Multilaterale kernmacht in a.s. voorjaar Cirkel of een feit llip. Echtelijke essentiële liefde e is norm Haat spons erover! Toplaag is het eerste doel rebellen van moordende m Kongo HOUDING VAN ENGELAND NOG ONZEKER V.S. het week proberen volgende nog eens BOURGU1BA HERKOZEN Overplaatsing te zware straf Werk van twintig jaar vernield en dus: terug Ellips Gunstiger Haagse pater na lijdensweg even terug in ons land Koninklijk geluk Geen hoop op directe vrede met Chinezen BOEKENPLANK Pater v. d. Marck op congres over geboorteregeling Tien mille buit voor inbrekers in juwelierszaak Rocle rozen voor veroordeelde Poolse auteur Albanië vraagt rehabilitatie Stalin van Mariner naar Mars Nieuwe premier Japan in In Tunesië Wilden niet betalen Taxichauffeur ioor jongelui mishandeld Opper bevel negeerde van Haex In Californië Echtelijke eindigt ruzie met moord op man jiuis Meningen in Moskou Slagers hebben kritiek op CCO Mexico De vrouw in de kunst DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 1IDS (Van onze medewerker dr. K. J. Hahn) Er wordt druk gediscussieerd over de wijze, waarop de NAVO- landen of tenminste een deel van hen, hun nucleaire inspanning bun delen. Het Amerikaanse voorstel van een multilaterale bovenwater- vloot (Multilateral Force, MLF), uitgerust met „Polaris"-raketten van het nieuwste type A 3, was ge dacht als een niet ideale, maar enig mogelijke vorm om de volgende klippen te omzeilen: een verdere groei van nationale „forces de frap pe", de ontevredenheid der Europe se landen over 't feit dat het com mando over de Atlantische atoom wapens alleen bij de Amerikaan se president ligt en een eigen Duit se kernmacht. Metde MLF zouden de kernwapens gepoold, de zeggen schap over het gebruik van de wa pens enigszins gespreid zijn over de overige NAVO-leden en de behoef te van West-Duitsland aan een di recte deelneming aan kernwapens wel niet bevredigd, mnar tenmin ste opgevangen zijn door een multi lateraal project. Hierover is in de afgelopen maanden on dagen veel gediscussieerd. Tenslotte hebben zich slechts acht landen bereid verklaard in een werkgroep het plan te bestuderen: Amerika. Engeland. Italië, Nederland, Turkije, België, Griekenland en de Bondsrepubliek. Er werd een con cept-plan uitgewerkt dat meteen in een verwarrende discussie terecht kwam: Pa rijs was en is natuurlijk tegen elke vorm van MLF, omdat een dergelijk project de nationale kernmacht bedreigt. Italië wil wel studeren, maar heeft grote moeilijk heden, de socialistische coalitie-partners voor het project te winnen want door een dergelijke binding aan een Atlan tische samenwerking zouden de linkse en dus sterk neutralistische vrienden van Nenni weinig kan zien, Italië op een goed ogenblik in een positie tussen de blokken terug te manoeuvreren. Andere landen vonden het project te duur: volgens re cente informaties zouden de 25 bovenwa terschepen met ieder 16 raketten in het geheel 8 miljard gulden en het gebruik jaarlijks een kleine 600 miljoen gulden kosten. Ondanks het veto van de Gauile is het vooral de Bondsrepubliek die zich sterk interesseert voor de MLF. Bonn wil zekerheid verkrijgen over het Ame rikaanse engagement in Europa, bevreesd als het is voor een Russisch-Amerikaanse ontspanning op kosten van de Bondsre publiek, evenals voor de mogelijkheid dat de westelijke mogendheden in geval van een conflict pas ingrijpen als Duits land reeds een slagveld of bezet gebied is geworden. Washington, om de mening van de La- bour-regering toe te lichten; de voorzit ter van de Westduitse Bondsdag dr. Gei stenmaier sprak in Parijs met president De Gaulle en minister Couve de Murville over de nodige reorganisatie van de Navo en natuurlijk ook over de MLF en ten slotte verdient ook nog vermeld te wor den dat bondsminister Krone, voorzitter van de Westduitse Defensieraad on officiële gesprekken in Rome voerde met de minister van Defensie Andreotti, met premier Moro, e.a. Uit al deze contacten, die bijna gelijk tijdig plaats hadden, kan nu wel ge concludeerd worden dat de multilaterale kernmacht in de eerste maanden van het komende jaar haar beslag kan krij gen. Alle betrokken landen zijn het over de integrerende waarde van dit project voor de Atlantische verdediging intussen eens geworden. Er blijven alleen twee vragen open: hoe zal Enge land het project willen modificeren? Gordon Walker had in Washington slechts inleidende gesprekken, ter voor bereiding van het bezoek van premier Wilson aan Washington. Engeland zou graag het aantal schepen van de MLF willen reduceren tot de helft, daarvoor echter zyn gehele nationale atoomwa pens aan het NAVO-commando aanbie den, waarbij de Amerikaanse president een veto-recht zou behouden. Dit voorstel van Engeland is kennelijk gericht tegen een al te sterke inschake ling van West-Duitsland in de Atlanti sche defensie en zou dan ook automatisch een sterker accent leggen op de Brits- Amerikaanse samenwerking die voor de gehele Labour-regering belangrijker is dan het vraagstuk van een eigen Europese inbreng in de Atlantische structuur. wat men in Bonn vreest, dan zijn ulti matum tegen de EEG herhalen en mis schien ook een eventueel uittreden uit de NAVO aankondigen? In Bonn schijnt men deze mogelijkheid niet uit te slui ten en verschillende theorieën uit te werken, om aan deze dreigende compli catie het hoofd te bieden. De ene groep denkt aan een nauwere samenwerking tussen Washington-Londen-Bonn, dit past vooral in het schema van de zogenaamde „Atlantici" 'in West-Duitsland, de andere groep denkt zoals dr. Gerstemaier aan een elliptische structuur van de Europees- Atlantische samenwerking, een figuur dus met twee middelpunten, een Ameri kaans in Washington en een Europees in Parijs. Dit zijn de niet geringe politieke moeilijkheden die aan de wieg van de MLF staan. Er is zeer veel politiek be raad van de deelnemende landen nodig, om een gelukkige geboorte en een veilige groei van dit „kindje" te verzekeren. (Advertentie) De tweede vraag is natuurlijk, welke druk Parijs op zijn speciale bondgenoot Duitsland zal uitoefenen, als de MLF haar realisering nadert. Zal De Gaulle, uw kind goed beschermd tegen winterkou wollen dubbel-ribsteek kleuter- ondergoed warmte-isolerend, ijzersterk, naadloos. Ook verkrijgbaar in katoen. DEN HAAG In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een juwe- liersbedrijf aan het Spui in Den Haag. Via een brandgang en een bovenlicht is men de winkel binnengedrongen. Er is voor ongeveer f 10.000 aan sieraden en horloges gestolen. WARSCHAU Melchior Wankowicz, ccn Poolse schrijver die de Amerikaan se nationaliteit heeft, is tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het .belasteren" van de Poolse volksrepu bliek in het buitenland. De 72-jarige schrijver die heeft ge protesteerd tegen censuur in Polen, werd in feite veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf doch het tribunaal van drie man reduceerde dit vonnis tot 18 maanden vanwege een kort geleden ge- proklameerde amnestie. Wankowicz heeft sinds 5 oktober in arrest gezeten. Hem werd echter toege staan naar huis te aan in afwachting van een mogelijk beroep van de aankla ger of de verdediging. Toen Wankowicz buiten het rechtsge- bouw kwam kreeg hij rode rozen van twee meisjes. Een honderdtal schrijvers en bewonderaars wachtten hem op. Geleidelijk vormde zich een gunstiger oordeel over dit project dat aanvankelijk ook technisch weinig praktisch leek. Zo hoopte men in Washington, dat na een experimentele manoeuvre met de „Claude Ricketts", waaraan al vast zeven landen deelnamen, het project eind van dit jaar onder dak zou zijn. Deze datum is niet meer te halen, aangezien er nog heel wat uit de weg gepraat moet worden. Aller eerst trok de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken Gordon Walker naar KAAP KENNEDY Vermoedelijk op 17 november zullen de Verenigde Staten een tweede poging doen een raket te lanceren, die opnamen moet maken can de planeet Mars. De eerste poging mislukte verleden week toen de pane len met cellen voor het opvangen en doorgeven van zonne-energie niet naar behoren werkten. Deze raket, van het type Mariner-3, is, zoals wij al eerder meldden, nu in een baan om de zon gekomen. Na 2 december is de stand van Mars zodanig, dat de planeet niet meer be reikt kan worden met een van de aarde gelanceerd projectiel. Ook de Sovjet-Unie zal in de komende weken, naar wordt verwacht, pogingen doen Mars te fotograferen. Naar wordt aangenomen zijn diverse Russische po gingen hiertoe in 1960 en 1962 mislukt. De Mariner IV, zoals de nieuwe raket genaamd is, heeft 112 miljoen dollar ge kost en is ontworpen om 22 foto's te maken van het geheimzinnige oppervlak van de ..rode planeet". Ook zullen te gelijk metingen moeten worden gedaan van de dampkring, die Mars heeft. Voorts zijn instrumenten aangebracht, waarmee men meer te weten hoopt te komen van de straling en de magneti sche krachten in de interplanetaire ruimte. TOKIO Op zijn ziekbed heeft Hajato Ikeda, de voormalige minister-president van Japan, Eisakoe Sato als zijn op volger gekozen. Sato werd voorgedragen aan een verkiezingscomité van de aan de macht zijnde liberaal-democratische partij voor de functie van premier. Het comité verenigde zich met deze voor dracht. Sato is vroeger minister van finan ciën geweest. Ikeda werd twee maanden geleden in een ziekenhuis opgenomen met wat wordt omschreven als een ..kankerach tig gezwel in zijn keel". Aanvankelijk had hij gehoopt zijn portefeuille te kun nen behouden, maar zijn artsen besloten onlangs de behandeling voor onbepaalde tijd voort te zetten. Ikeda besloot toen terug te treden. TUNIS Bij in Tunesië gehouden verkiezingen is president Bourguiba herkozen. Van de 1.301.453 uitgebrachte stemmen verwierf hij er 1.255.152. of J6.43 procent. Door de duidelijke bijval, die meer nan 80 percent van de stemgerechtigden voor zijn beleid heeft getoond, gaat «ourguiba een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar tegemoet. In de periode zal zijn nieuwe vijfjaren plan ten uitvoer worden gelegd. Do na druk wordt hierbij gelegd op een ver- 5?ewe econ(>mische groei in het land Politiek gebeurt dit met een gematigd socialisme, dat de nauwe banden met net Westen niet in de weg staat. (Advertentie) (Van onze correspondent) NIJMEGEN Het congres over het thema „optimale nataliteit" in Nijmegen heeft een aantal specialisten het vraag stuk van de geboorteregeling van ver schillende kanten benaderd. Veel belangrijke aspecten werden naar voren gebracht door vertegenwoordigers van katholieke, protestantse en niet- kerkelijke overtuiging. Pater dr. W. H. M. van der Marck o.p. stelde vanuit moraal-theologisch stand punt. dat de katholieke visie op de ge boorteregeling vooral in de laatste twee jaar belangrijke verschuivingen te zien heeft gegeven. Het bewijst, dat de katho lieke opvatting omtrent de geboorterege ling in werkelijkheid minder simpel is dan soms wordt voorgesteld. Met uitzon dering van algehele of periodieke onthou ding heeft de katholieke theologie vroe ger elk gebruik van voorbehoedmiddelen afgewezen. Dat er binnen een recent ver leden in deze katholieke-theologische op vattingen enkele ..aardvërschuivingen" plaats gevonden hebben, valt te verkla ren uit de gewijzigde waardering van huwelijk en geboorte. Dr. van der Marck verwees daarbij naar de jongste interven ties over dit onderwerp tijdens het Vati caans concilie. Als essentiële norm wenste hij verder bij deze probleemstelling de onderlinge liefde van de gehuwden te be schouwen. De moeilijkheden liggen al dus pater Van der Marck niet bij de geboorteregeling of voorbehoedmiddelen als zodanig, maar bij de mens zelf en de waadde van het menselijk handelen. De lezing van pater Van der Marck had niet ieders instemming, getuige het feit, dat enkele hoogleraren min of meer uit protest de zaal verlieten. De protestantse arts drs. P. J. F. Du- puis uit Rotterdam stelde, dat het ge bruik van voorbehoedmiddelen voor de protestant geen probleem meer is. De katholieke kerk neemt nog steeds een houding aan, die voor de protestanten sinds dertig jaar achterhaald blijkt. Voor de protestant is het middel, dat bij de geboorteregeling behanteerd wordt, slechts onbelangrijk. De gesteldheid, waarmee het gebruikt wordt, staat' op de eerste plaats. Overigens constateerde dr. Dupuis, dat de ideale methode nog steeds niet is gevonden. De katholieke Kerk mag nooit aan haar gesprekspartners haar eigen visie trach ten op te leggen. Prof. dr. Jozef Kruithof uit Gent beoor deelde geboorteregeling als goed, omdat de mens ook ten aanzien van het vraag stuk van de voortplanting zijn verant woordelijkheid op zich moet nemen. Hij onderscheidde een evolutie in drie sta dia, waarbij het kindertal in eerste in stantie bepaald werd door God: de gang van de natuur. Later door de ouders zelf. terwijl nu het belang van de gemeen schap een medebepalende factor wordt. WENEN Albanië heeft een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om de afzet ting van Nikita Kroestjev te doen vol gen door een rehabilitatie van Stalin, al dus blijkt uit in Wenen opgevangen radio commentaren. Het dagblad van de communistische partij van Albanië, Zeri I Popullit, schreef dat de val van Kroestjev niet het eind betekent van ,,het moderne revisio nisme". Het blad schreef dat de Chinezen en Albanezen verantwoordelijk zijn voor de afzetting van Kroestjev en zei dat „de strijd van de marxistisch Leninisten te gen het verraad van de revisionisten" had geleid tot de val van Kroestjev. WORMERVEER De politie van Wor- merveer zoekt twee jongemannen, waar van er een de taxichauffeur J. in 't Veld (38) uit Alkmaar ernstig heeft mishan deld. De jongelui wilden hun rit van Alkmaar naar Wormerveer niet betalen. De taxichauffeur werd bewusteloos in zijn auto langs de weg gevonden. Hij was aan zijn hoofd gewond en bleek later ook een hersenschudding te hebben opgelo pen. De twee jongemannen lieten zich na sluitingstijd van de cafés in Alkmaar door de heer in 't Veld naar Wormerveer bren gen. Daar aangekomen probeerden zij zonder betaling er van door te gaan. D<t taxichauffeur greep een van hen vast, doch kreeg toen een trap tegen zijn buik, waardoor hij in elkaar zakte. Hierna werd hij nog een paar keer hard in zijn gezicht geslagen tot hij het bewustzijn verloor. Toen de heer In 't Veld weer bij ken nis kwam waren de daders verdwenenn. Hij zag nog kans 15 km richting Alkmaar te rijden en probeerde met zijn mobilo foon contact te krijgen met zijn garage. Daar begreep men, dat hij in moeilijkhe den verkeerde en reed men hem tege moet. Tussen Limmen en Castricum vond men I zijn taxi langs de rijksweg staan. De heer In 't Veld lag bewusteloos over het stuur van zijn wagen. DEN HAAG Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft het beroep van de opperwachtmeester van de marechaus see M. C. Grootendorst uit Woerden te en de bevelhebber der landstrijdkrach ten, over een overplaatsing naar Utrecht gegrond en het besluit van de overplaat sing zelf nietig verklaard. Een ander be roep van dezelfde klager tegen de com mandant van de koninklijke marechaus see over een beoordeling werd door het gerecht ongegrond verklaard. Het ging in deze zaak om een incident op 13 juli van het vorig jaar op rijksweg 12 nabij Reeuwijk. Brigade-generaal J. C. E. Haex gaf daar, juist passerend, aan de heer Grootendorst, commandant van een patrouille, opdracht een liftende soldaat te arresteren. De heer Grootendorst wei gerde dit bevel op te volgen, want het was zijns inziens niet politioneel rnaa.r zuiver militair. Bovendien wist hij niet met wie hij sprak. De gevolgen van dit incident bleven voor de heer Grooten dorst niet uit. Hij kreeg een slechte be oordeling en werd overgeplaatst naar Utrecht. In haar uitspraak nam het ge recht wel aan dat het optreden van de generaal bijzonder bruusk was geweest, maar de wachtmeester had zich toch niet zo mogen gedragen. Ten aanzien van de overplaatsing was het gerecht van me- nin dat men de opper voor die ene ge beurtenis (met de generaal) niet zo zwaar had mogen straffen. (Advertentie) CORONA Na een ruzie in de ech telijke woning in Corona., in de Ame rikaanse staat Californië, heeft de 30- jarige dienster mevrouw Small haa'. echtgenoot met twee pistoolschoten van het leven beroofd en het lichaam daarna ontdaan van de ledematen, in een kast in het huis verborgen. Mevrouw Small, moeder van drie kinderen tussen de 5 en 10 jaar, heeft intussen een bekentenis afgelegd. De vrouw vertelde de politie, dat zij tot haar daad was gekomen nadat haai 31-jarige man haar o.a. gedwongen had benzedrine-tabletten in te nemen. Zij zou hebben geschoten toen zij meende, dat haar echtgenoot op haar wilde schieten. Tijdens de moord sliepen de kinderen, drie dochters, in een andere kamer van het huis. tm Koning Constantijn van Griekenland in een teder gesprek met zijn jonge echtgenote tijdens een ontvangst te hunner ere in Fiorina in westelijk Macedonië. De opname werd gemaakt kort nadat bekend geworden was dat er aan het Griekse hof in juni een blijde gebeurtenis le verwachten is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met slingers, vlaggen en een haastig gefabriceerd plakkaat op de kamerdeur met „Welkom in Hol land" is gisteren in Den Haag het ver bijsterende feit geaccentueerd dat pa ter Dominique Vermey (54) nog in le ven is. Op 28 september werd hij door vijftien Kongolese rebellen uit zijn pas torie gesleurd en aan handen en voe ten gebonden op het voorplein van zijn eigen missiestatie neergegooid in af wachting van zijn terechtstelling Nu, aan het hoofd van een tafel vol belegde broodjes en koffie, reconstrueert hij die chaotische ogenblikken met een bedacht zame glimlach: ,,We wisten dat het zou gebeuren, maar toch vertrouwde je er op, dat de missie gespaard zou biijven. Toen ze kwamen scholden ze me eerst uit voor vuile rooie, maar niet voor vuile blanke. Dat komt door de zon. Als Hollander begin je steeds meer op een Indiaan te lijken. Ze pakten eerst mijn auto af. die ik pas geleden had gekregen, omdat mijn parochie zo ont zettend groot is Daarna plunderden ze de pastorje en de school. Ik zat al die tijd vastgebonden op de grond te wach ten met een hele troep rebellen om me heen die een strijdlied zongen Het zal ongeveer twaalf uur zijn geweest toen er een zijn geweer begon te laden en riep: „Nou zullen we zien wie hier de baas is, vuile Tsjombehond". Ik weet öeef uw lievelinge vogel het beste: ét verpakte vogel voeders t nig bijzonders. Op het ogenblik dat hij aanlegde om te gaan schieten kwam er een andere, die de chef speelde Hij schreeuwde: „Ik bepaal of er blanken doodgeschoten worden of niet, is hij een Tsjombevriend?" Ze haalden hun schou ders op ze wisten het niet, maar ze dachten, dat ik twee soldaten verstopt had. Iedereen, die soldaten verborgen hield, werd meteen opgehangen aan een vlaggestok met een Loemoembavlag er aan. Dat ding met die zes sterren. De chef gaf het bevel, dat se me los moesten laten en daarna mocht ik tot mijn stomme verbazing teruggaan naar mijn pastorie Alle blanken namen ze mee maar tegen mij riepen ze alleen: ,,Je moet beloven, dat je niet vlucht". Ik heb wel twaalf keer gezegd, dat ik ei niet over dacht om weg te gaan". Die nacht verliet pater Dominique zijn missiepost in Mutuanga, waar hij twintig jaar gewerkt heeft Het eind doel van zijn vlucht was Oeganda. ..Mijn eigen christenen waren het oer woud ingevlucht met al hun hebben en houwen", zegt hij, ,.en overal kwamen we ze tegen We liepen dag en nacht - tegen de anderen gezegd: „Gaan jullie maar vast vooruit. Ik kom wel achter jullie aan' Acht kilometer voor de grens heb ik toen goddank een fiets kunnen be- achtigen en daar hebben ze me op ge hesen Zo ben ik uitgeput naar Oegan da gereden. Op het moment dat ik de rivier zag, de grens, ben ik van die fiets gesprongen en het water in gedo ken. Ik had nog maar één gedachte: ..Weg wezen", zoals ik nu na zes we ken, ook maar één gedachte heb: „Zo gauw mogelijk terug. Want hoe langer je wegblijft, des te groter wordt de kans, dat de missie verloren gaat Er wonen 20.000 christenen in ons diocees, maar er is niks meer De scholen zijn dicht, misschien wel vernield. Ik had er 21, waarvan er 20 in het oerwoud stonden. De seminaristen waren al lang naar huis gestuurd en de dag, voordat ze me pakten kwamen er nog honderd katechumenen vragen of ik ze asjeblieft wilde dopen. Alleen in mijn diocees zijn tweeduizend mensen vermoord en de re bellen namen op het laatst niet eens meer de moeite om de lijken te be graven. Ze reden er met hun gestolen wagens dwars overheen en de vogels en de mieren deden de rest. De rebellen gebruiken dezelfde metho den als de Chinezen. Ze liquideren eerst de toplaag en vernielen alles wat her innert aan het Belgische bewind Die tweeduizend vermoorden waren bijna al len intellectuelen, ambtenaren en onder wijzers. Alleen de priesters durfden ze tot die 28e september niet aan te ra ken. Ik heb mensen zien sterven, die 'n onbetekenende schotwond hadden maar er waren geen medicamenten meer en daarom waren ze reddeloos. Mij: eigen bisschop, een man van 72 jaar. heeft met negen medebroeders da ger lang in een kamertje van twee bij twe meter gezeten. Ze mochten al leen hun onderbroek aanhouden en wer den halfdood geslagen Het gaat er al leen om, dat de toplaag geliquideerd wordt. Ze hebben zwart en blank in kippenhokken opgesloten om zn te verne deren Ik heb het bestuur van mijn pa rochie in handen gelegd van zestien ne gers en die werken verder. Er is een bloeiende katholieke actie en mijn chris tenen gaan zelf het oerwoud in om de katechumenen voor te bereiden. Ze vertrouwen er wel op, dat ik te rug kom. Ze hebben er trouwens recht op. Ik heb er niks aan om hier in Holland met mijn armen over elkaar te gaan zitten en de verongelijkte missio naris te spelen. Met Kerstmis zit ik weer in Mutuanga Dertig graden in de schaduw en dan gaan we rustig verder, waar we eind september zijn opgehou den" MOSKOU De Russische, Chinese en andere communistische leidrrs, die zich op het ogenblik in Moskou bevin den, hebben maandag hun besprekin gen voortgezet. Dit geschiedt echter on der zo grote geheimhouding, dat zelfs hun verblijfplaatsen niet bekend zijn. Sinds de parade op het Rode Plein op zaterdagmorgen en de receptie in het Kremlin op zaterdagavond, is praktisch niets meer van hen gezien. Waarnemers in Moskou menen, dat de communistische leiders in kleine groepjes bijeenkomen. De belangrijkste besprekingen zouden worden gevoerd tussen de Chinese premier en partijlei der, Tsjoe En-Lai, en Brezjncv. de lei der der Sovjetpartij. Men acht hel twij felachtig dat er sprake is van een „top conferentie" in de strikte zin van het woord. Aangenomen wordt dat de besprekin gen hoogstens zullen leiden tot een be reidverklaring om ze voort te zetten. De mogelijkheid dat de verwijdering van Kroestjev tot een snelle verzoe ning tussen de Chinese partij en de aanhangers van het Sovjetblok zal lei den, wordt door waarnemers verwor pen. UTRECHT De voorzitter van de fe deratie van Nederlandse slagerspatroons bonden (tevens voorzitter van de christe lijke middenstandsbond), de heer H. de Mooy, heeft op de „Slavakto" in Utrecht kritiek geoefend op de manier waarop de consumentenorganisaties het slagers- bedrijf in het daglicht stellen voor wat de prijsvorming betreft. De consumentenbond had indertijd kri tiek op de prijs van rundvlees, aldus de heer De Mooy, maar ze hadden de hele koe omgerekend op de prijs van de bief stuk De laatste tijd, zo vervolgde Hij. hebben we last gehad van het consu menten contactorgaan: dat heeft een var ken voor ons „uitgerekend", maar dan een varken zonder kop, poten en vette delen en met een vreeslijk zware ham. De heer De Mooy zei, dat hij niet tegen het plegen van overleg is maar wel te gen een ondeskundige beoordeling. En de beoordeling van het C.C.O. was zo ondeskundig, aldus de slagersvoo:rzitter, dat we eigenlijk nog geen woorden heb ben kunnen vinden om erop te reageren. Hij betoogde dat de slagers een hardwer kende stand vormen, die geen overma tige winsten maakt, maar de consumen ten met kwaliteit zowel als met prijs al tijd heeft gediend. In de serie Land Volk Cultuur van Het Wereldvenster heeft dr. Hendrik Riemens, gedurende lange jaren ambte naar van de Buitenlandse Dienst, een verhandeling over Mexico toegevoegd. Het is een land, dat door bezoeken van de leden van ons koninklijk huis hier ook veel aandacht heeft gekregen. Die aandacht kan nu gevoed worden door deze deskundige, zakelijke en toch le vendige beschouwingen over het geogra fische aanzien wel mist men daarbij een kaart van het grote rijk over de afwisselende geschiedenis, die reeds voor de Spaanse kolonisatie een volk van ho ge beschaving toont alsmede een vrij heidsstrijd vol ups en downs met regeer_ ders van zeer uiteenlopende kwaliteit" over zijn cultuur en literatuur die thans weer een nieuwe opbloei kent, over zijn economische ontwikkeling, waaraan Ne derland in de jongste tijd ook zijn part heeft. Het is prettig en leerzaam aan de hand van dr. Riemens aldus door verle den en heden te dwalen en hij heeft ook goede raadgevingen voor hem, die zijn toeristische neigingen ook tot dit land zou willen uitstrekken. Het boek bevat tal van mooie foto's. Een boeiende pocket is verschenen ln de Phoenix-reeks. Charles Wentinck, be kend bij iedereen, die het hedendaagse kunstgebeuren volgt, schreef een verhan deling. die de vrouw in de kunst cen traal stelt. Wentinck is een man van gezag, die bovendien zijn kennis duide lijk op de lezer weet los te laten. Zo is zijn boekje De vrouw in de k*nst een aangenaam verteld en galant avon tuur geworden, dat zich vlot lezen laat en waaruit mdn een hoop wetenswaar digs opdoet. Zijn beschouwingen stoelen op veel kennis, die hij luchtig serveert. Wentinck doet uit de doeken hoe de man zich in een bepaald tijdperk de ideaal- vrouw voorstelt en hoe de schilder hier op reageert. De vrouw in de renaissance is een heel andere als die in de belle epoque en dc vrouw zoals Rembrandt die zag. verschilt hemelsbreed met de opvat tingen van bijvoorbeeld Renoir. Zo schreef Wentinck nauwkeurig en deskun dig geobserveerd een stuk kuituurge schiedenis aan de hand van honderden schilders en hun vrouwenportretten. Voor velen zal deze pocket zonder meer een ontdekking zijn. Hoe uitvoerig het illustratiemateriaal ook is. aanhoudend stoot men op passa ges, waarbij men vergeefs in de ruime sortering plaatwerk naar reprodukties zoekt. Men moet dan op zijn geheugen werken of gaan naslaan. En voor dat laatste is men meestal te traag (Advertentie) 3eaf uw lievelingsvogel het teste: P. verpakte vogelvoeiersl

de Stem | 1964 | | pagina 15