Opvangen bevolkingsgroei eist veel inspanning ZAMBIAjongste in onafhankelijk Afrika Marsschot mislukt met Mariner 3 Barry's verlies mede te wijten aan Rockefeller Vijftien miljoen in 1980 Richard Nixon beschuldigt: Hagenaars (15) bekennen veertien schoolinbraken PRESIDENT WAARDEERT BEATLES Openbaar vervoer en krant vrijwel onbekend Bombay bereidt zich voor op eucharistisch congres NIJMEEGS CONGRES GEBOORTEREGELING Geef Maleisië territoriale strijdkrachten Coördinatie Fabrieksbrand met schade van miljoenen „Miss"-kaiuli(laten Nederland hoofdkwartier narcotica- smokkelbende Massaal „ja in Rhodesië Scholier houdt negen maanden voor overval Premier Singapore: DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Verenigde Sla ten IN 9 MAANDEN 34.570 DODEN IN VERKEER A oper gordel Hoge hoed Regisseur sloeg journalist f 300.- boete DUIZENDEN NIET-KATHOLIEKEN GEVEN MEDEWERKING Plechtige opening op 26 november DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 KAAP KENNEDY Volgens de technici van kaap Kennedij kan niet meer worden gerekend op een geslaagde tocht naar Mars van het ruimtevaartuig „Mariner-3", dat met behulp van een atlasagena-raket werd gelanceerd. Vier zonnevlakken die zich moesten ontvouwen in de richting van de zon. om aldus de batterijen te kunnen op laden, hebben niet gewerkt. Voorts weigerde de tweede trap van de Atlas-Agena-raket enkele seconden voor het vastgestelde tijdstip dienst. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, NASA, heeft echter al een ander ruimtevoertuig gereed dat zonder twijfel voor het einde van deze maand, als „Mariner-4" zal worden ge lanceerd. op een pfsnjUdt.twee n ,,NASA"-functionanssen verklaarden op'een persconferentie dat de moeilijk heden waarschijnlijk vijf minuten na de lancering waren begonnen. Zij deelden mee dat een 136 kilo we gend scherm, dat de lading tegen over verhitting moest beschermen, blijkbaar gedeeltelijk van het vaartuig was los gekomen waardoor het stijgen werd be moeilijkt. Het schild belemmerde de zonnepane len zich te ontvouwen waardoor de technici gedwongen waren batterijen te gebruiken om te trachten de moeilijk heden op te lossen. De eerste melding over ontstane moeilijkheden kwam van het volgstation Woomera in Australië, dat meldde dat de zonnevlakken zich niet goed hadden ontvouwd. Toen ontstond een wedloop met de tijd, want de geleerden wisten dat de batterijen waarschijnlijk minder dan 12 uur zouden werken. Er werden, in een poging de eden van het euvel op te spoen, 17 commando's naar het voer tuig geseind. Een laatste poging om nog iets van het project te redden was het 17e com mando, dat de laatste motor van het voertuig in werking zette. Men hoopte dat hierdoor het schild zoii worden „af geschud". Doch de batterijen waren kort voor dit bevel uitgewerkt en 11 uur na de lancering werd ieder contact met het voertuig verloren. Volgens de NASA"-woord voerders zal de Mariner-3" nu in een baan om de zon komen De geleerden hopen bin nen enkele weken achter de oorzaak van de haperingen te komen opdat de verbeteringen in de ,,Mairner-4" kunnen worden toegepast. Deze zal over onge veer twee weken in de richting van mars worden gelanceerd Na de 29e no- vember vindt deze planeet zich in een I ongunstige positie ten opzichte van de I aarde. Op de foto: een beeld van de f lancering. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Onder zeer grote belangstelling, niet in de laatste plaats van medische studenten uit geheel Nederland is in Nijmegen vrijdagavond het congres over het thema „optimale nataliteit" geopend. Dat geschiedde met enige plechtigheid door de rector- magnificus van de katholieke universiteit, prof. dr. J. M. A. Assel- bergs. Het congres dat een positieve bijdrage wil leveren tot de dis cussie inzake het vraagstuk van de geboorteregeling, verdiepte zich allereerst in de internationale situatie aan de hand van een referaat van prof. dr. J. Godefroy, hoogleraar in de sociografie en demografie aan de katholieke hogeschool te Tilburg. De Nederlandse situatie werd later uiteengezet door drs. T. van den Brink van het centraal bureau voor de statistiek. De Nederlandse bevolkingsontwikke ling na de laatste wereldoorlog lyeeft zich, aldus drs. v. d. Brink, gekenmerkt door vrijwel constant blijvende geboor te- en streftecijfers per duizend inwo ners, met als resultaat een jaarlijks ge boorteoverschot van circa 150.000. Daar naast leverde de buitenlandse emigratie, tegenover een omvangrijke repatriëring uit Indonesië, een geleidelijk vermin derd vertrek naar andere landen en in de laatste jaren zelfs een vestigingsover schot uit deze landen. Een en ander deed de totale bevolking vermeerderen van 10 miljoen in oktober 1949 tot 11 miljoen in mei 1956 en op 1 oktober 1964 bedroeg het aantal inwoners circa 12.170.000. Bij verdere analyse van de geboorte blijkt dat de huwelijksvruchtbaarheid geleidelijk enigszins daalt en thans zelfs wat lager ligt dan het gedurende de tweede helft van de dertiger jaren ge registreerde vooroorlogse minimum. Daarnaast is het hoogblijvend absoluut aantal geborenen te zien als consequen tie van een toegenomen en tevens ver vroegde huwelijkssluiting, waardoor een relatief toenemend aantal jonge gezin nen aan de voortplanting deelneemt. Het vrijwel gelijkblijvende niveau van de bruto-sterfleeijfers blijkt vooral sa men te hangen met vei'schuivingen in de leeftijdsopbouw van de bevolking. Bij uitschakeling daarvan valt nog steeds een daling van het sterftecijfer waar te nemen. Met name is sprake van een nog regelmatig verminderende zuigelingen sterfte. De verdere groei van de Ne derlandse bevolking hangt vooral af van het tempo, waarin de huwelijkssluiting op jongere leeftijd zich zal voortzetten DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis van de Haagse rechtbank bevestigd waarbij de 18-jarige scholier J. A B. uit Den Haag wegens een poging tot een roof overval op een taxichauffeur werd ver oordeeld tot negen maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. De eis bij het hof was drie jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling. In de avond van 7 maart van dit jaar heeft de jongen een taxichauffeur op dracht gegeven hem naar de Waaldor- perlaan te brengen. Op een wat stil gedeelte liet hij stoppen en sloeg hij de chauffeur met een zware hamer op het hoofd. Doordat de hamer bleef haken in het dak van de auto, kwamen de slagen niet zo hevig aan. De chauffeur kon nog een achtervolging inzetten op de vluchtende jongen. Deze werd de volgende dag gearresteerd. Hij had de overval gepleegd om aan geld te ko men voor een scooter. De jongen bracht reeds enige jaren in diverse inrichtingen door. en van de verdere loop van de huwe- lij ksvruchtbaarheid Uitgaande van deze ontwikkeling mag men aannemen dat in 1980 de 15 miljoen en in het jaar 2000 de 20 miljoen zal zijn overschreden en dat ook daarna van verdere toeneming sprake zal zijn. Zo wel omvang als tempo van deze ver wachte bevolkingsgroei zullen bij de hui dige economische en maatschappelijke verhoudingen op vrijwel alle terreinen van het leven belangrijke consequenties hebben. Centraal staan hierbij spannin gen tussen bevolking en bestaan en be volking en ruimte. Voor de oplossing van de tot de eerste categorie te reke nen economische vraagstukken, kan een voortgaande Europese integratie van grote betekenis zijn. Daar tegenover zal de ruimtelijke problematiek in eerste instantie binnen de nationale grenzen tot oplossing moeten komen. n A 1 i SINGAPORE Premier Lie Kwan Joe van Singapore heeft gepleit voor de oprichting van een groot territoriaal leger dat de Maleisische federatie in staat zal stellen het probleem van de Indonesische militaire invallen zelf op te lossen. Hij deed het voorstel in het parlement van Singapore. Het onderhoud van een groot burgerlijk leger zal volgens de premier niet vee] kosten met zich mee brengen en het bestaan van een der gelijke strijdmacht zal de andere landen duidelijk maken dat Maleisië de ernst van de toestand onder ogen ziet „Hoe meer Britse, Australische en Nieuwzeelandse militairen worden inge zet bij grondoperaties in Sabah, Sera- wak of op Malakka hoe verder Malei sië psychologisch gezien in het defen sief wordt gedreven", aldus de premier. De activiteit van meer militairen uit de gemenebestlanden maakt het volgens Lie Kwan Joe steeds moeilijker de Afro- Aziatische wereld uit te leggen waarom Maleisië, met een bevolking van bijna 11.000.000 zielen, zelf niet in staat is zuiveringsacties te voeren „tegen slechts een paar pelotons guerrillastrijders". ENSCHEDE Vrijdagmorgen vroeg heeft in de ververij van N. J. Menko n.v aan de Ramweg een grote brand ge woed, die 6 tot 8 miljoen gulden schade heeft veroorzaakt. Het is de tweede grote fabrieksbrand in Enschede deze week. Maandag werd een groot gedeelte van de fabriekshallen van het isolatie bedrijf gebr. Kooij aan de Parkweg in de as gelegd, waarbij eveneens voor miljoenen schade ontstond, De ververij van Menko, waarvan thans een groot deel (vijf hallen) is ver woest, behoorde tot de zeer moderne bedrijven in Europa. Vele machines, waaronder 2 nieuwe spanraamdroogrm- chines van elk 300.000,- en een grote hoeveelheid bijna gereed goed, zijn ver loren gegaan. De directic hoopt er ech ter op korte termijn in te zullen slagen het grootste deel van de produktie el ders onder te brengen zodat de uitvoe ring van de orders zonder veel stagnatie doorgang kan vinden. Inmiddels is door enkele fabrieken reeds hulp toegezegd. In de uitgebrande afdelingen waren slechts enkele tientallen personeelsle den werkzaam, die nu elders .in de fa briek tewerkgesteld zullen worden. Door dat alleen de finishing door de brand getroffen is, zal de produktie in het overige deel van het bedrijf normaal doorgaan. Men zal het verwoeste gedeelte van de fabriek zo snel mogelijk weer opbou wen Het zwaartepunt van de produktie bij Menko ligt op het modische kwali- teitsprodukt. waarvan de vei vaardiging in belangrijke mate afhankelijk is van de thans verwoeste afdelingen. Men had een derde spanraamdroog- machine in bestelling, die thans gelukkig op korte termijn geleverd kan worden. Over de oorzaak van deze kapitale brand is nog niets bekend Een aanvaardbare opvanging van de verwachte bevolkingsgroei zal de uiter ste krachtsinspanning vergen, aldus drs. Van den Brink. Daarbij is niet alleen een snelle aanpak vereist, maar tevens een maximum aan coördinatie tussen be stuurlijke instanties op alle niveaus, tus sen overheid en bedrijfsleven, lussen wetenschappelijk onderzoek en praktisch handelen Daarnaast zal een zeer bij zondere plaats moeien worden toegekend aan een systematische voorlichting om onze gehele Nederlandse samenleving bij dit nationale probleem te betrekken. Een groepje mooie meisjes, dat zal deelnemen aan de Miss Wereld- verkiezing, bijeen in het Londense Woldorj hotel. Zittend v.l.n.r. Renske van der Berg (Nederland) Norma Chin-Ten-Foeng (Surina me), Rosa Einars-Dottir (IJsland), Vedra Karamatis Zuid-Afrika) Maila Maria O string (Finland) en Mary Louise Farrell (Canada). Staand v.l.n.r. Ann Sydney (Enge land), Jeanne Marie Quinn (V.S.), Lyndal Cruickshank Nieuw-Zee- landen Yvonne Martensen (Dene marken) (Advertentie) DGUWE EGBERTS NEW-YORK Na de geweldige ne derlaag, die de kandidaat van de repu blikeinse partij bij de presidentsverkie zingen in de Verenigde Staten heeft moeten incasseren, vliegen de verwijten over en weer. Oud-vice-presidcnt Richard Nixon aanhanger van Goldwater door dik en dun, beschuldigde de Republikeinse gouverneur van New-York Nelson Roc kefeller, rechtstreeks ervan de partij verdeeld te hebben. Hij weigerde Goldwater te steunen en kan daarom niet in .de leiding van de partij meedoen, zei Nixon. Volgens hem zal Goldwater een belangrijke rol in de partij kunnen spelen. Hij moest op twee fronten vechten aldus Nixon. Te gen de aanvallen van president John son maar ook tegen steken in de rug van zijn eigen partijgenoten. Hij achtte het de voornaamste taak van zijn partij om eensgezind voor de volgende presi dentsverkiezingen te werken. Rockefeller zelf, die op het ogenblik met zijn vrouw vakantie houdt in Span je, antwoordde op een vraag of Gold water partijleider zou blijven, dat de verkiezingsuitslag deze vraag al heeft beantwoord De republikeinse gouver neur, die eveneens naar de kandidatuur van het presidentschap heeft meegedon- gen, zei ten aanzien van de vraag of het juist is dat de republikeinse partij "oldwater had uitverkoren, van oordeel zijn dat het maar beter was vooruit zien. Goldwater, die zij'n kandidatuur voor jt presidentschap veroverde met steun an de rechtse vleugel der republikei nen, weet in een vraaggesprek zijn ver- Rl CHICAGO Het aantal personen, dat tijdens de eerste negen maanden van dit jaar om het leven is gekomen bij verkeersongelukken in Amerika is hoger da„ ooit tevoren, n.l. 34.570 Vorig jaar was dit aantal 31.310 In september van dit jaar kwamen 4.070 mensen om op de weg hetgeen een record was voor die maand Het aantal personen, dat in dezelfde maand 3 900vor^ ^aar ^ood vond. was Bovendien hebben in de eerste negen maanden van dit jaar ongeveer 1 200.000 mensen min of meer bliivend letsel opgelopen bij verkeersongelukken BONN De Westduitse politie heeft een bende van tien Surinaamse mari- huanasmokkelaars opgerold. De 21-ja- rige Eugene Moi Thuk Shung, de voor naamste leverancier in Hessen, alsmede vier andere Surinamers zijn gearres teerd. De bende werkte voornamelijk in Rijnland-Palts. De Surinamers hadden voornamelijk Rotterdam en Amsterdam als werkbasis Een woordvoerder van de rechtbank in Keiserslautern schat dat 260 men sen bij de organisatie betrokken zijn. Het hoofdkwartier bevindt zich waar schijnlijk in Nederland. In New-York is eveneens een smok kelbende opgerold I n twee woningen werd een hoeveelheid marihuana ter waarde van 635.000 dollar in beslag ge nomen. Vermoed wordt, dat dit verdo vende middel uit Mexico afkomstig is. In één woning werd 69 kg aangetroffen. Even la„te Twee mannen werden gearresteerd. Even later werd in een andere woning nog 13.5 kg aangetroffen. Daarbij werd één man gearresteerd DEN HAAG De Haagse politie heeft twee 15-jarige Haagse scholieren bij een inbraak in een technische school op he terclaad betrapt en aangehouden. )it be tekende voor de politie een goede angst, omdat hiermee in een keer liefst veer tien. hoofdzakelijk in scholen, gepleegde inhiaken werden opgelast. Boide scholieren die deze inbraken op nun geweten hebben, waren hoofd zake lijk op zoek naar geld en gereedschap bt de meeste gevallen hadden zij geen (Advertentie) 55 SALISBURY Uit de uitslagen van de vijftig Rhodesische kiesdistricten blijkt, dat een overgrote meerderheid van kiezers voorstander is van onafhan kelijkheid op basis van de huidige Rho desische grondwet. Het referendum heeft tot dusver 58.081 voorstemmen, 6096 tegenstemmen en 678 ongeldige stemmen opgeleverd. Behalve in Boelawajo deden zich bij het referendum geen incidenten voor. succes en uitten zij hun teleurstelling in baldadigheid en grove vernielingen in de scholen. De jongens konden worden aangehouden door een tip van iemand die hen de school zag binnengaan. Ze verklaarden tegen de politie dat ze ge reedschap wilden stelen en de kinder politie achtte het raadzaam de jongens nader aan de tand te voelen. Spoedig vielen zij door de mand en bleek dat zij vanaf september 14 maal haden ingebro ken. Bij al deze inbraken werd eenmaal een reeds opgemaakt bedrag van f 150 gesloten. Het aantal vernielingen was echter zeer groot. Het. is opmerkelijk dat de inbraken in dezelfde buurt wer den gepleegd. De jongens wonen ook in die omgeving. Uit het onderzoek bleek dat zij inbraken uit zucht naar avontuur, baldadigheid en vernieling. LOESAKA De nieuwste Afrikaan se hoofdstad, Loesaka, had vier jaar ge leden nog niets van een grote plaats. In 1960 werd door een koninklijk besluit verandering gebracht in deze stand van zaken, maar de „tuinstad" is nog steeds een mengeling van oud en nieuw. Toen Noord-Rhodesië op 24 oktober het onafhankelijke Zambia werd. ston den talrijke bomen in bloei en lag de paarse en rode bloesem verstrooid in de drukke straten. De 119.000 inwoners van Loesaka, onder wie bijna 14.000 blanken, waren in feeststemming. De voornaamste straat van Loesaka, Cairo Road, is deel van een droom van de Britse imperiumbouwer Cecil Rho des, wiens gedachten uitgingen naar een ononderbroken Britse verbindings weg tussen Kairo en Kaapstad. Loesaka. dat werd vernoemd naar opperhoofd Loesaaka, een beroemde oïifantenjager, die triomfen behaalde tijdens de eeuwwisseling, werd pas ge vestigd in 1929. Een van Loesaaka's kleinzonen is een vooraanstaand zaken man in de naar de jager vernoemde stad. De hutten van leem en gras, die langs de stoffige wegen aan de stadsrand staan, moeten langzaam wijken voor modernere huizen Het station was enige tijd geleden nog groter dan welk zakenpand ook, maar Loesaka is aan het veranderen als gevolg van de na de ontbinding van de Centraalafrikaan- se federatie, verleden jaar, ontplooide grote bouwactiviteit. In de buitenwijken, waar Europeanen wonen zijn de brede oprijlanen, koek tuinen en grote wite huizen. Maar zelfs in deze wiiken hebben veranderingen plaats en een nieuwe Afrikaanse ge neratie neemt haar intrek in de nabij gelegen woningen. De stad. die een oppervlakte van on geveer 260 hectare beslaat, heeft prak tisch geen openbare vervoermiddelen, zodat het noodzakelijk is een auto te gebruiken. Het bezit van een auto is zo belang rijk voor de jonge Afrikanen gewor den. dat in ingezonden stukken in de Zambiase kranten kritiek wordt gele verd op degenen, die auto's kopen en hierdoor niet in staat zijn hun gezin nen te voorzien van voldoende voedsel en kleding. Maar deze brieven hebben het verlangen naar een auto blijkbaar alleen maar aangewakkerd. Lnesaka is waarschijnlijk een van de weinige hoofdsteden in de wereld die het zonder een eigen dagblad moeten doen. Zambia, dat even groot is als Engeland, Denemarken.O West-Duils- land, Zwitserland. België en Nederland tezamen, heeft slechts twee kranten die worden gedrukt in de „kopergordel" (copperbelt). op ongeveer 320 kilome ter afstand van Loesaka. Hoewel de Zambiase televisie eveneens in de „ko pergordel", iedere avond programma's uitzendt, is Loesaka verstoken van dit communicatiemiddel. De Zambiase hoofdstad ligt op een plateau, meer dan 1000 meter boven de zeespiegel. De ongeveer 960 kilometer bezuiden de evenaar gelegen stad heeft een broeierig, heet klimaat. Oktober is de warmste maand de temperatuur loopt dan op tot een gemiddelde hoog te van 38 graden Celsius. De personaliteiten die Zambia be zochten ter gelegenheid van de onaf- hankeliikheidsfeesten, waren opgelucht toen zij vernamen dat men bij veel fes tiviteiten sportieve kledij zou mogen dragen. De Zambiase president, dr. Kenneth Kaoenda hield zich aan deze regeling hij werd dikwijls gezien in losjes zittende, kleurige kledingstukken. Veel van zijn gasten, onder wie dr. Julius Nyerere, de president van Tan- ganjika-Zanzibar, was eveneens luchtig gekleed. Dr. Ralph Bunch, die de fees ten bijwoonde als vertegenwoordiger van de V.N.. kwam in een pak van on berispelijke snit en de Russische en Oosteuropese bezoekers droegen hun gebruikelijke zware pakken met dub bele rijen knepen. Het was Bunch en de communistische bezoekers aan te zien dat zij de in dunne gewaden gestoken leiders benijdden. De heerser van Barotseland, het semi- autonorne koninklijke gebied in Zam bia. kon het echter niet stellen zonder zijn hoge hoed en pandjesjas. Een lid van zijn gevolg zijn dat sir Mwanawina Lewanika III. de Litoenga (heerser) van Barotseland. geruime tijd had gewacht op een gelegenheid om officiële kledij te dragen en dat hij zich niet door het warme weer zou laten dwingen iets koelers aan te trekken. De jeugd van Loesaka verandert, eveneens de jongelieden in alle de len van de veranderende wereld Haar wereldje bestaat uit blauwe jeans, openluchtbioscopen en natuurlijk de Beatles. Kaoenda zelf zou de Beatles leuk vinden Hij bespeelt de gitaar en doet dit goed. Tijdens een onlangs in de „kopergordel" gegeven diner waar het nogal deftig toeging, deed hij de Britse zangers na en werden zijn liedjes gevolgd door geestdriftige verzoeken om meer mu ziek. Evenals het gehele land bevindt Loe saka zich in een stadium van overgang naar een geïndustrialiseerde en moder ne wereld. Op liet ogenblik ziet men vuil. armoede, ziekte, onwetendheid, maar ook het meest belangrijke hoop. TWEE vopo's en een Tsjechoslowaak- se militair zouden gedood zijn bij een vurgevecht, dat ontstond toen zes ge wapende Tsjechoslowaakse soldaten naai: West-Berlijn wilden vluchten. lies aan de gematigde elementen in zijn partij, die volgens hem niet hebben meegewerkt Robert Smylie de gouverneur van Idaho, en voorzitter van het verbond van republikeinse gouverneurs, is van plan omstreeks 1 december een bijeen komst van republikeinse gouverneurs te beleggen teneinde de stand van za ken in de partij na de presidentsver kiezingen te bespreken. Hij achtt een nieuwe leiding noodzakelijk. Smylie stelde voor partijvoorzitter Dean Burch, die aan de zijde van Goldwater staat, te vervangen door de gouverneur van Kansas, John Anderson. Oud-president Eisenhouwer zei donder dag dat de geweldige overwinning van de democraten een slag aan de repu- olikeinse partij heeft toegebracht, maar dat de schade niet onherstelbaar is. ANRHEM De politierechter in Arnhem heeft gisteren de 48-jarige re gisseur van het veelbeschreven Water- Joo-spel in Nijmegen, Carel B. te Mook, veroordeeld tot drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf en een proef tijd van drie jaar en driehonderd gul den boete, wegens mishandeling van de Nijmeegse journalist Joop E. op 7 ja nuari jl. De officier van justitie had tegen B. vier weken geeist, waarvan drie voor- waai delijk met een proeftijd van twee jaar, alsmede een boete van 250 gulden. De politierechter veroordeelde de zoon van de hoofdverdachte, de 13- jarige scholier Rutger B. conform de eis tot tweehonderd gulden boete. De officier had bovendien veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist, doch de politierechter meende zich ten aanzien van de zoon tot een boete te moeten beperken. Vader en zoon waren niet verschenen. B. sr. had een brief gericht tot de offi cier. waarin hij te kennen gaf het ver standiger te oordelen, gezien zijn emo tionaliteit, niet te verschijnen. Hij schreef voorts het te betreuren de heer E. pijnlijk te hebben bejegend. Het slachtoffer had ook een brief ge schreven. Daarin schreef hij geen be hoefte meer te hebben aan bestarffing van het tweetal. Hij wilde vergeven en vergeten hetgeen hem was aange daan. (Van een medewerker) BOMBAY Het is een wilsbe schikking nog van paus Joannes XXIII dat het 38e internationale eucharistisch congres plaats heeft te Bombay. Deze grote zee havenstad, gelegen op de west kust van India en vermaard om zijn florerende katoen- en ta- bakshandel, is de hoofdstad van de slaat Maharashtra. Het eucha ristisch congres wordt 26 novem ber plechtig geopend en zal tot en met 6 december duren. Hoewel de katholieken in Bombay sletchts een klein deel der bevolking uitmaken, beg.'nt zo langzamerhand het Eucharistisch Congres in de cen trale belangstelling te staan. Het aan staande bezoek van de Paus heeft daar toe niet weinig bijgedragen. Aan het uitvoerige programma werken ook duizenden niet-katholieken mee. Elke avond hebben grote ceremoniën plaats in het pittoreske „The Oval", een uitgestrekt park, dat geheel omzoomd is met palmen en dat midden in de stad ligt, een kwartier bijna van do ha ven verwijderd en nog geen vier me ter van de Holy Name-kathedraal. 1" weeën veertig comités, welke samen 4000 leden tellen, werden opgericht om de verschillende manifestaties van het congres voor te bereiden en te pro grammeren. Het door de Paus goedgekeurde thema van het congres is: „De Eucharistie en de nieuwe mens". Het congres wil aan tonen. dat de Eucharistie voor de he dendaagse mens noodzakelijk is om het nieuwe leven te kunnen beleven. Dit thema komt overeen met het con cilie. dat het accent legt op de her nieuwing in de Kerk. Elke voormiddag hebben verdiepingsstudies plaats onder leiding van bekende gespreksleiders. De onderwerpen van deze studie wor den van tevoren aan de deelnemers bekendgemaakt, zodat dezen de onder werpen zelf kunnen bestuderen. De dis cussies kunnen gevoerd worden in het Engels, Spaans. Frans. Duits en in ver schillende andere talen. Een hoogtepunt van het Internationale Eucharistisch Congres zal de grote pro cessie zijn, die gehouden wordt op de laatste dag van het congres. Deze kleurrijke, internationale processie zal plaatshebben in het Oval-park, bij de Indische poort, die gelegen is op de Apollokade, de plaats waar voorheen de Engelse gouverneurs ontvangen werden bij hun aankomst in Indië. Aan de buitenlandse congressisten zal volop gelegenheid worden geboden om verschillende Indische culturele mani festaties bij te wonen. Zo zal „The In dian Ballet", waaraan verschillende duizenden Indiërs deelnemen, dansen en gezangen met geestelijke thema's uitvoeren. Deze grootse manifestatie staat geheel onder leiding van pater C. Brocks s.v.d., een der eminentste kenners van de Indische muziek. Ook staat een „international night" op het programma, waaraan grote oosterse cn westerse artiesten hun medewerking zullen verlenen.

de Stem | 1964 | | pagina 19