Jack Gimberg speelt hoofdrol in musical Vadertje Langbeen Oostenrijkse rekenkamer doet boekje open over Von Karajan Baron Bluff en de Bluff-Blues „DE VOGEL IN DE HAND" WORDT GOEDE KRO-SERIE Om de kunst of om het geld? AEG AEGf3EoRFECTL BBC start met nieuw satiriek programma BIC0N00M f 698,- Tiroler bruiloft op net 2 Opa's krant WILLY VAN HEMERT NAAR DUITSLAND? Volgend jaar op het scherm „Zo is 't toevallig ook nog eens n keer' weer op de korrel In Avro-televisie komt parlementaire rubriek Pennekluiver DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 1962, V.W. de Luxe 1961, Ford Anglia 1963, Opel Rekord 1962, Opel Rekord 1961, Chevrolet Impala 1963. Vauxhail 1963 Vauxhall 1962, Citroën ID 1962 Mercedes 19o D 1962 en nog vele andere. Al deze wagens worden met 3 mnd. en-of 10.000 km garantie verkocht Ingeruild V.W. de Luxe met roldak voor inruilprijs f 1250.- Fiat 6oo 1957 f 750,-. Ford Tau- nus 12M combi f 1500.-. Sim- ca Aronde 1959 f 1500.-. Voor een betrouwbare gebruikte auto, naar een betrouwbaar adres, het adres met de groot ste voorraad, de grootste om zet en met de allergrootst ser vice. Belcrum-Garage. Min. Kanstraat 16 - 20, Breda. Tel. 016oo - 39900. Vlakbij groente veiling en station. Onze show- Toom is dagelijks geopend van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m. Ook zaterdags en zondags X Te koop aangeboden V.W. 1952 met grote achterruit; 30 P.K. motor. Hoofdweg 91, Rilland- Bath. Tel. 01135-375. 13284. Vito-garage te Breda biedt u deze week te koop aan de vol gende zo goed als nieuwe auto mobielen teg. scherpe prijzen: Ford Cortina als nieuw van 1963. Taunus i.z.g.st. 1964. Tau- nus 12 M van 1963. Volks wagen de luxe 1962, Volkswa gen de luxe type '63, Volkswa gen de luxe 1961, V.W. 1500 S 1964, zeer weinig gelopen, V.W, rood 1964. als nieuw, Fi at 1500 van 1962, Renault R 8 Wit 1964, Fiat 600 van 1962. Door inruil verkregen Opel Re kord 1958. V.W. type 1955, Ford Zephyr 1957, Ford Taunus type 1958. Zoekt u 'n werkelijke oc casion? Komt dan eens bij ons kijken. Praktisch al deze auto mobielen zijn van de eerste ei. genaar Koop vertr. Koopt bij de Vitó, 100 pet garantie zowel op evt. onderdelen en geen kosten van arbeidsloon gedu rende 10.000 km of 3 mnd. Al le kosten voor onze rekening. Let op het juiste adres: Vito- garage, Ginnekenweg 340 342 Breda, tel 36173. Recht tegen over de kerk vlakbij de Gin- nekenmarkt. Dagel. geopend tot des avonds 10 uur. Zaterdags tot 6 uur. Zondags van 11 uur tot 6 uur. Inruil mogelijk. Fi nanciering binnen één uur ge regeld. X Huisdierert Duitse herder pups, bekroonde ouders, prima bloedvoeringj prachtig zwaar nest W. d' Hulst. R v Dalemstraat 52, Dongen Tel. 01623 2170. Nest pekingeesjes te k, P. Voorheyen Bornhemweg 54 Ou denbosch 20283 Goed tehuis gezocht voor 5 jonge hondjes grootgebracht m. Puppy Bonzo. Klitsertstraat 81, Breda. „De Vogelgids", Box D-143, Leiden. Populairste vogelkwe- kersblad. Proefnummer f 0.30 (postzegels). Nieuwe abonnees gespecialiseerde vogelboekjes gratis. Te koop mooie poedelhondjes zw en mooie pincherhondjes. L. 'v. Boxtel, Putseweg 13, Tel. 488. Ossendrecht. 4214. Te k.: Bietensnijders, Vleesch- auwer 5-6-7-9. Bietenreinigers' trommels, messen enz Fa. Hectors-Wouw. Tel. 01658-325. Zwakte na ziekte? Schletf®rs bloedwijn helpt bijzonder Bevat aktief Lecithine vitam1" nen en mineralen. Werkt b10" vitaal. Bij apoth. en drogisten^ Grote kalkoensrhieting op z°n' 8 nov. bij A. de Bakker, Kern* seke-Paal. Beg. 3 uur. Grote wildschieting op ,7 nov. bij J. de Waal, Cafe d« Reizende Man, Kloosterzanae Om lo hazen. Beg. 3 uur- Binnenschieting zon. 8 nov. bij P. Leeraert-Zandberg om kalkoenen. Inl. 4.50. Ter. 3.50- Beg. 3 uur. Binnenschieting zon. 8 nov. bij Th v. Driessche, Bamswaaroe Beg. 3 uur. Topbiljart prijskamp zat. 7 nov bij J. Verstraeten, Kemzeke- Paal le pr. 3 kg. paling, ze pr. 2,5 kg. paling. 3e pr. 2 kg paling, enz. Inl. 1.50. Beg. 7 Binnenschieting zon. 8 nof. hu S. Blommaert, Hulst Hoge 3 poularden en 1.50. Zij vogels 2 poularden en 1- 20 prijsvo- gels eik 1 poulard. Inl. 3.10 plus 0.25 pijlengeld. Ter. 2.50 Beg. 3 uur. Te koop 2 Austin Sevens, 1961, Austin Glider 1963, als nieuw. Austin A 6o. diesel, zwart 1962. BMW 700 1960, Ford' Taunus 17 M, stationcar 1958, Ford Thames met zijruiten en banken. 1962. Opel 1700, 4- deurs, 1960. Opel Rekord 1956, VW cabriolet 1955, VW Sam babusje 1957. Scooter Vespa. Garage Kool. Dorpsstraat 227 Putte, tel 01645-460. Drie stuks kampeerwagens 4- persoons. met volle uitrusting Een nieuwe transportbrommer, Berini, nieuwprijs f 780,- nu voor f 400,-. Vespa scooter '55, i.pr.st. f 450.- Jawa motor '52. voor f 50,-. Van Rooy, Kuiven- zand 37, Oud-Gastel, tel. 01652- 3033. Citroën occasions steeds voor radig. Citroëns D.S. - I.D. - 2 C.V. A. v. Beek en Zn., Kade 5. Oudenbosch, tel. 01652-2673- 2511. Te koop aangeboden Fiat 1100 D. 27000 km gelopen, in onbe rispelijke staat. Technische on derzoek toegestaan. Tel. 01600- 46293, vanaf 8-ll-'64. Na 18 uur Opel Rek. '58 f 2500,-, Opel Re kord '58 f 2250,-, Opel 1200 f 2000,-, Mercedes 180 D '58 2500,-, Chevrolet '57 200,-, Pontiac '56 f 250.-. D.K.W. 3-6 '55 f 500.-, Mercedes 180 '54 f 1250.-. Chevrolet '54 f 300.-, Zephyr '58 f 750,-, V.W. '53 f 350,-, Renault 4 '54 f 250,-, Verder hebben wij weer van Rijksinstantie ontvangen een partij bestelwagens waaronder 20 V.W bestel van '56 tot '59 vanaf f 800.-. Opel Blitz van '54 tot '57 vanaf f 1000.-. V.W busjes vanaf 500,-, Ford Es cort stationcar '59 f 1250,-. En nog vele anderen te k. Gebr. Vermeulen, Molenstr. 44A, St.- Jansteen, tel. 01140-2307. Voor 'n betrouwbare gebruik te auto is het adres: Autohan del Toon Gij zen v.h. Vestkant 125 thans Dreef 103, Breda v. h. Princenhage telef. 33346. Opel Rekord 1700-64. Wolsley 62. Anglia 60, Zephyr 60 en 59, en 56. Anglia 57. Opel Kapitan 56, spotprijs, Fiat 1100 - 60. Fiat 500 '57 spotprijs. Simca's 1000 '62 Ford Anglia *62. V.W. de Luxe '59. Opel Rekord '59 Citroën comb, type 1019 FB '60; Taunus Transit bestel '61; Con sul 315 '62; DKW Union 1000 S '62; Dauphine 60. Nog diver se inruilwagens spotprijzen. In- en verkoop volledige gar. inr. en financiering. Tevens aanrij. dingvrije wagens te koop gevr. v.a. '59 Ook zaterdags èn zon dags geopend. X. Deze week bied ik t.k. aan met prettige betaling: Cortina '64. i.st.v. nieuw, V.W. de Lu xe '63, maar niet van nieuw te onderscheiden, Opel Rekord '60, pas gekeurd, Ford Taunus 17 M '59, nieuw gespoten met nieuwe banden, Vauxhall '57, Olievrij, Citroën '59, geheel na gezien, Opel Caravan, in pr. st. '58, Ford Taunus Caravan '56. Goliath, vrachtwagentje,- '59, Fiat 600 '56. DKW. station wagen '54. Ford Consul, i. pr. st. '54. NSU Prinz '57. BMW type 600 '59. Alle dagen ge opend Van Rooy, Kuivenzand 37, Oud-Gastel. (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM De NCRV viert haar veertigjarig bestaan de vol gende week met vele jubileumpro- dukties via radio en televisie. Aan gezien het accent van de zaterdag avond bij beide media op het ter rein van de ontspanning ligt, pre senteert de NCRV-t.v. dan ook de musical „Vadertje Langbeen",^ be werkt naar „Love from Judy". Zaterdagavond 14 november zal Jack Gimberg samen met Jenny Arean de hoofdrollen spelen. Jack Gimberg, zoon van de bekende Nederlandse acteur met dezelfde naam, werkt al jaren in Amerika onder de naam John van Dreelen. Maandagoch tend arriveerde hij per vliegtuig uit Los Angelos op Schiphol, waar hij even de journalisten te woord stond. De Ameri kaanse Nederlander vertelde ons, dat hij zich na de tweede wereldoorlog in Frankrijk gevestigd had om er het film vak te leren. Na een verblijf van zes jaren, sloot hij een contract af met Fox-film in Hollywood, waar hij momen teel al negen jaar werkt en de beroem de Frank Sinatra als directeur heeft. De NCRV-dramaturg David Koning was door Jan van Ees op de kwalitei ten van Jack Gimberg attent gemaakt, toen hij samen met regisseur Willy van Hemert naar een vertolker van de hoofd rol zocht. Het heeft Jack Gimberg overigens heel wat moeite gekost om op dat aantrek kelijke aanbod van de NCRV te mogen ingaan. Tenslotte wist Frank Sinatra zijn mede-directieleden te overtuigen van de ze unieke kans voor Jack Gimberg. Hij schonk Jack veertien dagen verlof met betaling van de reiskosten, onder voor waarde, dat de NCRV in die twee we ken haar tv-produktie beëindigd zou heb ben. In Amerika doet men er maar vijf dagen over om een musical op de beeld band vast te leggen. Maar daar beschikt men dan ook over schier onbeperkte studiofaciliteiten en geld. Voor Gimberg naar Holland vertrok heeft hij nog even naar de film van „Vadertje Langbeen" gekeken, welke Fox in 1952 in Holly wood had laten vervaardigen. De afgelopen dagen heeft hij met de gehele cast onder leiding van Willy van Hemert druk gerepeteerd in een boven zaaltje van café ..De Kroon" aan het Amsterdamse Rembrandtplein. De tekst zat er nu goed in. Onder leiding van Harry de Groot werd in het gebouw Musis Sacrum" te Baarn de muziek ingestudeerd en op de band vastge legd, waarin later de stemmen werden „ingezongen". AANBOD Regisseur Willy van Hemert, die zich de laatste tijd speciaal op het gebied van de musicals beweegt, liet zich ont vallen, dat hij een erg aantrekkelijk aan bod had ontvangen van Duitse tv-men- sen. Indien hij hierop ingaat, verliest de Nederlandse televisie, wel een van haar beste regisseurs, die een uitnemend vakmanschap paart aan een veelzijdig heid, die weinig tv-collega's bezitten. Voor de camera's regisseerde hij in de loop der jaren niet minder dan 150 produkties van het meest uiteenlopend genre. De laatste jaren werkt hij niet meer in vast dienstverband, omdat een free-lance bestaan veel aantrekkelijker wordt geacht. Met deze restrictie dan, dat hij het beslist niet eens is met de bezoldigingsregel, welke de Nederland se tv hanteert voor deze groep van re gisseurs. Daarom weigert hij al sinds jaar en dag om dramatische tv-werken te regisseren. Aangezien hij toch aan het werk moet blijven, heeft hij zich gespe cialiseerd in de musical-sector. Zijn eer ste tv-musical was „Vijf tellen na nu", later gevolgd door „Er valt een ster", welke hij in opdracht van de NCRV schreef en regisseerde, terwijl men on langs nog heeft kunnen kijken naar „De kus van de ballerina". Of „Vadertje Langbeen" zijn laatste musical is. welke hij in ons land pre senteert, kon hij nog niet met zeker heid zeggen. Temeer omdat de NCRV hem onlangs opdracht gegeven heeft drie nieuwe musicals te schrijven De eerstvolgende NCRV-musical van zijn hand draagt als titel „De verwoesting van Carthago". Zowel regisseur Van Hemert als Jack Gimberg noemden Jenny Arean, die de hoofdrol van Judy Abbott, een meisje uit het weeshuis speelt, een steengoed talent. Ze maakt een pracht creatie van het lelijke, brutale weesmeisje, dat zo'n behoefte heeft aan een tactvolle behan deling. Het weeshuis is voor haar een gevangenis. Dank zij regent Jarvis Pend leton (gespeeld door Jack Gimberg) kan zij gaan studeren. Judy noemt Jarvis Pendleton „Vadertje Langbeen", want zij kent haar weldoener niet. Op een gegeven dag schrijft zij hem een brief, waarin zij verklaart, dat er naast „Va dertje Langbeen" een nieuwe persoon in haar leven is gekomen, waar ze ziels veel van houdt, namelijk Jarvis Pendle ton. Op het moment dat wij dit schrijven moet de musical nog in play back in de televisiestudio worden opgenomen. Maar het laat zich aanzien, dat „Vadertje Langbeen" beslist een van de beste pro dukties zal worden uit de jubileumweek van de NCRV. Als u volgende week zaterdag rustig in uw huiskamerstoel zit te kijken naar de opvoering, bevindt Jack Gimberg zich al weer hoog en breed in Los An gelos, want zijn agenda vermeldt nog vele film- en tv-rollen, die hij in pro dukties van de 20th Century Fox moet spelen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM De bekende schrijver Jaap Terhaar, die vooral naam heeft ge kregen door zijn hoorspelen en boeken over de tweeling Saskia en Jeroen, schreef, schreef op speciaal verzoek van de KRO-televisie een driedelig vervolg verhaal onder de titel „De vogel in de hand". Dezer dagen kon de auteur in de Vitus-studio te Bussum kennis maken met de realisatie van de eerste tv-afleve ring van zun geesteskind. Jaap Terhaar keek met stijgende verba zing toe hoe regisseur Luc van Gent du ingewikkelde mise-en-scène in de met decors volgebouwde studio repeteerde Eerst begin volgend jaar zal de KRO deze tv-serie op het beeldscherm brengen. De inhoud van deze tv-feuilleton speelt af rond het gezin van de 45-jarige illustra tor Johan Radinger, gespeeld door Frans 't Hoen. Yda Andrea, zijn echtgenote El len en de rollen van de twee dochters Eva en Meike worden resp. gespeeld door Pleunie Touw en Annabet Tausk. Voorts speelt Huub Rooymans de rol van Flip- pie, een vriend van Eva en maakt Joekie Broedelet een kostelijke creatie van me vrouw Gemke. In de eerste aflevering maken de kij kers kennis met de hele familie Radinger, waar de vrouw des huizes haar creati viteit als coupeuse tentoonspreidt om uit oude gordijnen voor haar dochter Eva een „feestjurk" te maken. Vader Radin ger maakt van deze gelegenheid gebruik om weg te glippen naar een veiling van antieke voorwerpen, waar zijn woning overigens vol mee staat. Daar tikt hij voor 85 gulden een oud schilderij van 40 bij 60 cm op de kop. Op de voorzijde staat een madonna, vaag gesigneerd met de letter M. en aan de achterzijde van het doek staat de naam Estèban. Na koortsachtig speuren in een ency clopedie komt vader tot de voorzichtige conclusie, dat de madonna wel eens ge schilderd zou kunnen zijn door de be- (Van onze correspondent in Wenen) WENEN Er is sinds Herbert von Karajan de Weense staatsope- ra de rug toegekeerd heeft, heel wat inkt aan dit geval vermorst. Daarbij kwamen de Oostenrijkse autoriteiten, onder wie de staats- opera ressorteert, er doorgaans minder mooi van af en bijzonder de voormalige minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen," dr. Drimmel kreeg menige „Seiten- hieb" te incasseren. Wie ook maar een beetje thuis is in de „dure" wereld van de staatsopera wist, dat bij alle respect voor de kunst van Von Karajan als dirigent en regis seur, zijn zakelijk beleid nu werkelijk geen bewondering verdiende. Dat er moeilijkheden waren met het uitgebrei de personeel van de opera, kan men hem niet euvel duiden. De excessieve hou ding van de vakbond van dit personeel, die op de duur onrechtstreeks ging uit maken welke opera's zouden worden uit gevoerd, is de oorzaak van veel on aangenaamheden en incidenten van de laatste jaren geweest. Maar belangrij ker was de enorme geldverspilling door Von Karajan zelf, die bij zijn artistie ke hoogvliegerij weinig rekening hield met de realiteit van budget en beste ding. Daarover heeft thans het zgn. „Rech- nungshof" de Oostenrijkse rekenkamer, (Advertentie) AUTOMATIC TOASTER f69.50 een boekje open gedaan. Aan de natio nale vergadering is eindelijk het rapport toegezonden, dat de voormalige minis ter Drimmel onder druk van de tegen hem gevoerde agitatie, aan de reken kamer heeft gevraagd. Het handelt over de zakelijke leiding bij de Staatsopera en andere bonds-theaters, sinds deze een eigen, onafhankelijke administratie er op na hielden. De aanbieding aan de na tionale vergadering was volgens de wet openbaar, maar blijkbaar sloegen er zulke nare geurtjes uit op, dat men meteen maar besloot over 't rapport in 'besloten 'commissie te disputeren. Niette min is de pers van de inhoud op de hoogte gekomen. Met geld gesmeten De beide grote instellingen Staatsope ra en Burg-Theater, zo stelt de rekenka mer vast, hebben in de jaren '62 en '63 hun begrotingsposten grondig overschre den. Voor buitenlandse reizen van de Staatsopera is zesmaal meer uitgege ven dan de begrotingspost toestond. Terwijl Weense firma's beter en goed koper hadden kunnen Leveren, werden bij buitenlandse firma's kostuums, rekwisie ten en decoraties besteld tegen een veel heid van de kostprijs in Wenen. Wenen heeft uitstekende theaterfotografen, maar Von Karajan wenste per se een be paalde Duitse fotograaf te laten komen, die de Staatsopera dan ook prompt 20.000 Shillingen liet betalen. Een gelijke som werd door Von Ka rajan weggesmeten aan toneeldecora ties voor een nieuwe enscenering van „Fideleo" maar ze beviel hem tenslot te niet en ze werd ongebruikt op de zolder opgeborgen. Men had weer een andere decorateur gevonden die de op dracht kreeg. Met dezelfde artistieke achteloosheid boekte Von Karajan de salarissen van enkele door hem aangestelde persoon lijke medewerkers en van zijn privé- secretaris in de boeken van de Staats opera. Het ernstigste was het akkoord dat hij met de Scala van Milaan had afgesloten. Volgens deze overeenkomst betaalde Von Karajan hoge honoraria aan solisten van de Scala, terwijl min stens zo goede artiesten in Wenen zelf, genegeerd werden. Het ministerie van o. k. en w. had op 31 augustus 1959 dit akkoord reeds opgezegd, maar Von Karajan trok zich daarvan niets aan en Vanavond presenteert de KRO op het tweede net een Tiroler bruiloft, naar een idee van Gerard Lebon. We zien hier een scène uit dit vro lijke spel, met als vogelhandelaar Wim Koopman, als bruid Car la Remy en als bruidegom Hans Wil- jon. ging rustig voort met artiesten uit Mi laan te entameren. Het financiële re sultaat was, dat de Scala van Milaan er dik aan verdiende, terwijl het defi ciet van de Staatsopera steeds groter werd. De Oostenrijkse openbare mening is er intussen toe geneigd de volle verant woordelijkheid niet alleen op Von Kara jan te laten drukken. Men heeft in Wenen in een soort stom me bewondering voor Von Karajan hem maar 'laten begaan. Von Karajan be zag Wenen als zijn residentie en de Staatsopera als de operatietafel voor zijn experimenten en concertreizen naar Mi laan, Londen, Moskou, De Verenigde Staten en Japan. Overal heen spon hij zijn verbindingen en dat kostte enorm veel geld. Hij deed maar en liet door een Duit se firma concerten van de Wiener Phil- harmoniker en van de Staatsopera op nemen zonder de artiesten en de musi ci erin te kennen. Alles ter meerdere eer en glorie van maestro Von Kara jan. De Weense Staatsopera heeft zich zelf altijd beschouwd en was ook altijd het muzikale, nationale centrum en een der beste instellingen ter wereld. Maar gaandeweg werd ze een operatief instru ment in de handen van Von Karajan. Nu verdraagt men in Wenen eer, dat vele miljoenen shillingen over de balk gegooid worden, dan dat men aan de Staatsopera raakt. Men wil eventueel Von Karajan wel terug hebben, maar dan als dirigent en regisseur en in geen geval meer als zakelijk leider. Een tijd geleden deed de Oostenrijkse regering hem een aanbod in die richting, maar Von Karajan wees dat trots van de hand, want zulk een aanbod, aldus Von Ka rajan, kon hij van elke betere opera in de wereld krijgen. Er zag en het ziet er niet naar uit dat hij spoedig weer op de planken van de Weense Staats opera zal staan. Zeker niet na de nuchtere fanfare van de rekenkamer. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid P. Voogd (Boerenpartij) is verontwaar digd over het VARA-televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 31 oktober. Daarin is, aldus de heer Voogd in schriftelijke vragen aan de minister van O. K. en W., gespot met het middelaarschap van Christus en is de geestelijkheid belachelijk gemaakt. Nu de VARA op geen enkele wijze de wil tot verbetering toont, aldus het Ka merlid, dient het verder uitzenden van dit programma te worden verboden. Het heeft naar zijn mening geen zin radio- Veronica en t.v.-Noordzee buiten het rechtsgebied van Nederland te houden om mogelijke ongeoorloofde praktijken tegen te gaan wanneer een programma als dit van een erkende omroepvereniging ongehinderd kan doorgaan. faamde Spaanse kunstenaar Bartholomeus Estèban, ook wel Murillo genoemd, die van 1617 tot 1682 leefde. Hoewel dit „koopje" door de familie leden allerminst op prijs wordt gesteld, omdat men zelfs de leveranciers niel kon betalen wegens geldgebrek, ontstaan er al spoedig wilde gissingen en specula ties over de waarde (misschien 100.00C dollar) en de echtheid van het schilderij In het tweede deel geeft Jaap Terhaai een kostelijke impressie van de „link t televisie-jongens" van het „harde" actu aliteitenprogramma, getiteld „Van twet kanten bekeken". Ze hebben lucht gekre gen van het koopje en nodigen de nop steeds weifelende illustrator uit om me dit doek voor de camera's te verschijnen De uitzending wordt gevolgd door een run van publiciteitsmensen, die een lek kere story voor hun bladen ruiken. Hoe dit pretentieloze televisieverhaa. zich verder ontwikkelt zullen we niet verklappen, maar het laat zich aanzien dat Jaap Terhaar met dit feuilleton een uitstekend entree heeft gemaakt bij de televisie, waar men dringend verlegen zit om goede Nederlandse tekstschrijvers. (Advertentie) LONDEN De BBC begint op 13 november met een programma onder de titel „Not so much a program as a way of life", ter vervanging van het roem ruchte „That was the week that was", beëindigd omdat men niet het verkie zingsjaar wilde doorkruisen. Het nieuwe programma zal even hard tegen zere benen trappen als het vorige. De BBC vindt „Not so mucheen logische evolutie van „That was the week that was". Het nieuwe satirieke programma zal door dezelfde man als van het vorige, Ned Sherrin, geproduceerd worden, met dezelfde ceremoniemeester, David Frost (die ook in de Amerikaanse versie van „That was the week that was" optrad). „Not so muchzal drie keer per week, op vrijdag, zaterdag en zondag, worden uitgezonden. Elke aflevering duurt drie kwartier en meer nadruk zal worden gelegd op de top-actualiteit dan bij „That was the week that was" het geval was. „Als een storm opsteekt over wat we op vrijdag doen", aldus Sherrin, „dan kunnen we het andere standpunt de dag erna brengen. Vrijdag moet weerspiege len wat tijdens de week gebeurd is. De zaterdag moet meer zijn als een openbare rel, en de zondag meer bespiegelend". Het bericht, dat een nieuwe show op handen is, heeft de berichten de kop ingedrukt dat de BBC met „That was the week that was" voorgoed was opgehou den, vanwege de oneerbiedige houding jegens de „establishment", kroon, en kerk. Een van de eerste programmapunten van „Not so much a program as a way of life" zal heten ..Queen and athletes" over het koud buffet dat koningin Elizabeth aanbood aan het Britse Olym pische team. Volgende week vrijdag zal de AVRO in haar programma via Nederland 1 de toeschouwers confronteren met zaken en mensen in en om het Nederlandse par lement in Den Haag. In dit nieuwe tv- program, dat onder de titel „Parlemen taire spiegel" wordt uitgezonden, zal drs. F. J. Hoogendijk, adj. hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, gesprekken voeren met politici en korte commentaren geven bij het parlementaire nieuws. (Advertentie) De nieuwste 5 kg wasautomaat die ook al klaar is voor de toekomst J Of het voor het behoud van de f democratie en de monarchie van be- lang is, dat blijkt nog nergens uit. maar de opstellen van de Britse kroonprins Charles zijn terecht. Hij had daarin zijn opvattingen o.a. over deze twee zaken neergelegd. Indien Charles toevallig niet de toekomstige koning van Groot-Brittannië (nou ia, gróót....) was geweest, dan zou niemand zich om de opstellen van ren zestienjarige schooljongen druk gemaakt hebben. Meneer, zou hij tot de leraar gezegd hebben, mijn op stellen zijn verdwenen. En die zou geantwoord hebben: let dan ook be ter op je spullen, sufferd. Al zou er in gestaan hebben dat de demo cratie een systeem is dat zichzelf j heeft overleefd en dat de wereld er t beter aan toe zou zijn indien ook de i zich nog handhavende monarchieën f werden afgedankt, dan zou daar f geen woord aan vuil gemaakt zijn. Maar met de opstellen van een kroonprins is dat wat anders. Toen ze onvindbaar bleken, moest het hof i worden gewaarschuwd en de zaak t van de verdwenen opstellen was meteen een staatskwestie. Het hof gaf een rechercheur opdracht de pa pieren te zoeken, een discrete zaak want al is er sinds enige eeuwen geleden in de monarchie wel zo veel veranderd dat een mislukking niet direct tot onthoofding zou hebben geleid, het is duidelijk dat een Britse politieman het zich niet kan veroorloven inzake een vorste lijke opdracht te blunderen. Enfin, de opstellen zijn terecht. Nog juist op tijd, want een verdor ven uitgever, op het vasteland uiter aard, wilde ze in de openbaarheid smijten. Dan zou iedereen geweten hebben wat een kroonprins denkt over monarchie en democratie. Een kroonprins mag wel opvattingen hebben, zo ver gaat de democratie binnen de monarchie wel, maar hij heeft ze angstvallig voor zich te houden. Want straks is hij koning. Niemand weet weliswaar wat er in die opstellen stond. Maar stel je vóór PRAET-MAECKER KAT Nadat het jarenlang ongewenst i werd geacht de kat in het donker te knijpen, heeft men thans ook ontdekt k dat het geen aanbeveling verdient het dier in het donker te aaien. Een des kundige van de PTT in Derby (Mid lands), Engeland, beroept zich er na melijk op een mysterie te hebben op gelost over de oorzaak van storing bij televisie-ontvangst. De hulp van d<| deskundige in kwestie werd ingeroe- t pen om een geval van ernstige storing 1 te onderzoeken. Als oorzaak vond hij een in de buurt wonende vrouw, die haar kat aaide. Volgens de deskundige wordt door het geaai voldoende statische elektri citeit $pgewekt om op een ndfoijzijnde televisie-ontvanger storing te veroor zaken. Horizontaal: 1. korf - slot 2. boom 3. schrijfkosten 4. meisjesnaam - deel van een fuik 5. Turks bevelhebber - plaatsje aan de Dedemsvaart 6. voor (in samenstellingen) - laagte 7. plantje 8. wiel 9. inwoner van Turkije - watervogel Vertikaal: 1. prachtig - buit (bargoens) 2. insekt 3. vergrotende trap van laag 4. aanwijzend voornaamwoord - woon boot 5. ik (Latijn) - gravin van Holland 6. plaats in Gelderland - plaats in Groningen 7. sedert 8. ontkenning 9. lap - smart 'P99I - 3{aop '6 !33u 'g !spuis 'i lapft - ada 9 Jepe - o3a 'g Jajia - atp f .aaSei 'g ijep z !;aod - rooui x 'iJ9A •puaa - apnj '6 -P^j '8 Jsfipe.» 'L Ipp - a-id 9 !aue - eSe g tjfui - epj IsaJïai 'g idai Jpuja - pueui x -joh :Suisso[dQ Gewichtsverdeling KRAANVOGEL De sinds een maand in vrijheid le vende Sardas-kraanvogel, die zo maar uit Ouwehands Dierenpark was weg- gevlogen omdat men over het hoofd had gezien dat de vleugels van de enorme vogel weer vliegklaar waren geworden, is even plotseling weer thuis. Landbouwer Van Donselaar, die vlakbij „Heimerstein" woont op een steenworp afstand van het dierenpark op de Grebbeberg had de kraan al een paar dagen op zijn erf waarge nomen. Hij ging de vogel voeren en deze liep helemaal niet mensen schuw na een paar dagen zo maar 1 de deel van de boerderij op. De deur werd achter hem gesloten, de op- haaldienst van het park werd gealar- meerd en in recordtijd was de vluchte ling in eigen home, zonder één schrammetje te hebben opgelopen. SLANG Een importeur van bananen uit 1 Apeldoorn stelde de heer Ouwehand 1 telefonisch ervan in kennis dat hij in i een zending bananen een vreemdsoor- tig dier had aangetroffen. De heer Ouwehand ging er onmiddellijk op af en ontdekte dat het een zogenaamde dikkopslang was, die voorkomt in het noord-oosten van Zuid-Amerika. Het dier, dat niet giftig is, was zwart van kleur en had over de gehele lengte van zijn lichaam oranje banden. De slang, die bijna een meter lang kan wor den, werd op transport gesteld naar Ouwehands Dierenpark, waar hij werd ondergebracht in het terrarium. POEMA In Ouwehands Dierenpark werd een poema geboren. De moeder accep teerde het jong echter niet. Het ge volg was dat het poemaatje bij de ont aarde moeder moest worden wegge haald. Toen dat met veel moeite ge beurd was, kwamen er nog vier las tige dagen. Lastig, omdat voor het beestje de juiste voeding moest wor den gevonden. Daarin is men geslaagd en nu het jong elf dagen oud is, groeit het prima. Mevrouw Radema, echtge note van de bedrijfsleider van het park, verzorgt de jonge poema, die door haar „Pompidoe" wordt genoemd. Wanneer ze hem roept reageert hij al prompt. Het diertje is net een kleine poes. Wanneer hij op schoot ligt spint hij dat het een lieve lust is. Het dier kan zeker een jaar in huis worden gehouden. Daarna zal „Pom pidoe" wel moeten worden afgezon derd. omdat hij dan gevaarlijk gaat worden. COCKTAIL Argentinië heeft er weer een wereld- kampioen bij en wel in het „cocktail mixen". Gisteren werd de in Italië 1 geboren barkeeper Enzo Antonettes 1 die in Buenos Aires zijn beroep uit oefent in het Schotse Edinburgh uitgeroepen tot 's werelds beste cock- tail-bereider. Zijn bekroonde creatie heet „Mar del Plata". Voor de liefhebber volgt hier het recept van het kampioensvocht: vier- achtste dry gin, tweeachtste dry mar tini, eenachtste benedictine met daar aan toegevoegd twee druppels grand marnier en een citroenschilletje. STRAF De 18"-jarige Thomas Zito liet het brandalarm voor de aardigheid wer ken. De rechter in Kalamazoo (Mi chigan) veroordeelde hem tot 18 dol lar boete. Bovendien moet hij 40 uur achtereen naar de brandweerkazerne komen om er eens stevig aan te pak ken. KONING ALBERT WIL IN BELGIë BLIJVEN Brussel, 7 nov. 1914 Van een offi cier van den generalen staf vernam ik, aldus een correspondent voor een Ita liaans blad, dat de koning en de ko ningin hebben gezworen hun land niet te verlaten, zoolang slechts één meter grandgebied vrij zou blijven van het vijandelijk juk. ook al zou zich op dit laatste plekje grond heel het vuur der vijandelijke artillerie richten. De Belgische regeering is niet van plan het parlement te Havre bijeen te roepen. Men hoopt integendeel, dat de Duitschers spoedig uit België verdre ven zullen zijn en het parlement dan weer in het vaderland zal kunnen bij eenkomen. 189. „Die huurder van fluisterde de agent, juffrouw Pluche van Baron Bluffs kamerdeur wegtrek kend, ,,is die eh. wel hele maal normaal? Ik bedoel eh. doet hij wel eens vaker De hospita wierp een dub bende blik in de richting van de kamer, waarin de baron stil voor' zich uit zat te staren, het hoofd ontsierd door een paai geweldige plastic-oren. „Ik heb daar wel vaker aan getwijfeld..." lispelde zij, „maar nu, met die rare dingen aan zijn hoofd, ge loof ik zeker, dat er in ook iets mis is!" „Daarin vergist ge u dan toch, brave vrouw!" sprak baron Bluff. De agent en de hospita tui melden verschrikt achter uit. „Hoe h-heeft-ie dat nu kunnen horen? We hebben heel zacht gefluisterd!" prevelde de laatste. „Hoe kan dat?!" „Omdat ik nu eenmaal een geniaal uitvinder ben!" ver klaarde de baron. „Staak dus uw gefluister, want dat bewijs is nu geleverd ik versta er ieder woord van. Op slag veranderde juf frouw Pluche van houding. „Mirakels mompelde zij. „Wat een uitvinding!" „Ik heb u niet meer no dig. agent," vervolgde zij, de beambte haastig naar de voordeur duwend. „Ik trek mijn klachten in. Vergeet maar wat ik heb gezegd Dag agent".

de Stem | 1964 | | pagina 5