Feisal wipt broer Saoed van de troon Boze Barbara wil geen gegraaf in haar grond 11 GROTE OGEN Satellieten willen meer baas in eigen huis zijn 2275 16 Zenuwenoorlogtegen partners -1075 W Lege-stoelen- tactiek In s-Heer Arendskerke ONTROEREND WEERZIEN Verticale prijsbinding levensmiddelen blijft MEUBELEN 12 26 26 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Miljoenenschade bij felle brand in Enschede Angst voor nieuw stalinisme Smokkelaar uit Breda gewond bij achtervolging Verpleegster bij passeren verongelukt Als Barry wint: protestbetoging in Den Haag Concorde-project Londen trekt zich (nog) niet terug Noordoostelijke wind Limburger oppert: Voetbalpubliek moet „lappen voor t.v.-pot Peking en Moskou worden tot elkaar gebracht Uitslel rode lop? 104e JAARGANG No. 24732 Voor God, Kontnging en Vaderland sisjespull- rib, met Je strepen. 75 3en prach- leuke em- d en goud. l'an langha- litepvoering. lokjes langs |eu, grijs en 75 litalon, met len bandjes ■gemakkelijk 1 rijgbaar in ianmarine, |ar kleuter. Met fjué kraagje, t/m 5 jaar. C95 puchon, van „HELAN- |m te dragen t/m 14 jaar 75 1ELANCA" lart-wit met If ij k te was- 95 lllover. ingebreide vele mooie 95 met elas- l'rima kwali- te pasvorm, t/m 14 jaar |'75 Q75 lllover, met lid en heeft |vele mooie 95 h, met dub- la wijd. In d, groen en 195 y95 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) DE GAULLE: MOSKOU VOOR E.E.G. Dit is een plaatje van vier jaar ge leden. Richard Nixon wrijft zich vol verbazing de ogen uit: hij heeft de verkiezingen verloren. Niet hij, maar Kennedy werd president. Vandaag stemmen de Amerikanen weer. En wie zal er aan het eind van deze dag zijn ogen moeten uit wrijven, Johnson of Barry Gold- water, de man die tot de laatste dag heeft verkondigd dat hij de grote overwinnaar wordt? Zelfverzekerdheid behoort tot de noodzakelijke uitrusting van elke verkiezingskandidaat. Maar voor één van hen komt onvermijdelijk het mo ment waarop hij grote ogen moet op zetten, omdat de ander hóger ogen gooide. ENSCHEDE Vyf produktiehallen van het isolatie- en asbestbedrijf gebr. Kooy te Enschede zijn gisteravond door brand verwoest. De schade wordt ge raamd op enkele miljoenen guldens. De produktie is nagenoeg stilgelegd. De brand ontstond in de kurkafde- ling. Korte tijd later schoten steekvlam men uit het dak. Het vuur verspreidde zich naar de produktieafdelingen waar zeer brandbaar materiaal was op geslagen. De bedrijfsbrandweer kon niets uitrichten en ook de gemeentelijke brandweer van Enschede stond voor een hopeloze taak. Een grote voorraad gereedgekomen produkten, alsmede halffabrikaten en grondstoffen, werd een prooi der vlam men. Kostbare machinerieën werden vernield. LONDEN De Russische satelliet staten in Oost-Europa hebben het nieu we bewind in het Kremlin laten weten dat zy hun bindingen met Moskou wat losser willen maken, zodat een meer ontspannen „gemenebest van socialisti sche staten" zal ontstaan. In hun eerste contacten met de nieu we Russische leiders zouden de verte- ^aW,02^Igei'f uv.an de satellietstaten uitdrukking hebben gegeven aan hun wens om de tijdens het bewind van de afgetreden Kroestjev verkregen onaf- hankelijkheid uit te breiden. Zowel de satellieten als de West- europese communisten hebben te ken nen gegeven, volgens de diplomatieke zegslieden m Londen, dat zij vrij willen PRINS BERNHARD heeft gisteren in Madrid, waar hij een tweedaagse jacht partij bijwoont, prinses Irene en prins Carlos ontmoet, aldus Carlistische woordvoerders. IN ROME zijn nu eens de nachtclub exploitanten in staking gegaan. Zij wil len hiermee protesteren tegen de hoge belastingen. IN HET NIEUWE gebouw van de Ame rikaanse ambassade in Warschau zijn verborgen microfoons ontdekt. Washing ton heeft fel geprotesteerd. HET HOOFD van de afdeling „per soonlijke bewaking" van de Oostduitsei dienst. Franz Gold, is een voormalige j uaz zo heeft een Westberlijnse parti culiere inlichtingendienst beweerd. AL DRIE dagen wordt in Franeker de ta-jarige Weesel Klaas Pieter de Bruin vermist. Men vreest dat hem tijdens het uiten een ongeluk is overkomen. PARIJS De Gaulle is niet van plan zijn „zenuwenoorlog" tegen de westelijke bondgenoten af te zwakken. In de Franse hoofdstad werd giste* ren gezegd dat de E.E.G.- en NAVO-partners erop moeten rekenen dat De Gaulle zijn recente boycotdreigementen wel eens spoedig waar zou kun nen maken en tevens de betrekkingen met de Sovjet-Unie vernauwen. Men verwacht niet dat de Franse pre sident zo ver zal gaan dat hij het lid maatschap van NAVO en E.E.G. op zegt, maar er wordt hoe langer hoe meer rekening gehouden met de moge lijkheid dat hij metterdaad zal over gaan tot de „lege stoel techniek". Er gaan geruchten over het terugroe pen van de Franse vertegenwoordiger bij de NAVO, die wellicht naar zijn oude standplaats Bonn wordt overge plaatst. In zijn plaats zou De Gaulle dan geen nieuwe functionaris benoe men. Die tactiek zou de samenwerking met Frankrijk binnen de NAVO een voudig onmogelijk maken. Dc Europese gemeenschap zou ge boycot kunnen worden door de bespre kingen in E.E.G.-verband te vermijden. Dat De Gaulle daartoe zal overgaan is de grote vrees van de andere E.E.G partners. Zoals men weet heeft de Franse president gedreigd dat zijn land een punt zal zetten achter de samen werking in Europees economisch ver band, als de gemeenschappelijke land bouwprijs niet dit jaar tot stand komt, zijn in de ontwikkeling van het socia lisme naar eigen nationale behoeften en belangen. Terwijl zij de handhaving wensen van de samenhang van de communis tische beweging over de gehele wereld, waarschuwen zij Moskou tegen een her nieuwde poging zich te bemoeien met hun politieke en economische toekomst De nieuwe Russische leiders, schijn baar bezorgd voor verdere moeilijkhe den binnen de communistische bewe ging, hebben zich gehaast hen te ver zekeren dat zij behandeld zullen wor den als gelijken. De golf van onrust in de satellietsta ten en in de communistische partijen in West-Europa na het aftreden van Kroestjev, is door vrees voor een mo gelijk hardere Russische politiek zeer toegenomen. De vrees voor een terugkeer van het stalinisme in de een of andere vorm is in Oost-Europa nooit geheel verdwe nen. Elke politieke beweging van de nieuwe Russische leiders in het Krem lin werd zenuwachtig gadegeslagen. Ondanks de verklaringen van Mos kou dat er geen verandering in de Rus sische politiek zal optreden, hebben de satellieten en de leiders van andere communistische partijen aangedrongen op meer specifieke verzekeringen dat zij niet tussenbeide zullen komen in hun politieke toekomst. Zij zouden vooral duidelijk hebben gemaakt dat een eventueel compromis tussen Moskou en Peking niet ten koste van hen moet gaan. Zij zijn bang dat een dergelijk compromis zou kunnen leiden tot een straffere houding van Moskou om tegemoet te komen aan de communistisch Chinese ideologie en standpunten. (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN L. C. uit Breda heeft gisteren een smokkelavontuur met levensgevaarlijke verwondingen moeten bekopen. In Wuustwezel werd hij door Belgische douanebeambten gesommeerd tot stoppen. Hij gaf echter geen gevolg aan dit bevel en reed in zijn auto met verhoogde snelheid in de richting Ant werpen. Onmiddellijk werd hij achter volgd door een patrouillewagen van de „vliegende brigade" van Brasschaat. Hij nam herhaaldelijk zeer grote risico's om te kunnen ontsnappen. Tussen Bras schaat en Merksem verloor hij echter de controle over het stuur en zijn auto vloog te pletter tegen een elektriciteits- mast. De auto werd totaal vernield. De inzittende kon slechts met moeite uit de wrakstukken worden bevrijd. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond naar een kliniek in Brasschaat ver voerd. In het wrak van de auto werd 500 kg Nederlandse boter gevonden. Het verwijt van getreuzel met die prijs treft vooral West-Duitsland, en een ander bezwaar dat De Gaulle tegen Bonn heeft is de Westduitse animo voor het omstreden M.L.F.-plan, de multi laterale kernmacht, waarvoor de rege ring in Bonn wel wat voelt. De Gaulle ziet dat als „verraad" van de Frans- Duitse vriendschap, nog slechts kort geleden zo plechtig en duurzaam beze geld Als Bonn zich tot Washington aangetrokken voelt, meer dan tot zijn Europese bondgenoten, dan zoek ik toenadering tot Moskou, zo blijkt De Gaulle te denken. De diplomaten in Parijs, die dezer dagen met argusogen alle bewegingen van de Franse regering volgen, hebben met bijzondere argwaan vernomen dat de Franse ambassadeur in de Sovjet- Unie volgende week voor overleg naar Parijs komt. Dit staat ongetwijfeld in verband met het opmerkelijk vriende lijke Russische aanbod van vorige week om een nieuw handelsverdrag te sluiten. (Van onze correspondent) 'S-HEER ARENDSKERKE Op de rijksweg is gisterochtend de 22-jarige verpleegster A. S. de H. uit Drachten verongelukt. Zij kwam uit een file die richting Middelburg reed, en wilde een voor haar rijdende auto passeren. Bij deze manoeuvre slipte zij en kwam zij in aanraking met de bijna gepasseerde wagen. Zij kwam op het linker wegge deelte terecht, waar zij werd gegrepen door een snel naderende auto, bestuurd door mej. H. D. uit Middelburg. De ver pleegster was op slag dood. Haar scoo ter werd totaal vernield. VUGHT De 68-jarige frater A. van der Leek vond gistermiddag de dood toen hij de diukke rijksweg Boxtel- Vught overstak. De man werd aangere den door een personenauto en vervol gens door een trekker met oplegger. Hij overleed ter plaatse. RAAMSDONKSVEER Tengevolge van een verkeersongeval vorige week vrijdagavond is de 62-jarige mevrouw M. J. van Tiel uit Raamsdonksveer aan een schedelbasisfractur overleden. Me vrouw Van Tiel werd vrijdagavond, na dat zij onverwachts het rijwielpad langs de Oosterhoutseweg te Raamsdonksveer overstak, door een bromfiets, bestuurd door een te Keizersveer gelegerde mi litair, aangereden. Voor het eerst sinds ruim drh jarsr rijn Oostduitse gepensioneerden in West-Duitsland aangekomen voor fa miliebezoek. Op de foto omarmt me vrouw Ott uit West-Berlijn haar moe der, waarbij beiden snikken van blijd schap. DEN HAAG Staatssecretaris Bak ker (Economische Zaken) heeft in ont- woord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Kloos (P.v.d.A.) i.v.m. de gijzeling van een Amsterdams marktkoopman, die koffie van een be paald merk beneden de door de fabri kant vastgestelde prijs verkocht, mee gedeeld dat op de levensmiddelenbran che de onverbindend verklaring van de individuele verticale prijsbinding niet wordt toegepast. In deze branche blij ven de bestaande regelingen van kracht, ook na 1 december wanneer in een aantal branches <o.a. elektrische huishoudelijke apparten, auto's en grammofoonplaten) de individuele ver ticale prijsbinding onverbindend zal zijn verklaard. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mocht senator Barry Golrtwater de Amerikaanse verkiezin gen winnen, clan wil een actiecomité morgenavond 7 uur een demonstratie op touw zetten voor het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De betogers zullen van de regering o.m. verlangen: de verwijdering van Ameri kaanse troepen en kernwapens uit ons land, het uittreden van Nederland uit de NAVO en een regeringsverklaring, dat Nederland in geval van een con flict in zuidoost-Azië niet automatisch partij zal kiezen. De betoging wordt georganiseerd door het „comité 29 november 1962", een links geoiiënteerde pacifistische groepering, die ook de hand heeft ge had in de geruchtmakende demonstra tie tegen de Portugese muziekkapel tij dens de NATO-taptoe in het Amster damse Olympisch Stadion. Onder het motto: „De Amerikaanse verkiezingen gaan ons rechtstreeks aan", heeft het comité aan geestverwanten in alle de len van het land een oproep gestuurd, waarin o.a. wordt aangeraden het ver loop van de verkiezingsuitslagen via radio en t.v. te volgen, om tijdig paraat te kunnen zijn. Ook zonder toestemming LONDEN Gisteren hebben Britse regeringsfunctionarissen de berichten dat Engeland zou hebben besloten zich uit het Concorde-project met Frankrijk terug te trekken, tegengesproken. Me degedeeld werd dat nog steeds geen besluit is gevallen en dat de Britse re gering zich nog bezighoudt met de be studering van de eerste Franse reacties op de voorstellen voor een heikbec«r- deling van het project. RYAD Kroonprins Feisal is giste ren uitgeroepen tot koning van Saoedi- Arabië, als opvolger van zijn zieke broer, koning Saoed. De aankondiging van de troonsover- gang hing al enige ttfd in de lucht, om dat in de afgelopen zes maanden steeds meer druk op Feisal is uitgeoefend om Saoeds plaats in te nemen. Deze was er sterk tegen gekant dat hem zijn koningstitel zou worden afge nomen het laatste spoor van macht dat hem nog was overgebleven. 55 Een tot wanhoop gebrachte dr. Barbare Moore staat de ambte naar te woord die met zijn pa pieren komt eisen dat op haar grond wordt gegraven. hïeSX£rwWaclltJnS medegedeeld door Onn geldig tot vanavond: PKiaringen met een geringe kans ftLre,?en- tot zwakke noord- i wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren. «n4neraaig7:13Zt?ur0n<3er UUr" Ma3n 730Suur Z°n °P 7,40 UUr' Maan op LONDEN De Britse dr. Barbara Moore, lange-afstandloopster en propa gandiste voor het volstrekte rauwkost- dieet, is gisteren (neen, niet lopend, doch per trein) in Londen gearriveerd om de nieuwe premier Wilson persoon lijk te gaan uitleggen hoe groot het on recht is dat haar wordt aangedaan. De gemeente Frimley, waar zij woont, wil een nieuwe riolering aanleggen. Daartoe moet in het land van Barbara een diepe sleuf gegraven worden. En dit heeft dr. Moore, die in Rusland is geboren en daar lang genoeg heeft ge woond om te weten wat vrijheid is, tot diepe droefheid en grote boosheid ge bracht. Gisteren kwam een ambtenaar for meel toestemming vragen om in haar grond te mogen graven. „Neen", zei Barbara gedecideerd, „en ik zou u een klap in uw gezicht moeten geven. Maar u bent slechts een ambtenaar die doet wat hem is opgedragen". Ondanks haar resolute neen gingen de gemeentelijke spaden de grond van dr. Moore in. Waarop zij de trein naar Londen nam om Wilson van haar ver driet deelgenoot te maken. „Het is hier net zo erg als in Rusland", zei ze, „ze trappen hier even hard op je, alleen dan in naam van de democratie". Barbara Moore heeft de riolerings- elende al acht weken zien aankomen. Al die tijd heeft ze niet geslapen en niet gegeten, zei ze. Haar heerlijke rauwe wortels kon ze er van narigheid een voudig niet in krijgen. Uitgerammeld stapte ze gisteren dan ook op Waterloo Station uit. „Verder le ven heeft nu geen zin", verklaarde ze, Maar ze ging toch eerst maar wat drui ven kopen. DEN HAAG De in de regel nogal moeizame onderhandelingen tussen clubs en de televisie over het uitzenden van belangrijke wedstrijden, heeft de heer E. Dumoulin, erevoorzitter van de eersteklasse-amateur R.F.C. Roermond, tot het volgende idee gebracht: Hef een. dubbeltje voor elke toeschouwer bij een amateur- en profwedstrijd. Dat brengt per zondag ruw geschat 40.000 op. Dit geld zou in een pot moeten worden ge stort, waaruit eventueel de televisie rechten zouden kunnen worden betaald. De televisie en de K.N.V.B. voorlo pig gepolst voelen veel voor een der gelijk plan. Naar de mening van de toe schouwer zelf is nog niet gevraagd. MOSKOU Communistische tussen personen proberen momenteel „vredes besprekingen" op gang te brengen tus sen de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek. Volgens Westeuropese zegslieden wordt gepoogd Moskou en Peking te bewegen het met elkaar eens te wor den over de voorwaarden voor een ge sprek over hun voornaamste geschil len onder meer over de Chinese aan spraken op een groot deel van het Rus sische grondgebied in Azië. het verlan gen van Peking om een strijdlustiger beleid te voeren ten opzichte van de westelijke wereld en de wens van beide landen om de internationale commu nistische beweging te leiden. Indien het werkelijk komt tot nieu we besprekingen en er een kans is op tenminste „symbolische overeenstem ming" (grootste wens van de Oosteuro- pese kameraden), zullen de Russen be reid zijn tot uitstel van de op 15 de cember in Moskou te houden bijeen komst van vertegenwoordigers van 26 communistische partijen. China heeft veel kritiek geleverd op de voorgeno men vergadering, die de weg moet vrij maken voor een volgend jaar te beleg gen internationale communistische con- fearentie. Maar Soead heeft de laatste jaren steeds meer tijd doorgebracht in zie kenhuizen in Europa en de Verenigde Staten en in Europese „Kur"-plaatsen in een poging zijn zwakke gezondheid te verbeteren. Feisal werd dit voorjaar regent en als zodanig trad hij in alles op als ko ning, behalve in naam. Herhaaldelijk wees hij suggesties binnen de konink lijke familie af dat hij ook de troon zou bestijgen. Er waren geruchten dat Saoed in bal lingschap zou worden gestuurd naar Europa, voorzien van een goed pen sioen. Functionarissen weten echter niet goed of de afgezette koning voor hen in het buitenland niet lastiger zal zijn dan thuis. De troonsbestijging werd gisteren via de radio bekendgemaakt door de mi nister van voorlichting, die zei dat het besluit was genomen tijdens een kabi netszitting. De eerste officiële handeling van de nieuwe koning was het sturen van een telegram aan keizer Haile Selassie van Ethiopië, om deze van de troonsbestij ging op de hoogte te stellen. Radio-Mekka verklaarde dat de ko ninklijke familie en de geestelijke lei ders al op 22 juni van dit jaar een brief aan het kabinet hadden gezon den, waarin zij hun besluit tot afzet ting van Saoed en installatie van Feisal mededeelden. Het kabinet keurde toen het besluit, dat pas gisteren werd uitge voerd, goed. Wat de redenen voor de troonsafzet- ting zijn en of Saoed als balling naar het buitenland zal gaan, is niet bekend gemaakt. Volgens waarnemers is geen koers wijziging in de politiek te verwachten, echter wel een kabinetswijziging, om dat Feisal in het kabinet zowel minister van buitenlandse zaken als premier is. Op Feisals program staan de bouw van scholen en ziekenhuizen, aanleg van wegen en telefoonverbindingen, waterboringen en verhoging van de landbouwproduktie. Hij wil zijn land zonder schokken van de patriarchale maatschappijvorm der bedoeïenen be vrijden en het atoomtijdperk binnenlei den. In de kwestie-Jemen o.a., heeft hij zich een bekwaam diplomaat getoond, die als hard onderhandelaar volkomen tegen de Egyptische president Nasser opgewassen blijkt. Voor nader nieuws over de troonswis seling in Saoedi-Arabië zie pagina 7. (Advertentie) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies MAURIKSTRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600) 4 26 45 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS.

de Stem | 1964 | | pagina 1