„Nadere wijzigen toezeggingen beleid niet Treedt Hulst toch tot Zegam toe Kanaalzone en „achterland complementaire delen KVP staat volledig achter G.S. ANNEMARIE HAMELINK IS TERNEUZENS 18.000ste ZEEUWSE C.B.T.B. PLEIT VOOR HOGERE PACHTEN Brief van de staatssecretaris over regionale industrialisatie 30 zó lekker zó gezond Eind 1968geen absolute stop 55 DRS. BAKKER VRAAGT VERTROUWEN Staten blij met gasconcentratie Dijkrecreatie Pijnlijk Toekomst TERTIAIRE WEGEN Verbetering door samenwerking Doorgereden na aanrijding Automobilist aangehouden Kinderboekenweek in Terneuzen en Sluiskil Bijeenkomst B.O.S.K. afdeling Zeeland groei van Snelle bevolking blijft voortduren DRS. VERBURG (ETI) IN HULST Te plotselinge complexiteit economische activiteiten Bouwcapaciteit Wegenplan Jla&WaB JU It^tn Labour grijpt in Politieke gevolgen Jaarvergadering Kring Hulst N.C.B. op 17 november DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een brief aan de Tweede Kamer doet staatsse cretaris Bakker (Economische Zaken) pogingen iets van de onge rustheid weg te nemen over zijn „Nota inzake het industriesprei- dingsbeleid 1965 t.m. 1968". Met name tracht hij door enkele ver duidelijkingen en het doen van „enige nadere toezeggingen" de on zekerheid weg te nemen die in de zogenaamde secundaire kernen is gerezen. Die ongerustheid en onzekerheid zijn duidelijk gebleken in de openbare com- missievergadering van Economische Zaken van 15 oktober j.l. De staatssecretaris beloofde toen voor de voortzetting van het debat over het regionale industriali satiebeleid op 28 oktober a.s. de aangevoerde bezwaren nog eens te zullen over wegen en zijn conclusie schriftelijk mee te delen. Hetgeen de bewindsman thans meedeelt komt hierop neer: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Bakker (Ec. Zaken) vindt het voor het slagen van zijn regionale industrialisatiebeleid een essentiële voorwaarde, dat de bevol king van de gebieden, waarop dit beleid zich richt, va-n harte achter dit beleid staat en vertrouwen heeft in de vooruit zichten, die in haar woonplaats aanwezig zpn. „Alleen wanneer dit het geval is, heerst in de streek een sfeer die het voor het bedrijfsleven aantrekkelijk maakt daar projecten tot uitvoering te bren gen". „Het is daarom van veel belang, dat gewekte onzekerheden worden weggeno men en een zo goed mogelijke bijdrage wordt geleverd tot het herstel van het vertrouwen in de toekomst". aldus de staatssecrearis in zijn brief over het regionale industrialisatiebeleid aan de Tweede Kamer. Hierin zegt de bewindsman, dat hij een vermindering van het vertrouwen in de toekomst van de secundaire kernen zou betreuren. Hij stelt voorts de voorge nomen concentratie van de stimulerings gebieden van groot belang te achten, om dat zij de totstandkoming van de nood zakelijke krachtige industriële agglome raties in die gebieden zal bevorderen. Dank zij die agglomeraties zal naar zijn stellige verwachting de welvaart en ac tiviteit ook in de stimuleringsgebieden als geheel sneller toenemen. Er hoeft volgens de staatssecretaris ook niet voor te worden gevreesd, dat de aangekondig de maatregelen het toekomstig ruimte lijk beleid in de weg zullen staan: regio naal industrialisatiebeleid en ruimtelijk beleid doorkruisen elkaar niet. doch lo pen in grote mate parallel," aldus de staatssecretaris. Er is voorts z.i. geen reden voor be zorgdheid dat door het beleid de ontwik keling van de stimuleringsgebieden zal worden afgeremd. „Eerder kan worden verwacht zeker op lange termijn be zien dat clit beleid voor deze gebieden beter zal uitwerken dan een strikt vast houden aan de bestaande opzet". Wij tekenen hierbij aan: Staatssecretaris Bakker van Economi sche Zaken is blijkbaar niet onder de in druk gekomen van de zeer kritische re acties op zijn nota inzake het regionaal industriespreidingsbeleid. Noch van de vele rekesten die hem uit de provincie hebben bereikt, noch van de felle woor den waarmee de leden van de Kamer commissie van Economische Zaken ir het debat van 15 oktober zijn beleid hebben aangevallen. De koerswijziging die van de staatssecretaris verwacht, al thans gevraagd werd, is er niet gekomen. De bewindsman heeft zich in zyn brief aan de Tweede Kamer, die hij op 15 oktober beloofde, beperkt tot een aan tal vage toezeggingen, die zijn beleid in wezen onaangetast laten en die alleen de secundaire kernen enige, al even va ge. hoop kunnen verschaffen. Zo wil drs. Bakker eind 1968 niet absoluut stellen als afloopperiode van zijn beleid voor de secundaire kernen. Als het kan houdt de stimulering al eerder op, als het moet kan het beleid in enkele gevallen' ook na 1968 nog worden voortgezet. Ten aan zien van de premie- en prijsreductiere geling zegt de staatssecretaris de secun daire kernen een ruimte toe, maar dan slechts in .bepaalde gevallen'. En met toezeggingen van dit kaliber wil drs. Bakker dan de bevolking van de be treffende gebieden vertrouwen geven in de toekomst van hun streek om er zo de sfeer aantrekkelijk te maken voor het bedrijfsleven. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de Kamercommissie zich, na al haar op merkingen van de vorige keer, met deze brief tevredengesteld voelt en dat ze op 3 november milder gestemd naar Den Haag zou reizen voor de voortzetting van het debat. 1. Het beleid t.a.v. de secundaire kernen zal in het algemeen tot eind 1968 wor den voortgezet. Wanneer een kern echter duidelijk geen stimulering meer nodig heeft en de infrastructuur bevredigend verbeterd is, kan het be leid t.a.v. die kern worden beëindigd. Daar moet dan echter overleg met het provinciaal bestuur aan vooraf gaan. Indien daarentegen eind 1968 de structuurverbetering in enkele ge vallen nog onvoldoende is, dan zal het beleid ook na 1968 nog moeten worden voortgezet. 2. De behoeften van de secundaire kernen op het gebied van de verbetering van de infrastructuur zullen zorgvuldig worden nagegaan en zoveel mogelijk worden vervuld. 3. Het is mogelijk, dat een enkele secun daire kern zich zodanig ontwikkelt, dat deze een rol kan gaan spelen in het landelijke spreidingsbeleid. Zo'n kern zal dan alsnog als primaire kern kunnen worden aangewezen. Ook hier in zal het provinciaal bestuur tijdig worden betrokken. 4 Ten aanzien van de premie- en prijs reductieregeling waarbij grotere ondernemingen meer premie zullen ontvangen bij vestiging in een primai re dan in een secundaire kern zal de staatssecretaris in bepaalde geval len voor de secundaire kernen een uit zondering op de regel toestaan. Dit zal het geval zijn wanneer het betrok ken gemeentebestuur aannemelijk kan maken dat zo'n uitzondering nodig is om'voor die kern bijzonder goed passende, wat grotere industriële ves tiging aan te trekken. Op die ves tiging kan dan bij uitzondering het voor de primaire kernen geldende ta rief worden toegepast. 5. De staatssecretaris zal zich in de ko mende tijd nogmaals beraden op de methoden en middelen, waarvan bij het industriële spreidingsbeleid ge bruik wordt gemaakt. De suggesties van de Kamer zal hij daarbij in over- weging nemen. 6. De staatssecretaris blijft bereid inci denteel steun te verlenen voor de aan leg van industrieterrein en daarmee verbonden werken in een streek bui ten de stimuleringsgebieden, wanneer de situatie daar dit wenselijk maakt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het provinciaal be stuur en de waterschappen staan positief tegenover de dijkrecreatie. Dit heeft jhr. mr- T. Schorer (PvdA) lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, gistermorgen Sezegd in antwoord op een vraag van zijn fractiegenote mevrouw v. d. Broecke-de Man. In discussie was het standpunt van Gedeputeerde Staten dat de dijkrecreatie zoveel mogelijk geregeld dient te worden door de waterschappen zelf. Gedeputeer de Staten hebben de waterschappen zelfs verzocht bun keurbevoegdheid bij het in goede banen leiden van de dijkrecreatie aan te wenden. De KVP-fractie plaatste zich, bij monde van de heer Van Belle- gem, volledig achter dit standpunt. Me vrouw Van de Broecke vond echter, dat ie niet in het ene waterschap iets kunt verbieden wat in het andere wel mag. Ook de heer Buurman (CH) achtte een coördinerend optreden noodzakelijk. Jhr. oor. Schorer antwoordde hierop, dat men voor verwarring niet bevreesd hoeft te zijn. Er is op het gebied van de dijkre creatie z.i. nu eenmaal een grote ver scheidenheid aan situaties, die ook ver schillende maatregelen vereisen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Staten van Zeeland hebben gistermorgen algemene waardering uitgesproken voor het streven van het provin ciaal bestuur om alle in Zeeland werkzame gasdistributiebedrijven onder één noemer te brengen. Met algemene stemmen is daarom be sloten de N.V. Zegam (Zeeuwse Gasmaatschappij) in het leven te roepen. Bijna alle sprekers von den het jammer dat de gemeenten Hulst, Tholen en Middelburg nog niet tot de N.V. Zegam zijn toe getreden. Gedeputeerde A. Kaland (CH) deed de verrassende mede deling, dat het gemeentebestuur van Hulst alle bescheiden over de N.V. Zegam nog eens heeft opge vraagd om te onderzoeken of er reden is op het eerder ingenomen afwijzende standpunt terug te ko men. Ook het gemeentebestuur van Tholen heeft, aldus de heer Kaland, wat toenadering getoond. Zoals bekend is in de gemeente Middelburg een onderzoek naar een eventuele deelname in de N.V. Zegam aan de gang. Ondanks de unanieme instemming met het uitgangspunt werden er rondom de gasconcentratie in Zeeland toch nogal wat vragen gesteld. KVP-afgevaardigde Berbers bijvoor beeld vond het al te erg dat hele woon kernen zoals Ouwerkerk, Waterlandkerk je en Overslag niet op het aardgasnet zullen worden aangesloten. De vergelij king met onrendabele of superonrendabe- le percelen, zoals de PZEM die kent, gaat volgens hem niet op. Het gaat hier om hele dorpen. Verder bracht hijij als enige de positie van de cokesfabriek te Sluiskil ter spra ke. Hij vroeg of er wel voldoende con tact met dat bedrijf is geweest en of alle mogelijkheden zijn onderzocht om. even tueel in samenwerking met de cokesfa briek, tot een zo voordelig mogelijke gas- prijs te komen. Gedeputeerde Kaland herhaalde, wat hij ons vorige week reeds zei. dat het pijnlijk is, dat in een zekere ontwikke ling bepaalde bedrijfstakken worden uit geschakeld. Het provinciaal bestuur heeft een mengsel van cokesgas en aardgas echter bewust afgewezen omdat het in het algemeen belang beter is alleen aard gas te distribueren. De heer Kaland wees er voorts op, dat het Sluiskilgas in het licht van de komende ontwikkeling qua hoeveelheid, van geringe betekenis is. De behoefte van een nabij gelegen bedrijf (er werd kennelijk gedoeld op Dow Chemical) is reeds tweemaal zo groot als de totale produktie van het Sluiskilse bedrijf (180 miljoen m3 p.j.) Ter geruststelling deelde de gedeputeer de mede dat een groot Belgisch energie bedrijf belangstelling heeft voor het Sluis kil-gas. Volgens gedeputeerde Kaland is i*2t provinciaal bestuur door het bedrijf 'e Sluiskil nooit benaderd over de nieu we situatie overleg te plegen. Een derde opmerking van de heer Berbers betrof de financiële aspecten van de zaak. Hij had de indruk dat „we wat teveel gehypnotiseerd zijn door de gas bel van Slochteren". Leg de cijfers dan maar eens naast elkaar, zo betoogde de heer Kaland, „dan is het niet overtrok ken wanneer we zeggen dat Zeeland echt van de gasbel gaat genieten. Zelfs al zouden de verliezen in de eerste jaren groter zijn dan verwacht, dan zijn deze, volgens het G.S.-lid, met minimale ver hoging van de vastrechttarieven weer snel recht te trekken. Op een vraag van de heer Schipper (PvdA), deelde de heer Kaland mee. dat Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren ge lijktijdig met Zuid-Beveland (de hoofd leiding komt in 1965 tot Goes te liggen) van aardgas zullen worden voorzien. De heer Boender stelde de interessan te vraag of de N.V. Zegam niet de mo gelijkheid moet hebben om aardgas in flessen te leveren aan dorpen, die bui ten het leidingnet moeten vallen. Op zijn voorstel werd de redactie van de sta tuten van de N.V. Zegam in die zin gewijzigd. Concurrentie voor de huidige butagasleveranciers zag hij niet, omdat het butagas waarschijnlijk geheel zal verdwijnen doordat de afname teveel zal verminderen. De he.er Kaland voorspelde een grote toekomst voor aardgasverwarming. Het kost evenveel om een heel huis met aardgas of één kamer met kolen te ver warmen, zo zei hij. Desgevraagd deelde hij nog mede dat de ombouwingswerkzaamheden voor re kening van de distributiebedrijven komen de toestelvernieuwingen gedeeltelijk door de belanghebbenden betaald moet wor den en de aanleg en het onderhoud van binnenleidingen zaken zijn voor de huis eigenaren. Gedeputeerde Kaland zei het spijtig te vinden dat zijn ideaal, één groot ener giebedrijf voor gas- en elektriciteitsdis tributie, niet haalbaar is gebleken. On derzocht zal worden op welke wijze er een betere coördinatie tussen de PZEM en de Zegam tot stand kan worden ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „Gelukkig wint het inzicht veld, dat niet alleen de onder- houdsplichtingen voor verbeteringen aan tertiaire wegen, die een functie hebben voor het doorgaande verkeer, dienen op te draaien". Aldus gedeputeerde J. van Dongen (KVP) tijdens de Statenzitting van gis termorgen. Volgens de heer Van Dongen zijn er al verschillende voorbeelden op te noemen van een uitstekende samen werking tussen waterschaps- en gemeen tebesturen, wanneer het om de verbete ring van bedoelde wegen gaat. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Dankzij een uitgebreide actie van de politie is de automobilist gevonden, die maandagavond het echt paar H 'aanreed op een zebra te Vlis- singen. Hij reed na de aanrijding door. De politie kreeg het signalement van de auto. en heeft deze na veel zoeken gevonden. De dader bleek de 26-jarige glazenwasser H M. C. H. uit Oost- en West-Souburg te zijn. H. bleek geen rijbewijs te hebben en ook de bij de auto behorende papieren stonden niet op zijn naam In een van de lampen bleek reeds een. 'nieuw glas te zijn gemonteerd. Ook een nieuwe spiegel was aangebracht De auto is in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het kader van de kinderboekenweek, die van zaterdag 31 oktober tot en met zaterdag 7 no vember zal worden gehouden, hebben de vier plaatselijke boekhandelaren in samenwerking met het gemeentebestuur enkele evenementen georganiseerd voor de jeugd, waarbij men de belangstel ling voor „het boek" wil aanwakkeren. Op zaterdag 31 oktober 's morgens om half elf, zal een boekenier met een motorsloep arriveren aan de steiger van de provinciale boot. Hij zal zich daarna naar de Markt begeven om daar te worden ontvangen door burgemeester mr. H. Rijpstra, die hem behalve vriendelijk toespreken, ook een aantal plastic letters zal overhandigen. Deze letters worden verspreid over de etala ges van de deelnemende winkels van de boekhandelaren en zullen samen de naam van de boekenier vormen. Welke naam dat is, zal de jeugd moeten uit zoeken gedurende de kinderboekenweek. De boekenier zal daarna naar Sluiskil gaan. In een etalage van het pand Middenstraat 1 zullen ook plastic let ters worden gedeponeerd, zodat ook de Sluiskilse jongens en meisjes aan de wedstrijd zullen kunnen deelnemen. Voor de leerlingen van de eerste en tweede klas van de lagere scholen is er nog een kleurwedstrijd, terwijl de leerlin gen van de derde, vierde vijfde en zesde klas van deze onderwijsinstel lingen schriftelijk vragen over het boek zullen moeten beantwoorden De ver schillende prijswinnaars zullen op zater dag 7 november door burgemeester Rijpstra op het stadhuis worden ont vangen. Diezelfde dag zullen voor de jeugd ook nog filmvoorstellingen in het Concertgebouw te Terneuzen en gebouw ,De Ark" te Sluiskil worden gehouden. GOES B.O.S.K. afdeling Zeeland houdt op vrijdag 13 november in café restau rant Suisse te Middelburg 'n bijeenkomst. De spreker van de avond is de heer E. de Priester, ambtenaar van 't ministerie van maatschappelijk werk. die het on derwerp „De Algemene Bijstandswet", zal behandelen. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Mevr. S. M. J. Hamelink-Scheele uit Terneuzen heeft gistermorgen om ongeveer tien voor half twaalf het leven ge schonken aan een welgeschapen (7 pond zware) dochter, die de heer Hamelink (35) gisteren in het be volkingsregister van Terneuzen heeft laten inschrijven onder de namen Maria Janna (Annemarie) en die de 18.000ste inwoner van Terneuzen bleek te zijn. Reden (Van een onzer verslaggevers) HULST Drs. M. C. Verburg, de directeur van het ETI voor Zee land heeft in de burgerzaal van het stadhuis te Hulst voor raads leden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren een verhandeling gehouden over „de problemen ten aanzien van de ontwikkeling van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen", zulks bij gelegenheid van de oprichting van een vereniging van raadsleden in deze contreien. Problemen zijn er, naar hij aantoonde, vele. Ze zijn voor een groot gedeelte in de hand gewerkt door een te plotseling ont staan van een waar complex van economische activiteiten, nu de ka naalzone in het algemeen en Ter neuzen in het bijzonder enkele ja ren geleden opeens gunstige ves tigingsfactoren kregen. Zeeland is, naar de mening van drs. Verburg, geenszins voorbereid geweest op een plotselinge ontwikkeling. Hij zei het te betreuren dat Zeeland niet de gelegenheid heeft gehad langzaam naar deze ontwikkeling toe te groeien en de maatregelen te nemen om de ontwik keling zoveel mogelijk voorspoedig te doen verlopen. Door de kernaanwiizing van Terneuzen werd men opeens gecon fronteerd met een tekort aan arbeids krachten; veel arbeidspotentieel heeft men in het verleden moeten afstaan aan Randstad Holland, die tot voor kort ei genlijk alleen de beste vestigingsfactoren ter beschikking had", betoogde drs. Ver burg. ,,IIet is van belang voor de fabrieken in de kanaalzone dat ook in Ooost- Zeeuwsch-Vlaanderen iets gebeurt om de beschikking te krijgen over meer arbeids potentieel, om de industrie te kunnen be mannen. De kanaalzone en het achter land" Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moeten ten opzichte van elkaar complementaire delen zijn", aldus drs. Verburg. Voor een voorspoedige ontwikkeling is naar de mening van de heer Verburg een uitbreiding van de geringe bouwca paciteit in Zeeland noodzakelijk. De bouwcapaciteit is klein, bijvoorbeeld om dat er in Zeeland gedurende de jaren 1955 tot en met 1963 in vergelijking met de landelijke cijfers maar een vrij mi nieme toename van de bevolking is ge weest. Het is inmiddels verheugend dat Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en in Terneu zen vooral rationalisering van de woning bouw wordt betracht, aldus de heer Ver burg. Een zeker voordeel van de ratio- bouw is dat zij een sanering onder de 86 kerntjes van Zeeuwsch- Vlaanderen bewerkstelligt, omdat de gemeentebesturen voor de plaatsing van de eenheden van telkens 24 wo ningen de belangrijkste kernen kie zen. Het is wenselijk dat er metter tijd ongeveer 35 aantrekkelijke ker nen zijn. De heer Verburg zei er geen voorstander van te zijn dat men met passer en liniaal uitrekent, welke kerntjes in de toekomst zullen moe ten verdwijnen of geen perspectief meer beschoren mag zijn. „Men dient er bijvoorbeeld rekening mee te hou den dat kerntjes een plotselinge ont wikkeling kunnen meemaken, en de mogelijkheden daartoe moeten wor den opengehouden", betoogde drs. Verburg. Van belang voor de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen noemde hjj ook het provinciale wgenplan. dat zal voorzien in goede verbindingen tussen kerntjes en plaatsen van hoger orde, voorname kernen onderling en verbinding van die kernen met de kanaalzone. De heer Ver burg sprak ook over de uitbreiding van de capaciteit van „dubbeldekkers". De uitbreiding van deze veerdienst betekent volgens hem een aanloop naar de vaste oeververbinding over de Westerschelde, die het meest zal renderen wanneer die even ten oosten za-i worden gelegd en zo zal kunnen worden opgenomen in de verbinding Randstad Holland-Ryssel-Le Havre. Van uitermate groot belang voor Tér- neuzen zei de heer Verburg ook de snelle ontwikkeling van de recreatie te achten, evenals de ophanden zijnde grootscheep se uitbreiding van de watervoorziening, de op komst zijnde distributie van aard gas in Zeeland en bijvoorbeeld nog de aanleg van de afvalwaterleiding in de kanaalzone en de aanleg van een derge lijke leiding in de toekomst in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeester mr. H. Rijpstra of freert de heer Hamelink, de trotse vader van de eergisteren geboren Annemarie, de 18.000e van Terneu zen, een spaarbankboekje met een eerste inleg van f 100. waarom de heer Hamelink gister middag op het gemeentehuis werd ontvangen door het gemeentebe stuur. Bij die gelegenheid memoreerde bur gemeester mr. 13. Rijpstra, dat de groei van Terneuzen bijzonder snel gaat: op 28 november 1953 werd de 14.000ste in woner ingeschreven, op 25 november 1957 de 15.000ste, op 22 januari 1960 de 16.000ste en op 16 mei 1963 de 17.000ste en nog geen anderhalf jaar daarna de 18.000ste. Hij sprak de verwachting uit, dat de groei van de bevolking van Terneuzen in de komende jaren in een nog sneller tempo zal plaatsvinden en evenredig zal zijn aan de grote activiteiten, die in het kader van de woningbouw in Terneuzen worden ontplooid. In dat verband wees hij erop, dat momenteel 578 woningen in aanbouw zijn en dat op 2 december a.s. een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van de plannen voor de bouw van liefst 692 woningen volgens het zo genaamde „pronto-systeem". De heer Hamelink kreeg van burge meester Rijpstra namens het gemeente bestuur het gebruikelijke spaarbank boekje voor zijn dochtertje. De eerste (gemeentelijke) inleg bedraagt f 100, Annemarie is het vierde kind van het echtpaar Hamelink, dat woont aan de Van der Peylstraat. Vader Hamelink moet als timmerman voor zien in de materiële behoeften van zijn vrouw en die van zijn kinderen Els (13), Hans (8) en Henkie (3) en nu uiteraard zijn jongste dochter Annemarie. De heer Hamelink zei beslist niet verwacht te hebben dat uitgerekend Annemarie de 18.000ste inwoner van Terneuzen zou zijn. „Maar ik vind het wel fijn," zei de, uiteraard, gelukkige vader. Ook bur gemeester Rijpstra bleek gelukkig. „De geboorte van uw dochtertje be tekent dat de gemeente Terneuzen weer een belangrijke mijlpaal heeft gehaald," liet hij de heer Hamelink weten. T~)e Engelse industrie is achterop ge- raakt bij de ontwikkeling in de EEG-landen. Is op het vaste land van Europa onder invloed van het econo misch samengaan een modernisering tot stand gekomen van het industriële ap paraat en een vernieuwing van het industrieel denken, aan de overkant van het Kanaal en de Noordzee werkt men nog met verouderde structuren en denkbeelden. Het gevolg is, dat de eco nomische barometer in Europa op aan houdend zonnig staat, in Engeland op regen en mist. Labour heeft de Britten grotere wel vaart beloofd. Logisch dus, dat een van de eerste maatregelen van premier Wilson e.s. de Britse industrie betreft. De Labourregering heeft er een krach tige injectie voor bedacht bestaande uit een kunstmatige bevordering van de export, gepaard met een fikse verho ging van de tarieven op de import. De Britse industrie moet er de kracht voor een tussensprint uit putten, die haar in staat stelt zich weer te voegen bij de koplopers Amerika en West-Europa. Het middel, waarvan de Labour regering zich bedient is zuiver pro tectionistisch. „Buy British" (koop Brits) heeft een oerconservatieve klank. Wilson c.s. weten dat natuurlijk ook zelf wel. Londen heeft zich dan ook gehaast te verklaren, dat de voor gestelde maatregelen slechts tijdelijk zullen zijn. Het is een bekende ervaring, dat niets zo permanent blijkt te zijn als hetgeen als tijdelijk wordt aangekon digd. Dat zou ook met deze protectio nistische maatregelen wel eens het ge val kunnen zijn. Een modernisering van een industrieel apparaat, een an dere mentaliteit vooral brengt men niet door middel van een pressurecooker tot stand. Zoiets vereist tijd. Voorlopig is dus wel enig scepticis me op zijn plaats ten aanzien van het snelle resultaat van de Labourplannen. Dat is te meer het geval, omdat een tariefsverhoging hier en een verlaging daar in een land als Engeland onvol doende is. De produktiviteit zal tevens in aanzienlijke mate moeten toenemen. Dat kan echter alleen als er een radi cale ommekeer komt in het nog in de klassestrijd gevangen denken en han delen van de Engelse vakbeweging, van de machtige Unions, die tot dusverre in de concurrentiewedloop een blok aan het been zijn geweest. Van de Labourregering moet worden aangenomen, dat zij het vertrouwen geniet van de Engelse vakbeweging en op basis van dat vertrouwen de bon den tot Westeuropees verantwoorde lijkheidsbesef weet te brengen. Pas als dat het geval zal zijn, zal er voor de Britse industrie een beter toekomst perspectief opengaan. rje protectionistische koers, die Lon den thans heeft ingeslagen betekent een geduchte knauw voor de export van Europa en Amerika. Ook Neder land wordt door de Engelse import beperkingen getroffen, hoewel niet zo zwaar als vele andere landen. De Ne derlandse uitvoer naar Engeland be treft in hoofdzaak grondstoffen en voe dingsmiddelen en deze vallen niet on der de nieuwe heffing. Het zou best kunnen zijn, dat de bal straks wordt teruggekaatst. Vooral in Frankrijk is men gebeten op Labour. Behalve met de maatregelen ten aan zien van export en import zit men daar ook in de maag met het voornemen van Wilson om een streep te halen door het dure Frans-Engelse plan geza menlijk een supersonisch verkeers vliegtuig te bouwen. Dit zgn. prestige object was mede bedoeld ter onderstre ping van de grandeur van Frankrijk. President De Gaulle wordt een uiterst moeilijk man als men daaraan raakt. Ook ten aanzien van de gemeen schappelijke kernbewapening worden afwijkende voorstellen van Labour ver wacht. Al deze plannen tezamen zou den er uiteindelijk wel eens toe kun nen leiden dat Engeland wat geïso leerd komt te staan, zowel in West- Europa als in NAVO-verband. Maar de politieke gevolgen daarvan kan men nog slechts gissen. Hoopvolle verwach tingen hoeft men er vooralsnog echter niet van te hebben. HULST Op dinsdag 17 november aanstaande zal in „De Koning van Enge land" te Hulst de jaarvergadering van de kring Hulst van de N.C.B. worden gehouden. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door o.m. de algemeen voorzitter, de heer J. Zegers, de alge meen geestelijk adviseur, kapelaan A. Merxk en de directeur-secretaris van de N.C.B., ir. C. van Schendel. Tijdens de vergadering zullen de gebruikelijke pun ten worden behandeld, terwijl ook voor stellen van de afdelingen aan de orde kunnen worden gesteld. De vergadering zal om zeven uur 's avonds beginnen. GOES Tijdens de vergade ring van het dagelijks bestuur van de C.B.T.B. is aandacht geschon ken aan de bij de minister in over weging zijnde verhoging van de pachtnormen. Destijds heeft het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B hiervoor reeds gepleit teneinde het grondbezit aantrekkelijker te maken. Bij een te laag rendement zal de eigenaar immers geneigd zijn zijn grond te verkopen, in welk geval de pachters van zijn voor keursrecht gebruik zal moeten ma ken, hetgeen aanzienlijk hogere lasten met zich meebrengt. Doet de pachter dit niet, dan loopt hij het risico door de nieuwe eigenaar van zijn grond gezet te worden. Daarom was het dagelijks bestuur van oordeel, dat een verhoging van de pacht. normen aanvaardbaar en zelfs wenselijk is Wel meende men, dat de prijzen van de landbouwprodukten de ruimte moeten geven om de hogere pacht te kunnen betalen. Met instemming nam het bestuur ken nis van de overeenstemming die er lan delijk is bereikt over een vorm van sa menwerking tussen de drie centrale landbouworganisaties en de Nederlandse Fruitteeltorganisatie. De NFO zal dan gaan fungeren als de vaktechnische or ganisatie voor de fruitteelt voor de drie organisaties. Verder is er een overeen stemming bereikt over een gemeenschap pelijke contributieregeling die het dub bel lidmaatschap van één van de land bouworganisaties en van de NFO dient te bevorderen. Het dagelijks bestuur van de CBTB besloot om in de november- vergadering een eventuele aanpassing van de eigen contributieregeling voor de fruittelers nader te bezien. Het dagelijks bestuur stelde voorts een lijst van aanbevelingen op voor de benoeming van leden en plaatsvervan gende leden van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en haar com missies voor de zesde zittingsperiode Tot adviserend bestuurslid van 'de Zeeuwse Groentetelersvereniging werd benoemd de heer M. Ton uit Middelburg

de Stem | 1964 | | pagina 5