf 2 aan De Kleine Stem wat je ervan vindt of maak er een mooie tekening 2 van. Ik ben benieuwd. Misschien 2 kan de onderwijzer op school wel 2 een verhaal voorlezen, zodat de 2 2 hele klas een tekening kan maken. 2 2 José 2 Kees van de Made (9 jaar) Kloosterstraat 8, Moerdijk Deze prachtige kerk werd getekend door Tonny de Pundert uit 's-Heerenhoek Er was eens een vos, die graag plaagde. Hij had al een heleboel streken uitgehaald. Koning Nobel riep al de dieren van het bos bijeen. „Zo, wie heeft er klachten". „Ik, ik, ik". „Nou Izegrim, vertel jij maar eens, wat is er met jou ge beurd". „Nou, het was winter en ik had zo'n honger en ging eten zoe ken. Opeens zag ik Reintje de vos. Reintje weet je waar ik lekker eten kan vinden? ,.Ja", zei Reintje, ik weet het wel, ga maar naar de beek en sla een gat in het ijs. En ga er met je staart in zitten. En blijf er maar een uur in zitten. „Goed, be dankt Reintje". Toen hij bij de beek was hakte hij een gat in het ijs. En hij ging er op zitten. Na een uur zei hij: „Nou kan ik er wel afgaan want ik heb het zo koud! Zo, au, au, ik zit vast gevroren. Een twee, auau". Want een stuk van mijn staart ligt in het water. Toen ging ik naar huis. „Nou', zei koning Nobel: „Reintje de vos, kom eens naar voren". He. he, he, waar is Reintje de vos. „Wie wil Reintje de vos gaan halen". „Ik", riep Bruintje. „Goed, ga jij hem maar halen". Hij liep door het bos, toen hij ineens Reintje de vos zag. „Hé Reintje, jij moet bij de koning komen". Bruintje. ik ga zo met je mee. Maar je weet, we zijn goeie vrienden". „Ja dat is waar. Ik heb wat voor je". „Voor mij?" „Ja voor jou. namelijk een pot ho ning. Een lekkere pot met honing. Ga maar mee". Ze liepen samen naör de molenaar. Daar tussen die boom ligt honing. Tussen die boom was een wig geklemd. „Die honing heb je nog nooit op". „Ik ruik niks, want honing ruik je toch altijd?" „Maar deze honing niet. Nu moet je met je snuit tussen die boom". En Reintje trok de wig er uit. „Au, au", riep Bruintje. De molenaar zei tegen zijn vrouw: „Zeg Lien, hoor jij dat." „Ja", riep Lien. De molenaar keek door het raam. En zag Bruin tje de beer. „He een beer". De mo lenaar belde de burgemeester op en zei: Er is een beer in de tuin. Hij zit tussen de boom. De burgemeester kwam en zei tegen de molenaar: „Ga de boeren halen, die hier in de buurt wonen". „Goed", zei de mo lenaar. „En zeg tegen de boeren, dat ze gewapend moeten zijn". „Goed, zei de molenaar, „ik zal het zeggen". En na een kwartier waren alle boe ren bij de molenaar op het erf. Ze stonden rond Bruintje. De burge meester ging achter de beer staan. Maar de beer was ook niet. stom: hij trapte de burgemeester. En de burgemeester viel in het water plons!!!!! De boeren vergeten Bruin tje. Want de boeren helpen om de burgemeester uit het water te ha len. En Bruintje was losgebroken. Een paar boeren zagen, dat de beer losgebroken was. „De beer is los ge broken!" En ze liepen de beer ach terna. Ze sloegen de beer met knup pels. De snuit was helemaal afge- veld. Hij had allemaal blauwe plek ken. Hij zag een beekje en ging er in ligen. Zo dreef hij naar het kasteel en sjokte het kasteel binnen. En koning Nobel zei: „Wat heb je nu toch gedaan Nu ben ik het moe. Tibeert, ga jij eens Reintje halen". „Goed", zei Tibeert en toen hij Reintje zag zei hij: „Je moet bij onze koning komen". „Goed, zei Reintje, want ik heb toch zo'n spijt". Johnny Visser (9 jaar) Markt 28, Etten Lenie is woensdag jarig. Ze wordt dan twaalf. Vandaag is het maandag. Zo zit Rea te denken in school. Ze is een vriendin van Lenie. Lenie zit naast haar. Lenie kan haar aandacht niet bij de lessen houden. Rea evenmin. Wat zou ik krijgen, denkt Lenie. Wat zou ik haar geven? denkt Rea. Plotse ling klinkt de stem van de meester: „Lenie van Groen wanneer werd Wim- lem van Oranje vermoord?" Rea port in haar zij zodat ze nog stilletjes au roept „In 1815 meester", antwoordt ze dan. „Mis", zegt de meester. „Zeg jij het eens Jeanne". „In 1584, meester", antwoordt ze verlegen. „Goed'.. Trrr daar gaat gelukkig de bel. Ze stormen naar buiten. En babbelend gaan ze naar huis, waar moeder met het eten wacht. Eerst is Rea thuis. Dan is ook Lenie weldra thuis. Dinsdag is het al net zo. Eindelijk is het woensdagmor gen. Ze wordt wakker. Het is pas half acht en ze mocht om acht uur pas be neden komen. Ze stapt uit bed en maakt zich klaar. Ze heeft haar rood-fluwelen jurk aan met haar grijze vest. Op je verjaardag mag je er ook wel eens mooi uitzien. Vader geeft haar een prachtige lederen boekentas. Van moeder krijgt ze een nieuw tennis-racket. Want van ten nissen houdt ze zoveel. Dan krijgt ze van vader en moeder samen nog een mooie zilveren horloge. Dan is het etenstijd. En dan maar vlug naar school, want ze heeft maar een kwartiertje meer. 's Avonds komt tante José en oom Bert nog en Rea ook. Van tante en oom krijgt ze een mooie ring en armband. In de ring staat: L. v. G. Ze bedankt hen met een klinkende zoen. Van Rea krijgt ze een nieuwe schooletui, ook die krijgt een zoen. Dan wil Lenie de andere cadeaus laten zien. Maar het horloge is weg! Lenie barst in snik ken uit. Ze zoekt heel het huis af en op haar slaapkamer ligt het. Nu lacht Louk Strous (7 jaar) Coiynatraat 10, Breda ze weer. Ze hoort als ze op bed lig de klok twaalf uur slaan. En met een glimlach valt ze in slaap. Rina Zagers Ostaayensebaan 4a, Achtmaal In het kabouterbos woonde kabou ter Pim. Die kabouter Pim was slim, moet je maar horen. Op zekere dag, toen kabouter Pim aan het wandelen was zag hij op een boom een geel papier, waarop te lezen was: „Kroonprins Alex kan niet meer lachen. Wie hem weer laat lachen krijgt een grote beloning". Zo, dacht Pim, daar doe ik ook aan mee en hij liep hard naar zijn paddestoel. Toen hij daar was plukte hij een rode kool uit zijn tuin en verfde er een gekke clownkop op. Toen hij er mee klaar was, ging hij naar het koninklijk pa leis. Toen hij er aan kwam vroeg de wachter wat hij kwam doen. Pimmie zei: „Ik kom de prins laten lachen". De wachter zei: „Dat zal je niet luk ken. het is nog niemand gelukt dus jij ook niet". De wachter bracht hem naar binnen en zei: „Koning, er is iemand, die de prins wil laten lachen". De ko ning zei: „Laat hem binnen komen". En zo kwam Pim voor de koning te staan, maar die lachte niet toon Pim de gekke clown liet zien. „Er uit", snauwde de koning. Pim liep hard naar buiten maar nog geen 10 passen van het paleis lag een plaat met een gans die van voren een slurf had en van ach teren een kop met twee varkensoren er aan. Pim lachte zich ziek toen hij dat zag. Hij pakte vlug de plaat en geen vijf minuten later stond hij weer voor de koning. De koning zei: „Wat heb je nu weer voor geks". En Pim lachte nog steeds. „Wat heb je vroeg de ko ning voor de tweede maal. „Hier ko ning". zei Pim en liet de plaat zien. De koning lachte zo hard, als hij nog nooit gelachen had en riep gauw de prins. De prins lachte ook mee. En Pim was er in geslaagd. Hij werd beloond en mocht altijd op het paleis wonen en hij kreeg nog 50 goudstukken. Ook 's avonds werd er gefeest en ge dronken, zodat Pim 's middags om 12 uur wakker werd en nog moest lachen om. de avond tevoren. René Bastiaansen. Beekscstraat 15, Prinsenbeek

de Stem | 1964 | | pagina 9