Himalaja-staten, buffer China tussen India en Horon m citron orange l tonic /reeë Kroestjev vond de muur verve HET EINDE VAN EEN SPROOKJE 1.89.- SPA BRONWATER Laatste 1001-nachtfiguur weggestuurd Toestanden in Tibet zijn oon door nog steeds mysterieus ISOLEMENT BESTAAT NIET MEER levensduur motor INDIA ALS PROTECTOR Slavendom Nauwe banden Ambtenarensalaris in vuilnisemmer Dronken rijder veroorzaakt auto-ongeluk „Doe het zelf' bij aanrijdingen V.S. KUNNEN KERNAANYAL OVERLEVEN Brugwachter gaat vrijuit Volgens Der Spiegel: Verontruste luisteraars belden KRO CREMATORIUM I OP VOORBURGS R.-K. KERKHOF? Man driemaal in borst gestoken Nikita heeft weefsel verharding hid Usjes leuse. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 ird madtst ZR' Iwone super) Maleisië strooit pamfletten boven Indonesië ONTBIJTSTELLEN THEEDOEKEN en BADG0ED nèt» Twee gewonden Potitie heeft geen tijd McNamara: BOTLEKAFFAIRE Bejaarde komt om door kolendamp ta te Senaatslid vraagt: Stop verspreiding nazi-lectuur /liaddu^ Goldwaters were/d SOBER OLIE ZORGEN Jt- !333 B00 Tel. 2383 BERG (Van onze medewerker mr. De Man) Het Himalajagebergte slingert zich door verschillende Aziatische landen. Beheerst door deze hoogste toppen der aarde in hun onmiddellijke omgeving liggen Nepal. Tibet, Sikkim, Bhoetan, India, Pakistan en Afghanistan.Sommige van deze landen, zoals Sikkim en Bhoetan, zeggen ons, westerlingen, weinig. Tibet spreekt meer tot onze verbeelding. Dit is het land van de Dalai Lama, de priesterkoning, die door communistische Chinezen uit zijn land verjaagd werd een tragische episode in de geschiedenis, waarbij de gehele wereld toe keek en niets kon doen. De Himalaja's hebben eeuwenlang als ongenaakbaar en ontoegankelijk gegol den. De mensen die hier woonden leefden op hun eigen wijze en bemoeiden zich niet met de buitenwereld. Van buiten kwamen en gingen de karavanen der handelaren over de zeer schaarse we gen, die een enkele maal ook door een veroveraar werden gebruikt. In de we reldpolitiek speelden de bergstaten geen rol Zij werden hoogstens als buffer staten tussen twee grote machten be schouwd. Langzamerhand is men ook in deze streken de tijd niet meer gaan me ten met behulp van de zonneklok maar met moderne middelen. Isolementen worden opgeheven met alle voor- en na delen vandien Zelfs de bergen worden soms betrokken in de politiek. Ligt de hoogste berg van de wereld, de Mount Everest, in China of in Nepal? Geluk kig is deze grenskwestie op vreedzame wijze geregeld. China erkent Nepals aanspraken op de Mount Everest. Ge bruiken en haardrachten blijven inte ressant, maar tegenwoordig kunnen de bewoners van het Himalajagebergte niet meer onder de politieke situatie uit. niet via India diplomatieke betrek kingen met derde landen zou onderhou den. De grootste Himalaja staat Nepal, is geheel onafhankelijk. Het onderhoudt zo wel betrekkingen met India als met Chi na. Het eerste bezoek, dat Swaran Singh, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken in de regering Sjastri aan het buitenland bracht, was aan Nepal. Op 25 augustus jl. ondertekende hij een over eenkomst over de aanleg van een 200 kilometer lange weg, die de Nepalese grensplaats Somauli verbindt met Pok- hara. Afgelegen gebieden van het wes ten van Nepal zullen hierdoor worden ontsloten. Het terrein is zo dat er 33 bruggen moeten worden gebouwd en er meer dan 1000 bochten zijn. Dit pro ject is niet het enige bewijs van samen werking tussen beide landen India helpt ook nog bij de bouw van dammen, ka nalen, drinkwaterleidingen, etc. Bijna te gelijkertijd werd in Peking een verdrag gesloten tussen Nepal en China over de bouw van irrigatiewerken. Al eerder is China begonnen met de constructie van een autoweg van Katmandoe, de hoofd stad van Nepal, naar Lhasa in Tibet. Wegen zijn nodig om Nepal uit zijn isolement op velerlei gebied te bevrijden. De enkele goede wegen die er in de laatste decennia zijn gebouwd, zijn er gekomen dankzij buitenlandse huip. Er is maar één spoorlijn, vijftig kilometer lajastaten nodig. China om zijn expan- lang en er zijn enkele vliegvelden. Zowel China als India hebben de Hima siezucht naar het zuiden te bevredigen" India om zich tegen het opdringende Chi. na te verdedigen. Nepal tracht zijn zelf standigheid te bewaren door met beide bevriend te blijven. Sikkim en Bhoetan rekenen op de bescherming van India. Vijf jaar geleden werd Tibet geheel bezet door China. Volgens de Chinezen is deze bergstaat een soort paradijs. Voor 1959 leefden er in Tibet ruim 300 grootgrondbezitters, die behalve land, lijfeigenen en slaven bezaten. Tegen woordig bezetten honderden van die sla ven belangrijke posten in regering en bestuur. Het zojuist gekozen gemeente bestuur van de hoofdstad Lhasa, bestaat voor het merendeel uit voormalige sla ven. In deze vijf jaar heeft Lhasa een nieuw uiterlijk gekregen. De zwervers bedelaars, prostituées en de zakkenrol lers van voorheen werken als arbeiders, wegwerkers of kleine kooplieden. Van de 832 bedelaars, die vroeger de „Bargor", dc drukste straat van de stad, afliepen! zijn 23 in staatsdienst getreden en zijn 73 aan het studeren gegaan (en de rest?) Het grootste automobielbedrijf, van Ti bet, een cementfabriek en een leerlooie rij zijn opgericht, alsmede een meel fabriek en een elektrische centrale. Vroe ger was Lhasa een smerige stad nu zijn rioleringen aangebracht of nog in constructie. Nieuwe wegen zijn aange- w* ou,de verbreed en hersteld. Het schilderachtige meer van de dra- kenkoning en Norbu Lingka (een pa- alleen toegankelijk voor de ijken, zijn opengesteld Voor het bu- bliek Vier nieuwe hospitalën zijn op gericht Er zijn vele lagere en middel bare scholen De gehele atmosfeer in de stad is veranderd. Na iedere werkdag verrijken de bioscopen, theaters avond scholen en clubs het culturele leven Indische nieuwsbronnen spreken eenl andere taal. Zij melden onrust in Tibet aanslc.gen op voedselopslagplaatsen," brandstichting in staatsfabrieken dief stallen op grote schaal In maart van dit jaar staken verzetslieden het stad huis van Lhasa in brand, juist op de verjaardag van de Tibetaanse opstand in 1959, die eindigde met de vlucht van de Dalai Lama naar India. Dc Chiné- De Dalai-Lama na zijh aankomst In India, dat hem hartelijk ontving. se militaire commandant van Lhasa werd van zijn functie ontheven omdat hij te lankmoedig zou zijn opgetreden tegen de verzetslieden. De Panchen La ma (na de Dalai Lama de hoogste ge zagdrager) werd ontdaan van zijn laatste gezag doordat de Chinese auto riteiten hem verwijderden van zijn post als voorzitter van het voorbereidend co mité voor een autonoom Tibet, (een ove rige 3 waardeloos lichaam). Tibetaanse kinderen van zes tot vijf tien jaar zijn naar China gedepor teerd, hun ouders worden gedwongen tot het maken van wegen. Gedwongen vestigingen van Chinezen in verschil lende Tibetaanse streken vindt plaats j teneinde tenslotte van het Tibetaanse volk een Chinese minderheid te maken. Tot dit doel bevorderen de Chinezen ook het huwelijk van Chinezen, mili tairen en burgers, met Tibetaanse vrou wen, zodoende blijven er minder Ti betaanse vrouwen over voor de eigen landgenoten. Dergelijke berichten over Tibet zijn meestal afkomstig van Tibetaanse vluch telingen, die via Sikkim India bereiken. Op 14 juli jl. werd een gedeelte van de as van premier Nehroe vanuit de lucht uitgestrooid over de bergen in dit Hima laja koninkrijk. Dit gebeurde als blijk van de nauwe banden die bestaan tus sen Sikkim en India. Het Britse protec toraat over Sikkim werd in 1947 overge nomen door het in datzelfde jaar zelf standig geworden India. Hetzelfde geldt voor het vorstendom Bhoetan. India mag zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Sikkim en Bhoetan, maar deze landen laten zich wel door India leiden, wat betreft hun buitenlandse betrekkingen. De premier van Bhoetan, Landhup Dor- ji. heeft onlangs nog de berichten ont kend, dat zijn land rechtstreeks dus (Advertentie) KOEALA LOEMPOER Vliegtuigen van de luchtmacht van Maleisië hebben zondagnacht duizenden pamfletten af geworpen boven twee Indonesische inva- siebasissen op de eilanden Bengkalis en Koeriomoen voor de oostkust van Su matra. Op de pamfletten is een verklaring af gedrukt. afkomstig van tweede luitenant ooetikono. die het bevel voerde over een groep van 96 Indonesische parachutisten die op 2 september een landing uitvoer den in de Maleise deelstaat Johore. De vlugschriften vertellen dat de verhalen ciat de Maleisiërs bevrijd willen worden tiir^ens wUn en tonen ook de foto van Soe- vm?Er,werden bijzonderheden gege- vac;JÏ.Ver e m'slukte Indonesische ïn- rno ?°,£ln.£er) en Soetikono zegt deze op- hïi Z1^ landgenoten te richten omdat afc W11 dat zij worden bedrogen zo- aT met hem het geval is geweest. (Advertentie) Uw linnenkast of uitzet bof ten toch maar met de 5% Kodijko kassabons! Er zijn zojuist hele nieuwe dessins gereedgekomen in (met of zonder vingerdoekjes) Uw garantie - alles wat van Kodiiko komt is bijzonder mooi, bijzonder sterk en bij zonder voordelig! nü 111 jaar in 't weefgetouw BINDSTRAAT 20 TELEFOON 36177 UTRECHT De 25-jarige Utrecht se ambtenaar A.A.H. Karsten zal deze maand waarschijnlijk met hon derd gulden moeten rondkomen Hii had zoterdag zijn salariszakje met 600 gulden op het dressoir gelegd, ziin tweejarig zoontje deponeerde het in de pedaalemmer en die werd vervol gens weer in de vuilnisbak geleegd door zijn vrouw. Zodra de ambtenaar het geld miste waarschuwde hij de reinigingsdienst. De vuilnisauto die m de straat van de ambtenaar dienst had gedaan, werd in een aparte schuit leeggestort. Tot nu toe is na lang gegraaf nog maar één verfrommeld briefje van honderd tussen het af val gevonden. ROTTERDAM Samenwerking tussen de politiekorpsen van Rotterdam en Gou da is de 24-jarige makelaar S.H.H. van D. uit Gouda dit weekeinde noodlottig ge worden. Een kwartier nadat de man met zijn auto, die hij onder invloed bestuur de, op rijksweg 3 onder Rotterdam een ernstig verkeersongeluk had veroorzaakt en daarna was doorgereden, kon hij door een patrouille van de Goudse politie wor den aangehouden. De makelaar verblijft op het ogenblik in het bureau Boezem singel in Rotterdam. De auto van de 25-jarige verkoopster N. J. Broer uit Gouda werd tengevol ge van een mislukte inhaalmanoeuvre van de makelaar links-achter aangere den. De verkoopster verloor daarbij de macht over het stuur. De wagen sloeg enkele malen over de kop en belandde op de hoofdweg naar Hilligersberg, die naast rijksweg 3 loopt. Mejuffrouw Broer liep een hersenschudding op. Ernstiger gekwetst werd haar passagiere, de 25- jarige verkoopster F. M. Verhagen, even eens uit Gouda. De veroorzaker van het ongeluk reed met onverminderde snel heid door. UTRECHT Bij minder ernstige aan rijdingen in Utrecht zullen de automo bilisten voortaan van de ongevallenbri gade van de verkeerspolitie formulier tjes ontvangen die zij zelf moeten in vullen. Het gaat daarbij om de gege vens die de bestuurders van de tegen partij nodig hebben voor de verzeke ring, zoals adres van bestuurder en eige naar, soort verzekering en verzekerings maatschappij, kenteken, datum, plaats, etc. De politie, die zich dan alleen nog maar in de toedracht van het ongeluk heeft te verdiepen, bespaart zich daar door administratieve rompslomp en wint tijd. NEW YORK De Amerikaanse mi nister van landverdediging, Robert Mc Namara, schrijft in een artikel in de „Sa turday Evening Post'' onder meer dat de Verenigde Staten in staat zijn een aan val met kernwapens te overleven en het aanvallende land te vernietigen. Hij voegt hier evenwel aan toe: „Een volledige oorlog met kernwapens is ech ter de minst waarschijnlijke vorm van militaire aanval, waarmede wij te maken kunnen krijgen. De leiders van de enige staat, die een verrassingsaanval met kern, wapens op de Verenigde Staten zou kun nen ondernemen, weten maar al te goed welke rampzalige gevolgen dit voor hun eigen land met zich zou brengen". De minister noemt enige nieuwe mi litaire vindingen, zoals twee anti-satel lietstelsels, met behulp waarvan vijande lijke kunstmanen kunnen worden ver nietigd, de „Nike-X", „de meest doel treffende anti-raket-raket, die tot nu toe is uitgevonden", de „Ex-10"-torpedo, die dient voor gebruik tegen snelvarende diepduikende onderzeeërs, welke door kernenergie worden voortgedreven en de ,,F-lll"-jachtbommenwerper, „die een twee maal zo groot bereik heeft en ver scheidene malen de nuttige belasting kan vervoeren van het vorige Amerikaanse toestel van deze soort". ROTTERDAM De brugwachter van de Botlekbrug heeft geen strafbaar feit gepleegd toen hij vrijdagmiddag 23 okto ber geen gehoor gaf aan een aantal (luid ruchtige) verzoeken zijn brug dicht te houden om een ambulancewagen met een ernstig gewonde door te laten rijden. Tot deze conclusie is de officier van justi tie in Rotterdam gekomen, naar aanlei ding van het onderzoek dat hij adjudant A. van Bloois van de rijkspolitie in Ro zenburg heeft laten instellen. De brugwachter kan geen dood door schuld verweten worden omdat het over lijden van de gewonde, die in de am bulancewagen werd vervoerd, korte tijd later in een ziekenhuis, niet direct ver band houdt met een eventuele nalatig heid. Het slachtoffer, dat bij Verolme door een explosie van verfstof tot in de derde graad verbrandde, was door de dokters opgegeven. Toen de ambulance met de zwaargewonde op weg ging naar het ziekenhuis had 4e man. volgens de medici, nog maar acht uren te leven. De 10 minuten vertraging die de wagen bij de gesloten brug opliep, heeft het over lijden van de man niet tot gevolg gehad. Uit het onderzoek is ook gebleken dat de brugwachter niet telefonisch op de hoogte is gebracht van de komst van een atmbulancewagen-met-haast. Intussen is nu een alarmeringssysteem ontworpen, waardoor bij ongelukken de brug geen obstakel meer kan vormen. ZEIST De 75-jarige heer M. J. Snij der uit Zeist is overleden aan de gevol gen van kolendampvergiftiging. De be jaarde heer werd zondagavond omstreeks half elf bij thuiskomst van zijn dochter en schoonzoon, bij wie hij inwoont, in zijn slaapkamer dood op bed aangetroffen. Ook zijn hond, een boxer, is omgekomen. (Advertentie» (Advertentie) HAMBURG De voormalige Rus sische leider Nikita Kroestjev heeft de oprichting van de muur in Berlijn in augustus 1961 gelast, maar was er zelf niet erg mee in zijn schik. Dit schrijft de vroegere hoofdtolk van de Westduitse ambassade in Mos kou, Nikolaus Ehlert, in het maandag verschenen nummer van het West duitse tijdschrift „De Spiegel". In het artikel heeft Ehlert het over ge heime gesprekken tussen Kroestjev en de toenmalige Westduitse ambas sadeur Hans Kroll, drie maanden na de bouw van de muur. Kroll, wiens verhouding tot Kroestjev bijzonder goed was, werd in 1962 teruggeroepen omdat zijn eigenmach tige onderhandelingen met de Russi sche premier niet met de toenmalige officiële politiek van de Westduitse regering overeenkwamen. De gewezen ambassadeur, die zijn land vier en een half jaar in Moskou heeft verte genwoordigd, is van mening dat Bonn tijdens de zesjarige ambtstijd van Kroestjev de gelegenheid heeft laten voorbijgaan, met Rusland tot een goede verstandhouding te komen, zo schrijft ((Der Spiegel" in een inleiding tot het artikel van Ehlert. Op 7 november 1961 was het vol gens Ehlert op de ontvangst in het Kremlin ter gelegenheid van de vie ring van de oktober-revolutie tot een langdurig gesprek gekomen tussen Kroestjev en de ambassadeur. De Rus sische leider had op een vraag van Kroll met nadruk geantwoord, dat de muur op Russische wens was opge richt. Letterlijk had Kroestjev ver klaard, dat hij zich in deze aangele genheid niet achter de rug van Ul- bricht wilde verschuilen, die daarvoor niet breed genoeg was. Toen Kroll er bij hem op aandrong, de muur toch te laten verwijderen had Kroestjev gezegd: „Het is erg vervelend. Dat geef ik toe", maar hij voegde eraan toe dat de muur pas geslecht zou kun nen worden wanneer de Bondsrepu bliek „haar betrekkingen met de DDR genormaliseerd" had. Zolang dat niet het geval werd zou de muur nog groter worden. DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid de heer Polak (P.v.d.A.) heeft de rege ring schriftelijk gevraagd of strafver volging of enig ander optreden wordt overwogen tegen de verspreiders van neo-nazistische lecturu in Nederland. Hij wil weten of de persberichten over de uitgave althans verspreiding in ons land van deze lectuur op betrek kelijk ruime schaal waar zijn en in het bijzonder wil hij weten of inderdaad een zekere P. van T., ex-S.S.-officier en ex-Oostfrontstrijder, voor een en ander verantwoordelijk is. Deze figuur zou ook al betrokken zijn geweest bij de uitgave van het zgn. „Europafront', waarover op 17 december 1963 schrifte lijk vragen zijn gesteld. Naar de me ning van het kamerlid is met name het boek ..Hitlers Kampf gegen die Minus- seele". dat Hitiers stelselmatige uitroei ing van de joden wil rechtvaardigen. bealediP^d voor een bepaalde groep van de bevolking en verspreiding daar van een strafbaar feit. KROESTJEV: de muur, ja eigen lijk wel vervelend PETROLEUMKACHEL f.108.- Alom bekend om zijn krachtige, reukloze warmte en solide afwerking. Uitstekend te regelen, veilig en betrouwbaar. Ook geschikt om op te koken. Lpt vooral op het merk! VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! (Van onze radio- en tv.-redacteur) Hoewel de radiogidsen de luisteraars tevoren door een korte samenvatting van het klankbeeld Goldwaters nieuwe we reld, zondagavond door de KRO uitgezon den, met de probleemstelling vertrouwd hadden gemaakt, bleken er nog veel toe hoorders te zijn, die zich niet hadden ge oriënteerd, Zij verkeerden hoe onwaar schijnlijk het ook moge klinken in de mening dat er een nieuwe wereldcrisis was ontstaan en belden verontrust de KRO op om nadere inlichtingen. Naar wij van de persdienst vernemen ontving men zondagavond een twintigtal van der gelijke telefonische reacties. DEN HAAG De Haagse stichting r.-k. Begraafplaatsen houdt in haar plannen voor de bouw van een kapel en voor een nieuwe indeling van de begraafplaats „St.-Barbara" in Voor burg, rekening met de bouw van een crematorium. De voorzitter van de stichting, bouw pastoor G. J. G. van der Bijl, lichtte toe dat de beslissing hierover van zo groot gewicht is, dat overleg met de bisschop en diens goedkeuring noodza kelijk zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 28-jarige Haagse visser C. M. van K. is levensgevaarlijk gewond geraakt bij een vechtpartij met vier mannen in Den Haag. De man liep door een straat en werd plotseling aan gevallen door drie mannen. Hij kreeg drie steken in de borst. De daders vluchtten onmiddellijk weg. Toen de politie arriveerde was de gestoken man al door een passerende automobilist naar een ziekenhuis ge bracht. De man werd onmiddellijk ge opereerd. Het levensgevaar scheen gisteren ge weken. De politie tast in het duister omtrent de identiteit van de aanvallers KOPENHAGEN Volgens de voor zitter van de Deense communistische partij, Knud Jcspersen, lijdt Kroestjev aan sclerose (weefselverharding). Jespersen, die gisteren uit Moskou te rugkeerde, zei dat Kroestjev zijn eigen ontslag heeft getekend en alle vergade ringen van liet centrale partijcomité over zijn verdwijning heeft geleid. Jespersen ontkende in een gesprek met een Deense radio-verslaggever, dat de ex-Sovjet-premier al zijn officiële functies kwijt is. Hij was nog steeds lid van het centrale partijcomité en van de Opperste Sovjet. Men is hem in de Sovjet-Unie dankbaar voor zijn destali- nisatiepolitiek, aldus Jespersen, maar hij probeerde de laatste jaren zijn per soonlijke populariteit te vergroten, met averechts resultaat. (Van een onzer redacteuren) BREDA Koning Saocd is af gezet en zijn broer Feisal is nu koning van Saoedi-Arabië gewor den. Dit betekent naar alle waar schijnlijkheid het einde van een 1001-nacht-sprookje waaraan Eu ropa en de Verenigde Staten zich jarenlang hebben vergaapt. Hoe wel men zich, ondanks 's konings verbijsterde weelde, hoe langer hoe meer ging realiseren dat er rond Saocd weliswaar enorm veel goud blonk, maar niet in zyn r$k, waar in 1962 pas de slavernij werd afgeschaft.... Het einde van Saoeds koningschap komt niet helemaal onverwacht. In maart van dit jaar werd al een einde gemaakt aan zijn alleenheerschappij, toen zijn jongeie broer Feisal de sleu telposities bezette en in feite „koning' werd. Naar het schijnt hebben de ko ninklijke familie die overigens ui honderden personen bestaat en een aantal vooraanstaande mohammedaanse leiders met veel moeite Feisal zo vei gekregen de gouden troon van Saoedi Arabië te bestijgen. Feisal en Saoed hebben wel nooit z goed kunnen opschieten met elkaai maar een feit is dat de familieband tus sen beiden zeer hecht is en nooit heef men Feisal. die volgens wilsbeschikkint van vader Ibn Saoed bij diens door kroonprins werd, in het openbaar kri tiek horen uitspreken over zijn broei en dat wil wat zeggen voor de zeei bereisde Feisal. die de naam had T lands eerste diplomaat te zijn. Het sprookje van de vierentwintig paleizen, de Cadillacs en de harems, de reuzenfooien die overdonderde taxi chauffeurs en hotelportiers in tal van Europese en Amerikaanse steden in de hand gestopt werden; van het reizen van het ene Kur-ort naar het andere met zeer veel koppen tellende gevolgen, schijnt ten einde te zijn. De nieuwe ko ning staat bekend als een soberder man, die met kracht streef naar verbetering van de levensomstandigheden van het erbarmelijk arme volk van Saoedi-Ara bië. Saoed en Feisal zijn de oudste nog in leven zijnde zoons van de legendari sche Ibn Saoed, die met het zwaard in de vuist zijn Arabische koninkrijk ves tigde en dit met ijzeren hand regeerde. De beide zoons waren hem daarbij zeer behulpzaam. Volgens Feisals officiële biografie was hij dertien jaar toen hij voor het eerst ten strijde trok tegen hasjemieten en vijandige bedoeïnen. Rijkdom kende de koninklijke fami lie van Saoedi-Arabië in die jaren niet. De Cadillacs van nu (in 1957 bestelde Saoed in Detroit zestig auto's tegelijk), vormen een schril contrast met de paar den en kamelen van toen, die er niet eens altijd weldoorvoed uitzagen. SAOED De rijkdom voor de Saoed-familie kwam toen in 1933 olie in de bodem werd ontdekt. Hoewel de oude Ibn Saoed scherp waakte tegen het binnen dringen van westerse invloeden, mocht de Amerikaanse maatschappij Aramco beginnen met dc exploratie van de bo demschatten die Ibns zoon tot de rijk ste vorst ter wereld zou maken met «en inkomen van meer dan 360 miljoe gulden uit de olie alleen. Ibn Saoed I was streng de koran toe gedaan en zijn zoons werden dan ook slechts in de koran onderwezen. Tabak en alcohol waren taboe. Uit zijn zes endertig zonen koos Ibn Saoed I degene die het meest op hem leek, ook wat betreft karaktereigenschappen, tot zijn opvolger. Op 52-jarige leeftijd besteeg Saoed II de troon. Een van zijn eerste buiten landse reizen gold Nederland (1935). Saoed wilde het koningschap veilig stellen voor zijn eigen nakomelingen, maar daar ging de oude Ibn Saoed niel mee akkoord. Hij wees zijn tweede zoon Feisal, die overigens altijd blijk heeft gegeven over meer capaciteiten te be schikken dan Saoed, aan als kroon prins. Kroonprins Feisal zwoer toen dat hij nooit zijn broer zou afzetten, reden waarschijnlijk waarom zijn familie en de priesters zoveel tijd nodig hebben gehad om hem er nu toe te brengen toch maar zijn broer te vervangen. Hoewel ook Saoed de koran naleefde was hij zeer gevoelig voor westerse luxe en dat heeft hij de wereld laten zien ook. Kort nadat Kroestjev en Boelganin in India waren geweest voor een gerucht makende propagandistisch bezoek, arri veerde daar koning Saoed met een ge volg, vele malen groter dan dat van de Sovjetheersers. Bijna 250 Arabieren, waaronder tal van prinsen en sjeiks, voerde hij in zijn kielzog mee. Saoed hield zich aan het koranvoor schrift dat een man slechts met vier vrouwen tegelijk getrouwd mag zijn, maar hield er wel een harem van naar schatting 80 tot 100 concubines op na Toen hij in juli 1963 in Keulen was kreeg hg de blijde tyding dat op één dag zes van zijn haremdames een zoon ter wereld hadden gebracht, hetgeen het totale aantal al dicht bij de veertig bracht. Desondanks had Saoed ook zware zor gen. Op de eerste plaats zijn wankele gezondheid. Jarenlang heeft hij tever geefs geprobeerd om van zijn kwalen af te komen. Zijn slechte gezondheid heeft hem de kroon gekost. De laatste maanden ging zijn gezondheidstoestand snel achteruit. Ook de politieke zorgen van Saoed II waren veel groter dan die van zijn va der. Als vrijwel de laatste feodale vorst ter wereld kon hij zich steeds moeilij ker staande houden tegen de stormen van de revoluties in de aangrenzende landen. De rijzende ster van Nasser en de vorming van de Verenigde Arabi sche Republiek waren een regelrechte bedreiging van Saoeds positie en rijk. Jarenlang reeds heerst er een stille maar verbeten strijd tussen Saoedi- Arabië en de V.A.R. De wapens zijn list en intrige. Nu en dan komt het con flict duidelijk tot uitdrukking, zoals toen Syrië zich in 1961 los scheurde van de V.A.R. Nasser beschouwde dit als een gevolg van Saoedi-Arabische ac ties en nog duidelijker brak het con flict naar buiten toen de opstand in Yemen uitbrak. Feisal trad al lang op de voorgrond als een soort reizend ambassadeur. Hij woonde de oprichtingsvergadering van de V.N. bij. Feisal staat bekend ais een tactisch en charmant mens met een apart soort droge humor. Hij is intellectueel de meerdere van zijn broer en heeft ook wat gedragingen en voorkomen betreft dc allure van een oosters vorst. Hij staat bekend als zeer pro-Westers. Hij is lang met zo spilziek als Saoed. Dat bieek bijvoorbeeld in 1958 toen hij resoluut het mes zette in de konink- FEISAL lijke budgetten ten gunste van open bare werken en algemene hervormin gen. De nu 58-jarige Feisal is godsdien stig en matig. Hij houdt niet van uiter lijk vertoon en zou er niet aan denken Cadillacs als fooi te schenken aan ho telpersoneel. zoals zijn broer eens deed Er mag dan een einde gekomen zijn aan een sprookje, wellicht het laatste uit duizend-en-een-nacht. Het mag jam mer zjjn voor de sensatiekrant!*) van Wenen, Parijs, Keulen, Londen en New York. Voor de arme en onderont wikkelde Saoedi-Arabieren betekent de definitieve machtsovername door de be kwamere Feisal een nieuwe en hoop volle toekomst. Tel. 2053

de Stem | 1964 | | pagina 15