VjOR lE NIEUWE NAAR: oor een idreigd De operatie KINDER- TRUIEN RYHBENDE'S C '4 VIEUX Centrale keuringen var warmbloedhengsten AEG Winst voor S.P.D. maar niet ten koste van C.D.U. ter Bals Luchtaanvallen Legpuzzel Ongerustheid Relaas van een evacuatie Nieuwe provinciaal Paters Oblaten GENERAL ELECTRIC COLLECTIE J Politie-agent was 16 jaar lang inbreker provinciaal rs Oblaten rus n spreekuur Een net van steil ingen En uw eigen verhaal Boze inbrekers zetten school onder water Tractor van de weg: bestuurder omgekomen vieux speciaal*** ------- -1 *YB-<l-230 Draai u nog eens heerlijk om Modernisering in fokkerij Hij is er weer: de verschrikkelijke sneeuwman Verkiezingen W?st-Duitsland Strijken kan nog gemakkelijker ik stoom AEu strijkijzer DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 OKTOBER 1964 ik, die aan het eind van de le middaguren uitspraak eelde P. V. tot vier maan- isstraf zonder aftrek, waar- nden voorwaardelijk, proef- r, zonder toezicht. J. B. een boete van veertig gul- Tot provinciaal van de n van de H. Franciscus van de Nederlandse provincie :r J. Westerbos (36). rector iehuis „Ave Maria" te Til- terbos volgt pater J. van i, die sedert 1961 provinciaal en was. Astra Goes ieuw groot y-toernooi ks terugkerende herfslvol- o\, dat wordt georganiseerd de leerlingenvereniging van jk Lyceum \oor Zeeland te dit jaar gehouden op 2 en 3 oi, dat ieder jaar grootser ordt, is langzamerhand uit een waar volleballfestijn, jzonder veel belangstelling dit toernooi wordt deelge- l door middelbare scholieren als van buiten de provincie, jk Lyceum uit Dordrecht, dat ij de heren I en II kampioen dit jaar weer van de partij, (HBS uit Breda, dat momen schoolteam in de overgangs- eVoBo speelt en ongeslagen aanvoert. •elnemers van buiten de pro- n zijn de RHBS uit Bergen de Chr. HBS uit Culemborg. ernooi Astra veel werk kost, t het feit dat niet minder dan s(sters) ondergebracht moe- rootse opzet van dit toernooi iet minder dan 37 teams aan n niet alle wedstrijden ge en in de gymzaal van het C. m wordt op beide dagen 's >eeld in de gymzaal van de iorpsehool aan de Voorstad. :ste dag van het toernooi, ïovember dus, wordt evenals jaren door enkele leerlingen 5estavond georganiseerd in shof aan de Kreukelmarkt. eving i man, vader, xhoorn iben op don- testantse be- 14.40 uur. apel van het uur. loop van de 'an het over- lele heer RN ge ere blijven rsoneel oensdagmiddag in Bethesda EORIJF reda is or onze -terrein loegen- ist), agazljn- ilaatsen leiding -matras- ir. edrijf heeft joge- briek 18 of uur erto- i een 'ipect harte tgen wij jerhoud. irdag 31 chtends. (Advertentie) In het binnenland waren in de laagliggende polders hoge palen, die met elkaar verbonden waren door prikkeldraad om hun luchtlandingen te beletten, opgericht en er bevonden zich mijnenvelden om de batterijen te verdedigen tegen flankaanvallen. Deze mijnenvelden tekenden zich echter duidelijk af door het onkruid, dat *rop groeide, want er was geen onkruid op de velden waar het deboeren was toegestaan te oogsten. Dit dan waren de belangrijkste punten van het eiland Walcheren, de harde noot, die ge kraakt moest worden, alvorens de haven van Antwerpen voor de scheep vaart geopend zou zijn. dan zou de opstelling in zee zijn ge kanteld. Midden oktober was het gehele ei land veranderd in èèn grote water vlakte in het midden waarvan Mid delburg, donker en verlaten als een kerkhof, oprees. Vanuit de lucht kon men de bewoners van de half onder water staande boerderijen en dorp jes zien roeien of drijven over de donkerbruine watermassa, waarin alles waarvoor zij gewerkt hadden, begraven lag. Gedurende de laatste septemberda gen had generaal Simonds zich bezig gehouden met deze geweldige opgave en hij was besloten een bres in de zeedijk bij Westkapelle te slaan om hierdoor het eiland Walcheren tot „zinken" te brengen en terug te ge ven aan de zee. Op 1 oktober begonnen de „T"- Force van de marine en de 84e R.A. F.-groep de plannen uit te werken te zamen met het Canadese le Leger en in nauwe samenwerking met de R.A.F. Bomber Command. Drie da Er bleven slechts vier kleine plek ken betrekkelijk droog, èèn in het ge- bied van Vlissingen, een tweede in een strook duinen ten zuidwesten van de stad, een derde in het noordwes ten bij de hoge duinen en de strook bos en een vierde in het noordoosten, ten noorden van de hoofdweg en ten gen later wist men, dat het idee van oosten van het kanaal tussen Middel- het tot „zinken" brengen van Wal cheren mogelijk was. Een proefaan- val van bommenwerpers op 4 oktober veroorzaakte een 75 m brede bres en het zoute water stroomde de pol ders en de boerderijen binnen. De plaatsen die gekozen waren voor de drie concentrische aanvallen, wa ren juist die waar de vijand alle mo- burg en Veere. Enkele wegen en dijken waren nog bereidbaar, maar de vijandelijke verbindingslijnen wa ren hevig gestoord en moesten her haaldelijk geïmproviseerd worden. De verdediging bestond tenslotte uit een aantal egelstellingen, die moes ten vechten en trachten stand te hou den zonder hoop op versterking en op gelijke middelen had verzameld om een mogelijke terugtochtweg Het be- een aanval bloedig af te slaan De langrijkste was wel. dat luchtverken- voorgestelde aanval op Westkapelle ningen aantoonden dat minstens ne leek minstens zo roekeloos als die op gen en mogelijk veertien geschutsop- Dieppe in augustus 1942 en de marine- stellingen in het westen waren onder en generale staf-officieren, wier taak gelopen en praktisch zeker geneutra- het was om de plannen uit te werken, liseerd waren. Men vergat echter maakten zich dan ook geen illusies, niet, dat de overblijvenden nog ge- Van verrassing zou geen sprake zijn noeg te duchten waren, en de alles overheersende factor was De vijandelijke verdediging ging het weer. Op kalme dagen in novem- met de dag meer op een legpuzzel ber was het in de regel heiig en be- lijken. Vlammenwerperonderdelen trokken. Bij ruw weer zouden de pro- dekten de uitgangen in de duinen en blemen aan een verraderlijke kust er waren ook nog de „draketanden", nog groter zijn. die een schijnbaar overtollige rol Het hoofdkwartier van de „T"- speelden achter de hindernissen. Een Force en het hoofdkwartier van de dubbele anti-tankgracht vormde een Britse 52e Divisie gingen voort met deel van de verdedigingswerken van het maken van plannen en waren be- Vlissingen en er bevond zich een on- sloten het beste ervan te maken. Ge- prettige diepte, moeilijk om te schat* durende oktober verkenden onbekend ten hoe diep, achter de duinenrij bij gebleven dappere mannen het water Westkapelle. Het zou een dubbeltje en de kustverdediging van de vijand, op zijn kant zijn of tanks hier konden terwijl de R.A.F. bombardeerde en landen, en zo ja, of zij in staat zouden fotografeerde en voor de komende zijn om te manoeuvreren achter het Vlissingen de spits geen vaste voet gat lieten plotseling hun licht schijnen op de motor-torpedoboot met de pa trouille, toen hij zachtjes naar binnen wilde drijven. De MTB kwam direct onder hevig vuur te liggen en mocht zich gelukkig prijzen, dat hij nog kon ontsnappen Twee nachten later stap te een patrouille van een MTB op een ,,Dory" over op enige afstand van de kust en kwam praktisch geluidloos aan de wal, maar nog niet geluidloos genoeg. Toen zij op het punt ston den te landen, gingen lichtkogels de lucht in, floepten de zoeklichten aan en werden zij beschoten door lichte vuurwapens. Opnieuw gelukte het de patrouille zich uit de voeten te maken en de volgende nacht probeerden zij het wèèr. Ditmaal dreven de mannen in een Dory zo dicht langs de wal, dat zij de gloeiende sigaretten van de vijand in de versterkingen konden zien en gedempte stemmen hoorden. Die nacht, alvorens zij werden ont dekt en voor de 3e maal ontsnap ten, waren zij in staat velr van de kunstig weggewerkte onderwaterhin dernissen, die de stranden beveilig den, waar te nemen, niet met grote juistheid, maar voldoende om aan de waardevolle inlichtingen, die regel matig binnenkwamen, weer wat toe te voegen. Zelfs de mislukte pogingen van ver- keerspatrouilles leverden de bevesti ging op van de heersende stromingen en speciaal van die in de bres. Bij hoog water liep er een stroming in de bres van ongeveer acht knopen en dit zou een zeer lastige opgave zijn voor de stuurlieden van de vaartuigen, die door de bres heen moesten, want men hoopte op deze wijze in staat te zijn, de vijand in de rug aan te vallen. Het was noodzakelijk? om vóór half tij te landen om de hindernissen op het strand te kunnen forceren en de aanvalsvoertuigen zouden pas ander half uur na laag water de zandban ken kunnen passeren. Bij het hoofd kwartier van de ,,T"-Force werd ge schat, dat men op zijn minst vijf uur daglicht nodig zou moeten hebben voor de aanvallers om de minumum „D"-dag-objecten te veroveren. Dit echter veroorzaakte een verdere drastische beperking in de ontwikke ling der definitieve plannen. Zij, die de plannen maakten voelden zich niet erg gerust. Het aantal betrokken mi litaire autoriteiten vergrootte nog de moeilijkheden van de toch al zo moei lijke opgave en 'n gevoel van onbe hagen was merkbaar. Verbinding was niet goed. Er war er teveel die wat te zeggen wilden hebben. De problemen van „Infatuate I", de aanval op Vlissingen, waren min der ingewikkeld; daar ging het om slagen of mislukken. Er was besloten, dat, indien in Herkent u in één of meer van de hiernaast beschreven episoden een stukje authentiek, eigen ver leden? Stel uw herinneringen daaraan dan op schrift en zend ze toe aan onze feuilletonredactie. Zij worden zo spoedig mogelijk, als apart onderdeel van dit oor logsfeuilleton geplaatst. Hebt u foto's of andere tastbare herinne ringen, brieven e.d., aan de slag om dB Schelde? Ook daarvoor hebben wij grote belangstelling. U kunt uw bijdragen adresseren aan: Dagblad De Stem, Reiger straat 16 Bre^a. Op de enveloppe vermelden „Slag om de Wester- schelde". Bijdragen kunnen ook via onze rayonkantoren worden ingestuurd. strijd uitgezochte eenheden werden strand. verzameld en geoefend. De laatste vier dagen van oktober Het succes van het R.A.F.-lucht- ondernamen Spitfires en Typhoons 804 vluchten tegen geschutsopstellingen, bombardement «as geweldig. De iuchtdoelgeschut en radarinstallaties. Canadese legercommandant had ver- De 84e Groep Bomber Command zocht om een bres van driehonderd had tot en met de laatste dag maxi- meter in de zeedijk bij Westkapelle. ™le inspanning geleverd. Terwijl de luchtactiviteit aan de gang was, ver- De R.A.F. sloeg een bres van drie- trokken marine-verkenningspatrouil- honderdtachtig meter bij hoogtij. Dag les om de landingsstranden onder de in dag uit beukten zware bommen- neus van de vijand te inspecteren. Zij nemers od de diiken en verstei kin- ontdekten' dat de vUand voortdurend werpers op de dijken en versterkm- Qp zijn hQede was en dat vler zoek. gen en sloegen en verbreedden hier. lichten bij de grote bres van Westka- door de vier grote bressen in de zee- pelle stonden. dijken rond het eiland. Het tweede Op 24 oktober mislukte een zeer stoutmoedige nabij-verkenning. De zoeklichten aan beide zyden van het zou kunnen krijgen, de hoofdmacht met bekwame spoed naar Oostende vervoerd zou worden, om achter „In fatuate II" aan te sluiten. In ieder §eval zouden de beide aanvallen on afhankelijk van elkaar uitgevoerd ivorden. Betrouwbare inlichtingen omtrent Vlissingen en de kustverdedigingen waren moeilijk te verkrijgen geble ken. Vele straten in de stad geleken kanalen van onbestemde diepte, waarschijnlijk drie of vier voet. Be kende vijandelijke versterkingen met inbegrip van het vijandelijke hoofd kwartier waren eilanden geworden en konden op eenvoudige wijze verde digd worden. Het hoofdprobleem was waar precies de landingen uitgevoerd van deze gaten was op èèn mijl ten noordwesten van Vlissingen, het der de drie mijl ten oosten van Vlissingen en het vierde èèn mijl ten noordoos ten van Veere. Niettemin bleef de be langrijkste geschutsopstelling bü Westkapelle intact. Was de bres 200 dc oorlogshandelingen in Zeeuwsch-V laander en om de vrijmaking van m meer naar het westen geslagen, de Westerschelde, werden ook door de bewoners van de zak van Zuid-Beve land en Walcheren met angst en vrees tegemoet gezien De Sloedam met zijn spoorbaan en rijksweg was van vitaal belang voor vriend en vijand. f Door het laatste bombardement van de RAF op de dijken bij Rammekes waren Oost-Souburg en Ritthem in moeilijkheden gekomen en gingen hon- derden inwoners evacueren, meestal naar het oostelijke deel van Walcheren tussen Vere Arnemuiden en Sint-Joosland. Ook honderden Vlissingers zoch- j ten in Arnemuiden een onderkomen bij familie of kennissen. (Advertentie) L. Brugstr. 11-21 De Arne was de scheiding van het watergebied. De enkele schepen on geveer zes stuks, die in de Arne hun toevlucht hadden gezocht, kregen van de vijand aanzegging, dat hun sche pen tot zinken zouden worden ge bracht, als de geallieerden de Sloe dam zouden bereiken. Schipper Oom van het sleepschip Henri Dordrecht 660 ton had ligplaats aan de Arne voetbrug bij de ingang van het kanaal door Walcheren Toen dan schipper Oom het niet meer verantwoord vond aan boord te blijven, met vrouw en drie kinderen, vroeg hij de brugwach ter van de spoorbrug of hij daar in de wachtpost 60 kon slapen en in de brugpost overdag wonen. Wij hebben toen zijn schip een kilometer verder de Arne ingebracht om meer toe zicht te hebben. Omdat A de Nooyer met dochter uit Souburg al enige da gen op Wachtpost 60 geëvacueerd was, waren we toen met 15 personen en toen Arnemuiden ondanks de Rode Kruisbarakken toch beschoten werd en onder de bevolking al doden vie len, kwamen nog 5 personen afkom stig uit Vlissingen bij de fam. Mertens in Wachtpost 60 onderkomen zoeken, zodat we met 20 personen besloten het daar maar af te wachten. De gro te kelders onder het huis, waren groot genoeg en daar werden de bed den voor slaapgelegenheid opgeslagen In de grote kamer werd om de beurt het middagmaal gebruikt en dan maar weer afwachten. 's Avonds 1 november om 8 uur werd er op de deur gebonsd, er stond een grote overvalwagen met 20 tot de tanden gewapende Duitsers: het springcommando om de bruggen op te blazen. Wij kregen 5 minuten om naar een boerderij te gaan 300 me ter verder. Na twee explosies en nog even gewacht te hebben zijn we allemaal weer naar Wachtpost 60 teruggegaan en troffen we 'n grote ravage, ruiten en gordijnen aan Lad ders en het huis feitelijk onbewoon baar. De Brugpost was radicaal ver nield, Nu lag daar aan de westelijke zijde van de Arne tussen spoorbrug en voetbrug 'n afstand van 1 kilome ter nog 'n Duitse afdeling ingegraven van ongeveer 120 man? die ons 's morgens toen wij de ruiten wilden dichtmaken onder vuur namen ge lukkig zonder iemand te raken. Twee dagen later kwam onze buurjongen Jo Ludikhuizen van de ondergrondse ons waarschuwen, dat de laatste stelling onder vuur zou worden ge nomen, en dat we voor een poosje naar de mosselfabriek zouden moeten Daar was de ontvangst niet hartelijk, maar de vrouwen kregen toch nog koffie. Een half uur later zijn we met drie man naar Wachtpost 60 terugge gaan, terwijl er nog flink geschoten werd onder langs de Arnedijk, en toen we ons hoofd boven de dijk staken kwam daar de laatste groep Duitsers uit de stelling met een wit laken aan een stok naar de spoorbrug. Het laatste verzet was gebroken Weg was die hooghartigheid het leek een zielige troep. Bij het veertje werden ze netjes opgevangen door de bevrij ders. Schipper Wilson die daar lag met zijn motorspits heeft veel bijge dragen de Duitsers tot overgave te bewegen. De beschieting had 'n dode en een zwaar gewonde gekost, di door het Roode Kruis zijn opgehaald. Wij feliciteerden elkaar bij terug komst uit de fabriek. Het grote avon tuur was gelukkig voorbij, wij waren vrij. Dat was het relaas van oogge tuige M. J. van Leest sinds 1953 ge pensioneerd. moesten worden. Oostelijk van Vlis singen waren de stranden geïnun deerd en onbegaanbaar en tenslotte werd een klein landingsstrand geko zen ten zuidoosten van de stad dat direct toegang gaf tot een punt pal ten westen van de grote haven. Dit strand was gebruikt voor vuilnisstort plaats en kreeg de codenaam „Un cle". Het was een ellendig strand, voor de helft ingesloten door een stenen havenhoofd, dat naar het wes ten liep. Het strand zelf was diep in gesneden door een goot en had een helling van 1 op 6. Golfbrekers, die 100 meter uit elkaar lagen, waren verbonden door vijf rijen palen, die op een zodanige wijze geplaatst wa ren, dat het voor kleine vaartuigen uiterst moeilijk zou zijn het strand te bereiken. Het was natuurlijk onnodig onder dé wateroppervlakte te kijken om te weten, dat alle dodelijke val strikken die men reeds in Norman- dië was tegengekomen, hier aanwe zig zouden zijn tezamen met de aller nieuwste bedenksels van 's vijands brein. Tenslotte werd „Uncle" bestre ken door versterkingen met lichte en zware machinegeweren en gesteund door mortieren, terwijl boven dit al les de grote kranen van de haven op- torenden. Elk stukje terrein van ..Uncle" was zorgvuldig bestudeerd op de luchtfoto's door de mannen, die de spits zouden afbijten. Het succes of de mislukking hing van hen af en het was niet de eerste maal dat zij voor zoiets geroepen werden. Zij moesten vaste voet zien te krijgen, terwijl de vijand nog ver doofd was van het aan de landing voorafgaande bombardement. Er was elan en zekerheid vereist. Eèn mo ment van aarzeling zou gelijk staan met zelfmoord en het einde betekenen van „Infatuate I". TILBURG Tot provinciaal van de Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sales is voor de Nederlandse provincie benoemd pater J. Westerbos (36), rector van het missiehuis „Ave Maria" te Til- burg. Pater Westerbos volgt pater J. van Sint Feyth op, die sedert 1961 provinciaal van de Oblaten was. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Uit balorigheid dat zi niets van hun gading konden vinden, heb ben inbrekers de r.-k. lagere technische school St. Paulus in Den Haag onder water gezet Door verbreking van een ruit kwamen zij binnen, zij doorzochten alles maar vonden niets. Toen hebben zij op de begane grond, op de eerste en tweede verdieping van de school alle brandkranen opengezet. Toen de directie ter plaatse kwam stond de school blank. Personeelsleden en enkele leerlingen van de school hebben geholpen de rommel op te ruimen. Aanvankelijk liet het zich aan zien dat het een aanzienlijke schade was Het valt echter nogal mee. ELST. In Eist (Gld.) is gisteren de 36-jarige tractor-bestuurder L. H. de Vries uit Monster, om het leven geko men, toen zijn tractor op onverklaarbare wijze van de weg afraakte. De tractor reed van het steile talud en kantelde. De bestuurder kwam onder de tractor te i SCHIEDAM - De C.E. Sluimerwekker laat u 10 minuten langer slapen als u wilt tot vier maal toe). De General Electric Sluimerwekker schenkt u een exclusief genot: u kunt zich nog eens heerlijk omdraaien, als de wekker „afgaat". Want over tien minuten zoemt hij wéér. Zo kunt u zich desnoods tot vier maal toe laten wekken, totdat u volkomen wakker bent. Ver slapen is onmogelijk geworden. Altijd op tijd gewekt. Altijd leest u de juiste tijd. Ook in het holst van de nacht. Want als het donker wordt, licht de wijzerplaat automatisch op. Het bescheiden lichtje doet bovendien in het donker dienst als vertrouwd herkenningspunt in de slaapkamer, of als geruststellend waaklampje in de kinder kamer. Kent u trage wakkerworders Geef zo'n vriendelijke G.E. Sluimerwekker. Het is een modern en praktisch geschenk, waar men jarenlang plezier van heeft. Er zijn reeds G.E.-wekkerklokjes vanaf f22.50. De afgebeelde G.E.-Sluimerwekker kost f29.75. Ais de zon ondergaatlicht de wijzerplaat automatisch op. -U S A- mijnssen co n.v. - keizersgracht 205 - amsterdam - telefoon 020-64876 Andere G.E.-geschenksuggestiesbroodroosters, grill, skillet, coffee- maker, blikopener, strijkijzers, haardroger, tandenborstel, automatische dekens, stofzuiger en vloerwrijver. (Van onze correspondent) UTRECHT De Vereniging tot bevor dering van de Landbouwtuigpaardfokke- ry in Nederland (V.L.N.), ons grootste warmbloedpaardenstamboek, dat zijn werkzaamheden uitstrekt over 8 provin cies plus de N.O.P. (niet de 3 noordelijke provincies) heeft te Utrecht haar centrale keuring gehouden van één- en tweejarige (misschien toekomstige fok) hengsten van het Gelders en van het Gronings type. We zouden haast kunnen zeggen: van nog een eerder type, want voor de plaat sing werden de dieren van het Gelders type in twee afdelingen geplaatst: die met originele V.C.N.-bloedopbouw en die met „meer bloed". Wijst dit al op de modernisering in de warmbloedfokkerij, dit kwam ook dui delijk naar voren in het feit dat 114 hengsten van het Gelders type waren aangegeven tegen slechts 19 van het Gro nings type, en van de laatsten bleven ook nog enkele afwezig. Opvallend goed was de belangstelling voor de keuring en dat ondanks de som bere weersverwachting. We zagen ook vele jongeren Landelijke ruiters) langs de lijn de keuringen met veel interesse volgen. Gelukkig gedroeg Plucius zich fatsoenlijk al leek het een paar keer erg dreigend. De op één na grootste afdeling van de V.L.N., Noord-Brabant, had ruim 20 jonge hengsten aangegeven en het was wel spe- (Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL 143.50 KATMANDOE Een uit vijf leden bestaande Australische bergbeklimmers- ploeg, die tracht de Langtang Liroeng te beklimmen in de Himalaya, heeft laten weten „verse voetstappen van de ver schrikkelijke sneeuwman" te hebben ont dekt. De leider van de expeditie, Peter Tay lor, heeft de voetstappen op een hoogte van 6.000 meter gefotografeerd. Hij kon de sporen over een afstand van 800 me ter volgen. „De afdrukken hadden de vorm van een menselijke voet, maar groter, terwijl tevens de afstand tussen twee sporen groter was dan die van een mens", aldus Taylor. behalve de voetsporen hebben de Aus traliërs ook nog een „groot mysterieus meer" ontdekt. De Sjerpa's weigerden het meer, dat volgens hen vol kwade geesten zou zitten, te naderen. De minder bijgelovige expeditieleden haalden wat water uit het meer dat ech ter voor hun verbaasde ogen terstond vervloog. ciaal bij de éénjarigen van het Gronings type dat onze provincie successen boekte. Van de twaalftal werden er vijf geplaatst niet geprimeerd, alleen in volgorde geplaats. Bovenaan kwam de lichtbruine 242 vb, V. Odin v. Wittenstein, uit de preferentie kern- en kroonmerrie Mei bruid, fokk.-eig. A. J. v. d. Graaf te Nieu- werkerk, een heel aardige verschijning met veel temperament in heel goede krachtige gangen. Tweede werd ook een zoon van de preferente Odin v. W„ uit Overijsel. De nummers 3 en 4 zijn Bra bantse zonen van de Brabantse preferente Nolbert. No. 3 werd de bruine 962 vb. uit de ster Zoritsia (Rodeo), f.e. M. Lan- geweg te Klunderl een jeugdige ver schijning die wel belofte inhoudt voor de toekomst (er waren er die deze het liefst hadden) en zo 4 werd de sterke, modern gelijnde bruinkol 943 vb., uit de kroon merrie Zerena (Noorman pref.), f.e. Gebr. den Hollander te Klundert, jonge hengst met zeer goede bloed opbouw. No. 5 kwam weer uit Overijsel. Slechts drie tweejarigen verschenen voor jury en twee goeden werden ge plaatst: no. 1 werd een zeer goede zoon van Odin v. Wittenstein, uit Overijsel, no. 2 werd een halfbroer van no. 3 der enters, de bruinkol 236 vb., V. Marcel, M. Zoritsia, gefokt door M. Langeweg te Klundert, eig. B. Megers te Serooskerke en C. Hogendoorn te Utrecht. Het Gelders type zag vijf eenjarigen met meer bloed geplaatst, drie zonen van Amor, no. 1 en 2 uit Noord-Holland, in a.o. een bruine Trakchner, fijn doch glashard. Met v.l.w.-bloedopbouw werden 13 één jarigen geplaatst met drie zonen van Utopit aan de kop, de beide eersten uit dochters van Orlando. Bovenaan de ras bles 10008 vb., uit de kroon Ziekate. uit stal Metz te Rha-Dieren, eig. B. Selden- rijl te Saestdijk e.a. No. 13 werd de bruin- bles 1481 vb., V. Aston, van B. J. Dolle- voet te Rosmalen, gefokt door F. L. M. Coppens aldaar. Van de tweejarigen „met bloed" werd geen teruggeroepen; met V.L.N.-bloed werden 16 geplaatst. Bovenaan een mooi modern gelijnde bruine zoon van Ulex van G. C. Vervoorn te Brakel. paard met zeer goede krachtige gangen. Ook in deze rij was één Brabantse, n.l. no. 13, de oor bles 1036 vb., V. Vicomte, van Gebr. den Hollander te Klundert en mede-eig., een heel mooi paard met goede benen en be wegingen. FOEKOEOKA Het Japanse politie apparaat in de stad Foekoeoka verkeert in heftige opschudding na de arrestatie van de 39-jarige agent Joejiro Soezoeki, die volgens rechercheurs in 16 jaar tijd ruim 50 inbraken heeft gepleegd. Soezoeki, die onder andere voor 3000 dollar aan'juwelen uit een safe heeft ge stolen en de brandkast van de Ameri kaanse culturele missie heeft gekraakt, werd op 14 oktober gearresteerd door twee collega's, die niet zagen wie zij voor zich hadden. Soezoeki trachtte toen het dienstpistool van één der agenten te bemachtigen, dat echter afging en de agent verwondde. De onmiddellijke chef van Soezoeki heeft inmiddels ontslag genomen. Een groot aantal andere leden van de politie macht wordt misschien disciplinair ge straft. (Advertentie) BONN Een jaar voordat de verkiezingen voor de Weslduitse Bondsdag zullen worden gehouden hebben de sociaal-democraten in vijf deelstaten een specaculaire vooruitgang geboekt. Zondag geschiedde dit bij verkiezingen voor gemeente- en districtsraden in Hes sen, Rijnland-Palts en Saarland, op 27 september j.l. een jaar na het overne men van de regering door Ludwig Ei-hard in Noordrijn-Westfalen en Neder-Sak- sen. Eind 1965 moet Westberlijns burge meester Willy Brandt voor de sociaal democraten de strijd aanbinden met de huidige christen-democratische bondskan selier Erhard. De sociaal-democraten (S.P.D.) verkre gen in Hessen met een winst van 3,9 pet de absolute meerderheid (51,7 pet), ver beterden in het christen-democratische bolwerk Rijnland-Palts hun positie (42.9 tegen 37,7 pet in 1960) en maakten hun grootste sprong in Saarland (39,9 tegen 29.6 pet in 1960). De christen-democratische partij (CDU) bleef in Rijnland-Palts met 43,7 pet de grootste partij maar zij verloor 1.6 pet aan stemmen. In Hessen won zij 1,8 en in Saarland 1,5 pet. De vrije democraten (FDP) regerings partner van Erhard verbeterden in Hessen hun positie met 0,6 pet maar ver loren in Rijnland-Palts 2,3 en in Saar land 4,3 pet. De kleine partijen gingen in alle drie deelstaten aanzienlijk achteruit. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 5