;ert Voss Camel 29.75 Toekomst van Bijlmermeer tot het einde toe onzeker Miragevloot krijgt zwaardere kernbom Wij zaten in dwangpositie VOOR WIE DE SLEUTEL, WAS DE VRAAG DEBAT TOT 3 NOVEMBER UITGESTELD Debat tot diep in de nacht ARTS VRIJ West-Duitsland werpt zich in Concorde-slag house of enqland Prinses Beatrix bij défilé Marechaussee LABOUR-MINISTER MELDT KWALIJKE ERFENIS: Europese Zes zinnen op tegenspel Smokkelsmoes misleidt douaniers niet 14 DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer lid van Dominas-bende gearresteerd Wolkenvelden Industrialisatiebeleid WALLEN OLIFANT Sterilisatie niet strafbaar geacht Defensiebudget van Frankrijk zeer ambitieus SPANNINGEN IN BOLIVIA DOOR STUDENTENACTIES kotUnlecun|3 r r.-u IMIis idee uit Londen 5.90 104e JAARGANG No. 24727 Voor God, Konlnglng en Vaderland amelkleur is 'hot', n het allernieuwste Parijse ïufje: grove, stoere tsen ('military-look'). waliteit: wollen flannel, laten: 36 t/m 44 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 28 OKTOBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. lijbureaus; TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MUENCHEN De politie te Muen- chen heeft de Pool Edward Lachmacki (43) aangehouden. De man wordt ervan verdacht deel te hebben uitgemaakt van de bende van Petras Dominas. l Deze bende pleegde 26 september j.I. een overval op een juwelier in de Hei- ligeweg te Amsterdam. De daders wer den kort daarna gegrepen. Lachmacki zou aan deze overval niet hebben deelgenomen, maar wel aan soortgelijke roofovervallen op juweliers in de Westduitse steden Witten. Gelsen- kirchen en Dortmund. Volgens de poli tie heeft hij daarbij geschoten. Bovendien werd de Pool gezocht we gens inbraak met diefstal in bontzaken te Frankfurt. Lachmacki heeft een gevangenisstraf van vijf jaar uitgezeten wegens poging tot moord. AMSTERDAM De 21-jarige Duitse opticien-assistente Gerlind K., die zich in verband met de roofoverval op de juwelierszaak aan de Heiligeweg te Amsterdam in hechtenis bevond, hieruit ontslagen. Het meisje zal als on gewenste vreemdelinge over de grens worden geleid. De moeder van Gerlind, de 55-jarige advocate Marianne K.-B. uit Essen, blijft in voorlopige hechtenis. Haar wacht overigens in Duitsland ook opsluiting sinds de officier van justitie een arrestatiebevel t«gen haar heeft uitgegeven. De advocate wordt de bevrijding van gevangenen en niet aan geven van misdadige plannen en he ling ten laste gelegd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Bij het afsluiten van deze editie was nog niets met zekerheid te zeggen over het lot van het wetsontwerp, dat een nieuwe gemeente Bijlmermeer wil stichten. Een amendement van de socialist Scheps, dat de Bijl mermeerpolder bij Amsterdam wil voegen, heeft zeer grote kans een meerderheid te behalen. Voor dit amendement zullen waar schijnlijk stemmen: de gehele P.v.d.A.-fractie (43), een minder heid uit de K.V.P. (ongeveer 18 stemmen), de P.S.P. (4), de C.P. N. (4), 2 leden van de V.V.D., 2 van de A.R. en 1 van de C.H.U. Daarmee zou dit amendement, dat minister Toxopeus zonder enige twij fel onaanvaardbaar zal verklaren, kun nen rekenen op 74 stemmen, hetgeen voldoende is voor een meerderheid. Van de K.V.P.-fractie ontbreken b.v. drie personen, waardoor de absolute meerderheid, die normaal 76 stemmen bedraagt, terugloopt tot 74. Voorts kan worden verwacht dat de kamer van nacht een motie-Aarden (K.V.P.) heeft aangenomen, waarin wordt gezegd dat „zo spoedig mogelijk voor de Amster damse agglomeratie toereikende be- stuursvoorzieningen moeten worden ge troffen". Het leek gisteravond laat ove- zocht hem in zijn functie bankier een fors bedrag a mijn familie in Duitsland o te maken. Dit wilde hij ni alle genoegen doen, Ik aan mijn verplichtingen v daan en kon in Amerika ow c^en en nieuwe avonturen leven! IN KATMANDOE is dinsdag meege deeld dat Misoehiro Misjimoera, berg beklimmer in een Japanse expeditie, samen met Sjerpa Onoeng Dorje, de 23.866 voet hoge ijskap van een Hima- lajatop heeft bereikt. ONGEVEER vijftien kilometer ten zui den van Oldenburg in Neder-Saksen is een aardgasreserve aangeboord, die vol gens de deskundigen waarschijnlijk de grootste is die tot dusver in West-Duits- land is ontdekt. PRESIDENT JOHNSON heeft een boodschap van premier Kosygin van de Sovjet-Unie ontvangen. De brief wordt op het ogenblik bestudeerd. ALS EX-NAZI is op het vliegveld van Frankfort een ambtenaar ontmaskerd, die daar hooggeplaatste reizigers placht te bezoeken. Het bleek een vroegere Gestapoman. OOSTENRIJK is getroffen door een lichte aardschok, die echter slechts op pervlakkige schade heeft veroorzaakt. Volgens de berichten is de stad Linz het zwaarst getroffen. BONN Boven Europa zijn thans de gevolgen van de eerste Chinese kernontploffing waargenomen: radioac- I tieve deeltjes bereiken met atmosferi sche stromingen Midden-Europa. I Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Zwakke lot matige, aan J de Waddenkust tijdelijk vrij krach- tige wind tussen noordoost en oost. Middag tempera turen van 6 tot 8 gra- l den. Vandaag: zon onder 17.19 uur. Maan S op 23.57 uur. Morgen: zon op 7.29 uur. Maan onder 15.44 uur. I DEN HAAG De behandeling van de nota regionaal industriesprcidings- beleid 1965 t.m. 1968, door de Tweede- Kamercommissie van Economische Za ken, gaat vandaag niet door. Het voort gezette debat is verschoven naar dins dag 3 november. Wel hebben de kamerleden gisteren een brief van staatssecretaris Bakker van Economische Zaken ontvangen, waarin hij, n.a.v. het eerste debat over de nota op 15 oktober, iets meer arm slag zegt te willen geven aan de se cundaire kerngemeenten. De conclusies die de staatssecretaris uit de behande ling op 15 oktober heeft getrokken vindt men op pag. 3. rigens zeer waarschijnlijk dat aanvaar ding van het socialistische amendement zal leiden tot intrekking van het wets ontwerp cn niet tot aftreden van mi nister Tcxopeus. Toen het debat dinsdagavond van de kant van de Tweede Kamer was beëin digd en minister Toxopeus het woord kreeg, was er in feite niets nieuws ge beurd, behalve de door drs. J. Aarden (K.V.P.) ingediende en door de gehele K.V.P.-fractie gesteunde motie. Het was wel duidelijk dat de vijftig K.V.P.'ers het beslissende woord in dc aanvaarding of verwerping van het wetsontwerp hadden. Immers, indien meer dan vijftien K.V.P.'ers zich voor het amendement-Scheps zouden uit spreken, zou dat de nederlaag voor mi nister Toxopeus kunnen betekenen. De socialist Scheps kon namens de gehele P.v.d.A.-fractie zijn amendement, dat de Bijlmermeerpolder bij Amsterdam wil voegen, toelichten. Hij deed dat ove rigens in een bijzonder welsprekende zij het niet geheel van demagogie gespeende, doch wel met vuur uit gesproken rede. De K.V.P. was ver deeld. Dr. L. Albering deelde mee dat een belangrijk deel van zijn fractie, de meerderheid, zich achter het wetsont werp plaatst, dat een zelfstandige ge meente Bijlmermeer wil vormen uit de huidige gemeenten Diemen en Ouder-Amstel. Dit deel van de K.V.P.- fractie huldigde dus het standpunt van minister Toxopeus, dat de grote steden niet nog groter moeten worden, maar dat deze sterke randgemeenten moeten krijgen. Wel dient daarover was de hele K.V.P.-fractie het eens de stad Am sterdam verzekerd te zijn van een on gestoorde voortzetting van de woning bouw. De meerderheid van de K.V.P. stond daarom achter het amendement- Elf ferich (A.R.), dat verplichte samen werking tussen Amsterdam en de nieu we gemeente Bijlmermeer voor de wo ningbouw, woningverdeling en indu strievestiging voorschrijft. Binnen zes maanden na het ontstaan van de nieu we gemeente. Ook ging deze groep K.V.P.'ers akkoord met het sub-amen- dement-Kolfschoten (K.V.P.), dat deze verplichte samenwerking, waarin Am sterdam uiteraard een grote zeggen schap zal hebben, beperkt tot een ter mijn van minstens vijf en ten hoogste vijftien jaren. De belangrijke minderheid in de K.V.P.-fractie werd aangevoerd door drs. J. Aarden. Hij schaarde zich geheel achter het amendement-Scheps. „Ik kan mij niet aan rie indruk onttrekken dat het wetsontwerp is ontstaan uit angst voor de grote stad. Daartegen wil men nu weer wallen gaan opwerpen", zei de heer Aarden. Bij de A.R. en de C.H.U. waren de opvattingen sinds de schorsing der de- balten op 7 december 1961, nauwelijks gewijzigd. De heer Elfferich (A.R.) sprak namens de overgrote meerderheid van zijn fractie zijn instemming met het wetsontwerp uit. „Niet de groten moeten het altijd voor het zeggen heb ben, laat ze ook maar eens met de klei nen samenwerken", aldus de A.R., een standpunt dat niet veel afweek van dat van de heer Bode (C.H.U.). De heer Scheps (P.v.d.A.) meende dat dit soort samenwerking vergelijkbaar is met die van een olifant en een mug: „Als de olifant een keer zijn poot ver keerd zet is de mug nog weg ook", voorspelde hij. BERLIJN De 56-jarige chirurg dr. Axel Dohrn is door de Berlynse ka mer van het Westduitse hoogge rechtshof in hoger beroep vrijge sproken van de beschuldiging van het toebrengen van lichamelijk let sel bij sterilisaties. Zijn onschuld wordt bewezen geacht. Het tegen dr. Dohrn vorig jaar november ge wezen vonnis van een Hannoverse rechtbank van zes maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk, we gens toebrengen van lichamelijk letsel in 40 gevallen, is nietig ver klaard. Tegen dit vonnis waren zo wel het openbaar ministerie als de verdediging in beroep gegaan. De arts had als hoofd van een ziekenhuis bij Hannover naar eigen zeggen ongeveer 1300 vrouwen met hun toestemming gesteriliseerd. Volgens de akte van beschuldiging was er in 149 gevallen geen medi sche noodzaak voor de ingreep. Het proces tegen dr. Axel Dohrn heeft in West-Duitsland onder artsen en leken veel stof tot dis cussie gegeven, o.m. over het vraagstuk van de geboorteregeling. Dr. Dohrn heeft te zijner verdedi ging in de eerste plaats aange voerd, dat door de sterilisaties veel gevallen van onwettige en ook_ wet tige zwangerschapsonderbrekingen verhinderd zijn, die van invloed zouden zijn geweest op de gezond heid van de betrokken vrouwen. Het hof oordeelde dat volgens het thans geldende Duitse recht de vrij willige sterilisatie van vrouwen niet strafbaar is. Dohrn was wegens zijn Verrichte sterilisaties als hoofdarts van het ziekenhuis Grossburgwedel bij Hannover ontslagen. Hij heeft nu een particuliere kliniek in Ha mm. De medische erecode verbiedt sterilisatie van vrouwen, aldus het Duitse persbureau DPA. In hoe verre de uitspraak van de West duitse hoge raad hier een nieuwe toestand met nieuwe consequenties za.l kunnen scheppen, is nog niet te voorzien. Juist teruggekeerd uit Japan, heeft prinses Beatrix gistermorgen in Utrecht een parade ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Ko ninklijke Marechaussee bijgewoond. Prinses Beatrix is de beschcrmvrou we van dit oudste wapen van de Ko ninklijke Landmacht. PARIJS Frankrijk gaat een atoombom maken, die krachtiger is dan die momenteel bij de be wapening van de „Mirage IV" gebruikt wordt, aldus blijkt uit de Franse militaire begroting voor het jaar 1965. Franse militaire deskundigen werken bovendien aan plannen voor de bouw van ondergrondse opslagplaatsen voor de met een kernbom voorziene raket ten. De eerste prototypen van derge lijke wapens zullen het volgend jaar tijdens vluchten getest worden, zegt de Franse begroting. Op de begroting wordt met ingang van 1 januari 1965 21 miljard francs uitgetrokken voor het gehele jaar. Dat betekent dat de Franse regering erop rekent dat 20 procent meer uitgege ven zal worden in 1965 dan in dit jaar. De begroting ontmoete tegenstand van de socialistische oppositie, die het streven van de Franse regering voor een onafhankelijke atoommacht afkeurt. Uit de begroting blijkt niet de sterk te van de grotere atoombom. De bom menwerpers van het type „Mirage-IV", (Advertentie) PINHEAD, WAT IS DAT? Zoals 't woord al zegt: speldeknop - en dat is het nieuwste van het nieuwste in kostuumdessins. Heel mooi, heel chic, heel apart. Bij House. 219.50 (Van onze correspondenten) LONDEN/BRUSSEL De Britse minister van handel, Ray Jenkins, heeft dinsdag op een bijeenkomst van de Brits-Zweedse kamer van koophandel in Londen verklaard, dat de Labour- regering de banden met de Europese vrijhandelszone wil verstevigen maar dat de regering werkelijk gedwongen was een extraheffing op de invoer te leggen. De regering zal zo spoedig mogelijk met de regeringen van de E.V.A.-lan- den overleg plegen over de gevolgen van de maatregel, aldus Jenkins. De minister zei dat de economische erfenis van het conservatieve bewind nog kwalijker is, dan Labour aan vankelijk gedacht had. Volgens hem liet de conservatieve bewindvoering, door het grotendeels opheffen van het bestaande controle-apparaat op de in voer, de Labour-regering geen tijd om andere maatregelen te nemen dan de heffing op de invoer. Jenkins gaf opnieuw de verzekering dat de maatregel tijdelijk is en weer zal verdwijnen als men het betalings balanstekort te boven is gekomen. Vandaag beraadslaagt de Europese Commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap over het besluit van de nieuwe Britse regering om de in voerrechten te verhogen. Voor die tijd wenst zij zich te onthouden van enig officieel commentaar. In het hoofd kwartier van Euromarkt kan men ech ter wel de mening horen verkondigen, dat dit ,,een hele dwaze zaak is", en dat op tegenspel wordt gezonnen. Ter wijl men in de Kennedy-ronde moei zaam aan het onderhandelen is een aanzienlijke tariefverlaging 50 procent) in het kader van G.A.T.T., gaat een der belangrijkste on derhandelingspartners volstrekt unila teraal, zonder enige ruggespraak of waarschuwing, plotseling zijn invoer rechten met 15 procent verhogen. Het feit dat men hier te doen zou hebben niet een tijdelijke maatregel, kan er niet toe bijdragen het algemeen oordeel te verzachten. Men acht dit in de eerste over (van de plaats geen manier van doen en de eer varing heeft bovendien geleerd, dat dergelijke tijdelijke maatregelen" dik wijls langer blijven bestaan dan aan vankelijk de bedoeling heette te zijn. Men acht het Britse besluit bovendien in strijd met de G.A.T.T.-bepalingen en men stelt zich de vraag welke in vloed het op het verdere verloop van de Kennedy-ronde zal hebben. Gerust hierover is men zeker niet. Men wijst er tenslotte op, dat het elk lid van G.A.T.T. thans vrij staat, de bestaande toltarieven op te zeggen en vervolgens te verhogen. De raad van vertegen woordigers van de algemene overeen komst inzake tarieven en handel (G.A. T.T.) bespreekt de situatie vandaag in Genève eveneens. Bij zijn terugkeer uit Berlijn, waar hij met een Nederlandse delegatie, on der wie staatssecretaris dr. W. H. van den Berge, de driemaandelijkse confe rentie heeft bijgewoond van de E.E.G.- ministers van financiën, heeft minister Witteveen dinsdag op Schiphol de ver hoging van de Britse invoerrechten met 15 procent gekwalificeerd als „een on wenselijke weg, die geen fundamentele oplossing van het probleem kan bren gen." „De maatregel van verhoging der in voerrechten kan slechts een tijdelijke zijn", aldus de minister. „Wanneer En geland dit tijdelijke soelaas zou kunnen benutten om enerzijds door deze nieuwe mkomstenpolitiek, anderzijds door op voering van de produktiviteit haar con currentiepositie te verbeteren, dan heeft men wel een fundamentele oplossing". BONN De Westduitse vliegtuigin dustrie is bereid samen met Frankrijk het supersonische straalverkeersvlieg- tuig „Concorde" te bouwen, wanneer Groot-Britannië zich uit het bouw project terugtrekt. Aldus leiders van de Duitse luchtvaartvereniging dinsdag in Bonn. Zij legden er de nadruk op dat de contacten hiertoe niet zouden kunnen worden gelegd doof een bemiddelaar van de Westduitse vliegtuigbouwers, maar dat de Westduitse regering zou moeten bemiddelen. Vice-voorzitter Paasche van de Duit se luchtvaartvereniging, tevens direc teur van een fabriek in Bremen, zei dat de Duitse vliegtuigindustrie volledig in staat is tot technische samenwerking met Frankrijk. Een woordvoerder van „Heinkel" in Stuttgart deelde mee dat de Duitse industrie „natuurlijk de lege plaats bij de bouw van de „Concorde" zou kunnen opvullen". Maar hij zei dat dan de nadruk zal moeten worden ge- legd op concentratie in deze industrie. die momenteel van de Dassault-fabrie- ken komen, zijn bewapend met pluto- nium-aloombommen, met een sterkte van 50 tot 60 kiloton, ofwel drie keer zo krachtig als de bom die op Hiroshi ma viel. Het prototype van deze bom werd op 2 mei 1960 geprobeerd. In tegenstelling tot verklaringen van de zijde der oppositie vertonen de uit gaven voor de atoombewapening geen stijging, maar blijven zij stabiel op 5 tot 6 miljard francs per jaar, of 25 pro cent van de gehele militaire begroting. Bovendien blijkt uit de begroting dat het Franse leger de mogelijkheid be studeert van de bouw van een tactisch kernwapen een mobiele grond- grond-raket. In het departement Landes zullen de eerste onderaardse opslagplaatsen ge graven en gebouwd worden. De Franse regering verwacht dat in 1967 de eerste raketten met kernbewa pening operationeel zullen zijn en dat in 1970 de eerste Franse atoom-onder zeeër van de werf zal komen, die be wapend zal zijn met 12 in Frankrijk ge bouwde Polarir-raketten. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Erg sip keek een Bredase kastelein, toen hij te Bras- schaat werd tegengehouden door de vliegende tolbrigade van Antwerpen. De patrouille had hem in de buurt van Wuustwezel in het gezicht gekregen. De douaniers waren geïntrigeerd door het feit dat de koplampen van zijn wagen gedoofd waren. Zij zetten de achter volging in over de overigens behoor lijk verlichte Bredasebaan en brachten de verdachte wagen tien kilometer ver der tot stilstand. „Ach", zei de herber gier, „nu merk ik ook dat mijn kop lampen defect zijn. U moet mij excuse ren, ik zal ze onverwijld laten herstel len". Beroepshalve wilden de douaniers toch wel even in de koffer kijken. Toen keek de man nog bedrukter en daar voor was ook wel reden, want in die koffer lag een partij van 600 kg Neder landse boter. Antoon had toch zijn uit leg klaar. „Heren", zei hij, „ik begrijp dat u nu duistere gedachten koestert over smokkelen en zo, maar ik verzeker u dat het een misverstand is. Ik heb slechts met een paar vrienden gewed dat ik het vrachtje zonder moeilijkhe den naar Antwerpen kon brengen. Ik heb de weddenschap blijkbaar verlo ren. Het spijt me". De Antwerpse douaniers stonden uitermate sceptisch tegenover die wel originele maar toch niet bepaald over tuigende verklaring. De man werd ge arresteerd en vracht en auto werden in beslag genomen. Een tweede inzit tende van de auto kon op het laatste nippertje nog ontsnappen. LA PAZ In verscheidene Boli viaanse steden heerst een gespannen toestand doordat studenten een staking van 48 uur zijn begonnen in verband met botsingen van de laatste tijd tus sen studenten en de politie, waarbij stu denten het leven verloren. In een verklaring van de studenten federatie wordt geprotesteerd tegen het ontbreken van burgerlijke vrijheden en arrestaties van studenten. (Advertenties) kiL-:!;;' mv&i pjl'Êlj! SELECTIEKLEDING Gedragen bij 9 van de 10 Britse blazers; 'club-ties', dassen in kleurigs streepdessins. Zee: gentleman-like, zeei Engels. Hollenkamp heeft ze in 'n grots verscheidenheid. Wel te wassen, niet te kreuken. „iüSÜ? amsterdam breda eindhoven enschede hferlen rottepdam

de Stem | 1964 | | pagina 1