Zij deden mijn was waar ik bij stond BONT Walcheren Z.-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Oprichting raadsleden vereniging stap verder KRITISCH Zfeer/fó- v&fr/sseHct Overmatig gebruik geneesmiddelen van Robert de J ries besprak toneelspeler en zijn kunst Axels akkoord met oprichting van N.V Zegam BRONWATER O oster schelde brug Haringvliet brug Bijzonder 2 2 VLISSINGEN KRINGVERGADERING RODE KRUIS Dagblad De Stem AXEL HULST Organist G. de Caluwé onderscheiden SAS VAN GENT TERNEUZEN Zuiderbegraafplaats IN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Belangstelling niet groot maar toch hoopgevend Doelstelling gezond PROF. DR. T. HUIZINGA: Vergadering Nationale Vrouwenraad HONDEBROOD Raad Schoondijke Straten kregen een naam Voor een vertrouwd adres commentaar Feest in Souburg Installatie van nieuwe parochie EXAMENS Veel belangstelling van geestelijkheid Vandaag begint conciliecursus Katholieke Actie HOOGWATER Vandaag Morgi en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 Toneelvoorstellingen De personeels vereniging van de n.v kon. mij „De Schelde" geeft op 14, 21 en 28 novem ber toneeluitvoeringen in het Schelde- kwartier. Opgevoerd zal worden de klucht „En zo begon het" van Philip King. Postzegelbeurs Zaterdag houdt de plaatselijke afdeling van de Int. Ver. ..Philatelica" een grote postzegelbeurs in „Het Anker". Ook staat een verlo ting met aantrekkelijke prijzen op het programma. (Advertentie) In de Prins van Oranje te Goes gaat de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis op zaterdag 21 november een kringvergadering houden. Aan de orde komt de benoeming van ir. G. Kemper, voorzitter van de afdeling Vlissingen, tot kringbestuurslid en het afscheid van dr. J. Spuyman als kringbestuurslid en wnd. kringcommissaris. Voorts zal de in zameling 1964 worden besproken evenals de ledenwerfactie 1964-1965 en het re sultaat van de onlangs gehouden alarm oefening. Ovezande Schieting De handboogvereniging „Zeelandia" hield haar schieting op de liggende wip bij de wed. C Verbeek. Aanwezig waren 55 schutters van 15 verschillende verenigingen. De uitslag was: hoofdvogel: P. Steketee, van A.D. L.M. te Kwadendamme; le zij vogel: Jac. Smallegange Az., van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; 2e zij vogel: C. Rentmees ter van Willem Teil te Ovezande bij loting; le bovenkal: A. de Jonge sr. van Soranus te Heinkenszand; 2e bo venkal: M Rijk van Spes Nostra te Ovezande; le onderkal: A. v.d. Bulck van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek; 2e onderkal A. de Jonge sr. van So ranus te Heinkenszand; le kïep: J. de Rijke van Edele Handboog te Oiide- lande; 2e klep: C. D. Raas van Wil lem Teil te Ovezande; 3e klep: A. de Jonge jr. van Soranus te Heinkens zand; meeste kleine vogels: A. v. Zun- deren van Spes Nostra te Öve'zande, 4 stuks Anti-honger-a-cti.e Te Ovezande is een plaatselijk NOVIB- comité opgericht, be staande uit de volgende leden: burg. N. W. M. Mooyman, voorzitter; ds. R. Das, secr.- penningmeester; mevr. A. M. M. Wöstmann-Veringa; mevr. M. Casetta- Trieller; L. M. Huige. Het comité stelt zich o.m. ten doel het organiseren van de plaatselijke huis-aan-huis-collectes in het kader van de Anti-honger-actie. De ze collecte zal plaatshebben van 28-31 ok tober. Een aantal collectanten heeft zich hiervoor reeds beschikbaar gesteld. Kalkoenschieting De handboogver eniging „Ons Vermaak" hield haar schieting op de staande wip. Inleg was bij de heer E. Tieleman. Er werd op 2 wippen geschoten voor 30 zware kal koenen. Er waren 40 schutters van 14 verschillende verenigingen. Uitslag le wip: Hoofdvogel: Ph. Ingels van Koe wacht (B); le zijvogel: A. Beleir, West- dorpe; 2e zij vogel: A. Salaert, Water vliet; le kal: onbekend; 2e kal: A. Sa laert, Watervliet. Uitslag 2e wip: Hoofdvogel: Ph. O- brie Zandstraat; le zij vogel: A Suy Koewacht; 2e zij vogel A. de Jonge-Riik Willem Teil te Ovezande, le kal: P. Schooff van Sluiskil; 2e kal: A. Roose van Axél; meeste kleine vogels: Ph. Ingels van Koewacht, 4 stuks. Breskens Verkoping Door notaris A. van den Hoek uit Groede is in café Centraal publiekelijk verkocht het woonhuis, staande aan de Philips van Kleefstraat 58. De hoogste inschrijver was de heer Jansen uit Sasput met f 16.385. Na we- derinzet en opbod werd genoemde Jan sen koper voor f 18.000. Zierikzee Sportparkcomplex Binnenkort zal het nieuwe sportparkcomplex officieel in gebruik worden genomen. Dit naar aanleiding van het gereedkomen van een nieuw kleedgebouw en een kantine. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit zal er een hockeywedstrijd worden ge speeld tussen de Middelburgse Mixed Hockey Club en een elftal hockeyers van Schouwen-Duiveland. Voor het ei land is dit iets geheel nieuws; er is nog nimmer een heuse hockeywedstrijd gespeeld. Het oude sportpark „Bannink" ge noemd naar een der vorige burgemees ters van Zierikzee die zich zeer voor de sport hed beijverd moest ver dwijnen als gevolg van de aanleg van de nieuwe, grote verkeersweg naar de kust. Deze weg sneed een gedeelte van het sportpark af. De gemeente Zierik zee greep de gelegenheid aan om naast het verdwijnende complex een ge heel nieuw aan te leggen, nog beter dan het vorige. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat Zierikzee in in het bezit is van een der mooiste sportparken van Zeeland. Het complex omvat vier voetbalvel den, rond een waarvan een gras-atle tiekbaan van 6 banen is gelegen; voorts liggen er twee gravel-tennisbanen, springbakken voor hoog- en versprin gen, terwijl, als kroon op het werk nu gereedgekomen zijn een kleedgebouw en een kantine. Het gemeentebestuur heeft het col lege van Gedeputeerde Staten van de provincie gevraagd een hunner leden de officiële opening te doen verrichten als dank voor de bijdrage, die de ge meente door toedoen van genoemd col lege heeft gekregen. Hierbij zullen ver der aanwezig zijn de leden van de Sportraad van de gemeenteraad en van alle verenigingen die van het sport park „Bannink" gebruik maken. Ook de leraren lichamelijke oefening en de hoofden van alle te Zierikzee gevestig de scholen zijn uitgenodigd. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland: F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. SUM II. 2.K.149.&. Onlangs deed een Sunil was-team de waf voor mevrouw J. M. Roodbeen, Troelstrastraat 16 le Moordrecht. "Ik wist niet dat mijn was toch nog witter kon zijn, "zei ze. "Maar ze hebben 't me laten zien. Nu begrijp ik wat ze bedoelen met: Sunil geeft het hoogste wit". Ciinge Raadsagenda Donderdagavond zal de raad in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staan o.m. voor stellen tot het vaststellen van twee be grotingswijzigingen en tot het verlener van een aanvullende subsidie van 5C aan de Stichting Matthaus Passion te Hulst. Indien de raad er akkoord me-; gaat zullen de winkels op 16, 17, 18, 19 21, 23 en 24 november en 5 december aan staande 's avonds tot tien uur open mogen zijn voor het dan voor de deur staande St.-Nicolaasfeest. Uitbreiding school De r.-k. lagere school zal met ingang van 1 septem ber 1965 de beschikking moeten hebben over een zevende klaslokaal in ver band met de dan van kracht wordende verlaging van de leerlingenschaal. De school heeft momenteel 218 leerlingen, die worden onderwezen door zes leer krachten Door de verlaging van de leerlingenschaal zal men 't aantal on derwijzers met één moeten uitbreiden. Het schoolbestuur heeft het gemeen tebestuur financiële medewerking voor de bouw van het zevende lokaal ge vraagd. Die medewerking krijgt het schoolbestuur, wanneer de raad tijdens de donderdag te houden vergadering haar fiat zal geven aan een desbetref fend voorstel. Houtwormbestrijding Met de restau ratie van de kerk van de H. Henricus is ook een begin gemaakt met het bestrij den van de houtworm. Alle houtwerk, waaronder ook de banken, zijn met be strijdingsmiddelen tegen de boktor be handeld. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Bleys. Vogeltentoonstelling De vogelver eniging Vogelvreugd zal op zaterdag 31 oktober en zondag 1 november haar jaarlijkse tentoonstelling organiseren in het café De Ster. Evenals vorige ja ren zullen er verscheidene kleursoorten kanaries tentoongesteld worden en een grote verscheidenheid van tropische vo gels en fazanten, evenals grote en kleine parkieten. De vogels zullen worden gekeurd door een tweetal keurmeesters van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers, J. Campfens uit Oostburg voor de ka naries en G. van de Watering uit Roo sendaal voor de tropische vogels Alle vogels zullen worden opgesteld in een prachtige versierde zaal, waar te- een prachtig versierde zaal, waar te- kopen Koewacht Biljarten 36 biljarters waren er in Koewacht aanwezig voor de prijskamp in hotel Zeelandia. De uitslag luidt: le prijs A. Versluis, Terdonk (B.), en A. Maas, Zaffelare (B.), 2e prijs R. Buys, Koewacht en A. de Pau, Koewacht. 3e prijs Art. de Letter, Koewacht en Pros, de Bock, Koewacht, 4e prijs R. de Nijs, Wachtebeke (B.), en R. v. Remortel, Koewacht. Schieting Aan de grote schieting op de liggende wip bij A. van Overloop namen 51 boogschutters deel. De uitslag is: hoogvogel: Pros, de Bock, Koewacht, le zij vogel Cam. de Wilde, Stekene (B.), 2e zijvogel A. Verschraegen, Koewacht. Nieuw-Namen Nieuw sportterrein Tijdens de don derdagavond te houden vergadering zal de raad een voorstel voorgelegd krijgen tot het doen aanleggen van een sportter rein in de Saeftingepolder door de n.v Nederlandse Heidemaatschappij. De kos ten worden geraamd op 25.400. Het nieuwe sportterrein zal worden aange legd op gronden van de n.v. Administra tie- en Beleggingsmaatschappij „De Eik" waarmee 't gemeentebestuur 'n overeen komst heeft bereikt over de huur van een stuk grond voor de jaarlijse prijs van 400.-. B. en w. stellen de raad voor tot de huur van deze grond te besluiten en bo vendien tot het vestigen van erfdienst baarheid van uitweg om aan de voor waarde van de n.v. „De Eik" tot he' waarborgen van een uitweg voor de ach ter het aan te leggen sportterrein gelegen percelen te kunnen voldoen. Philippine Waarnemingen Burgemeester P. J. L. van Hoek, die wegens ziekte zijn ambt niet kan uitoefenen, zal nu ver vangen worden door wnd. burgemeester A. van Ootegem. Als waarnemend secretaris treedt op de heer M. C. Bombelijn. Sluiskil (Van onze correspondent) Dinsdagavond werd in de St.-Antonius_ kerk tijdens een door vele gelovigen bijgewoonde plechtige avondmis de gou den medaille van de St.-Gregoriusver- eniging uitgereikt aan de organist, de heer George t de Caluwé. De heer De Caluwé heeft'gedurende 25 jaar op uit muntende wijze met grote trouw en toe wijding zijn ambt van organist vervuld. Zijn zuster mevrouw M. Wijne-de Calu wé, die gedurende al die jaren haar blinde broer op zijn weg van en naar de kerk begeleidde, heeft eveneens de gou den medaille van de St.-Gregoriusver- értiging ontvangen. Behalve de vele ge lovigen waren ook de familieleden van beide gehuldigden aanwezig De koor zang werd verzorgd door het dames- en het herenkoor van Sluiskil. Pater Pau- linus, rector van het kapucijnenklooster te Sluiskil, wilde om het bijzondere ka rakter deze gouden medailles tijdens de plechtige H. Mis uitreiken. Raadsagenda Vrijdag aanstaande za1 de Raad om 7.00 uur bijeenkomen. Aar de orde zijn: Beëdiging en installatie van het raadslid P. J. Piessens; inge komen stukken; een verzoekschrif' van de stichting fruitteelt-proefbedrijf „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Philippine om een jaarlijkse subsidie van 100 uit de gemeentekas, voorstel tot vaststel ling van het besluit als bedoeld in art. 103, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920, zijnde de vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs ovei het jaar 1963, aanbieding van de rekening van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg over 1963, aanbieding van de begroting van inkomsten en uitgaven var de gemeente Sas van Gent voor hei dienstjaar 1965. Verzoeken om voor keursrecht op bouwgrond van: de n.v Horok in het plan Noord-West, J. A. Goverde aan de Papegeulestraat, F. J Breepoel aan de Gillisstraat en P. van Hecke aan de Beneluxstraat. Verder is er een voorstel tot het be talen van de helft in de kosten tot ver- kabeling van het gedeelte bovengrondr elektrisch net aan de garage van de fa, Van Opdorp in de Zandstraat. Ook is ei een voorstel tot aankoop van een nieuwe vrachtwagen, en voor deze vrachtwager nog 2.000 meer te voteren. Op Allerzielen wordt de tweede hoofd afdeling van de Zuiderbegraafplaats door deken J. A. van Mechelen inge wijd. Vanaf drie november a.s. zullen begrafenissen uitsluitend op dit kerk hof plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De raad van de gemeente Axel heeft zich akkoord verklaard met de door b. en w. voorgestelde oprich ting van de n.v. Zeeuwse Gasmij voor de gemeenten Axel, Zierikzee en Goes en de provincie Zeeland. Voorts werd be sloten het gemeentelijk gasbedrijf aan de op te richten n.v. over te dragen en tot deelneming in de n.v. met 32 aan delen van 1.000. Men machtigde ten slotte b. en w. alles te doen om het gas bedrijf in zo goed mogelijke staat aan de n.v. Zegam over te kunnen dragen. De raadsleden Hamelink en Van der Lee spraken hun grote vreugde uit over het voorstel van b. en w., hoewel de laatste betreurde, dat het gemeente lijk gasbedrijf wordt opgeheven, „maar het streekbelang moet preveleren boven het lokale", meende hij. De heer P. van Bendegem verklaarde zich eveneens in genomen met het voorstel van b. en w„ evenals de heer D. Oggel, die overigens nog wel de nodige aanmerkingen maakte. Hij zei het bijvoorbeeld jammer te vin den, dat de raadsleden eerst kort voor de vergadering van gisteravond de beschik king kregen over de stukken betreffende de oprichting. Voorts zei hij zich af te vragen welke positie de cokesfabriek te Sluiskil met zijn 450 werknemers de huidige gasleverancier in Zeeland zal gaan moeten innemen bij de distributie van het aardgas. Tenslotte vroeg hij de artikelen in de statuten van de n.v. Zegam, die waarborgen dat de gemeente Axel een vinger in de pap zal hebben bij het beleid over de nieuwe n.v., het pre dikaat „onveranderlijk" mee te geven. De voorzitter, burgemeester M. van Dijke, merkte in zijn antwoord op, dat de cokesfabriek te Sluiskil geen punt van onderhandeling is geweest voor de ge meente Axel, omdat de cokesfabriek niet levert aan het Axelse distributiebedrijf, maar aan de Nederlandse Gasunie, van welke instantie de verschillende distri butiebedrijven in Zeeland' het gas be trekken. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de raad enthousiast heeft gereageerd op het voorstel tot de oprichting van de n.v. Zegam. Hierdoor is eens te meer bewezen dat de raad Axel over de gren zen van eigen gemeente uitziet, aldus burgemeester Van Dijke. Wij komen nog nader óp deze raads vergadering terug. (Advertentie) fVan een onzer verslaggevers) HULST. De oprichting van de ver eniging van raadsleden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-oost en de ka naalzone (Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen) is tijdens een maandagavond in de bur gerzaal van het stadhuis te Hulst ge houden bijeenkomst weer een eindje verder van de grond gekomen. De vergadering werd bijgewoond door „slechts" 41 van 156 raadsleden, die overigens wel 14 van de 16 gemeente raden vertegenwoordigden; alleen de ra den van Overslag en Axel lieten ver stek gaan. Dat aantal aanwezigen, hoe wel groter dan de initiatiefnemers voor de oprichting hadden verwacht, was te miniem om de oprichting en alles wat daarmee samenhangt definitief te kun nen regelen. De initiatiefnemers, de heren J. H, Stolte uit Hulst, F. de Waal uit Graauw en P. de Keyzer uit Clinge, toonden zich echter voor en na bijzon der tevreden over de resultaten van de ze vergadering. Die resultaten bestaan hieruit dat werd besloten alle leden van de 16 gemeenteraden een persoon lijk schrijven te sturen waarin erop zal worden aangedrongen dat elke raad een vertegenwoordiger uit haar midden zal aanwijzen, die zitting zal hebben in het algemeen comité van de raadsleden vereniging. Wanneer alle gemeentera den zullen deelnemen zal deze groep uit zestien personen bestaan, die op hun beurt uit hun midden een groepje van ongeveer vijf man zullen formeren, dat zal worden belast met het dagelijks bestuur over de vereniging. De heren Stolte, De Keyzer en De Waal zullen voorlopig nog de zaken van de vereni ging in oprichting blijven behartigen, zo werd beslist. Van de zijde van deze drie heren werd er overigens met klem op gewe zen dat het beslist niet de bedoeling is dat de vereniging zal fungeren als een soort controle-instituut voor de ge meentebesturen. Evenmin is het de be doeling dat de raadsleden elkaar trach ten te „bekeren". De doelstelling van de vereniging is dat de raadsleden van de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de leden van de plaatselijke raad Zeeland van de Nationale Vrouwenraad heeft gistermid dag in het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg prof. dr. T. Huizinga uit Gronin gen als zyn overtuiging uitgesproken, dat er een overmatig gebruik van ge neesmiddelen te constateren valt. Hy stelde tevens vast, dat het geneesmid- delenverbruik enorm is toegenomen en dat er ook in de toekomst naar alle waar schynlykheid steeds meer medicijnen zullen worden gebruikt. Ter staving hiervan haalde prof. Huizinga cijfers aan over het gebruik van farmaceutische tabletten, die zijn verschenen in het tijdschrift voor de ziekenhuisverpleging. Het wereldver- bruik van 1953 was 3,2 miljoen kg van deze tabletten, in 1963 was dat 7,3 mil joen kg. Voor 1964 is het verbruik ge schat op 8 miljoen kg en voor 1970 op 13 miljoen kg. De cijfers voor Nederland (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een flink aantal toneelliefhebbers, waaronder vrij veel jongeren, zijn naar de Concert- en Ge hoorzaal gegaan om te luisteren naar een lezing van de bekende toneelspe ler Robert de Vries, die sprak over: ,De toneelspeler en zyn kunst". Ro bert de Vries gaf achtereenvolgens een kort overzicht van het toneelbestel, een beschouwing over de repertoirekeuze, de opbouw vanaf lezing tot opvoering en de opbouw van de rol. Spreker betoogde, dat de belangstel ling bij de jeugd voor het toneel groot is. Zijn eigen gezelschap speelt per jaar 40 tot 50 keer voor de Rotterdam- Se scholen. Men heeft, aldus de heer De Vries, vaak een verkeerde dunk van de toneelspeler. Wij zijn ook maar ge wone mensen, die een vak beoefenen. Over toneelspelers sprekende vertelde de heer De Vries, dat van de onge veer 300 spelers en speelsters in ons land er 94 procent in georganiseerd verband werken, verdeeld over een ne gental gezelschappen die door het rijk worden gesubsidieerd Het beroep wordt helaas wel eens overbelast door het op treden voor radio, t.v., film en lesge ven aan een toneelschool. Over de to neelscholen vertelde de heer De Vries, dat van de ruim 100 aanmeldingen per jaar er ongeveer 15 worden toegelaten, waarvan er ongeveer 5 het eindexamen na drie jaar hard werken halen. Hier na gaf de spreker op karakteristieke wijze de techniek weer, die in het woordje „nee" schuilt. Er is meer no dig dan rolkennis alleen. Het hangt vaak van het publiek af hoe wij spe len. Een volle zaal doet het niet al leen. Er moet een wisselwerking tus sen publiek en toneelspelers zijn. Over de opbouw vertelde Rob de Vries, dat men begint met het lezen van een stuk. Men houdt de rol in de hand vast en langzamerhand begint er klaarheid in het stuk te komen. Maar men moet steeds onthouden, dat het niet gaat om de rol alleen, maar om het geheel. Tot besluit droeg de heer De Vries voor de pauze iets voor van Vondel en Adama van Scheltema. Na een korte onderbre king was er gelegenheid tot vragen stel len. De lezing werd georganiseerd door de Z.V.U. liggen gunstiger dan bijvoorbeeld ir Amerika, maar prof. Huizinga ver wachtte, dat ook Nederland het voor beeld van Amerika zal volgen. De hoogleraar toonde zich een tegen stander van het ongecontroleerd ge bruik van geneesmiddelen. Hij vond dat er dan gemakkelijk teveel kan worden gebruikt. Daarnaast was hij van mening dat ook het gecontroleerde gebruik veel te intensief is. Hij brak een lans voor de gereserveerde aanwending van genees middelen. Het ontstaan van het huidige genees middelenpakket is volgens prof. Huizin ga naast de universiteiten, te danken aan de geneesmiddelenindustrie. De fabrieken trachten de verkoop van hun artikelen te stimuleren door het maken van reclame voor hun preparaten, Prof. Huizinga toonde zich hiermee hele maal niet gelukkig. Hij vreesde voor de enorme stijging van het geneesmiddelen- gebruik. Als andere oorzaak noemde hij de welvaart. De stijging van de wel vaart en de levensstandaard veroorzaakt volgens prof. Huizinga een vergroot ge bruik van medicamenten. Ook mensen met moeilijkheden zoeken vaak een oplossing door het gebruik van geneesmiddelen. Prof. Huizinga vond, dat er een ver schuiving in het waardeoordeel plaats vindt van medicus naar geneesmiddel. Verder gaan de mensen steeds meer „voorzorgsmaatregelen" nemen, het geen vaak niet zonder risico gebeurd. Prof. Huizinga vond, dat de regering zich bewust is van de gevaren, die het verkeerde gebruik van geneesmiddelen, met zich brengt. Als bewijs hiervoor haalde hij de op handen zijnde nieuwe geneesmiddelenwet aan. „Wanneer we in de toekomst nieuwe geneesmiddelen willen ontwikkelen, dan zullen we ons moeten verzoenen met proeven op mensen", zo zei de hoogle raar. Volgens hem kan men uit de proefnemingen met dieren niet conclu deren, welke de mogelijkheden en moei lijkheden van nieuwe geneesmiddelen zijn. (Advertentie) De ideale voeding voor uw hond Vraag de gratis voedingstabel. Postbus 28 - Dordrecht. verschillende gemeenten elkaar kunnen confronteren met hun problemen en het bewerkstelligen van een beter begrip onder alle Oost-Zeeuwsch-Vlaamse vroe de vaderen over aangelegenbeden, de ge hele streek betreffende. Kortom: men dient zich beter bewust te worden van zyn verantwoordelijkheid voor geheel Z. Vlaanderen. Drs. M. C. Verburg die een inleiding hield over „de problemen ten aanzien van de ontwikkeling van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen" daarover elders op deze pagina meer en de aanwezigen maar vast aan veel praat- en denkstof hielp, duidde de vereniging aan als „een inter gemeentelijk en interpolitiek gespreks- centrum voor de vorming van juiste opi nies over streekaangelegenheden". Hij waarschuwde dat de vereniging zich ze ker geen machtspositie moet toemeten of een soort „supergemeenteraad" zal mo gen zijn. Daarover verschilde hij enigs zins van mening met de heer Stolte, die betoogde dat het beslist geen kwaad zal kunnen, als na besprekingen in de ver eniging de raden de dagelijkse bestuur ders van de gemeenten de uitwerking van bijvoorbeeld een streekplan in over weging zullen geven. SCHOONDIJKE De aanvang van de raadsvergadering stond in het teken van een jubileum. Wethouder J. de Feijter werd.n.l. gefeliciteerd met zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Burgemees ter Hoftijzer bracht hem namens de raad dank voor alles wat hij in het belang van de gemeente had gedaan en bood hem een bloemstukje aan. Enkele straten werden van een naam voorzien. De toekomstige bejaardenwijk achter de Dokter Huizingastraat ver kreeg de naam Prinses Margrietplein; het verbindingsstraatje Prinses Bea- trixstraat Landbouwstraat de naam Schoolstraat en de weg op het industrie terrein zal men voortaan de Industrie weg noemen. De expeditieweg achter de Dorpsstraat zal ook een definitieve naamsaanduiding krijgen, maar hier over zouden b. en w. zich nog nader beraden. Een verzoek van drie bewoners uit de Prinses Beatrixstraat om achter hun woning een garage te mogen bouwen vormde 'n punt van langdurige discussie. Aanvankelijk voelden b.en w. weinig voor het verzoek, maar uiteindelijk konden zij er vrede mee hebben dat de garages zodanig in de eigen tuinen werden ge bouwd, dat het achterpad op de hui dige breedte kon worden gehandhaafd. De heer de Badts vroeg zich af of het nu wel zo bezwaarlijk was om de nog te bouwen woningen aan de Burgemees ter van Roseveltstraat iets minder tuin te geven en het bewuste achterpad te verbreden. Ook vroeg men zich af of de tijd niet gekomen is dat de rijksoverheid niet langer blijft vasthouden aandez.g. tra ditionele schuurtjes bij woningwetwo ningen, maar gaat vorderen dat bij ie dere woningwetwoning een ruimere bergplaats wordt gebouwd die tweeledig zou kunnen worden gebruikt. De begroting vastgesteld voor 1965 vertoont een gunstig beeld. De gewone dienst sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 378.851,67. De post onvoorzien is groot ruim 14.000 gulden. De elektrificatie van de rotonde met invalswegen vanuit de richting Breskens Oostburg en IJzendijke zal dankzij de financiële steun van rijks- en provin ciale waterstaat binnen korte termijn worden uitgevoerd. De raad toonde zich zeer verheugd over het feit dat deze zo lang lopende kwestie nu op een derge lijke bevredigende oplossing had gevon den. Voor de bejaarden met een inkomen lager dan 3750,- per jaar werd een huursuppletie vastgesteld. De huren van een aantal in aanbouw zijnde be jaardenwoningen zullen ongeveer vijf tien gulden per week belopen en kunnen middels deze regeling voor hen die hier voor in aanmerking komen worden te ruggebracht tot twaalf gulden per week. (Advertentie) HOFLEVERANCIER ijgM I GROTE MARKT 25 BREDA De bouwers aan de Oosterscheldebrug hebben pech gehad. Er is een 600.000 kg zwaar brugonderdeel uit de takels ge vallen. Dit zal de bouw met ongeveer drie weken vertragen. Het is niet de eerste tegenslag. De provincie en de aannemers wisten binnenskamers reeds dat de brug niet op de gestelde datum <"31 december 1965) klaar zal zijn. Het werk is iets later begonnen dan ver wacht. Het werk op het haventerrein bij Kats verloopt op zich naar wens. Ook de bouw van de brug in de Oosterschelde gaat op zich gesmeerd. Alleen: het is niet mogelijk gebleken de werkzaamhe den op het land en in het water volledig synchroon te laten verlopen. Daar zit de moeilijkheid. Daar zit ook de oorzaak van de eerste vertraging. Een vertraging van enkele maanden naar men zegt. He laas is er deze week een tegenslag bij gekomen. Degenen, die met verlangen uitzien naar hun eerste rit over de voltooide Oos terscheldebrug, doen er goed aan hun ge duld wat elastischer te maken. Misschien zal die eerste rit pas medio 1966 kunnen plaats vinden. Het Statenlid van Geesbergen (KVP) heeft er gisteren in Middelburg op ge wezen, dat de n.v. Haringvlietbrug maan delijks f 100.000 aan inkomsten moet der. ven, omdat de Grevelingendam nog niet klaar is. Het rijk is daarvan de schuld, zo zei hy. Gedeputeerde Van den Bos hoopte, dat de desbetreffende autoriteiten deze opmerking ter harte zullen nemen. Wij kunnen ervan uitgaan, dat het rijk en de provincie Zeeland t.o.v. de n.v. Haringvlietbrug dezelfde positie inne men. De tolgelden voor de Haringvliet brug zijn immers uitsluitend gebaseerd op de veergelden, die van kracht waren op het veer MiddelharnisHellevoctsluis. Wanneer nu de Oosterscheldebrug te laat klaarkomt, zal dit de n.v. Haring vlietbrug andermaal geld kosten. Het verkeer uit Midden-Zeeland zal dan la ter dan verwacht van de brug over het Haringvliet gebruik kunnen, maken. Con sequent doorredenerend zou daarvan de provincie Zeeland de schuld zijn. Zouden de heren Van Geesbergen en Van de Bos dit ter harte willen nemen? Het neerstorten van het stuk Ooster scheldebrug te Kats is voor G.S. van Zeeland aanleiding geweest ongevraagd een persconferentie te beleggen. Liever een vervelende zaak zelf uit de doeken doen, dan publiek en pers te ontwijken en te laten gissen, zo is geredeneerd. Wij zyn oprecht verheugd over deze handel wijze. Al vele malen eerder hebben wü mogen ervaren, dat het provinciaal be stuur van Zeeland de openbare functie van de pers goed ziet. Wat betreurens waard tegelijkertijd, dat wij ons geroepen voelen dit te signaleren. Dat betekent, dat het iets bijzonders is. SOUBURG Zondag wordt Souburg om 12 uur precies, volgens het bisschop pelijk decreet een zelfstandige parochie, en wel de St.-Martinusparochie. Tot geestelijk herder van de nieuwe parochie is benoemd pastoor M. Opge- noordt, c.m., tevens bouwpastoor, omdat te zijner tijd zeker tot de bouw van een nieuw kerkgebouw zal moeten worden overgegaan. De pastorie wordt gevestigd aan de Vrijburgstraat. De plechtige installatie en overdracht aan de nieuwe pastoor zal zondagmiddag vier uur worden verricht door de Goese deken Holtkamp. Na de installatie zal een H. Mis wor den opgedragen voor het geestelijk wel zijn van Souburg. TANDARTS C. C. Neeteson te Kloosterzande is aan de rijksuniversiteit te Utrecht ge slaagd voor tandarts. TANDHEELKUNDE Te Nijmegen is aan de r.-k. universiteit Pierre Suy uit Koewacht geslaagd voor het kandidaatsexamen tandheelkunde 2e deel. (Van een onzer verslaggevers) HULST. In het Klein Patronaat zal prof. dr. J. Dekkers van het groot-semi narie te Hoeven vandaag de eerste van een serie van zes cursussen over de ver nieuwingen en veranderingen in de Kerk geven. De cursus is georganiseerd door de Katholieke Actie „St. Willibrordus". Het ziet er naar uit, dat de belangstelling voor de door prof. dr. Dekkers te hou den verhandelingen groot zal zyn. Zo zullen bijvoorbeeld 45 priesters uit de dekenaten Hulst en Terneuzen de cur sus volgen. Zij zullen overigens apart worden „onderwezen": de geestelijkheid wordt vandaag en op 25 november, 9 de cember, 20 januari, 10 februari en 10 maart, telkens 's middags om half vier verwacht, terwijl de inleidingen van prof. dr. Dekkers voor de leken alle avonden om half acht zullen beginnen. Van de zijde van het bestuur van de Katholieke Actie wordt erop gewezen, dat het van belang is dat belangstellenden kaarten voor de cursusavonden aanvragen op de pastorie aan de Steenstraat omdat de ac commodatie van het Klein Patronaat 1150 personen) beperkt is. Voorts vestigt men er de aandacht op dat het volgen van de cursus bijzonder nuttig is aangezien over de ophanden zijnde veranderingen en vernieuwingen en/of de tot nog toe op het concilie geboekte resultaten veel ver warring blijkt te bestaan. „Prof. dr. dekkers, die uitstekend over het concilie is geïnformeerd, zal waar schijnlijk niet alle problemen uit de wee kunnen ruimen. Hij zal wel kunnen aan geven waarom er veranderingen komen en welke strekking en hoedanigheid die zullen hebben", aldus het K.A.-bestuur. Morgen, donderdag 29 oktober gelden voor Zeeland de volgende hoogwater standen: Hansweert: 9.28 en 22.15 uur Terneuzen: 8.58 en 21.45 uur; Vlissingen: 8.34 en 21.15 uur; Wemeldinge: 10.04 en 22.56 uur. OOSTBURG 19.30 uur Raadsvergadering De Windt (Tol) 20 uur Verg. vogel vereniging GOES Prins van Oranje 1430 en 20 uur Modeshow ANTWERPEN KVO 20 uur Gravin Maritza BRESKENS De Uitkomst 14 uur Raadsvergadering, 15 uur Opening nieuw gemeentehuis BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur Pianorecital Michaël Ponti ANTWERPEN KVO 19 uur De meesterzanger® yan Neurenberg

de Stem | 1964 | | pagina 2