DE VIJAND SCHOOT ONPRETTIG ZUIVER Beroemde duiven op grote Bredase kampioenendag Cryptogram ers rijden W-13" Grote steun Sluipschutters Vals alarm Manuillage Emotion 17 17 voor u )ities. U detoe- epolitie. )TTERDAM >CHE TRAM =>LEIDER Hef raadsel van En uw eigen verhaal Werkloosheid dreigt Onmogelijk Schouwburgdrama Kopersstaking Pikbroekensociologie Geen babys zoenen Citaten - Politie /Vzeuwe manier DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 n aan Kasteel de", Oirsbeek irkelbeek) kV-: - .-U :.V f :v> F-»" uur bekeken in breed, otterdam? Ja? Dan ..E.T. aan het werk misschien een indruk hoeveel een openbaar f vooral op zo'n mo- sn haven-, winkel- en betekent. -ram- en busbedrijf is t 300 bussen en 250 n de weer. De levering jgst moderne, nieuwe innenkort beginnen, rrote series nieuwe romen spoedig metro- rps van onderhouds- Aoor kundige plaat- iteurs staat daarom erkkring open. lling, een loon tussen elijk van leeftijd en ieningen, waaronder T. udienst moeten ver- maximaal f 93,84 per iregeling en voorzie- Bij huisvestingspro- 3ersoneelvoorziening, >N N.V. de afdeling ;en i jongeman ommerciële chappelijke t bijzonder e omgangs- ging van de vaar bij een Duitse taal verkoop eschiktheid ing worden jaar. tatiebrieven voor 16 Nederlandse tevrouwen- &T 42797. Historisch feuilleton naar het boek „The eighty-five days" van R. W. THOMPSON De taak van de stoottroepen van de 30e Pantser Brigade was, om zo vlug mogelijk na de eerste landingen van de commando's aan land te gaan. Een maal aan land moesten zjj de belangrijkste hindernissen opruimen en in positie komen op de dijken om vuursteun te geven aan 41 Commando rond Westkapelie en 48 Commando die naar het zuiden oprukten. De stoottroepen beschikten over 24 gepantserde voertuigen en tanks. De vier tanklandingsboten, die de voer tuigen met hun bemanningen vervoerden heetten „Cherry", „Damson", „Bram ble" en „Apple" en stonden onder bevel van majoor Pocock van de "1ste ^Op'uur „C" plus 30 minuten of omstreeks deze tijd naderden „Damson" en Cherry" met ongeveer 40 meter tussenruimte strand „ROOD". 41 Comman do was drie minuten eerder geland, zo dicht onder het geschut, dat de troepen niet onder vuur genomen konden worden en zij waren in een oogwenk de dijk over. De tank-landmgsboten naderden met vurende Oerlikons, bijgestaan door de Beza's van de tanks, het strand. Het vuur van W 15 was ver schrikkelijk. Een „Petard" tank stond vooraan in „Damson" en een „Flail" tank stond vooraan in „Cherry". Deze twee zouden moeten proberen de weg voor de hen volgende voertuigen te effenen. Dank zij het buitengewoon duidelijk verslag van majoor Pocock en zijn mannen is het mogelijk de ge beurtenissen op de voet te volgen. Luitenant Thorn Sloan van de „Dam son" rapporteerde: „Om uur „U" plus 30 waren wij vlak bij het strand. De vijandelijke batterijen schoten on prettig zuiver. Onze raket-vaartuigen vuurden een 'paar honderd raketten af en die landden zo pal vóór ons, dat zij ons de schrik op het lijf joegen. Op 600 meter uit de kust werd ons vaartuig, dat vooraan voer, door de vijand onder vuur genomen. Een gra naat trof de brug van een brugslag- tank, met als resultaat dat de brug werd afgerukt en bovenop een Flail- tank viel. Een andere granaat schoot een Fascine-tank in brand en vanaf dat moment werd het vaartuig enke le malen door granaten getroffen. Eén marineman werd gedood en drie com mando's gewond. Er vielen geen slachtoffers onder de tankbemanning. Wij draaiden en voeren zinkend en brandend van de kust weg. Allen pro beerden het vuur te doven. Dè bran dende Fascine-tank betekende een groot gevaar voor de in de tank aan wezige brisant-granaten. De tankbe manning zette de granaten over boord en bestreed de vlammen De beman ning van deze tank, onder bevel van sergeant Black, was zeer moedig. Wij voeren naar het hospitaalschip. (Het hospitaalschip was reeds gezonken. De „Kingsmill" nam de gewonden op.) Vele vaartuigen brandden en rondom ons dreven mijnen". De „Damson" werd teruggeroepen en be reikte tenslotte Oostende De „Cher ry" die de „Damson" volgde werd aan de achterkant getroffen, voer al leen verder en ontving tevens directe treffers, vlak voor het moment dat zij zou landen. „Cherry" voer terug en trachtte steeds opnieuw te landen. Luitenant Miller op de „Apple" zag dat de „Damson" en de „Bram ble" in moeilijkheden verkeerden en zijn vaartuig trachtte de „Damson" te helpen ..Mijn tank-landingsvaar tuig kwam naar de „Damson" toe om te helpen maar kreeg bevel aan land te gaan. Het vuur vanaf de kust was hevig, maar wij werden niet getrof fen. Mijn tank kwam veilig aan land, maar de 2de met korporaal Leishman bleef steken. Ik reed terug om te hel pen, maar het was vergeefs. Beide tanks bleven in de modder steken. Ik liep nu terug naar het landingsvaar tuig en verzocht de kapitein het vaar tuig te verhalen. Het verzoek werd in gewilligd en mijn derde tank kwam aan land, maar bleef steken op de basaltkeien Het vaartuig werd op nieuw verhaald en de brugslagtank wierp zijn brug uit over de basalt blokken en reed er overheen maar bleef steken, zodra de rupsen met de keien in aanraking kwamen. De tweede brugslagtank werd eveneens aan land gebracht en het vaartuig voer terug met een bulldozer die niet wilde starten. Toen de brugslagtanks aan land waren, probeerden de ser geanten Evans en Hick en hun man nen mijn tank met een buldozer los te trekken, maar dat mislukte. Ik rapporteerde dat aan mijn compag niescommandant en trachtte nog een bulldozer te krijgen, maar voordat wij iets konden uitrichten was het vloed geworden en werden de tanks overspoeld. Ik waadde door het water om mijn mannen te helpen aan land te komen en hierop gingen wij naar de dijk om te vernemen, doe het met het gevecht stond. Strand „ROOD" was met zijn kiezel een hopeloze zaak en de overblijvende tanklandingsboot ging zijn geluk beproeven op strand „WIT". Luitenant Miller, die als zovele anderen in de onmogelijkheid ver keerde om zijn opdracht te vervullen, wist van geen toegeven, maar tracht te voordurend aan het gevecht deel te nemen en de plaats van de doden ir. te nemen. Evans en Hiekson en hun monteurs deden heldhafige po gingen om de tanks te redden. Hun verbazingwekkende geestkracht en doorzettingsvermogen waren voor de mannen op het strand vele uren een grote steun. De „Cherry" en de „Bramble" naderden op dit tijdstip strand „WIT", De „Bramble" werd hevig geraakt, maar de „Cherry" ge. lukte het veilig door het vuur heen te varen. De .Bramblo", die gekeerd was, probeerde opnieuw aan land te komen en het gelukte haar, al haar voertui gen. op één Flail na. aan .land te zetten De „Cherry" had ook succes en haar tanks zwoegden door het zand om de dijk te bereiken Het ging ver re van gemakkelijk. Eén tweede bull dozer, die te hulp kwam, raakte vast en de rupsen begonnen diep ingegra ven mijnen omhoog te werken Deze mijnen waren door de genie 'bij de eerste aanvalsgolf niet ontdekt. Het artillerie- en mortiervuur werd nu he ren, kwam de tweede aanvalsgolf van de 48e Commando's aan land en ont plooide zich ondanks hevig en gecon centreerd vijandelijk vuur achter de dijk. Het was voor de voertuigen onmo gelijk gelijke tred met de commando's te houden en meer dan een uur voch ten de commando's zonder enige on- derstuning met hun persoonlijke be wapening. Ondanks deze tegenslag kregen de commando's een groet ge deelte van de duinen ten zuiden van de bres, in handen en zij bereidden zich voor op de aanval tegen de krachtige geschutsopstelling W. 13. het begin af5 aan was de beoordeling van de toestand fout geweest Tegen donker bereikten de tanks eindelijk Westkapelie en twee tanks namen een positie in aan de oostzijde van het dorp onder de door hen ver nielde toren en zij waren eindelijk zo ver, dat zij de 47e en 48e Commando's, die naar het zuiden of de 41e Com mando's. die naar het noorden gin gen, konden steunen. Tezamen met hen beveiligden de 10e Intergealli- eerde Commando's de toegangen tot het dorp. De landing was veilig ge steld. vig op het landingsstrand en de voor ste eenheden die in Westkapelie waren en trachtten naar het zuiden door te stoten, vroegen om vuursteun. De to ren van Westkapelie veroorzaakte grote last. Sergeant Ferguson die in de voorste Flail-tank reed, hoorde een vuuraanvraag en bracht hierop zijn tank bij de toren van de dijk in positie Het was onmogelijk verder te gaan, zonder brugslagmateriaal of takkenbossen maar Ferguson had een goed zicht op de toren en schoot elf 75 mm granaten midden in zijn doel. De landingsvaartuigen met de com mando's naderden nu het strand WIT vlot achter elkaar en van de zeven entwintig vaartuigen werden er slechts 2 tot zinken gebracht. W 13 was buiten werking gesteld. W 15 was beschadigd en plotseling doken Ty phoons uit de wolken om de verster kingen met raketten en boordwapens te bestoken. De bemanningen van de Buffalo's schoten met hun Brownings en Polsens toen zij aan land gingen. De genie had al een weg gebaand door drie rijen houten versperrings- palen dicht bij de waterlijn Iedere versperringspaal was negen tot twaalf inch dik en zeer diep ingegraven. Mij nen en artillerievur eisten doorlo pend hun tol van de Buffalo's en er moest met explosieven een weg ge baand worden door de stalen asper ges onder aan de dijk. Om tien voor elf was alles wat nog aan tanks ter beschikking stond, bo ven aan de dijk voor een vier meter diepe vallei aan de andere kant. Zes van de tien Flails waren gezonken, een andere was opgeblazen en de der- eenandere was opgeblazen en de der de was in de „Apple" op de terug weg. Een twaalftal tank-landingsvaar tuigen stond i'i brand en twee perso- neelslandingsvaartuigen vermeerder den het aantal wrakken op de kust. Maar twee Shermans, drie Flails en een bulldozer gingen het gevecht aan en zjj forceerden zich toegang tot Westkapelie. Sergeant Fergusons ge- schutsvuur had het garnizoen ertoe gebracht zich over te geven. Het dorp je Westkapelie was >n onze handen. Het was het eerste uur veiliger aan land dan op zee. De eerste aanvals golven van de 14e en 48e Commando's hadden onder hevig vuur gelegen, maar dank zij de vijandelijke vuur- concentratie op de ondersteunings vaartuigen hadden zij zonder ernstige verliezen kunnen landen. Eenmaal aar land waren zij opgerukt met een snelheid en zekerheid, die zij hadden verworven in andere acties en de mannen hadden vertrouwen in el- kaars capaciteiten Hun gewonden werden in terreinplooien achtergela ten, waar zij veilig waren voor het vijandelijk geschut. Zich niet bekom merend om kazematten en bunkers, rukte het voorste echelon van de 41e Commando's op over de dijk en be reikte Westkapelie zes minuten na de landing. De eerste aanvalsgolf van de 48e Commando's, die landden vanaf vijf tanklandingsvaartuigen in Buffa lo's op strand „WIT", vdHieten zeer snel hun voertuigen en gingen de dijk over naar het zuiden om het op hun weg liggende radarstation te vernie tigen. Twee geschutsopstellingen ston den onder water en waren verlaten. W 358 werd na de eerste hevige aan val tot zwijgen gebracht. Het was in deze eerste minuten uiterst belangrijk terrein te winnen en het bezet te hou den tot de aankomst van de tweede golf en de tanks. De 41e en 48e Com mando's deden het op een zeer be kwame wijze Maar de vijand was nu volledig ge- alameerd en vanuit vele versterkin gen, bunkers en in de duinen verbor gen opstellingen werd eer dodelijk mortier- en mitrailleurvuur op de route naar het zuiden gelegd en het maakte het landingsstrand tot 'n hel. Een paar minuten na half elf arri veerde de tweede serie landingsgolven en zij werden op strand „WIT" hevig onder vuur genomen. De 41e Com mando's gingen ten noorden van de bres in Buffalo's aan land, verlieten hun voertuigen toen zij de dijk over waren en bereikten Westkapelie, juist toen sergeant Fergusons goed gericht vuur de sluipschutters noopte de waar nemingspost in de toren prijs te ge ven. De 10e Intergeallieerde Comman do's gingen op de noordelijke flank aan land, maar de 48e Commando's, die trachtten op „WIT" te landen, ten zuiden van de bres, hadden het zwaar te verduren Twee vaartuigen werden genoopt om te keren toen zij pal bij het strand in brand geschoten werden en een derde liep vast op de stalen onderwaterversperring en de zich aan boord bevindende Buffalo's kwamen in de golven terecht en wa ren tegen dit geweld niet opgewas sen. De opvarenden, tot op de huid nat, trachtten de wal te bereiken. Eén vaartuig werd zodanig getroffen, dat enkele van de aan boord zijnde Wea sels vernield werden. Twee munitie- Buffalo's begonnen te branden en ex plodeerden op het strand. Andere lie pen op mijnen, die een paar uur te voren een meter onder het zand ge legd waren en ondanks dat alles, ter wijl genisten, monteurs, mitraillisten en mortieristen zich zo goed mogelijk van hun taak kweten, door wapens met mankracht naar voren te bren gen en de munitie te voet aan te voe- W 13 was de aanvallers een raad sel. Geruime tijd tevoren had het ge schut het vuren gestaakt en niemand wist wat dit betekende. Het vuur van de eigen, ten zuiden van Breskens op gestelde artillerie dat ten doel had de vijandelijke artillerie buiten gevecht te stellen viel kort. Een artillerie- waarnemer, die bij de voorste com mando-eenheden was ingedeeld, ver zocht de „Roberts" om vuursteun, maar hij sneuvelde door een mortier granaat, nog voor hij zijn vuuraan vraag had kunnen doorgeven. Het werd nu al duidelijk dat de Weasels een mislukking waren. Zij konden zich niet over het terrein, waar land en water in elkaar overgaan, voort bewegen en de liaison-officieren en het verbindingspersoneel, dat ze be mande werd voor het grootste ge deelte immobiel gemaakt. Maar de tanks, die door „Fascines" en brug slagtanks over de dijk waren gehol pen, rukten op naar Westkapelie. Een eskadrons-commandant, die vooruit was gereden om de route naar het dorp te verkennen, bemerkte dat de wegen alleen herkenbaar waren door de uitgebrande restanten van wat vroeger huizen waren geweest. De tanks werkten als „olifanten"; palen werden omver gehaald en restanten van huizen werden met de grond ge lijk gemaakt, wegversperringen wer den door Petards opgeblazen, puin werd gebruikt voor het opvullen van kraters en vlonders werden over on- dergelopen stukken weg gelegd. De tanks rolden langzaam voorwaarts als een school onoverwinnelijke mon- f sters. f Om ongeveer half twaalf probeer- f den twee tanks de dringende vuuraan- i vragen van de 48e Commando's op i bunker W 13 te honoreren. Zij konden i het doel niet zien en waren niet zeker van de richting. Zij zochten verbin ding met een liaison-officier, die trachtte zijn Weasel van het strand af te krijgen en de tanks vroegen om markeringsvuur van 3 inch mortie ren, maar alle mortieren waren ver loren gegaan. Tien minuten later gin gen twee pelotons commando's tot de aanval op W 13 over en zij werden ontvangen met een hagel van vuur uit zware machinegeweren en Oerli kons. Twee pelotonscommandanten werden gedood en hun pelotons leden ernstige verliezen. Het was onmoge lijk de aanval voort te zetten. Wat die batterij ook noopte het vuren te staken het was zeer zeker niet aan de bedieningsmanschappen te wijten. In het noorden vielen de 41e Com mando's die Westkapelie overlieten aan de tanks en dekkingstroepen van de 10e Intergeallieerde Commando, bunker W 15 van achteren aan. De Typhoons waren nu begonnen de aan vallen te steunen. Omstreeks het mid daguur, toen raketten en 20 mm gra naten op de geschutsopstelling neer daalden, zetten de commando's de eindaanval in en om half één was ,,WIT" in onze handen en was de noordelijke flank van de landing vei lig gesteld en lag de weg naar Dom burg open. Het was toen duidelijk en men had steeds terecht onderkend, dat de opmars in zuidelijke richting een zeer moeilijke opgave zou zijn, want alleen de zuidkant sloot de f Scheldemonding af en versperde de a weg naar de overwinning. J Het brigadehoofdkwartier, dat te gelijk met de 47e Commando's even na het middaguur aan land kwam, kwam bijna onmiddelijk in moeilijk heden. Een van de landingsvoertui gen reed over een rookgranaat, toen het hoofdkwartier zich nog maar nau welijks in de verlaten betonnen kaze mat van het radarstation had geïn stalleerd en het gehele bouwwerk was in een oogwenk gevuld met een bij tende scherpe rook. Gasmaskers wer den opgezet en hét duurde geruime tijd voordat men zich realiseerde, dat het een vals alarm was. De grote bres in de zeedijk was zo langzamer hand een getijstroom van vierhonderd meter breedte geworden, waarin de i stuurlieden van de landingsvaartui- gen vochten tegen een stroom van meer dan 10 knopen. Weasels die nog niet in staat waren enige voortgang te maken dansten als kurken in de gol ven en het was zelfs voor de Buffalo's moeilijk tegen de stroom op te bok sen. Een deel van de 47e Commando's was ten zuiden van de bres geland, maar drie landingsvaartuigen, bela den met Buffalo's en mensen, waren gedwongen ten noorden van de bres aan land te gaan. De Buffalo's be sloten zich niets van de moeilijke oversteek aan te trekken en om vier uur in de middag waren de 47e Com mando's verzameld ten zuiden van de kust Van hun twintig organieke Weasels waren er nog maar drie over en zij hadden drie Buffalo's ver loren. Praktisch op hetzelfde ogenblik gingen de 48e Commando's over tot eindaanval op W 13. T.phoons waren 1 voor de tweede maal te hulp gekomen 1 en wierpen 500-ponds-bommen op het i doel, waarop de commando's met i handgranaten en gevelde bajonet voorwaarts stormden, om de mitrail- leurs en het geschut tot zwijgen te brengen. Toch duurde het nog tot half zeven voor de laatste Oerlikon en de laatste der hardnekkige verdedigers 1 buiten gevecht waren gesteld en de 1 48e Commando's de batterij veroverd 1 hadden, die hen op zee had kunnen en moeten vernietigen. W 13 zat, na het afvuren van 200 granaten per vuurmond gedurende het eerste half uur, zonder munitie. De batterij had zijn voorraden uitgeput ten behoeve 1 van de nutteloze pogingen om de 1 Duitse 64e Divisie in de zak van Bres- 1 kens te steunen. Tot het laatste ogen blik was het moreel hoog en het schieten zuiver geweest, maar van Herkent u in één of meer van de hiernaast beschreven episo den 'n stukje authentiek, eigen verleden Stel uw herinnerin gen daaraan dan op schrift en zend ze toe aan onze feuille tonredactie. Zij worden zo spoedig mogelijk als apart onderdeel van dit oorlogs feuilleton geplaatst. Hebt u foto's of andere tastbare her inneringen, brieven e.d., aan de slag om de Schelde? Ook daarvoor hebben wij grote be langstelling. U kunt uw bijdra gen adresseren aan: Dagblad De Stem, Reigerstraat 16, Bre da. Op de enveloppe vermel den „Slag om de Westerschel- de". Bijdragen kunnen ook via onze rayonkantoren worden ingestuurd. (Advertentie) Payot brengt dit uitgaansseizoen Voor Uw teint: Crème satin: een luchtige, gekleurde basiscrème. Nutricia teintée: een onberispelijk maquillerende en voedende crème. Tayane: een volmaakt matterende en dekkende fond de teint in 5 tinten en de laatste nuance: Platine. Nieuw: Eye-Liner Compact: ideaal gemakkelijk aan te brengen, volmaakt houdend. Voor Uw lippen de Parijse kleuren: Espiègle: een zonovergoten koraalrood - en Joli Faon: een goudachtig beige. Frisheid-Schoonheid-Jeugd de la faculté de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. Vandaag wil ik eerst een klein woord je zeggen over de kampioenendag van de Bredase Bond in de zaal van café de Haagpoort, Haagdijk 149 Breda, op zondag 8 november. Wat de inzendingen betreft hebben ze de beste van de beste vastgelegd om zich op 8 november in Breda tentoon te stellen. In de eerste plaats de formidabele kleppers van Mr. Gaston De Loore uit Antwerpen, duiven die het dit jaar geweldig hebben gedaan en een fortuin bij elkaar hebben gevlo gen. Vervolgens Emiele Matterne uit Over- hespen, die er ook dit jaar weer gewel dig aan hebben getrokken. Ook Flor van Dinther uit Borgerhout, algemeen Kampioen Fond in de K. B. D. B. en eerste in het derde Verbond. De Belgen zijn verder nog vertegenwoordigd door Alfons Roelants, de grote Kampioen Hal ve Fond van de Union van Antwerpen uit Deurne. Verder komen nog G. Duhors uit Grobbendonk, gebr. de Schaermacker uit. Antwerpen, en als klap op de vuur pijl de algemene grote fond kampioen van de Union van Antwerpen de heer Julienne Verhaegen uit Deurne, dit jaar onklopbaar en beslist een van Belgisch beste hokken uit de fond. Van Nederlandse bodem zijn zowat alle grote kampioenen in Breda vertegen woordigd. Enkele namen zijn hier: A. v.d. Wegen uit Steenbergen (ras J. Aarden) onklopbaar op de grote Fond, won le 11e 19e prijs Nat Dax 1964, tevens winnaar serie 2. A. Voorbraack uit Putte won le 4e 19e prijs Nationaal Par- kestone 1964 tegen vele duizenden duf ven. J. Kools uit Nieuw-Vossemeer, au towinnaar St. Vincent 1964, ook bezit ter van een geweldig hok fond duiven, overwegend ras J. Aarden-Timmermans. Ko Nippius uit Middelharnis. Koning en Keizer van de N. A. B. v. P. Dit jaar uitgeroepen tot Keizer, omdat hij drie jaar achtereen kampioen werd van een Van Neerlands machtigste bonden. Wat deze man op zijn specialiteitsvlucht Bar celona presteerde grenst aan het onge looflijke. In 1963 had hij op de groot ste fondvlucht niet minder dan tien prij zen, waaronder de twee serie 2 win naars met de 2e en de 4e prijs. Dit jaar werd Barcelona voor hem een nog groter succes en werd zijn naam over de hele wereld bekend. Ik ben er dan ook van overtuigd dat zijn stand op de Bredase kampioenendag de gehele dag door volop belangstelling zal trekken. Andere zeer bekende vliegers zijn b.v A. Free, Nieuw-Vossemeer, Van Vliet uit Schoonhoven, A. Steeghs uit Venlo, M. van Helmond uit Made, Van Geel- Timmermans uit Nieuw-Vossemeer. M. Brocatus, de generaal kampioen van de sterke Vliegsport uit Steenbergen, Jos v. Looy uit Rijen, P. van Duimen uit Tilburg, gebr. Aarts uit Gilze, G. van Nieuwenhuijzen, Sint-Philipsland, H. Bag ge uit LeuiDe Witte Balvers, Goes. A. Trommelen uit Dongen. M. Ververs uit Kaatsheuvel en Koos Verharen uit Don gen, de ontdekking van dit jaar!! De ze man presteerde het om van het Na tionale Concours Derby Orleans als eer ste te eindigen in een concours van ruim 10.000 duiven. Zijn beroemde duif „Het Tigerke" is al uitvoerig beschre ven in dit blad enkele maanden geleden. Tevens komen naar Breda A. Hagers uit Berkel Z. H. le Kamp. Generaal C. C. Rotterdam en 2e Kamp N. A. B.v. P. Vervolgens de alom gevreesde Zeeuw Staf Dusardin uit Groede en de heer J. Lambregts uit Roosendaal. De heer Lambregts werd dit jaar le Kamp. Vitesse le Kamp. Midfond le kamp. Fond, le Kamp. Jonge duiven en le Kamp. Generaal der R. C. C. Roosendaal (Wie heeft ze beter?) Uit Breda zijn alle grote kampioenen aanwezig: P. Lambregts, P. v.d. Muren, en de voor de tweede maal achtereen generaal Kampioen der C. C. de heer Kouwenberg. Zo u ziet het beste van het beste is in Breda tentoongesteld. Door al deze liefhebbers ten bate van het Kon. Wil helmina Fonds een oude of te wel jonge duif beschikbaar gesteld, die met opbod verkocht zal worden. De zaal wordt geopend zondagmorgen 10 uur, zorg dan dat je present bent, want het belooft weer een enorme druk te te worden. Uit Made is mij bericht dat de ten toonstellingen aldaar als volgt worden gehouden: P. V. Steeds Sneller, gevestigd bij Diep straten op 21-22 nov. a.s. P. V. Gevl. Horizontaal: 1. Allicht dat zo'n man een misdadiger de hand boven 't hoofd houdt! (10); 10. 't Gaat langzaam met de trein (5) 11. Hoe doet u 't met hortensia's zonder 'r geestdriftig te krijgen? (11); 12. Ben heeft dat in kas (5); 13. Een Tasman bracht de delfstof over (9); 14. 'n Aardigheidje van de schoorsteen veger? (7); 17. U moet dat gezamenlijk zien te vin den (7); 19. Een bijzonder fraaie zeemansuitdruk king? Ik in persoon zorg voor de mooie afwerking (9); 22. Verhalen van lieden die onvermoei baar achter iets aanzitten en gas ge ven? (5); 25. 'n Merkwaardig soort brancard? Het lijkt wel een spijkerbed. Nogal gevoe lig, zou ik denken (11); 26. Van Versailles b.v. Of Westminster. Maar Deventer net niet (5); 27. Films waarin ploerten in een num mer optreden (10). Verticaal: 2. Dat zijn taken voor bedrijven (5); 3. Moeders vinden het op de bodem van de ziel (7); 4. Malse plant (5); 5. Het ding maakt een naar gat (7); 6. Het ruist plechtig in de kerk (5); 7. 'n Aardigheidje waar ge de hik van krijgt (7); 8. Hij is een griek en komt uit Teheran G); 9. De beschadiging wordt veroorzaakt door de kleuter (4); 14. Ik moet het voorbehoud maken dat er vrees door zou kunnen ontstaan (7); 15. Ik wil u daarvan graag 'n voorbeeld geven (7); 16. Als men het van deze kant bekijkt komt de hooggeleerde heer wat mager tjes voor de dag (7); 18. Er is geen les of men heeft er het over een flinke kastijding (7); 20. Ho-u 't hoofd er bij en reserveer deze vijf voor een klant (5) 21en die vijf zijn natuurlijk ook een gok (5); 23. In Engeland vinden ze het ernstig, maar in Brabant vindt men dat ge woon (5); 24. De knorrepot doet nu aan godsdienst Vrienden, gevestigd bij Wed. Vissers- Hoevenaars 12-13 dec. P. V. Vredesduif, gevestigd bij A. van Segeren op 28-29 nov. Stuivezandse Vriendschap, geves tigd bij H. de Bok op 19-20 dec. Reserveer deze data om ook een be zoek te brengen aan deze tentoonstel lingen, het is beslist de moeite waard. Te Lewedorp wordt op 14 november ook een kampioenendag gehouden. Ge zien de inschrijvingen is deze kampioen endag zeker geslaagd. Bij de inzendingen zien wij o.a. G. Dusardin, Joh. de Krijger en Becu, die Zeeuwsch-Vlaanderen moeten vertegen woordigen. Uit Walcheren zijn present: A. van C. de Nooyer. Keulen M. de Bree Kodde en Zn en Uit Zuid-Beveland: H. Jansen, P. Rijk, Jac. Bal, G. Koks en L. Baart. Tevens de Z. N. B. kampioenen J. Magnus, P. Magnus, A. de Putter en de Wed. Risseeuw. De opening zal geschieden te 14.30 uur, de bonnenverkoop vangt aan om 18.00 uur. Het zal dus beslist de moeite waard zijn om in Lewedorp een kijkje te gaan nemen bij de P. V. de Postduif Wij wensen al de organisatoren veel succes toe en hopen dat de liefdadige instellingen er goed mee zullen zijn. Tot de liefhebbers zeggen wij: Tot zon dag in Breda. allemaal goeie! AD INTERIM. K N IIP S EIL- KRANT Niemand kan zeggen of de landen van Europa reeds thans hun natuurlijk niveau met betrekking tot hun nationale loonquotes hebben gevonden. Met zekerheid kan evenwel gesteld worden, dat wat in de afgelopen tien jaren normaal was in de toekomst niet meer normaal zal zijn. Wanneer men in de toekomst door zou gaan die loonstijgingspercentages te realiseren, waar aan men in de afgelopen jaren gewend is geraakt, lijdt het geen twijfel, dat men door het evenwichtspunt heenschiet, d.w.z. dat er in de toekomst on voldoende arbeidsplaatsen zouden worden gecreeerd. (Prof. Schouten in E.S.B.) Zolang dus de huidige overspanning voortduurt, is een op basis van weten- schappelijk onderzoek en redelijk overleg gevoerde loonpolitiek niet meer mogelijk. Daardoor kan ons huidige loonsysteem niet meer goed functione ren. Dit bleek ook al in het najaar van 1963. De verwachting bestond toen bij velen, dat deze overspanning in de loop van 1964 een einde zou nemen. Onder die omstandigheden beschouwde men de afwijking van het loon systeem, zoals dat in 1963 getolereerd werd als een incident. Maar er kwam in 1964 geen ontspanning. Daarom moeten wij thans con cluderen dat ons huidige systeem van loonvorming alleen te handhaven is als er werkelijk een ontspanning zou optreden. Een markt, die zo volkomen uit haar evenwicht is als de arbeidsmarkt kan men nu eenmaal niet met normale middelen besturen. Men vraagt daarom thans van onze officiële loonpolitiek het onmogelijke. (Uit „Het Parool Het zit Eindhoven niet mee met zijn schouwburg. Vanwaar al die tegenslag? Wethouder-Kamerlid Van Eupen heeft er de volgende verklaring voor: „Architect Geenen heeft de gewoonte een penning met de beeltenis van zijn beschermheilige te gooien in het eerste beton, dat bij de uitvoer van een bouwwerk wordt gestort. Dat heeft hij bij de schouwburg vergeten. Misschien hebben we daaraan wel die pech te danken". (Uit „De Telegraaf") De datum van ingang van het verbod van verticale prüsbinding, 1 decem ber, is niet erg gelukkig gekozen. Van verschillende kanten wordt nu aan geraden tot die datum te wachten met het kopen van artikelen, die dan onder het verbod van de verticale prijsbinding zullen vallen. Er wordt dus een tijdelijke kopersstaking gepropageerd. Wij zijn het hiermee niet geheel eens. Indien veel mensen hun Sinterklaas aankopen uitstellen, wordt het begin december zo druk, dat de winkeliers er geen behoefte aan zullen hebben hun verkopen nog meer te stimuleren door prijsverlagingen. Integendeel, er bestaat dan kans dat zij de prijzen, tijdelijk, zullen verhogen; het publiek koopt dan toch wel. Bovendien, ge haast inkopen is nooit aan te hevelen. Beter lijkt het, mogelijk, deze aan kopen al in november te doen en een eventueel aangeboden korting beslist niet af te slaan. Voor minder dringende aanschaffingen heeft het zin tot januari februari te wachten. (Uit „Consumentengids") Het Goldwaterverschijnsel is waarlijk niet tot de V.S. beperkt. Op vele plaatsen van de wereld vindt men romantici, die zwelgen in een heldendom uit het verleden. In Amerika leidt dit tot een aanbidding van de stoere pioniers, dappere braven, die in huifkarren naar het westen trokken, trouw hun avondgebedje opzegden, nu en dan een wrede Indiaan de keel afsneden en onder een mirakels ruwe bolster een mirakels blanke pit verborgen. De Nederlandse tegenhangers van deze ruige kaerels zijn de pikbroeken, die met de bezem in de mast de zeven zeeën bevoeren, geweldige rijken in bezit namen of zilvervloten veroverden. Wie zich enigszins verdiept in de pikbroekensociologie komt alras tot de ontdekking, dat het allemaal zo mooi niet geweest is. Maar ook als men dit met keiharde feiten kan aantonen, blijven de romantici voortdromen over onze eenvoudige, sobere, godsvruchtige, trouwe, vrijheidslievende voorvaderen. Zij kenden geen landbouwschap en waren geen lid van de vakverenigingen,, zij lazen alleen de werken van Jacob Cats en de Staten vertaling. Men gaat dan gemakkelijk voorbij aan de vraag, waar de vele meisjes van plezier van leefden en wie het aardige werkje Trijntje Cornelisdochter lazen, een boekje van de hand van Constantijn Huygens, secretaris van Zijne Hoogheid Frederik Hendrik en een soort voortijdige Jan Wolkers. Neen, er zijn heel wat vrienden van Goldwater, ook in Nederland. De heer Koekoek weet er meer van en ir. Van Dis pikt er ook een graantje van mee. In andere partijen is het trouwens ook niet allemaal Gold wat er blinkt. (Uit „Het Vrije Volk") „Lyndon Johnson heeft tijdens zijn verkiezingscampagne nogal wat babies geknuffeld. Doet hij daar verstandig aan? Hij zou er een be smettelijke ziekte door kunnen oplopen. Mazelen of kinkhoest in het Witte Huis kunnen gevolgen hebben voor de gehele vrije wereld. (Uit de „Wichita Eagle") „Het Nederlandse bedrijfsleven heeft meer behoefte aan wat minder evenwichtige medewerkers met een opvallende mate van creatief en zelf standig denkvermogen, dan aan braaf aangepaste academici wier aange pastheid een surrogaat moet zijn voor onvoldoende denkbegaafdheid". (Drs. N. Dohmen) Sparen heeft een groot voordeel: je kunt je belasting betalen zonder dat je daar geld voor hoeft te lenen,. (Uit „Roem der Rijkdom") Binnen de universiteit bestaat nog een soort koudwatervrees voor alles wat in strijd zou kunnen komen met de hiërarchische verhoudin gen. Meer inspraak van de student zou de universiteit ten goede komen. Een student in de academische senaat zou hijvoorbeeld geen mis-s plaatste grap zijn. Prof. Verdam We leven in zo'n ethische verdwazing in deze tijd. We moeten erg voor zichtig zijn. Het gezag moet gehandhaafd, maar als het gezag te hardhandig is, krijg je stukken in de krant. Dat heb ik willen zeggen met die opmerking, dat die klap niet zo belangrijk was. We hebben hier bij de alarmcentralewe hebben per week 1300 assisten- tieverleningen, 60.000 per jaar. Maar als er 5 uitschieters zijn, waarvan het nog dubieus is of het zo is, roepen ze moord en brand. Daarom is het zo'n ondankbaar vak. Over al die andere dingen die goed gebeuren, hoor je ze niet. (Haagse Hoofdcommissaris van Politie Gualthérie van Weezei in interview in „Vrij Nederland Er dreigt een oecumenisme dat wezenlijke vragen omzeilt. Een groep jonge gereformeerden nodigde een professor uit om te spreken over de oecumene Hij behandelde allerlei vragen over de grenzen van de Kerk. Hij ontdekte tot zijn verbazing dat deze vragen totaal niet leefden bij zijn jeugdig ge hoor. Deze jongeren wilden niet discussiëren over het wezen en de ruimte et P^FrformiteU van de Kerk; zij wensten een nieuwe manier van beleven en zij voelden zich verbonden met alle jongeren uit alle kerken bij wie zij een soortgelijk verlangen ontdekt hadden. (Ds. Jager in „De Bazuin")

de Stem | 1964 | | pagina 11