Papier voor UW pen ONZE PUZZEL PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. - i i i n mi ■T lfl H s 11 f 11 H U 11 »r i t 'S' 1 18 Bi n4 B KAPITA+ Onde weer OP 64 VELDEN Overeens Nederlan Tegenj Weer Rute» naar Carai r DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 Dp r.k. kerk is inderdaad eei. prach tig Godshuis. maar dat kan beter door (overigens niet stinkende) greppel? omgeven zijn dan door een massa mo derne gebouwen Radio Televisie W. J. MUHRING - 1 H 8 8 fff jij f§ jgf 11 8 I H M 8 n Tientallen exj naar Djakai NAC (V) BARONIE WAT NU? Zoals we zondag Baronie hebben zien voetballen gaf het ons weer moed dat we misschien weer een kampioen in Breda zouden kunnen krijgen. Al moet ik toegeven dat de zege voor de mannen uit Helmond groter was daar zij een uitwedstrijd speelden. Maar dit kunnen de Baronnen goed maken door in Helmond te winnen. Enfin, dat komt later nog wel. De plaats, welke jullie innemen op de ranglijst is echter bij lange na zo mooi niet meer als zij geweest is, maar., dat kan en dat moet beter. Zondag ga je naar Limburg. Het is daar kwaad kersen eten dat is algemeen bekend. Toch zullen jullie daar moe ten winnen jongens willen jullie een rol mee blijven spelen. De fouten die iedere club wel eens mag maken, heb ben jullie opgebruikt. Weet je wat de moeilijkste wedstrijden zijn? De wed strijden welke zo voortslepen tot de rust met 0-0 en dan eens een goal. Dat zijn de wedstrijden die je zenu wen slopen. Doch juist in deze wed strijden moet je vooral door zien te drukken. Het is niet moeilijk om in eens met drie of vier nul voor te ko men staan en dan eens te laten zien wat je kunt. Neen als het moeilijk gaat en dan juist nog dat ietsje meer te geven dan dat je dacht op te kun nen brengen. Dat is juist het voet bal en dat geeft juist, dat ietsje meer, de punten. Het zal een zware com petitie zijn. Iedere wedstrijd zal zwaar zijn, maar je hebt nu te maken met de wedstrijd van a.s. zondag. Die moeten jullie eerst weer winnen. Gun de mensen die met je mede reizen het plezier der overwinning en zij die thuis blijven, laat ze van hun stoel opveren door de mededeling van de omroeper dat je het weer eens ge klaard hebt. Mannen, we rekenen op jullie. Van begin af aan met je kop door de muur heen. Blijf nooit stil staan, neem immer aan het spel deel. Wordt je de bal afgenomen, er achter aan. Neem de bal van je te genstander af en vooral maak goals en houd het achter dicht en dan zul len we zondag weer twee punten rij ker zijn. Dacht je, dat je rivalen ook nog eens niet zullen struikelen, reken maar. Je moet daar nu reeds van profiteren. BREDA A. Akkermans. VAKANTIE IN CHAAM Als Brabander in hart en nieren en geen import-exportman kan ik al leen maar een diep medelijden heb ben, na het artikel van de heer Rou- broeks te hebben gelezen over „Va kantie in Chaam". Mensen die in Chaam op vakantie komen doen dit louter voor hun rust en de landelijke omgeving. Zoals u schreef was het veertig jaar geleden dat u in Chaam geweest was. Maar hier geloof ik weinig van. U schrijft immers: „Daar de bussen slechts om de twee uur rijden kreeg ik de in druk dat het een veraf gelegen plaats was." Waarom kreeg u deze indruk als u er vroeger al eens geweest was. O ja u dacht natuurlijk: „Chaam is opgepakt en 7 kilometer dichter bij Breda weer aan de grond gezet." Toen u dan in Chaam aankwam met de bus zag u dat de straten verhard waren met klinkers en asfalt. Zijn ze bij u in Terwinselen soms met goud verhard? Verder schrijft u dat de grep pels langs de Bredaseweg geweldig stinken in de zomer. Ik kom al ja ren in Chaam doch heb hier nog nooit last van gehad. Waarschijnlijk had u het luchtje uit uw dorp nog in uw neus hangen. Wanneer u even de moeite had genomen om te vragen wat er precies met de torenklokken en uur werk aan de hand was, dan had men u haarfijn uit weten te leggen dat het hier een defect betrof, waarvan de herstelwerkzaamheden wel enkele weken konden duren. Verder schrijft u: ,,de woningen waren nog hetzelfde." Wat had u dan gedacht? Dat de be woners er wolkenkrabbers of enorme villa's van hadden gemaakt? Verder dacht u in een dorp te komen met meer dan 100 hotels omdat u schrijft: „Chaam heeft maar 2 hotels". De koffie schijnt in die veertig jaar ook niet veranderd te zijn want hiervan schrijft u verderop: Dicht bij de kerk ligt een café, wij dronken er koffie als wij met de kermis in Chaam dienst hadden, die was nog dezelfde. Ik ci teer weer: „Geen enkele beplanting of fatsoenlijk gazon trok hier de vreem deling" Wat dacht u hier weer aan te treffen? Uitgebreide plantsoenen met brede wandelpaden erdoor? Maar mijn heer toch. Mensen als u kunnen be ter naar Katendrecht of de Zeedijk gaan daar kunt u 's avonds wat be leven, vindt u ook niet? De prachtige omgeving in en om Chaam, de prachtige bossen en vennen waar voor de liefhebber volop te ge nieten valt hebt u helemaal niet ge zien. Daar blijkt tenminste niets van. U hebt u 14 dagen lang door de Dorps straat lopen te vervelen en toen u thuis kwam dacht u bij uzelf waar kan ik nu eens allemaal op gaan kan keren? U wist niets beters dan de Dorpsstraat want verder bent u to taal niet geweest. Houd voortaan uw geld op zak en blijf thuis zitten kniezen. Breda. J. S. Chaam J. S. KERSTFEEST IN HONGARIJE Vele vluchtelingen in Duitsland en Oostenrijk gaan nog steeds gebukt on der leed en armoede. Erger nog, zij missen hun dierbare Hongarije, hun vaderland. Eenmaal per jaar willen wij die vluchtelingen bijeenbrengen om hen, op oude vaderlandse wij ze hun Kerstfeest te laten vieren. Een maal per jaar moeten ook zij onder vinden dat er nog Liefde is. Doch erger nog is de nood in Hon garije zelf. .daar is nu eenmaal geen ECHT kerstfeest meer. En daarom deze oproep. Zou u ter ere van de verjaardag van het Chris tuskind niet uw goede gave willen leggen aan de kribbe? Zou u niet als verjaardagsgeschenk iets willen doen voor Zijn meest verlaten maar ook meest beminde kinderen? Veel hebben wij nodig. Minstens 500 kerstpakketten moeten wij zenden naar Hongarije, liever nog 1 0 0 0. Maar elk pakket kost ons meer dan f 25,- En dan de kerstviering onder de vluchtelingen! Meer dan f 20.000,- vergt zulks aan voeding, kleding en enscenering. Begrijpt u onze zorgen? En wilt u die niet helpen verzachten of wegnemen? Tenslotte dit nog: Meer dan 170 priesters hebben zich tot onze Stich ting gewend om hulp, hulp voor de parochie, hulp voor hen zelf. Geen ca tegorie heeft momenteel meer zorg... Wilt u ook die helpen lenigen? Het gaat speciaal om priesters, religieu zen (geheel verdreven), ouden van da gen, weduwen en wezen, veriatenen en vervolgden. Mogen wij u het gironummer opge ven: 14378 t.n.v. de Nederlandsche Cre- dietbank, Amsterdam, met vermelding Hongarije, of aangetekend of postwis sel naar Stichting „Hulpactie voor Hongarije" Grotestraat 13, Sambeek N.Br. Wie spoedig helpt, helpt dubbel, want alles moet nu reeds gereed gemaakt worden. Het dankbare Bestuur: Mgr. G. P. J. v.d. Burg, Em. Deken, Voorzitter BOUWBELEID II Als trouw lezer van Uw blad en liefhebber van „Papier voor Uw pen" ben ik het roerend eens met de heer Kieboom uit Raamsdonksveer en de heer Van Gils uit Made. Ook ik heb veel waardering voor hét bouwbeleid van de regering. Het is voor de minister geen ge makkelijke taak het ieder naar de zin te maken, maar dat zij zo'n beperkte blik hebben op het bedrijfsleven valt me toch tegen Dat er lijntrekkers zijn wil ik niet ontkennen maar dat er nog veel, zelfs heel veel goed willen de werknemers zijn staat als een- paal boven water. Deze mensen worden door zo'n uitlating gekrenkt. Ik ben ook helemaal niet tegen de 45-urige werkweek, maar zijn daar de organi saties ook niet te kortzichtig mee ge weest?? Nu moet de regering bij de bouwvakkers bedelen om harder en langer te werken.. Ik heb toen de 5-daagse werkweek'werd ingevoerd ge protesteerd, maar er werd niet naar geluisterd. Nu moeten de werknemers harder en langer werken. Er is niet één werkgever die in 45 uur zijn werk klaar kan krijgen. Dus: wéér wat er boven op, ten koste van degene, die moet laten bouwen of herstelwerk moet laten verrichten. En dan dit nog: wat blijft er van werk en schafttijden en vrije zater dag over als men van ;zijn werkgever overgaat naar een tweede? C. Haanskorf, Driehoefijzerstraat 51, Zevenb. Hoek RATTENVERDELGING In uw blad las ik een artikel over de Bossche rattenverdelger, die voor lopig in N. Brabant wil overgaan tot een grootscheepe actie om dit gevaar- lilke en ziekten verspreidende ondier te vernietigen. Bij de genoemde gemeen ten ontbrak Breda Zou Breda van ratten verschoond zijn? Och kom. In siders weten wel beter. De gemeente Breda wacht op de gegevens van de Burgerij en komt dan spoedig ter plaatse. Na de pogingen om het on dier te vernietigen krijgt de tipgever als beloning een kwitantie gepresen teerd Ik vraag me af; moet de en keling betalen voor het welzijn van de gehele burgerij? Neen gemeente-auto riteiten Wil men een vluggere ver nietiging van dit ondier, laat dit kos teloos geschieden, althans voor de bur gers van Breda. Hopende dat de H.H. autoriteiten wie' dit aangaat dit schrij ven ter harte zullen nemen. BREDA. HAAGWEGBEWONER SPORTVISSERS Overal worden tegenwoordig sportlo- kalen en velden enz. gebouwd, c.q. aan gelegd. Maar wordt er wel eens aan de vissport gedacht, want deze wordt toch ook veel beoefend. Nee vissen is er tegenwoordig niet meer bij, het telt schijnbaar niet meer mee. Als ik ga vissen erger ik mij altijd aan het vuile soms stinkende water, maar men moet toch nog altijd f 7,00 betalen voor een vergunning, (Snoeken) en deze toe standen heersen voornamelijk in West- Brabant en dan spreek ik van Klun- dert, Willemstad, Dinteloord. Zo heb ik zelf meegemaakt dat ik naar de Ton- nekreek in Klundert naar het vissen ging kijken. Want als Nederlander en gewone man kom je hier niet in aan merking voor een vergunning, want die kan de gewone man niet betalen. Bel gen die vissen er wel en die nemen al les mee wat er gevangen wordt en die betalen dan ook f 100,—, f 120,-- voor een vergunning. Zo iets vind ik schan delijk. Het wordt hoog tijd dat daar ook eens aandacht aan besteed wordt. En ik weet zeker dat er veel sport vissers zijn die er ook zo over denken. EEN SPORTVISSER UIT KLUNDERT. Het spijt mij, maar uw verslagge ver is niet voor zijn taak geschikt. De mening van uw verslaggever staat bijna loodrecht tegenover de mening die anderen over de wedstrijd hadden. Ik begrijp niet dat een streekblad zo kritisch over een Bredase club kan schrijven. BREDA Peter van der Linden. NAC (VI) N.A.C. (I) Als ik uw verslaggever goed heb begrepen en bovendien wijst de stand het uit brengt NAC niets van voetbal terecht. Ik geloof, dat wij dit de jongens niet te zwaar mogen aan rekenen. Niet de jongens, maar het be stuur moet zich op de borst slaan. Het wil geen overheidssteun, het zoekt geen industriële steun en het vindt het zelfs niet nodig te proberen de vurige NAC- supporters te binden. De bestuurders willen alleen maar op het eerste bank je zitten tijdens de wedstrijden. Een beleid voor een semi-profclub voeren zij niet. Zij verkopen elk jaar een paar uitmuntende spelers en kopen voor wei nig geld wat krabbelaar® terug. Ik zal me wel wachten nog naar dat bestuur om te kijken: wel naar de arme spelers, die uit vorm zijn en niet kunnen wor den vervangen, omdat er eenvoudig geen reserves zijn. BREDA J. K. N.A.C. (II) Aandachtig heb ik het verslag gele zen van Uw man, die in Rotterdam de wedstrijd Feijenoord-NAC zag. Hij had praktisch geen goed woord over voor de Bredanaars. Ik hoorde echter ook het radioverslag van ir. Ad. van Em- menes, die zei, dat NAC wel goed speelde. Wie heeft er nu feitelijk ge lijk. BREDA G. S. Wij (redactie) N.A.C. (III) „DEVILS" II Kom „Devils", vergeet de ruzie die jullie onderling gehad hebben, en begin opnieuw. Veel Bredase tieners en ook twens zullen die fijn vinden. Wat heb ben jullie eraan door te gaan met ru zie maken, als jullie goud in je vin gers hebben. Jullie zijn beter dan de band die nu no 1 in Breda is. Wat jullie zelf opgebouwd hebben waarom moest dat nu ineens kapot? Komaan, sla de han den ineen en begin opnieuw, zonder ruzie te maken VAKANTIE IN CHAAM II BREDA EEN BEWONDERAAR Met verbazing las ik zaterdag jl. het artikel van de heer Roubroeks uit Terwinselen over „Vakantie in Chaam" Uw denkbeeld, mijnheer Roubroeks, dat Chaam een afgelegen plaats was moet wel verbeelding geweest zijn. want ik rijd dagelijks binnen twintig minuten vanuit Breda met de brommer naar dit zgn „afgelegen oord" Vervolgen? zag u hetzelfde Chaam van veertig jaar terug Dit lijkt me nu geen argument om vakantie-gangers af te schrikken. Ik ben blij dat U dezelfde straat met dezelfde gebouwen aangetroffen hebt en geen verzame ling straten, gelegen tussen uniforme flatgebouwen. Dat de greppels bij warm weer de stank van veertig jaar geleden ten beste geven lijkt me wel „iets" over dreven. De hotels en het café dicht bij de kerk passen precies in de omgeving waar ze gebouwd zijn. Als er in een café koffie geschonken wordt die men algemeen waardeert, is er geen reden om de samenstel ling hiervan ooit te veranderen. U hebt veertien dagen in Chaam door gebracht, dus hoop ik dat U ook de buitenwegen, de bossen en vennen op gezocht hebt. want die maken juist Chaam als vakantie-oord zo ideaal. Als het Uw bedoeling was om veel te trekken, dan had U zich beter een vervoermiddel aan kunnen schaffen Indien U een fiets meegebracht had dar had U dit zelfs „de stank van nu" van een bus bespaard. Chaam biedt U een vakantie in een prachtige en landelijke omgeving maar zoekt U drukte en vertier met uitge breide mogelijkheden van openbaar vermaak en vervoer, dan moet U in een grote stad zijn TH. L.J. Derks Heuvelstraat 10 Breda. DEVILSIII A Verhagen heeft groot gelijk met het schrijven over de „Wild Devil Rockets". Zij gaven ook gezellige en niet te dure dansavondjes. Ook dat zij 4 eerste prijzen in ie „Euroclub" gewonnen hebben bewijst dat zij goe de musici waren. Ook ik vind dat de basgitarist P Janssen de beste was. Ik vind alleen, dat A. Verhagen in termen spreekt, die doen denken dat hij een nozem was. Dat was hij niet. Hij was een gezellige Spaans-uitziende jongen, waar je mee kon lachen. Vol gens mij is hij de beste basgitarist, die in Breda gespee11 heeft. Trouwens, ik vond iat de hele band uitblonk. Zij hadden nummers, die lek ke) in het gehoor lagen. Ook speelden zij veel eigen composities. Voor mij hoeven er geen „Beatles" in Breda te komen, als de „Wild Devil Rockers" -naar terugkomen. BREDA Een .,Devil"fan „DEVILS" IV Ik ben blij, dat er weer eens wat over de „Wild Devil Rockers" ge sproken wordt. Ik schrijf uit naam van verschillen de leden van de „Euroclub". Het wa ren altijd gezellige avondjes als zij hier optraden en ik meen te weten, dat zij voor zo'n avondje de man f 10,- ontvingen, waar zij toch van hall acht tot 12 uur voor speelden. Hieruit blijkt, dat zij voornamelijk voor hun plezier speelden. Maar zij waren goed Dit blijkt hieruit, dat zij twee concoursen wonnen, waarin toch bands meededen, die voor Radio Luxemburg speelden. Ook ik vond de basgitarist de beste, maar hij was geen dandy, maar een gezellige grapjas. Ik dank A. Verhagen voor het schrij ven in „De Stem". Ik hoop ook dat de „Devils" terugkomen. „Devils", kom terug. BREDA, DE „EUROCLUB" Eén zin heeft mij in het verslag van Feijenoord-NAC bijzonder getroffen. „NAC is als ploeg gelijk aan een bord snert zonder worst". De bedoeling van de verslaggever is duidelijk, maar hij had het toch wel wat eleganter mogen zeggen. Trouwens: wanneer ooit een ploeg is gekraakt dan is dat wel dit maal gebeurd. Waarom wordt het be stuur niet gekraakt, dat alle bekwame spelers verkoopt? ZEVENBERGEN A. L. NAC (IV) Dat Feyenoord heeft gewonnen. Wie des. Reeds voor de wedstrijd hoorde ik (ik keek toen naar de veteranen- ontmoeting) dat de heer Van Gemert voor Feyenoord geporteerd zou zijn. Was hij dat niet dan zou hij, volgens Rotterdammers, een pak slaag heb ben gekregen. Als uw verslaggever dat had geweten, dan had hij wel een ander verslag geschreven. BREDA J. Kools De Roy van Zuidewijnlaan. Het staat voor mij als een paal boven water, dat Feyenoord zondag in Rotterdam een klasse beter speel de dan NAC. Het feit dat de heer Van Gelder deze wedstrijd minder gelukkig floot deed daaraan niets of weinig af. NAC was minder, bedui dend minder en zou ook zonder de scheidsrechterlijke dwalingen royaal zijn geslagen. U had een prachtig en juist verslag van deze wedstrijd. BREDA Jacq. Janssen. BOKSEN Mijn beste mijnheer Maurer. Wat stelt u zich kwaadaardig aan over het boksen. Op èèn punt moet ik u gelijk geven: men krijgt er een zeer goed uithoudingsvermogen door. Maar het boksen is helemaal geen onwaardige sport. Zij berust op uithoudingsvermo gen en spierkracht. Denkt u er ook aan: Voor dat deze mensen in de ring gaan moeten zij een zeer strenge keuring ondergaan. Als men deze sport beoefent kan men niet altijcj zonder verwondingen blijven. Bij iede re wedstrijd is altijd een dokter aan wezig. Deze sport moet de regering meer financieel steunen. Kennelijk hebt u zelf nooit aan boksen gedaan, anders zou u niet zulke onzinnige din gen schrijven. BREDA M. S. Van redactiewege bekort. BOKSEN (III) Er wordt niet alleen beweerd dat boksen een mooie sport is, omdat het uithoudingsvermogen er door vergroot wordt, dat is vanzelfsprekend in iedere actieve sport, maar dat het boksen veel meer geeft: reactie, buitengewo ne conditie, karaktervorming en voor al moed en zelfbeheersing. Als ik, als verdediger van de Boks- sport, de heer Maurer ook nog even mag wijzen op zijn mededeling dat er dit jaar in Amerika al 9 doden in de bokssport zijn gevallen, dan be treft dit de professional-sport, wat „een zaakje" kan zijn. Maar mag ik u er ook even op wijzen, dat er in ons landje verleden jaar 9 voetbal lers dood bleven in of na de wed strijd? En dat dit getal dit jaar verre wordt overschreden!! Vele Nederlandse kampioenen heb ben bewezen, dat zij meer dan één keer hun titel enkele jaren achteren konden bemachtigen zonder knock-out slaan en dus ook zonder knock-out te gaan. Ik wil u er slechts één noe men: Ben Bril, was 7 jaar kampioen van Nederland, en joods Olympisch kampioen, stond nu in Tokio, als een vitale beweeglijke ,,opa van 52 jaar" ongeschonden als een der beste scheids rechters in de ring. Hij is een gefor tuneerd zakenman en toch nooit één cent aan de Bokssport verdiend. De Bokssport werd in Engeland door de élite gebracht. Nu kan iedere „gewone" jongen er aan meedoen en velen hebben, door deze uitermate zware sport, zich een goede maatschappelijke positie vero verd, dankzij hun geweldige doorzet tingsvermogen, gekweekt onder deskun dige en gedisciplineerde leiding. Dat men op de rijkssportinstituten en op de Kon. Militaire Academie dan ook boksen op het rooster als een ver plicht vak heeft, is niet te verwon deren. Zeker, het is geen sport voor nozems of slappelingen. A. ROVERS G. BEIJSSTRAAT 26 BBREDA ALGEMEEN BELANG Gemeente stelt zich garant voor f 2.142.000 ten behoeve 'van de N.V. IZAM. De fractie-voorzitter van de Katho lieke Stadspartij de heer Nijpels, meen de in de j.l. gehouden gemeenteraads vergadering' hiertegen met klem te moeten protesteren te meer daar de ba lans en statuten van de N.V. IZAM bij het voorstel ontbraken en men toch geen borg blijft, wanneer men niet op de hoogte is van de financië le gegevens van de N.V. IZAM. Wethouder Ratsma van de P.v.d.A. vond het optreden van de heer Nijpels onbehoorlijk en van weinig algemeen belang. Mijns inziens is echter alleen de K. S P. voor het algemeen belang opge komen, want vergat de P.v.d.A.-wet- houder niet, dat er omgesprongen werd met geld van de gemeente, terwijl de Rotterdamse Bank, niet ejns onverant woordelijk om wilde springen met het geld van haar clientèle omdat deze de gemeente borg wil stellen? De K. S. P. fractie-voorzitter is vol gens artikel 2. van de statuten van de Katholieke Stadspartij dat luidt: „De K. S. P. stelt zich ten doel o.a. middels vertegenwoordiging in de gem. raad van Bergen op Zoom, de be langen van alle ingezetenen, ongeacht levensbeschouwing, naar beste vermo gen te dienen." gebonden. Nu had voornoemde wethouder een beroerde avond want meerdere malen is tijdens deze vergadering gebleken, dat hij er niet goed weg mee wist, maar dat de voorzittershamer hem nogal eens uit de impasse haalde. Maar daar is het algemeen belang niet mee gediend. Een bezoeker van de raadsvergadering Naam en adres ter redactie bekend. l i T i t A0 ft rr f f it /J 'V fè DOORLOPER HORIZONTAAL: 1 met regelmatige tussenpozen verschijnend; dwaasheid; 6 onovertrefbaar; schema; pers. voornaam- w.; 3 voorzetsel; keukengerei; onb. tel woord; 4 vette vloeistof; lyrisch dichtstuk drietal; 5 beroemde pharao; bijbelse naam; onbevangen; 6 loftoezwaaien; deel v. e. dier; hoogmoedig; 7 sportartikel; leedwezen vaartuig; 8 zuivelbereiding; gewas; meisjesnaam; kindergroet; 9 klein Europees staatje; hondenparasiet; hetzelfde; 10 verbrandingsrest; meisjes naam; onbevangen; 6 lof toezwaaien; deel poken; de onbekende; soort hond; 12 ti tel; lang en mager mens; de somma van; droom (Fr.); 13 bouwmateriaal; stevig; meisjesnaam; zangnoot; 14 aanzien; klaarblijkelijk; 15 bloem: plaats i. d. Be tuwe; deel v. e. paardentuig. VERTICAAL: 1 schilderachtig; vrucht; nobel; staat der V.S.; aanzien; 3 regeringssysteem; titel; deel v. e. huis; heilige; Romeins Imperium; 4 dieren geluid; meisjesnaam; spoorwegen; zon der noodzaak; 5 vruchtbare plaats; boom; tijdperk; gerekte; 6 inhoudsmaat; feest; maaksel; 7 afgodisch; strafkolonie; gewicht; 8 land in Europa; zangstem; plaats in Overijsel; 9 uitheems zoogdier; slot; Duits pers. voornaamw.; 10 gewicht; vogel; hoofd (Fr.); grote plaats; uit roep; 11 het oosten; schrijfgerei; plaats o. d. Veluwe; dun; 12 druk; werk; cir kelvormig gevlochten bloemstuk; 13 afstandsmaat notencombinatie; sein; rang i. h, leger; 14 echtgenoot; klein beetje; lofdicht; pers. voornaamw.; on geremde; 15 reeks; eer; deel v. e. boom stofmaat; water in Friesland; vreemde munt. OPLOSSING HORIZONTAAL: 1 enge; 5 eed; 7 mist; 11 eerst; 13 regen; 16 laap; 17 is lam; 19 dolk; 20 rage; 22 oker; 24 es; 26 kano; 28 leer; 29 a.e.; 30 nota; 32 eli; 34 eend; 36 lor; 37 stroper; 40 oef; 42 orde; 43 polo; 44 oke; 45 kaliber; 49 rak: 50 ergo; 52 ako; 53 edda; 55 en; 56 rook; 58 kade; 60 rk; 62 gala; 64 nero; 66 riet; 6^ sprot; 70 voor; 71 liter; 73 liter; 75 idee; 76 oom; 77 ende. VERTICAAL: 2 neer; 3 gepakt; 4 er; 5 ets; 6 dra; 7 mg; 8 ieder; 9 snor; 10 elle; 12 sien; 14 emoe; 15 akte; 18 la; 21 gaas; 23 keer; 25 snorken; 27 oer; 28 lip; 29 adelaar; 31 order; 33 lopik; 35 noord; 36 loo; 38 tea; 39 ere; 41 fok; 45 kool; 46 lak; 47 bok; 48 rede; 51 gratie; 54 derven; 55 eire; 57 oase; 59 anti; 61 korf; 62 geld; 63 sr; 65 oord; 68 pro; 69 olm; 72 te; 74 te. Zaterdag 7 november HILVERSUM 1 402 m KRO: 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Liedjes over het Verre Westen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Instrumentaal kwar tet en zangsoliste. 12.50 Regeringsuit zending: Voor de landbouw. 13.00 Nieuws 13.15 Marktberichten. 13.18 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: Mannenkoor. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Lichte orkestmu ziek en zangsolisten. 15.30 Brussel in de Nederlandse letteren, klankbeeld. 15.55 Karakteristiek: muzikaal program ma. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Jazzmu ziek. 17.00 Lichte orkestmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18,00 Licht instrumentaal ensemble. 18.20 Jazzmuziek met com mentaar. 18.50 Lichtbaken, praatje. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.35 Radio kamerorkest en bariton: klassieke mu ziek. 20.30 Rieleksen. .amusementspro gramma. 21.35 Instrumentaal ensemble en zangsolisten: Liedjes uit Vlaanderen en Nederland. 22.00 Roulette: muzikaal spelletje. 22.15 Wereldoorlog 1, documen taire. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt, religieus gesprek. 23.15 Nieu we klassieke grammofoonplaten met commentaar. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 2 298 m VARA: 12.30 Mededelingen t.b.v, land en tuinbouw. 12.33 Sportnieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo- fonische uitzending: Licht orkest met licht vocaal ensemble en zangsolisten. 13.40 Voor de jeugd. 14.15 Radio Jazz club. 14.45 Morele buitelingen op fis caal terrein, lezing. 15.00 Operamuziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Boekenwijsheid. 16.20 Stereofonische uitzending: Licht or kest. 16.45 Stereofonische uitzending: Licht instrumentaal kwintet. 17.05 Ste reofonische uitzending: Salonorkest en zangsoliste. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Voor de jeugd. 19.10 Je neemt er wat van mee...! veertiendaagse hobbyquiz. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, licht programma 21.00 Socialistisch com mentaar. 21.15 Stereofonische uitzending: Metropole orkest en solisten. 21.45 Als de klok dertien slaat: De ballade van Bliksem Billy, hoorspel. 22.15 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Te waar om mooi te zijn, cabaretpro gramma. 23.10 Even naplaten: lichte grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.25 Weerbericht. 12.30 Hallo, met Henk! 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws 13.20 Muziek voor de jeugd. 14.00 Nieuws. 14.03 Operettefragmenten. 15.00 Nieuws. 15.03 Radioweek 1,2 en 3. 15.15 Het zwarte pak, hoorspel. 16.24 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Koorzang. 17.30 Orgelrecital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Liedjesprogramma. 18.45 Sportkro niek. 18.52 Jazzmuziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek, 19 40 Jazzmuziek. 19.55 Toespraak ter gelegenheid van de 2de Wereld Radio-Week. 20.00 Lichte mu ziek. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Beierse muziek. 22.40 Klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m 12.00 Nieuws. 12.02 Gevarieerde mu ziek. 13.00 Nieuws. 14.00 Nieuws. 15.00 Nieuws. 16.00 Nieuws. 17.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. 18.02 Voor de soldaten. 19.08 Gevarieerde muziek. 19.30 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 20.30 Gevarieerd programma. (Om 22.00 Wereldnieuws.) 22.55 Nieuws. 23.55 Nieuws. Zondag 8 november HILVERSUM 1 402 m KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Oude muziek (gr.). 8.25 Inleiding hoogmis. 8.30 Plech tige hoogmis. 9.30 Klassieke pianomu ziek (gr.). 9.45 Nieuws. IKOR: 10.00 Ned. Hervormde kerkdienst. 11.00 Vraag en antwoord. 11.10 Oecumenisch nieuws. KRO: 11.15 Medaillon: klankrijk por tret aan de hand van wetenswaardige feiten uit de muziekgeschiedenis. 12.15 Boekbespreking. 12.25 De springplank jonge artiesten wagen de sprong naar het succes. 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws. 13.10 De drie Musketiers, licht programma. 13.30 Voor de jeugd. 14.00 Wereldradioweek 1964: Metropole orkest: filmmuziek. 14.35 Promenade orkest en zangsolist: lichte Italiaanse muziek. 15.05 De hand aan de ploeg, lezing. 15.10 Lichte grammofoonmuziek, sportreportages en -uitslagen. (16.25- 16.30 Toto-uitslagen). 16.30 Franse chan sons (opn.). 16.45 In café San Pietro, programma over het Concilie. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Christelijk Gere formeerde kerkdienst. IKOR: 18.15 De offerande in de eredienst (2), klank beeld. 18.30 Mensen, praatje. 18.45 Gram mofoonmuziek. 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf. 19.00 De Open Deur, veertiendaagse ru briek. NCRV: 19.30 Christelijke omroep wijd als de wereld, een reportageklank beeld gewijd aan het evangelisch radio werk buiten Europa. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven. KRO: 20.15 De Zilvervloot: internationale volksliederen. 20.40 Op de centrale post van de bri gade, hoorspel. 21.30 Opera-aria's (gr.) (Stereofonische uitzending). 22.05 Wisse- wassen, licht programma. 22.25 Boek bespreking. ^30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.50 Reportage van het Congres Opti male Nataliteit. 22.55 Licht-klassieke werkjes (opn.) 23.15 Muziek van de La ge Landen, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 298 m VARA: 8.00 Nieuws., sportmededeling- en en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Viool en piano: klassieke en moderne muziek. 10.30 Ad Rem, quizprogramma. 10.50 Operamu ziek (gr.) 11.25 Boeketje romantiek: Liedjes en voordracht. AVRO: 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmu ziek. 13.20 Programma voor de wegge bruikers. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gastenmiddag: gevarieerd programma. 15.30 Omroeporkest: semi-klassieke mu ziek. 16.15 Dansmuziek. 16.30 Sportre- vue. VARA: 17.00 Dansmuziek voor de tieners (gr.) 17.30 Hoorspel voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal. VPRO: 18.30 De Kerkdienst, lezing. 18.45 Parlando: licht programma. 19.30 Korte Hervorm de Kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte orkestmuziek en zangsolis ten. 20.45 Weet ik veel: wedstrijdprogram ma. 21.00 Licht muzikaal programma. 21.30 In volle zee, hoorspel. 22.05 Cello en piano (gr.): klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten, en sportuitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Wereldradioweek 1964: Filmmuziek uit Groot-Brittannië. 23.30 Lichte mu ziek (gr.) 23.55-24,00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch program ma. 12.55 Programma-overzicht en be richten voor de schippers. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Wereldradioweek: Macbeth, opera. (1ste deel). 16.00 Sport programma met -reportages en gevari eerde muziek. (Om 17.00 en 18.00 Nieuws) 18.30 Katholieke godsdienstige uitzen ding. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Oudvlaamse volksliederen in moderne bewerking. 20.00 Wereldradioweek: Film muziek. 20.30 Amusementsmuziek. 21.00 Europese jazzmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 Poëzie en proza in vertaling. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avond programma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m 12.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Ge varieerde muziek en sportreportages. (Om 14.00, 1500 en 16.00 Nieuws). 18.00 Gevarieerd muzikaal programma. 19.30 Nieuws. 20.00 Gevarieerd muzikaal pro gramma. (Om 22.00 Wereldnieuws. 22.55 Nieuws en 23.55 Nieuws). Maandag 9 november HILVERSUM 1 402 m NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude muziek (gr.) 7.35 Sportuitslagen van za terdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoekpro gramma voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. HILVERSUM 2 298 m VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Van de voorpagina, praatje. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Semi-klassieke grammo foonmuziek. VPRO: 9.40 Droom en wer kelijkheid, overdenking. VARA: 10.00 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor dracht. 11.10 Stereofonische uitzending: Japans Filharmonisch orkest: klassieke muziek. 11.55 Inleiding tot het muzikaal programma van woensdag a.s. van 9.05- 9.40. Zaterdag 7 november NEDERLAND 1 NTS: 15.00 Weekjournaal. VPRO: 15.25 Zet 'm op George, film. 17.00-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.30 54...Antwoox,dt! politiefilm. 20.00 Journaal en weerbe richt. VPRO: 20.20 Actualiteiten. 20.30 Bonjour Paris: zang en ballet. 21.05 Mu zikaal programma. 21.25 Sjootijm, caba ret. 22.00 Mensen kijken: interviews. NTS; 22.40-22.45 JournaaL NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: Een Tiroler Bruiloft: muzikaal amuse mentsprogramma. 20.45 Vrouwenlevens: Water en zeep, voordracht. 21.10 The Alfred Hitchcock Hour: Death of a cop (De dood van een politie-agent). Hitch- cockfilm. 22.00-22.10 Epiloog. BELGIë FRANS 17.00 Li Diale Mariy si Faye^ spel. 18.30 Nieuws. 18.33 Slagvelden: Dieppe. 19.00 De wereld van de dieren. 19.30 L'Affaire Orlando, detectivefilm. 20.00 Journaal. 20.30 La course au soleil, speelfilm. 22.05 L'école buissonnière, ca baretprogramma. 22.55 Journaal. BELGIë VLAAMS 10.30 Volksuniversiteit. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Schooltelevisie. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Dierenrubriek. 19.30 Autorama: kroniek voor de automobi listen. 19.55 Weerbericht en medede lingen. 20.00 Nieuws. 20.25 De wijkagen ten: Ik wil niet weg (I won't go), TV- feuilleton. 20.50 Rudi Carrellshow (Over name van de VARA). 21.35 Echo. 22.05 In het Dick Powell-theater: De gewel denaar (Colossus), TV-speelfilm. 22.55 Nieuws. Zondag 8 november NEDERLAND 1 IKOR: 17.00-18.00 Remontstrantse dienst. NTS: 19.30 In het oerwoud ver dwenen, filmdocumentaire over oude ste den in Cambodja en op Ceylon. 19.50 Tanden kosten geld, tekenfilmpje. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. NC RV: 20.30 Hoe bestaat 't!populair-weten- schappelijk programma. 21.00 Koning David. TV-spel. 22.30 Koor- en samen zang, NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 19.30 De Tijdscapsule, program ma voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.5 De telefooncel, TV-film. 20,30 Jazz in de dertiger jaren. 21.20 Festival, een vier- wekelijkse rubriek van korte films. 22.05 Sport in beeld (-22.20). BELGIë FRANS 15.00 Studio 5: gevarieerd programma. 19.30 Vader weet hel beter. TV-speel film. 20.00 Journaal. 20.30 La caméra explore ie temps: La Terreur et la Ver- tu (2). Robespierre, spel. 22.15 L'Améri- que aux cinquante visages, serie pro gramma's over de 50 Amerikaanse sta ten. 22.40 Journaal. Voor de finale om de Europa-beker, die begin volgend jaar te Hamburg ver. speeld wordt, hebben zich geplaatst Rus- land, Joegoslavië, Nederland, West- Duitsland, Hongarije en Roemenië. Deze landenwedstrijden worden elke 4 a 5 jaar gehouden, waarbij in ploegen van tien gespeeld wordt volgens een sy. steem van regionale voorwedstrijden ge volgd door een eindwedstrijd tussen 6 a 8 landen. Op grond van de resultaten bij de vorige finale te Oberhausen 1961 waren zowel Rusland als houder van de beker Joegoslavië, die de tweede plaats bezette, vrijgesteld van de voorwedstrij. den. Ons land bereikte de finale door eclatante overwinningen op Spanje mei 6.5—3.5 en Luxemburg met 9.5—0.5. Zeer onlangs vonden te Sinaia in Roe. menië de laatste voorwedstrijden om de Europacup plaats, waaruit Hongarije en Roemenië als overwinnaars naar voren kwamen. Een groot aandeel in de Hon gaarse overwinning had de bekende in ternationale grootmeester Laszlo Szabo, die te Sinaia in waarlijk grootse vorm was. Eén van zijn beste prestaties was wel de onderstaande overwinning op de Roemeense kampioen Ciocaltea. Deze laatste speelde een door de Amerikaan Fischer aanbevolen variant van 't twee paardenspel in de nahand, maar Szabo die juist van deze variant een nauwkeu rige studie gemaakt had, wist er wel raad mee. Fraai combinerend versloeg hij zijn jonge tegenstander in zegge en schrijve 27 zetten. Een meesterlijk duel! Wit: Ciocaltea (Roemenië) Zwart: Szabo (Hongarije) Tweepaardenspel in de nahand 1. e2-e4, e7-e5 2. Fgl-f3, Pd8-c« 3. Lfl-c4, Pg8-f6 4. Pf3-g5, d7-d5 5. e4xd5, 6. Lc4-b5+, c7-c6 7. d5xc6, b7xc6 8. Lb5- e2, h7-h6 9. Pg5-h3. (De theorie prefereert 9. Pf3, e4 10. Pe5, Ld6 11. f4. De tekstzet dateert uit de tijd van Steinitz, maar werd korte- lings door Fischer in zijn partij tegen Bisguier om het kampioenschap van de Verenigde Staten met succes toegepast) 9Lf8-C5 'Ook 9Ld6 is zeer sterk, na 10 d4 volgt dan 10e4) 10. d2-d3, 0-0, 11. 0-0, Pf6-d5 (Sterker dan 11.... Lh3:, zoals in de geciteerde partij FischeriBisguier ge- speeld werd) 12. Le2-f3, Pa5-b7! (Het is zowel strategisch als tactisch van belang het gedeplaceerde paard in een betere positie te brengen) 13. Pbl-c3, Lc5-b6 14. Kgl-hl, Pb7-c5 15. Lcl-e3, Ta8-b8! (Op de open b-lijn!, 16. Fc3xd5 (Juist was de paarden manoeuvre Ph3-gl-e2 teneinde het koningspaar: weer in spel te brengen) 16.... c6xd5 17. d3-d4, Pc5-e4 18. c2-e4 (Beter was in ieder geval 18. Pgl) 18.... Lc8-a6! 19. d4xe5 (Volgens Szabo kwam 19. c5 in aan merking. op 19. b3 was 19Pc3 gevolgd bijvoorbeeld 20. Dd2, dc4: 21. de5:, Le3: 22. De3:, cb3: 23. Dc3:, b2 alsmede 24 Lfl: 19.... La6xc4 20. Le3xb6, Dd8xb6 21. Tfl-el, Db6xb2 22. Lf3xe4, d5xe4 23. Telxe4, Tf8-d8! 'De inleiding tot een zeer fijne winst combinatie. Onvoldoende was 23.... La2: wegens 24. Te2, Dal:, Tbl+ 26. Tel en wit heeft gelijk spel bereikt) 24. Ddl-el, Lc4xa2 25. Te4-a4 (Nu was op 25. Te2, Dal: 26. Dal:, Tbl 27. Tel, Tal: 28. Tal:, Td2 ge volgd en de opmars van de a-pion is beslissend) Stelling na 25. Te4-a4 t BELGIë VLAAMS 11.00-11.40 H. Mis. 15.00 De Flintstones, tekenfilm (herh.). 15.25 De geschiedenis van een ring, een geromanceerde do cumentaire over het trekverschijnsel bij de vogels. 16.15 Mensen op de weg, re portage over een fototentoonstelling die in zever Europese landen wordt gehou den. 16.35-17.45 Henk in Wonderland: amusementsprogramma (herhaling) 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Voor de kleu ters. 19.05 Disneyland. 19.55 Weerbericht en mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.15 Sportweekend. 20.45 De notabelen van Kraaiennest, spel. 22.00 Hollywood en zijn sterren: Heldinnen van het witte doek. 22.25 Nieuws. 25,... La2-bl! (Een grappige zet, die de verbinding tussen de dame en toren onderbreekt, zodat zwart de bezetting van de onderste lijn tot uitvoering kan brengen) 26. Ph3-gl (Het enige was nog 26. e6. Na de tekst zet is wit verloren) 26.... Db2-c2 27. e5-e6 (Op 27. f3 had Szabo 27Tdl 28. De3. Tb2 29. Tg4, Df2! met stukwinst in petto) 27.... Td8-dl! Een formidabele slotzet. Wit gaf zich ge wonnen. Op 28. ef7:+ volgt namelijk 28.... Kf8 29. De5, Tgl:+! 30. Kgl:, Dell en mat. SCHAAKRAADSEL Werkelijk zeer mooi is de witte winst- voering in de onderstaande diagram- positie. Bepaald origineel is de pro- bleemzel. terwijl ook de slotzet een verr-'-.-cnfl effect sorteert. y-fvy. jgf M WÊ v) I, «aii zet en unii Oplossing: 1. Tf3-f2Ü (Op 1. Ke2 volgt 1.. g3xf2 (Na 1.. f3 beslist 2. Tf3:, g2+ 3. Ke2, gl D 4. Tfl) 2. b4-b5, e5-e4 3.b5-b6, e4-e3 4. b6-b7, f4-f3 5. b7-b8 Toren!! en wint. Vooral niet 5. b7-b8 Dame wegens 5.... e3-e2+ 6. Kflxf2, e2-el Dame+ 7. Kf2xel. f3-f2+ 8. Kel-e2. f2-fl Dame -f, Ke2xfl pat (Hildebrandt). (Van Het is zo'n beetje traditi Gemeenten zo beleefd is te wachten tot de Staat Blijkbaar bestaat er tus worden er afspraken gen zowel vanuit het standp door wordt voorkomen d ook gezien van het stam daardoor een soort egalis Op de emissievoorwaart waarop de inschrijving o 981/2 percent (de storti geoefend. Bij onze besch erop gewezen, dat de m danig had vastgesteld, c uitkwam dan volgens de ningen het geval was. He markt over vrijwel de ge Het beste zijn de lager r ningen zoals b.v. de 3,5 perc land 1947, de befaamde staf de 3 percent dollarlening Nei er nog afgekomen. Dit moge lijk enigszins wonderlijk ziji feite is het heel logisch. Daa cus n.l. achter. Het zft op voor vaste rente dragende ok zo, dat ër een sterke wisse tussen de leningen van versch tetype, van uiteenlopende lo( van andere verschillen in e waarden nog maar te zwijger algemeen rentepeil, dan zuil gatiekoersen dalen. Gelukki niet „over nacht". Het is van geleidelijke aanpassing, ginsel is het toch zo, dat genoemde koersdaling bij eer rente zoals we die in het de taal van 1964 hebben gezie: door verkoop van oud bezit k ingeschreven op hoger rent bezit. Feitelijk doen zich hier 2 t( de factoren gelden. In tegenst hetgeen bij de institutionele zoals de levensverzekeringsn pijen, de pensioenfondsen, d fondsen, spaarbanken het die principieel naar een hoog i streven, zijn er particuliere een categorie, die kwantitat houding tot de eerstgenoem steeds geringer wordt - die vr belangstelling voor een hoge brengst hebben, vooral wanne de „zware jongens" horen, oir over toch maar inkomsten- e gensbelasting moet worden be soort beleggers is veel beter af, rentende obligatietypen, die b beneden pari noteren, omdat d een herstel van de réntestand e stijging voortvloeit, die belast; ofwel bij een evt. uitlating misschien iets daarboven, eei dig agio, eveneens belas'tirtgvr; In financiële kringen wordt c staatslening als een zeer storer op de Nederlandse kapitaalrr schouwd. Eir werd voor meer miljard gulden op de lening ii ven, zodat het toewijzigingsperc de inschrijvingen nauwelijks 0. bedroeg. Het emissiesysteem r weer ontgelden. Talrijk zijn d ties geweest, die aan de hand daan om daarin voor de toekc betering te brengen. Het allerei ste zou zijn, dat de minister ni< voren een bepaald emissiebe vaststellen, maar dat hij zich behouden dit bekend te mak< bekend is geworden voor wel er op de lening is ingeschrevei Dan zouden de premiejagers wachten om, zoals bij de jongs' lening is geschied, voor meer maal zoveel in te schrijven als hun reële behoeften nodig zou ben, wantdat zou wel eens desillusies kunnen leiden. Eer methode zou zijn, om het voor ting benodigde bedrag reeds t schrijving op de lening gehee deeltelijk te doen storten. Voor banken met hun enorme liquit dit geen bezwaar zijn. In casi zelfs verleidelijk geweest zijn het gehele bedrag van de len! schrijven en desnoods via AMSTERDAM Zwolsman laatste horecabedrijf in Amste gestoten en weer ging het hoofdstedelijke collega-miljonai sa. De transactie betreft de gr< room van Rutecks op het Re plein. Caransa stelde het. 125 rr personeel op de hoogte van de en vertelde van plan te zijn de tie op dezelfde voet voort te ze hoop de zaak weer rendabel t DEN HAAG De bespreki sen een financieel-economiscb uit Indonesië onder Leiding onder-minister van het minis buitenlandse zaken, Umarjadi Nederlandse delegatie, die we door de regeringscommissaris donesische aangelegenheden, Blom, hebben op verscheiden tot overeenstemming geleid. Een door de Indonesische m presenteerde prioriteitenlijst va1 ten, die in 1965 uit de door c landse regering te verlenen 1 ranties van f 100 miljoen zulle gedekt, kon in zijn geheel doe öerlandse delegatie worden teerd. .De Nederlandse regering is pipe bereid maatregelen te tr in 1965 verscheidene tientallen oigen naar Indonesië uit ti °vereenkomstig de van Ine 21Jde ingediende verzoeken. It j ten aanzien van de ontv Nederland van Indonesische Een eerste groep van Nederla

de Stem | 1964 | | pagina 20