Op het Iberische schiereiland zijn de staatshoofden bezorgd Pengel heeft sterke dictatorsneigingen Plumbicon (nieuwe tv-camera) in produktie buis voor Geen mondeling debat over geboorteregeling Grotere belangstelling kan draadradio redden Salazar niet gewaardeerd Vijf Hongaarse bisschoppen geconsacreerd Actiecomité Draadomroep Adres aan kamerleden Philips heeft interessante wereldprimeur Paus bezorgd voor ons land HET PROBLEEM VAN DE OPVOLGING PLAN PRO REGE Kampvveken voor toekomstige dienstplichtigen Onbehagen in Den Haag en Paramaribo Scooterrijder dood na botsing mei auto apan kan onze scheepsbouw wegvagen Lucht boven ons land niet sterker radioactief Kerkvaders laken rassenstrijd Mijnwerkers dreigen Boliviaanse leger klaar om in te grijpen TURKSE TREIN IN RAVIJN: VIJF DODEN Journalisten hogeschool Geef mij maar Amsterdam, vindt raadslid Indonesië heeft zijn „vreedzame" atoomreactor U proeft de moutwijn Margriet de Boer. Onderwijzeres. Vandaag zal ze 2 vechtende j'ochies uit elkaar trekken. 43 flesjes melk uitdelen. Worden bespetterd met verf, getroffen door een voetbal, beschoten met een waterpistool. Niet haar goede humeur verliezen. Wel verlangen naar 4 uur. Voorlezen uit Dik Trom. De tranen drogen van Tanj'a. Morgen zal ze weer dezelfde blouse dragen, schoon en glad. Want ze vraagt altijd uitdrukkelijk: Want alleen Belofast poplin is volledig zelfstrijkend. Altijd(!), hoe ze het ook wast en droogt. Het etiket is haar garantie! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 OKTOBER 1964 (Van onze correspondent) MADRID De twee landen van het Iberische Schiereiland zitten met dezelfde grote zorg. Met de vraag n.l. wat er gebeu ren moet wanneer de regerings leiders van beide landen eenmaal van het politieke toneel zullen verdwijnen. Niet dat de massa der bevolking zich de hersens pijnigt en bij wijze van spreken als maar aan dit probleem zit tc denken. Integendeel, ze spreekt er niet over en ze denkt er niet aan. In de tientallen jaren var autoritair bestuur is het de be volking wel duidelijk geworden dat inzake de opvolging aan het volk niets gevraagd wordt. Hef zijn dan ook slechts de kopstuk ken van de regimes, die het aan gaat. Dezer dagen is in aanwezigheid van de beide staatshoofden, de Portugese presi dent Tomas en de Caudillo Franco het enorme stuwwerk aan de rivier de Douro plechtig geopend. Men neemt aan, dat zij in de ernstige gesprekken die beiden met elkaar bij die gelegenheid gevoerd heb ben, elkaar geïnformeerd hebben over het opvolgingsprobleem in hun land. Men zegt van Franco, dat hij zijn de finitieve besluit genomen zou hebben. Gewerkt zou worden aan een uitvoe ringsbesluit waarbij, ingeval van een plotselinge dood, of een andere reden van zijn heengaan, onmiddellijk de legi tieme opvolger op de troon van Alfons XIII, n.l. Don Juan van Bourbon als tij delijke bezetter van de troon zal optre den. Juan van Bourbon is de vader van Juan Carlos, die met prinses Sophie van Griekenland gehuwd is en van wie men zegt, dat Franco hem heeft uitgezocht om de werkelijke restauratie van de monar- j chie door te voeren. Prins Juan is aller minst een vriend van Franco. Zijn ver blijf in Estoril is min of meer een vrij willige verbanning en men schrijft hem 1 toe, dat hij niet zonder meer zou gedo gen, dat hij door zijn zoon gepasseerd zou worden. Juist omdat hij niet als ex ponent van Franco bekend staat, zou hij - de geschikte persoon geacht worden om de overgang van Franco's dictatuur naai de monarchie tactisch te overbruggen. Hij j zou de aangewezen man zijn om te ver hinderen, dat een nieuwe burgeroorlog j ontvlamt of dat de dictatuur met een nieuwe dictator zal worden verlengd. I Franco zou, met alle afkeer van prins Juan, zijn geschiktheid voor die rol wel inzien. Dit betekent ook, dat de droom van een Carlistisch herstel op de troon SALAZAR in de persoon van -Hugo Carlos uitgeslo ten is. Die kans wordt algemeen als nul betracht. In Portugal staat men voor het feit, dat de huidige staatspresident admiraal Tomas, gezien zijn hoge ouderdom, niet meer van plan zou zijn nog eens een herverkiezing tot staatspresident te aan vaarden. Daarnaast stelt zich het pro bleem van de vervanging van de ook niet meer zo jonge regeringsleider Sa lazar, die ook van plan zou zijn na vele tientallen jaren zijn ambt neer te leg gen mits de continuïteit van het regiem gewaarborgd wordt. De leiding van Salazars's Nationale Unie. de leidende Eenheidspartij in de Portugese staat schijnt nu van plan te zijn de staatspresident te vervangen niet alleen door een ornamentaal persoon, maar door iemand die naast verstand van representatie ook bestuurscapacitei- ten heeft. Men denkt in dit verband aan de gouverneur-generaal van Portugees Oost-Afrika Sarmento Rodriguez. Deze knappe kop zou dan meer bestuurlijke inhoud geven aan de functie van staats president, zodat het Salazar gemakkelijk gemaakt zou worden zijn taak in jongere handen te leggen. Het verluidt, dat pre sident Tomas bijzonder voor Rodriguez geporteerd is, omdat hij bij zijn aftreden gaarne de stoot zou willen geven tot ver andering van het staatsbeleid van Sa lazar, dat in de vele tientallen jaren zeer veel aan actualiteit en juistheid heeft ingeboet. De hele binnenlandse politiek van Portugal is aan een hervorming toe. welke op deze wijze zou kunnen wor den ingeleid, zonder dat het nodig is aan de veranderingen een anti-Salazar-bete- kenis te geven. In zekere zin wordt de functie van Portugees staatspresident op gewaardeerd en zal zij een grotere in vloed kunnen uitoefenen in het rege- ringsbestel. (Advertentie) Tijdelijk met een speldje jf jg jg f jg m HAARCREME MET LECITHINE Een produkt van LORËALcemie FRANCO UTRECHT De koninklijke militai re bond Pro Rege die zijn negentig- c)6 veïiaardag vierde, wil de toekom st ige dienstplichtige militairen op een oi'zondere manier gaan voorbereiden op de dienst. Rro. Rdge wil kampeerwekcn gaan organiseren voor militairen in spe in de buurt "i van een van Pro Rege's mili- tehuizen. Op zondag maakt de eév»S ""o?10" denkt aan groepen van on- fn uff man een kerkdienst mee Havo!, mil'tair tehuis De vijl volgende gen worden diverse onderwerpen teen Per dagt aangesneden. Het hoofdbo- s uur heeft al enige suggesties gedaan hphB—a°i!a r'"derwerpen cr in die week andeld zouden kunnen worden Bo venaan het lijstje staat: ..Waarom in 7lal[e. dienst", gevolgd door zaken vrL" a /'and, 1,1 de Navo". „Gezag, b,,disc'.Plme en „Christen zijn m militaire dienst". ?Rün?EMPSTER van Urien is vanaf totm.Ti" drS' G' J' A Schampers, tot nu burgemeester van Oploo. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met het aftreden van de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, mr. S. D. Emmanuels, is voor de eerste maal op demonstratieve wijze het conflict naar buiten getreden, dat heerst tussen enerzijds premier Pen- gel en anderzijds grote groepen Suri naamse intellectuelen. Dit conflict is ontstaan uit het alge meen onbehagen bij de Surinaamse be volking over het in vele zaken eigen machtig optreden van premier Pengel, een optreden, dat de voorbode schijnt te zijn tot het vestigen van een dictatuur in het overzeese gebiedsdeel. De afgelopen maanden hebben tiental len Surinaamse en Nederlandse deskun digen Suriname verlaten, daar de Suri naamse regering met aan het hoofd mi nister-president Pengel zich niets aan trekt van zijn adviseurs en van o.m. E.E.G.-deskundigen, die betrokken zijn bij de economische ontwikkeling van het land. Zowel in Paramaribo als in Den Haag was het opgevallen, dat premier Pengel steeds meer bevoegdheden van de ge volmachtigd minister, mr. Emmanuels, naar zich toetrok en of niet, of geheel laat reageerde op bijv. dringende staatsstuk ken, die in het koninkrijkskabinet be sproken moesten worden. Ondergeschikten van de gevolmach tigd minister hebben de gewoonte buiten hem om direct te rapporteren aan hun hoogste chef in Paramaribo. Van deze methode werden diverse hooggeplaatste ambtenaren op het kabinet van de ge volmachtigd minister in Den Haag het slachtoffer. Op de geheime rapporten volgde in sommige gevallen onmiddellijk degradatie of overplaatsing. Deze werk wijze is overigens symptomatisch voor het hele beleid in Paramaribo. In Haagse politieke kringen worden de ontwikkelingen in Suriname met grote bezorgdheid gadegeslagen. Men wijst er o.m. op, dat tengevolge van het dictato riaal optreden van minister-president Pengel zowel de Europese commissie in Brussel als Nederlandse zakenlieden zeer terughoudend zijn geworden om met de huidige Surinaamse regering in zee te gaan. Elk vertrouwen in ae regering Pengel ontbreekt volkomen. Deze hou ding is niet alleen te wijten aan de dic tatoriale neigingen, die premier Pengel steeds meer aan de dag legt, maar ook aan het politiek nepotisme, waardoor of ficiële Surinaamse rapporten betreffende ontwikkelingsprojecten en mogelijkheden van investeringen, voor zover ze afkom stig zijn uit Paramaribo, nog nauwelijks betrouwbaar kunnen worden genoemd. HENGELO Gisteren is in de Olden- zaalsestraat te Hengelo de 22-jarige A. van der Meulen uit De Lutte met zijn scooter in aanrijding gekomen met een vrachtwagen, bestuurd door de 59-jarige G. A. R. uit Hengelo. De scooterrijder liep inwendinge bloedingen op en is naar een ziekenhuis gebracht. Een uur later bezweek hij aan zijn verwondingen. 5? LONDEN De Westeuropese scheeps bouw kan worden .weggevaagd" door de Japanse, zo heeft de president van de Britse „Shipbuilding conference" in Lon den verklaard. Het Japanse prijsvoordeel is zo groot dat modernisering of ver betering van de efficiëntie dit onmoge lijk ongedaan kan maken. De scheepsbouwers willen de regerin gen van de feiten op de hoogte brengen, in de hoop dat er een manier wordt ge vonden om iets van de druk weg te ne men. Eén van de oorzaken van de Japan se suprematie op scheepsbouw-gebied is dat ze veel sneller bouwen. De tanker „Tashima Maru" (90.000 ton) bijvoor beeld is binnen vijf maanden gebouwd. De bouw van een soortgelijk schip in )ngeland, bijvoorbeeld de Texas Mara- caibo van 88.000 ton, vergt minstens vijf tien maanden. DEN HAAG Terwijl uit Duitsland wordt gemeld, dat daar de radio-activi teit in de lucht is toegenomen als gevolg van de eerste Chinese kernontploffing, blijkt in Nederland geen sprake te zijn van een dergelijke ontwikkeling. Het is mogelijk dat er nog een verhoging van de radio-activiteit optreedt, maar de verdeling van de radio-actieve deeltjes in de lucht boven Europa maakt, dat Ne derland er in ieder geval tot dusver van verschoont blijft. Het rijksinstituut voor de volksge zondheid in Bilthoven heeft nog geen verhoogde radio-activiteit in de lucht waargenomen. Op een bepaald punt in West-Duitsland was de radio-activiteit dezer dagen in bijna dezelfde mate gestegen als na de eerste Franse kernontploffing in de Sa hara. Een dergelijke stijging werd des tijds ook in de lucht boven ons land waar genomen. VATICAANSTAD Moderator kardi naal Agagianian heeft meegedeeld, dat er in het concilie bij de behandeling van schema 13 niet mondeling zal kunnen worden gediscussieerd over de proble matiek van huwelijk en gezin, met name niet over de geboorteregeling. De inter venties, die de concilievaders hierover willen indienen, zullen schriftelijk moe ten gebeuren. Deze mededeling van kardinaal Aga- gianian betekent dat de conciliepers dienst geen mededelingen over deze dis cussies zal verstrekken, daar de ver slaggeving zich tot dusver heeft beperkt tot de mondelinge discussies, waarvan de stenografen van de conciliepersdienst verslag maakten. De discussies over de praktische pro blemen, behandeld in schema 13, be steedden zeer veel aandacht aan de ver schillende vormen van discriminatie, met name aan de rassendiscriminatie. De In diase aartsbisschop Athaide van Agra, mgr. Grutka van Gary in de V.S. en mgr. O'Boyle van Washington wezen er allen op zij het in verschillende bewoordin gen dat de Kerk verplicht is duide lijk elke vorm van discriminatie als we zenlijk onchristelijk aan de kaak te stel len. Met name de Amerikaanse bisschop O'Boyle verklaarde, dat miljoenen men sen op het ogenblik de Kerk terecht ver wijten dat zij niet duidelijk spreekt. Het voorstel over de priesteropleiding, dat aan het concilie aangeboden is en dat misschien maar niet zeker ook nog gedurende deze zitting aan de orde kan komen, is uit de tijd. Dit is de essentie van de stelling, die kardinaal Suenens woensdag voor het Nederlands documentatiecentrum heeft verdedigd. Kardinaal Suenens verkondigde als zijn LA PAZ Troepen van het Boliviaan se leger marcheren volgens berichten op naar het tin-mijnengebiecl Oruro om in te kunnen grijpen bij een eventuele aan sluiting van de rood-georiënteerde mijn werkers bij de studentenopstand, waar door in een week 6 mensen het leven ver loren en 119 gewond raakten. De jongste gewelddadige uitbarsting deed zich voor in Santa Cruz. de hoofd stad der oostelijke provincie van Bolivia Er weid toen schade aangebracht aan het gebouw van de Amerikaanse informa tiedienst. Eén persoon werd gedood en 54 werden gewond. Volgens de berichten bewegen twee infanterie-regimenten zich momenteel in de richting van Oruro om op tijd te zijn in dit gebied. De mijnwerkers over handigden gisteren de Boliviaanse re gering een 24-uurs ultimatum. De mijnwerkers verklaarden dat zij zich bij de studenten zouden aansluiten, tenzij de regering van president Victorv Paz Estenssoro ae autoriteiten van Oruro uit hun functies ontslaat en de staat van beleg binnen de voorgestelde tijd opheft. Dc gouverneurs var. de provincies Oruro en Sucre, waar zich ook regel matig ongeregeldheden voordoen, zijn gisteren vervangen. In de hoofdstad van Bolivia hielden 3000 Bolivianen, van wie velen geweren droegen, een demonstratiemars ten gun ste van het huidige regime van presi dent Paz Estenssoro. ANKARA Gisteren is een exprestrein die de Turkse steden Ankara en Izmir met elkaar verbindt, ontspoord en in een ravijn gestort. Daarbij zijn vijf per sonen om het leven gekomen en 10 ge wond. AMSTERDAM Achten b. en w. van Amsterdam als grafisch, journalistiek en publiciteitscentrum. met bovendien een aantal landelijke dagbladen, twee uni versiteiten en het persinstitut, niet de aangewezen plaats van vestiging voor een dergelijke opleiding? Dit heeft drs. Ed. van Thijn (P.v.d.A.) b. en w. van Amsterdam gevraagd naar aanleiding van de plannen tot stichting van een twee jarige dagopleiding van journalisten. Hierbij wordt als plaats van vestiging gedacht aan Utrecht en Den Haag. De heer Van Thijn vraagt verder of b. en w. door de oprichters in spe, de Nederlandse Dagbladpers en de in de federatie van Nederlandse journalisten samenwerkende journalistenorganisaties, benaderd zijn mei de vraag of Amster dam deze door het rijk te financieren opleiding zou kunnen herbergen Het raadslid vraagt tenslotte of b. en w. be reid zijn de betrokken organisaties als nog te attenderen op de gunstige ach tergronden voor een dergelijk opleidings instituut in de hoofdstad en of het col lege bereid is bepaalde faciliteiten te verlenen voor de vestiging. Advertentie) opvatting dat het concilie van Trente reeds vier eeuwen geleden nieuwe we gen voor de priesteropleiding geopend heeft, maar dat men die nooit benut heeft. Wat wij tegenwoordig in verre weg de meeste landen nog als priester opleiding kennen, is niets anders dan een middeleeuwse monastieke vorming. Zij is weinig of in het geheel niet op de we reld van tegenwoordig afgestemd. DJAKARTA Indonesië heeft formeel het atoomtijdperk betreden met de ont vangst van zijn eerste Amerikaanse atoomreactor. De Amerikaanse geleerde William Whittemore, van General Atomics Corp., bood de reactor formeel aan aan de di recteur-generaal van het Indonesische in stituut voor atoomenergie, G.A. Siwa- bessy. De bouw van de reactor van 150 kilo wat was in april 1961 begonnen in Ban doeng. Het is een gezamenlijk „atoom project voor vreedzame doeleinden" van Indonesië en de V.S. De reactor is door Indonesië aangekocht tijdens de regering- Eisenhower, op basis van een Amerikaan se schenking van 350.000 dollar. Het gehele project zal in 1966 gereed komen. BOEDAPEST Duizenden Hongaren zijn woensdag getuige geweest van de wyding van vijf nieuwe bisschoppen in de St.-Stephansbasiliek in Boedapest. De nieuwe prelaten zijn door het Va- ticaan benoemd op vacante zetels, nadat op 15 september tussen Hongarije en de Heilige Stoel een akkoord was gesloten dat de betrekkingen tussen Kerk en staat regelt. De wijding werd verricht door mgr Endre Hamvas, voorzitter van het Hon gaarse episcopaat en zelf verheven tot aartsbisschop van Kaocsa. Daarvoor was hij bisschop van Csnad. De drie uur durende plechtigheid werd bijgewoond door ongeveer 5000 gelovi gen, terwijl buiten de kerk nog duizend andere Hongaren wachtten op de zegen van de nieuwe bisschoppen. Het is voor het eerst sinds dertien jaar dat een Hongaarse bisschop is ge wijd. De nieuwe bisschoppen zijn: Josef Bank. titulair bisschop van Materiana en hulpbisschop van Gyoer; Pal Brezanoczy, titulair bisschop van Rotaria, apostolis administratie van Eger; Jozsef Cserhati, titulair bisschop van Tagarata, aposto lisch administrator van Csanad; Jozsef Winkler, titulair bisschop van Dadmia en auxilair suffragaanbisschop van Szom- bathely. Mgr. Winler was al door wijlen Paus Joannes benoemd, maar zijn benoeming werd niet door de Hongaarse autoritei ten erkend. i Advertentie) Belofast is hel handelsmerk van de Deering Milliken Research Corporation voor zelf strijkende stoffen. U.S. pat. nr. 2.985.501. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licentie houder J. FSchollen Zn. N. V. te Enschede. Nederland DEN HAAG Het landelijke comité „Draadomroep" heeft zich in een adres tot de leden van de Tweede Kamer ge wend om uitdrukking te geven aan haar bezorgdheid, dat de culturele waarde van de draadomroep door de regering wordt onderschat. Het comité stelt met voldoening vast dat de minister van Verkeer en Waterstaat in antwoord op vragen, gesteld door de heer Vondeling, heeft meegedeeld de verzending van de berichten van afsluiting van elfduizend abonnees op te schorten tot na de be- EINDHOVEN Op het ogenblik heeft de nieuwe buis, die onze firma zowel voor het opnemen van zwart-wit- als voor kleurentelevisie ontwierp, het labo ratoriumstadium achter de rug en men i thans in de fabriek met de proefproduk- begonnen. Voor deze opneembuis, die de naam van „het plumbicon" heeft ge kregen, blükt by experts op het gebied van de televisie in de gehele wereld een grote belangstelling te bestaan. Deze interesse heeft er onder meer toe geleid, dat men de British Broadcasting Company en de Franse televisie op ex perimentele basis heeft laten werken met opneemcamera's, uitgerust met plum- bicons. Philips heeft van beide instanties zeer gunstige reacties gekregen. Dat vertelden dr. J. Haantjes en dr. F. W. de Vrijer. Eerstgenoemde is ad junct-directeur van het nieuwe natuur kundig laboratorium van Philips in Waalre, dr. De Vrijer is als hoofdnatuur- kundige één van de twee leiders van de werkgroep voor televisie. Philips, aldus beide fysici, is reeds in 1955 begonnen om voor kleurentelevisie een camera op plumbiconbasis te ontwikkelen. De re den hiervan was, dat de gebruikelijke grote opneembuis de image- of beeld- orthicon die ook heden ten dage nog in 95 van de 100 gevallen in Amerika, Europa en Japan voor de zwart-wit- en kleurentelevisie wordt gebruikt, toch niet zo ideaal blijkt te zijn als men zich zou wensen. De televisie-camera's waarin de ze buizen zijn gebouwd, vertonen name lijk bepaalde defecten en deze zijn te wijten aan omstandigheden, welke haar werking storend beïnvloeden. De nieuwe buis is ook zeer gevoelig en wanneer er in een kleine studio met een plumbiconcamera opnamen voor de kleurentelevisie worden gemaakt, dan heeft men daarbij niet meer licht nodig dan thans voor opnamen in zwart-wit. Bij zwart-wit opnamen met een plumbi concamera kan men met aanzienlijk min der licht volstaan. Bovendien is de nieu we buis veel kleiner, zodat een camera, die met plumbicons is uitgerust, veel ge makkelijker te hanteren is. Het principe van de kleurentelevisie berust, fysiologisch beschouwd, op be paalde eigenschappen van het zien, van het vermogen van het menselijk oog dat licht van bepaalde golflengten en com binaties daarvan als kleur waarneemt. Technisch gaat men bij de kleurentele visie uit van drie grondkleuren, namelijk rood, groen en blauw. Door de beelden, die elk in deze drie grondkleuren zijn opgenomen, in een bepaalde verhouding te combineren, kan men op de kleuren televisie-ontvanger een totaalbeeld ver krijgen. waarin alle, in de praktijk voor komende kleuren gerealiseerd kunnen worden. Bij de kleurentelevisie gaat het echter om het mengen van licht en niet van kleuren. Een camera voor het opnemen van kleurentelevisie bestaat eigenlijk uit drie afzonderlijke camera's en ze splitst het licht uit de op te nemen scènes in een hoeveelheid rood, groen en blauw licht. Deze splitsing geschiedt met optische middelen, met kleurselectieve spiegels die bijvoorbeeld het rode licht reflecte ren en het groene en blauwe doorlaten. Zulke kleurselectieve spiegels zijn. wat haar optische eigenschappen betreft, in alle combinaties te maken. Zo worden dan in drie verschillende opneembuizen van de kleurtelevisiecamera drie beelden opgenomen en wel in rood, groen en blauw. Populair gezegd: de camera be kijkt de op te nemen scènes door een rode, groene en blauwe bril. Bij de op namen dienen de overeenkomstige pun ten van de scènes tegelijkertijd te wor den afgetast, hetgeen een elektronisch probleem is. Uit de opneemcamera ko men dan drie elektrische signalen die elk een kleur vertegenwoordigen en'wel ke een maatstaf zijn voor de hoeveel heden rood, groen en blauw licht in het uit te zenden beeld. Deze drie primaire signalen worden gecombineerd tot drie nieuwe signalen: een helderheidssignaal dat overeenkomt met een normaal zwart- wit-signaal en twee kleurverschilsigna len. De beide laatste signalen geven aan m welke mate de kleur van wit afwijkt. handeling van de P.T.T.-begroting in de Tweede Kamer. De behandeling door de vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat zal plaatshebben op 12 november, terwijl de stemming in de Tweede Kamer over de begroting op 17 december is bepaald. Voordien stelt het comité zich voor, al dus nog steeds het adres, eaen zeer groot aantal adhesiebetuigingen te verzamelen van aangeslotenen bij de draadomroep. Alleen het aantonen van het grote aan tal luisteraars naar de draadomroep zou de minister ertoe kunnen bewegen zijn voornemen tot opheffing van de draad omroep te herzien. Uit de reeds binnengekomen reacties blijkt, naar het actiecomité in zijn adres zegt, duidelijk welke twee belangen hier bij in het geding zijn, namelijk: a. De sociale betekenis van de draad- omroep voor ouden van dagen, zieken en invaliden en voorts voor degenen die zich het aanschaffen van een radiotoe stel met een geluidskwaliteit welke die van de draadomroep benadert, niet kun nen permitteren. b. De culturele betekenis van de draadomroep voor de grote groep mu- iekminnenden, die een storingsvrije ge- luidsontvangst van optimale kwaliteit irefereert en uitzendingen veelal door niddel van een bandrecorder vastlegt. Uit die reacties blijkt verder hoezeer Jfc door de P.T.T. verzorgde eigen gram- nofoonplatenconcerten, welke driemaal >er week worden gegeven, alsmede de lereofonische uitzendingen op zaterdag- norgen, gewaardeerd worden. Gebleken is dat velen nog niet op de hoogte zijn van de voordelen, welke de draadom roep biedt. Het comité ervaart dat door haar actie meer belangstelling voor de draadomroep is ontstaan. In een tocspiaak tot de Nederlandse bisschoppen heeft de Paus zijn grote achting voor Nederland uitgesproken en daarbij in het bijzonder de grote missie activiteiten vermeld. De Paus waar schuwde echter de katholieken van Ne derland dat zij, tegen wie de wereld toch wel in zekere mate opziet, daardoor ook een grotere verantwoordelijkheid hebben. Dc Paus drukte zich nader uit en ver klaarde dat hij de gebeurtenissen in het land. waarvan „ik houd", volgt. ..En u kunt zich voorstellen dat ik met bijzon dere zorg volg alles wat er in uw land voorvalt". De Paus zei dit tijdens een bezoek dat de Nederlandse bisschoppen de H. Va der brachten. Tevoren had de Paus een onderhoud onder vier ogen met kardi naal Alfrink.

de Stem | 1964 | | pagina 19