VIER KARDINALEN NEGEREN VOORSTEL PAPIEREN DEBAT Concilie bespreekt tóch huwelijk en sexualiteit De Gaulle zou uit Navo willen gaan BONT- BRAND VERWOEST Indonesische kapitein -in tranen - kijkt toe BEVRIJDER MACZEK IN BREDA GEEERD Karei Suenens: liefde moet voorop staan Snelle actie tegen infiltranten SPAAK OP ELYSEE Belastingdruk wordt niet reëel minder MUUR GAAT WEER OPEN koUenJecMMf DAGBLAD VOOR ZEELAND Landing in Maleisië Felle aanval op Amsterdamse politieleiding Leger schiet op arbeiders dertig doden ALGEMENE WAARSCHUWING ANDRIESSEN: Plaatselijk mist j EISEN Bezoek op pasjes selectie overjassen 198.- 104* JAARGANG No. 24729 Voor God, Koninging en Vaderland UifgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. 3ureau Breda Reigerstraat 16 iel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 30 OKTOBW. 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OUolBURG: Nicn/.'oimat 41 tJefoon ^"3 (Advertentie) GROTE MARKT 25 BREDA KOEALA LOEMPOER. Twee kleine maar goed bewapende eenheden Indonesische militairen zijn gisteren in alle vroegte geland op het vaste land van Malakka. Uit een regeringsverklaring die gis teravond is uitgegeven blijkt dat Ma leisische regeringstroepen reeds 25 van de 60 indringers hebben gevangen ge nomen. Twintig der gevangenen zou den deel uitmaken van de Indonesische paratroepen. Naast 25 Indonesische guerrilla's is tevens een grote voorraad wapens en andere uitrustingsstukken buitgemaakt. ^iü^iandlnR,van,vandaag was de derde directe aanval op het Maleisische schier- augustus. Reeds geruime tijd zijn Maleisische troepen n»n che .-vrijwilligers» op Bor- neo met elkaar slaags. De Indonesische acties worden onder nomen in het vaam van de Indonesische „confrontatiepolitiek tegen het nen kolonialistische Maleisië" IN HET Haags? verkeer is de bromfiet ser L. v. d. Broek (591 om het leven gekomen. Een passerende brommer was er oorzaak van dat hij voor een vracht wagen viel. AMSTERDAM Mr. H. J. Morren uit Voorburg heeft gisteren bij de be handeling van drie door de inmiddels ontslagen A'damse brigadier van po- litie B. Bonneveld bij het ambtenaren gerecht in de hoofdstad aangespannen zaken, een felle aanval gedaan op het personeelsbeleid bij de hoofdstedelijke politie. „Het staat op een peil. dat een JaRer ügt dan het niveau waarop eik behoorlijk personeelsbeleid in de egenwoordige tijd behoort te staan" verzuchtte mr. Morren. „Het ligt dich ter bij de Napoleontische tijd dan de m ?«e helft van de 20e eeuw", vond Morren, die de indruk had dat de Personeelschef bij de Amsterdamse po- mie niet veel meer is dan chef over een aantal kaartenbakken loin Sat"er Bonneveld heeft het al sinds aan de stok met zijn superieuren een u"zer verslaggevers) JBKLDA Ontroerd stond hij don derdag naast burgemeester Geuljans op het Bredase stadhuisbordes, de tweeenzeventigjarige Poolse generaal ötanislaw Maczek. Precies twintig jaar geleden had hij met zijn Zwarte Brigade de Duitse bezetters de stad uit gejaagd. Nu stond hij er wéér om een ongekende hulde in ontvangst te nemen van de duizenden schoolkinde ren, die zijn naam uit Breda's trotse bevrijdingshistorie kennen. Wit-rode vlaggetjes deinden te zijner ere over het overvolle marktplein. Het pakte de vergrijsde militair, die tevoren zijn gevallen soldaten een krans bracht bij het Poolse monument. Generaal Maczek. Dat was hij tijdens het spelen van het volkslied, van de Poolse onafhankelükheidshymne in de kathedrale kerk en tijdens de recep tie, die hü 's avonds met zijn echtge note in de foyer van de stadsschouw burg gaf. Het deed hem merkbaar goed te ervaren dat tientallen van zijn vroegere manschappen een nieu we toekomst hebben opgebouwd in het gebied, dat de Eerste Poolse Pant serdivisie twintig jaar geleden heeft bevrijd. Tijdens de herdenkingsplechtigheid in Breda, waaraan dit jaar bijzondere luister was gegeven, is generaal Mac zek het middelpunt geweest. Hij woon de het gehele programma bij dat voor deze dag was opgesteld: een plechtige mis in de kathedraal, waarbij een erewacht van oudstrijders met vaan del aanwezig was, eerbetoon bij het gedenkteken en op de beide kerk hoven, waar Polen liggen begraven, een concert in de schouwburg, een ontvangst en het optreden van de dansgroep „Polonia". Het werd een bevrijdingsfeest, zoals Breda in jaren niet heeft gekend. Druk en vol sfeer. En vanzelfsprekend ontbraken de onderscheidingen niet: ..Sereberny Krzyz Zaslugi", een decoratie van de „regering in ballingschap" kreeg o.m. burgemeester Geuljans. De generaal zelf is in de door hem bevrijde stad geëerd met een straatnaam en het erehurgerschap. LA BAZ. Eenheden van het Boli viaanse leger hebben donderdag in Sora Sora het vuur geopend op betogende mijnwerkers, waarbij zeker dertig per sonen om net leven kwamen en tien tallen werden gewond. Sora Sora ligt op ongeveer 19 km van het tinmijncentrum Oruro en een 190 km ten zuidoosten van de hoofd stad La Paz. De schietpartij te Sora Sora is het laatste ernstige incident in een week van gevechten tussen door de linker zijde gesteunde groepering, die tegen stander zijn van president Paz Estens- soro en zijn aanhangers. (Advertentie) Zie aanbieding elders in dit blad. Met zwaar materieel probeert de Amsterdamse brandweer tevergeefs de scheepsbrand te bedwingen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Spaak, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, heeft in Parijs op het Elysée een uur lang met generaal De Gaulle gepraat. Tevoren was Spaak bij eerste minister Pompidou en bij Couve de Murville, minister van buitenlandse zaken. Het schijnt niet dat Spaak nieuwe voorstellen heeft in gediend om de Europese zaken weer op gang te brengen. Daar is het te laat voor geworden. De Gaulle schijnt zijn besluit al lang te hebben genomen. Hij verkent nog het terrein: donderdag met Spaak, vrijdag met Jean Monnet, een der geestelijke vaders van Europa en begin novem ber met Adenauer, die naar Parijs komt en eveneens op het Elysée zal worden ontvangen. Maar al deze besprekingen zullen, naar men in Parijs verwacht, Dea Gaulle niet afhouden van zijn be sluit om niet alleen te breken met de gemeenschappelijke markt, maar ook met de NAVO .Hij zou dit besluit aan kondigen in zijn eerstvolgende pers conferentie. Politieke waarnemers in de Franse hoofdstad menen dat het feit van een ontmoeting tussen Spaak en De Gaulle duidt op een verzoening tussen de bei de staatslieden, die het de laatste vier jaar voortdurend met elkaar oneens zijn geweest over het bereiken van een politieke gemeenschap in West-Europa. Spaak is voorstander van een hecht ge ïntegreerd Europa in een politieke unie, terwijl De Gaulle niet meer wenst dan een losse federatie van volledig onaf hankelijke staten. Vorige maand heeft de Belgische minister echter verklaard dat De Gaulles plan van een „Europa der vaderlanden" aanvaardbaar is als voorlopige vorm van Europese politie ke eenheid. De waarnemers hechten er betekenis aan dat Spaak het Franse staatshoofd opzoekt in een tijd van crises voor de Europese eenheid. De Franse president zou niet alleen gebelgd zijn over de Westduitse houding inzake de land bouwpolitiek, maar ook over de West duitse vastberadenheid het door hem gelaakte plan van een multilaterale kernmacht te aanvaarden, zo mogelijk nog dit jaar. Volgens diplomatieke zegslieden zoekt De Gaulle voor beide problemen steun bij minister Spaak. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Een reële verlaging van de belastingdruk zit er in deze kabinetsperiode tot 1967 niet meer in. Deze uitspraak deed de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. An- driessen, gisteren op een bijeenkomst van de Europese beweging in Rotter dam. De minister zei dit, toen hij sprak over de voorstellen tot belastingver laging, die de regering bij het parie ment heeft ingediend. De bewinösmai wees er op, dat deze voorstellen slecht, de door de progressie opgetreden be lastingverzwaring beogen te corrigeren „Vanwege deze grogressie is een coi rectie af en toe wél nodig. Bij de than; voorgestelde belastingverlaging zal dt druk in 196'6 ongeveer weer gelijk zijl aan die van 1964, namelijk 26,6 pet., aldus prof. Andriessen .De bewindsmai noemde de belastingverlagings-voorstel- len een „beperkte correctie, doch geen reële belastingverlaging". Hij voegdi hieraan toe, zich voor de aanvaar ding van zijn ministersambt tegen belastingverlichting te hebben uitge sproken. Maar hij achtte toen ook reeds belastingverzwaring niet gewenst. Prof. Andriessen gaf dit overzicht van de belastingdruk: in 1963 vormden de belastingen 25,5 pet. van het natio naal inkomen, in 1964 naar schatting 26,8 pet. en in 1965 en 1966 bij een trendmatige stijging van de inkomens res p. 27,2 pcf. en 27,6 pet. (zonder be lastingverlaging) (Advertentie) - mantels - hoeden - capes Breda - Tilburg - Den Bosch Weersverwachting medegedeeld door liet K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met over het l algemeen veel bewolking en in de l ochtend plaatselijk mist. Zwakke wind uit oostelijke richtingen en wei- l n»g verandering in temperatuur. J (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het was gister avond twijfelachtig of zelfs de achter- bouw van het in Amsterdam in brand geraakte Indonesische schip „Hos Tjo- kroaminoto" behouden kan worden. Hoewel de brandweer het gecombi neerde watergeweld van kanonnen cn motorspuiten speciaal op dit deel richt te, bleef er rook uit opstijgen. Men be schouwt het pa<* twee jaar oude schip dan ook als verloren. Het voorschip, het middenschip en de opbouw (inclu sief machinekamer), waren al totaal uitgebrand. De brandweer noemde het geval gis teravond laat hopeloos. Dit te meer, omdat de slagzij veroorzaakt door het bluswater, dat door in de romp ge brande gaten met honderdduizenden li ters per seconde naar binnen spuit al ongeveer 50 graden bedraagt. De railing aan bakboordzijde was nog slechts een paar centimeter van het water verwijderd. Zinken kon het schip niet meer omdat het met opzet aan de grond is gezet. De „Hos Tjokroaminoto" was het eer ste schip dat na de moeilijkheden met Indonesië weer een Nederlandse haven aandeed. Dat was op 20 november van het vorige jaar. Het liep toen aan de grond op de Noorderpier van IJmui- den, waar het een half etmaal lang hul peloos bleef vastzitten. Men sprak toen in de Amsterdamse haven al van een pechschip. Ook gezagvoerder Pareira heeft pech. Het was namelijk zijn eerste reis als gezagvoerder. Voortdurend heeft hij on derweg van Djakarta naar Amsterdam last van brand gehad. Eerst in de Rode Zee en vervolgens in de Golf van Bis- caye. Steeds meende hij het vuur mees ter geworden te zijn, maar dit bleek uiteindelijk, toen de lading in Amster dam werd gelost, toch niet het geval. Met tranen in de ogen sloeg hij gister avond vanaf de brug van een politie- boot het hopeloze blussingswerk gade. Maandagmorgen meerde kapitein Pa reira de „Hos Tjokroaminoto" af aan de oostelijke handelskade, om 3500 ton stukgoed te lossen. In ruim twee brand de het toen al de lading kopra die daar was opgeslagen, was aan het broei en gegaan. Met het oog op het gevaar dat zou ontstaan wanneer verse zuurstof bij de brandhaard zou komen, geschied de het lossen zo voorzichtig mogelijk. Dit kon niet verhinderen dat eergister- morgen bij het openen van de luiken naar ruim 2 plotsetling huizehoge vlammen oplaaiden. Meteen werd de brandweer gewaarschuwd die begon met blussen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het vuur gelokaliseerd kon blijven, maar woensdagnacht werd «Je toestand plotseling zo ernstig dat groot materiaal moest worden aangevoerd VATICAANSTAD Ondanks de mededeling van kardinaal Agagianian, dat niet mondeling over de geboorteregeling zou kun nen worden gediscussieerd, heb ben donderdag toch vier concilie vaders over dit onderwerp het woord gevraagd en gekregen. Kardinaal Ruffini van Palermo opende zoals gewoonlijk de rij met een felle aanval op hetgeen schema 13 over het huwelijk en de seksualiteit zegt. Maar de drie volgende sprekers, de kardinalen Leger van Canada, Suenens van België en patriarch Maximos IV Saigh van de Mel- chitische kerk, stelden zich allen achter het standpunt, dat niet de voortplanting de eerste en over heersende doelstelling van het hu welijk is, maar dat het voornaam ste element van het huwelijk de wederzijdse liefde is. Uit het applaus dat zij kregen blijkt, dat het concilie inzake dit vraagstuk een geheel nieuwe weg gaat bewande len, afwijkend van het tot dusver gehul digde standpunt in de Kerk. Kardinaal Ruffini vond hetgeen in schema 13 over huwelijk en seksualiteit wordt gezegd noch duidelijk noch juist. Als wij zouden doorgaan op die weg, al dus de Siciliaanse kardinaal, dan belan den wij bij allerlei excessen. Volgens kardinaal Ruffini moet de liefde altijd op de voortplanting gericht zijn. Tegen dit conservatieve standpunt richtten zich de drie volgende sprekers. Kardinaal Léger wees erop, dat men over het huwelijk kan spreken vanuit zijn theologische aspect, vanuit de ca suïstiek en vanuit de pastoraal. Hij wilde het doen vanuit de theologie. De theologie is tot dusver niet zo zeer bijbels geweest als wel platonisch. Men is altijd uitgegaan van een zekere orde van finaliteiten in het huwelijk. Maar aldus kardinaal Léger men moet er wel goed rekening mee hou den dat de wederzijdse liefde minstens even zwaar in het huwelijk telt als de vruchtbaarheid. De tijd is voorbij dat de liefdesdaad alleen gesteld mag wor den als er kans is op vruchtbaarheid. De liefde staat vooraan en niet de voortplanting. Hij drong er bij de con cilievaders sterk op aan dat zij niet de afzonderlijke seksuele daad tot norm zouden stellen, maar het gehele huwe lijksleven. Kardinaal Suenens begon zijn ma gistrale rede, die veel applaus kreeg, met te stellen dat huwelijk en seksua liteit een kernprobleem vormen. Hij formuleerde hier meteen de eis dat hetgeen hierover in de bijvoegsels van schema 13 wordt gezegd, in het schema zelf wordt opgenomen. De hele kwes tie moet opnieuw geformuleerd worden in het schema. Daarbij zal de conciliaire commissie moeten samenwerken met de commissie, die de Paus kort geleden heeft ingesteld. Kardinaal Suenens stelde hierbij de eis, dat de namen zouden worden bekendgemaakt van de genen, die in de pauselijke commissie zitting hebben. Hij eiste voorts dat deze samenwer kende commissies rekening zouden hou den met de verklaringen van de con cilievaders in deze kwestie. De Belgi sche kardinaal, die zich al sedert jaren (Van onze correspondent) BERLIJN Voor het eerst sinds het begin van dit jaar gaat vandaag de Ulbricht-muur in Berlijn weer open. Westberlijners die daarvoor gedurende de afgelopen weken een passeerbewijs hebben kunnen krijgen, mogen bezoe ken gaan brengen aan hun familieleden in Oost-Brrlffn. Terwijl Westduitse staatsburgers te allen tijde naar Oost-Bellijn kunnen, is het communistische deel van de voor malige Duitse rijkshoofdstad voor West berlijners normaal gesproken verboden gebied. Tot 12 november zullen de doorlaat posten in de muur voor Westberlijners open blijven. Daarna gaan ze weer dicht tot vlak voor Kerstmis en de jaarwis seling. De Oostberüjnse autoriteiten hebben de pasjes voor de bezoekdagen zodanig gedistribueerd dat er op een dag niet al te veel bezoekers uit West-Berlijn en vooral niet al te veel Westberlijnse auto's in de oostzone van de stad zul len zijn. Dit druiste weliswaar in tegen de gemaakte afspraken, maar de West berlijnse autoriteiten hebben er niets tegen kunnen doen en de rantsoenring der pasjes moeten accepteren. heeft laten voorlichten door een keur van Europese experts op alle mogelijke •terreinen, stelde dat de leer der Kerk niet statisch maar dynamisch is en dat in het verleden te veel het accent gelegd is op het „gaat en vermenigvul digt" en te weinig op de andere bij belse eis: „En zij zullen één vlees zijn". Hij lichtte dit nog toe door te wijzen op de bevolkingsexplosie, maar vooral op een argument, dat ieder gehuwd paar aanspreekt, namelijk de weder zijdse liefdesverhouding der gehuwden, die veel belangrijker is dan men tot nu toe in de Kerk aangenomen heeft. De tweede grote richtlijn aan de sa menwerkende commissies, die kardinaal Suenens gaf. was dat zij terdege reke ning moeten houden met de resultaten der moderne wetenschappen. Het concilie moet de hulp van mo raaltheologen, wetenschapsmensen en gehuwden inroepen om alle nodige ele menten voor een omvattend oordeel te verzamelen. De Melchitische patriarch Maximos IV Saigh wees erop, dat het probleem voor een belangrijk deel kan worden teruggebracht tot de verplichting ener zijds tegenover de Kerk, anderzijds te genover de wederzijdse liefde. Deze dubbele verplichting heeft veel men sen de Kerk de rug doen toekeren, zo zei hij. Hij eiste daarom, dat het offi ciële standpunt van de Kerk inzake huwelijk en samenleving herzien zal worden. Er moet een einde komen, zo zei de patriarch, aan de legalistische opvattingen over deze kwestie. Uit drukkelijk verklaarde hij geheel in te stemmen met de eisen gesteld door kar dinaal Suenens. Tenslotte stelde hij de eis dat de Kerk over deze kwestie be sprekingen zou voeren met de leiders van de andere christelijke kerken. (Advertenties) -"'i SELECTIEKLEDING 'Selectie-overjassen' noemt Hollenkamp ze. En dat zijn dan import-jassen internationaal uitver koren en exclusief voor Nederland. Een interessante collectie die de moeite van kijken en passen meer dan waard is. v.a. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Wat is 'n demi f Een normale november-jas, een zachte februari-Jas. een koude Junl-jas, kort- I om: een ideale rond-de- I kalender jas. House heeft 87 soorten in prijzen v.a. 189.50

de Stem | 1964 | | pagina 1