rk erKe 3en QUO VAD1S GOES? PYJAMA'S IS Gas- en waterleiding onder kanaal door Zuid-Beveland haalt punt Snelle uitspraak over het plan-Snijders is nodig Zeeuwse K.ï.-stieren op fokprestaties getest Techn. School Oostburg sluit geldlening eek cloppenburg ELAND Morgen OCWATER Vandaag Burgemeester rnr. F. Hubcr weet het niet meer Stagnatie Onduidelijk Aanvaring bij Wemeldinge Ledenvergadering van pluimveehouders NCB 18 november in Breda Conferentiedag Reformatie-Rome te Goes Tal van doden door geelzucht in Zuid-Slavië Israël ontvangt Jong Oranje IJshockeyclub 1 ilburg Toernooi voor scholieren Van 6 shilling naar 10 pound In Engeland Uniek besluit van arbiter VIERDAAGSE Apeldoorn en Nijmegen „samen Jtaablaa Slem Lonen en woningbouw Geen eenheidsfront Onderdeel Ver nieuwing Cam. Hageman algemeen kampioen vogelexpositie eelandia 2 bleef met 8O 3. Oostburg 2, dat rela- pieren heeft, hield RCS 2 er de duim (4—3). Bier- p eigen veld een neder, en van hekkesluiter Luo. lat daarmee zijn eerste taalde Vlissingen 4 werk- 4—3 uitslag juist boven )e stand is hier: Zeelan- nge 2 8—13, Oostburg 2 -10, Vogelwaarde 2 87, lissingen 4 86, Middel- iervliet 2 73, Luctor 2 A had Terneuzen 3 geen n. Boys 3 (l6) en toon- 2 zich duidelijk sterker Sluiskil 2 stuurde Steen 2 lag naar huis terug (31) hield zijn comfortabele t 41 van Schoondijke 2 HVV 3—Koewacht 2 liet r verstek gaan. De stand 814, Terneuzen 3 69, —9, HVV 3 5—7, Sluiskil 2 77, Koewacht 2 65, 74, Corn. Boys 3 61, stevigde leider Cortgene merkelijk door concurrent te verslaan (12). Krui- Walcheren 2 tot capitu- Patrijzen 2 moest de vlag answ. Boys 2 (23). Vlis- te door met liefst 61 van te winnen, waardoor de ilgt uitziet: Cortgene 713, 4 710 ,Hansw. Boys 2 ig 75. Kruiningen 2 85, -4, Walcheren 2 6—4, Vlis- Dreischor 2 met 4—0 klop 3 en hield Burgh 2 de iserves onder de duim (0— liep over SVOWK heen vent linea recta op de titel 2 stand: Renesse 2 714, Zierikzee 3 7—6, SVOWK [aire 2 20, Dreischor 2 as A werd Jong Ambon 2 ke 3 verpletterd (180). dat met 'l3 van Zee- blijft goed volgen. Schoon den moeite met Domburg Retranchement 2 bedwong -3). Walcheren 3 liet zich men 2 de winst ontfutselen ind is als volgt: IJzendijke dplaat 2 713, Domburg 2 men 2 68, Schoondijke 3 ia 3 86, Retranchement 2 mbon 2 53, Walcheren 3 2 8—1. t Lewed. Boys 2 onverdro- t het boeken van overwin- istte het ditmaal tegen Luc- jk heel wat moeite (10). 't 5 raakte achterop, door Robur 2 te verliezen. RCS 3 ïerste punten binnen door r de duim te houden (30). dskerke kwam als gevolg :ege op Kruiningen 3 op de getuige de stand: Lweed. 's-Heer Arendskerke 8—9, Zeeland Sport 5 78, Luc- Lruiningen 3 64. Kwaden- RCS 3 82, Robur 3 40, das C kwam Axel 3 tegen tot dubbele cijfers (10—0). leef echter op gelijke hoog- moeite de Ria 2-hindernis (45). Hontenisse 3 haalde de winst weg (1—6) en liet Graauw 2 nog op zijn wachten (34). De stand xel 3 714.. Breskens 3 7 2 610, Hontenisse 3 87r 6. Clinge 3 8—6. Ria 2 6—5, 3 74, IJzendijke 3 62, 0. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 Max Planck-instituut voor een internationale autoriteit ogie, heeft een eenvoudig de spierkracht te bevorde- resultaat. Het verhoogt de n, maar hart noch bloedsom- in tegenstelling met de all ^cht kan al met één enkele ag van één tot twee secon- g sterker wil worden heeft van vijf seconden nodig. behaald bij gedeeltelijk ideren of kinderen, die ver en hadden tengevolge van edlegerigheid. Men kon in 52 spiergroepen van derge- n van 24 tot 60 procent tot n gezonde spieren brengen, czondc kinderen is deze zeer goed en een welkome p de schoolgymnastiek. ingsmethode is vooral ook len voor volwassenen, die leven leiden en niet te dv automobilisten, die lang tuur zitten. oensdag 11 november gelden d de volgende hoogwater isweert 6.59 en 19.34; Ter en 19.02; Vlissingen 5.59 en 4dinge 7.31 en 19.56 uur. ur n los te lopen, a.l. Een verrukkelijke idiote, N ir Madame Butterfly a 19.30 uur Le Misanthrope wburg 20 uur De held van (Van onze verslaggever) GOES „Wij zullen in Goes heel gauw concreet moeten weten op welke steun wij kunnen reke nen". Dit zegt burgemeester mr. F. Huber van Goes naar aanleiding van het industriespreidingsdebat in de Tweede Kamer van vorige week Staatssecretaris Bakker heeft toen o.m. gezegd, dat Goes als toekom stige secundaire kern over primai re faciliteiten zal kunnen beschik ken wanneer zich voor Goes een groot bedrijf zal aanmelden. „Wat is een groot bedrijf? En hoe kan ik een groot bedrijf aantrekken als ik niets te bieden heb? Als er nu een echt groot bedrijf naar Goes zou willen komen dat aan water cn aan het spoor wil zit ten, dan moet ik nee zeggen. Dan moet het verwezen worden naar een andere provincie". Aldus mr. Huber. Goes moet nee zeggen omdat dc be staande industrieterreinen zo goed als volgeboekt zijn. Goes zal nee moeten zeggen omdat de vaarweg naar het noor den sterk verouderd is en hopeloos ach ter raakt bij de ontwikkeling in de bin nenvaart. Burgemeester Huber hoopt daarom gauw een concreet antwoord te krijgen op een actuele zaak t.w. het plan-Snij ders. Dit plan, opgesteld door de direc teur van de Amsterdamse havenbedrij ven, geeft de mogelijkheden van een in dustriële ontwikkeling in Goes en om geving aan. Het plan voorziet in de aan leg van 97.2 ha „nat" industrieterrein aan een verbeterde vaarweg naar het noor den en 26.4 ha „droog" industrieterrein elders in de gemeente. Het plan-Snijders zal in de raadsvergadering van 18 no vember a.s. worden behandeld. Indien het wordt aangenomen (tijdens voorbe sprekingen toonde de raad zich enthou siast) zal het gemeentebestuur hierover contacten leggen met omliggende ge meenten en nagaan in hoeverre de in het plan noodzakelijk geachte infrastruc tuurwerken voor subsidiëring en reali sering vatbaar zijn. In dit verband is burgemeester mr. F. Huber niet gerust op wat staatssecretaris Bakker vorige week in de Tweede Ka mer heeft gezegd. Primaire faciliteiten voor grote be drijven, zo is gezegd. Wat burgemeester Huber voor Goes belangrijker vindt zijn primaire faciliteiten voor verbetering van de infra-structuur. Zonder een ver beterde infra-structuur zullen grote be drijven. die over vaarwater en een spoor lijn willen beschikken zich niet in Goes willen vestigen. flinke industriegebieden vlak bij elkaar niet mogelijk maken. Burgemeester Hu ber vindt het onjuist dat alleen wordt uitgegaan van de bestaande arbeidsmarkt. „We moeten de Randstad toch ontlas ten. Dat geldt niet alleen voor de indu strieën maar ook voor de bewoners van de Randstad. De AKF heeft toch ook 50 tot 60 gezinnen uit Den Haag naar Zee land meegenomen? We zouden, als we meer huizen hadden, nog veel meer men sen uit de Randstad kunnen krijgen". Wat de burgemeester van Goes niet kan rijmen is dat iets (Goes) wat flink in ontwikkeling is, wordt afgebroken, terwijl alles gezet wordt op iets (het Sloe), dat nog helemaal moet worden Opgebouwd. „De staatssecretaris had het net andersom moeten doen: Goes ge woon primaire kern laten en van het Zuid-Sloe een secundaire kern maken met primaire faciliteiten voor vestiging. Want het gaat bij die primaire facili teiten toch vooral om de infra-structuur Het Sloe heeft die infra-structuur voor een belanrijk deel al: Goes nog niet. c Mr. Huber ziet het er van komen dal. zoals de staatssecretaris het wil, de industriële ontwikkeling van Mid den-Zeeland ernstig zal stagneren. „Het begint nu met de vestiging van nieuwe industrieën echt lekker te lopen. Naarmate de bouw van de Oosterscheldebrug vordert zal de ani mo voor Goes in versneld tempo groter worden. Men kan de prachtige ligging van Goes nu eenmaal niet loochenen. Dat is het eerste waar de industriëlen op af komen. Ik zou het erg vinden om straks nee te moeten zeggen tegen die industriëlen. Zij moeten keus heb ben wanneer zij naar Zeeland willen komen. Keuze tussen „nat" en „droog" industrieterrein. En niet alleen de keus tussen Terneuzen en het Sloe." De burgemeester van Goes vindt dat het antwoord van de staatssecretaris op de gegite kritiek de zaak voor Goes on duidelijk heeft gemaakt. „Waar zijn wij nu eigenlijk aan toe? Waarop moeten we koersen?" Burgemeester Huber is van mening, dat de problemen in de Kamer niet juist zijn gesteld. Staatssecretaris Bakker heeft gezegd, dat het bij de vaststelling van primaire kernen in Zeeland ging om een doelbewuste keuze tussen het Zuid- Sloe en Goes. Zoals vanuit Zeeland van het begin af aan is betoogd zou het Zuid- Sloe alleen bestemd zijn voor grote in dustrieën, die per se aan diep vaarwater willen zitten. Goes is altijd als een aan vulling op het Zuid-Sloeplan beschouwd. En nu komt de staatssecretaris ineens met de mededeling, dat in het Sloe ook plaats is voor „droge" industrie. Verder zou de arbeidsmarkt in Mid den-Zeeland de ontwikkeling van twee Gisteravond vond in de monding van de buitenhaven te Wemeldinge een aan varing plaats tussen het Nederlandse motorschip Johan Alexander en het Belgische motorschip Armand. Het 500 ton metende, met ijzererts geladen Bel gische schip was op weg van Antwer pen naar Duitsland. Juist toen het de haven verliet, kwam vanaf de Ooster- schelde de 350 ton metende Johan- Alexander, die met gerst was geladen de haven binnen varen. Bij de aanva ring kreeg alleen de Johan Alexander averij, maar kon na onderzoek de reis voortzetten. BREDA. De pluimveelioudersbond van de N.C.B. kring Breda houdt woens dag 18 november in hotel Cosmopolitie alhier een algemene ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. een bespre king van de pluimveedagen, het winter- programma en de pluimveevoorlichtings- actie. Voorts zal de heer Naalden spre ken over „De noodzaak van een vak technische organisatie ten bate van de pluimveehouderij". Dijck 19.30 uur El Cld Parochieavond wburg 20 uur Madame fans T 0 uur GOES Onder auspiciën van de pro vinciale commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in Zeeland zijn te Middelburg, Axel en Kerkwerve keurin gen op afstammelingen van een drietal Zeeuwse K.I.-stieren gehouden. Hiervoor waren van elke stier een groep nakome- 'ingen bijeen gebracht uit een van te voren bepaalde leeftijdsvolgorde. De aanwezige afstammelingen waren dus niet, zoals gebruikelijk bij fokveedagen cn tentoonstellingen, vooraf uitgezocht °iaar vormden een „ongeselecteerd mon ster", De keuringen, die door de provinciale keuringscommissie onder regie van ftijksveeteeltconsulent ir. W. L. Hann- sen werden uitgevoerd, hadden een vlot verloop, terwijl ook de belangstelling, vooral van fokkerszijde, voor dit ex- terieurverervingsonderzoek, bevredigde. Van de stier Rudolf Siccama, in ei gendom van de k.i.-vereniging oost- ^eeuwsch-Vlaanderen betrof het een weede onderzoek bij melkgevende die ren van tweeëneenhalf tot viereneen- n Jaar* Deze nakomelingen die op de -uuboishoeve" Van de heer W. L den namer te Axel grotendeels en op het edrijf van de heer K A. van Lange 'aad te Kerkwerve voor een kleiner aoei werden getoond, gaven blijk van n goede nafok. Als een uniforme groep typische, behangen ietr kleine Koeien, werd de getoonde collectie om schreven. Bij de onderdelenwaardering ormden vooral de uiervorm ribwel- ving. maatverhoudingen in het' kruis en te geslotenheid in de voorhand de plus- junten De stand en de sterkte van het eenwerk werd iets lager aangeslagen. vni„2 toelichting die na elke keuring de ??reoiX-Grï ?!adviseerd in verband met e strekkigheid van de stier zelf en het- Mr. F. HUBER (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De vereniging „Ambacht school voor Oostburg en Omstreken" heeft tijdens een algemene ledenverga dering besloten om bij de Bank van Nederlandse Gemeenten een lening aan te gaan van 258.000 gulden. Het geld is nodig bij de verdere nieuw bouw en de verbouwing van het huidige complex. Zoals al uitvoerig is bericht krijgt de technische school moderne prak tijk- en theorievleugels. Na de nieuw bouw zal begonnen worden met de mo dernisering van het huidige gebouw. Dc totale kosten zijn ongeveer 1,8 miljoen gulden. UTRECHT. Op woensdag 18 novem ber wordt in de Oosterkerk te Goes een conferentiedag gehouden voor kerkera den en gemeenten van dc gereformeerde kerken in Zeeland. Op die bijeenkomst, die om 10.15 uur begint, zal onder auspi ciën van het deputaatschap „Reformatie- Rome" voorlichting worden gegeven over de nieuwe ontwikkeling in de rooms- katholieke kerk. De Zeeuwse conferentiedag is er een uit een reeks provinciale dagen, die in de noordelijke en oostelijke provincies al zijn gehouden. Op de Zeeuwse dag zijn inleider prof. dr. G. E. Meuleman, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en de heer L. A. Hartman, di recteur van de Gereformeerde Stichting voor maatschappelijk werk in Zeeland. Deze laatste zal spreken over de socio logische verhoudingen tussen rooms-ka- tholieken en protestanten in de provincie Zeeland. BELGRADO In het zuidelijke deel van de republiek Bosnië zijn tijdens de afgelopen vier dagen 58 mensen het slachtoffer geworden van een geel zuchtepidemie. De haard van de epidemie is de stad Bihac in het zuidwesten van Bosnië. Tot nog toe zijn daar 3.650 gevallen van de ziekte geconstateerd. Vaccin en medisch personeel wordt in aller ijl vanuit Belgrado en de Bos nische hoofdstad Sarajevo naar de plaats des onheils gedirigeerd. DEN HAAG Op 27 januari zal het elftal van Jong Oranje in Tel Aviv een oefenwedstrijd spelen tegen het natio na le team van Israël. Deze wedstrijd is tot stand gekomen naar aanleiding van een verzoek van de Israëlitische voetbalbond. (Advertentie) alléén woensdag zolang de voorraad strekt: voor jongens van 4-16 jaar Welterusten-mode in sterke keperflanel, die was- en kleur echt is. Fleurig streepdessin in vele frisse kleuren. speciale J.M. prijs leeftijd 4 jaar K75 vanityvoor O kleine stijging per maat, bijv. 8 jaar van voor 6.75 16 jaar vanjt^iTwor 8.75 en een leuk speldje Geen gelegenheid om zelf te 23g44 I Bel, bestel, p8.c bezorgt t thuis. tei. Tilburg De Tilburgse IJssportclub (TIJSC) speelt zaterdagavond in eigen home tegen Krefeld (Did). De opstel ling van het Tilburgse team is als volgt: doel: v. Rijswijk; le achterhoede: Kre- mers, Leijnen; 2de achterhoede: Ver hoeven, J. Herygers; le voorhoede: Si mons, Gmünder, Mac Donald; 2de voor hoede: v.d. Ven. v.d. Heuvel, A. Herij- gers; 3de voorhoede: v. Morkhoven, Bruers, Brouwers. TYSC is in samenwerking met de com missie, die regelmatig voor de school jeugd in de vakantie wedstrijden van allerlei aard organiseert, tot een geluk kig initiatief gekomen. In de kerstvakan tie wordt op de Tilburgse kunstijsbaan op 30 en 31 december een ijshockey- toernooi georganiseerd, dat is openge steld voor teams van scholen boven het lagere schoolmilieu. De jeugd behoeft alleen schaatsen mee te brengen; voor de verdere uitrusting zorgt TYSC. Voor de leerlingen van de lagere scho len worden op 28 en 29 december wed strijden op de schaats georganiseerd. Een estafette voor viermans-ploegen er een afvalwedstriid LONDEN Fred Shaw is wakker geworden in een luxueuze hotel kamer, waarvoor 10 pond (f 100) per nacht betaald moet worden. Gewoonlijk placht hij te slapen in een klein kamertje in zijn kosthuis voor 6 shilling per nacht. Alles veranderde voor de 59-jarige vrijgezel, die het meeste in zijn leven verdiend heeft als toilet oppasser in de Londense dieren tuin. Toen hij van zijn werk in zijn kosthuis kwam, kreeg hij de mede deling dat hij 23.000 pond gewon nen had in de Engelse voetbalpool, waaraan miljoenen Britten mee doen in de hoop eens de slag van hun leven te slaan en de prijs in de wacht te slepen. Toen Fred dit hoorde verhuisde hij onmiddellijk naar een hotel waar hij vroeger tevergeefs om een baantje gesmeekt had. „Dit is eenvoudig wonderbaarlijk," zei hij, „ik ben altijd zo alleen geweest. Ik heb veel kennissen, maar geen echte vriend." Op de vraag wat hij met het geld wilde gaan doen antwoordde hij, dat hij een reis in het Middel landse-Zee gebied wilde maken, zijn zuster een bedrag zou geven en een voortand zou kopen. „Ik ver loor die tand een tijdje geleden," zei hij. „Ik ben het beu het tande loze monster te zijn." Het kampioenschap van het gewest Brabant—Zeeland in de vijfde klasse van de spelsoort libre wordt op 14 en 15 november in het clublokaal van de bil jartvereniging KOT uit Elshout ver speeld. De deelnemers, die zich plaatsten door districtskampioen te worden zijn: H. Jacobs, Venray, A. Lambregts, Etten, C. Kommer, Dreischor, J. Nuyten, Bergen op Zoom, H. van Melis, Helmond, H. van Dungen 's Bosch, A. Biemans. Kaatsheu vel, C. Herman, Waalwijk, De openings partijen op 14 november werden als volgt geformeerd: van Dungen-Herman, Van Melis-Nuyten, Lambregts-Jacobs, Bie- mans-Kommer. LONDEN Ken Stokcs, arbiter bij de ontmoeting Everton-Leeds United, werd op slag de meestbesproken persoon in dc Engelse voetbalwereld. De wedstrijd was 37 minuten oud toen hij de ontmoeting staakte en de spelers terugstuurde naai de kleedkamers. De bijzonder onvrien delijke sfeer was oorzaak van Stokes' beslissing, die uniek is voor het Engelse league-voetbal. Na de 22 spelers er in duidelijke taal op gewezen te hebben dat verdere incidenten verstrekkende gevol gen zouden hebben, liet Ken Stokes het spel hervatten. Tevorén had de resolute arbiter Al Brown, linksback van Everton en Schots international, van het veld gezon den. Everton. dat op het moment waarop de ontmoeting werd onderbroken ook nog zijn rechtsbuiten Derek Temple door een blessure kwijtraakte, moest 52 minuten met slechts negen man spelen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De bekende internatio nale vierdaagse afstandmarsen te Nijme gen zullen in 1965 andermaal in de laat ste week van juli worden gehouden. Van 27 t.m. 30 juli zal de Karelstad opnieuw het trefpunt zijn voor de sportieve wan delaars uit alle delen van de wereld. De zeer enthousiaste vierdaagse-deelnemers kondigden hun deelname vo:r het ko mend jaar reeds aan. Ofschoon de Kon. Ned. Bondn Voor Lichamelijke Opvoe ding de data voor de Nijmeegse vierdaag se reeds eerder vaststelde, blijkt thans ook de Ned. Wandelsportbond de vier daagse van Apeldoorn op hetzelfde tijd stip te gaan organiseren. Het afgelopen jaar vond het sportgebeuren in Apel doorn precies een week later plaats dan het Nijmeegse wandelfeest. Op de foto een beeld van de werkzaamheden bij het leggen van de buisleidingen. F)e regering is te hulp geroepen om het vastgelopen loonberaad weel vlot te krijgen. De stand van zaken is zó, dat dé werkgevers drie procent het maximum vinden voor het komen de jaar en dat de werknemers alleen maar zeggen: Daar kunnen wij niet mee uit de voeten. Wel hebben ze la ten weten, dat de gedifferentieerde loonvorming bedrijfstaksgewijs en zelfs ondernemingsgewijs uitbreiding moet krijgen. Daarvoor nu zijn de werkge vers beducht, omdat een forse verho ging op een bepaald punt als een mag neet werkt en ook een verhoging for ceert in bedrijven, die het niet dragen kunnen, tenzij de strakke reglemen tering van de prijzen wordt losgelaten. De werknemers zien in, dat een loonsverhoging uitgaand boven de pro- duktiestijging het herstel van onze be talingsbalans in 1965 niet kan bren gen. Dat heeft ook zo'n haast niet, me nen ze. Op dit punt echter heeft mi nister Bogaers. eens wetenschappelijk adviseur van de katholieke arbeiders beweging, de vinger waarschuwend opgestoken. Denk erom, zei hij in Hel mond, als wij volgend jaar niet streven naar herstel van diverse evenwichten, dan gaat het geld ontbreken om de uitbreiding van de woningbouw te be talen. „Het veilig stellen van de finan ciering voor deze uitbreiding van de bouwnijverheid moet een van de cen trale punten zijn bij de belangrijke beslissingen, die thans op sociaal-eco nomisch terrein moeten worden ge nomen". Van werknemerskant is nu weer ge repliceerd: Maar laat dan de belasting verlaging liggen. Hierbij kan aangete kend worden, dat dit ook oorspronke lijk het plan van de regering was. Doch er is toen van andere kant betoogd, dat hier eigenlijk geen sprake is van echte verlaging, maar van een neutralisering van het progressie-effect, dat vooral de middengroepen zo zwaar treft. De regering heeft trouwens nog steeds geen definitieve toezegging gedaan ten aanzien van die verlaging. Het ge sprek, dat deze week plaatsvindt, zal in ieder geval niet tot louter de lonen beperkt kunnen blijven. En de ophef fing van de woningnood, die ons allen zo zeer ter harte gaat, zal daarbij zwaar moeten wegen. Cen breed front van gegadigden voor zendtijd buiten de omroepvereni gingen valt niet te formeren. De OTEM wil niet in zee gaan met de REM. Het Genootschap voor Reclame is helemaal geen gegadigde. Blijven dus de OTEM en de Stichting Televisie Nederland. Die kunnen bij elkaar komen. De REM wil op het land vaste voet krijgen als TROS. Het werft sympathisanten, maar die hoeven voorlopig niets te betalen. Op die manier kan men gemakkelijk een hele menigte verzamelen onder de leuzen .neutraal" en „onafhankelijk". Tegelijkertijd blaast het weekblad Televizier verzamelen met de slogan: „Een universeel Nederlandse omroep naast de zuilen". Dit zijn allemaal bui gingen voor het getalscriterium, dat echter in de ban was gedaan, toen het ontwerp-Höppener opzij was gescho ven. De VARA heeft daarin aanleiding gezien om te verklaren: Komen jullie maar op met verzoeken om zendtijd, al.c je maar met dezelfde maat wil gemeten worden als de „zuilen", m.a.w. als je ook maar grote, betalende ledentallen kunt vertonen. De regering moet het onderhand gaan duizelen. De begrippen „open", „onaf hankelijk", „nationaal", „universeel' worden zo door elkaar geklutst, dat er beslist geen omelet van te bakken is. Het departement moet nu maar zelf standig een ontwerp uitdokteren, waar bij de belangen van de dagbladpers ze ker niet in de hoek mogen worden ge zet. ADSON GERRIT WOUTER geen bij de nafok tot uiting komt, te letten op ontwikkelde dieren, bij 'ge bruik van deze stier Van de bij de gezamenlijke k.i.-ver- enigingen in Zeeland in bezit zijnde stier Amarilla Gretha's A.K.A. 2, wer den te Middelburg in „De Hof van Tange" een vijftigtal nakomelingen va riërend in leeftijd van anderhalf tot twee jaar, gepresenteerd. De reeds be staande indruk van de nalatenschap van deze stier „edel maar iets weinig mas saal", was vrijwel overeenkomstig de verwachtingen. Bij de omschrijving van het algemeen voorkomen werd de uni formiteit van het geheel op de voor grond geplaatst. Het type van de vaar zen werd behoorlijk goed bevonden en vooral ook de uieraanleg. terwijl de ruimte in de dieren en de bespiering van de rug punten vormden die men graag iets beter had gezien. De bijeengebrachte nakomelingen op het bedrijf van de heer Van Lange- raad te Kerkwerve van de stier Adson Gerrit Wouter die in eigendom is van de k.i.-vereniging Schouwen-Duiveland, vertoonden meer forsheid. De jury om schreef deze groep anderhalf tot twee jarige dochters als wat onregelmatig, gevulde, overwegend goed ontwikkelde dieren met wat weinig type en fijnheid. Ten aanzien van de aanleg voor melk- rijkheid bij deze dochtergroep, was de jury even minder positief. Bij de onder- delenbeoordeling werd gewezen op de over het algemeen voorkomende goed gewelfde, bespierde middenhand. De voorhand daarentegen werd overwegend iets zwaar en bij verschillende dieren zelfs wat stug bevonden. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het Kanaal door Zuid Beveland bij Hansweert heeft men gisteren twee zinkers aange bracht op een diepte van drie me ter onder de bodem van het ka naal. Gisterochtend werd een zin ker van 300 mm gelegd voor de Gasunie. In de middaguren was de 700 mm dikke zinker van de N.V. Waterleidingsmaatschappij Zuid-Beveland aan de beurt. Bei de met water gevuld naar beneden gebracht. Een maal goed op hun plaats werd het water uit de leidingen geperst. Voor de gas leiding was hiervoor een lucht druk nodig van 65 atmosfeer en voor de waterleidingsbuis een druk van 15 atmosfeer. De hoogte van deze druk is namelijk afhan kelijk van de bedrijfsdruk, die er in de toekomst zal ontstaan. Voor het leggen van deze twee buizen, die beide 108 met-er lang zijn, heeft men een voorbereidingstijd nodig gehad van drie maanden. Nog twee maanden zal men nodig hebben voor de afwer king. De damplanken zullen nog met stoomhamers verwijderd moeten wor den en de gegraven geul zal moeten worden gedicht tot het theoretisch pro fiel. In verband met dit theoretische profiel moesten de zinkers 'n meter dieper ge legd worden dan normaal. Normaal is het nl. dat zinkers slechts twee me ter onder de bodem van een kanaal of rivier worden gelegd. In verband met een eventuele vergroting van de sluis te Hansweert moest men echter reke ning houden met het bodemprofiel, zoals dat er in de toekomst uit kan gaan zien. De gehele werkzaamheden worden uit gevoerd onder de directie van de wa terleidingsmaatschappij. Het betreft hier slechts een onderdeel van het in 1962 opgestelde plan om van Brabant (Ossendrecht en Huybergen) een nieu we leiding te leggen naar Goes. Deze nieuwe leiding is noodzakelijk, omdat in de toekomst de huidige tran sportcapaciteit van water vanuit Bra bant naar Goes onvoldoende zal blijken te zijn. Momenteel ligt het maximale verbruik van één dag op 900 kubieke meter water per uur. Voor 1980 ver wacht men dat dit cijfer 2000 zal zijn. Vanwege deze door o.m. grotere in dustrialisatie, hogere vlucht van de re creatie en de steeds toenemende wel vaart, te verwachten sterke stijging van het waterverbruik is de waterlei dingsmaatschappij Zuid-Beveland N.V. zich genoodzaakt gaan voelen om te zor gen dat de transportcapaciteit en de produktiecapaciteit van water opge voerd zielen worden. Daarom is door deze N.V. ook een voor lopig programma opgesteld dat loopt tot 1969. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op 20 miljoen gulden. Als eerste object op het voorlopige pro gramma staat dus de nieuwe transport leiding van Brabant naar Goes. Dit plan kent verschillende fasen. Het eerste ge deelte van de leiding, nl. tussen Krui ningen en het kanaal (15 km), is reeds gereed gekomen. De leiding van het kanaal tot Kapelle (7 km) is zo goed als klaar.Het derde gedeelte, nl. bij Ril- land-Bath (5 km), wordt binnenkort aanbesteed en zal medio 1965 gereed ko men. In aansluiting op dit gedeelte zal het traject bij Krabbendijke (5 km) on der handen worden genomen. Een ander object, dat op het voorlopige programma is opgenomen betreft het piir>io<r<vpn van „pn f.rf>*ispo**tIeiding van af Ossendrecht naar de Westerschelde, Ov.uoi.iu voor het te veren van water aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan dit plan is ook verbonden het aanleggen van een transportleiding van noord-west-Bra bant naar Huvbergen. Het is de bedoe ling dat dit plan half 1965 gerealiseerd zal zijn. Hiernaast is bij het waterleidingbe drijf ook een plan in voorbereiding om in het komende jaar een transportlei ding te leggen vanaf Goes naar Walche ren. Deze leiding, die 15 km lang zal worden, gaat volgens de plannen door het Sloe. Op het voorlopig programma komt ook nog voor een aanpassing van de technische inrichting van de waterlei ding op Noord-Beveland. Dit is vooral noodzakelijk geworden omdat door de steeds belangrijker wordende recreatie in dit gebied het waterverbruik, vooral in de vakantiemaanden enorm is ge stegen. En deze recreatie zal nog be langrijker worden. Voor 1980 verwacht men op Noord-Beveland 40.000 perso nen (normale bevolking 7000) in de zo mer van water te zullen moeten voor zien. Thans doen zich in de vakantie maanden al moeilijkheden voor. Voor 1969 wil de Waterleidingmaat schappij Zuid-Beveland N.V. eveneens een vernieuwing annex uitbreiding van het bestaande waterdistributienet tot stand hebben gebracht. Het huidige net van leidingen op Zuid-Beveland dateert nog van 1910. Om voor een grotere waterproduktie te kunnen zorgen zal in 1967 te Huy bergen een nieuw pompstation worden gebouwd. Het leggen van de zinker geschiedde gisteren onder buitengewoon goede om standigheden. Men geraakte zelfs twee uur voor op het tijdschema. De werkzaamheden betekenen voor de waterleidingsmij. weer een stapje verder in het kader van het streven om het waterverbruik in de toekomst op te kunnen vangen. Dat de zinker van de waterleiding tegelijk met die van de Gasunie wordt gelegd heeft een economische oorzaak. In de toekomst zal de Gasunie n.l. voor de distributie van het aardgas toch een leiding onder het Kanaal door moeten leggen. Dat het nu kon geschieden te gelijk met de werkzaamheden van de waterleidingsmij. maakte het project belangrijk minder kostbaar. levi: Stijlvol, de mogelijkheden van de te- isie artistiek volkomen bezittend, al dus kan men de herdenkingsbijeenkomst samenvatten, die de NCRV gisteravond belegde in de Eusebiuskerk te Arnhem ter gelegenheid van het veertigjarig be staan. Uitgaande van de moderne com municatiemiddelen met als thema de wereldbroederschap ontwikkelde zich als het ware in deze kerk een volkomen eigentijdse liturgie, waarvan film en ballet, maar ook samenzang, orgel en ko permuziek en lezing van de schrift de elementen vormden. Dat alles was sa mengevoegd tot een indrukwekkend ge heel, waarin een gelukkige en soms ont roerde mr. Roosjen, voorzitter van de NCRV het herdenkingswoord sprak. J. M. CLINGE Bij gelegenheid van het 12,5-jarig bestaan van de vogelvereni ging „De Vlaamse Gaai" werd er een tentoonstelling georganiseerd in de zaal St.-Cecilia bij L de Vylder De zaal was op een unieke wijze versierd on der leiding van A. Verschueren. Door de liefhebbers was een groot aantal vo gels ingebracht zoals kanaries, grote en kleine tropische vogels, fazanten ha nen, duiven en sierduiven. Vele belang stellenden bezochten deze tentoonstel ling. De vogels werden gekeurd door twee keurmeesters van de Nederlandse bond van Vogelliefhebbers, n.l. de heren J. Campfens uit Oostburg en A. van Bim- mel uit Roosendaal. Zij wezen de Chi nese dwergkwartel van de heer Cam. Hageman als algemeen kampioen van deze tentoonstelling aan. Deze kwartel behaalde in totaal 90 punten. In de open klas werd L. van Vliembergen kam pioen met een zalmkanarie. Verder wer den eerste prijzen behaald door: W. Bracke, Nieuw-Namen, Alb. van der Ke len, Clinge, J. de Cock, Clinge Cam. Hageman, Clinge. Alb. van Poéle St.- Jansteen P de Block De Klinge (B), P Kint Clinge, L. van Vliembergen, Graauw. De prijsuitreiking zal op een later tijdstip plaatshebben.

de Stem | 1964 | | pagina 3