Opgravingen worden veel te zwaar voor J. van Hinte N og achtersta ndvan4200 telefoonaansluitingen „Omlegging" invalsweg Sluiskil bijna voltooid Ir.P v.d. Schans directeur van Landbouwonderwijs RUSSISCH UNESCOLID VERDWENEN Arrestant nam verdovende middelen in 30 zó lekker zó gezond Onderzoek Hannekenswerve afgesloten In toekomst geleidelijke vermindering ZAALKERK VERMAARD IN P.T.T.-DISTRICT BREDA: WAT NU A. de Braai directeur van gemeentelijke muziekschool Breda DRIE HONDEN BETEN KIND 64 MAAL Ratiobouw in W.-Z.-Vlaanderen Soedanese premier ontkent staatsgreep Bromfietser uit Leur verongelukt Nog steeds een halve toegangsweg Weer nieuwe onderhandelingen met Ges. Weert Dal der zuchten Gespreksweekend K.J.M. te Oisterwijk Recital door Gerard Hengeveld in Terneuzen Afkomstig uit het Land van Heusden en Altena Heropening van bibliotheek te Kloosterzande Twee gewonden bij botsing agblaft Jïe üïetn Schuld en propaganda Voorstel aan raad van Vogelwaarde O.l.-school Weggeld in Pauluspolder blijft bestaan N.S.R. vergadert Roosendaal in Faillissementen Goed besluit Bewusteloos in cel DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 i L S4-'V* (Van onze verslaggever) ST.-KRUIS „Hannekenswer ve is mijn laatste opgraving ge weest. Het is me te zwaar". Dit zegt de heer J. van Hinte uit St.- Kruis, die vanaf april op verzoek van de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek de res ten van de St.-Nicolaaskerk te Hannekenswerve heeft blootge legd. Gisteren zijn de opgravin gen afgesloten met het overbren gen van de gaafste grafzerken en -schilderingen naar de St.-Bavo- kerk te Aardenburg. Voor de heer Van Hinte volgen nog drie maan den tekenwerk thuis. Van het geen in Hannekenswerve gevon den is zullen nog nauwkeurige kopieën gemaakt moeten worden. De heer Van Hinte heeft er hard aan moeten trekken om de onderzoekingen vóór de winter gereed te hebben. Om zeven uur 's morgens kon men hem meestal reeds in Hannekenswerve aan treffen. Om vijf uur kwam hy pas weer thuis. De avonden en weekends gingen vaak heen met uitwerken en rangschikken der gegevens. Tussendoor maakte de heer Van Hinte dan nog lange tochten door Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen om in dat gebied archeolo gische monumenten te registreren. Dat wordt teveel voor een 68-jarige, zelfs al ben je dan een duizendpoot (volgens zijn vrouw is hij dat). De opgravingen te Hannekenswerve hadden eigenlijk ten doel te zoeken naar een zaalkerk op de plaats waar de res tanten van de St.-Nicolaaskerk zijn blootgelegd. Die zaalkerk is niet gevon den. In en buiten de oude St.-Nicolaas kerk hebben tot een diepte van ander halve meter zoveel vergravingen plaats gehad, dat elk overblijfsel van een even tuele zaalkerk verloren moet gegaan zijn. Overigens zijn de opgravingen toch buitengewoon interessant geweest. In Hannekenswerve treft men het enige voorbeeld in Nederland aan van een Romaanse kruiskei'k van Vlaamse bouw. De St.-Nicolaaskerk dateert uit de elfde twaalfde eeuw. De kerk is wel vijf tot zeven keer verwoest en zeker tweemaal afgebrand. Begin 1600 is elke vorm van een kerkdienst in de St.-Nicolaaskerk gestaakt. De heer J. van Hinte heeft de vorm van de kerk volledig teruggevonden. Er zijn destijds twee kapellen aan de kruiskerk bijgebouwd. Het koor is ver lengd Op het laatste heeft alleen in de Mariakapel nog maar een altaar ge staan. Bij het blootleggen van de graf kelders is de heer Van Hinte dezelfde weg gegaan als die welke de grafplun-1 deraars vroeger hebben gevolgd. Enorm veel toeristen hebben de op-' gravingswerkzaamheden in Hannekens- werve bezocht. „Ze waren niet tegen te houden. Ze hebben de omheining zelfs omver gelopen. Het zijn gewoon van dalen geweest", aldus de heer Van Hinte. Zij hebben over de gevonden grafzerken gelopen en ze ernstig be schadigd. Hele skeletten zijn meegeno men. De grafzerken hebben de laatste week extra geleden, doordat zij aan nachtvorst hebben blootgestaan. Gister morgen zijn ze met behulp van een bulldozer op een wagen geladen en naar Aardenburg gebracht. Ze zijn daar in de St.-Bavokerk „bijgezet". Met de afsluiting van deze opgraving in Hannekenswerve is weer een nieuw stukje ver verleden in West-Z.-Vlaan- deren van de bodem afgelezen. De heer Van Hinte heeft sedert 1950 in dit deel van de provincie een zekere ver maardheid gekregen door zijn archeo logisch werk. Hij begon met het kopië ren van grafschilderingen in de St.- Bavokerk. Puur uit liefhebberij. Zijn werk viel dermate op dat de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek hem in 1955 belastte met de opgravin gen in en rondom de St.-Bavokerk. In diezelfde tijd stichtte hij het museum te Aardenburg. Een jaar geleden werd hij door de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek officieel aan gesteld voor de registratie van archeo logische monumenten in Zeeland. Ver- J. VAN HINTE •••geen opgravingen meer... Breda Het aantal aanvragen voor een telefoonaansluiting in het district Breda, dat west-Brabant en Zeeland omvat, bedraagt momenteel 4200. Zoals het zich nu laat aanzien, zal de achterstand op het aantal aanvragen de eerste tijd nog toe nemen. maar daarna geleidelijk aan minder worden. Onder de grote gemeenten, die een achterstand weg te werken heb ben, behoren o.a. Bergen op Zoom, Roosendaal, Oosterhout Middelburg, Goes, Terneuzcn, Hulst en Etten- Leur. Volgens de P.T.T. is de achter stand voornamelijk te wijten aan de te geringe regeringssteun in de af gelopen jaren. Voor het komende jaar is echter op de begroting van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat een aanzienlijk grotere post gereserveerd voor de P.T.T Een andere oorzaak is, dat men 'inder tijd de snelle ontwikkeling niet tij dig genoeg heeft voorzien, Waardoor te laat begonnen is met het treffen van maatregelen om niet tot een achterstand te geraken. Nog een an der punt is de leveringstijd van het bestelde materiaal Deze beloopt bij na twee jaar en dit noemt de P.T.T. wel het ergste euvel. Opvallend is, dat in het district Breda het tekort aan technisch per soneel, in vergelijking met de dis tricten in het westen van ons land, enorm meevalt. Een probleem waar men bijna overal mee kampt, is het gebrek aan ruimte, om tot uitbrei ding van de bestaande apparatuur le komen. Wat dit laatste betreft nemen Breda en Vlissingen een zeer gelukkige plaats in. Hier had de P.T.T nl. voldoende reserveruimte om aan de grote reeks aanvragen te kunnen voldoen. In het afgelopen jaar zijn in het district Breda ongeveer 4500 nieuwe abonnees aangesloten. Wanneer men hier nog 3000 „hernieuwde" aan sluitingen bij telt komt men op een totaal van rond de 7500 Om de ur gentie van de aanvragen te bepalen, past de P.T.T. sinds kort een nieuw systeem toe. Óp een soort documen- tatielijst moeten de gegadigden hun beroep en de reden van hun „drin gende" aanvrage invullen Een spe ciaal daarvoor benoemde functiona ris neemt de lijsten onder de loep en bepaalt de volgorde van de ur gentie. Zo mogelijk verleent de P.T.T aan ziekenhuizen, doktoren, kraamverpleegsters, geestelijken, brandweer en politie grote indus trieën e.d., voorrang. De belangrijkste grafzerken en -schilderingen werden dinsdagmor gen te Hannekenswerve met behulp van een bulldozer opgeladen om naar Aardenburg vervoerd te wor den. Op de achtergrond de heer en mevrouw Van Hinte-Zandvliet. der dan Zeeuwsch-Vlaanderen komt hij echter niet. „Er is hier nog zoveel te te doen. Ik heb in Zeeuwsch-Vlaande ren nog minstens tien jaar werk", zegt hij. Rest nog de vraag: wat gaat er met de opgravingen in Hannekenswerve gebeuren? Waarschijnlijk deze week zal daarover een beslissing vallen. Het schijnt de bedoeling te zijn om de grafkelders en de ruimten tussen muren en pilaarresten weer op te vullen. Dit stuk Hanekenswerve zou dan weer gewoon weiland worden met hier en daar ivat steenresten er bovenuit. Anderen verzetten zich daartegen. Zij menen dat de voltooide opgraving een toeristische attractie van betekenis zal zijn. Bovendien zal zij de belangstelling voor het behoud van historische monumenten kunnen bevorderen. Van de zijde van Monu mentenzorg wordt er sterk op aan gedrongen de opgraving te laten be staan zoals zij nu is. BREDA B. en w. van Breda willen de heer A. de Braai (54), thans direc teur van de stichting Zeeuwse Muziek school benoemen tot directeur van de gemeentelijke muziekschool te Breda. Het college van b. en w. is van mening, dat de heer De Braai duidelijk voorkeur verdient boven al de andere kandidaten, die voor de directeursfunctie gesollici teerd hebben. De raad zal in de raads vergadering van maandag een beslissing Kind in levensgevaar (Van onze correspondent) TILBURG De driejarige Anita van Delft, wonende Kla verstraat 25 in Tilburg, is aange vallen door drie honden. Twee bouviers en een Duitse herder van een van de huurlieden heb ben het kind levensgevaarlijk toe getakeld. Met 64 hondebeten is de kleuter in het St.-Elisabethzie- kenhuis opgenomen. Voor haar leven wordt gevreesd. Het meisje was in een doorgang in de Klaverstraat aan het spelen. De drie honden afzonderlijk opgesloten - wis ten uit hun hokken te komen en zijn met het meisje aan het sleuren gegaan. Haar kleertjes werden geheel ver scheurd. Anita werd geheel onder bloed zand en grint door buurman Wouters, die van zijn werk kwam, aangetroffen. Hij heeft de honden verjaagd en de ouders van Anita gewaarschuwd. De heer Wouters keerde toevallig een uur eerder dan gewoonlijk van zijn werk naar huis. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het ministeriële com pliment aan de Oost-Zeeuwschvlaamse gemeentebesturen, die op voortvarende wü^e de ratiobouw hebben aangepakt, is een flinke stimulans gebleken voor de westelijke collega's. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt momenteel, achter de schermen, hard ge dokterd aan een streekplan voor arbeids besparende bouw. De voorbereidingen zullen hier ongetwijfeld meer voeten in aarde hebben, omdat de gemeente-contin genten in het land van Cadzand nu een maal kleiner zijn. Met een extra toewij zing zal de bouw van huizen ook hier met kracht worden aangevat. De centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht voert besprekingen met aan nemers en werkt verder de plannen uit. Er zijn tekenen, die erop wijzen dat de ratiobouw inderdaad het volgend jaar in West-Zeeuwsch-Vlaanderen van start zal kunnen gaan. KAIRO Nadat radio-Omdoerman in Soedan maandagavond had omgeroe pen dat onderdelen van het Soedanese leger in opstand waren gekomen tegen het tien dagen oude burgerlijke bewind dat een militair regime van zes jaar had vervangen, kwam premier Sirr-El- Khatm el Khalifa voor de microfoon van de Soedanese staatsradio verklaren dat hij van niets wist. Hij drong aan op kalmte. BREDA - Gistermorgen omstreeks half acht is de bromfietser J. de Wit uit Leur (55 jaar oud) verongelukt. Op het kruispunt DelpratsingelOranje singel-Mauritsbrug-Terheijdenstraat te Breda slipte hij over een ijslaag. Daarbij liep hij vermoedelijk een schedelbasis- fractuur op. In het St.-Ignatiusziekenhuis is hij kort nadien overleden. (Van onze correspondent) SLUISKIL - De aanleg van de straat door het uitbreidingsplan Sluiskil, tus sen de ten dele voltooide invalsweg van af de nieuwe rondweg cn de Nieuwe Kerkstraat, is bijna voltooid. De straten makers wacht nog de aanleg van een stuk van ongeveer 25 meter. In Sluiskil leefde vorige week de verwachting, dat de straat deze week klaar zou komen; daar ziet het er op het ogenblik echter niet naar uit: sinds vorige week vrijdag is er niet meer gewerkt. Dat betekent de tweede vertraging in de aanleg van deze straat, want enkele maanden geleden moest het aannemersbedrijf Ruyscher te Biervliet zijn mensen terugtrekken toen, bij het gehucht Nummer Een, ijlings een nieuw stuk dijk moest worden gelegd, nadat geconstateerd was, dat een stuk van de oude dijk het wel eens zou kun- nen gaan begeven. Maar in ieder geval zal het verkeer niet al te lang meer hoeven te wachten, voor het via de invalsweg, die doodloopt Jegen een perceel grond van de gezus ters Meert, en de nu bijna voltooide straat vanaf de rondweg, zijn weg naar de kom van Sluiskil kan vinden. Overigens zijn de moeilijkheden rond de invalsweg nog niet opgeheven. De voltooiing van de invalsweg wordt, zo als bekend, opgehouden door de omstan digheid, dat de gezusters Meert, die een warenhuis aan de Nieuwe Kerkstraat. Naar verluidt zullen binnenkort de on derhandelingen tussen het gitneentebe- stuur en de gezusters Meert wordên her vat. Wellicht komt men dan wel tot overeenstemming. Waarschijnlijk zal binnenkort de ver gunning afkomen voor de bouw van een horeca-bedrijf in de nabijheid van het ontmoetingspunt van de rondweg en de invalsweg. Dit café zal te zijner tijd het toevluchtsoord worden voor dorstige inwoners van Sluiskil; bijna alle horeca- lokaliteiten, die momenteel in Sluiskil beschikbaar zijn, zullen i.v.m. de verbre ding van het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen moeten worden afgebroken. Het „paviljoen" zal voor het grootste gedeel te worden opgetrokken uit hout en een semi-permanente bestemming krijgen. Aanvankelijk voorzag het uitbreidings plan Sluiskil niet in de mogelijkheid voor de bouw van een café in het „Dal der uchten", zoals men in Sluiskil de invalsweg wel eens noemt. Het gemeen tebestuur kwam echter tegemoet aan een daarover ingediend bezwaarschrift in 1961. BREDA De organisaties van ka tholieke jongeren uit de middengroepen K.J.M.hebben besloten een bijeen komst te beleggen voor jonge zaken mensen uit Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland. Het komt de organisatoren van de bijeenkomst voor. dat het goed is eens nader van gedachten te wisse len over een bredere aandacht voor zelf standige jonge ondernemers. De bijeenkomst wordt gehouden in confe rentieoord ,,De Rosep" te Oisterwijk in het weekeinde van 14 op 15 november. Zaterdagavond zal staatssecretaris J. A. Bakker een spreekbeurt houden. TERNEUZEN De bekende pianist Gerard Hengeveld zal op vrijdagavond, 13 november a.s., voor de leden in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit een recital verzorgen in het Concertgebouw te Ter- neuzen. Óp het programma staan ver tolkingen van het Italiaanse Concert uit ,,Das Wohltemperierte Klavier" van J. S Bach de sonate opus 31 no. 2 in d kl, t. van Ludwig van Beethoven, en kele werkjes van Claude Debussy en Sonatine van M. Ravel. Het concert be gint om acht uur. DEN HAAG Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van ir. N. J. A, van Keulen is be noemd tot directeur van het landbouw onderwijs by het ministerie van Land bouw en Visserij ir P. van der Schans, te Den Haag, die reeds enkele maanden met de leiding van deze directie be last is geweest. Ir. Van der Schans is 38 jaar oud. Hij stamt uit een boerengeslacht uit het Land van Heusden en Altena. Hij be haalde in 1952 het ingenieursdiploma aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen Reeds een jaar tevoren was de heer Van der Schans in dienst getreden bij de toenmalige stichting voor de land bouw, nadien het landbouwschap. Hier was hij tot 1955 als adjunct-secretaris werkzaam bij de hoofdafdeling sociale zaken. Begin 1955 trad de heer Van der Schans in dienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid als consulent voor de arbeidsvoorziening in de landbouw. Hier heeft hij onder meer de bijscholing van volwassen landarbei ders bevorderd Zijn benoeming bij het ministerie van (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse zai hedenmiddag om vier uur de officiële heropening verrichten van de r.-k. biblio theek, die sinds januari jl. is gevestigd in het gemeenschapshuis St.-Martinus aan de Groenendyk te Kloosterzande. De r.-k. bibliotheek is enige tijd geleden ontstaan uit de voormalige parochiebibliotheek. Meteen nadat, begin dit jaar, de ver bouwing van het pand aan de Groenen dijk, dat werd bestemd als gemeenschaps huis, ter vervanging van het „afgeleefde" parochiehuis werd voltooid, nam de bi bliotheek daar zijn intrek. Men sloot zich aan bij het Katholieke Biblitheek Cen trum te Terneuzen. Het boekenbezit is aangevuld met een behoorlijke hoeveel heid populair-wetenschappelijke werken, terwijl voorts een jeugdafdeling wordt opgebouwd. De bibliotheek, die nu riant is gehuis vest, is twee dagen per week geopend. De leiding erover heeft mej. G. Hiel te Kloosterzande, die in dienst is van het KBC te Terneuzen. TERHOLE - Gisteravond om kwart voor zes kwam de 49-jarige B. de K. uit Clinge per bromfiets gereden van Kloos terzande naar Hulst. Hem tegemoet kwam de 25-jarige M. de R. uit Walsoorden, eveneens per bromfiets. Zeer waarschijn lijk wilde de R. een fietser voorbijrijden en kwam daardoor in botsing met de K. Beiden kwamen te vallen. Bij medisch onderzoek bleek, dat de R. een hersen schudding en een diepe hoofdwond had opgelopen en buiten bewustzijn was, ter wijl de K. een sleutelbeenbreuk had. Bei den werden voor verdere behandeling overgebracht naar het ziekenhuis te Hulst Daar de identiteit van de fietser, die zich nabij de plaats, waar het ongeluk plaatshad, bevond, niet vastgesteld kon worden, wordt deze verzocht zich te mel den bij de rayoncommandant der rijks politie te Terhole. tel. 01140-2725. Beide bromfietsen werden beschadigd. PARIJS Een Russische functionaris van de Unesco, de opvoedkundige, we tenschappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties, heeft zijn baan opgegeven en is verdwenen, zo is gisteren in Parys bekendgemaakt. Wassili Ponomarev, 39 jaar oud, ver trok begin september uit Parijs om een conferentie bij te wonen in Stockholm. Sindsdien is hij verdwenen. Een woord voerder van de UNESCO zei, dat Pono marev op 5 oktober zijn ontslagbrief heeft ingezonden. Landbouw en Visserij tot inspecteur van het landbouwonderwijs volgde in 1958. Ir. Van der Schans kreeg in het bijzon dér de taak vorm te geven aan het sindsdien ingevoerde hand- en vakvaar- digheidsonderwijs aan de lagere land en tuinbouwschool en het mechanisatie onderwijs aan de overige landbouwscho len en cursussen. Ir. Van der Schans werd met ingang van 1 januari 1963 benoemd tot hoofd van de inspectie van het landbouwon derwijs Als voorzitter van de werkgroep MLS-experiment heeft hij in samenwer king met o.a. de centrale organisaties van werkgevers en werknemers in de landbouw en de docentenorganisaties de proefnemingen met een langer en zwaar der leerplan aan elf middelbare land bouwscholen ingevoerd. In een werk groep van soortgelijke samenstelling wor den onder voorzitterschap van ir. Van der Schans de maatregelen voorbereid die ten aanzien van het lager landbouw onderwijs nodig zijn voor de uitvoering van de wet op het voortgezet onderwijs. VY/ashington heeft laten weten, dat het er genoeg van heeft, voortdu rend te moeten opdraaien voor de te korten van de V.N. o.a. bij het ontwik kelingswerk van die organisatie, ter wijl Rusland en andere communisti sche landen alsmede Frankrijk hun schulden aan de V.N. maar laten op lopen. Dat kan ernstig worden voor verschillende ontwikkelingsobjecten. Maar de gesteunde landen zijn het juist, die er niet aan willen meewer ken de wanbetalers de pin op de neus te zetten. Volgens de reglementen kan dezen het stemrecht ontnomen wor den. De V.S. zouden dit dwangmiddel wel willen toepassen en vermoedelijk zouden ze daarbij ook de steun van de meeste Westerse landen krijgen. De grote massa van Afrikaanse en Aziati sche staten, die door haar getal zulk een invloed uitoefent bij stemmingen, zal daar echter vast niet aan willen meewerken. Als Amerika nu alle bij dragen aan de economische hulppro gramma's stopzet, dan zal het vermoe delijk door hen ook nog als een Shylock worden aangeklaagd. Een dwaze situ atie, waarin geen logica te bekennen valt. Wel echter de handigheid, waar mee Rusland c.s. hun propaganda be drijven en een deel van hun V.N.- contributie in de zak houden. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK - Wanneer de raad van de gemeente Vogelwaarde, die vrijdag avond in openbare vergadering bijeen komt, het betreffende voorstel van b. en w. met zijn goedkeuring bezegelt, zal de openbare lagere school in de Paulus polder voor dé duur van drie jaar in stand worden gehouden. De school telt momenteel ongeveer 23 leerlingen en zou dus, omdat het gebouw staat in een gemeente met minder dan 25.000 zielen, volgens de l.o.-wet van 1920 moeten worden opgeheven. De l.o.- wet laat echter de mogelijkheid, dat het in stand houden van de school wordt gevorderd. B. en w, vragen de raad daar toe te besluiten. Het college stelt zich op het standpunt dat, wanneer het schooltje aan de Pau luspolder zal verdwijnen, er in de ge meente Vogelwaarde niet voldoende mo gelijkheden tot het volgen van openbaar lager onderwijs zijn. Het wijst erop, dat weliswaar een overeenkomst is gesloten met de gemeente Hontenisse, waardoor het mogelijk is dat kinderen uit de ge meente Vogelwaarde de o.l.-school in Kloosterzande bezoeken, maar dat de kin deren, die momenteel het schooltje in de Pauluspolder bezoeken, gemiddeld on geveer op zeven km afstand van de grote re school in Kloosterzande wonen. Over drie jaar zal de raad weer een beslissing over het al dan niet voort bestaan van de school moeten nemen. Tijdens dezelfde vergadering zal de raad moeten beslissen over een voorstel van b. en w„ financiële medewerking voor de aanschaf van nieuw meubilair voor het schoolgebouwtje te verlenen. Met de aanschaf van de nieuwe meubelstukken is een bedrag van f 2678,45 gemoeid. Voorts stellen b. en w. de raad voor, het bedrag per leerling voor de lagere scholen in de gemeente voor het komen de jaar vast te stellen op f 75. Deze re geling zal niet gelden voor de school te Pauluspolder, die relatief hogere exploi tatiekosten heeft dan de scholen voor bijzonder onderwijs in de gemeente. De raad zal ook de gemeentelijke vergoe dingen in de exploitatiekosten van de bij zondere scholen over 1963 moeten vast stellen. s-GRAVENHAGE Vrijdag 20 no vember zal de Vereniging van Neder landse Suikerfabrikanten en Raffina- deurs in de schouwburg „De Kring" in Roosendaal haar algemene ledenverga dering houden. Evenals het vorige jaar zal dezl bijeenkomst een meer open ka rakter dragen. De vergadering begint om twee uur en zal worden voorafgegaan door een ontvangst van de genodigden in de schouwburg Tijdens de vergadering zal dr. Albert Viton, hoofd van de wereld voedselorganisatie van de Verenigde Naties te Rome, een inleiding houden met als onderwerp ,,De wereldsuiker- produktie en -comsumptie" Na afloop van de vergadering zal een excursie worden gemaakt naar de Dinteloord" van de Verenigde Coöp- ratieve Suikerfabrieken g.a. Geëindigd door het verbindend wor den van de enige slotuitdelingslijst met een uitkering van 10,072 procent aan con currente crediteuren is het faillissement van A. van der Linden, graanhandelaar, Voorstraat 9 in Willemstad. Om dezelfde reden geëindigd, maar zon der uitkering, is het faillissement van M. van Ham, veehouder, Steenovens M 29 in Axel. In de faillissementen van J. van den Wildenberg, Hinthamerbolwerk 40, Den Bosch, Th. v.d. Velden. Hendrik Casi- mirstraat 23, Eindhoven en A.H. van Doorn. St. Servatiusstraat 90, Schijndel, alle uitgesproken op 4-ll-'64 wordt de verificatievergadering niet gehouden op 10-l-'fi5, maar op 14-l-'65. Qpvallend is het, dat de Tilburgso Kamer van Koophandel zich niet afwijzend heeft opgesteld tegenover het weggeld. Een dergelijk positief ge luid hadden we nog nergens gehoord. De afwijzende betogen zijn legio. Ook naar onze opvatting zou een andere wijze van voeding van het Wegen fonds de voorkeur verdienen. Wel ech ter horen we in die afwijzende stem men een aantal argumenten, die niet helder klinken. Men zegt: wij gemoto riseerde weggebruikers dragen door middel van extra-heffingen toch al zo veel weg naar de fiscus en het rijk be steedt dat geld lang niet allemaal aan nieuwe wegen. Dit is een oppervlakkige redenering. Minister Van Aartsen heeft er zelf al op gewezen, dat het rijk via het provincie- en gemeentefonds nog heel wat meer geld in de wegenbouw stopt. Er wordt verder veel geld be steed aan verlichting, onderhoud en verbetering van bestaande wegen. De politiekorpsen moeten worden uitge breid met het oog op het verkeerstoe zicht. De behoefte aan wegen dwingt bij het opzetten van allerlei uitbrei dingsplannen tot wijzigingen, welke geld kosten. Precies te besommen is dat alles niet, doch we geloven, dat al die bedragen bij elkaar het meest ge bruikte argument tegen het weggeld tenietdoen. De vraag is echter wel, of deze nieuwe bestemmingsheffing rechtvaardig werkt en geen onevenredig grpte last legt op het toch al zo kreu nende bedrijfsvervoer. Daarom zijn we er vóór, dat gezocht wordt naar een methode, die extra lasten voor de ver snelde wegenbouw op een meer even redige wijze verdeelt. TAe samenwerking van de KLM met het bekende bedrijf van Martins Air Charter getuigt van een gezond inzicht. Terwijl het grot'e nationale luchtvaart bedrijf zijn hele kapitaal verspeelde in een internationale concurrentiestrijd waarin Nederland niet veel troeven in de hand had, heeft het kleine charter- bedrijf zich een bescheiden, doch ste vige plaats weten te veroveren. Dit was mogelijk omdat veel van de activitei ten van Martins buiten de sfeer van de KLM vielen. Men heeft daar lang het standpunt ingenomen, dat de klei ne brokjes, die van de tafel der gro ten vielen, konden worden verwaar loosd. Maar men heeft nu ingezien, dat ook het kleine geëerd wil worden. Het is te hopen, dat deze samenwerking tot een versterking van Nederlands positie in de lucht zal leiden. Inmiddels hopen wij, dat de onder nemende geest van Martins op het ge bied van de binnenlandse luchtlijnen nu ook mee door de KLM zal worden overgenomen. Het grote bedrijf heeft er nooit brood in gezien. Het heeft nu reden temeer om zijn politiek te her zien. De vele miljoenen overheidsgeld, die aan de KLM worden ten koste ge legd, behoeven niet enkel door buiten landse reizigers te worden opgeslorpt. Zij zouden belastingbetalers in de verre hoeken van het land minder hinderen als zij mede dienden om hen een lucht weg te bezorgen. (Van onze verslaggever) TILBURG-BREDA Naar eerst nu bekend geworden is heeft tien da gen geleden een arrestant van de Til- burgse gemeentepolitie 's nachts in zijn cel een grote hoeveelheid verdo vende middelen ingenomen. De man een Tilburger werd 's morgens in bewusteloze toestand in zyn cel aan- I getroffen en moest voor medische be handeling naar het St.-Elisabethzie- kenhuis worden overgebracht. Aldaar bracht men hem vrij spoedig weer tot bewustzijn. Dit werd bevestigd door de justitie in Breda. De Tilburgse ge meentepolitie wenste zich over deze zaak niet uit te laten. Naar wij ver der vernemen werd voornoemde ar restant ingesloten tezamen met een Duitser. Beiden worden verdacht van verduistering van een auto uit Duits land. De toestand van de Tilburger schijnt thans goed te zijn. Hy is inmiddels overgebracht naar het huis van he- waring in Breda. De justitie onder zoekt hoe het mogelyk was dat de arrestant in zyn cel op het politie bureau te Tilburg de verdovende mid delen to»t zich heeft kunnen nemen.

de Stem | 1964 | | pagina 5