11 Veldkamp in AOW-debat Sociaal minimum altijd arbitrair Frankrijk blijft tegen versnelling in E.E.G. Spiegel -zaak juridisch zwak Reciame- speldjes Amerikaanse kritiek op voorstel van kard. Alfrink KRITIEK KOST RECHTER CARRIERE LAATSTE NIEUWS Stetsons op Schiphol Halve ton voor vinder van portefeuille met winnend Kongo-lot LANDBOUWSECTOR Uitstel voor MIJ-verdrop nog mogelijk Porree N.V. es uitge- j)rd? Wel, ren invul- n tachtig DAGBLAD VOOR ZEELAND Irene en Carlos (in geheim) in Diepenheim Aardgasboring bij Nederweert TE LAAG (Kern)oorlog en vrede PREMIEDRUK Ultimatum van categorale bond zee-officieren Einde slempclplicht eieren in zicht? China wil praten over kerpontwapening Automagnaat eist 2 miljoen van weekblad Andriessen plan-Hallstein wel interessant Bezwaar Adenauer voldaan Conjunctuur stretch shirt 2 neten wij u geval een ivertenties s êên als op- :ft volbracht, achtig prijzen 24.00 uur bij treeks bericht. 1. Van Maanen m en het per il aanmerking. tnippen en op een iefkaart plakken) 'er. De goede rs in de juiste uw inzending terdam. invullen s.v.p.) antwoordde hij, mij ver- ihtingsvol aankijkend. ,.A1S doortastend man dé ring Sioux kon doorbreken. ir nee, dit mag ik niet n. Eén vrijwilliger heet* vanmorgen geprobeerd, r een achterpoortje verliet het Fort Vanmiddag werd voor onze ogen door de honden doodgemarteld. 104* JAARGANG No. 24739 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigers traaf 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mal I w O E N S D A G 11 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: f 9,75 oer kwartaal, exd. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Kloksfraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RIJKSBIJDRAGE HOGER MET AANVAARDBAAR DIEPENHEIM Prinses Irene en prins Carlos hebben sedert zaterdag middag bij prinses Armgard op haar kasteel „Warmelo" in Diepenheim gelo geerd. De prinses en de prins hebben ook enkele malen een bezoek gebracht aan hun ouders op het paleis Soestdijk. Tevens hebben prinses Irene en prins Carlos van de gelegenheid gebruik ge maakt om enkele oude vrienden op te zoeken. Prins Carlos is gisteren weer van kasteel „Warmelo" vertrokken, de prinses gaat waarschijnlijk donderdag weg. Prinses Irene en prins Carlos zijn za terdag in aansluiting op het persbal te Bonn, waaraan zij hebben deelgenomen, per auto naar Nederland gekomen. Hoe zeer men hierin is geslaagd blijkt wel uit het feit dat zelfs de burgemeester van Diepenheim eerst gistermiddag van het bezoek vernam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het seismologisch on derzoek dat afgelopen zomer werd in gesteld in de gemeenten Weert. Neder weert en Stramprooy, is voor de Fina- exploratiemaatschappij n.v. te Den Haag aanleiding geworden opdracht te geven voor een boring naar aardgas of aard olie onder de gemeente Nederweert. Men hoopt met de werkzaamheden in december te beginnen, voor welk doel een boortoren zal verrijzen in de nabij heid van Ommelpad en Horiekheide. DE ORKAAN „Joan" heeft ernstige schade in vele Zuidvietnamese provin cies aangericht. Honderden Zuidvietna- mezen zijn met hefschroefvliegluigen geëvacueerd. IN PARIJS is overleden de militaire luchtvaartpionier gen. Paul Gérard. Hij was 87. Gérard, een der oprichters van de Franse luchtmacht, was de man die opperde het vliegtuig te benutten voor artillerie-observatie. PREMIER Harold Wilson van Engeland zal op 7 en 8 december in Washington president Johnson bezoeken. Vervol gens gaat hij naar New York, waar hij een onderhoud zal hebben met secreta ris-generaal Oe Thant. DE 13-JARIGE Paul Stoevenbeldt uit Overdinkel is bij het oversteken van de slraat in Enschede gegrepen door een personenauto, waardoor hij vlak voor de wielen van een vrachtauto werd ge vingerd. De jongen was op slag dood. •"••••••••••«•MM.MUMt.».#»»! Plaatselijk bewolkt j lVe.er,5v.e,r^achlinR medegedeeld door j het KNMI., pelrtig tot vanavond: i Plaatselijk mist of laaghangende be- wolking. vooral tijdens de oehtend Overigens ook enkele opklaringen, i Mvakke wind. overwegend zuidelijk. I 'ezeifde middagtemperaturen ais gis- leren of iets lagere. S Vandaag, zon onder 16.55 uur. Maan op 14.08 uur. Morgen: zon op 7.55 uur. Maan onder I 43.33 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp van Sociale Zaken heeft met grote nadruk iedere suggestie om de rijksbijdrage voor de financie ring van de tot een sociaal minimum verhoogde uitkeringen van de A.O.W. en de A.W.W. hoger te stellen dan de door de regering voor gestelde 150 miljoen gulden afgewezen en voor het kabinet onaan vaardbaar genoemd. Hij deed dit gisteravond tijdens de beantwoor ding van de beschouwingen in de Tweede Kamer over de nieuwe wetten betreffende A.O.W. en A.W.W. Over de aanvaardbaarheid van een hoger stellen van de uitkeringsbedragen liet hij zich slechts ten dele uit. De door de socialistische fractie bepleite verhoging vond hij buiten proporties. In het wetsontwerp had minister Veldkamp voorgesteld de uitkering voor de A.O.W. voor gehuwden te be palen op 3540 gulden en voor ongehuw- den op 2478 gulden. Voor de financie- idng zou niet alleen de premieheffing worden verhoogd, maar zou ook 150 miljoen gulden uit de staatskas wor den bijgepast. De uitkeringsbedragen werden van verschillende zijden der Tweede Ka mer gisteren ïe laag geacht. In de meeste gevallen zou men de uitkering voor de gehuwden honderd gulden ho ger willen hebben. De heer Roolvink (A.R.) noemde deze orde van grootte dr. W. de Kort (K.V.P.) maakte er zelfs, tezamen met enkele andere K.V.P.'ers en de heer H. Kikkert (C.H.U.), via een amendement een of ficieel voorstel van: uitkering voor de gehuwden 3642 gulden per jaar, voor alleenstaande bejaarden 2550 gulden. Een ander officieel voorstel was dat van de heer J. Berger (P.v.d.A.): uitkering voor gehuwden 3870 gulden en voor ongehuwden 2722 gulden. Over deze voorstellen zei de minister dat het vaststellen van een sociaal mi nimum voor de algemene ouderdoms- verzekcring steeds arbitrair is. Hijzelf had als uitgangspunt gekozen het thans gelde2ide minimumloon van 100 gulden per week voor werkenden en de alge mene opvatting dat een pensioen van 70 procent van het loon tijdens de actieve periode moet zijn. Uitgaande van deze gedachte vond hij het voorstel-Berger buiten proporties. Het voorstel-De Kort VATICAANSTAD De hulpbisschop van Washington, mgr. Philip M. Han- nan, heeft zich tegenstander verklaard van het voorstel van kardinaal Alfrink om alle kernwapens te verbieden. Mgr. Hannan bepleitte een „radicale omwei'king" van de ontwerpverklaring over oorlog en vrede, vanwege wat hij noemde „onjuistheden en verkeerde be- we2'ingen" over nucleaire wapens. Hoewel voor zichzelf sprekend gaf mgr. Hannan de standpunten weer van het merendeel der 240 Amerikaanse concilievaders, volgens welke hetgeen er in het hoofdstuk over kernwapens wordt gezegd „te simplistisch" is ge steld. Zoals de tekst thans luidt wordt de Amerikaanse politiek van een afschrik- wekend atoomwapen in twijfel getrok ken Mgr. Hannan wees op de nood zaak van het verdedigen van de vrij heid en betoogde dat het concilie moet verklaren wat in een oorlog is toege staan. De Amerikaanse prelaat zei dat het een „wreed onrecht" is in het docu ment te verklaren dat alle naties en staatshoofden zich niet hebben bekom merd om het bevorderen van de vrede. Hij noemde deze verklaring beledigend voor verschillende landen en politici „die zich, niet zonder offers, hebben ge wijd aan de verdediging van de vrede". Patriarch Maximum IV Saigh van Antiochië, drong er bij het concilie op aan alle oorlogvoeringen, hetzij nu cleaire, chemische of biologische abso luut te verwerpen. Hij stelde zich hiermee achter het standpunt van kardinaal Alfrink, die eergisteren had aangedrongen op een verbod op alle kernwapens. Met de interventie van mgr. Hannan werd het debat over oorlog en vrede en tevens over het gehele schema 13, „Over de Kerk in de hedendaagse we reld" afgesloten. Het schema zal thans door een speciale commissie worden omgewerkt aan de hand van de ver schillende aanbevelingen en voorstel len die de concilievaders de afgelopen twee weken hebben ingediend. Met 2068 stemmen voor keurde het concilie de bijgewerkte versie van het voorwoord en het eerste hoofdstuk van het oecumenisch schema goed. Er blij ven nog twee hoofdstukken voor defi nitieve goedkeuring over. kwalificeerde hij niet: de bewindsman beperkte zich tot de opmerking dat deze verhoging met circa 100 gulden een verdere verhoging van de premie met 0,3 procent zou betekenen. Niet minder groot was de aandrang om de rijksbijdrage te verhogen. Ook hier lagen de opvattingen verdeeld. Na mens de C.H.U.-fractie had de heer Kikkert om een rijksbijdrage van 250 miljoen gevraagd, een voorstel dat ook in K.V.P.-kring wel aanhangers bleek te vinden, blijkens uitlatingen van de heer De Kort. De heer Berger had om een rijksbijdrage van 500 miljoen se- vraagd. Uitgangspunt hierbij was, dat men op deze wijze de premiedruk voor de werkenden wat zou kunnen verlich ten. De vraag was hierbij, of een rijks bijdrage in het. algemeen aanvaardbaar is, omdat men hierdoor de gedachte van een volksverzekering toch wel geweld aandoet. De meeste sprekers van gis teren hadden dan ook liever tegenover de premielast tegelijkertijd belasting verlaging gezien. In het algemeen vond men, dat met een geringe rijksbijdrage zeker als ze aflopend zou zijn de verzekeringsgedachte wel overeind zou blijven, vooral nu de premiedi'uk rela tief zwaar is. Toch waren er ook wel tegenstandei's van een rijksbijdrage; met name de l eer J. C. Coi-ver (V.V.D.) vond haar onaanvaardbaar. Minister Veldkamp wilde een rijks bijdrage uiteraard wel verdedigen. Maar verder dan 150 miljoen per jaar (en niet waardevast, dus niet meelo pend met de algemene uitkering), wil de hij voor de lopende kabinetsperiode niet gaan. „Dit zou niet realistisch zijn. gezien in het licht van de budgettaire mogelijkheden", aldus de bewindsman. „De rijksbijdrage moet uit de structu rele begroting Komen en dat kan men in verband met algemene afspraken niet vragen". Later werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op Schiphol arriveerde dinsdagoch tend een groep van 34 Amerikaanse zakenlieden, afkomstig uit de staat Nevada, die tijdens hun verblijf van enkele dagen in ons land belangstel ling wil opwekken voor Nevada als vakantieland. De groep, hier gefoto grafeerd bij de aankomst, staat on der leiding van de gouverneur van Nevada, de heer Grant Sawyer (in het midden, met beide handen in de jaszakken) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vereniging van Nederlandse konpvaardij-officieren (V. N.K.O.) heeft de raad van bestuur voor de zeevaart (de reders) en de drie er kende vakbonden van koopvaardij-of- ficieren in een woensdagavond aflopend ultimatum gesommeerd de V.N.K.O. toe te laten tot het georganiseerd overleg over lonen en arbeidsvoorwaarden. In dien aan dit ultimatum geen gevolg wordt gegeven hetgeen wel vaststaat zal de V.N.K.O. in een op 1 decem ber a.s. te houden kort geding voor de Haagse rechtbank een voorziening te gen deze organisaties eisen. De V.N.K.O. telt 4150 leden, hetgeen 50 pet. van alle actief dienende Neder landse koopvaardij-officieren betekent. De V.N.K.O. vindt dit aantal ruim schoots voldoende om haar leden te kunnen vertegenwooi'digen bij het ge- organiseerd overleg en in de sociale verzekeringsraden. De V.N.K.O. woi'dt hierin echter tegengewerkt door de raad van bestuur voor de zeevaart (de reders). De wel bij het georganiseerd overleg betrokken drie werknemersorganisaties van koopvaardij-officieren weren het V.N.K.O. eveneens. DR. DE KORT hogere bedrage AMSTERDAM Heeft de Amster damse heer J. L. Ophof, bedrijfslei der van een speelautomatenzaak, in de Belgische Kongoloterij 360.000 gul- deEi gewonnen? De vraag zal hem waarschijnlijk zijn hele verdere le ven blijven kwellen, want de porte feuille, waarin het lot zit opgebor gen, is zoek. Vaststaat dat er sinds 3 augustus in Brussel ruim 3,5 ton op een winnaar liggen te wachten, die maar niet op wil komen dagen. De Kongoloterij heeft dit niet geno men en er ruchtbaarheid aan gege ven, in de hoop de rechtmatige eige naar van de prijs op het spoor te ko men. Het betreffende bericht bereik te ook de heer Ophof en van dat moment heeft hij geen ogenblik rust meer gehad. ,,In juli," vertelt hij, hebben mijn vrouw en ik, toen we op vakantie in Valkenburg waren, een uitstapje naar Luik gemaakt. Bij een colporteur op het marktplein daar, kocht ik tien loten, die ik in mijn portefeuille deed. Terug in Amster dam merkte ik dat de portefeuille was zoekgeraakt of gestolen. Ik dacht toen dat ik alleen maar de f 1200 en het rijbewijs kwijt was die erin za ten, maar nu laat de gedachte mij niet meer los, dat het verlies hon derden ke2-en zo groot is geweest. Ik ben bereid de vinder of dief van de portefeuille een halve ton cadeau te doen, wanneer hij inderdaad het win nende lot in zijn bezit heeft. Maar ik ben bang dat het er nooit van zal ko men. Bij de Kongoloterij kun je na melijk de prijs niet laten blokkeT'cn. Iedereen die met het winnende lot aan komt zetten, krijgt het geld mee." I ANDRIESSEN: bezwaren (Van onze correspondent) BONN Minister Biesheuvel heeft goede hoop dat de hatelijke stempel- plicht voor Nederlandse eieren, die in West-Duitsland worden geïmporteerd, zal verdwijnen. Hij heeft gisteren uit gebreid met zijn Westduitse collega Werner Schwartz over een aantal pro blemen van zowel het gemeenschappe lijke E.E.G.- als het bilaterale agrari sche beleid gesproken. Hij vond bij minister Schwartz be grip voor de gevoelens van discrimina- tie, die de Nederlandse eieren-expor teurs bekruipen, wanneer zij hun voor West-Duitsland bestemde eieren moe ten stempelen. LONDEN Premier Wilson van En geland heeft dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld dat hij van premier Tsjoe En-Lai van communistisch China een voorstel voor een topconferentie van alle landen ter bespreking van kern ontwapening heeft ontvingen. De Britse regering zal zich met de bondgenoten van Engeland over het voorstel bera den, aldus Wilson. DETROIT William C. Newberg, vroegere president van de Chrysler Corporation, heeft een proces aange spannen tegen de uitgeverij Curtis we gens smaad. Newberg acht zich bele digd in een artiKel in de Saturday Eve ning Post en eist daai'om twee miljoen dollar van de uitgeverij van dit blad. Curtis. In het bewuste artikel wordt nota genomen van dalende verkoopcij fers tijdens het „regime" van Newberg. (Van onze correspondent) BRUSSEL Frankrijk heeft gisteren tijdens een zitting van de ministerraad van de Euroinarkt nadrukkelijk ver klaard dat het niet wenst te discussië ren over de plannen tot versnelling van de douane-unie zoals voorgesteld door prof. Hallstein in zijn zgn. „initia tief 1964" en door prof. Erhard in het kader van zijn Europese plan zo lang er op agrarisch terrein niet be paalde beslissingen zijn genomen. Laten wij ons dus bepalen tot de strikje toe passing van het verdrag van Rome. al dus de leider van de Franse delegatie, de heer Bougner. Hij zei dit naar aanleiding van een uitvoerige toelichting van de Westduit se minister van buitenlandse zaken, dr. Schroeder, over het plan dat dezer da gen door Bonn aan de vijf partnerlan den is toegezonden. Ofschoon de ge meenschappelijke graanprijs niet werd genoemd, was het duidelijk dat die be doeld wei'd. Algemeen was de mening dat het veel te kort dag was om al op 1 januari van het volgende jaar te kun nen beginnen met de door prof. Hall stein voorgestelde versnellingsproce dure. Italië stelde zelfs voor dat de be sprekingen over allerlei „versnellingen" tot januari of februari van het volgen de jaar zouden worden uitgesteld. Minister- Andriessen verklaarde dat Nederland het plan van prof. Hallstein interessant vindt. Het heeft echter twee ernstige bezwaren daartegen. In de eer ste plaats dat de landbouw daarin op nieuw achterblijft. Terwijl prof. Hall stein op industrieel terrein nauwkeu rig het ritme van de afbraak der res terende barrières in haar intracommu- nitame handelsverkeer had aangegeven, had hij dit bij de landbouw niet gedaan. Nederland meent dat de vorderingen op industrieel terrein en op agrarisch terrein gelijke tred moeten houden. Het tweede Nederlandse bezwaar betrof de KARLSRUHE In Duitse juristen en journalistieke kringen is beroering ontstaan door de ontslagaanvrage van rechter Heinrich Jagusch. Hij vroeg pensionering naar aanleiding van een zeer kritisch artikel inzake de juridi sche achtergronden van de zogenaamde Spiegel-affaire, nog voor het betreffen de proces begonnen is. Tegenover de president van het West duitse bondsgerechtshof heeft Jagusch toegegeven de schrijver te zyn van het opzienbarende artikel. Onder een pseudoniem zette Jagusch van hun verantwoording bewuste uiteen dat er naar zijn mening onvol doende rechtsgronden zijn voor de aan klacht wegens landve2'raad tegen „Der Spiegel". Het proces tegen dit blad, dat in 1962 geheime bijzonderheden over de Westduitse defensie publiceerde, is nog niet begonnen. Het tweede artikel van Jagusch, die aanvankelijk ontkende dat hij de gees telijke vader van de publikatie in „Der Spiegel" was, is nog niet verschenen. Onder de kop „D2-eigt een nieuwe af- faire-Ossietzky". trok hij in het eer ste artikel, ondertekend met „Judex", een parallel met.de Spiegel-affaire. Ja gusch veroordeelde hierin het feit dat D jour nalisten, wanneer zij zich bezighouden met zaken van nationaal belang, voor de Duitse wet op één lijn gesteld kun nen worden met spionnen. Jagusch had in 1962 als president van de strafsenaat voor politieke misdrijven een aandeel in het onderzoek naar de* klacht tegen „Der Spiegel". Met de waarschuwing „Dreigt een nieuwe affaire-Ossietzky?", doelde Ja gusch op de leider van „Die Welt- bühne", die voor de tweede wereldoor log geheimen over de Duitse luchtmacht publiceerde en daarom wegens land verraad werd veroordeeld. voorgestelde verlaging van het buiten tarief. Nederland meent dat men hier mede moet wachten totdat duidelijk is geworden welke resultaten de Kenne- dyronde zal opleveren. Over Oostenrijk kon geen beslissing worden genomen, aangezien het college van permanente vertegenwoordigers nog bezig is met de bestudering van het gehele pro bleem en met de vraag van welke aard de betrekkingen met dit land moeten zijn. Het conjunctuurdebat, dat het laatste punt op de agenda van gisteren vorm de, werd ingeleid door Robert Marjo- lin, die een algemeen beeld gaf van hetgeen in de gemeenschap is bereikt op het gebied van de inflatiebestrijding sedert de Europese commissie in april haar richtlijnen daarvoor gaf. Hij bleek in het algemeen tevreden te zijn. Ten aanzien van Nederland verklaarde hij dat het zich nog steeds in een over gangsfase bevindt en dat het zich nu op consolidatie moet concentreren. (Advertenties) Een overhemd dat alleen maar correct kan zitten, omdat het zich vormt naar elke lichaamsbeweging. Gemaakt van zelf- strijkende Bel-O-fast stretch poplin. Hollenkamp heeft dit ideale overhemd al voor HÉLLEN. EjKl'DHOVfN AOtYerdam BONN/PARIJS t De Westduitse 1,11 nister van buitenlandse zaken, Ku-Uwe von Hassel, is gisteren naar de Verenig de Staten gevlogen voor een officieel bezoek. In New York zal zijn Ameri kaanse ambtgenoot MeNamara hem op wachten. Bij zijn vertrek zei minister Von Hassel, dat West-Duitsland het MLF-project zal blijven steunen, maar zei bij er bij natuurlijk moet er in rust en kalmte over gesproken worden In Parijs gaan geruchten dat de Duit sers wellicht de Amerikanen zullen trachten te bewegen te wachten met on dertekening van het MLF-verdrag tn rui] waarvoor De Gaulle er niet op zou blijven staan dat uiterlijk 15 decpmber overeenstemming over 'de E.EG -land bouwprijzen moet zijn bereikt. Dit zou dan het resultaat zijn van de besprekingen tussen Adenauer en De Gaulle, waarvan eerstgenoemde giste ren bij het naar huis gaan zei: ..Ik ben er zeer voldaan over en de resultaten zullen in de komende maanden tot uiting komen". Inmiddels groeien de moeilijkheden rond de MLF met de dag. Minister Luns verklaarde in Washing ton dat Nederland voorlopig nog geen beslissing zal kunnen nemen. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken heeft te kennen gegeven dat Engeland de zaak rustig wil bestuderen. Evenmin staan België en Italië te trappelen van ongeduld. Grote en kleine series. Korte levertijden. Metaalwaren- en Plastic Industrie HORST (bij Venlo).

de Stem | 1964 | | pagina 1