LOONBELEID ONZEKER NA SER-GESPREK Mankementen aan geslagen heipalen NOODKREET UIT UTRECHT Nederland is één vuilnisbelt expositie ploeg stoffen V d e I a Euratoom keldert begroting procent is haalbaar voor u COMPUTER- VERKEERS REGELAAR Geen reportage WIM BARY NIET NAAR EINDHOVEN longj lampen DIRECI GEVAARLIJKE NIEUWBOUW BENZINEPRIJS GAAT OMLAAG Marva's vierden feest DWS vraagt televisie vijf mille teveel Twee doden op de weg MEUBELEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Weini vera ndering lecluurmenu Huisbrandolie duurder HUISARREST VOOR BLANKEN IN KONGO 104# JAARGANG No. 24730 Voor God, Koninging en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) SH9K I Het leven is natuurlijk echt niet altijd zo plezierig. Tenslote heb ben de Chinezen nu ook al de atoombom en De Gaulle wil uit de NAVO, in Soedan, Bolivia, Rho- desië, zijn ernstige moeilijkheden ontstaan, enfin, waar niet Kroestjev is van het toneel ver dwenen, juist toen we aan hem gewend geraakt waren maar bij dat alles zijn er gelukkig toch ook goede dingen in het leven, zoals de blijde, zor geloze lach van een kind. i Wij beleven een fantastisch wijnjaar. 5 Dat is een levenszaak voor de Franse economie. Voor ons is het alleen maar prettig. „Laat ie-wijn zijn", pagina 14. 2 Is de wereld in staat haar miljarden bewoners te voeden Deze vraag in volle omvang onder ogen zien is haar al half beantwoorden. Pagina 15. Hoe is de Nederlander en hoe doet hij Prof. dr. A. Chorus beweert dat hij het weet. Pagina 13. De lezers starten een discussie over de film „Mensen van morgen". Pa- 2 gina 23. m De Slag om de Schelde woedt (in ons historisch feuilleton) in volle hevig- 2 heid. Pagina 19. Vandaag ook weer vele rubrieken: 2 Zogezegd, „Aan de rol", Knipsel- 2 krant, duiven- en schaakrubriek, puz- ILzels, etc. etc. i li (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministerraad van Euratoom heeft gisteren na een hele dag vruchteloos vergaderen weer geen overeenstemming kunnen bereiken over de suppletoire begroting vooir het twee de vijfjarenplan (1963-'67). Het was aanvankelijk geraamd op 450 miljoen dollar, maar zal in verband met stij gingen van lonen en prijzen met 38 mil joen dollar moeten worden verhoogd. Aan het einde van de vergadering heeft de ministerraad dus moeten constate ren, dat bij gebrek aan overeenstem ming over een herziening, de bestaande begroting van kracht blijft. De Eura- toomcommissie zal nu voor het jaar 1965 een nieuwe begroting moeten op stellen in het kader van het ongewijzig de vijfjarenplan, dat 17 november in de ministerraad zal worden besproken. De Fransen hebben van deze begro tingswijziging gebruik willen maken, om tot een zodanige herziening van het tweede vijfjarenplan te komen, dat kleinere projecten (zoals Petten in Ne derland) zouden worden geschrapt of aanzienlijk ingekrompen. Daardoor zou men zich geheel kunnen concentreren op enkele grote projecten, waarin voor al Frankrijk geïnteresseerd is. met het oog op de vestiging van een onafhan kelijke Europese nucleaire industrie. In de morgen had de Duitse delegatie een voorstel ingediend ter verhoging van de begroting van 9 miljoen dollar, maai- aangezien dit ook al voorzag in een aanzienlijke besnoeiing van Petten liet o.m. minister Andriessen zijn on aanvaardbaar horen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Eco nomische Raad is er vrijdag bij het vaststellen van de tekst van het vijfde halfjaarlijkse econo mische rapport, niet in geslaagd, het kabinet een eenstemmige aan beveling te doen over het in 1965 te voeren sociaal-economisch be leid. Er traden levensgrote tegen stellingen aan de dag tussen werk gevers en werknemers. De Kroon leden steunden overwegend de werkgevers. Opvattingen over de lonen in 1965: Wergevers: Een reële inkomensver betering is niet mogelijk, omdat de lo nen al omhoog moeten in verband met de premieverhogingen voor de sociale wetten. Zou er toch een reële loonsver- dus) dan is net niet mogelijk mede werking te blijven geven aan het prijs beleid. Werknemers: Er is wel een mogelijk heid om de lonen reëel te verhogen al erkennen wij dat deze mogelijkheid be perkt wordt door de premieverhogin- hoging komen (boven de nominale gen. Een normale verhoging zullen wij blijven voorstaan. Pikant in net S.E.R.-rapport is op nieuw dat alle partijen (en dat zijn er drie, want er zijn ook zogenaamde kroonleden), het eens zijn over de ana lyse van de toestand. Die unanimiteit bestaat onder meer daarin, dat een be teugeling van de overbesteding tot stand moet worden gebracht, zulks om de arbeidsmarkt te ontspannen en om de betalingsbalans weer in evenwicht te brengen. Maar op grond van de ana lyse blijken verschillende gedragslijnen voor mogelijk te worden gehouden. ROTTERDAM Voornamelijk als gevolg van de invoering van gemeen schappelijke buitenrechten voor aard- olieprodukten, zullen op 1 november de prijzen van autobenzine (normaal en super) 0,6 cent per liter dalen. De prijs van petroleum voor verlichting en ver warming en die voor tractorpetroleum wordt verlaagd met een halve cent per liter. Voor autogasolie uit pompen, gas- 011e voor andere doeleinden, huisbrand olie I en II en dunne stookolie zullen de prijzen dertig cent per honderd liter hoger worden. Voor zwaardere stook oliën betekent het nieuwe buitentarief een prijsverhoging, variërend van 2 20 per duizend kilogram tot 2.45 per dui zend liter, afhankelijk van de kwaliteit. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking met hier en daar ^"at motregen en plaatselijk mist. /-wakke wind en weinig verande- r'hg in temperatuur. Vandaag: zon onder 17.13 uur. Maan Jhder 16.24 uur. I Morgen: zon op 7.35 uur. Maan op 03.51 uur. Zon onder 17.11 uur. Maan onder 16.41 uur. Maandag: zon op 7.37 uur. Maan op 05.05 uur. Zo menen de werkgevers met de meerderheid der kroonleden, dat deze beteugeling in 1965 tot stand moet wor den gebracht. En daarom zal volgens deze groep de loonkostenstijging slechts restrictief mogen zijn. Is men niet te rughoudend en blijven de overbestedin- gen dus voortduren, dan is ha 1965 een recessie te verwachten, omdat de be drijfsinvesteringen zullen teruglopen, De werknemers daarentegen vinden dat herstel van het evenwicht in 1965 niet mogelijk en niet wenselijk is. Want, zo redeneren zij, er is zo'n investerings- drang („dat zijn nog oude plannen", antwoorden de werkgevers), dat de spanning op de arbeidsmarkt blijft voortduren. En als men de binnenland se bestedingen geforceerd beperkt, dan zal de vrijkomende ruimte in het pro- duktie-apparaat worden gebruikt voor de export en dan zal er weer een over schot op de betalingsbalans ontstaan. Men neemt er de spanning op de ar beidsmarkt dus niet mee weg. Hierop vooitbordurend zegt dus de werkgeversgropp: Geen reële loonsver betering en zeker geen loonsverhoging, die boven de produktiviteitsstijging uit gaat, terwijl de werknemersgroep een reële loonsverbetering wel mogelijk acht. De werknemers zeggen: „Het moet uitgesloten worden geacht dat bij een nog steeds heersende spanning op de arbeidsmarkt een stijging van de no minale lonen via contractvernieuwing met een gering percentage mogelijk is". De werknemers vinden ook ter on dersteuning van hun standpunt dat men in Nederland min of meer gelijk op moet gaan met de te verwachten loon- beweging in het buitenland. De werk gevers beschouwen die buitenlandse ont wikkeling als inflatoir en vinden hele maal niet dat er bij voorbaat rekening mee moet worden gehouden. De werkgevers zijn vanuit hun stel lingen nu al het duidelijkst met hun uitspraak over de hoogte van de toe laatbare loonsverhoging. Zij leunen te gen een berekening van het centraal planbureau aan. die neerkomt op een verhoging van de contractlonen met 3 procent, inclusief de compensatie voor de verhoogde a.o.w.-premie. (In dat ge val stijgt de loonsom toch nog met procent vergelken met 1964, in ver band met individuele loonsverhogingen en met het feit dat de grote loonsver hoging niet overal op 1 januari is in gegaan). De werknemers vinden dat de loonsverhoging via contractherziening hoger moet zijn dan cle genoemde 3 procent. Maar zij zijn wel bereid af te zien van de eis dat de structurele ach terstand van de Nederlandse lonen ten opzichte van die van het buitenland in 1965 ten dele moet worden ingehaald. (VERVOLG OP PAG. 7) (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De werkzaamheden aan het nieuwe katholieke ziekenhuis Lievensberg, dat momenteel ten oosten van Ber gen op Zoom wordt gebouwd, zal naar schatting drie tot vier maan den vertraging ondervinden. Dit naar aanleiding van het feil, dat gebleken is, dat een aantal ucipa len gebreken vertoont, die een diepgaand onderzoek en moge lijk zelfs een volkomen nieuw hei plan nodig zullen maken. Het heiwerk, dat is uitgevoerd door de N.V. Nederhorst te Gouda, is van de zomer met enige plechtigheid be gonnen. Men gebruikte het systeem van de vibro-palen, die zich zelf de grond in trillen. De aannemerscombi natie, die de feitelijke bouw uitvoert, kwam bij de graafwerkzaamheden voor de kelders tot de ontdekking, dat ver schillende palen gebreken vertoonden en een weinig betrouwbare indruk maakten. Er werden steekproeven geno men verschillende palen moesten uit de grond worden getrokken, een kar wei dat minimaal 6000 gulden per paal kost en daarbij bleek dat de fouten op een meter of drie begonnen. Voor zover bekend is er in het beton van de palen klei geraakt, terwijl ook de hoge druk van het grondwater diepe gleuven in de palen heeft gesleten. De voorlichtingsdienst van de N.V. Nederhorst verklaarde desgevraagd, dat over een schuldvraag nog niets gezegd kan worden. Alvorens tot het heien wordt overgegaan wordt een onder zoek naar de bodemgesteldheid inge steld. Het is gebleken dat de uitsla? van het bodemonderzoek anders luidde dan de werkelijke situatie is. Nadrukke lijk weid gesteld dat het hier niet orr alle heipalen gaat. Dat neemt niet we? dat het onderzoek en het inbrengen var nieuwe palen zeker enige maanden zal vergen. Het personeel van de aannc merscombinatie is in ieder geval reed.' op andere werken aan de gang gegaan. Ter gelegenheid van liet 20-jarig be staan van de Marine Vrouwen Afde ling is vrijdagmiddag in de grote kantine van het marine-etablissement in Amsterdam een reünie gehouden, waaraan meer dan 900 oud-Marva's hebben deelgenomen. Wat zal daar veel gebabbeld zijn LEOPOLDSTAD Het Kongolese rebellenbewind heeft Amerika en Bel gië ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor herhaalde luchtaanvallen op haar gebied. Als represaille hebben de rebellen alle in hun gebied wonen de blanken huisarrest opgelegd. (Van een onzer verslaggever) ENSCHEDE De verkeerslichten installaties op vijf verschillende kruis punten in Enschede zullen binnenkort door een voor Nederland geheel nieu we toepassing in het computersysteem worden samengesmolten tot een geheel. Pekelvrije drempels, welke impulsen ontvangen van het overrijdend verkeer, geven de frequentie door aan een cen traal brein, dai staat opgesteld op de kruising van Locnshof-boulevard. Deze computer verwelkt de ontvangen gege vens en stelt hierna de lichtbakken op de verschillende kruisingen in wer king. Hierdoor werkt de „groene golf" zo efficiënt mogelijk, waardoor het ver keer via deze kruisingen op de snelst mogelijke wijze kan worden afgevoerd. Bij de tot nu toe gebruikte „groene golf"-systemen was het verkeer ge bonden aan de tijd waarop de installatie was afgesteld. Het gebruik van de pe kelvrije drempels heeft bovendien zeer grote voordelen, dat het weer geen in vloed meer heeft op de werking van de installaties. Kostbare storingen, die bovendien hinderlijk voor het verkeer zijn. kunnen hierdoor worden voorko men. De installatie, kosten 70.000, kan eerst in werking worden gesteld wan neer een speciaal soort draad, dat in België wordt vervaardigd, in Enschede is gearriveerd. HILVERSUM De voetbalwedstrijd D.W.S. - Ski Og Lun, die op 4 novem ber te Amsterdam wordt gespeeld, zal niet op het televisiescherm te volgen zijn. De N.T.S. had de nodige facilitei ten hiervoor geresrveerd en de VARA had rekening gehouden met wijziging van haar programma, maar men moest van een reportage afzien, vanwege de financiële eisen van D.W.S.zo lieeft de N.T.S. vrijdagavond meegedeeld. Krachtens de bestaande overeenkomst tussen de Europese voetbalbond en de Europese Radio Unie geldt als tarief voor een wedstrijd die in de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi wordt gespeeld een minimum van 20.000 en een maximum van 30.000. beide onder voorwaarde dat een rede lijk aantal Eurovisielanden in overna me van een reportage zijn geïnteres seerd. Dit was thans niet het geval, aldus de N.T.S. Zelfs de Noorse televisie toonde geen interesse, maar prefereerde evenals an dere Eurovisielanden de overname van de landenwedstrijd Duitsland-Zweden. die dezelfde dag wordt gespeeld. Voor overname van deze wedstrijd krijgt de N.T.S. geen toestemming van de K.N.V.B. Ondanks het feit dat alleen Neder land de reportage zou uitzenden bood de N.T.S. toch een bedrag van 25.000 voor het uitzenden van deze wedstrijd. D.W.S. stelde daar tegenover de eis dat 30.000 zou worden betaald. De onderhandelingen zijn afgebroken. De wedstrijd uit Oslo op 18 novem ber is inmiddels gecontracteerd voor een bedrag van 15.000,-. Deze wed strijd wordt alleen door Nederland overgenomen. GORKUM I)e 51-jarige mevrouw A. Pagelkopf uit Hamburg is vrijdag om het leven gekomen, toen de auto waarin zy zat bij de Ba.zelbrug op de kruising rijksweg-provinciale weg te Meerkerk in botsing kwam met een autobus. In de auto vond met het rijbewijs van de ongeveer even oude mevrouw Brandse uit Slikkerveer, waardoor men aanvankelijk aannam dat deze me vrouw om het leven was gekomen. Toen de politie contact opnam met de familie Brandse, bleek de vrouw des huizes in goede welstand. Het slacht offer is een kennis, die bij de familie logeerde. De bestuurster van de auto, de 25- jarige dochter van mevrouw Brandse, liep ernstige verwondingen op. Zij is in het ziekenhuis in Gorkum opgeno men, maar haar toestand is niet zorg wekkend. ECK EN WIEL De 52-jarige auto mobilist C. J. Diepenveen uit Veenen- daal is bij een ongeluk te Eek en Wiel om het leven gekomen. Toen hij met zijn auto de provinciale weg overstak, kwam hij in aanrijding met een des tructorauto uit Schiedam. Hij werd uit de auto geslingerd en op slag gedood. De destructoirwagen kantelde en de kadavers werden her en der over de weg verspreid. De ravage was groot. UTRECHT „Een treurige aangele genheid", zo noemde de directeur van de stichting recreatie, de heer J. Swart, gisteren in Utrecht de vervuilijig van Nederland. We zijn het land geworden van de vette patat-zakken op de trot toirs, de in vuilnisbelten veranderde stranden, de grachten vol afval en de door honden bevuilde trottoirs. Volgens de heer Swart ontdoet de ge middelde Nederlandse stedeling zich jaarlijks op straat en op recreatieter reinen van vijftig pond afval en kost het twintig miljoen gulden om al die rommel weer op te ruimen. Nederland lijdt aan de ziekte van de verontrei niging en dank zij domme nonchalan ce en onwetendheid wordt ons land langzamerhand onbewoonbaar, merkte hij op. De moderne verpakkingen wor den niet meer door de natuur zelf ver nietigd en de mogelijkheden om afval kwijt te raken nemen minder snel toe dan de hoeveelheid afval zelf. Heel belangrijk vindt de heer Swart de opvoeding en voorlichting van het publiek, omdat de vervuiling voorna melijk een mentaliteitskwestie is. Hij meent dat de politie vooral een waar schuwende taak heeft. Voor strenger optreden heeft zij door het personeels tekort geen tijd. Bovendien zou het on begonnen werk zijn om bijvoorbeeld bekeuringen uit te delen aan alle over treders onder de 450.000 Nederlandse hondenbezitters, die tweemaal per dag hun hond uitlaten, of onder de drie miljoen gezinnen die hun vuilnisbak ken niet volgens de voorschriften neer zetten, vullen of sluiten. De heer Swart acht forsere maatregelen wel gewenst voor de „kwaadwillige overtreders", zo als de groenteman die een kist met af val in een goot kiept, de lorrenkoop- man die zijn onverkoopbare spullen op het plein achterlaat of de vrachtauto chauffeur die de inhoud van zijn vrachtwagen over de weg strooit. ïn het algemeen ziet de stichting recrea tie de strijd tegen de toenemende ver ontreiniging van straat, park, bos en1 plantsoen in de eerste plaats als een zaak van voorlichting, goede wil en ge duld en niet van dwangmaatregelen. grote markt 50 catharinastraat 4 breda tel. 34700 (Van onze verslaggevers) TILBURG/EINDHOVEN De di recteur van cle Tilburgse Stads schouwburg, de heer Wim Bary, heeft vrijdagmiddag definitief beslist dat hij zijn directeurschap niet verruilt voor dat van de nieuwe schouwburg in Eindhoven. Er zijn, zoals wij gis teren meldden, wel besprekingen ge voerd tussen het stichtingsbestuur van de Eindhovense schouwburg en de heer Bary, maar het in Eindho ven zo zeer verhoopte resultaat heb ben ze niet gehad. Naar wij vernemen bood het Eind hovense schouwburgbestuur Wim Ba ry ruim 8000,- meer dan hij in Tilburg verdiende. De in Eindhoven veel teleurstelling wekkende mededeling van de wei gering van de heer Bary, is ge volgd op een bericht in het Eindho- vens Dagblad van vrijdag, waarin werd meegedeeld dat de heer J. D. van der Harten, chef-redacteur van die krant, in een brief aan het stich tingsbestuur van de Eindhovense schouwburg heeft laten weten dat hfj het directeurschap niet ambieert Deze brief was uitgelokt door een publikatie in Het Vrye Volk (Bra bantse editie) van donderdag. Daar in werd verteld dat de Eindhovense schouwburg na een eventuele weige ring van Wim Bary, zou overgaan tot de aanstelling van een tweehoofdige directie, gevormd door genoemde heer Van der Harten en de heer J. Goossens, thans directeur van het ge bouw „Katholiek Leven" te Eindho ven. De heer Van der Harten zou zyn aspiraties in die richting dan heb ben ingeleid door kritiek in zyn krant, onder zijn supervisie geschre ven, op het interim-beleid van drs. J. J. Boumans. Het Eindhovens Dag blad heeft nu vrijdag laten weten dat de heer Van der Harten geen en kele poging in het werk heeft ge steld, noch zal stellen, om directeur van de nieuwe schouwburg te wor den. Inmiddels is tot adjunct-directeur te Eindhoven benoemd de heer Goossens. (Advertenties) hi ars twee weken speciale etalages met voor binnen en buiten uit Scandinavië afd. woninginrichting grote markt 16 breda tel. 01600-33785 VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies MAITRIKSTRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600) 4 26 45 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS. VERZEKERING EN VERZORGING VAN UITVAARTEN VOOR KATHOLIEKEN Tramstraat 60 - Eindhoven T 8

de Stem | 1964 | | pagina 1