Straalbommenwerpers vernietigd MORGEN IS DE DAG... ALLERZIELEN Drie militairen dood bij inhaalpoging KYP' ers niet verrukt over weggeld Sovjetrussisch medelijden Val liep goed af DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe regeling bevordering officieren HEYE SPREEKT ZIJN MOND WEER VOORBIJ Berghuis: A.R. sociaal gezien linkse partij Op oefening in Duitsland Ben Bella bereid tot strijd tegen Israël en Kongo koüanLunf» exclusieve import m IJ: 198.- mmm iéééé Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zehüer 104e JAARGANG Ne. 2473! Voor God, Kontnging en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lef. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 2 NOVEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus-. TERNEUZEN: ijsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VIETCONG BRENGT V.S. SLAG Een telefota van de ravage die werd aangericht door de mortier granaten van de guerrilla's. De pijl wijst naar het enige nog her kenbare restant van een der vol komen vernielde reuzenbommen- iverpers van het type Canberra: een stuk van een straalmotor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van De fensie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat de bevor dering van beroepsofficieren opnieuw regelt. Dit was vooral nodig omdat de opleidingsduur aan de K.M.A. tot be roepsofficier met een jaar is verlengd. Daardoor wordt het volgens de minis ter redelijk voor de tweedeluitenant van Land- en Luchtmacht de voor be vordering gestelde minimumdiensttijd van twee jaren tot een jaar terug te brengen. Tot dusver werden de cadetten van de K.M.A. van eenzelfde jaarklasse op grond van het eindexamen in kwali teitsvolgorde op een lijst geplaatst. Door de verdieping van het onderwijs zal dit niet meer gebeuren. De ge slaagden van een jaarklasse worden straks met ingang van dezelfde datum tot officier benoemd en dit systeem werkt ook door bij verdere bevordering zowel tot eersteluitenant als tot ka pitein. De minister wil deze vereenvoudigde bevorderingsmethodiek voor de be roepsofficieren over de gehele lijn in voeren. NIET BEPAALD vlijende opmerkingen over de toestanden in Indonesië hebben de 42_jarige W.G. F. een Indonesische staatsburger van Nederlandse afkomst, in een Indonesische cel doen belanden. OOSTDUITSE dreigementen hebben de Britsche luchtvaartmaatschappij „Bri tish European Airways" niet belet directe vluchten Londen-Berlijn te be ginnen. DRIE BRITSE militairen zijn omgeko men toen een helikopter neerstort te in de buurt van Aden. Een Brit ver loor het leven bij een mijnexplosie. TIJDENS haar dagelijks ochtendwan deling is de 79-jarige mevrouw H. C. Ysebrands uit Den Haag in een gracht gevallen en verdronken. Haar gezichtsvermogen liet nogal te wen sen over. OP 18 NOVEMBER komt St.-Nicolaas in Rotterdam aan. Om half twaalf zet hij in de Parkhaven voet aan wal. DE RUÏNES van een 4000 jaar oude stad zijn gisteren door Italiaanse ar cheologen in een Syrische woestijn blootgelegd. Binnen de muren werden de oudste stenen kunstvoorwerpen aan getroffen, die ooit in Syrië zijn opge graven. DOOR MIST en laaghangende bewol king is in Texas een supersonisch les- straalvliegtuig neergestort, waarbij de Amerikaanse astronaut Theodore C. Freeman het leven verloor. DE VROUW, die de overleden Boris Pasternak inspireerde tot het schrijven van zijn beroemde roman „Dr. Zjiva- go", is door de Russische justitie vrij gelaten. Zij werd in 1960 gevangen gezet op beschuldiging van deviezen- smokkel. Goldwater: wat züllenze kijken! WASHINGTON Vandaag is het de laatste dag waarop de twee grote rivalen mogen pro beren de gunst van de 72 mil joen Amerikaanse kiezers te winnen. Johnsons verkiezings- Opklaringen Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Vandaag: zon onder 17.10 uur. Maan onder 15.56 uur. Morgen: zon op 7.38 uur. Maan op 06.18 uur. President Johnsonop zijn verkie zingstournee, met lady Bird en een van zijn dochters. tournee was er in dit weekeinde een met avontuur: er werd een man gearresteerd die langs de route zijn auto had geparkeerd. Op de voorbank had hij een ge weer. Er bleek overigens geen sprake van een aanslag op de president te zijn. Bovendien moest de president gis teren hals over kop naar huis om het hoofd te bieden aan de onverwachte gebeurtenissen in Zuid-Vietnam. (Zie elders). Geen prettig punt voqr hem, de Vietcong-overval op de Ameri kaanse straalbommenwerpersbasis. Niettemin verwacht elke nuchtere Amerikaan dat Johnson morgen met grote winst uit de bus komt. De laatste prognose, nota bene van een republikeins gezind blad, luidt: 74,9 pet. voor Johnson. Maar Goldwater heeft gisteren ge zegd dat de dag van morgen „de grootste politieke verrassing van deze eeuw" zal opleveren. „De jour nalisten. die een zege voor Johnson voorspeld hebben, zullen de uitsla gen met steeds groter wordende ver bijstering zien binnenkomen", voor spelde hij een enthousiast juichend gehoor. Of er morgen nog zo blij ge juicht zal worden De laatste verkiezingsspeeches wa ren vrij tam. Goldwater: „Johnson kiezen is nationale zelfmoord". En: „We moeten noch een gescheiden, noch een geïntegreerde samenleving vestigen". Johnson: „Goldwater wil de Ameri kaanse levenswijze met radicale denkbeelden ondersteboven gooien. Hij komt niet met iets constructiefs, hij smijt met modder". Bij de verkiezingen van morgen zal de stem der negers zwaarder we gen dan bij vorige verkiezingen, zulks uiteraard ten nadele van Gold water. Van de totale negerbevolking van de V.S. (20 miljoen) zijn er 6 miljoen (vorig jaar 5 miljoen) stem gerechtigd. In New York is voor de uitslagen centrale een speciaal telefoonnet op gebouwd, dat even groot is als dat voor een stad met 50.000 inwoners. Het gehele net zal morgenavond roodgloeiend staan. De Russen vinden dat de Amerika nen geen keus hebben. „Beide kandi daten zijn miljonairs", klaagt het blad „Sovjetskaja Russia". Wie er ook in het Wite Huis komt, het zal niet iemand zijn die de belangen van het volk, maar die van de dikke geld buidels behartigt, aldus het blad. TOE BIEN HOA Guerrillastrijders van de communistische Vietcong hebben zondag de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam een zware slag toegebracht. Zes man sneuvelden en 27 vliegtuigen wer den buiten gevecht gesteld. Het aantal gewonden bedraagt 36. Zondagmorgen vroeg deden de guerrillastrijders onverwachts een aanval op de belangrijke luchtmachtbasis Bien Hoa, die op rond 20 km van Saigon ligt. Met mortiervuur beschoten zij de al daar gestationeerde Amerikaan se straalbommenwerpers en het hij "het vliegveld gelegen Ameri kaanse kamp. Vier gesneuvelden zijn Amerikaanse soldaten. Bij de gewonden zijn 31 Amerikanen. De communisten deden daarna een twee de aanval en wel op het militaire ter rein van Tan Oeyen, een stad op negen km ten noorden van Saigon. Bij deze aanval met mortiergranaten sneuvelde een Amerikaanse officier en werden een Amerikaanse officier en 15 Zuid- vietnamese soldaten gewond. Nog niet eerder hadden de communisti sche guerrillastrijders het gewaagd een van de drie grote luchtmachtbases in Zuid-Vietnam aan te vallen, waar Ame rikaanse straalvliegtuigen gestatio neerd zijn. De grote aanval van zon dagmorgen vroeg viel samen met de herdenking van het feit dat een jaar geleden de regering van Ngo Diem ten val werd gebracht. Het mortiervuur op Bien Hoa werd in Saigon gehoord. De Amerikaanse generaal Westmoreland zei dat het granaatvuur vijf B-57 Can- berrastraalbommenwerpers in augus tus na de eerste crisis in de Golf van Tonkin naar Zuid-Vietnam gebracht had vernield, acht andere toestellen van dit type zwaar had beschadigd en zeven licht. Ook werden drie Zuid Vietnamese jacht bommenwerpers van het type Skyrai- der zwaar beschadigd en vier Ameri kaanse helikopters licht. De commu nisten gebruikten mortiergranaten van Amerikaanse makelij, die afkomstig zouden zijn uit de oorlog, die destijds in Indo-China werd gevoerd. Een Ame rikaanse officier schatte de schade op 15 miljoen dollar. Het betrekkelijke geringe verlies aan doden en gewon den wordt toegeschreven aan de snelle evacuatie, waarmee meteen werd be gonnen toen de eerste granaten in sloegen. Een Amerikaanse officier riskeerde zijn leven om te voorkomen dat er een la ding bommen ontplofte. Hij kroop on der een brandende B-57 en spoot water op de lading bommen van het vliegtuig. President Johnson onderbrak gisteren, toen hij van de brutale overval hoorde, onmiddellijk zijn verkiezingstournee en riep zijn ministers Rusk en Mac- Namara voor een spoedvergadering bij een. Als onmiddellijk gevolg daarvan zijn de vernielde straalbommenwerpers in Zuid-Vietnam reeds meteen vervan gen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Er is een nieuwe contro verse ontbrand rond de persoon van de parlementaire gecommitteerde voor de Bundeswehr, vice-admiraal Heye. De voorzitter van de defensie-com- misse van de bondsdag heeft de vice- admiraal de raad gegeven om zijn ont slag aan te bieden. Enige maanden ge leden kreeg Heye zware kritiek toen hij in een sensatieblad een artikelen serie publiceerde, waarin hij zei dat de Bundeswehr bezig zou zijn om zich opnieuw te ontwikkelen tot een „staat in de staat". Nu heeft hij nieuwe parlementaire toorn opgewekt door te verklaren dat een beroepsleger van 250.000 man voor West-Duitsland voldoende zou zijn. Hiervoor werd hij door de president van de bondsdag, dr. Gerstenmaier, reeds op het matje geroepen. Deze wees hem op de grenzen van zijn be voegdheden: hij moet er namens het parlement voor waken dat in de Bun deswehr de democratische principes worden gehandhaafd. De defensiepoli tiek daarentegen wordt door regering en parlement gemaakt, maakte Gersten maier hem duidelijk. Heye heeft in het parlement praktisch alleen nog de steun van de sociaal democraten. Hij heeft desondanks ver klaard niet van plan te zijn zich er te laten „uitsmijten". 'Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Zaterdagmiddag beleefde de jeugdige Roosendaalse arbeider v. N., waarschijnlijk de schrik van zijn leven toen hij van het ongeveer 10 meter hoge dak van een huis in de Damstr. viel. Tijdens het verrichten van reparatiewerkzaam heden verloor hij het evenwicht en kwam hij op de tegels van de bui tengang terecht, gelukkig juist naast enkele speciekuipen, die daar ston den. Een geluk voor hem was, dat hij op zijn benen op de grond terecht kwam, waardoor, hij er met een ge broken linkerbeen van afkwam. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „In de benadering van de politieke vraagstukken is de A.R., sociaal gezien, een linkje partij. Dat betekent dat zij staaty votor de be scherming van de zwakkeren in de sa menleving, hetgeen iets anders is dan de socialistische „van-de-wieg-tot-het- graf-gedachte". De P.v.d.A. en de V.V.D. zijn voor de A.R. beide bonafide de mocratische partijen, die elk in beginsel als regeringspartner aanvaardbaar zijn. De keuze van een partner hangt echter af van de kans zoveel mogelijk van het A.R.-program tot stand te brengen. Dat is geen beginselzaak, maar een zaak van praktisch politiek beleid". Dit zei dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.-partij, op het convent van zijn partij in Utrecht. „De A.R. is eveneens „links" in de benadering van de politieke vraag stukken van vandaag, zowel nationaal als internationaal bezien", aldus dr. Berghuis. Tn de nevel van de eenzaamheid geen hand wist het doodszweet van de ramen scheuren zij bitter verraden los, de bladeren, de mensen in de stormen, schouder aan schouder progroms van haat, explosies van angst bij ijlkoorts van rottende aarde vallen ontelbaar millioenen, uur na uur, de bladeren, de mensen. "\Toor mij, voor u draagt de huid van één blad van hoeveel blaadren gelaat uit de spiegel van gister gesneden; dan zingen chrysanten een witte mis dan snikken kaarsen het requiem rond de kruisen van november, muziek van tranen. lyTaar elk vergeet weer blaadren, mensen. En luistert naar de stilte die aan komt sluipen. LOE MAAS (Advertenties) (Van een onzer verslaggevers) BREDA In K.V.P.-kring loopt men niet erg warm voor het re geringsplan om weggeld in te voeren. Dat mag men afleiden uit de discussies tijdens een za terdag op het kasteel Bouvigne gehouden K.V.P.-gespreksdag, die geheel aan het verkeer gewijd was. De vier discussies spraken zich stuk voor stuk uit tegen in voering van weggeld. De Twee de-Kamerfractie van de K.V.P. heeft haar standpunt overigens nog niet bepaald. De K.V.P.'ers gaven de voorkeur aan andere methoden, zoals financiering via langlopende leningen, het terugbren gen van de motorrijtuigenbelasting tot de staat van bestemmingsheffing, of desnoods verhoging van de motorrijtui genbelasting. Tegen dit laatste alter natief tekenden vertegenwoordigers van het vervoer, die als gasten aanwezig waren, fel protest aan. De invoering van weggeld betekent voor sommigen een discriminatie, al dus de K.V.P.-leden. Buitenlanders b.v. behoeven geen weggeld te betalen. Bij de heffing van weggeld wordt ook geen rekening gehouden met het ge wicht en de aanschaffingsprijs van het motorrijtuig. De K.V.P.-leden keerden zich tegen de bevoorrechting van het leger, dat nog steeds vrijgesteld is van wegen- en benzinebelasting. Een gewichtige conclusie van deze overigens nogal academische studiedag hield in, dat verkeerszaken behartigd dienen te worden door de beleidsin- stanties, en niet zoals dat tot nu toe het geval is, door de technici. Men acht te een structuurplan voor het verkeer in de ruimste zin (wegen, waterwegen, luchtverkeer, spoorwegen, telefonie enz.) noodzakelijk. SEEDORF. Zaterdagavond zijn drie dienstplichtige soldaten, die voor een oefening in Duitsland verbleven, nabij Seisingen even ten noorden van See. dorf bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De soldaten, die links van de weg liepen, werden door een Duitse auto, die juist een andere auto wilde passeren, geschept. Zij waren vrijwel op slag dood. Het betreft de sol daten A. van der Waal van Dijk uit Sliedrecht, A. H. Bartels uit Maastricht, en H. J. Passies uit Aalsmeer, allen 20 jaar oud. BAKEL. In de nacht van zaterdag op zondag verongelukte de 23-jarige bromfietser P. Tielemans uit Bakel toen hij op het fietspad langs de Zuid-Wil lemsvaart in botsing kwam met de uit tegenovergestelde richting komende bromfietser F. van B. uit Aarle-Rixel. Deze werd licht gewond. De heer Tie lemans was op slag dood. VELSEN. Bij Velsen zijn twee ma trozen met een gestolen auto uit de bocht gevlogen. De 19-jarige W. A. de Jong uit Amsterdam liep daarbij ernstig hoofdletsel op waaraan hij later over leed. De bestuurder, de 19-jarige G. Dekkers uit Eindhoven werd ernstig gewond in een ziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De twee matrozen, afkomstig van het marinevliegveld De Kooy bij Den Hel der, hadden de auto gestolen bij een bakker in Petten. Zij waren er mee on derweg naar Amsterdam. In Boch raak ten zij met hoge snelheid van de weg af waarna zij over de kop sloegen. DEN HAAG. In Den Haag overleed eergisteren mej. A. M. Nederlof, 47 jaar, als gevolg van een haar eerder overkomen verkeersongeval. Zij botste toen met haar bromfiets tegen een per sonenauto. ROTTERDAM. In de nacht van za terdag op zondag botste de 18-jarige kelner A. C. Buys uit Rotterdam met zijn bromfiets tegen een lichtmast. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De jongen is vermoedelijk bevangen door een duizeling. Hij had daar wel meer last van. OVERVEEN. In Overveen is de heer A. Amstag, 66, uit Haarlem over leden aan de gevolgen van een ver keersongeval, dat hem vrijdagnacht in Bloemendaal overkwam. Hij viel uit een bestelauto toen deze twee bomen ramde doordat de bestuurster werd verblind door een tegenligger. AUBURN. Te Auburn in de staat New York is zaterdagavond een per sonenauto, waarin zeven jonge mensen zaten uit een bocht geraakt en tegen een boom gesmakt. Alle inzittenden kwamen om het leven. Vijf slachtoffers werden bij de botsing tegen de boom uit de wagen geslingerd. Van hen kwamen er twee op ongeveer veertig meter afstand van de auto terecht. ALGIERS „Algerië is bereid zijn leger van 10.000 man in te zetten tegen Israël en de Kongolese „verrader" Moi- se Tsjombe, indien dit nodig mocht zijn", zo heeft president Ben Bella gis teren betoogd in een rede ter gele genheid van de tiende verjaardag van de Algerijnse opstand. „Ons leger zal Tsjombe bestrijden 'aan de zijde van zijn Afrikaanse broeders en Israël aan de zijde van zijn Arabi sche broeders", zo zei Ben Bella, wiens uitlatingen kennelijk het antwoord wa ren op een boodschap, die hij voordien had ontvangen van de zich „president" noemende Kongolese rebellenleider Christoph Gbenye. Deze dreigde in zijn boodschap een „verschroeide aarde tactiek" te zullen toepassen als Afri kaanse leiders met in de Kongolese burgeroorlog tussenbeide zouden ko men. Gbenye zei namens wijlen Loe- moemba te spreken. iji-tejie SELECTIEKLEDING „Selectie kostuums" noemt Hollenkamp ze. En dat zijn dan import-kostuums, internationaal uitverkoren en exclusief voor Neder land. Een interessante collectie die de moeite van kijken en passen meer dan waard is v.a. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN 'ÏNSOHEDE HEERLEN ROTTERDAM BRITS GEHEIM Keer op keer verbazen zelfs wij ons weer welk een oneindige veelheid van verfijnde ruitdessins de j Britten steeds weten te 'j weven. En dat zonder in herhaling te vervallen. House heeft er veel ver werkt tot prachtige kos tuums v.a. 199.50

de Stem | 1964 | | pagina 1