Moskou zoekt hand Huisvrouw beroemd terug op Schiphol van Peking Tweeling in tafelkleed W egge ld heffing discriminatie LangO Schade voor industrie 275 miljoen Diplomaat schiet uit „noodweer' Gangsters grijpen juwelen SOEDAN OP RAND VAN ANARCHIE 1 .EENHOOFDIGE LEIDING AFGEKEURD ZEEUWSE VERRASSING OP ZEE Vernieuwing liturgie toch in advent Toeristenbond wel blij met wegenfonds UITGERUST! ELS REDDE DE „OPERA" Britten wild enthousiast Twee doden op de weg MEISJE (21) VERDACHT VAN MOORD Sudjarwo (50) ambassadeur van Indonesië MEUBELEN DRAKACELL31 DAGBLAD VOOR ZEELAND Consequenties van Britse maatregelen Waarschuwing g^RD Opklaringen Alleen de rijpste, de fijnste,de mooiste groenten zijn goed genoeg voor gezonde California groentesoep Weduwe gewurgd DUITSER GEDOOD GESCHOKT Den Haag voorgesteld: ANWB TOT TWEEDE KAMER Uitgeslapen? néén... 104e JAARGANG Ne. 24728 Voor God, Koninging en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 nfalNDERDAG 29 OKTOBER 1964 Abonne.....n-r.ï|.. j r,/o per kwartaal, exd. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOST BURG: Nieuwstraat 41 telefoon .^9^ (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De directe en werke lijke schade, die de Nederlandse in dustrie zal lijden door de Engelse in- voerbeperkende maatregelen, wordt door minister Andriessen van Economi sche Zaken geschat op 275 miljoen gul den per jaar. Dat bedrag komt overeen met anderhalf procent van onze totale export. Hoewel de maatregelen van tijdelijke aard zijn, schaden zij toch de gezonde concurrentieverhoudingen in de wereld. Nederland heeft voor de En gelse beslissingen wel begrip maar vreest de aanzienlijke nadelen, die er door ontstaan, vooral voor de auto industrie. Prof. Andriessen verklaarde dat woensdag in de openbare commissie vergadering, die de Tweede Kamer wijdde aan de begroting van Economi sche Zaken. Er waren van de kant van de Kamer harde verwijten aan het cs van Engeland gericht. Minister Andriessen erkende, dat men geen ongenuanceerde veroordeling van de Engelse maatregelen mag uitspre ken. De situatie is zeer moeilijk. De nu getroffen maatregelen zijn wat ouder wets en vervelend, zei de minister. De oorzaak ervan kan echter ook een les voor ons land zijn: de Engelse loon kosten zijn 40 pet. meer gestegen dan de produktiviteit. In Nederland is die stijging sinds 1953 zelfs tot 60 pet. uit gelopen. Door het grote verschil heeft Engeland zichzelf uit de internationale markt geprijsd. Vandaar de ministe riële waarschuwing voor het Neder landse bedrijfsleven. De honderd miljoen gulden krediet garantie, die Nederland aan Indonesië heeft verleend, worden niet in geld be taald. De Nederlandse schatkist betaalt het bedrijfsleven de schade, wanneer Indonesië haar verplichtingen als ge volg van aankopen, niet zou voldoen. Het bedrijfsleven zelf heeft een eigen risico van twintig procent. Minister An driessen deelde mee, dat juist deze week een Indonesische delegatie in ons land is aangekomen om de besteding der gelden te bespreken. ANDRIESSEN CAIRO De staatsomroep van Soe dan heeft gemeld dat het land zich op de rand van de anarchie bevindt Woensdagmorgen werden in deSoe- danese hoofdstad Khartoem heftige de monstraties gehouden. De ordetroepen gebruikten traangas om de betogers te verspreiden. Het vliegveld van Khar toem is gesloten als gevolg van een staking van het personeel „uit solida riteit met het Soedanese volk". Eerder op de dag waren de Soeda nese radio- en televisie-employés in staking gegaan, maar de uitzendingen werden later hervat met muziek en strijdliederen. DE SOVJET-UNIE heeft gisteren zijn 50e satelliet in de Kosmos-reeks ge lanceerd. PRESIDENT DE GAULLE heeft de Belgische minister van buitenlandse za ken, Spaak, uitgenodigd voor een on derhoud. Men zal van gedachten wisse len over de politieke en economische integratie van Europa. HET AMERIKAANSE leger heeft met succes een kunstmaan in een Daan om de aarde gebracht, die lokalisering van specifieke punten op het aardoppervlak vergemakkelijkt. HET ANDERHALFJARIGE dochtertje Caroline van de familie Huizing is in een sloot aan de Sluisstraat te Mussel- kanaal verdronken. VIER ARBEIDERS zijn op de St.-Gott- arüpas onder een sneeuwlawine be- ra^rn' ^en Van hen is kort na zijn redding overleden. (Van onze correspondent) SCHIPHOL In het duet aan het eind van de derde akte ging het plot seling mis. Els Bolkestein, zo achter de aardappelen vandaan uit Amster dam naar Londen gehaald om in Covent Garden de laatste van een reeks Rigoletto-uitvoeringen te red den, was opeens haar tekst kwijt. Terwijl 2000 kritische oren zich spits ten, zong zij eerst zo maar la-la-la en vervolgens de paar Italiaanse woorden, die haar in het geheugen wilden schieten, „amore" en .,do- mani" uiteraard. De beroemde bari ton Taddei redde haar. Tussen zyn eigen tekst door souffleerde hij de Amsterdamse zangeres, die daardoor onmiddellijk haar kalmte herwon en het duet zo stralend eindigde, dat zij met elf open doekjes werd beloond. Gisteravond keerde Els Bolkestein op Schiphol terug van haar bilksem- optreden in Londen, dat wel eens het begin van een bliksemcarrière zou kunnen worden. In de ene hand torste zij een reusachtig boeket bloe men en in de andere een dik pak Engelse couranten. Onbekend meis je redt opvoering Rigoletto", meld- Advertenties) GOEV J ^ersverwacht3ng medegedeeld door E K.N.M.I., geldig tot vanavond: I ^"vankelijk bewolkt, later ver- °pklar'ingen. Matige zuidwes- le,Uke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Va^daag: zon onder 17.17 uur. Maan S? er 15 44 uur- Morgen; zon op 7.31 uur. Maan op 16.06 uur. den de voorpagina's over de hele breedte. „Is het niet enorm?", hijgde Els. „Dinsdagavond om vijf uur stond Els net het avondeten te koken, toen de telefoon ging", vertelt echtgenoot Dick Paats. „Covent Garden aan de lijn. Elisabeth Vanghan de ster, die de Gilda-rol zong, had plotseling griep gekregen en nergens in Europa was een zangeres te vinden, die tijd had en die de rol in het Italiaans kon overnemen. En het moest per se in die taal, want de hele uitvoering was in het Italiaans. Ze hadden uiteindelijk in Amster dam gehoord, dat Els het aan zou kunnen en of we nu maar meteen over wilden vliegen." Twee en een half uur later (half negen Engelse tijd, wees de klok) betrad zij het toneel en zong zij haar eerste noten. Drie jaar geleden voltooide Els Bolkestein, een stralende sopraan, haar studie aan het conservatorium en kwam zij, 27 jaar oud, bij de Ne derlandse Opera in dienst. Zij zong sindsdien ondermeer de rollen van Mimi uit La Bohème en Gilda uit Rigoletto, maar verder dan een een regelige vermelding in een recensie bracht zij het niet. Dat is nu ver anderd. Els tot haar man: „Stel je voor, schat, in plaats van naar de televisie te kijken, zoals we van plan waren, zijn we opeens beroemd ge worden." Op de foto: Glimlachend aan de zyde van de wereldberoemde tenor Gianni Jaia dankt Els Bolkestein voor de ovatie van het geestdriftig publiek. MIDDELBEERS Op de provin ciale weg in Oost-Middelbeers vloog gisteren een personenauto met drie in zitteriden uit de bocht. Een van hen de 53-jarige mevr. van Roovert uit Mid- delbeers, is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Tilburg overleden. De twee andere inzittenden, de 23-jarige zoon van mevr. van Roovert. die de auto bestuurde, en haar 14-jarige doch ter liepen lichte verwondingen op. De auto werd geheel vernield. DEIL Bij een inhaalmanoeuvre op de rijksweg tussen Rotterdam en Tiel is een personenauto in de wegberm te rechtgekomen en daarna onderstebo ven in een sloot gevallen. Zes personen, die vanuit een busje het ongeval zagen gebeuren, sprongen in het water en slaagden erin de op de kop liggende wagen te kantelen. De 56-jarige be stuurder A. Meres uit Maastricht was echter al verdronken. Zijn vrouw werd gered. jarige studente, die vroeger verdacht werd van de Bostonse wurgmoorden, is woensdag in staat van beschuldiging gesteld terzake moord op een 83-jarige weduwe. Nancy Lovering betuigde haar on schuld en is inmiddels voor observatie naar een zenuwinrichting gezonden. Het meisje, dat vroeger al in een dergelijke inrichting is verpleegd, is woensdag naar het politiebureau ge bracht, kort na haar ontslag uit het zie kenhuis in Lynn. Zij was daar opge nomen na een grote dosis aspirines te hebben ingenomen. Nancy werd dinsdag voor de deur van de flat van de vermoorde aange troffen. Zij gilde: „Ik heb zo juist me vrouw St.-Clair gedood". Het lichaam van deze vrouw werd op de vloer van haar badkamer gevonden. Een nylonkous was om haar hals ge knoopt. De politie gelooft niet dat de moord op mrs. St.-Clair in verband moet wor den gebracht met de elf andere wurg moorden op vrouwen, die tussen 14 juni 1962 en 4 januari 1964 werden gepleegd in Oost-Massachusetts. Een van deze slachtoffers, Helen Bla ke, een 65-jarige verpleegster, woonde dicht bij de flat van mevrouw St.-Clair. (Van onze correspondent) BONN Na een heftige worsteling met een twintigjarige Keulenaar in zijn villa te Niederdollen heeft de Do minicaanse diplomaat Raffael de la Maza (38) zyn aanvaller woensdag morgen met twee schoten gedood. De diplomaat heeft volgens het ministerie van justitie verklaard uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld. Het slachtoffer was een van de man nen die De la Maza 's avonds laat in Keulen ontmoette en per beige CD- sportwagen naar zijn huis bij Bonn reed. De tweede man, vermoedelijk na de schietpartij gevlucht, is nog niet ge vonden. De la Maza gaf rechercheurs en auto riteiten toestemimng zijn villa binnen te gaan en de plaats van het drama te onderzoeken, ofschoon het huis een ex territoriale status heeft. Voorzover is achterhaald heeft de diplomaat een woordenwisseling gehad met zijn be zoekers. Hij zou een waarschuwings schot hebben gelost, zodra een van de Duitsers hem met een asbak te lijf wilde gaan. Direct nadat de aanvaller getroffen was gaf De la Maza, sinds de nazomer verbonden aan de Westduitse ambassade, zijn huisbediende opdracht de politie te waarschuwen. ATLANTIC CITY Drie gangsters hebben in Atlantic City juwelen ter waarde van naar schatting een half miljoen dollar uit een in een hotelge- bouw gevestigde juwelierswinkel gesto len. De bedrijfsleider van de winkel, Le wis P. Gold, gaf noodgedwongen zijn hulp, nadat een van de drie gewapende mannen had gezegd dat er iemand bij zijn vrouw en kinderen was. MOSKOU In zijn eerste openbare toespraak na zijn ont moeting met de Russische nieu we leiders heeft de Poolse partij baas Gomulka gezinspeeld op een poedisg verwachte verbete ring van de betrekkingen tussen Moskou en Pekin. „De tweespalt in de internationale communis tische beweging moet ongedaan worden gemaakt", zo zei hij, „om dat overal de tendens naar een heid sterker wordt. Wij hopen vuri, dat de partijen van beode landen, zich bewust van hun his torische verantwoordelijkheid, met dat doel de nodige ernstige maatregelen zullen nemen", al dus Gomulka. Dat de nieuwe Russische leiding al toenadering tot Peking aan het zoeken zou zijn, is een veronderstelling, die berust op een na de Russisch-Poolsé ontmoeting afgelegde verklaring: „Be trekkingen met de Chinese communis tische partij zullen nogmaals moeten worden herzien en concrete stappen in die richting zijn al ondernomen". De wederzijdse beschuldigingen in de pers zijn sinds kort uitgebleven. Het wordt mogelijk geacht dat rood-China alsnog zal deelnemen aan de rode „top", die voor december in Moskou is vastge steld. Inmiddels circuleert in Moskou het bericht dat combinatie van de twee functies van eerste secretaris van het centrale comité van de Russische com munistische partij en regeringsleider, zoals bij Kroestjev het geval was, mo gelijk binnenkort officieel verboden zal worden. Dit bericht komt uit diploma tieke bron. Het centrale comité zou het besluit in beginsel hebben geno men naar aanleiding van de gebeurte nissen rondom Kroestjev. Dit zou een terugkeer betekenen naar de „Leninisti sche normen", die voor de eerste maal door Stalin werden overtreden. In mei 1941, aan de vooravond van de Duitse inval, nam hij de leiding van de rege ring op zich. terwijl hij al aan het hoofd van de partij stond. Kroestjev combi neerde beide functies vanaf maart 1958 na maarschalk Boelganin te hebben uitgeschakeld. GOMULKA: eenheid Het ontslag van Kroestjev blijkt een schok teweeggebracht te hebben in de communistische wereld. Alleen de Chi nese volksrepubliek en Albanië zijn voldaan over de gang van zaken. Op het ogenblik wordt Moskou bezocht door afvaardigingen van niet-Russische com munistische partijen, die achter de be tekenis van de gebeurtenissen willen komen. Maandagavond arriveerde nog een communistische delegatie uit de Duitse bondsrepubliek. Veel bezoekers zouden hebben gefegd eraan te twijfe len of de nieuwe leiders alle feiten uit de doeken hebben gedaan. Brezjnev en Soeslov hebben volgens de zegslieden persoonlijk gesproken met de Italiaanse en Franse afgevaar digden. De Franse delegatie, die persoonlijk door Brezjnev is voorgelicht over de politieke zonden van Kroestjev eenmansbewind, arrogantie en geklun gel op het gebied van de buitenland se en landbouwpolitiek zou sa men met de Russen een verklaring op stellen alvorens vandaag naar Parijs terug te keren. De Italianen, die wellicht als gevolg van het ontslag tegenslagen zullen krij gen bij de verkiezingen in eigen land. zouden aandringen op een vollediger toelichting. Volgens de zegslieden heb ben de Franse en de Italiaanse delega ties het Brezjnev en zijn medewerkers bijzonder lastig getmaakt. (Van een onzer verslaggevers) SOUTHEND/ST.-MAARTENSDIJK We hebben een tweeling, twee jon gens". Dat meldde woensdag een opgewonden Kees Breure (24) vanuit Engeland telefonisch aanzijn ouders in het Zeeuwse St.-Maartensdijk. Als radiotelegrafist aan boord van hel Noorse vrachtschip „Roland" had hij niet zo lang tevoren een noodkreet om medische hulp naar de vaste wal ge seind. Er was geen dokter aan boord. Maar de gewenste specialisten konden zich zó niet haasten of geïmproviseer de verloskundige hulp had al voor twee gezonde kinderen in Tonny Breures armen gezorgd. Enkele weken tevoren was Tonny (22) aan boord van de „Roland" geko men. Ze had er niet op gerekend dat ze gisteren al moeder van een tweeling zou zijn. Haar baby's kwamen tien we ken te vroeg. Vandaar de opgewonden heid aan boord van het bij Southend verankerde schip, zodra net tweetal zich aankondigde. „Help alstublieft", was de boodschap van de toen wel zeer aanstaande vader. Dat deed direct daarop de echtgenote van kapitein Henscn, die de kinderen al verzorgd in bed had liggen, toen twee artsen en twee verpleegsters de valreep opijl- den. „Vakwerk", was het compliment aan de kapiteinsvrouw. Waarmee Kees Breure het als trotse papa alleen maar roerend eens kon zijn. „Liever" vertel de later Tonny Breure, „hadden mijn man en ik dochters gehad. Maar die jongens zijn toch óók erg schattig". Met moeder, die per brancard de loodsboot op ging. vertrok de tweeling naar het Rochfordziekenhuis. De zuige lingen maakten de overtocht in een ta felkleed, omdat er nu eenmaal geen uitzet voorhanden was. Op de kade zijn de op Noorse bodem en in En gelse territoriale wateren geboren Ne derlandse baby's direct in couveuses geplaatst. „Ze maken het uitzonderlijk goed", was het commentaar van de arts David Ryder. De kinderen zijn inmiddels Ronald en Eric gedoopt. De ouders hopen er zo spoedig mogelijk mee naar Tholen te kunnen vertrekken. Daar heerste in Kees' ouderlijk huis en in dat van Ton ny, verder de polder in, blijdschap ovei het dubbel grootouderschap, dat hun za onverwachts werd bezorgd. BREDA Met ingang van 29 novem ber, de eerste zondag van de advent, worden in de Nederlandse kerkprovin cie talrijke wijzigingen ingevoerd in de H. Mis en bij de toediening der sacra menten. Het Nederlands episcopaat heeft hiertoe besloten. De wijzigingen hebben zowel betrekking op de volks taal, die overal gebruikt zal worden behalve in de canon-gebeden, als op structurele veranderingen, welke vol gens de laatste instructie uit Rome of ficieel pas volgend jaar maart zouden kunnen worden ingevoerd. De vernieu wingen kunnen worden toegepast in die parochies, waar zulks na een goede voorbereiding mogelijk is. Toen de laatste instructie van de postconciliaire commissie voor de litur gie als datum van invoering van de wijzigingen in de structuur van de H. Mis maart 1965 noemde, ontstond in Nederlandse liturgische kringen teleur- stelilng, omdat men had gehoopt in de Advent de vernieuwing der liturgie breder aan te pakken. Na overleg met Rome bleek echter dat de nationale bisschoppenconferenties deze datum zeer soepel kunnen hanteren. DJAKARTA Sudjarwo Tjondrone- goro, rechterhand van minister Soe- bandrio op het ministerie van buiten landse zaken in Djakarta, wordt, wan neer de Nederlandse regering het offi cieel gevraagde agreement verleent, ambassadeur van Indonesië in Den Haag. Volgens zeer betrouwbare krin gen in Djakarta is de agreementsaan- vraag woensdag verzonden. Daarin gaat de Indonesische regeifng tevens formeel akkoord met de benoe ming van de heer Schiff tot ambassa deur van Nederland in Djakarta. Men verwacht dat de uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers nog dit jaar een feit zal zijn. Sudjarwo heeft van meet af aan een rol gespeeld in de Indonesische vrij heidsstrijd. Hij was in 1945 onmiddel lijk na de onafhankelijkheidsproclama tie secretaris voor midden-Java van het „Komte Nasional Indonesia". Na enige voorlichtingsfuncties in In donesië te hebben bekleed werd hij ambassaderaad in Londen. Sudjarwo vertegenwoordigde zijn land vervolgens gedurende een reeks van jaren bij de Verenigde Naties. Na de overeenkomst van New York van augustus 1962 trad hij gedurende enige maanden op als Indonesisch ver tegenwoordiger in Nieuw-Guinea. Hij bezocht Nederland ruim een maand geleden op terugreis van New York, waar hij het Indonesische stand punt ten aanzien van Maleisië verdedig de in de Veiligheidsraad. Sudjarwo, die in Djakarta rechten studeerde, is vijftig jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen. Minister Soebandrio verliest door het vertrek van Sudjarwo een van zijn naaste en vertrouwdste medewerkers, zo verklaarden hooggeplaatste functio narissen op het ministerie van buiten landse zaken in Djakarta. De post in Den Haag wordt echter zo belangrijk geacht, dat men dit offer wil brengen. Mr. E. M. L. Schiff is sedert 1959 ge volmachtigd minister te Washington. Hij is in 1918 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechten aan de rijks universiteit te Leiden. Zijn eerste standplaatsen als ambte naar de van de buitenlandse dienst waren Washington en Madrid. Van 1952 tot 1954 werkte hij op het ministerie en daarna, van 1955 tot 1959, maakte mr. Schiff deel uit van de permanente missie van Nederland bij de Verenigde Naties. DEN HAAG I)e ruim 050.000 leden tellende A.N.W.B. heeft zich in een brief aan de voorzit ter van de Tweede Kamer vier kant tegen het regeringsvoorne- men om een weggeld te gaan hef fen, verklaard. In zijn brief noemt de bond dat weg geld een discriminerende tolheffing, waar hij volstrekt afwijzend tegenover staat. Hij dringt er met klem op aan van het plan tot het heffen van weg geld af te zien. Wel verheugd is de ANWB over het regeringsplan om een wegenfonds in het leven te roepen. De bond vindt dat overigens „de hoogste tijd". De ANWB stelt dat een goed wegen stelsel in het bijzonder voor ons dicht bevolkte land en intensief geëxploiteer de grondgebied van groot economisch- sociaal belang is. Het is dan ook hoog ste tijd dat het rijk zich belangrijk gro tere financiële offers gaat getroosten om het tempo van wegenbouw op te voeren. Maar dt regering had niet moe ten grijpen naar het middel van de ver zwaring van de financiële druk op het gebruik van motorrijtuigen. De ANWB vindt dat tegen het hef fen van een weggeld vele argumenten pleiten. De bond acht het een discrimi nerende maatregel omdat ze geen re kening houdt met de mate van het ge bruik van de wegen en zowel de in cidentele berijder als de regelmatige gebruiker gelijkelijk belast. Bovendien is het onaanvaardbaar dat een extra belasting zal worden geëffectueerd, lang voordat het wegverkeer en -ver voer enig soelaas zal ondervinden van de forsere aanpak van noodzakelijke verkeersvoorzieningen. Verder is 'het onjuist dat een belasting wordt geheven voor het gebruik van wegen die door het huidige wegverkeer reeds volledig zijn betaald. Zulk een belasting kan er overigens toe leiden dat onwillekeurig naar bezuiniging op onderhoudskosten van het voertuig wordt gestreefd, het geen allerminst bevorderlijk is voor de verkeersveiligheid. De bond besteedt ook aandacht aan de ministeriële (in een t.v.-uitzending gedane) uitspraak dat het wegverkeer in 1965 weliswaar een miljard gulden aan benzineaccijns en wegenbelasting zal opbrengen, maar dat de uitgaven van rijk. provincies en gemeenten op het gebied van wegen- en stratenbouw een gelijk bedrag aanwijzen. De ANWB trekt deze stelling in twijfel. In de brief wordt gezegd dat de gezamenlijke uitgaven op de gewone dienst van rijk, provincies en gemeenten in 1965 in to taal rond 600 miljoen gulden bedra gen. In een periode van zes jaar zullen de opbrengsten van het wegverkeer rond 7700 miljoen gulden bedragen, waartegenover uitgaven tot een totaal van rond 5000 miljoen zullen staan. (Advertenties) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies MA1TRIKSTRAAT 41 - BREDA Telefoon (01600) 4 26 45 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS. De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

de Stem | 1964 | | pagina 1