Ongekende kiezers WERELD WACHT GESPANNEN AF TE TIJD „Mensen van moet uit morgen de circulatie BONT ét IILITAIREN IN OPSTAND LOEKI'S OUDERS NIET VAN GISTEREN Sommatie tot verlaging pierprijs wel rechtsgeldig I Roxy-prijsvraag Scherk crèmes nu ook in Nederland! Nederlands gezin in V.S. uitgemoord Boze dame wil modem stemmen RUITER- SPORT- KLEDING DAGBLAD VOOR ZEELAND ireeg als timmerman grote idheid irel de Groote ilips de Goede rar Peter In Bolivia Voorzitter van >era vraagt ontslag I AMSTERDAM De heer J. M. Ho nig heeft b. en w. van Amsterdam en aan de staatssecretaris van O. K. en W. schriftelijk verzocht hem „om per soonlijke redenen" te willen ontheffen van zijn functie van voorzitter en lid van het bestuur van de stichting Neder landse Opera. DWS-Ski Og Lyn toch op scherm Prinsjesdag in Engeland Droog weer Bij Versnellingsbak Munga-jeeps uit Duitsland kapot Rijnmondraad „er doorin Eerste Kamer 55 HOGE RAAD BESLIST: EMS: Toch blijft gulden entree kosten SCHERK vertrouwd I I GROTE MARKT 25 BREDA korücrJeCMVVf) hoed met glans 29.75 Morgen wacht u een verrassing! 04« JAARGANG No. 24733 Voor God, Koninging en Vaderland IgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. lirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. oofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. edactieraad J. M. A. C. v. Dongen, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. (ureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1V64 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per pos» excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24^telefoon^260^^^^OOS^BURG^Nieuw5traat^4^^^^^^^^^^ ARLINGTON, MASS. Een dubbele oord en zelfmoord, dat is de conclu de die de politic van Arlington (Massa chusetts) trekt na een voorlopig onder- ioek te hebben ingesteld naar de dood ^an de drie leden van het uit Neder land afkomstige gezin Haye, dat leven loos werd aangetroffen in zijn huis te Arlington. Volgens de politie werd het lichaam an Haye op een bed in een van de ilaapkamers aangetroffen met het wa pen, waarmee het drietal om het leven is gebracht binnen handbereik. De li chamen van mevrouw Haye en hun kind bevonden zich in huiskamer van de flat. Er werd niets gevonden dat énig licht op deze affaire zou kunnen Werpen. Het gebeurde werd ontdekt door de heer Theodore Haye, die, voor de eer ste maal sedert zijn terugkeer uit Ne derland, een bezoek aan zijn broer wil de brengen. Na herhaaldelijk tever- feefs te hebben aangebeld riep hij de loncierge, die de deur van het apparte ment opende, waarna hij zijn vreselijke mtdekking deed. LA PAZ Eenheden van het Boli viaanse leger zijn gisteren in opstand jgekomen tegen het bewind van presi dent Victor Estenssoro. In verschillen- wijken van de hoofdstad La Paz Jrerd zwaar geschoten. Het radiostation riep de bevolking op zich bij de op stand aan te sluiten. De leider van de irebellen is vice-president René Barrien- Jtos, die de president heeft gevraagd af te willen treden om verder bloedver gieten te voorkomen. Hij zou een mili- .aire junta in het zadel willen helpen jen algemene verkiezingen willen uit schrijven. De heer Honig heeft de Nederlandse jpera gedurende 16 jaar bestuurd. De (overige bestuursleden zijn thans met b. en w. van de hoofdstad cn met de 'staatssecretaris in onderhandeling over leen zo goed mogelijke afwikkeling van de lopende zaken. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Woensdag 4 november zendt de N.T.S. van 20.10 tot 22.00 uur op Ne derland 1 een rechtstreekse t.v.-repor- tage uit van de wedstrijd DWS-Ski Og Lyn, die in de tweede ronde van het toernooi om de Europacup in het Olym pisch Stadion te Amsterdam wordt ge speeld. Commentator is de heer Bob Spaak. Deze uitzending is mogelijk ge worden doordat alsnog overeenstem ming is bereikt tussen DWS en de N.T.S. (Zie ook sportpagina). Qver de uitslag van de Ameri kaanse verkiezingen was dins dagavond laat nog niets met ze kerheid te zeggen. Enkele versprei de uitslagen wekten de indruk dat Johnson uitliep op zijn rivaal Goldwater. Uitgesproken verras singen waren er toen niet te mel den. Of het zou die in Utica, New York, moeten zijn waar mevrouw Potter aanvankelijk een dringende reden meende te hebben om nic' naar de stembus te gaan, maar hef toch presteerde haar keus te bcpa len, vlak voordat ze een zoon ter wereld bracht Naar schatting eenenzeventig miljoen Amerikanen zijn dinsdag naar de stembus geweest. Het mooie weer heeft aan die grote opkomst zeker bijgedra gen. Sinds de laatste verkiezingen is het aantal stemgerechtigden, o.m. door bevolkingsgroei, met vijf miljoen toe genomen. Inwoners van het federale district Columbia, waarin de hoofdstad Washington ligt, stemden gisteren voor het eerst na honderd vierenzeventig jaar. Columbia is geen zelfstandige staat, maar werd in 1790 gesticht om dINSTENS 45 personen zijn omgeko- nen bij overstromingen in laag gelegen Tunesische steden. Vijfduizend mensen zijn dakloos en 450 huizen werden ver nield. HET PERSONEEL van de trein, dat be trokken is geweest bij het spoorwegon- §eval bij Rostock in Oost-Duitsland (39 oden), is gisteren gearresteerd. VINT1G personen zijn in Rijnland- Paltz en Hessen aangehouden, omdat ze verdacht worden van handel in ver dovende middelen. Naar schatting 260 mensen maken dee] uit van de bende. DE TOESTAND van de Amerikaanse student, wiens arm dezer dagen gehecht is na eerst door een droogmachine vol ledig te zijn afgesneden, is „zeer be vredigend". Een dergelijke operatie is tot dusverre steeds mislukt. PORTUGAL is gisteren uit de algeme ne vergadering van de Unesco (de orga nisatie voor onderwijs, wetenschappen en cultuur van de V.N.) gestoten. DE 54-JARIGE heer P. T. Dobbelstein uit Ambij is gisteren overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, waarbij hij weid aangereden door een personenauto. Het slachtoffer had de auto niet opgemerkt. DE KONINKLIJKE Luchtmacht heeft opnieuw een aantal helikopters van net type Alouette III besteld bij de Franse vliegtuigfabrieken Sud Aviation. Met de aflevering zal in juli 1965 een begin worden gemaakt. WEGENS verduistering van 9200 de 46-jarige belastingdeurwaarder H. V" dit Enschede gisteren veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan l rle maanden voorwaardelijk. tüFT;-3®' maar 76 Amerikaanse solda- v!etïnï„Sewond geraakt bij de recente v!iooh?®"aaJva' op de Amerikaanse eiJpM len Hoa bÜ Saigon, zo is maakt m Zuid"Vietnam bekendge- Supporterwaterdicht - shockproof - nietïsch, chroom v.a. f 60.-, doublé Ook leverbaar met datum weK™?ch'mg medegedeeld door AfLm «eldiS tot vanavond: ai nemende wind uit oostelijke tot klarhi. Nricbtmg' Verspreide op peratur.o'kans op rcgcn' Tem" Vanrlüao tussen acht en tien graden. onder ?7.3°nu™c*er 17'07 uur' Maa" a4°2rguunr. 2°n op 742 uur" Maan op Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren, gezeten op haar troon, het Engelse parlement ge- opendOp deze foto leest zij de troonrede voor. De inhoud hiervan treft men, in het kort weerge geven, elders in ons blad aan. de federale regering een permanente zetel te geven. President Johnson was een van de eersten die zijn stem uitbracht. Dat ge beurde in het Texaanse Johnson City, zijn geboorteplaats. Zijn verwachtingen over de verkiezingsuitslag waren opti mistisch. Johnson beloofde een nieuw landsbestuur, waarvoor ook mensen uit de republikeinse gelederen zullen wor den gekoze27. Hij had zijn verkiezings campagne besloten met de woorden: ,,Ik beloof me geheel te wijden aan het bewaren van de vrede en het be schermen van de vrijheid. De dreiging van een kernoorlog wil ik verkleinen en de presidentiële zeggenschap over de kernwapens in stand houden. Zijn rivaal Barry Goldwater besloot zijn tournee in San Frahsisco met de be lofte: ,,Ik zal u een oprecht bestuur bieden, dat u de waarheid vertelt." Wie overigens dinsdagmorgen naar de New-Yorkse politieradio heeft ge luisterd is geconfronteerd met een stukje forse propaganda voor Goldwa ter. Twee en een half uur hebben poli tiemannen in patrouillewagens zich uit geleefd in kreten, waaruit onverholen sympathie voor de republikeinse kan didaat sprak. Wie de propagandisten" waren is in onderzoek. Ze hadden er geen behoefte aan hun namen bekend te maken. Of het er bij de verkiezingen wel in alle opzichten eerlijk toegaat is nagegaan in de operatie Arends oog": in vijfendertig steden controleer den deze keer liefst honderdduizend irepublkeinen, een record. De demo craten hebben deze operatie beschouwd als een poging om door middel van in- timitatie de meerderheid in grote ste den afbreuk te doen. Met name negers en immigranten zouden zijn benaderd. Ook de democraten hadden overigens hun eigen toezichtleger, al kwamen er heel wat minder manschappen in -het veld. De eerste verkiezingsuitslag is gis teren genoteerd in het gehucht Dix- ville Notch, in de witte bergen van New Hampshire. Alle acht stemge rechtigden kozen voor Goldwater. Een volksraadpleging over oorlog en vrede. Zo kwalificeerde het Rus sische partijblad ,,Pravda" de Ame rikaanse verkiezingen. Johnson werd in het betrokken voorpagina-artikel ge prezen om de verstandige manier, waarop hij zich over de gevaren van een kernoorlog had uitgelaten. De ver kiezingen komen neer op een keuze tussen militaristen en reactionairen en de voorstanders van vreedzame coëxis tentie, aldus de „Pravda". de allereerste, onofficiële, stem mentellingen bleek Johnson uit te lopen op zijn tegenstander Goldwater, Het stemmenaantal bleek toen nog maar een fractie van het totaal, zodat nog geen trend" in die uitloop mag worden gezien. DEN HAAG Sinds enige tijd ver toont de bij de landmacht in gebruik zijde D.K.W.-jeep (de „Munga") een gebrek aan de versnellingsbak. Tijdens het vooruit rijden wil de versnelling nog al eens in de achteruit schieten, wat uiteraard aanzienlijke schade aan de versnellingsbak toebrengt. Bij een vo rige maand gehouden telling is gecon stateerd dat 72 van de ongeveer 800 bij de landmacht in gebruik zijnde Munga's het gebrek hebben vertoond. De dienst kwartiermeester-generaal heeft intussen contact opgenomen met de Duitse D.K.W.-fabriek. Overeenge komen is dat voorlopig een ploeg van drie of vier Duitse technici in ons land zal worden gestationeerd. Deze ploeg beschikt over een aantal reserve ver snellingsbakken. Zodra een van de Munga's waar dan ook in het land het gebrek vertoont, zal de Duitse ploeg de versnellingsbak ervan ver vangen door een nieuwe. Dit alles ge beurt geheel voor Duitse rekening. De acht kiezers van Dixville in de Amerikaanse staat New Hamp shire waren de eersten, die dinsdag hun stem uitbrachten. Hun man was de republikeinse kandidaat Goldwater. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming algemeen akkoord gegaan met fret wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond. In de Tweede Kamer telde men in februari jl. 19 tegenstem mers tegen dit wetsontwerp, waarom trent de laatste tijd juist meer beden kingen gerezen zijn, vooral van Rotter damse zijde. Het wetsontwerp strekt tot bunde ling van belangen van 24 gemeenten in het Waterweggebied, teneinde zo te ko men tot een gezamenlijke aanpak van de Rotterdamse havenexpansie en de daarmee gepaard gaande ruimtelijke ontwikkeling. De minister streeft naar een grotere bestuurlijke samenhang. Met de instel lingen van een openbaar bovengemeen- telijk lichaam de zgn. Rijnmondraad doet tevens voor het eerst het „dis trict" zijn intrede in de Nederlandse staatsinrichting. MYSTIC (V.S.) De 68-jarige mejuffrouw Vivian Kellems stapte een stemlokaal in Mystic, in de staat Connecticut, binnen, gewapend met een twaalfuurtje, nam plaats Ai een stemhokje en verklaarde toen te blij ven zitten totdat de stemmachine zou zijn aangepast aan de moderne eisen of lot het moment waarop men haar met geweld buiten zou zetten. Ambtenaren van het stembureau maakten er niet veel woorden aan vuil. installeerden een extrastemma- chine en zeiden op hun beurt dat mej. Kellems kon blijven zitten zo lang zij daar zin in had. De staat Connecticut aan de oostkust gebruikt nog ouderwetse stemmachines, die mogelijk fouten in de hand kunnen werken. Wil men kiezer op een van de partijen stem men, dan moet hij een hefboom naast de naam van die partij instellen. Wenst hij kandidaten van beide par tijen in zijn keus te betrekken, dan moet hij ook nog hefbomen naast de namen van de desbetreffende kan didaten instellen. Verlaat hij het stemhokje nadat hij slechts de hef boom van de eerst ingestelde partij heeft bediend, dan wordt dit gere gistreerd alsof hij de gehele kandi- datenreeks van die ene partij heeft gekozen. (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM „Wij bevelen ge daagde, na betekening van dit vonnis, met ingang van donderdag 5 november de vertoning cn de vermenigvuldiging van de film „Mensen van morgen" te staken, voor zover daarin bcelten van eisers zoon L. B. Grishaver voorkomen, of diens stem ten gehore wordt ge bracht. Zulks op dwangsom van 50.000 van iedere overtreding. De makers kun nen in hoger beroep gaan, maar moe ten zelfs dan de vertoning staken". Zo luidde de uitspraak die de pre sident van de Amsterdamse rechtbank gisteren deed in het korte geding dat de ouders van Loeki Grishaver hadden aangespannen tegen de makers van „Mensen van morgen". Zoals bekend is Loeki een van de 13 hoofdpersonen uit deze film van Kees Brusse en vertelt hij in het interview, dat Brusse met hem had, zeer openhartig over zijn eigen leven en over zijn ouderlijk mi- De president kwam tot zijn uitspraak door onder meer de volgende overwe ging: „Het middelpunt van het geding is een zowel verstandelijk als geestelijk onvoldoende toegeruste, reeds bij her haling ontspoorde en berechte minder jarige jongen, met wie gedaagde een overeenkomst is aangegaan over het ge ven van een naar best vermogen echt portret van zichzelf en van het ouderlijk gezin, waaruit hij is voort gekomen en waarin hij nog leeft. Het karakter van de arbeidsovereenkomst, die de jongen niet de maker van de film is aangegaan, is van minder belang, om dat zowel uit het schriftelijk relaas van Kees Brusse over het verloop van de aangelegenheid als uit een desbe treffende brief van de moeder, moet worden besloten dat bij het sluiten van de overeenkomst de jongen niet slechts door zijn vader was vertegenwoordigd, maar dat ook niet kan worden gespro ken van een behoorlijke mondelinge of schriftelijke, dan wel uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming of bekrach tiging van zijn overeenkomst. De va der kon niet beseffen dat het ging om een door de jongen van zichzelf te ge ven portret. Wanneer de vader van de jongen dat wel zou hebben beseft, zou hij ongetwijfeld iedere medewerking hebben geweigerd. Het ontbreken van enige medewerking van vaders-zijde doét de overeenkomst nietig zijn en het verzuim van gedaagde, om de vader behoorlijk in zijn onderneming te be trekken en zich van zijn instemming te verzekeren, betekent, dat gedaagde de grondbeginselen van ons familierecht heeft geschonden en een onrechtmatige daad heeft gepleegd. Voorkoming van verdere dan de reeds geleden schade is ons inziens geen overmatig verlan gen", aldus de president van de Am sterdamse rechtbank. Deze uitspraak heeft tot gevolg dat met ingang van morgen deze psycho- montage van Kees Brusse verdwijnt uit 23 Nederlandse bioscopen. De directie van de produkliemaatschappy Sapphi refilm te Amsterdam had gisteren geen commentaar op de gang van zaken. Wel werd ons verklaard dat de maatschap pij tegen de uitspraak in hoger berocfp zal gaan. Een woordvoerder van de Neder landse bioscoopbond in Amsterdam sprak van een uniek gebeurtenis in onze bioscoopwereld, doch wenste zich eveneens te onthouden van commen taar. De directeur van het Grand Theatre te Breda zei: „Ik hoop dat de film toch verder vertoond kan worden. Hij is bij zonder in de smaak gevallen bij het Bredase publiek. Opvallend was dat niet de jongeren, maar juist de oude ren telkens het grootste deel van de zaal vulden. Ook de geestelijkheid toon de veel belangstelling. Vandaag draai en we in elk geval door. Dan zien we wel weer verdei Gisteravond liep het storm bij het Grand! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hoge Raad der Nederlanden heeft heslist dat het ge rechtshof in Den Haag op onjuiste grond het door de officier van justitie aan Zwolsman gegeven bevel inzake verlaging van de pierprys heeft opge heven. Zoals bekend oordeelde het Haagse gerechtshof op 9 oktober dat de beslissing van de minister, die de toe gangsprijs van de pier terugbracht van 1,op 0,55, niet rechtsgeldig was. Het gevolg daarvan was dat de toe gangsprijs weer onmiddellijk op 1,— werd gebracht. De Hoge Raad overwoog dat het hof ten onrechte van oordeel is dat een beschikking als bedoeld in de prijzen wet nimmer door de minister van Eco nomische Zaken alleen kan worden vastgesteld, omdat dit artikel de be voegdheid daartoe toekent aan „onze ministers", waaronder moet worden verstaan: „onze minister van Economi sche Zaken en onze minister die het mede aangaat" samen. Uit de geschie denis van de totstandkoming van de prijzenwet blijkt dat onder „onze mi nister, wie het mede aangaat" moet worden verstaan de minister onder wiens departement de in de prijzenwet bedoelde goederen of diensten ressorte ren, in dit geval dus ook de bewinds man van Economische Zaken. De E.M.S. heeft gisteren desgevraagd verklaard dat het arrest van de Hoge Raad geen aanleiding is om de huidige pierprijs van één gulden terug te bren gen tot 55 cent. De E.M.S. meent, dat voor opheffing van de voorlopige maatregelen van de Met Scherk schoonheidscrèmes plus de bekende Scherk Gezichtslotion bent u verzekerd van een complete, succesvolle schoonheidsverzorging. Niet ingewik keld, wèl doeltreffend en zuiver. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoon heidscrème. Jeugdige liuid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. officier van justitie bij het gerechts hof meer gronden zijn aangevoerd dan die waarop het hof zijn beschikking heeft getroffen, en waarvan gisteren de Hoge Raad heeft uitgemaakt dat hij onjuist is. Het openbaar ministerie bij de ar rondissementsrechtbank in Den Haag is ingenomen met het arrest van de Hoge Raad. De officier van justitie, mr. J. H. Maan, vindt dat het voorshands on verstandig lijkt van de E.M.S. om de toegangsprijs voor de pier niet te ver lagen. Mr. Maan meent, dat het in theorie mogelijk zal kunnen zijn opnieuw een voorlopige maatregel te treffen, wan neer een overtreding van de prijsbe- schikking zou worden geconstateerd. (Advertenties) p; RT /p.mrny.TCT .renTMn Europees model in velours met fraaie weerschijn. Nam een paar weken geleden Abschied von Wien. Is nu bij Hollenkamp en wint het daar - met glans - van vele soortgenoten In antraciet en blauw. AMSTERDAM BREDA. EfNDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN «ÓfTERDAM M I HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA Maak vanavond uw gezicht schoon meP Scherk Gezichtslotion. Morgen kijkt u op van het resultaat: in één nacht is uw huid zacht en mooi geworden. Scherk Gezichtslotion dringt diep in de poriën en verwijdert alle poeder-, crème- en stofdeeltjes. Ook stimuleert deze Ge- zichtslotion de bloedcirculatie. Scherk Gezichtslotion betekent nieuw ieven voor uw huid. Voor betekent Scherk Ge zichtslotion schoonheid, stralend mooi zijn! In flacons v.a. f2.95

de Stem | 1964 | | pagina 1