Zeeuwsch-Vlaanderen „Adam en Eva" scheiden van tafel en bed om sterke Methode spieren te krijgen QUO Walcheren ZUID-BEVELAND Raad Aardenburg keurde begroting 1965 goed Retranchement haalt het eerste winstpunt Snelle ui plan-Sni Zeeuwse fokpres! ZangverenigingHosanna gaf jubileumconcert VLISSINGEN AXEL GOES HULST RKHAV-atleten weer uitstekend OOSTBURG Zeeuwen in turnfinale ZONDER GEBRUIK LICHAAMSKRACHT: NIEUW NEDERLANDS CABARET OP KOMST DAGELIJKSE OEFENINGEN VAN LUTTELE SECONDEN B. en w. wensen deelname in Zegam H.V.V. '24-junioren vierden feest KNVB AFDELING ZEELAND Dagblad De Stem 4mbiticuse plannen van echtpaar Koster Methode Spannen HOOGWATER Vandaag Morgen Burgemees Ondui DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 3 =71 „Rembrandt" te water Donderdag zal bij de N.V. Kon. Mij. ,,de Schelde" te Vlissiiigen gaf in het „Scheldekwar- uit een serie van vier, te water worden gelaten. De doop van het schip, dat de naam van de Nederlandse schilder Rembrandt" krijgt, zal worden ver richt door Mevrouw I. L. Tougarinow, echtgenote van de Russische ambassa deur in ons land. Schelde Montage De personeelsver eniging van „Schelde Montage Bedrijf" te Vlissingen gaf in het „Schelde kwar tier" voor haar leden en genodigden een toneelavond. Na een openingswoord door de voorzitter de heer J. A. Ver steeg, werd onder regie van de heer R. Verhagen de thriller in drie bedrij ven door R. Feenstra „Pimmetje" op gevoerd. Visaanvoer In de week van 2 tot en met 7 november werden aan de mijn te Vissingen de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 8469 kg garnalen, 354 kg. bot, 366 kg. schar, 962 kg. schol, 695 kg wijting, 15 kg tong, 1 kg tar bot, 720 kg. kabeljauw, 16 kg. sardijn en 10 kg. rog. Oriëntatietocht. Een oriëntatietocht werd verreden voor personenauto's. De organisatie was in handen van de MACA, De start was van de Fordgarage. In de „Stadsherberg" werden de prijzen be kend gemaakt. 1 H. J. Houg, Terneuzen, 2 Van Tigge- len, IJzendijke, 3 A. van Dijck, Terneu zen, 4 G. Mol, Zaamslag, 5 W.^Nieuwelink, Terneuzen, 6 A. van Esbroehu Axel, 7 P. Buyze, Terneuzen, 8 P. v. d. Velde, Sluis kil, 9 Tichelman, Terneuzen, 10 U. de Boitselier, Sluiskil, 11 J. Dees, Zaamslag, 12 K. de Rooy, Sluiskil, 13 A. de Kraker, St. Philipsland, 14 L. Houg, Zaamslag, 15 R. van Hecke, Eindhoven, 16 F. Wisse, Terneuzen. Botsing. In de Kerkdreef had een botsing plaats tussen een personenauto en een bromfiets. Beide reden in dezelf de richting. De auto bestuurd door de heer C. P. uit Hontenisse stopte plotse ling met het gevolg dat de bromfiets door G. van D. uit Axel de auto van achter aanreed. De bromfiets werd aanzienlijk beschadigd. B. en w. adviseren de raadsleden, die op woensdag 18 november in openbare vergadering bijeenkomen, te besluiten tot oprichting van de N.V. Zegam te Mid delburg en in het maatschappelijk kapi taal van deze N.V. deel te nemen voor een bedrag van f 70.000.In beginsel is thans reeds overeenstemming bereikt tussen de dagelijkse besturen van de provincie Zeeland, en de gemeenten Goes, Axel en Zierikzee, over de oprichting van de Zeeuwse Gasmaatschappij, die ten doel zal hebben de gehele provincie van aardgas te voorzien. Het maatschappe lijk kapitaal van deze n.v. zal bij de op richting f 1.000.000 bedragen. De verde ling van de aandelen zal steeds zodanig zijn dat 35 pet. in handen van de prov. is en 65 pet. in handen van de deelnemende gemeenten. Wanneer de N.V. Zegam een maal een feit zal zijn, wordt de N.V. Maatschappij tot Gasvoorziening Mid den-Zeeland ontbonden. De gemeente Goes zal dan het door haar ingebrachte kapitaal van f 100.000 en een bedrag van f 150.000,f 200.000.uit het fonds voor diverse belangen uitgekeerd krijgen. Hansweert Parocliïeavond Morgenavond om half acht zal er in de zaal Thalia" van de heer Breijaert een parochieavond ge houden worden. Feestavond In het café ,,De Har monie" van de heer A. Brandenburg werd een feestavond gehouden voor de leden van de biljartvereniging O.K.G. Aan deze feestavond was een warme maaltijd verbonden. ïnter-Scaldes In de zaal „Zeelan- dia" te Hansweert werd door de amb- tenarenpersoneelsvereniging „Inter Scal- des" een feestavond gehouden waarvoor de belangstelling bijzonder groot was. Medewerking werd verleend door het cabaret-variété „Stichts". Ovezande Schieting. De handboogvereniging „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk hield haar schieting op de liggende wip bij de Wed. C. Verbeek. Aanwezig waren 61 schutters van 13 verschillende verenigingen. Hoofdvogel, J. de Beste, van Edele- Handboog te Oudelande; 1ste Zijvogel, C, v. d. Guchte, van Spes-Nostra te Ove zande. 2de Zijvogel, A. Martens, van Vios te 's-Heerenhoek bij loting. 1ste Bo- venkal, A. Martens, van Vios, 's-Heeren- hoek. 2e Bovenkal, E. Hofman, van Zee- landia te Ovezande. 1ste Onderkal, J. Rijk, van Willem-Teil te Ovezande bij loting. 2de Onderkal, J. de Beste, van Edele-Handboog te Oudelande bij loting, lste Klep, C. D. Raas, van Willem-Teil, te Ovezande. 2de Klep, G. Geense, van Edele-Handboog te Oudelande. 3de Klep, H. Koens, van Spes-Nostra te Ovezande. Meeste kleine vogels: F. Koens, van Spes-Nostra te Ovezande 6 stuks. Oudelande Schieting. De handboogvereniging „Edele-Handboog" hield haar schieting op de liggende wip bij de heer J. de Rijke. Aanwezig waren 44 schutters van 14 verschillende verenigingen. Hoofd vogel, niet afgeschoten, lste Zijvogel, C. v. d. Guchte, van Spes-Nostra te Ove zande. 2e Zijvogel, P. Timmerman, van Vrije-Schutters te 's-Heerenhoek. lste Bovenkal, Job. Koens, van Victoria te Kwadendamme. 2de Bovenkal, niet af geschoten. lste Onderkal, J. Rijk, van van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek. 2de Onderkal, P. Oosting te Axel. lste Klep, J. de Rijke, van Edele-Handboog te Oudelande. 2de Klep, C. D. Raas, van Willem-Teil te Ovezande. 3de klep, J. A. Rijk, van ADLM te Kwadendamme. 4de Klep, C. Lous, van Edele-Handboog te Oudelande. Meeste kleine vogels: Job. Koens, van Victoria te Kwadendamme 5 stuks. Auto contra koe Maandag reed de heer R. A. G. uit Sas van Gent met zijn per sonenauto over de Kinderdijk. Plotseling stak een koe van de heer P. J. de W. uit Axel de weg over en kwam in botsing met de auto. Hierdoor werd het voorspat bord beschadigd. In de vermaarde traditionele KAJ- cross te Wareghem (B.) hebben Hulster- se atleten, allen lid van de Hulsterse Atletiekclub RKHAV weer goede pres taties geleverd. In totaal namen aan deze cross 3750 atleten deel, verdeeld over negen categorieën. Dit had tot gevolg dat in al deze categorieën steeds een massale start plaats vond. waarna het natuurlijk niet gemakkelijk was zich naar de voorste regionen te wer ken. Ondanks deze handicap is het drie Hulsterse atleten toch gelukt beslag te leggen op de ereplaatsen. Bij de scholieren, geboren in 1948 gingen 600 atleten van start. Hier was het Wies van Houte die als zesde over de eindstreep ging. Zijn clubgenoot H. Knib-beler, die evenals Wies van Houte en Theo Pluym in blakende vorm blijkt te zijn, wist bij de Kadetten geboren in, 1949 uit een veld van 480 atleten een fraaie vijfde plaats te behalen. Theo Pluym spande de Hulsterse kroon, In de serie van zijn leeftijdgeno ten waarbij 520 deelnemers van start gingen wist hij beslag te leggen op een zeer eervolle vierde plaats. Op zater dag 14 november a.s. zullen de succes volle Hulsterse atleten deelnemen aan een cross te Goes. Meevallertje De Stichting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels heeft f 350 van de opbrengst van de actie, die ge durende het jaar 1963 werd gevoerd door de stichting, overgemaakt aan het Wit- Gele Kruis te Hulst, dat het geld zal aan wenden ter aanvulling van het spelmate riaal ten behoeve van het M.O.B. Het be stuur van het Wit-Gele Kruis is bijzonder blij met dit financiële meevallertje. Topbiljart In café Marionette zijn de topbiljartclub van die naam en het twee de team van het Belgische Lokeren tegen elkaar in het strijdperk getreden. De Belgen wonnen met klein verschil: 7-8. Voor de beste prestatie zorgde Marionet- tespeler W. van Swaal, die zijn partij in één beurt uitmaakte. Op zaterdag 28 no vember a.s. zal de revanchewedstrijd plaatsvinden. Wandeltocht Onder gunstige weers omstandigheden startten op het Eedel- plein groepen jongens en meisjes, die deelnamen aan de wandeltocht t.b.v. Sport Steunt Zonneveld". De afstanden die de deelnemers onder het motto „De gezonden voor de zieken" liepen, waren 5, 10 en 15 km. De organisatie van deze geslaagde wandeldag was in handen van de „Zeeuwse Wandelsport Bond. Zuiddorpe Sint Nicolaas Om Sint Nicolaas in ons dorp een waardige ontvangst te be reiden is het Sint Nicolaas-comité een huis aan huis collecte met inschrijflijst begonnen. Het comité stelt zich voor het bezoek van de goed-heilig man tot een attractief feest te maken waaraan, naast de kinderen, ook ouders en fami lieleden met genoegen kunnen deelne men. Natuurlijk zullen de zwarte pieten niet ontbreken en na de plechtige ver welkoming zal elk kind afzonderlijk bij de Sint op het podium mogen komen om van hem een pakje te ontvangen. Kapeüe Zang-en muziekavond Zaterdag, 14 november a.s., 's avonds om half acht zal er in de Ned. herv. kerk een zang en muziekavond worden gegeven, waar voor de toegang vrij is, wel wordt er een collecte gehouden die geheel ten goe de komt aan de restauratie van de herv. kerk. Medewerking zal worden verleend door ht fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapelle, de gemengde zangvereni ging „Exelsior" uit Yerseke en het man nenkoor „Zang en Vriendschap" te Ka pelle. Yerseke Riolering Dank zij ideale weersom standigheden is de fa. Duynhouwer met de vierde fase van het riolerings plan reeds zo ver gevorderd dat de Breeweg van nieuwe riolering is voor zien. De rioleringswerkzaamheden wor den nu voortgezet in de Spruitstraat. Ter verbreding van de Breeweg is door b. en. w. met de meeste eigenaars over eenstemming bereikt over het afstaan van een stukje voortuin, in ruil voor een nieuwe erfafscheiding. Aan weers zijden van de Breeweg zal nu een trot toir komen. In de Irenestraat zal van beide trottoirs 1 tegel worden afgeno men zodat ook deze straat een halve meter breder wordt. Door de vereniging VOS Yerseke werd met een groep turners en turnsters een tegenbezoek aan Sparta te Dordrecht gebracht waarbij 2 groepen tegen elkaar uitkwamen. Uitsl.: VZOS turnsters 169.65 turners 246,60, totaal 416.25. Sparta turn sters 175.85, turners 231.30, totaal 407.15. Als gevolg van de gehouden wedstrij den zijn de heren J. de Wee van VZOS Yerseke en J. Mol van Sparta, Dordrecht uitgenodigd voor de finale van het lands kampioenschap jeugdturnen, welke in de cember wordt gehouden te Zutphen. Hieraan nemen de 18 best geplaatsten uit Nederland deel. Voorts is uitgeno digd voor de halve finale op 21 novem ber in Den Haag Mia v.d. Plasse VZOS, Yerseke. Hieraan zullen 26 turnsters deel nemen om uit te maken wie naar de finale gaat. Clinge K.A.V. De plaatselijke afdeling van de K.A.V. heeft besloten om een gezellige avond te organiseren in het Verenigingsgebouw. Er zullen twee een akters worden opgevoerd n,l. „De vreem de bruidegom" en „Tandartsassistente gevraagd". Voor deze avond zullen ook de zusterverenigingen uit de naaste om geving worden uitgenodigd. Ook de zang club „De Nachtegalen" onder leiding van de heer A. van Vlierbergen zal aan deze avond medewerking verlenen met zang en toneel. St.-Jansteen Zilveren jubileum Woensdag a.s. zal de heer Fr. Pleunis voorzitter van de voetbalvereniging STEEN, secretaris van de muziekvereniging St.-Jan en be stuurslid van de algemene muziekbond in de bloemetjes worden gezet. Hij is namelijk op deze dag 25 jaar als boek houder in dienst van de Bouwmaterialen- handel Bleijenbergh-Fesket te Hulst. Lamswaarde Schieting De sociëteit „de Vrede" organiseerde haar eerste binnenschie ting, waaraan 67 schutters deelnamen. De uitslag was als volgt: Hoogvogel: P. Bogaert, Kuitaart; le zijvogel: Th. de Deijn, Lamswaarde; 2e zij vogel: P. Bogaert, Lamswaarde. Verschillende schutters lukte het. twee kleine vogels te treffen. (Van onze correspondent) De H.V.V.-junioren hebben feest ge vierd ter gelegenhfeid van het veertig jarig bestaan van hun vereniging. Als voorzitter van de jeugdcommissie van H.V.V. '24 maakte br. overste van de Willibrordusschool van de gelegen heid gebruik broeder Mattheus officieel te bedanken voor het vele werk dat hij in de afgelopen tien jaar voor de Hulsterse jeugd en in het bijzonder voor de voet ballende jeugd gedaan heeft. Als blijk van waardering voor zijn onvermoeid werken bood hij hem een fototoestel aan. Ook de scheidende voorzitter van de jeugdcommissie, de heer P. de Block (wiens plaats broeder overste nu tijde lijk heeft ingenomen) werd geprezen voor alles, wat hij in de genoemde commis sie voor H.V.V.'24 heeft gedaan. Zoals bekend is de heer de Block, in zijn functie van ambtenaar der P.T.T. onlang overgeplaatst naar 's Hertogenbosch. Onder instemmend applaus van de aan wezigen werd de heer de Block een boekenbon aangeboden. Daarna was het woord aan de artiesten, onder leiding van conferencier André Carrel. Accor deonist, pianist Wim Bos was de eerste, die de stemming er in bracht. Ook Ma rion Wardenaar, ondanks het feit dat zij erg verkouden was, oogstte veel suc ces met haar spankelende liedjes. Het hootepunt van de avond was natuurlijk het optreden van Vader Stiefbeen. (Van onze correspondent) AARDENBURG De raad heeft de gemeentebegroting voor 1965 met aan in komsten 1.503.900,84 en uitgaven van de gewone dienst en een post onvoorziene uitgaven van 30.917,39, goedgekeurd. Voor wegenaanleg zal worden gereser veerd een bedrag van veertigduizend gul den. De bedragen per leerling voor het onderwijs werden vastgesteld voor het gewoon lager onderwijs op 68,- en voor het v.g.l.o. op negentig gulden. De heer De Clerck (PvdA) oefende kritiek 013 het beleid van b. en w. aan gaande het verdelen van gemeentewo ningen. Op een vraag van de heer Lampo werd meegedeeld, dat waarschijnlijk in 1966 een bevolkingsonderzoek op t.b.c. in de gemeente Aardenburg zal plaatsvin den. De heer Buijck vroeg bij de rond vraag om afbraak van leegstaande nood woningen aan de Dorpsstraat te Eede. Vastgesteld werd een nieuwe instructie voor de gemeente-ontvanger. Aan J. de Clerck wordt per 1 januari 1965 eervol ontslag verleenijd als klokkeluider van de St. Baafskerk. De subsidie aan het ETI Zeeland wordt vanaf 1965 verhoogd tot twaalf cent per inwoner. Aan de plaatselijke WV wordt over 1964 een subsidie toegekend van f 250. Bij de sub sidie-aanvrage van het dameskoor Ami- citia en het kinderkoor de Krekels merk te het raadslid Rijckaert op, dat de over gelegde begroting niet juist is en dat inkomsten verzwegen worden. De heer van Bellegem pleitte voor subsidieverle ning omdat de verenigingen het toch al zo moeilijk hebben. Met algemene stem men werd daarna besloten om voor 1965 een subsidie te verlenen van f 200. Vast gesteld werd een nieuwe kolentoeslagver- ordening. Besloten werd tot het plaatsen van een schuilgelegenheid voor buspas sagiers te Eede. Aan G. Maenhout werd een perceel grond verkocht aan de Hen- nequinstraat voor tien gulden per m2 om er een woning te bouwen. Uitvoerig werd gesproken over uitgifte van een perceel tuingrond in erfpacht. B. en w. hadden geadviseerd om de grond niet in erfpacht uit te geven, opdat in de toekomst de grond als bouwgrond zal kunnen worden gebruikt en een toegangs. weg naar het uitbreidingsplan Aarden burg-West kan worden aangelegd. Met zes tegen vier stemmen werd het voorstel van b. en w. afgewezen en besloten het perceel grond opnieuw in erfpacht uit te geven. Besloten werd tot aanschaffing van rij- In de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal kwam Walcheren tegen de Noormannen tot de volle winst (41), maar hield Oostburg vlak op zijn hielen als gevolg van de 20 zege der rood zwarten op Jong Ambon. Schoondijke stuurde Domburg met een 20 neder laag naar huis terug en Philippine bleef met dezelfde cijfers baas over hekke- sluiter Hoofdplaat (20). Retranche ment behaalde zijn eerste winstpuntje, door tegen Groede gelijk te spelen (22). De stand is nu: Walcheren 712, Oost burg 710, Philippine 79, Domburg 78, Schoondijke 7—8, Groede 7—8, Jong Ambon 56, Noormannen 64, Re tranchement 61, Hoofdplaat 70. In de eerste klas B heeft zich een flinke kopgroep gevormd en hier is nog een spannende strijd te verwachten. Hansweertse Boys omzeilde de Robur- klip met succes (03), terwijl Patrijzen met zeer bescheiden cijfers (32) Kwadendamme onder de duim kon hou den. Kwadendamme tekende nog protest aan. Kruiningen verstoorde de Renesse- illusies (31) en Luctor bleef door een 31 overwinning op Zonnemaire nog volop in de running. Zierikzee 2 trok tegen Dreischor aan het kortste eind (35) en zag zich door laatstgenoemde gepasseerd. De stand is hier: Hansw. Boys 811, Patrijzen 610, Luctor 710, Kruiningen 7—9, Dreischor 7—8, Zierik- I zee 2 88. Renesse 66, Robur 76, wielrekken voor dg openbare school. De Kwadendamme 72, Zonnemaire 70. openbare verlichting te Eede en St.-Kruis In de reserve eerste klas wonnen de zal worden uitgebreid, de kosten ervan koplopers. Clinge 2 klopte Vogelwaarde zullen resp. f 21.80'0 en f 5.400 bedragen. VLISSINGEN Dat zanguitvoeringen toch nog wel publiek weten te trekken bleek bij het jubileumconcert van de christelijke zangvereniging „Hosanna", die haar 60-jarig bestaan vierde in de Johanneskerk alhier. Voorzitter Wolte ring kon dan ook êen geheel gevulde kerk welkom heten, waaronder de wnd. burgemeester, de heer Poppe en vele afgevaardigdéen van zusterverenigingen. Het doel van onze zang is, aldus de heer Woltering, liaar interkerkelijk ka rakter te handhaven; christenen van ver schillende gezindten te verenigen en groepjesvörming tegen te gaan. Hierna konden de aanwezigen naar een uitgebreid programma luisteren van a capella-werken, een optreden van bei de klassen van het kinderkoor en als groot werk „Geeft Gode lof" van Leo Mens op een tekst van J. Pelser. Onder leiding van dirigent Suurmond begon dit vijftigtal leden tellende koor met drie korte werkjes, waarbij de ho mogeniteit van deze gemengde zangver eniging direct tot uitdrukking kwam. Het „Exultate Deo" van Scarlatti werd op geestdriftige wijze gezongen, alleen was het jammer, dat men dit a capella-werk met begeleiding liet zin gen, want het bleef allemaal goed op toon. Was het misschien de „angst" voor het middendeel? Ter afwisseling volgde het concerto no 10 van Handel op orgel, gespeeld door de heer J Nieuwenhuyse. Het was jam mer dat in de vlugge delen de orga nist. die tevens de koornummers op de piano begeleidde, hier niet helemaal vrij uit ging en zodoende het geheel een niet bevredigde indruk achterliet. De jongste kinderen van het kinder koor o.l.v. de {ïeer Arendse kwamen goed voor de dag met een drietal vlot en zuiver gezongen liedjes, waarbij „Dui zend kleine kaboutertjes", het meeste indruk maakte. De groteren, die later op de avond aan bod kwamen, zongen op melodieuze wijze „Nun will der Lenz uns grüssen" en besloten met „Komt vrienden in het ronde", waarbij we het tempo wel iets pittiger hadden willen hebben. In het gedeelte na de pauze werd als groot werk „Geef Gode lof" gezongen. In de solistische gedeelten hoorden we mevrouw Van der Wiel uit Souburg, die op meer dan verdienstelijke wijze inviel voor mevrouw Janssen, die wegens huiselijke omstandigheden ver stek moest laten gaan. Wel moet ons van het hart? dat componist Leo Mens wel deze soliste in de uiterste grenzen van haar stemomvang laat zingen; er kwamen zowel in het lage als in het hoge register noten voor, die menige sopraan niet had kunnen zingen; terwijl Mens geregeld gebruik maakt van de lastigste intervallen. Voor/ de tenorrol tekende de heer Aréndse. In het eerste gedeelte van dit werk was er nog wei nig spanning te beleven, maar het ge heel overziende, werd er .op. keurige wijze gezongen waarbij we dirigent Suurmond veel lof kunnen toezwaaien. Het slotgedeelte van deze avond eni ge delen uit ,,Der Schöpfung" bleek niet het beste te zijn, waarbij „Die Him- mel" gedoemd was te mislukken, maar dank zij enige maten koorrust, kwam alles op het eind toch weer gelijk uit. A.L. 2 met 2—0 en Ze eland ia 2 bleef met 3—0 baas over Goes 3. Oostburg 2, dat rela- tief de beste papieren heeft, hield RCS 2 met moeite onder de duim (43). Bier vliet 2 kreeg op eigen veld een neder, laag te incasseren van hekkesluiter Luc tor 2 (3—6). dat daarmee zijn eerste overwinning behaalde Vlissingen 4 werk te zich via een 4—3 uitslag juist boven Middelburg 4. De stand is hier: Zeelan- dia 2 8—13, Clinge 2 8—13, Oostburg 2 7—12, RCS 2 8—10, Vogelwaarde 2 8—7, Goes 3 8—6, Vlissingen 4 86, Middel burg 4 8—5. Biervliet 2 7—3, Luctor 2 8—3. In de 2e klas A had Terneuzen 3 geen moeite met Corn. Boys 3 (1—6) en toon de Aardenburg 2 zich duidelijk sterker dan Ria (8—4)Sluiskil 2 stuurde Steen 2 met een nederlaag naar huis terug (31) en Graauw behield zijn comfortabele positie door met 41 van Schoondijke 2 te winnen .Bij HVV 3Koewacht 2 liet de scheidsrechter verstek gaan. De stand luidt: Graauw 814, Terneuzen 3 69, Aardenburg 2 7—9, HVV 3 5—7, Sluiskil 2 67, Steen 2 77, Koewacht 2 65, Schoondijke 2 74, Corn. Boys 3 61, Ria 61. In 2 B verstevigde leider Cortgene zijn positie aanmerkelijk door concurrent Zeeland Sport 4 te verslaan (12). Krui- ningen 2 dwong Walcheren 2 tot capitu latie (31) en Patrijzen 2 moest de vlag strijken voor Hansw. Boys 2 (23). Vlis singen 5 verraste door met liefst 61 van Volharding '32 te winnen, waardoor de stand er als volgt uitziet: Cortgene 713, Zeeland Sport 4 710 Hansw. Boys 2 7—9. Volharding 7—5, Kruiningen 2 8—5, Patrijzen 2 54, Walcheren 2 64, Vlis- singen 5 74. In 2 C kreeg Dreischor 2 met 4—0 klop van Zierikzee 3 en hield Burgh 2 de Zonnemaire-reserves onder de duim (0— 7). Renesse 2 liep over SVOWK heen (010) en stevent linea recta op de titel af, getuige de stand: Renesse 2 7—14, Burgh 2 6—9. Zierikzee 3 7—6, SVOWK 65. Zonnenaaire 2 20, Dreischor 2 6—0. In de 3e klas A werd Jong Ambon 2 door IJzendijke 3 verpletterd (180), Hoofdplaat 2, dat met 13 van Zee- landia 3 won, blijft goed volgen. Schoon- dijke 3 had geen moeite met Domburg 2 (3—0) en Retranchement 2 bedwong Groede 2 (63). Walcheren 3 liet zich door Noormannen 2 de winst ontfutselen (13). De stand is als volgt: IJzendijke 2 8—15, Hoofdplaat 2 7—13, Domburg 2 49, Noormannen 2 68, Schoondijke 3 78, Zeelandia 3 86, Retranchement 2 6—4, Jong Ambon 2 53, Walcheren 3 7—3, Groede 2 8—1. In 3 B gaat Lewed. Boys 2 onverdro ten voort met het boeken van overwin ningen. Al kostte het ditmaal tegen Luc- tor 3 kennelijk heel wat moeite (1—0), Zeeland Sport 5 raakte achterop, door met 02 van Robur 2 te verliezen. RCS 3 haalde zijn eerste punten binnen door Robur 3 onder de duim te houden (3—0). 's-Heer Arendskerke kwam als gevolg van de 12 zege op Kruiningen 3 op de tweede plaats, getuige de stand: Lweed. Boys 2 714, 's-Heer Arendskerke 8-9, Robur 2 68, Zeeland Sport 5 78, Lic tor 3 78, Kruiningen 3 64. Kwaden damme 2 33, RCS 3 82, Robur 3 4—0, In de 3e klas C kwam Axel 3 tegen IJzendijke 3 tot dubbele cijfers (10—0). Breskens 3 bleef echter op gelijke hoog te, door met moeite de Ria 2-hindemis te omzeilen (45). Hontenisse 3 haalde bij Sluiskil 3 de winst weg (16) en Philippine 2 liet Graauw 2 nog op zijn eerste puntje wachten (34). De stand is hier nu: Axel 3 714,. Breskens 3 7— 14, Philippine 2 610, Hontenisse 3 8—7, Sluiskil 3 6—6. Clinge 3 8—6. Ria 2 6—5, Vogelwaarde 3 74, IJzendijke 3 6—2, Graauw 2 70. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland: F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande'ren en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch-Vlaanderen J, PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2L mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1. elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. 1.60 en 0,"" Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM. „Adam en Eva", zegt Frans Koster onder zijn Kraaykampponnie uit „gaan scheiden van tafel en bed". Hij be doelt daarmee dat zijn café-chan- tant in Haarlem, sinds twee jaar onder de naam van ons aller stam houders succesvol opererend, on herroepelijk sluit. Inplaats daarvan komt er een show, die „tussen ta fel en bed" gaat heten. Frans Koster: „Ik mag niet definitief zeggen, dat Kan er mee gaat ophouden of dat Hermans ermee gaat ophouden of dat Sonneveld ermee gaat ophouden, maar ik mag wel zeggen, dat insiders me hebben gewaarschuwd: Frans joh, waag de sprong, want er komen binnen kort zalen vrij". Die tip was aan geen dovemansoren gericht. Terwijl echtge note Fietje Koster (29) aanvalliger bloost dan men bij een artieste met haar naam voor mogelijk had gehouden, zegt Frans, die 38 jaar is: „Zie je, het talent van mijn vrouw is te groot voor een café. Ze moet de ruimte hebben een zaal met 400, 500 man. Adam en Eva was een artistiek succes hoor, maar na twee jaar ga je je realiseren: nee, zo'n licht mag niet onder de Haarlemse korenmaat blijven. Vandaar Wat dat „vandaar" precies impliceert, wordt vooralsnog niet duidelijk. Frans Koster weet het zelf nog niet. „Ik mag natuurlijk niet zeggen, dat we een licht program gaan maken, want als je in Nederland de term „licht program" ge bruikt, denken ze meteen van alles. Zo goed als ze tussen haakjes van „Adam en Eva" dachten: Ha, dat zal wel een striptease zijn. Laat ik volstaan met te zeggen, dat het een drie-mans show wordt: Fietje, ik en een derde. Wie die derde is, weten we nog niet. We zoeken 'm. Hij moet kun nen zingen en acteren en het moet een vent zijn. Ik bedoel, we zoeken geen typetje als Dorus. Tegen Dorus zeiden ze, nadat ze hem in vijf jaar helemaal kapot hadden gemaakt: Wel bedankt. En wat het precies wordt weten we ook nog niet. Cabaret natuurlijk, maar wat is cabaret? Wim Sonneveld heeft n.v achter zijn naam staan en reist rond met twee vrachtwagens vol decors. Noem je dat cabaret?" Het grote publiek Vast staat, dat Frans Koster en zyn gaan dingen naar de liand van het grote publiek. Tot nu toe brachten ze in het Haarlemse Raamvest (vlak by de schouw- vrouw Fietje vanaf juni volgend jaar burg) hun program van liedjes en sket ches zomaar aan hun eigen bar midden tussen en samen met de klanten. Dat is voorgoed afgelopen, want „Adam en Eva" gaat over naar een of andere sportfiguur, die de zaken commercieel gaat opzetten. Frans: „dansen en zo, ten minste, als ze dat willen in Haarlem". Het echtpaar Koster ondertussen stapt over naar het grote toneel. Decors, licht effecten, applaus en bloemen hopelijk Frans Koster werkt momenteel aan de teksten. En zorgt, samen met vrouw Fietje, voor het noodzakelijke levensonderhoud door het lopende program „Het is zonde" in schouwburg-uitkoop en verenigings verband uit te zingen. De acht radio-uit zendingen vanuit het Haarlemse café- chantant. reeds eerder gepland, gaan ook door en voorts, staat er een op stapel. Daarna: de combinatie van show, cabaret en tour de chant, waarvoor Frans en Fietje alvast (tijdens een persconferentie in het chique Victoria-hotel in- Amster dam) de Nederlandse kwistpers warm trachtten te maken zonder'zelf nog pre cies te weten wat het worden zal. Om te begrijpen hoe dit allemaal mo gelijk is, dient men te weten, dat de persconferentie werd geleid door Frecl Hartog. De heer Hartog is verbonden geweest aan het theaterbureau Mecom van de heer Reindert Zwolsman en nam daar tengevolge van de reeds el ders uitvoerig beschreven verwikke lingen ontslag. De heer Zwolsman wik kelde echter wenste de heer Hartog met nadruk te verklaren de zaken zó coulant af, dat hij, de heer Hartog, een eigen onafhankelijk theaterbureau kon stichten. Het is dit bureau dat thans gaat trachten, de door het heengaan van Hermans, Kan of Sonneveld openval lende plaats onder de grootmeesters van de kleinkunst met Frans, 'Fietje en de derde onbekende te vullen. „Laatst", zegt Frans Koster, „zat ik met vrouw en dochter in de auto, waar voor ik overigens nog iedere week op de giro moet storten. Mijn vrouw en ik praatten wat over Adam en Eva en toen zei mijn dochter opeens: Hé. schei nu eens uit over de zaak. Dat trof me. Ik dacht: „Zie je niet jongen, je bent commercieel aan het worden. Je moet een andere kant op". Anderzijds is hij eerlijk genoeg om toe te geven, dat het juist het commer ciële débacle van Adam en Eva is ge weest dat hem de ogen heeft geopend voor de mogelijkheden van de tournee, de zaal, het toneel. „Toen we twee jaar geleden in Haarlem startten, dacht ik: Lekker,hier zit ik mijn hele leven. Het is, helaas, gebleven bij twee jaar". De levensweg van Frans en Fietje Kos ter gaat misschien wel figuurlijk maar niet letterlijk over rozen. Letterlijk ma ken steeds de alledaagse doornen van commercie en winstbejag hun levens pad moeilijk, zo niet onbegaanbaar. Waarschijnlijk ligt hier de diepe grond voor de- bittere hartekreet, die Frans (ijverig ondersteund door een hoofd knikkende Fietje) tijdens de perscon ferentie slaakte en die wij letterlijk weergeven: „De moeilijkheden waarop wij waar schijnlijk zullen stuiten bij het volvoeren van onze ambitieuze plannen liggen vol gens ons niet bij het onlangs door Wim Kan op een jeugddag gesignaleerde feit, dat opkomende cabarettiers niet kunnen doorstoten naar het grote toneel, omdat hij Kan en consorten daar al zijn, maar veeleer bij het steeds kleiner wor dende aantal theaters en bij de tendens van de theaterdirecties, om de voorkeur te geven aan gesubsidieerd toneel ter ver mijding van financiële risico". Dit Laatste is mogelijk, omdat bij rijk en gemeente respect en gevoel ontbreken voor particulier artistiek initiatief. Wij zijn op die manier hard aan het ontaar den. Over een aantal jaren zal in ons Land nog slechts gesubsidieerde kunst en ge subsidieerde recreatie mogelijk zijn". Wat dan wel? Frans Koster: „Misschien moet prins Bernhard een keer verklaren, dat cabaret ook cultuur kan zijn, want vanaf dat moment zal O. K. en W. ons de subsidies gewoon gaan opdringen". Maar ofschoon het nog lang niet zover is. gaan hij, zijn vrouw en de derde on bekende toch alvast maar beginnen. Zon der zaal voorlopig, zonder publiek, zon der teksten. Maar met een persconferen tie in het Victoria-hotel dat wel. (Bijzondere correspondentie) DORTMUND Wie sterke spieren wil hebben, moet zicli inspannen. Vier factoren bepalen de prestatie van de spier: de spierkracht, het innervatiepatroon, de doorbloeding en de psyche van de mens. Wanneer een spier zich voor het een of andere doel moet samentrekken, dan moeten de diverse delen en vezels door de zenuwen in actie worden gebracht. De psycliische aanleg kan daarop grote invloed uitoefenen. Men denke aan de bekende „kracht van de wanhoop". Voor meer duurzame prestatie is de doorbloeding enorm belang rijk, want zij brengt zuurstof en energie en haalt de ver moeidheid weg. Wat is een isometrische contractie? Het merkwaardige van de spiertraining vol gens het systeem van dr. Müller is, dat de spieren zelf geen werk verrichten. In dit opzicht verschilt zijn methode van de „expanders" en dergelijke apparaten ter versterking van de spieren. Dr. Müller heeft jaren lang de training der spieren wetenschappelijk onderzocht en daarbij vastgesteld, dat 't het beste is de spier in te spannen maar niet te laten samentrek ken. Zodra de kracht van de gespannen spier de kracht van de weerstand te boven gaat bijvoorbeeld wanneer een voorwerp moet worden weggeschoven, dan wordt de spier zulks doende korter, verricht dus arbeid. Is de weerstand, groter dan de spierkracht, dan wordt de spier verlengd in plaats van tekort. De spier verricht zoveel werk als door de weerstand wordt vereist. Wanneer de spier in zoverre wordt gespannen, dat zijn kracht overeenkomt met de tegen kracht, dan blijft de spierlengte onge wijzigd. De contractie is „isometrisch". sterker. Energie wordt immers verbruikt. Pr<?f- A. Müller van het Max Planck-instituut voor Arbeidsfysiologie in Dortmund, een internationale autoriteit op het gebied van spierfysiologie, heeft een eenvoudig trainingsschema ontwikkeld om de spierkracht te bevorde ren. Het heeft verbluffend snel resultaat. Het verhoogt de kracht van de betreffende spieren, maar hart noch bloedsom loop zyn er bij betrokken, zulks in tegenstelling met de all round sporttraining. De spierkracht kan al met één enkele „isometrische contractie" per dag van één tot twee secon den worden opgevoerd. Wie nog sterker wil worden heeft vyf concentraties per dag ieder van vyf seconden nodig. deze methode behaald bij gedeeltelijk verlamde kinderen of kinderen, die ver zwakte spieren hadden tengevolge van ziekte en bedlegerigheid. Men kon in tien weken 52 spiergroepen van derge lijke kinderen van 24 tot 60 procent tot de kracht van gezonde spieren brengen. Ook voor gezonde kinderen is deze niet spiertraining zeer goed en een welkome aanvulling op de schoolgymnastiek. Bij deze methode worden de spieren net zo geprikkeld als wanneer arbeid wordt verricht. Daarin bestaat de ont dekking van dr. Müller. De spieren wor den sterker. De Müller-training eist, dat de spieren worden gespannen tegen een voorwerp, dat niet in beweging te krij gen is. Men heeft bij de proeven van dr. Müller een dynamometer als weerstand gebruikt, waarop men de gebruikte kracht kon aflezen ook als het voor werp niet van zijn plaats kon worden geschoven. Het bleek, dat de spier kracht snel toenam ook wanneer men maar een enkele isometrische contractie per dag deed. De isometrische methode heeft vele voordelen. Als vaste voorwerpen kun nen zowel meubelstukken e.d. als de eigen lichaamsdelen dienst doen. Lichaamskracht wordt niet verbruikt. Werk wordt niet verricht en stoffen worden niet omgezet. Belangrijk is al leen dat men naar de grootst-mogelijke Waaruit bestaat de isometrische trai ning? Enkele voorstellen van dr. Müller. Men haakt beide handen ter hoogte van de borst in elkaar en probeert ze met alle kracht uit elkaar te trekken zon der dat zij losraken of bewegen. Men drukt beide vuisten op borsthoogte met alle kracht tegen elkaar (zonder dat zij bewegen)Men gaat voor een zware tafel of vensterbank zitten, drukt daarop met beide vuisten zo hard mogelijk of doet alsof men het voorwerp wil optillen (zon der dit te doen). Men kan ook met één hand de andere onderarm omklemmen en samendruk ken. Men kan trachten de leuningen van een zware leunstoel met beide handen naar buiten of naar binnen te drukken. Men kan met beide handen, de handen naast elkaar een bezemsteel pakken en proberen deze naar alle richtingen te breken (de steel moet echter sterk ge noeg zijn om niet te breken). Men gaat met blote voeten op de grond staan en probeert met het volle lichaamsgewicht op de voeten rustend deze naar alle richtingen te verschuiven (niet werkelijk verschuiven). Op de tenen staan, eerst links, dan rechts. Naar voren buigen en dan proberen een zware kast van onderen op te tillen (niet werkelijk optillen). Men begint iedere oefening slechts één keer per dag gedurende 1 tot 2 seconden te doen. De kracht van zwakke spieren neemt iedere week met vijf tot tien pro cent toe maar tegen het einde van de training nog maar met twee procent. Na zeventien weken is die grens meestal bereikt. Dan kan men nog eens acht weken versterkt trainen, waarbij vijf keer per dag met tussenpozen van tot 3 minuten vijf seconden wordt geoefend. Men moet echter altijd eerst met de één seconde-methode beginnen. Volgens dr. Müller is de uitwerking des te groter des te zwakker de spier is ont wikkeld. Een zwakkere mens behoeft krachtsinspanning streeft. Men wordt zich dus uiteraard minder in te spannen, door deze training niet slanker, wel I Men heeft uitnemende resultaten met Deze trainingsmethode is vooral ook aan te hevelen voor volwassenendie een zittend leven leiden en niet te vergeten voor automobilistendie IflflP achter het stuur zitten. Morgen, woensdag 11 november gelden voor Zeeland de volgende hoogwater standen: Hansweert 6.59 en 19.34; Ter neuzen 6.26 en 19.02; Vlissingen 5.59 en 18.33; Wemeldinge 7.31 en 19.56 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur Te rijk om los te lopen, a.l. OOSTBURG Ledel 20 uur Een verrukkelijke idiote. 14 jaar ANTWERPEN KVO 20 uur Madame Butterfly GENT Kon. Opera 19.30 uur Le Misanthrope BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur De held va® het Westen DE KLINGE Cinema van Dück 19.30 uur El Cis HANSWEERT Thalia 19.30 uur Parochieavond BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur Madame I3ns gêne (Van onze verslaggeve GOES „Wij zullen heel gauw concreet moet op welke steun wij kun nen". Dit zegt burgemeest Huber van Goes naar a van het industriespreiding de Tweede Kamer van vor Staatssecretaris Bakker h o.m. gezegd, dat Goes als stige secundaire kern over re faciliteiten zal kunnen ken wanneer zich voor groot bedrijf zal aanmeldei „Wat is een groot bedrijf? En ik' een groot bedrijf aantrekke niets te bieden heb? Als er nu groot bedrijf naar Goes zou wille dat aan water en aan het spooi ten, dan moet ik nee zeggen. I het verwezen worden naar eei provincie". Aldus mr. Huber. Goes moet nee zeggen omda staande industrieterreinen zo volgeboekt zijn. Goes zal nee zeggen omdat de vaarweg naar den sterk verouderd is en hope. ter raakt bij de ontwikkeling ir nenvaart. Burgemeester Huber hoopt gauw een concreet antwoord t< op een actuele zaak t.w. het p ders. Dit plan, opgesteld door teur* van de Amsterdamse hav ven, geeft de mogelijkheden va" dustriële ontwikkeling in Goe geving aan. Het plan voorziet in leg van 97.2 ha „nat" industriete een verbeterde vaarweg naar 1 den en 26.4 ha „droog" indust elders in de gemeente. Het plan zal in de raadsvergadering va~ vember a.s. worden behandel' het wordt aangenomen (tijdens sprekingen toonde de raad zich siast) zal het gemeentebestuur contacten leggen met omligg meenten en nagaan in hoever het plan noodzakelijk geachte in tuurwerken voor subsidiëring sering vatbaar zijn. In dit vei'band is burgemeest Huber niet gerust op wat staats Bakker vorige week in de Tw mei' heeft gezegd. Primaire faciliteiten voor g drijven, zo is gezegd. Wat burg Huber voor Goes belangrijker v primaire faciliteiten voor ve van de infra-structuur. Zonder beterde infra-structuur zullen drijven, die over vaarwater en e lijn willen beschikken zich niet willen vestigen. De burgemeester van Goes het antwoord van de staatssecre de geqite kritiek de zaak voor duidelijk heeft gemaakt, „Waar nu eigenlijk aan toe? Waarop we koersen?" Burgemeester Huber is van mei de problemen in de Kamer ni zijn gesl|?ld. Staatssecretaris Bakk gezegd, dat het bij de vaststell primaire kernen in Zeeland g een doelhgnwuste keuze tussen h< Sloe en Goes. Zoals vanuit Zeeli het begin af aan is betoogd zou h< Sloe alleen bestemd zijn voor g dustrieën, die per se aan diep va willen zitten. Goes is óltijd als e vulling op het Zuid-Sloeplan besi En nu komt de staatssecretaris met de mededeling, dat in het plaats is voor „droge" industrie. Verder zou de arbeidsmarkt i den-Zeeland de ontwikkeling va GOES Onder auspiciën van vinciale commissie ter bevorder! de rundveefokkerij in Zeeland 2 Middelburg, Axel en Kerkwerve gen op afstammelingen van een Zeeuwse K.I.-stieren gehouden. H waren van elke stier een groep ni lingen bijeen gebracht uit een voren bepaalde leeftijdsvolgord aanwezige afstammelingen ware niet, zoals gebruikelijk bij fokvc cn tentoonstellingen, vooraf uit maar vormden een „ongeselecteer ster". De keuringen, die door de proi keuringscommissie onder regie Rijksveeteeltconsulent ir, W. L. sen werden uitgevoerd, hadden e verloop, terwijl ook de belang: vooral van fokkerszijde, voor terieurverervingsonderzoek, bevi Van de stier Rudolf Siccama, gendom van de k.i.-vereniging Zeeuwsch-Vlaanderen betrof h< tweede onderzoek bij melkgeven ren van tweeëneenhalf tot vie half jaar. Deze nakomelingen die •JJuboishoeve" van de heer W. Hamer te Axel grotendeels en bedrijf van de heer K A. van laad te Kerkwerve voor een deel werden getoond, gaven bl: een goede nafok. Als een ui poep typische, behangen ietr koeien, werd de getoonde eollee schreven. Bij de onderdelenwaa vormden vooral de uiervorm, ving, maatverhoudingen in het' k de geslotenheid in de voorhand 4 Punten. De stand en de sterkte öeenwerk werd iets lager aang< tfij de toelichting die na elke volgde werd geadviseerd in verba de strekkigheid van de stier zelf

de Stem | 1964 | | pagina 2