nscH Natuurbescherming vereist een degelijke „landschapsbouw" Nederland het armst aan recreatïegrond VIERDE DIVISIE: 19 DAGEN ..OORLOG'' IN DE MODDER TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER „Alleen hier in Hohne ruimte om te oefenen" cheldebrug vlietbrug der Grieks koninklijk paar in feestend Saloniki Negenduizend mannen die eten moeten.... Forse beurt Harde lest Dodental stijgt in Zuid-Slavië nentaar Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 lelangstelling geestelijkheid iag begint dliecursus lieke Actie OGWATER Elke nieuwe auto twee bomen Overtreding CAO Flinke boete voor onderaannemer Jeugdbende in Rotterdam opgerold Miljoen franks buit bij overval in België MINISTER BOT: Beursaanvragen tijdig afgewerkt Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Wetsontwerp a.o.w. en a.w.w. week later aan de orde Overstromingen Wilson waarschuwt Zuid-Rhodesië niet te rebelleren Taxi-chauffeur wilde passagier omver rijden Adzjoebei blijft in de journalistiek an de Oosterscheldebrug ïad. Er is een 600.000 kg rdeel uit de takels ge le bouw met ongeveer •tragen. Het is niet de De provincie en de ïn binnenskamers reeds op de gestelde datum 65) klaar zal zijn. Het er begonnen dan ver- op het haventerrein bij zich naar wens. Ook de rug in de Oosterschelde esmeerd. Alleen: het is ïbleken de werkzaamhe- en in het water volledig ten verlopen. Daar zit de aar zit ook de oorzaak ertraging. Een vertraging nden naar men zegt. He- week een tegenslag bij met verlangen uitzien rit over de voltooide Oos- doen er goed aan hun ge- ;cher te maken. Misschien it pas medio 1966 kunnen van Geesbergen (KVP) zn in Middelburg op ge- i.v. Haringvlietbrug maan- aan inkomsten moet der. Grevelingendam nog niet ijk is daarvan de schuld, leputeerde Van den Bos desbetreffende autoriteiten Ef ter harte zullen nemen, van uitgaan, dat het rijk ie Zeeland t.o.v. de n.v. dezelfde positie inne- den voor de Haringvliet- lers uitsluitend gebaseerd en, die van kracht waren ddelliarnisHellevoetsluis. de Oosterscheldebrug te zal dit de n.v. Haring- rmaal geld kosten. Het idden-Zeeland zal dan la cht van de brug over het jruik kunnen maken. Con- denerend zou daarvan de ind de schuld zijn. Zouden Geesbergen en Van de Bos rillen nemen? aadsvergadering (Tol) 20 uur Verg. vogel" franje 14-30 en 20 uur r r Gravin Maritza t 14 uur Raadsvergadering, ning nieuw gemeentehuis /burg 20 uur Pianorecital nti r De meesterzangers vin ten van liet stuk Ooster- Kats is voor G.S. van iding geweest ongevraagd entie te beleggen. Liever zaak zelf uit de doeken liek en pers te ontwijken >en, zo is geredeneerd. Wij jrheugd over deze handel- malen eerder hebben wij dat het provinciaal be land de openbare functie ned ziet. Wat betreurens- rtijd, dat wij ons geroepen signaleren. Dat betekent, zonders is. onzer verslaggevers) 11 het Klein Patronaat zal kkers van het groot-semi- en vandaag de eerste van zes cursussen over de ver veranderingen in de Kerk sus is georganiseerd door Actie „St. Willibrordus". ir uit, dat de belangstelling prof. dr. Dekkers te hou- lingen groot zal zijn. lij voorbeeld 45 priesters uit ■Hulst en Terneuzen de cur- iij zullen overigens apart irwezen"de geestelijkheid g en op 25 november, 9 de- muari, 10 februari en 10 s 's middags om half vier vijl de inleidingen van prof. mor de leken alle avonden zullen beginnen. Van de bestuur van de Katholieke erop gewezen, dat het van t belangstellenden kaarten isavonden aanvragen op de le Steenstraat omdat de ac- an het Klein Patronaat f150 >erkt is. Voorts vestigt men it op dat het volgen van de Ier nuttig is aangezien over zijnde veranderingen en en/of de tot nog toe op boekte resultaten veel ver- t te bestaan. ekkers, die uitstekend over is geïnformeerd, zal waar. alle problemen uit de wee n. Hij zal wel kunnen aan- er veranderingen komen kking en hoedanigheid die aldus het K.A.-bestuur. mderdag 29 oktober gelden 1 de volgende hoogwater- is weer 19.28 en 22 15 uur .58 en 21.45 uur; Vlissingen: uur; Wemeldinge: 10.04 en UTRECHT Aan het begin van deze eeuw besloegen bos en natuurterrein 840.000 hectare van Nederlands grondgebied, hetgeen neerkwam op een oppervlakte van 1650 vierkante meter per inwoner. In 1960 was dit areaal gehalveerd en de bevolking verdubbeld, zodat er toen per Nederlander nog maar 400 vierkante meter natuurschoon over was. Daarmee is ons land in dit opzicht veruit het „armst" van alle Europese landen: per hoofd van de bevolking heeft België 1000, Duitsland 1800 en Frankrijk 3800 vierkante meter bos en natuurter rein. Nederlands randstadbewoners komen er met een areaal van 40 vierkante meter per persoon een areaal waaraan overigens nog dagelijks wordt geknabbeld wel het allerslechtst af. Dr. ir. F. de Soet, hoofd van de afde ling voorlichting van Staatsbosbeheer, zei gisteren op een bijeenkomst in de vak beurs ..Tuin en park", dat het antwoord op de 'vraag hoe het er in Nederland in het jaar 2000 zal uitzien, een enorme uit daging is voor de „Groenmensen", stede bouwkundigen en planologen. Van het Nederlandse volk trekt 27 pro cent in zijn vakantie naar het strand, 1 procent naar de plassen en 49 procent naar de bosrijke zandgronden. En het ziet er naar uit, dat recreatie en toerisme nog maar aan het begin staan van een explosieve ontwikkeling: aantal inwo ners, vrije tijd, aantal auto's en welvaart nemen nog steeds toe. Dr. de Soet gelooft, dat planologen, stedebouwkundigen en landschapsbouwkundigen er goed aan doen, zich in te stellen op een verhou ding van 5050 tussen werken en niet- werken over het gehele jaar gezien. De enige mogelijkheid om de relatieve schaarste aan natuurruimte op te heffen, zo zei hij, is naast bescherming en betere ontsluiting van het bestaande het creëren van nieuwe natuur. Deland schapsverzorging is zich al aan het ont wikkelen tot landbouwschap als te genhanger van de stedebouw. Zo worden op verzoek van samenwerkende gemeen ten behalve gewone bossen en bosstro- ken ook parkbossen met allerlei recre atievoorzieningen en woonbossen ont worpen. Voor het uitvoeren van de landschaps plannen zal, evenals voor de moderne stedebouw en het verkeer, agrarische grond nodig zijn. Het is de opgave van de planologie, aldus dr. De Soet, een verkleinde maar uiterst welvarende land en tuinbouw mogelijk te maken en tege lijkertijd tegemoet te komen aan de ruimtebehoeften van landschapsrecre atie, stedebouw en verkeer. Hij zei, dat hoogwaardige landbouwbedrijven in de onmiddellijke nabijheid van stedelijke beschouwing zullen kunnen worden ge handhaafd, maar dat voorkomen moet. worden, dat marginale landbouwgebie den verworden tot een ontluisterd land schap van uitgestoten industrietjes, ben zinestations, eettentjes, autokerkhoven of ongeordende complexen zomerhuisjes. De heer De Soet meent, dat ons land niet altijd voor 70 procent van zijn are aal agrarisch kan blijven: onderzeekin- gen hebben uitgewezen, dat er een sterk verband bestaat tussen de rijkdom van een land en de graad van industrialisa tie. Hij acht het niet mogelijk, dat in het kader van de heroriëntatie van de land bouw in EEG-verband een zodanige op stelling van de Nederlandse landbouw AMSTERDAM De Amsterdamse jus title zet haar optreden voort tegen aan nemers, die zich niet strikt aan de bouvv- c.a.o. 1964 houden. Gisterochtend moest de 47-jarige onderaannemer D. J. B. van de aannemingsmaaschappij N.V. Texel (Gebrs. Van der Meyden) zich voor de economische poliierechter, mr. F.H.J. ten Kroode, verantwoorden voor het uitke ren in juli van voorschotten aan zijn werknemers tot een totaalbedrag van f 12.000 zonder dat het college van rijks bemiddelaars hem daartoe toestemming had verleend. De uitkering zou bedoeld zijn als een voorschot op een winstdelingsregeling. De onderaannemingsmaatschappij beton- vlechterij (D.J. de Bruijne en co), waar van verdachte directeur is, werd ver oordeeld tot een boete van 1500. de onderaannemer zelf tot een boete van 500. De officier van justitie, mr. W.A.J.M. Smit, had een aanzienlijk hogere straf geëist, nl. een boete van 10.000 tegen de beton vlechter ij en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar tegen de onderaannemer. Op het moment heeft verdachte geen werknemers meer in dienst, omdat ook de werknemers van de onderaannemingsmaatschappijen van de N.V. Texel zijn ontslagen. Verdachte verklaarde dat de uitkering hem door zijn arbeiders was afgedwon gen. „Zij namen er geen genoegen mee dat collega's in dienst bij de N.V. Texel wel een uitkering kregen en zij niet", al dus de onderaannemer. Volgens hem was, gezien de huidige situatie, het werken in de bouw op het ogenblik onmogelijk. De raadsman, mr. J. Nolens jr.. achtte de eis van de officier veel te hoog. Hij wees in dat verband op een vroegere eis tegen een andere onderaannemer, die vol gens de raadsman een zwaarder delict had gepleegd en desondanks een veel la gere boete tegen zich had horen eisen zou kunnen worden nagestreefd, dat op een iets kleinere oppervlakte een even grote produktie maar dan internati onaal concurrerend zou kunnen wor den voortgebracht. Sprekende over de lucht-, water- en bo demverontreiniging, herinnerde dr De Soet aan de Duitsers dr. Aloys Bernatz- ky, die onlang heeft becijferd dat in een stad voor elk nieuw uitgegeven num- merbewijs één tot twee bomen moeten worden geplant om de door de auto ver oorzaakte luchtverontreiniging te kun nen opvanen. Groen is dus essentieel voor de fysieke en psychische volksgezond heid en daamee indirekt voor de arbeids- produktieviteit. De diverse variaties van bos en be plantingen kunnen vrij betreden worden, de landbouwgronden niet. Dr. De Soet bepleitte daarom een zekere vorm van „ontmenging" van duidelijke recreatie gebieden en duidelijke landbouwgebie den. Hij gelooft dat dit voor de toekom stige „landbouwindustriëlen" (straks 4 procent van de beroepsbevolking) en voor de overige Nederlandse burgers uit eindelijk een betere oplossing is dan wan neer de recreatie verwordt tot „keu- terrecreatie" boven op de landbouw, op overgeschoten hoekjes, in piasvijvers en langs bermen. Dr. De Soet noemde de planning en verwezenlijking van het landschap van morgen voor de gehele Westerse wereld en met name voor het dichtst bevolkte land ervan, een van de meest urgente problemen. Voor dit werk is, volgens hem, een nationale aanpak nodig, waar bij de landschapsbouw een volwaardig partner wordt van stedebouw, landbouw, verkeer, waterhuishouding en defensie. ROTTERDAM Wekenlang zorgvul dig speuren door de Rotterdamse recher che heeft licht gebracht in een groot aantal inbraken die de laatste tijd in Rotterdam zijn gepleegd. Een twintigtal jeugdige verdachten (met uitzondering Met aan zijn zijde koningin Anne Ma rie, voor het eerst gekleed als konin gin van de Hellenen, rüdt koning Constantijn hier in een open auto naar de kathedraal van Saloniki, voor het bijwonen van een Te Deum op de verjaardag van de bevrijding van de stad. Het koninklijk paar werd en thousiast toegejuicht. van enkele ouderen varieerde de leef tijd tussen de 18 en 22 jaar) kon worden ingerekend. De zaak kwam aan het rollen toen, in verband met een inbraak in een schoen winkel buit 1700,twee verdachten werden aangehouden. Na langdurige ver horen kwam de politie de antecedenten van mededaders en helers te weten. De inbrekers, die steeds in andere groepjes optraden, hebben zo'n 25 kraakjes op hun kerfstok. Bij een juwelier aan de Katendrechtse Lagedijk verdwenen gou den ringen ter waarde van 5600,Een bezoek aan een garage in „Blijdorp" le verde, omdat er geen geld te vinden was, een nieuwe auto op. In een ander stads deel moest een partij boter die al klaar was gezet worden achtergelaten, om dat de .heren' gestoord werden. Voorts sloe gen' zij hun slag in kantoren en winkels aan de Wijnhaven en de Glashaven. In het kantoor van een bouwkundig advies bureau aan de Calandstraat vonden zij niets van hun gading. Uit woede hier over vernielden zij de hele inventaris en lieten op een spiegel een „visitekaartje" achter. In de loop van het onderzoek heeft de recherche 25 verdachten aangehouden, twintig werden er vastgehouden. Inmid dels zijn 17 bendeleden voor de officier van justitie geleid. BRUSSEL Twee gemaskerde over vallers hebben ruim een miljoen Bel gische frank 72.000 gulden buitge maakt in een bank in Aartselaar bij Ant werpen. Zij wisten te ontsnappen in een gereedstaande auto na de telefoon- en alarminstallatie buiten werking te heb ben gesteld. Het was de tweede bankoverval nabij Antwerpen in enkele dagen. De eerste, op een bankfiliaal in Wilrijk, mislukte door het verweer van het personeel. (Advertentie) DEN HAAG Alle studenten, die tij' dig hun aanvragen bij het ministerie van o.k. en w. om een studietoelage hebben ingediend, hebben vóór 15 september een beslissing ontvangen. Het gaat hierbij om niet minder dan 75.000 aanvragen, waar van 25.000 voor het wetenschappelijk on derwijs. Van dit laatste aantal zijn 17.054 aanvragen ingewilligd, 2065 afgewezen en 4314 nog in behandeling. Dit heeft de minister van o.k. en w, mr. Th. Bot gisteren in de Tweede Ka mer medegedeeld, in antwoord op mon delinge vragen van dr, W. H. Vermooten (PvdA). De heer Vermooten had ge suggereerd, dat de betrokken afdelig op het ministerie niet in staat was het gro te aantal aanvragen tijdig te verwerken (Van een onzer verslaggevers) HOHNE De melkboer-in-vecht- pak heeft weer 'n beste dag. Hij re kent uit, dat hij voor 12 uur 4800 liter melk moet afleveren. Zijn buurman de bakker stapelt 4,5 ton voorgesneden brood op en aan de overkant zet de groenteboer even tjes 7 ton aardappelen opzij. „Voor het middageten", mompelt hij nonchalant, terwijl hij tegelijk een Himalaja-berg fruit aftast. De slager, die zojuist bij zijn collega winkelier binnengelopen is voor een kopje koffie vertelt, dat zijn werk er voor een uurtje op zit. Hij heeft 2700 pond vlees voor van daag al klaar staan en kan zich even wat rust veroorloven, zelfs in vechtpak. Plotseling daveren honderd meter ver der een stel Centurion-tanks voorbij In de mist zijn het wat schimmige mon sters. op zoek naar andere schimmen in deze wereld van mist, regen, modder en vuil, ..Die Centurions", wijst overste W. Wiegant uit Hilversum ,,die houden wij op de weg. Vandaag hebben we juist de miljoenste liter benzine afgele verd". De vierde gemechaniseerde divi- sie van het eerste (parate) legerkorps daveit bier in West-Duitsland door ne gentien dagen oorlog heen. Als iemand dat dagelijks aan het lange magere lijf ondervindt is het wel deze overste Wie gant. Hij heeft er met zijn 200 soldaten j"133™™01' te ZOI"gen. dat drie keer per dag 9000 soldatcnmagen gevuld worden Dat verder honderden Centurions. het immense terrein: over heuvels en chanisatie bijna niet meester worden, dat door modderpoelen, springend van bos is geen blaam voor de jongens maar naar bos, en dwars door allerlei natuur lijke hindernissen. JDe commandant is dan voor niemand meer te spreken. Hij leidt de oefeningen van a tot z Men zegt, dat deze kleine commandan ze hebben doodeenvoudig geen kans be hoorlijk te oefenen, behalve dan hier in Hohne. Maar zelfs hier is het soms al een onwerkelijke situatie Want bij de moderne taktiek moet de tank de AMX-en, YP 408-en, jeeps, blijven rij den. Dat de tenten goed blijven, maar ook verwarmd en verlicht en dat straks de vierde divisie gezond en wel op de thuisbases Oirschot, Ermelo en Seedorf kan terugkeren. Ga er maar aan staan. In zijn staftent staat de kleine com mandant van de 4e divisie generaal- G. H. Christan voor een paar enorme gevechtskaarten. Voor de zoveelste keer deze morgen steekt hij zijn pijp aan en zegt dan:..Niemand houdt zich hier op de vlakte. Iedereen weet. waaraan hij den te houden heeft en iedereen krijgt hier een^ forse beurt, dat kan ik u verzeke ren". Over een paar weken hangt zijn gevechtspak weer in de kast op zijn stafbureau in Ermelo en loopt hij waar schijnlijk weer rond in een op maat ge sneden generaals-uniform. Hier op de Lü- nenburger heide bij Hohne is hij de com mandant van een van de beste Neder landse legeronderdelen. Hij verschijnt morgens om zes u. (liever nog vroeger) ergens bij een compagnie, praat wat met de soldaten, springt weer in zijn jeep en bekijkt het gevechtsterrein. Een uur of wat later daveren de tanks weer door door zijn 9000 mannen op handen ge-,open vlakte vermijden. Hij voelt zich het dragen wordt. Het kan zijn. Deze gene- best, wanneer hij bescherming in struik- raal-majoor zelf praat over iedere sol- gewas en onder bomen kan zoeken om daat van zijn divisie met het respect van vandaar uit de vijand te verrassen. Het de man, die weet, dat iedereen precies gemechaniseerd gevecht gaat op een zee. past in dit apparaat, „vierde divisie" ge slag lijken. Ze draaien als kakkerlakken naamd. Valt er een uit, dan knarst er gens hardop de onzekerheid. „Het succes of de échec begint in de regel al op laag niveau" denkt gene raal majoor Christan hardop. „Daarom oefenen wij hier drie weken lang, des noods dag en nacht. Normaal ligt mijn divisie verspreid in Noord-Brabani, op de Veluwe en in West-Duitsland. Behoorlijke oefeningen in Nederland zijn er nauwe lijks bij. De terreinen zijn te klein, we mogen de wegen niet op, anders rijden we ze stuk en we hebben er alleen de open vlakte." „Het klinkt natuurlijk dwaas, maar ik zoek een innige samenwerking van ruim 9000 kerels, die allemaal de vier de divisie heten. Wij, de staf, moeten bij ze aankweken initiatief en vooral zelfstandigheid. Vooral bij de jongere aanvoerders. Want als het ooit zover komt (ik hoop in godsnaam nooit) zal het vooral van die jonge kerels af hangen, beseft u dat alsjeblieft goed". De storm rukt aan de starteni en de stafofficieren om ons heen zwijgen. De Kleine commandant steekt voor de zo veelste keer maar weer eens zijn pijp aan. Dan ineens met 'n ruk: „Weet u. dat een tankbemanning de eenzaamste kerels ter wereld zijn? Ze zitten moeder ziel alleen verloren vlakbij de vijand. Van hun baas horen of zien ze niets. Voelt u de verantwoording van zo'n jon ge tankcommandant? En kunt u nu be grijpen, dat ik me wel eens zorgen maak? Mijn jonge commandanten kunnen de me- Centurions in opmarszoekend naar een betere positie, weg van de vlakte. om elkaar heen. Maar dan moeten de jongens zich ook leren verplaatsen. Leren manoeuvreren". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamei heeft besloten het wetsontwerp verho- Ring a.o.w./a.w.w. tot een sociaal mini mum op dinsdag 10 november te behan delen. Kamervoorzitter Van Th iel kreeg geen steun voor zijn voorstel om de be handeling volgende week dinsdag te hou den. omdat de kamer waarschijnlijk nog nadere schriftelijke inlichtingen van mi nister Veldkamp wil hebben. Straks, na de grote oefeningen van deze weken in het Westduitse Hohne buigt de staf van de vierde divisie zich in Ermelo over allerlei rapporten. Het is een harde test hier op de Lünen- burger heide, maar de nieuwe richtlij nen voor de opleiding komen er vanzelf uit te voorschijn. Misschien dat deze generaal-majoor daarom door zijn di visie op handen gedragen wordt, ook al zakken de Oirschotters en de Lim burgse Jagers, de mannen van de Ve- luwe en de koningscompagnie soms tot hun knieën in die vervloekte Westduitse modder. Ze weten ook, dat even verder het ijzeren gordijn hangt en dat in de zelfde omgeving Bergen-Belsen een ge laden herinnering is aan een andere even afschuwelijke dreiging. Sergeant F. J. van der Mooren uit Raamsdonks- veer (mijn vader heeft laatst iets gehad met die sheik en zijn veertig vrouwen): ■,Wat moeten we anders? Er isn ueen- met die sheik en zijn veertig vrouwen): ..Wat moeten we anders? Er is nu een maal maar een vierde divisie". Later tikt generaal-majoor G. H. Christan ons op de schouders: „Laten we elkaar niet verkeerd begrijpen. Er zijn in Nederland wel degelijk goede oe fenterreinen. Maar er moet dan wel wat aan gedaan worden: betonwegen, aan plant, arceringen e.d. alleen: krijgen we daar geld voor?" De divisie intendance-officier overste Wiegant worstelt met zijn eigen pro blemen. Hoe bijvoorbeeld de jongens schoon te krijgen na een urenlang ge vecht in de modder, mist en tankvallen. Hij heeft er wat op gevonden: twee ten ten aan elkaar als gemeenschappelijke doucheruimte, waar 1200 man per dag weer gewoon mens kunnen worden. En hij puzzelt over de vraag waarom de soldaten in de warme septemberdagen liever chocomel drinken en in deze herfstige en rillerige Hohne-weken enor me hoeveelheden bier verwerken. Divisieaalmoezenier N. H. Pieters (assumptionist) die met vijftien ande re aalmoezeniers in vechtpak nauwe lijks opvalt tussen de andere 9000 mili tairen heeft heel andere zorgen. De zes tien aalmoezeniers verzorgen per dag zo'n 36 kerkdiensten en de jonge aal moezenier Nefkens (witte pater) heeft juist een H. Mis opgedragen voor een sergeant en een messbediende. Het is kleine kapeltent. „Ik heb er pas vijf jaar Afrika opzitten", zegt deze jeugdige reserve-aalmoezenier. Maar hier heerst een geest, waarin ik vroeger nooit goed kon geloven, zo onder soldaten. Divisie-aalmoezenier Pieters lacht wat om dit enthousiasme. Hij heeft al heel wat jaartjes in gods en in vaderlandse dienst achter de rug. Maar ook hij, zij het wat bedachtzamer: „Ze zijn hier re ligieus verdraaid gezond". De jongens komen in een verloren ogenblikje graag even binnen slenteren. Al zou het alleen al zijn om het voor treffelijke glas, dat deze 2 aalmoezeniers weten te schenken. Zelfs hier in de wil dernis van negentien dagen oorlogs oefeningen. BELGRADO Het aantal doden Zuid-Slavië als gevolg van de overstro mingsramp die grote gebieden van Kroa tië, een gedeelte van de Kroatische hoofdstad Zagreb en Slovenië heeft ge troffen, stijgt nog steeds. De rivier de Sava, die buiten haar oevers trad, overspoelde voor 30 procent de op een na grootste stad van Zuid Slavië, Zagreb. Volgens het officiële Zuidsla vische persbureau daalt thans het waterpeil in Zagreb en de voorsteden van Zagreb, maar stijgt het daarentegen weer elders in Kroatië en Slovenië. Volgens „Tanjoeng" eiste de waters nood opnieuw een mensenleven in Ken- jiza, waardoor het officiële aantal doden gestegen is tot acht. Onofficiële berichten uit Zagreb ma ken echter melding van 16 tot 18 doden in Zagreb alleen, dat een bevolking heeft van 470.000. De Sava stijgt nog steeds, hoewel lang zaam, bij Slavonski Brod en Nofska, al dus „Tanjoeg". De rivier de Drava. een andere rivier die buiten haar oevers trad. zwelt nog bij de Zuidslavische stad Kopivnica. „Jasenovac bevindt zich in een zeer hachelijke situatie, de omstandigheden in Sisak zijn zeer ernstig", meldde het pers bureau. Het maakte geen nadere bijzon derheden bekend. Alle bruggen over de Sava en vele wegen zijn door het water afgesneden Helikopters en kleine boten van het Zuidslavische leger zijn weer begonnen met het redden van honderden mensen, die in de overstroomde gebieden de ge hele nacht op de daken op redding ge wacht hebben. ROTTERDAM Zowel de rechtbank president. mr. R. J. Brunner, als de of ficier van justitie, mr. W. D. Meeter, heb ben zich tijdens de zitting van de recht bank in Rotterdam bijzonder boos ge maakt over het optreden van een 47- jarige taxi-chauffeur uit Vlaardingen. Omdat de chauffeur van een Duitse zee man, die hij in de nacht van 13 op 14 juli in zijn auto van Schiedam naar Vlaardingen had gebracht, een kwartje te weinig fooi had ontvangen, probeerde hij tot viermaal toe zijn buitenlandse passagier met zijn auto te overrijden De door mr. Meeter ten laste gelegde po gingen tot toebrengen van zware mishan deling speelden zich af voor de neus van een portier bij de ingang van de werf Vlaardingen-Oost. Deze portier was dan ook de man, die vandaag ter zitting zeer bezwarende verklaringen aflegde. „Schandelijk, deze man is bereid voor een kwartje iemand dood te rijden" zei mr. Meeter. Hij eiste tegen de Vlaardin- ger vier maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk, plus drie jaar proeftijd, en met als bijzondere voorwaarde dat de man 's nachts geen dienst meer mag doen als taxichauffeur. LONDEN De Britset minister-presi dent Harold Wilson heeft dinsdag de tekst van de nota, die hy heeft gestuurd naar de regering van Zuid-Rhodesië, be kendgemaakt. Hij noemde een eventuele onafhanke lijkheidsverklaring door de blanke min derheidsregering van Zuid-Rhodesië „een open daad van verzet en rebellie". De verklaring zei: „Het zou verra derlijk zijn wanneer een dergelijke ver klaring uitgegeven wordt". In de nota, die in de ambtswoning van premier uitgegeven werd, verklaart Wilson dat hij „ten zeerste verontrust is" over de situatie in dat land en waar schuwt dat „de onvermijdelijke conse quenties zeker zeer ernstig zullen zijn". De minister-president verklaarde, dat de Britse regering zich verplicht voelde om de tekst van de briefwisseling met minister-president Ian Smith te publice ren, Smith werd toen verzocht te verze keren dat hij niet over zal gaan tot een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring. Wilson heeft voor Smith de mogelijk heid open gelaten om in Londen te ko men spreken over de huidige ontwikke lingen in Zuid-Rhodesië. In de nota legde Wilson er de nadruk op dat de beslissing over een onafhanke lijkheidsverklaring van Zuid-Rhodesië moet komen van de Britse regering en parlement en dat een dergelijke verkla ring in overeenstemming moet zijn met de wil van het gehele Zuidrhodesische yolk. Hij verklaarde dat het land, na een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring door de blanke minderheidsregering „ge- isoleerd en praktisch zonder vrienden" zou raken en dat de economische gevol gen rampzalig zouden zijn. De Rhodesische premier, Ian Smith, heeft de Britse legering gisteren beschul digd van „chantage en intimidatie". In antwoord op de Britse waarschu wing dat een unilaterale onafhankelijk heidsverklaring verraad zou zijn, 'zei Smith boos dat Rhodesië de zaak in eigen hand zou nemen indien de Britse verte genwoordigers in de V.N. het niet voor Rhodesië zouden opnemen. In een verklaring tot het parlement verklaarde Smith dat de Britse waar schuwing slechts heeft gediend om de Rhodesiërs eendrachtig te maken wiTiP™*? wajpchuwing van premier Harold Wilson heeft in Rhodesië grote beroering gewekt. Intussen heeft de Britse minister voor gemenebestzaken, Arthur Bottomiey na zijn terugkeer uit Zambia olie op'het vuur gegooid. Op London Airport verklaarde hij dat economische sancties tegen Zuid-Rhode- sie zouden worden genomen indien het zichzelf onafhankelijk zou verklaren en dat Rhodesiërs niet langer Britse onder danen zouden zijn. MOSKOU De schoonzoon van Kroestjev, tot voor kort hoofdredac teur van het regeringsblad Izvestia is in functie getreden ais plaatsvervan gend hoofdredacteur van de Kazak- stanskaja Pravda, een post op verre af- stand van het grote politieke toneel.

de Stem | 1964 | | pagina 3