MIDDELBURG AKKOORD MET BESTUURSSCHOOL Tegenslag in werk Oosterschelde brug Balorige jongelui tartten Terneuzense hoofdagent Nieuwe stadhuis Vlissingen krijgt passende omgeving Liever in hoofdstad dan in Goes BMW WINT WEER Op Schouwen duinafslag door stormen „Land van Cadzand" bestaat 10 jaar Verbetering van verkeerssituatie stationsbrug BRUG BMW NU OOK NATIONAAL KAMPIOEN De Nationale Erepalm voor BMW in de 700 cc - en de 1600-2000 cc Toerwagenklasse! BMW kracht in een voorname vorm Bon voor roadtest garage rijk N.V. SLAVENBURGS BANK© RUMOER BIJ BRUG TE SLUISKIL Slechts gedeelte oproerkraaiers werd ingerekend Houten huizen in St.-Jansteen Kring Middelburg Verhoging KVP- contributie JlaghiaJ Pe Sten» 100 pCt. zekerheid Contact met kiezers nieuw! smeer kaas Benoeming chef 3e afdeling prov. griffie Vreemdsoortige stunt n n DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 OKTOBER 1964 Oostburg: Begin volgend jaar be staat de postzegelvereniging ..Het Land van Cadzand" tien jaar. Aanvanke lijk was deze organisatie een Oostburg- se aangelegenheid, maar na enige jaren groeide het ledental in de gehele streek en werden in vele gemeenten bijeenkom sten en ruilbeurzen gehouden. De viering van het tweede lustrum zal gepaard gaan met een internationale ten toonstelling in het gemeentehuis te Oost burg op 27 en 28 maart. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Moeizaam en zich enigszins gedwongen voelend is de Middelburgse raad gistermiddag tot het besluit gekomen toe te treden tot de gemeentschappelijke regeling bestuursschool Zeeland. De meeste raadsleden voelden niet veel voor wat werd genoemd „het tekenen van een blanco cheque", omdat men huiverig was voor de financiële consequenties. Hierbij werd als voorbeeld de Zeeuwsche Muziekschool aangehaald. Men had liever nu reeds concrete gege vens over de komende kosten gezien. Desondanks waren alle raadsleden het erover eens, dat toch moest worden toegetreden om de Middelburgse gemeente-ambtenaren in de toekomst het zelfde te kunnen bieden als elders. De raad sprak er ook haar verwondering over uit, dat de Zeeuwse Bestuursschool te Goes gevestigd gaat worden. De heer M. Hubregtse vond dat de school eigenlijk in het bestuurlijke cen trum Middelburg thuishoorde. Het argu ment dat Goes goed bereikbaar is vond hij een zwak argument gezien de op handen zijnde ontsluiting van Zeeland. Drs. M. de Bruine sprak de vrees uit, dat straks het aantal bestuursleden van de bestuursschool nog groter zal zijn dan het aantal cursisten. Verder kwam bij hem de vraag naar voren of een ge meenschappelijke regeling de enige mo gelijkheid was tot een vestiging van een bestuursschool te komen. Hij stelde zich voor dat de bestuursschool ook in han den zou kunnen zijn van de provincie. De heer B. Hesselink had graag als voorwaarde gezien dat financiële deel name aan de gemeenschappelijke rege ling niet boven een bepaald bedrag per inwoner zou uitkomen. Burgemeester mr. J. Drijber deelde de raad mee, dat de gestelde vragen ook reeds bij het colle ge van b. en w. waren opgekomen, maar dat men weinig concrete antwoorden had kunnen krijgen. Volgens de raadsvoorzitter zou voor (Advertentie) Middelburg de noodzaak tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling niet zo urgent zijn als ook elders in het land geen bestuursscholen werden op gericht. Noodzakelijk omdat bij niet toetre den voor de gemeente-ambtenaar een positie elders aantrekkelijker zou worden dan te Middelburg. Wat betreft de vestiging te Goes zei de heer Drij ber dat met het bestuur van de school zou worden overlegd of een andere op lossing mogelijk is. Een ander punt dat tot uitvoerige dis cussies aanleiding gaf was het voorstel van b. en w. een krediet te verstrekken voor verkeersverbetering in de omgeving van de stationsbrug en de Kanaalweg. Het ligt in de bedoeling de vele werk zaamheden die hieraan zijn verbonden in het komende jaar uit te gaan voeren. De- heer M. Wattel vond dat slechts van halve maatregelen kon worden ge sproken. Hij had graag gezien dat er aan het station een busstation zou komen, hetgeen burgemeester Drijber niet uit- voerbaar achtte. De voorzitter verklaar de voorts dat het gehele plan slechts met grote moeite financieel is kunnen worden afgerond. Hij achtte het voorts van belang dat een passage vanaf het centrum naar zuidwest-Middelburg zo min mogelijk onaantrekkelijk moet zijn en stelde de raad voor het plan te aan vaarden, wat dan ook zonder stemming gebeurde. Meesterlijk gedaan Hans Koster! Het was geweldig zoals if 'oKh,fL^fi!0naal KamPi°enschap op Zandvoort niet alleen reed maar °°k de BMW 1800 Tl naar de ereP|aats üf nalSJf™LZSi: "De BMW is er dan o0* da wagen naar. De BMW-LS automobielen met hun betrouwbare muurvaste wegligging. de luchtgekoelde motor, de vier soepele versnellingen en krachtige remmen ^«nn3-?i dM BïflVVI N;euwe Klasse, de BMW 1500, 1800 en 1800 Tl. Machtig! Dat verrukkelijk kort draaien, het licht sturen, het flitsend accelereren en de weergaloze weg- en bochtenligging van deze klasse automobiel. Geen wonder, dat al die tienduizenden BMW rijders in ons land zo enthousiast zijn over hun auto. Het BMW succes in de 700 cc Toerwagenklasse werd volledig door de tweede plaats voor J. Oskamp en de derde plaats voor C. v. d. Berg. en 110 bekwame BMW dealers voor een accurate en snelle service. Import: Alimpo n.v., Parkstraat 91a, Den Haag, telefoon 070-184843 Zend mij de in de aangekruiste vakjes aangevraagde roadtest voor: D BMW LS BMW 1500 BMW 1800 BMW 1800 Tl Hr./Mevr./Mej.: Adres:.... Plaats: In te zenden in open enveloppe gefrankeerd met 7 cent aan- ^ALIMPO n.v. Parkstraat 91a Den Haag. GARAGE LENOS Oranjestraat 3, Axel, tel. 01155 - 744 en 404 GARAGE GEBR. HEIJBOER Spuiplein 43, Breskens, tel. 01172-723 Clara' Off. B.M.W.-dealer Zuid-Beveland: Pad 22, Heinkenszand, tel. 01106-491 De Middelburgse raad heeft zich uit gesproken tegen het zogenaamde be vriezen" van de jaarwedde der wethou ders, vooral m.b.t. die van de Middel burgse wethouders. Men was er alge meen van overtuigd, dat er in Middel burg een situatie bestaat, waarin de wethouders aan de uitoefening van hun ambt een bijna volledige dagtaak heb ben. De heer Hubregtse sprak de vrees uit dat door het bevriezen van de sala rissen in de toekomst niemand meer wethouder zal willen zijn. De heer Hubregtse verlangde verder een aanvulling op het voorstel van b. en w. over de verhoging van de hon denbelasting. Hij bracht de wens naar voren, dat de verhoging niet van toe passing zal zijn voor honden van be jaarden of minder kapitaalkrachtigen, die vaak veel vriendschap hebben van een dergelijk huisdier. Veel raadsleden waren het hiermee eens, hetgeen voor b. en w. aanleiding was het voorstel aan te houden en nog eens te bekijken hoe deze wens uitvoerbaar is. Tijdens de vergadering werd door de wethouder va.n financiën, de lieer J. Hoek, meegedeeld dat er op de begro ting voor 1965 op de gewone dienst een tekort zal zijn van drie ton. (Advertentie) (Van onze correspondent) ZIERIKZEE. Naar eerst nu is ge bleken. hebben de stormen van de afge lopen week weer heel wat schade toe gebracht aan de duinen, westelijk van de vuurtoren op Schouwen, nabij het zoge naamde Suikervat. De storm, die vrijdag nacht met windkracht 9 over de Noord zee raasde, viel samen met een spring tij. juist zoals bij de ramp in 1953. Van de duinrand bij de vuurtoren, die al maar smaller wordt, zijn nu weer enkele meters verloren gegaan. Opvallend is het, dat op de zogenaamde Punt, waar versterkingen zijn aangebracht, geen duinafslag heeft plaatsgevonden. VERZEKERINGEN Terneuzen: Kersstraat 3, tel. (01150) Hulst: Zitdag Steenstraat 20 37 34 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeente-' politie heeft gisteren vijf jonge mannen, de 20-jarige W. E. L„ de 21-jarige L. A. L. R., de 19-jarige P. E. S. W., de 22-jarige R. R. de D. en de 31-jarige P. E. uit IJzen- dijke, in staat van beschuldiging gesteld wegens bedreiging met ge weld van de in Sluiskil woonachti ge hoofdagent J. van de Terneu zense politie. De agent werd zon dagavond in de buurt van de Mi nister Lelybrug te Sluiskil bijna gemolesteerd door de vijf oproer kraaiers, die werden bijgestaan door nog enkele andere jongelin gen, die echter de wijk hebben kunnen nemen. Men hoopt echter ook deze jeugdige balorigen nog in de kraag te kunnen grijpen. W„ De D. en E. zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Zij werden zondag avond nipt L. en R. ingerekend door man schappen van de Terneuzense politie, die hoofdagent J. te hulp waren komen snel len. L. en R., heiden dienstplichtig, wer den ondergebracht in de marechaussee kazerne te Terneuzen. Marinier R. werd gisteren onder arrest naar „zijn" schip gebracht, terwijl L., eveneens onder ar rest, werd afgeleverd bij de Utrechtse kazerne, waarin hij zijn dienstplicht ver vult. De rel begon om ongeveer vijf uur zondagmiddag bij de brug in Sluiskil. De jongelui waren naar een voetbalwedstrijd in Axel geweest en hadden daarna hun droge kelen gespoeld met hoeveelheden bier, variërend van zes tot acht glazen. Enigszins onder invloed arriveerde het gezelschap op bromfietsen bij de brug te Sluiskil, die opengedraaid was. Zij lie pen „in de kijker" van hoofdagent J., die in zijn privé-auto onderweg naar huis was, toen zij hun bromfietsen op de ge bruikelijke manier lieten knetteren. De ergernis van de wachtenden bij de brug was algemeen en werd vergroot toen een van de jongelui midden op de weg begon te wateren. Hoofdagent J. stapte toen uit zijn wagen om de naam van de orde verstoorder in zijn boekje te noteren. De man trok zich echter terug en hield krijgsraad met zijn makkers. Het resultaat daarvan was dat men even later op de auto van de heer J. kwam ST.-JANSTEEN De raad zal tijdens de oi dondermiddag 29 oktober a.s. te houden openbare vergadering moeten be slissen over een voorstel van b. en w. tot wijziging van de bouwverordening van deze gemeente. Door deze wijziging zal de mogelijkheid worden geschapen voor de bouw van houten huizen in St. Jansteen. Er zullen enkele subsidieverzoeken aan de orde komen. Indien de raad ermee akkoord ,aat zal de Stichting Bureau voor Medische sportkeuring in Hulst een subsidie van 44,- krijgen, de subsidie aan de Stichting Matthauspassion te Hulst (ƒ50,- verhoogd worden met ƒ50,- en zal de Voetbalvereniging S.T.E.E.N. een bedrag krijgen van 10,- per jeugd lid tot een maximum van 750,-. De r-k. Streekavondmulo „St. Michel" te Roo sendaal zal een bijdrage van ƒ50,- per leerling uit St. Jansteen krijgen. Voorts zijn er voorstellen tot het onbewoonbaar verklaren van een woning aan de Gent sevaart, tot aankoop van een stuk grond ï.v.m, de realisering van het uitbrei dingsplan West en tot het verlenen van eervol ontslag aan de secretaris-penning meester en diens waarnemer van de ge meentelijke instelling voor maatschappe lijke zorg. Deze zal in verband met de algemene bijstandswet, die op 1 januari a.s. in werking zal treden, worden op geheven. Tijdens deze raadsvergadering zal tenslotte een commissie van bijstand voor de uitvoering van de bijstandswet worden geformeerd. afstormen en verwensingen uitte in de trant van „Kom er eens uit als je durft" en „we smijten je in het water". De moeilijkheden leken opgelost toen de brug weer werd dichtgedraaid en ieder een zijns weegs ging. De oproerkraaiers zochten hun heil in een café. Na een tweede krijgsraad in die lokaliteit be sloot men de woning van de heer J. „op zijn kop" te gaan zetten. Toen men zich onderweg spoedde kwam echter de heer J. weer aangereden, die zich meteen zag belegerd door de tierende groep. Hij moest zich veel scheldwoorden en bedreigingen laten welgevallen en zelfs lijdzaam toezien hoe men aan zijn wagen begon te sjorren. Gelukkig kwam er toen Terneuzense assistentie voor de hoofd agent. Vijf van de oproerige elementen gaven zich, slechts na een korte vecht partij, gewonnen. De anderen namen de wijk (Advertentie) (Advertentie) Zoals wij uitvoerig op de voorpagina melden, heeft zich in de werkzaam heden voor de Oosterscheldebrug ernstige tegenslag voorgedaan door het omlaagstorten van een hamer stuk. De foto toont de enorme por taalkranen, die het hamerstuk in de takels hadden. Men ziet het gevallen hamerstuk tussen de kranen, achter de werkkeet op de voorgrond (Van onze correspondent) VLISSINGEN Er wordt hard gewerkt aan de omgeving van het nieuwe Vlissingse stadhuis. Het gedeelte van de Paul Kruger- straat, van de Scheldestraat tot de Badhuisstraat, is wegens riole ringswerkzaamheden al geruime tijd voor het verkeer afgesloten. Deze toestand zal nog wel tot het einde van dit jaar voortduren. Voor het nieuwe tracé van het laatste gedeelte van de Paul Krugerstraat, nodig voor de aanleg van het nieuwe Stadhuisplein, worden nu een aantal panden in de Badhuisstraat, bij het kruispunt met de Paul Krugerstraat, gesloopt. De foto toont de doorbraak in de gevelwand van de Badhuisstraat, met op de achtergrond het reeds imposante stadhuis, dat zijn voltooiing begint te naderen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het huishoudelijk ge deelte van de algemene vergadering van de kring Middelburg van de Katholieke Volkspartij, die werd gehouden in hotel Des Pays Bas in Terneuzen, is weinig spectaculair geweest. Men besloot al lereerst de contributie tot f 5,50 mini maal te verhogen, zodat in de toekomst de afdelingen per jaar per lid f 4.50 kunnen afdragen aan de verschillende K. V. P..instanties, en de afdelingen de overblijvende gulden in eigen kas kunnen storten. Desgevraagd deelde de voorzitter, P. J. G, Molthoff uit Stoppeldijk mede, dat de verhoging is te wijten aan de stij gende salariskosten en de daling van het ledental van de K. V. P. Vanuit de vergadering werd opgemerkt, dat door deze contributieverhoging het aantal le den waarschijnlijk nog eens aanmerke lijk zal dalen. Niettemin besloot men met algemene stemmen tot de verhoging uit de overweging, dat het voor niemand een bezwaar kan vormen ..voor iets meer dan een dubbeltje per week lid van een politieke partij te zijn". Men vesloot voorts tot enkele reglements wijzigingen en tot uitbreiding van het aantal leden van de Centrale Jongeren groep van 17 tot 20, zodat nu ook een Zeeuwse vertegenwoordiger zitting in de groep zal kunnen nemen Tijdens de rondvraag werd gesugge reerd elk jaar, een paar weken voor de provinciale begroting in de Provincia le Staten wordt behandeld een verga dering van de leden van de K. V. P.- fractie in de staten en de kringverga dering te houden, opdat de afgevaar digden mede „de bouwstenen voor de algemene beschouwingen van de staten leden kunnen aandragen". Dit idee vond veel bijval, ook bij gedeputeerde J. A. M. C. van Dongen, al zei voorzitter Molt hoff nog enkele „haken en ogen" te zien. ,,De afgevaardigden zullen dan ook een zeer uitgebreide studie van de begroting moeten maken En hoe de be schikking te krijgen over de stukken? zei hij. Waarop de heer Van Dongen zei, dat de beschouwingen in de pers over de begroting genoeg studiemate riaal bieden. IVTgr. Bekkers, als steeds tot commen taar bereid, heeft voor de KRO-tv kritiek geleverd op de behandeling, die de Nijmeegse vrouwelijke psychiater dr. Terruwe van de kant van de curie ondergaan. De bisschop van Den Bosch noemde het „onbegrijpelijk", dat de Romeinse curie dr. Terruwe heeft ver oordeeld zonder haar de kans te geven zich in Rome te verdedigen. Het Ne derlands episcopaat stond bovendien nog achter haar. Mgr. Bekkers achtte het niet waarschijnlijk, dat zoiets nog eens zal gebeuren. Helemaal zeker was hij op dit punt echter niet. Daar zou misschien nog een vierde zitting van het concilie voor nodig zijn. Na deze bisschoppelijke uitspraak zijn wij voor de volle honderd procent voorstander geworden van een vierde concilie-periode. Het concilie kan im mers moeilijk geslaagd worden ge noemd als er twijfel zou kunnen be staan of het menselijke in de Kerk, dat er altijd is geweest en er ook altijd zal blijven, zich in het onmenselijke zou kunnen demonstreren. Zou die twijfel op dit moment inderdaad nog aanwe zig zijn dan moet van het in Rome ver zamelde wereldepiscopaat worden ver langd, dat men niet uiteengaat voor dat ten aanzien van de curie afdoende maatregelen zijn genomen. Overigens moet wel worden betwij feld, of deze problematiek zich leent voor een tv-vraaggesperk; althans in deze vorm. Het prot. chr. dagblad „Trouw" constateerde b.v. in een na beschouwing, dat het weinig zin heeft een gesprek te houden over een zaak, waar de gemiddelde kijker weinig van af weet. Vooral bij buitenstaanders kunnen daardoor misverstanden ont staan. Men moet Rome kennen en er van houden om er iets van te begrij pen en door de vingers te zien. Daarom zou het naar onze mening ver standig zijn de zaak-Terruwe nu maar verder intern af te doen. Om misver standen te voorkomen: wij denken in dit verband niet aan de bekende doof pot. Alles begrijpen betekent ook hier nog niet in alles berusten. fTr wordt nu al jaar en dag steen en been geklaagd over de afstand, het gebrek aan contact tussen de kiezers en de volksvertegenwoordiging. Het is een belangrijk probleem want als het parlement niet werkelijk in het kie zersvolk geworteld is kan het niet goed gaan met ons democratisch staatsbestel. Wat moet er dan gebeuren? Sommi gen willen overgaan geheel of ge deeltelijk op het districtenstelsel. Men redeneert daarbij aldus: als het hele land verdeeld wordt in districten en ieder district zijn eigen vertegen woordiger naar het Binnenhof zou afvaardigen, zouden de kiezers veel meer dan thans het geval is direct geconfronteerd worden met de kandi daat-Kamerleden. Die uiteindelijk ge kozen wordt zal daarna om zijn ze tel te behouden ook voortdurend met zijn achterban in contact moeten blijven. Het nadeel van dit systeem is dat het de kleinere partijen om hals brengt. Zij danken hun zetels immers aan over het hele land verspreide aan hang. Maar is een dergelijke ingrijpende wijziging van ons kiesstelsel wel nodig? De PvdA gaat het in ieder geval eerst nog eens in een andere richting pro beren. Daar heeft men nu het plan op gevat het hele land (conform de sta- tenkieskringen) in districten te ver delen: Ieder district krijgt niet alleen zijn „eigen" Kamerlid maar bovendien een groep speciaal geschoolde kader leden, die in de bedrijven e.d. aan de slag zullen gaan. Het belooft een interessant experi ment te worden. Zullen de andere po litieke partijen er op reageren? Het systeem van de PvdA veronderstelt Kamerleden, die niet al te zeer geremd worden door hun nevenfuncties. Van dit soort zijn er niet veel op het Bin nenhof. Daar kan men ook weer in komen, want de schadeloosstelling, die een Kamerlid ontvangt, is te laag om a) de meest bekwame figuren te kun nen aantrekken, b) van hen te verlan gen dat zij zich uitsluitend aan het Ka merlidmaatschap wijden. Een plan als wat de PvdA thans voor ogen staat zal dan ook over de gehele linie pas gerealiseerd kunnen worden indien op het Binnenhof een zekere beperking van de nevenfuncties wordt doorgevoerd met als compensa tie daarom een optrekking van de scha- deloosteliing. Voor een dubbeltje kan men niet op de eerste rang zitten. Dit geldt zowel voor de Kamerleden als voor de kie- Advertentie) mét echte alpenkruiden! MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben mr. H. F. M. van der Heijden benoemd tot hoofdadmini strateur-chef van de 3e afdeling der pro vinciale griffie, waaronder ressorteren de bureaus kabinet, algemene zaken en per soneelszaken. De heer Van der Heijden, die gehuwd is en drie kinderen heeft, bekleedt thans de rang van administrateur-wnd. hoofd van de afdeling algemene zaken van de centrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid te 's-Gravenhage. Hij is voorts secretaris van de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting, van de subcommissie, belast met de verdeling van het woningcontingent over de pro vincies. en van de commissie van de Wederopbouwwet (Unificatie bouwvoor schriften). De heer Van der Heijden werd op 13 november 1915 te 's-Hertogenbosch gebo ren; hij is in het bezit van het eind diploma gymnasium B en legde het doc toraal examen Nederlands recht af. De heer Van der Heijden zal per 1 ja nuari 1965 zijn werkzaamheden ter pro vinciale griffie beginnen- ^/aar ligt de toelaatbaarheidsgrens in de reclame? Die vraag heeft zich weer eens aan ons opgedrongen, naar aanleiding van het vreemdsoortige staaltje publiciteit, waarmee „Neder lands enige rondreizende circus Toni Boltinj" wereldkampioen judo Anton Geesink voor grof geld tot een circus beer wenst te degraderen. Alleen al door de overweging van een dergelijk onfatsoenlijk voorstel ten eigen bate openbaar te maken, heeft Boltini zich naar onze mening gekwalificeerd als een persoon met een wel heel eigen soortig normbesef. Dat deze „stunt" zich tenslotte geheel over, maar vooral achter de rug afspeelt van een man als Geesink. in wie heel sportminnend Nederland het idool van sportiviteit ziet, bewijst bovendien dat het gevoel voor verhoudingen niet Boltini's sterk ste zijde is. Niet iedereen bezwijkt voor tonnen en dure auto's. Er zijn mensen die het met persoonlijkheid ook heel best redden. Tijdens het proces in Barcelona is niets aan het licht gekomen waaruit zou kunnen blijken dat Moser en Schulz bij de ontvoering zelf betrokken zijn geweest. Moser was op de Canarische eilan den gearresteerd.

de Stem | 1964 | | pagina 3