kten ;l G.S. en raad onwetend over kapitale uitgave Tarieven van veerdienst mogen NIET omhoog Breistoffenfabriek waarschijnlijk in opent februari Arbeidsreserve Horeca- sector sterk gestegen Z,VLAAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL: Ernstige fouten worden nu pas toegegeven kleiburg? VUURWERK-VERGADERING IN HULST Moeilijke uren b. voor en w. Bejaarden nog niet helemaal tevreden Brutale inbraak in Tilburg paablai» Pe Stetn K.L.M. AAN OUDE WEG NAAR EEDE Hoedekenskerke- Terneuzen zo nodig uitbreiden Maandag GE >ktersdiensten 1st dierenartsen Minister Bogaers opent drie woningfabrieken Bid- en boetedag voor vervolgde kerk in Den Bosch Einde van het toeristenseizoen Hoogste cijfer voor diploma kruidenier GEEN EENHEID BIJ SPORTKEURING Geen mededelingen over Dow-uitbreiding Vlolte huishoudelijke vergadering Z.-Vlaamse Kamer v. Koophandel Werkgelegenheid voor ruim 20 vrouwen Impasse Z.V.U. draait film in drie plaatsen Oranje-Groene kruis vergaderde in Middelburg Jaarvergadering wandelkring te nooit op een moeilijker kunnen komen. Hij schilder- als ieman, die altijd al met ;n te kampen heeft gehad, ►ilijke jeugd te hebben door- eeg hij moeilijkheden in zijn zaak, die verdachte volgens an juist een beetje te boven ichte niet opnieuw helemaal sporen pleitte mr. Bruin om rt mogelijke vrijheidsstraf hte. De rechtbank zal in deze lak doen op vrijdag 20 no- Geld tekort ïlbediende J. de V. (24) uit moest zich gisteren komen den voor het feit dat hy by eenvolgende werkgevers krui- >n had gestolen, die hij nadien rekening had verkocht, nan verklaarde tot deze dief. lomen te zijn omdat hij geld m. jr van justitie mr. A. Rosingh bet bij verdachte hierbij wel en eiste een gevangenisstraf aaanden met aftrek, waarvan, den voorwaardelijk met een an twee jaar. Ook in deze rechtbank uitspraak doen op november. Uitspraken tend heeft de Middelburgse ook uitspraken gedaan in za- vrijdag 23 oktober werden be- S. uit Middelburg en M. B. ;en, het duo dat op 29 augustus ad werd betrapt bij een in- en bar te Middelburg, kregert onvoorwaardelijke gevangenis jes maanden met aftrek van De eis van de officier van ;en v. d. S. was 18 maanden en tegen B. een jaar met af- oesenaar C. M. „de schrik van d veroordeeld tot een gevan- van zes maanden met aftrek te Goes een woning was bin den. M. was ook aanranding olegd, maar de rechtbank acht- bewezen. De eis van de offi- en gevangenisstraf van acht en met aftrek. van Dyck 19.30 uur El Cid GENT 19.45 uur Guadalcanal. He der Tartaren :en uur Te rijk om los te lopen, a >gebouw 20 uur De zwarte ran Ratana HTRG Raadsvergadering jera 20 uur La Pari»lenn« louwburg 19.30 uur Faust DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 :nde artsen nemen het komen, id waar: Axel: dokter Schilt- sterzande: dokter Buwalda; en Oostburg: dokter N. J. rdenburg tel. 01170-2121; Ter- kter Bos: Bruinisse en Oos- kter J. W. de Putter te Oos- 1. 01114-280. Middelburg: dok- Haijze (4345 of 3543); Vlissin- r Sluyter (2225); Goes: dokter ff (7451): Borssele en Nieuw, ter Gelderblom (01196-327); (kerke en Kwadendamme dok- (01193-262); Driewegen en 's- ïk: dokter Geldof (01195-275); rendskerke, Wolpbaartsdijk en md: dokter Vos (01198-231); i. Hansweert. Krabbendijke en th: dokter Donker (01134-544) ers: Goes; Goese Apotheek iddelburg: Hummelen '27X>; Klaassen 2090)Vlissingen: anden (2066). ;nde dierenartsen nemen waar: Nieuw-Namen: dokter de Nijs West-Zeeuwsch-Vlaanderen: psenberg te Sluis tel. 01178-225 mslag en Sas van Gent: dokter te Zaamslag; Walcheren: dok- ian, tel. 01100-5229. Ike 17 en 20 uur Yeah! yeah! yeah! i we! trum 20 uur Politiedossier ^drijven, 18 j. mnenschieting bij S. Blommaert gebouw 14.30 en 17.15 uur t papa toch in Italië?, 20 uur te panter van Ratana g Sinnenschieting bij P. Leeraert ït •chietin gbij V. Thijs 'chieting bij j. de Guchteneire Prijskamp op biljart bij J. v. •riekaarting bij A. de Kind \RDE Binnenschieting bij Th. v. e ^\MEN Prijskamp op groot biljart bij n S-PAAL jrote kalkoenschieting bij Ad er pe eriekaarting bij M. de Cock ren a 20 uur Irma la Douce, 18 j- uur 0 uur De scherpschutter, 14 j uur URG uur Irma la Douce, 18 j. 0 uur 5. 19 en 21 uur Mandrin, 14 j- t-driewegen ns Seriekaarting lia bij L. de Vilder 8.30 uur toonstelling tPE It Raedhuys Seriekaarting iera 14.30 uur Czardasfürstin. r Madame Butterfly [®en .30 u. De meesterzangers var- erg (Van een onzer verslaggevers) HULST Er heeft gisteravond vuurwerk geknetterd in de raadsvergadering van Hulst. Vuurwerk, dat b. en w. bijzonder onple zierig in de oren moet hebben geklonken en dat werd afgestoken door de heren B. Picavet en J. H. Stolte, die in niet mis te verstane termen kritiek leverden op het feit dat de gemeente Hulst enige tijd geleden enkele belangrijke sommen geld heeft uitgegeven ten behoeve van de bouw van drie scholen in de gemeente, zonder dat echter de financiën waren gevoteerd door de raad en bovendien zonder dat deze uitgaven het fiat van G.S. van Zeeland hadden. Met de bouw van de scholen is een bedrag van 1.000.000 gemoeid. In alle beslotenheid zijn tijdens en vorige vergadering de gemaakte fouten rechtgetrokken, toen de raad een begrotingswijziging goedkeurde, na overigens veel beden kingen te hebben geopperd tegen een dergelijke gang van zaken. DEN HAAG De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zal op dinsdag, 24 november, drie nieuwe woningfabrieken openen. De fabrieken staan in Den Bosch, Lo chum en Beringen (L.). In Den Bosch zal de minister *s morgens om half tien op het indu strieterrein-west een fabriek van Hey- man's bouwmaatschappij „Heboma" N.V. in bedrijf stellen. Deze maakt grote elementen voor woningen van het systeem baksteen montage-bouw. „Heboma" N.V. zal zijn afzet richten op de provincie Noord-Brabant en het noordelijk deel van de provincie Limburg. Na de plechtigheid zal een helikop ter minister Bogaers naar Lochem brengen. Daar stelt de minister om 12.00 uur nog een baksteenmontage- bouw woningfabriek in bedrijf. Deze fabriek van N.V. aannemingsbedrijf .Kinsan' zal de afzet richten op de pro vincies Gelderland en Overijssel. Na de luch reist de minister per he likopter naar Beringen, waar hij om half vier de woningfabriek N.V. „Ne- duco" opent. Deze fabriek maakt de elementen voor het woningbouwsy steem Coignet. DEN BOSCH De bisschop van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, zal op zon dag 29 november de jaarlijkse bid- en boetedag voor de vervolgde Kerk, in de Brabanthallen te Den Bosch een plech tige H. Mis opdragen. De nationale ma nifestatie bij gelegenheid van deze dag wordt 's morgens geopend met een bede vaart van de St. Jan naar de Brabant hallen. Pater Werenfried van Straaten O. Praem, de „Spekpater" houdt 's mid dags een predikatie, waarna de dag met een korte gebedsstonde wordt besloten. (Van een onzer verslaggevers) Ook G.S. van Zeeland hebben hun ontstemming over het gebeurde duide lijk laten blijken. In een brief d.d. 17 augustus jl., die eerst tijdens de gister avond gehouden vergadering bij het punt ingekomen stukken" in de raad van Hulst aan de orde kwam, hebben G.S. het gemeentebestuur „ernstig te rechtgewezen" en er op gewezen dat de toch al verre van gunstige liquiditeits positie van de gemeente nog aanzienlijk zal verslechteren. G.S. kondigen boven dien aan. dat zij niet de toezegging kun nen doen de gemeente nog een bedrag uit het leningsquotum voor de komende periode ter financiering van genoemde uitgaven ter beschikking te zullen stel len. Indien bovendien de gemeente Hulst te zyner tijd een bedrag uit het lenings quotum zou krijgen, zal zij dat uitslui tend mogen aanwenden ter consolidatie van de vlottende schuld en zeker niet ter financiering van nieuwe werken. De heer Picavet bleek er zeer over verstoord dat het college de gelaakte fouten, waarvoor de verantwoordelijk heid bij b. en w. ligt, niet meteen rui terlijk heeft bekend aan de raad. althans de zaak eerst gisteren in de volle open baarheid heeft gebracht. Hij verklaarde het college niet over deze fouten te wil len doen struikelen, maar van zijn hou ding van loyaliteit ten opzichte van het college bij andere eventueel voorkomen de en soortgelijke gevallen te zullen af zien. Hij zei het van het grootste belang te achten dat in den vervolge gemaakte fouten openlijk tegenover de raad wor den toegegeven. In dat verband vroeg hij b. en w. met grote nadruk binnen kort in een openbare vergadering een uiteenzetting te geven over ,,een andere ernstige aangelegenheid". Fatsoen De heer Stolte maakte de zaak nog gevaarlijker voor b. en w. Hij zei er zich sterk over te verwonderen dat zij, onder wier verantwoordelijkheid de „grove fouten" zoals hij zei -zijn gemaakt, niet het fatsoen heeft de consequen ties van de door haar gemaakte fouten te aanvaarden. De voorzitter, burgemeester P J. G. Molthoff, verklaarde dat hij alie ver- antwoordelijkheid voor de „ellendige fouten" op zich heeft genomen. Hij ver klaarde de brief van G.S. niet eerder bij de ingekomen stukken voor de raad te hebben willen voegen, omdat hij eerst zoveel mogelijk de gemaakte fouten heeft willen rechttrekken, voorzover zulks mogelijk was. Hij zei te verwachten dat de gevolgen voor de gemeente niet dermate ernstig zullen zijn als aanvankelijk is voorge steld. Dat was kennelijk een hele ge ruststelling voor de raad. De heer Molt hoff vervolgde: „Er bestond het gevaar dat het vertrouwen in de gemeente Hulst een danige deuk zou krijgen. Dat moet worden vermeden. Vandaar dat ik eerst heb geprobeerd het geschokte vertrou wen (van G.S., red.), te herstellen. En met redelijk succes", aldus de heer Molthoff, die gedurende de korte tijd dat hij nu burgemeester is van de ge meente Hulst, geconfronteerd is met verschillende pijnlijke zaken. Nota's Tijdens de gisteren gehouden raads vergadering zijn ook de aan de orde ge komen de nota's die b. en w. hebben op gesteld over resp. de gemeentelijke grondpolitiek en de gang van zaken rond het gemeentelijk zwembad naar aanlei ding van vragen daarover van de heer Stolte tijdens een vorige raadsvergade ring. In de nota over de grondpolitiek heb ben b. en w. de raad mededeling gedaan van een nieuwe regeling omtrent de uit gifte van grond aan aspirant-woning bouwers. Verschillende raadsleden ble ken moeilijkheden te hebben met de in terpretatie van dit stuk. Hun vragen werden overigens afdoende, zoals zij lie ten blijken, beantwoord. Naar aanleiding van de nota over het zwembad hield de heer Stolte nog een uitgebreid betoog, waarin hij concludeer de dat dikwijls wel de hand is gelicht met de verordening, regelende de samen stelling en werking van de zwembadcom missie, die nauwelyks met het beleid over het zwembad gemoeid is geweest en dat het beleid van de voorzitter van de zwembadcommissie, wethouder P. J. Brand, de toets der kritiek in geen ge val heeft kunnen doorstaan. Burgemeester Molthoff antwoordde dat het weinig nut heeft om alle falen van het beleid over het gemeentelijk zwem bad in het verleden op te rakelen. Hij zegde dhr. Stolte toe dat in het vervolg de hand zal worden gehouden aan de be treffende verordening. Daaivnee nam de heer Stolte genoegen. Conform De rest van de vergadering had een vlotter verloop. Men besloot in alle ge vallen conform de voorstellen van b. en w. zonder er veel woorden aan te besteden. Alleen de heer D. van der Walle opperde bedenkingen tegen de uitgifte van 2500 gulden ten behoeve van een studie over een saneringsplan van de binnenstad Zulks vanwege de precaire financiële si tuatie. waarin de gemeente Hulst zich bevindt. Hij stemde echter voor de be grotingswijziging, die in verband met de uitgifte van dit geldbedrag moest wor den opgemaakt. ROOSENDAAL De 21-jarige Adr. P. L. Antonissen, Boulevard 143, alhier heeft te Goes het kruideniersdiploma behaald met in totaal 35 punten n.l. drie negens en een acht. Dit is het hoogste cij fer dat tot heden dit jaar tijdens de lan delijke examens is behaald. De heer Antonissen is bij zijn vader in de zaak werkzaam. Het resultaat werd behaald na zes maanden intensieve stu die. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De heer M. van der Welle, lid van het hoofdbestuur van de Alge mene Bond van Gepensioneerden, heeft gistermiddag voor de leden van de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse afdeling van de bond, die in (jaar)vergadering bijeen waren in „Het Centrum" te Axel, be toogd dat de bejaarden ondanks de vijf tien wijzigingen, die de minister onlangs heeft aangebracht in de pensioenwet, nog niet helemaal tevreden zijn. De heer Van der Welle sprak er met name zijn teleurstelling over uit dat het pensioen nog steeds niet de door de bejaarden ge wenste welvaartsvastheid heeft. Tijdens deze vergadering, die werd gehouden o. l.v. de voorzitter, de heer J. de Vries uit Terneuzen ward voorts o.m. verslag ge daan over de laatst gehouden algemene vergadering in Utrecht, waar uiteraard ook de pcaeioenzaken aan de orde zijn geweest. De belangstelling voor de jaar vergadering was redelijk. MIDDELBURG De Zeeuwse Sport- v? j onderzoekt momenteel de mogelijk heden om eenheid te brengen in de 5S°.rtkeur!nS. Zeeland. Uitgangspunt is de (Van onze correspondent) TILBURG Uit een woning aan de Goirleseweg alhier is een bedrag van 700 gulden gestolen, alsmede een aantal sieraden ter waarde van ruim 4000 gul den. Door een keukenraam te forceren is men binnengedrongen. Een boxer, die zich in huis bevond, werd opgesloten in de bijkeuken. De recherche onderzoekt dit brutaal avontuur. (Van een onzer verslaggevers) De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in de provincie Zeeland staat thans volkomen in het teken van het einde van het toeristenseizoen. Vooral in de horecasector is deze reserve aanzien lijk toegenomen. Waren er 29 in septem ber, in oktober waren er in deze sector 92 werkloze mannen. Deze toename is groter geweest dan in oktober van het vorige jaar. Hieruit kan geconcludeerd worden dat het toerisme in Zeeland steeds belangrijker aan het worden is. Een toename t.o.v. de maand september is er ook te zien in de sector bouwnijver heid. De oorzaak hiervan is het gereed komen van enkelé grote werken en de verminderde vraag van enkele grote wer ken, die nog in uitvoering zijn. De arbeidsreserve van minder-geschik- ten is in één jaar tijds toegenomen. Van 435 tot 451. Dit is een gevolg van het feit dat er op de beschuttende werkplaatsen meer ruimte is vrijgekomen. Wanneer de ze minder-geschikten n.l. in een beschut te werkplaats werkzaam zijn, worden ze in de arbeidsreserve opgenomen. De geregistreerde mannelijke arbeids reserve is ,t grootst te Middelburg (202)' met Vlissingen (140) op de tweede plaats. Dertien promille Met de minder-geschikten erbij gere kend zijn er in Zeeland 744 mannelijke werklozen, hetgeen 13 promille is van het aantal mannelijke loontrekkenden. Hiermee is Zeeland de vierde provincie. Wanneer we de mannelijke arbeidsre serve gaan analyseren, dan zien we dus dat de seizoenwerkloosheid is toegeno men. De andere soorten van werkloos heid: de wrijvingswerkloosheid, de werk loosheid van minder-geschikten en de structuurwerkloosheid zijn bijna gelijk aan de gegevens, die hierover in septem ber werden vermeld. De geregistreerde vraag naar mannelij ke arbeidskrachten is van 1119 (sept. 1964) afgenomen tot 1029 (okt. 1964). De grootste afname valt te constateren in de sector bouwnijverheid. Uit deze gegevens mag men echter niet de gevolgtrekking maken dat er een achteruitgang is in de bouwactiviteiten. Integendeel. Alleen de aannemers geven in sommige gevallen hun vraag naar werkkrachten niet door aan het districtsbureau voor de arbeids voorziening, omdat hen gebleken is dat het aanbod in deze sector ook daar niet groot is. Eenzelfde reden geldt ook voor de te ruggang van de vraag naar mannelijke arbeidskrachten in de metaalnijverheid. In oktober 1963 was deze vraag 413 en thans 381. De werkelijke vraag is echter beduidend groter, maar er staat geen en kel aanbod tegenover. De helft van de geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten komt uit Zeeuwsch-Vlaanderen. All.een al in Terneuzen worden er 309 gevraagd. In Goes 164, Oostburg 101, Vlissingen 93, Hulst 90. Middelburg 77, Sas van Gent 74, Zierikzee 74, Tholen 43 en Kruiningen 3. Meer en minder Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten is gedurende de afgelopen maand niet aan grote veranderingen on derhevig geweest. In de horecasector is er uiteraard een toename te zien. Een te ruggang valt te constateren in de sector kantoor en onderwijzend personeel. Dit is het gevolg van de plaatsing van jon geren. Ook in de geregistreerde vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten is niet veel verandering gekomen. Uit de statistieken per eind oktober blijkt dat er in Zeeland voldoende werk is voor het courante aanbod. Overigens behoort Zeeland nog niet tot die pro vincies die 'n beroep moeten doen op bui tenlandse arbeiders. Wel komt steeds duidelijk naar voren dat de vraag naar ongeschoolde arbeidskrachten aan 't ver minderen is. De t(jd is voor hen nu gun stig om een vak te leren. Voor de centra voor vakopleiding blijkt overigens in Zeeland een goede belangstelling te be staan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het verhaal over het bezoek van de leden van de raad van commissarissen en de hoofddirectie van The Dow Chemical Company in Midland (V.S.) en staffunctionarissen van het Europese nevenbedrijf Dow Chemical International aan het Terneu- zense Dow-complex, dat wij gisteren in ons blad afdrukten, is een zinsnede uit een A.N.P.-berioht verweven. Volgens het A.N.P. heeft de heer Merszei, vice- oresident voor Europa van Dow, tijdens de receptie van b. en w. van Terneuzen in de raadzaal van het gemeentehuis medegedeeld dat het Dow-complex te Terneuzen nog eens belangrijk zal wor den uitgebreid. Dat is echter niet het geval geweest. Dat wil overigens niet zeggen, dat er niet enkele uitbreidin gen op stapel staan. Nog zeer onlangs be sloot de „board" van The Dow Chemical Company op korte termijn f 1.000.000.000 in Europa te investeren. Die investerin gen gelden ook Terneuzense vestiging van Dow Chemical International. F)e sanering van de KLM maakt goede vorderingen, dat blijkt uit de jong ste exploitatiecijfers. Na alle moeilijk heden, waarmede de start van de reor ganisatie gepaard ging, is er blijkbaar stug en succesvol gewerkt. Een tekort van twintig miljoen als nu te verwach ten valt is nog niet gering, maar de teruggang in vergelijking met vorige jaren is aanzienlijk. Er zou nog veel aan efficiency en bezuiniging te be reiken zijn, als er inderdaad samen werking tot stand zou komen tussen Europese maatschappijen in de Air Union. De moeilijkheid is echter, dat anderen de in een lange historie ver worven plaats van de KLM in het ge heel van het luchtvervoer niet willen erkennen. Ze kijken naar de geringe oppervlakte van ons land, niet naar pionierschap, doorzicht en energie, welke dit kleine land zulk een voor aanstaande plaats in de luchtvaart de den innemen. We zullen wel een veer moeten laten, doch de voorstellen, waarmee men ons tot nu toe aan boord kwam, leken nergens naar. Niet tot iedere prijs, heeft minister Van Aart- sen terecht gezegd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor wat het huis houdelijk gedeelte betreft heeft de der de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die gisteren is ge houden in het gebouw van de Kamer te Terneuzen, een vlot verloop gehad. Na ampele discussies hechtte men zijn goed keuring aan de begroting 1965 en werden een reglement van orde, een retributie- en een personeelsreglement vastgesteld. De heer D. Biesbrouck uit Hulst werd gekozen als lid van het algemeen bestuur van 't Zeeuwsch-Vlaamse Borgstellings fonds, terwijl de heer R. Martinet werd aangewezen als lid van het bestuur van de Vlasstichting Zeeuwsch-Vlaanderen te St.-Jansteen. Beiden volgen de heer P. Blommaert op, die deze functies onlangs heeft neergelegd. Aan het begin van de vergadering her dacht men het overleden lid van de Ka mer, de heer J. W. de Feyter uit Hoek, die „veel belangrijk werk voor veel orga nisaties heeft verricht", zoals de voor zitter, ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent, zei. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tijdens de gistermorgen in het gebouw van de kamer te Terneuzen gehouden derde algemene vergadering protest aangetekend tegen verhoging van de tarieven, die gelden voor de veerdiensten over de Westerschelde. Men stelde zich op het stand' punt dat er eerst voor zal worden gezorgd dat er geen wachttijden voor het zich aanbiedende verkeer mogen bestaan, voor er gesproken kan worden over verhoging van de tarieven. Overigens heeft de Kamer er nog maar weinig vertrouwen in dat de wachttijden met name bij de dienst Kruiningen—Perkpolder over enkele jaren tot het verleden zullen behoren. Ondanks het feit dat er enkele spectaculaire plannen zijn om de capaciteit van deze dienst door het inzetten van grotere en zelfs dubbeldeks ferryboten en het vergroten van de haven te Perkpolder te verhogen gelooft men er (nog) niet in dat alle moei lijkheden straks van de baan zijn. De voorzitter, ir. R. H. van Kreve len uit Sas van Gent, zei nog de mogelijkheid voor een gedeeltelijke oplossing van de moeilijkheden rond de veerdiensten te zien in ver hoging van de capaciteit van de dienst tussen Terneuzen en Hoede- kenskerke. De kamer bleek overigens van oordeel dat men deze suggestie van de heer Van Krevelen uiterst voorzichtig zal moeten hanteren. „Wanneer we met dit idee bij de minister komen aandragen zouden we de indruk kunnen wekken dat de Zeeuwsch-Vlamingen helemaal niet meer weten wat zij nu eigenlijk ten aanzien van de oeververbinding willen", was het bezwaar van een van de kamerleden. „We moeten ons eerst terdege laten in formeren in welke mate het inzetten van dubbeldeks ferryboten verbetering zal brengen. Mocht het er naar uitzien dat de plannen niet voldoende effect zal sor teren, d^n kunnen we nog altijd met de ze suggestie komen", betoogde met name vice-voorzitter H. A. M. A. de Meyer en de heer F. J. Denie uit Terneuzen. vraag in hoeverre het mogelijk is dat men in Zeeland voor een redelijk bedrag mVeiu Sportkeuring kan deelnemen. De u ii e sP°rtbureaus werken met ver- scniliende budgetten en ook met verschil lende tarieven. Tarieven bovendien, die nier en daar vrij hoog liggen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Als gevolg van de gemeentelijke politiek, die er op gericht is Aardenburg een centrum te laten zijn van prettig wonen, recreatie en van kleine „schone" industrieën, wordt momenteel aan de oude weg naar Eede een brei stoffenfabriek gebouwd, die in de na bije toekomst werkgelegenheid gaat ver schaffen aan ruim twintig, voornamelijk vrouwelijke, arbeidskrachten. Het is een vestiging van F. P. van Turenhout n.v., die onder Belgische architectuur wordt gebouwd door het Oostburgse aanne mingsbedrijf F. Strijdonk. Op een terrein van 1 hectare komt een fabrieksruimt'e van 640 m2 en twee mo derne woningen voor de bedrijfsleiding. De bouw, die in april van dit jaar is begonnen, vergt een totaalbedrag van ruim 3 ton. De opening zal waarschijn lijk eind februari van het volgend jaar plaatsvinden. De fabriek, nog kantoor houdend in Zand voort, richt zich op de vervaardi ging van gebreide zuiver wollen stoffen, voor de damesmode. De grondstoffen worden daarvoor aangevoerd uit de Bel- Een beeld van de Aardenburgse breistoffenfabriek in aanbouw. gische plaatsen Moeskroen en Adegem. Met breimachines van een capaciteit van twintig meter per uur, zal de begin- capaciteit 3000 meter per week bedragen. Medio 1966 zal de weekproduktie worden verdubbeld. Twee werkploegen zullen zorgen voor een produktieproces van zes tien uur per etmaal. Het ligt in de be doeling dat het bedrijf volledig continu gaat werken. De bedrijfsleiding verwacht bij de werving van het personeel geen moeilijkheden te zullen ondervinden. Van Turenhout n.v. Aardenburg werkt slechts met vier grote klanten in Ame rika. Italië, Kerkrade en Amsterdam. Vijftig procent van de vervaardigde stoffen gaat naar het buitenland. Conclusies Men kwam aan het eind van het ^ij langdurige debat „je komt er eigen lijk nooit over uitgepraat", verzuchtte de heer Van Krevelen tot de volgende conclusies: 1. De situatie bij de dienst Kruiningen Perkpolder is onhoudbaar. 2. De Kamer peinst er niet over te pra ten over verhoging van de tarieven zolang het verkeer niet vlot zal kun nen worden overgezet. 3. De Kamer is gaarne bereid met de nodige deskundigen aan tafel te gaan zitten en met hen te bespreken wat gedaan moet worden om de nood situatie te klaren en of de plannen voor verhoging van de capaciteit van de dienst KruiningenPerkpolder enige verbetering kunnen geven. 4. Er kan voorlopig geen sprake zyn van opheffing van de dienst Terneu zenHoedekenskerke. Integendeel: in dien nodig zal de capaciteit ervan op gevoerd moeten worden tot het ge middelde van die van de twee andere veerdiensten. Men had er nog een vijfde conclusie bij kunnen zetten: de enige waarborg voor een oplossing van alle moeilijkhe den vormt de aanleg van een vaste oever verbinding over of onder de Wester schelde. „Maar voor die er een keer zal zijn!", zo zuchtte men wanhopig. Discussie De discussie ontstond naar aanleiding van de mededeling aan de Kamer dat namens de Kamer enkele maanden gele den een schrijven werd gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat die overigens nog niet heeft geantwoord waarin men de bezorgheid van het Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfsleven ten aanzien van de te geringe capaciteit van de dienst KruiningenPerkpolder ken baar "maakte en werd ingeleid door een betoog van de heer Van Krevelen. Die deelde mede dat in 1963 500.000 voertuigen via de dienst Kruiningen Perkpolder zijn overgezet. Ongeveer 29% van de bestuurders ervan werd gecon fronteerd met lange wachttijden. In 1964 zijn tot nog toe 460.000 voertuigen over. gezet. Het ziet er dus naar uit dat het getal van 500.000 aanmerkelijk zal wor den overschreden. Het percentage wacht- rv Europese zaken zitten nog altijd in een impasse. Premier Pompidou van Frankrijk is de verongelijkte gaan spe len. De bondgenoten zitten ons alle maal dwars, zo heeft hij betoogd. En Amerika is de drijvende kracht daar achter. Met de multilaterale kernmacht wil het een alliantie Washington-Bonn tot stand brengen met isolatie van Pa rijs. De Amerikaanse regering ver denkt hij er ook van de nieuwe Engelse regering opgestookt te hebben het Concorde-project los te laten, wat een ramp dreigt te worden voor de Franse vliegtuigindustrie. De verlaging van de Europese graanprijs, door Bonn nog altijd geblokkeerd, blijven de Fransen als onafwijsbare voorwaarde stellen voor de verdere voortgang van EEG en Kennedy-ronde. Bij dat laatste ech ter heeft Frankrijk zeker al zijn andere bondgenoten mee. De Politieke Unie daarentegen is weer een onderwerp, waarbij Frankrijk met zijn eigen con ceptie 'alleen staat. Dit gevoel van ver- ongelijktheid hij Frankrijk lees: De Gaulle gaat uit van het dogma: Wij alleen zien het goed. En als een ander het niet voetstoots met hem eens is, dan zweert die samen tegen Frank rijk. Op zulk een manier is een reëel gesprek natuurlijk niet te voeren. Nu gaat Adenauer de volgende week naar Parijs. Die kan bij De Gaulle wel een potje breken. Doch op het grote punt van de graanprijs wil de Westduitse regering blijkbaar nog altijd vasthou den aan haar beloften ten opzichte van de boeren. Als „der Alte" aan zijn grote Franse vriend niet kan vertel len, dat hier nog iets aan te doen is, dan kan dit gesprek ook moeilijk vruchtbaar worden. De impasse lijkt volkomen. tijden is óók groter geworden: dat be draagt tot nog toe in 1964 32% en dat ondanks het feit, dat de vergrote „Ju liana" in de vaart kwam. „Waar je de capaciteit van de veer diensten uitbreidt biedt er zich meteen meer verkeer aan, dat voorheen via lastige uitwegen de moeilijke klip, die de Westerschelde is. omzeilde", conclu. deerde de heer Van Krevelen. „Juist nu er zulke lange wachttijden zijn is het onverantwoordelijk te praten over ta riefsverhoging". vervolgde hij. Hij wees erop dat het bedrijfsleven al voldoende geschaad wordt door de wachttijden en dat de gezamenlijke Zeeuwse Kamers zich al in 1958 op het standpunt hebben gesteld dat de tarieven afgestemd moe ten zijn op de variabele kosten van de veerdiensten. „En eigenlijk zijn de tarie ven vrij", completeerde hij zijn betoog over de tarieven-kwestie. Twijfel Hij zei voorts te twijfelen aan grote verbeteringen na verhoging van de ca paciteit van de dienst Kruiningen Perkpolder. „Bovendien, wie weet hoe lang het nog zal duren voor de dubbel deks ferryboten varen", aldus ir. Van Krevelen, die daarna de suggestie deed de capaciteit van de dienst Terneuzen Hoedekenskerke op te voeren. Hij weer legde vanuit de Kamer geopperde bezwa ren, als zou de scheepvaart op de Wes terschelde moeilijkheden van een „gro tere" dienst TerneuzenHoedekensker ke ondervinden. „Het scheepvaartverkeer is gewend aan een kruisend verkeer op drie plaatsen. Bovendien is het navigeren van de boot van Terneuzen naar Hoedekenskerke bij zonder gemakkelijk. Wanneer de veer diensten het zich aanbiedende verkeer niet aankunnen moet de capaciteit ervan worden opgevoerd tot de mate van het mogelijke voor kruisend verkeer op de Westerschelde", aldus ir. Van Krevelen. Het betoog van ir. Van Krevelen bevatte enkele verrassende elemen ten. De Kamer had tenminste even tijd nodig om met name de sugges tie met betrekking tot de dienst Ter neuzenHoedekenskerke te verwer ken. „Het valt ons een beetje koud op het lijf", zei vice-voorzitter De Meyer ervan. Verdeeldheid Ir. Van Krevelens standpunt over de tarieven bleek zonder meer door de an dere leden van de Kamer gedeeld. Hier boven omschreven suggestie dient men echter niet met grote voortvarendheid uit te gaan dragen, oordeelde men in het algemeen. Tijdens de discussie waren er nogal veel verdeelde meningen. Toen een van de leden van de Kamer erop gewezen had dat men zeker ten aanzien van deze aangelegenheid geen verdeel de indruk naar buiten mag maken werd met een beetje passen en meten het lijstje conclusies opgesteld. De discussie was overigens ongemeen interessant en heeft voor de zoveelste keer aan het licht ebracht dat de veer diensten een zekere rem vormen voor de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaande ren. „De verdere industrialisatie kan er door op losse schroeven komen te staan", waarschuwde ir. Van Krevelen met na druk. GOES In het Grand Theater te Goes, in het Citytheater te Middelburg en in het Luxor Theater te Terneuzen draait resp. dinsdag, woensdag en don derdagavond de Z.V.U. film „A kind of loving". Dit is een film van John Schles- singer met in de hoofdrollen Alan Bates en June Ritchie. Het gegeven is eenvoudig en eigenlijk alledaags. Twee jonge mensen geloven oprecht van elkaar te houden, maar spoedig komen er conflicten. Tussen de jonge man, die zijn vrouw wel aantrek kelijk, maar niet zijn ideaal vindt, en het meisje, dat zich niet aan de dominerende invloed van haar moeder kan onttrekken dreigt zelfs een breuk te komen. Net op tijd weet de jonge man echter een meer volwassen en positiever houding tegen over alle problemen te vinden en alles loopt min of meer goed af. Van dit gewone gegeven heeft Schles- singer echter een ongewoon filmwerk weten te maken, dat voor mensen van boven de 18 jaar beslist waard is om gezien te worden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Donderdagavond hield het Zeeuwse Oranje Groene Kruis in het City-theater de 18e algemene ver gadering. In deze zeer goed bezochte bijeen komst kon de voorzitter gewag maken van een groeiende samenwerking tussen de diverse kruisverenigingen in provin ciaal verband en op plaatselijk niveau. De bestuursleden mevrouw J. Pel- Mellink en de heren W. van Dulleman en J. Hommes werden herkozen. De heer G. A. A. Adelaar, die om gezondheids redenen moest aftreden zag zich opge volgd door de heer F. L. den Hollander te Zoutelande. Na de pauze vertoonde de heer G. A. van Bockel, arts te Souburg, enige me dische films, waarvan de ene handelde over een operatie ter behandeling van vaatvernauwing en de andere over een hartoperatie, werden door hemvan een toelichting voorzien. -4 BERGEN OP ZOOM De wandel kring west-Brabant-Zeeland van de KNBvLO houdt zaterdag 14 november haar algemene jaarvergadering. Deze zal plaats hebben in het gemeentelijk verenigingsgebouw te Tholen. Na afloop van de vergadering zal het gezelschap worden ontvangen door burgemeester van Boeijen van Tholen. Een voor tallozen wellicht absurde re portage bracht de Vlaamse televisie on der de titel Elektronische muziek". Toch bewees deze uitzending hoezeer de moderne t.v.-kijker en radioluisteraar ongemerkt gewend is geraakt aan elek tronische achtergrondgeluiden. Het was boeiend in de keuken te mogen zien, waar deze geluiden vandaan komen. De uitspraken van progressieve componis ten, die bij de elektronica zweren, zijn onvermijdelijk en respectabel. Deze uitzending vanuit een studio in Gent getuigde van durf en wellicht vai. toekomstige werkelijkheidszin.

de Stem | 1964 | | pagina 3