IN NOTA AAN REGERING: Middenstand luidt de noodklok BONT Verlies KLM over 1964 hoogstens 20 miljoen Miljoen tort Franse tarwe voor China ONT- IImJ HOFNAR Alfrink: Hel veroordelen communisme helpt niet f6000- Mart die Stalin waarschuwde onderscheiden Opheffing Geen massaal ja in Rhodesië Fans in Aula DAGBLAD VOOR ZEELAND Staatssecretaris Key ze r WACHTTIJDEN AAN GRENS AL TE GEK Drie landlopers omgekomen in brandend hooi Inkomen soms lager clan Duitse inval in Rusland Indonesische dansgroep in ons land Zwakke wind Leeuwenjacht in Italiaans dorp Pleegouders deden boodschappen kindje ontvoerd Air Unionniet tot elke prijs Hartig hapje na de zege „Mariner 3" op mars naar Mars Mooie opruiming voor dc E.E.G. „Gesprek met atheïsten niet afwijzen" Buit uit Amsterdam Juwelen in safe van verdachte Duitse advocate IvotteJcewnf crombie .4üV 168- N 1 11, fi HERENHOEDEN 104* JAARGANG No. 24735 Voor God, Koninglng en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 6 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 oer kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Iedereen weet dat het zon iet kan blijven, zei gisteren staatssecretaris M. Keyzer van Verkeer en Waterstaai in de Tweede Kamer. Hij sloot zich daarmee aan bij de vele klachten die door de kamerleden waren geuit over de lange wachttijden voor het wegverkeer aan de Nederlandse grenzen. De bewindsman had geen pas klare oplossing Hij wees erop, dat hij uitsluitend de zaak kan beoordelen voor zoveel het gaat om de uitvoering van de wetten, waarmee Verkeer en Waterstaat bemoeienis heeft, zoals de wet autovervoer personen en de wet op het goederenvervoer. Het streven is er echter op gericht reeds op 1 januari a.s. de heffing van de omzetbelasting in het binnenland en niet meer aan de grens te doen plaatshebben. De controle op het Bencluxverkeer is overigens reeds voor een groot deel afgeschaft. Er wordt naar gestreefd om uiterlijk op 1 januari 1969 de controle aan de binnengrenzen van de drie Benelux- landen af te schaffen. Staatssecretaris Keyzer besloot zijn uiteenzetting met de verklaring, dat de vertraging aan de grenzen zijn ..volle aandacht heeft". BERLIJN De Westberlijnse politie heeft drie doden geborgen in een uit gebrande hooiberg Het bleek dat de hooiberg werd bewoond door landlo pers. Het waren losarbeiders, allen tus sen de 25 en 30 jaar oud. De reusachtige hooiberg bevond zich in een veld aan de rand van West-Ber- lijn. De landlopers hadden er gangen in gemaakt, waarin ze woonden. Ze maakten ze bewoonbaar met stukjes deken en zeildoek. Eén landloper was gespaard geble ven omdat hij te dronken was geweest om naar de hooiberg terug te keren. Hij had de nacht doorgebracht in de „kamer" van een vriend, een vertrekje in een kolenopslagplaats van een fa briek. (Advertentie) een vertrouwd adres DEN HAAG Door middel van ccn goed gedocumenteerde nota hebben de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen en de Christe lijke Middenstandsbond bij de regering het instellen van een ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand bepleit. Vele jaren wordt er al over gesproken, zo betogen deze organisaties pas is door de regering opnieuw een studiecommissie ingesteld maar het wordt tijd, dat er echt iets gebeurt. Een groot aantal ondernemers in het midden- en kleinbedrijf is achtergeble ven bij de landelijke economische ont wikkeling, zo zegt de nota. Zeer velen (plusminus 40 procent van de 350.000) in ambacht en detailhandel halen niet eens een inkomen van 6000 gulden per jaar, terwijl steeds meer zaken worden opgeheven (dit jaar al ongeveer 3000). Het achterblijven heeft verschillende oorzaken: sommige branches zijn over bezet door de grote toeloop in de jaren dertig; de concurrentieverhoudingen zijn veranderd; de verkooptechnieken en de techniek in het ambacht zijn ge wijzigd; er zijn andere koopgewoonten en koopwensen en het karakter en de waarde van de vestigingsplaats zijn vaak gewijzigd, aldus de organisaties in hun nota. De inkomenspositie, de opheffingen en de ongunstige leeftijdsopbouw in het midden- en kleinbedrijf maken het wenselijk dat er van overheidswege po sitieve maatregelen worden getroffen, enerzijds tot ontwikkeling van bedrij- MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren een van haar vroegere spion nen, Richard Sorge, postuum onder scheiden door toekenning van de titel „Held der Sovjet-Unie". Sorge, zoon van een Duitse vader en Russische moeder, was de man die des tijds Stalin op de hoogte stelde van Hitiers plannen voor een aanval op Rusland. In 1933 ging hij als dagblad correspondent naar Japan, waar hij la ter persattaché bij de Duitse ambassa de werd. Als zodanig kreeg hij gehei me documenten onder de ogen, hetgeen hem mogelijk maakte in 1939 Moskou te waarschuwen voor de ophanden zijnde aanval op Polen en later voor de Duitse plannen voor de invasie in de Sovjet-Unie. Sorge werd in 1941 door de Japanners gearresteerd en in 1944 terechtgesteld Enige tijd geleden wijdde de „Pravda' reeds een artikel aan Sorge, aan wiens inlichtingen door Stalin geen aandacht werd geschonKen. Het blad merkte daarbij op dat men daarvoor wel zwaar heeft moeten boeten. ONGEVEER 1000 links georiënteerde studenten hebben gisteren in Tokio ge protesteerd tegen het voorgenomen be zoek aan Japanse havens van door kernenergie aangedreven Amerikaanse onderzeeboten. DE VOORMALIGE president van de Hoge Autoriteit van de E.G.K S., Piero Malvestiti, is gisteren in Milaan aan een hartkwaal overleden. Hij werd 65 jaar. „DE AFZETTING van Kroestjev opent goede perspectieven voor verbetering van de Russisch-Chinese betrekkingen en het herstel van de eenheid in het socialistische kamp", zo heeft de Chï nese minister van buitenlandse zaken, Tjen Ji, gisteren verklaard. ROOD-CHINA's aanspraak op een ze tel in de Veiligheidsraad, zal door En geland van harte gesteund worden, zo heeft de Britse minister van handel, Jay, gisteren verklaard. NEDERLANDSE ruimteonderzoekers van de sterrenwacht in Utrecht hebben ln de Sahara een succesvolle meting gedaan van de röntgenstraling van de zon. Zulks met behulp van een raket, die een hoogte van 150 km bereikte. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Kuslig, droog weer, met af en toe opklaringen. !n de ochtenduren plaat selijk optrekkende mist. Zwakke wind. Vandaag: zon onder 17.03 uur. Maan onder 18.17 uur. u\Ko8en: zon op 7,46 uur- Maan op 10.58 uur. ven, die de mogelijkheden daartoe be zitten, anderzijds ter bevordering van een vrijwillige bedrijfsbeëindiging. Daartoe zou oen onlwikkclings- en sa neringsfonds voor de middenstand moe ten worden ingesteld, aldus de organi saties. Aan de ontwikkelingskant zou het fonds, zo zegt de nota, door bemidde ling. begeleiding, advisering en kre dietverlening de rentabiliteit van le vensvatbare bedrijven moeten helpen verhogen en bedrijven, die door ex terne oorzaken (ontvolking van de streek, waardedaling van het vesti- gingspunt) niet meer rendabel zijn te maken, moeien helpen bij overplaatsing van het bedrijf naar een andere vesti gingsplaats. Aan de saneringskant zou het fonds hulp moeten verlenen bij de opheffing van bedrijven die niet meer te redden zijn. Hiervoor zullen criteria moeten worden opgesteld, want soms zal de on dernemer wegens zijn leeftijd geen an dere bestaansmogelijkheid kunnen vin den, soms zal het moeilijk en een an dere keer vrij eenvoudig gaan. maar in al deze gevallen is sociale begeleiding nodig. In elk geval wordt het blijven voortbestaan van te kleine en onrenda bele bedrijven ongewenst geacht, om dat zij de markt oneconomisch ver snipperen en een verborgen werkeloos heid betekenen. De regelingen zou men op dezelfde basis kunnen schoeien als die van de saneringsregeling voor de broodbakkerij en die van het sanerings- en ontwikkelingsfonds voor de land bouw, aldus wordt betoogd door de middenstandsorganisaties. TRAN1 De Italiaanse politie heeft gisteren twee vluchtende leeuwen met een machinegeweer doodgeschoten voordat zij een school en woonhuizen konden he reiken. Twee andere leeuwen raakten ge wond en werden met hooivorken teruggedreven naar hun circus- kooien vanwaar zij de vlucht ge nomen hadden. De vier mannelijke leeuwen Royal, Sultan, Caesar en Prinz waren een gevecht begonnen om een vrouwtje toen een oppasser hun kooi schoonmaakte. Een van de leeuwen maakte per ongeluk de deur van de kooi open toen hij met zijn poot tegen de grendel kwam. Alle leeuwen renden daarop naar buiten. Zij renden brullend door het cir cus, beten enkele paarden, een buffel en een os en veroorzaakten paniek onder de olifanten. Een van de olifanten, Whiskey, werd in zijn slurf en een poot gebeten, maar Juj joeg de leeuwen op de vlucht. Het circuspersoneel belde onmid dellijk de politieen de omgeving kwam in staat van beleg. Burgers barricadeerden hun woningen, winkels en cafés werden gegren deld en een politiekordon werd om een lagere school gelegd. Prinz en Sultan werden door ma chinegeweren gedood en de andere twee liepen verwondingen op. Een van de leeuwen bevindt zich, vol gens een bewaker, in zeer slechte toestand. BONN In Bonn is een meisje van zeven maanden ontvoerd. Het kind werd in de binnenstad uit een kinder wagen gehaaid. De pleegouders van het kleintje had den de wagen in een vestibule neer gezet om rustig boodschappen te kun nen doen. De ouders werken in het Roergebied. Tot nu toe ontbreekt van de daders elk spoor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het verlies van de Iv.L.M., dat vorig jaar nog 55 miljoen gulden bedroeg, zal in 1964 waar schijnlijk dalen tot 15 a 20 miljoen gul den. Over de aanschaf van nieuwe vliegtuigen, hetzij de Franse Caravelle of de Amerikaanse DC-9, is nog geen beslissing genomen. Binnenkort gaan de regeringen van de zes E.E.G.-landen besprekingen voe ren over de mogelijke oprichting van een Air Union, waarin de luchtvaart maatschappijen van de zes zullen gaan samenwerken. Daarbij zal de Neder landse regering een voor de K.L.M. ongunstige toewijzing van het te ver voeren quantum niet accepteren. De regering doet alles om de Air Union tot stand te brengen, maar zij wenst deze luchtvaartsamenwerking niet tot elke prijs. Dat waren de belangrijkste medede lingen, die minister Van Aartsen en staatssecretaris Keyzer donderdag in de Tweede Kamer tijdens de openbare commissievergadering over hun begro ting hebben gedaan. De kamer kreeg van de minister te horen, dat zijn krachtig ingrijpen, vorig jaar, bijzon der effectief voor de K.L.M. is ge weest. In 1963 is het verlies (75 miljoen in 1965) gedaald tot. 55 miljoen. De resul taten in de eerste drie kwartalen van 1964 zijn nog niet precies bekend, maar mr. Van Aartsen zei. dat voor het ge hele jaar 1964 een daling van het ver lies werd verwacht met 35 tot 40 mil joen gulden, zodat over dit jaar hoog stens nog een verlies van 20 miljoen te verwachten valt. De regering is van plan het steun- wetje voor de K.L.M., waarin garan ties tot een bedrag van 375 miljoen zijn opgenomen, met, een jaar te verlengen. Een dergelijk voorstel komt spoedig bij de Tweede Kamer. Er zal uiterlijk 1 maart 1963 over de aankoop van nieuwe toestellen moeten zijn beslist. Minister Van Aartsen ont kende dat de keuze tussen het Ameri kaanse en het Franse toestel iets te maken zou kunnen hebben met lan dingsrechten in de V.S. of een andere houding tegenover Nederland van Frankrijk. De Nederlandse regering en de K.L.M. zijn sterke voorstanders van een Europese samenwerking op het gebied van de luchtvaart, vooral nu het su personische tijdperk voor de deur staat. Bij alle landen is de politieke wil om het te bereiken wel aanwezig. Het is echter bereidheid tot zakelijke samen werking, die ontbreekt. Hij was dan ook bepaald pessimistisch over een op lossing op korte termijn. Minister Van Aartsen zei nog dat rond 3000 man bij de K.L.M. zijn afge vloeid. Het aantal vliegers is vermin derd van 850 tot 670. Na de afmattende verkiezingsstrijd gaat een hartige hap er best in: president Johnson en zijn nieuw verkozen vice-president Hubert Humphrey happen met smaak in een koteletje tijdens een informele bijeenkomst voor de pers op de ranch van de president. 9? 551 SALISBURY De hoop van premier Ian Smith van Rhodesië, dat de blanke minderheid bij het „onafhankelijk heids-referendum" massaal „ja" zou stemmen, is vervlogen. Naar schatting zijn niet meer dan 65 procent der blanken de negerbe volking was van het referendum uit gesloten naar de stembus getogen. Ofschoon van tevoren uitdrukkelijk is aangekondigd dat alle stembiljetten waar iets anders op was geschreven dan „ja" of „nee" ongeldig zijn, schij nen velen toch te hebben geschreven „Ja, maar zonder eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring". Zoals bekend moesten 105.000 blan ken en 11.000 negers de vraag beant woorden of zijn voorstander zijn van onafhankelijkheid onder een blanke re gering. Vandaag begint de telling. CAPE KENNEDY De Verenigde Staten hebben gisteravond vanaf de basis Cape Kennedy in Florida het ruimtevaartuig „Mariner 3" in de rich ting van de planeet Mars gezonden. Als de vlucht slaagt zal de 260 kilo gram wegende Mariner 3" omstreeks 17 juli van het volgend jaar de planeet op een afstand van 13.840 kilometer passeren. Camera's zullen dan ongeveer 22 foto's van de planeet nemen en ze naar de aarde doorzenden. De „Mariner 3" zal daarna in een baan om de zon komen. De afstand van de aarde tot Mars bedraagt onge veer 563 miljoen kilometer. Als de lancering van donderdag blijkt te slagen zal binnen enkele dagen een tweede ruimtevoertuig, de „Mariner 4", eveneens in de richting van Mars wor den gestuurd. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft de maand november gekozen voor de lancering, omdat Mars dan in een gunstige positie ten opzichte van de aarde staat, heigeen voor de lancerin gen slechts één maand van de 25 het geval is. De lanceringen zijn een voorberei ding voor lanceringen in 1969 van „Voyagcr"-ruimtevoertuigen. waarmee men hoopt te ontdekken of er een of andere vorm van leven op Mars is. nFVVaiïAefr onzer verslaggevers) Ika, die na een toernee door de Ver. Sta- DEN HAAG. Zestig Indonesische ten en Frankrijk ook Rotterdam, Den dansers en danseressen en tien hegelei-Haag (10 november in de Kurzaal) Am- ders zorgden dinsdagavond voor een in- sterdam en Eindhoven aandoet, om op drukwekkende invasie in hotel Europa te 19 november weer naar hun vaderland Schcveningen. Het was de Indonesischeterug te keren, dans- cn muziekgroep Bhineka Tunggal PARIJS Frankrük onderhandelt met China over de levering van een miljoen ton tarwe. Deze transactie, die spoedig ondertekend wordt, zou van kracht worden in 1965 en zou dc toe komstige Franse tarwe-export naar China verdrievoudigen. Er is 460 mil joen francs mee gemoeid. De vijf E.E.G.-partners zouden Frank rijk een flinke subsidie hebben toege kend om de transactie te kunnen slui ten. Het Europese fonds voor agrari sche oriëntering en samenwerking (Feoga) in Brussel, heeft beloofd de helft van de subsidie van 245 miljoen francs voor zijn rekening te nemen. De andere helft zou Frankrijk zelf op brengen. De Franse tarwe gaat in de Franse havens momenteel voor 450 francs per ton van de hand, aanzienlijk boven de gangbare wereldprijzen. Bij de overeenkomst, waarover nu met Peking wordt onderhandeld, zou een subsidie \an 245 francs per ton worden gegeven ruim de helft van de verkoopprijs dus. Frankrijk zal dan echter in staat zijn een deel van zijn vooraad op te rui men, welke het slecht in Europa kwijt kan. Waarnemers menen dat de trans actie kan helpen de stemming van de Franse boer ten aanzien van minister van landbouw Pisani wat te verbete ren. De regering zal bovendien met wat meer reden kunnen zeggen dat haar erkenning van Peking redement begint af te werpen. Peking heeft sedert die erkenning ook al twee vrachtboten bij Franse werven besteld en handelsmis sies naar Parijs gestuurd. ROME „Het heeft geen zin het communisme eenvoudig opnieuw te ver oordelen. Daarom is in deze aula meer malen gevraagd. Maar wie is er gehol pen met een herhalen van de pauselijke uitspraken over het atheïstisch karakter van het communisme?" Aldus kardinaal Alfrink in een in terventie die hij gisteren hield bij hoofdstuk vier van het schema over de Kerk in de wereld. De Nederlandse aartsbisschop betoog de verder: „Onze herderlijke zorg dient ook in de communistische wereld de kiemen van het goede te zoeken. Helaas moe ten terzake kundigen op grond van da gelijkse ervaring bevestigen, dat pogin gen tot een gesprek over fundamentele vragen met de officiële voorvechters van het atheïstisch communisme geen enkel resultaat gehad hebben. Deze deskundigen verklaren echter even stel lig, dat reeds gevoerde dialogen met af zonderlijke welwillende mensen, ook al zijn ze de communistische opvattingen toegedaan, steeds meer een gelijkenis vertonen met het nachtelijk gesprek van Christus met Nicomedus. Ook al moet het concilie het atheïsme waar ter wereld ook afwijzen, toch dient een beroep op allen gedaan te worden om zich terdege en nauwgezet voor te bereiden op een gesprek met afzonderlijke personen, die het atheïs me zijn toegedaan". Tijdens de werkvergadering van gis teren keurden de concilievaders vrij wel eenstemmig het tweede hoofdstuk van het bischoppenschema goed. Het grootste aantal tegenstemmen kon ge constateerd worden bij de stemmingen over de paragrafen, handelend over de religieuzen en hun verhouding tot de bisschoppen. Hier haalden de tegen stemmen 172. Een Iekenauditor gaf een overzicht van de armoede in de wereld en drong er bij de concilievaders op aan te be vorderen dat de katholieken ten volle deelnemen aan de bestrijding van de honger en de ellende in de wereld. Kardinaal Frings van Keulen nam deze oproep over en stelde voor dat in elke kerkprovincie een hulpverlening op touw zou worden gezet. Deze hulp- verlening zou meer een sociaal dan charitatief karakter mogen hebben en erop gericht moeten zijn de onderont wikkelde landen te helpen zichzelf te helpen. Ofschoon de kerkelijke hulpverle ning religieus georiënteerd moet zijn, mag zij in haar werk geen onder scheid naar godsdienst of ras maken aldus kardinaal Frings. Voor het eerst in zijn pontificaat zal de Paus vandaag, vrijdag, deelnemen aan een werkvergadering van het con cilie. Hij wil namelijk aanwezig zijn bij de behandeling van het korte voorstel over de missie, dat overigens bij de des kundigen niet zo'n goed onthaal heeft gevonden. Door zijn aanwezigheid wil de Paus echter onderstrepen dat bij de behandeling van de missionaire taak der Kerk van bijzonder groot belang acht. Hij zal de vergadering, welke een normaal verloop heeft, volgen, gezeten aan de tafel van de conciliepresiden- tcn. onder wie kardinaal Alfrink. Voor de behandeling van de missiepropositie worden de debatten over schema 13 even opgeschort. DORTMUND In een bank te Essen, in een safe die op naam stond van de 56-jarige advocate Marianne Kreuzer, die in Amsterdam door de justitie wordt vastgehouden in verband met de recente juwelenroof daar, zijn kostbaar heden gevonden ter waarde van om streeks 7500 mark. Men is druk doende vast te stellen of deze juwelenschat de zelfde is die uit de juwelierszaak aan de Hciiigenweg te Amsterdam werd ge stolen cn waarvan een klein deel is teruggevonden in het Amsterdamse Bos. De safe werd geopend op grond van een gerechtelijke beslissing. De sleutel van de safe werd op last van de justi tie overhandigd door de tweede dochter van mevrouw Kreuzer, Irma. (Advertenties) SELECTIEKLEDING original Hollenkamp brengt deze beroemde kwaliteit exclusief naar ons land. Deze fraaie tweed overjassen met internationale allure hebben een buitengewoon verrassende prijs: AMSTERDAM. ..BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM" mantels - hoeden - capes Breda - Tilburg - Den Bosch hofleverancier Uit Italië ontvangen: de bijzonder mooie collectie GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1